FOREX TRADING

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
nowhere
Δημοσιεύσεις: 14971
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: FOREX TRADING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 30 Δεκ 2022, 03:56

In accordance with Section 25(a) of the ProBoards Terms of Service, this forum has been taken offline.

:smt005:

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6881
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: FOREX TRADING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 30 Δεκ 2022, 12:14

Chilloutbuddy έγραψε:
30 Δεκ 2022, 02:50
Λοξίας έγραψε:
24 Δεκ 2022, 09:55
THEO-007 έγραψε:
18 Δεκ 2022, 15:27
Φίλε δεν θα μπω σε τέτοια διαδικασία να μιλάω για αρλούμπες τύπου ΤΖΌΓΟΥ.. Το φορεξ ασχολείστε κυρίως με ισοτιμίες νομισμάτων κρατων και όχι με μετοχες. Αυτό φτάνει.
Όταν ποντάρεις, είναι τζόγος.
Ό,τι και αν είναι αυτό, ακόμα κι οι συναλλαγές πάνω στις ισοτιμίες κρατικών νομισμάτων.
Στο FX trading προσπαθείς να κερδοσκοπήσεις στις διακυμάνσεις τιμών στις συναλλαγές κρατικών νομισμάτων.
Δηλαδή κερδοσκοπείς πάνω στο αν θα μειωθεί η αυξηθεί η τιμή ενός νομίσματος σε σχέση με ένα άλλο.
Συνεπώς, τζογάρεις.

Δεν θα βαφτίσεις το κρέας ψάρι, για να πουλμουρ...
Όχι είναι λάθος αυτό που λες. Όταν έχεις αρκετές πληροφορίες για να αναλύσεις και να προβλέψεις με κάποιο ποσοστό επιτυχίας το μέλλον και καταφέρεις να γυρίσεις τις πιθανότητες υπέρ σου, αυτό δεν είναι τζόγος, είναι επένδυση με υπολογισμένο ρίσκο. Όταν τραβάς από 17 στο καζίνο γιατί νιώθεις τυχερός εκείνη τη στιγμή αυτό είναι τζόγος. Όταν τραβάς από 17 γιατί έχεις μετρήσει τα τραπουλόχαρτα και ξέρεις ότι όλα τα μικρά είναι μέσα, αυτό είναι επένδυση με ρίσκο.

Ρίσκο υπάρχει ό,τι και να κάνεις.
Και ακίνητο να αγοράσεις έχει ρίσκο, ρώτα αυτούς που αγόρασαν ή έχτισαν μεταξύ 2005-08.
Και τίποτα να μην κάνεις και ν'αφήσεις τα λεφτά σου στην τράπεζα, κι αυτό έχει ρίσκο. Ρώτα στην Κίνα και στο Λίβανο πόσες φορές κατάσχονται λεφτά, ρώτα στην Αμερική πόσες τράπεζες έχουν χρεοκωπήσει στο παρελθόν, ρώτα στην Ελλάδα στα κάπιταλ κοντρόλ όταν στεκόταν ο κόσμος στην ουρά να βγάλει ένα πενηντάρικο στο ΑΤΜ.

Το θέμα είναι να βάλεις τα λεφτά σου κάπου με τις πιθανότητες επιτυχίας υπέρ σου. Αυτό μπορείς να το πετύχεις στο φόρεξ αλλά θέλει χρόνο, παρακολούθηση, διάβασμα και υπομονή.
Κοίτα, δεν είμαι ειδικός, αλλά θα προσπαθήσω...

Ναι, ακόμα και το να αγοράσεις σπίτι με τραπεζικό δάνειο, ρίσκο είναι.
Και στο σπίτι σου να έχεις λεφτά, ρίσκο είναι. Μπαίνει όποιος θέλει και τα χάνεις όλα...
Φυσικά είναι ρίσκο ό,τι και να κάνεις. Ακόμα και το να τρως, ρίσκο είναι...μπορεί να πνιγείς.
Τα παραπάνω όμως, θεωρώ ότι είναι γενικολογίες.

Σε μια ιπποδρομία, το άλογο "Κεραυνός", είναι το πιο γρήγορο, το πιο εύρωστο και το πιο υγιές. Δηλαδή είναι γκανιάν.
Αν στοιχηματίσω όλα τα λεφτά μου πάνω του, αυτό είναι επένδυση με ρίσκο και όχι τζόγος;
Να ρωτήσουμε τους δεκάδες χιλιάδες ιπποδρομιάκηδες, που είχαν αναλύσει μέχρι την παραμικρή λεπτομέρεια για το ποιο άλογο θα κερδίσει και έχασαν όλα τους τα λεφτά;

Στο χρηματιστήριο, έχω αρκετές πληροφορίες και ανέλυσα και προέβλεψα με αρκετό ποσοστό επιτυχίας την μελλοντική άνοδο μιας τραπεζικής μετοχής.
Αν αγοράσω όσες μετοχές μπορώ, αυτό είναι επένδυση με ρίσκο και όχι τζόγος;
Να ρωτήσουμε τους εκατοντάδες χιλιάδες "επενδυτές" που είχαν αρκετές πληροφορίρες, έκαναν σούπερ αναλύσεις και αγόρασαν τις τάδε μετοχές και έχασαν όλα τους τα λεφτά;

Θα μου πεις αν το έβλεπαν όλοι έτσι, τότε θα σταματήσουν οι "επενδύσεις" και θα μείνουν όλα στάσιμα.
Δεν υποστηρίζω κάτι τέτοιο.
Αλλά όταν "ποντάρεις" είναι τζόγος.

Σε οποιοδήποτε "παιχνίδι" υπεισέρχεται η τύχη, από λαχείο μέχρι μετοχές και πόκερ και από άλογα μέχρι Forex και ρουλέτα, τότε είναι τζόγος.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10427
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: FOREX TRADING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 30 Δεκ 2022, 15:13

Λοξίας έγραψε:
30 Δεκ 2022, 12:14
Σε οποιοδήποτε "παιχνίδι" υπεισέρχεται η τύχη, από λαχείο μέχρι μετοχές και πόκερ και από άλογα μέχρι Forex και ρουλέτα, τότε είναι τζόγος.
Tότε τι ακριβώς δεν είναι τζόγος για σένα;

Να πιάσεις μια δουλειά και να πηγαίνεις κάθε πρωί στις 8.30; Μα κι αυτοί την πατάνε καθημερινά. Ο μεγαλύτερος τζόγος της ζωής είναι όταν επιλέγεις τι θα σπουδάσεις, και το κάνεις αναγκαστικά με πλήρη αγνοια για το μέλλον. Ρώτα αυτούς που απολύθηκαν με την κρίση, ρώτα τους μηχανικούς και τους αρχιτέκτονες που ανοίχτηκαν μετά την Ολυμπιάδα και τους έπιασε το 2008 με τα παντελόνια κατεβασμένα. Ρώτα αυτούς που τους πήδηξαν στη δουλειά και τρέχουν στους ψυχίατρους απ'τα 30φεύγα.

Προσπαθώ να καταλάβω που αρχίζει το πρόβλημά σου ακριβώς. Το ρίσκο δεν είναι, ρίσκο υπάρχει σε οτιδήποτε έχει να κάνει με χρήματα. Η λέξη "παιχνίδι" είναι που σε χαλάει; Το παιχνίδι είναι όπως το βλέπεις φίλε μου, άλλος βλέπει το καζίνο σαν παιχνίδι και άλλος το βλέπει σαν δουλειά, το σπουδάζει σαν επάγγελμα, το εξασκεί πειθαρχημένα, και μακροπρόθεσμα κερδίζει. Δεν υπάρχει κανένας τζόγος στη ζωή του, μόνο πειθαρχία και κανονισμοί.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43789
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: FOREX TRADING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 30 Δεκ 2022, 15:21

Chilloutbuddy έγραψε:
30 Δεκ 2022, 15:13
Λοξίας έγραψε:
30 Δεκ 2022, 12:14
Σε οποιοδήποτε "παιχνίδι" υπεισέρχεται η τύχη, από λαχείο μέχρι μετοχές και πόκερ και από άλογα μέχρι Forex και ρουλέτα, τότε είναι τζόγος.
Tότε τι ακριβώς δεν είναι τζόγος για σένα;

Να πιάσεις μια δουλειά και να πηγαίνεις κάθε πρωί στις 8.30; Μα κι αυτοί την πατάνε καθημερινά. Ο μεγαλύτερος τζόγος της ζωής είναι όταν επιλέγεις τι θα σπουδάσεις, και το κάνεις αναγκαστικά με πλήρη αγνοια για το μέλλον. Ρώτα αυτούς που απολύθηκαν με την κρίση, ρώτα τους μηχανικούς και τους αρχιτέκτονες που ανοίχτηκαν μετά την Ολυμπιάδα και τους έπιασε το 2008 με τα παντελόνια κατεβασμένα. Ρώτα αυτούς που τους πήδηξαν στη δουλειά και τρέχουν στους ψυχίατρους απ'τα 30φεύγα.

Προσπαθώ να καταλάβω που αρχίζει το πρόβλημά σου ακριβώς. Το ρίσκο δεν είναι, ρίσκο υπάρχει σε οτιδήποτε έχει να κάνει με χρήματα. Η λέξη "παιχνίδι" είναι που σε χαλάει; Το παιχνίδι είναι όπως το βλέπεις φίλε μου, άλλος βλέπει το καζίνο σαν παιχνίδι και άλλος το βλέπει σαν δουλειά, το σπουδάζει σαν επάγγελμα, το εξασκεί πειθαρχημένα, και μακροπρόθεσμα κερδίζει. Δεν υπάρχει κανένας τζόγος στη ζωή του, μόνο πειθαρχία και κανονισμοί.
Νομίζω αν αποστασιοποιηθείς και δεις το ποστ σου θα καταλάβεις ότι έχεις ξεχειλώσει τους ορισμούς σε σημείο που οι λέξεις δεν έχουν πια κανένα νόημα, είναι σα να μιλάς δική σου γλώσσα.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10427
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: FOREX TRADING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 30 Δεκ 2022, 15:50

Dwarven Blacksmith έγραψε:
30 Δεκ 2022, 15:21
Νομίζω αν αποστασιοποιηθείς και δεις το ποστ σου θα καταλάβεις ότι έχεις ξεχειλώσει τους ορισμούς σε σημείο που οι λέξεις δεν έχουν πια κανένα νόημα, είναι σα να μιλάς δική σου γλώσσα.
Λες να έχω πάθει κανα εγκεφαλικό; κάτσε να τσεκάρω πίεση :lol:

Έπαθε ένας φίλος μου στη δουλειά κι από τότε έχω φρικάρει λίγο. Βέβαια μεγαλύτερος, νομίζω έχει πατήσει τα 60.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43789
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: FOREX TRADING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 30 Δεκ 2022, 16:42

Chilloutbuddy έγραψε:
30 Δεκ 2022, 15:50
Dwarven Blacksmith έγραψε:
30 Δεκ 2022, 15:21
Νομίζω αν αποστασιοποιηθείς και δεις το ποστ σου θα καταλάβεις ότι έχεις ξεχειλώσει τους ορισμούς σε σημείο που οι λέξεις δεν έχουν πια κανένα νόημα, είναι σα να μιλάς δική σου γλώσσα.
Λες να έχω πάθει κανα εγκεφαλικό; κάτσε να τσεκάρω πίεση :lol:

Έπαθε ένας φίλος μου στη δουλειά κι από τότε έχω φρικάρει λίγο. Βέβαια μεγαλύτερος, νομίζω έχει πατήσει τα 60.
Όχι μωρέ μια χαρά είσαι, λέμε τώρα.

Α αλλά και το άλλο με τα βαρετά candlesticks. Ο κόσμος κάνει πολύ πιο βαρετά πράγματα για το χρήμα, βασικά αρκετός κόσμος είναι αρκετά στο φάσμα ώστε να διασκεδάζει κιόλας με κάτι τέτοια. :lol:

Το ζήτημα ποιο είναι για μένα, όλα αυτά τα βιβλία και οι μέθοδοι που κυκλοφορούν είναι patterns πανεύκολα για ένα μοντέλο μηχανικής μάθησης να τα πιάσει. Αν ίσχυαν λοιπόν θα είχαν όλοι από ένα κερδο-μποτ καλύτερο από τον πιο μελετηρό άνθρωπο. Δεν γίνεται έτσι όμως. Αυτόματο trading υπάρχει αλλά δεν εξασφαλίζει αυτόματα κέρδη αξιοποιόντας τις μεθόδους αυτές. Απλά γίνονται χιλιάδες συναλλαγές σε κλάσματα του δευτερολέπτου και τελικά το ίδιο χάος.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16436
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: FOREX TRADING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 30 Δεκ 2022, 16:57

αν μιλατε για hft, market microstructure υπαρχουνε paper που δειχνουν οτι δουλευει non-trivially, iirc 60% chance plus. οι αλγοριθμοι που δουλευουν προς το παρον ειναι μυστικοι και τους κρατανε τα fund που τους εφτιαξαν. σε καθε περιπτωση δεν ειναι chartism φαση που κανει ο παππους στο καφενειο εξω απο το ΧΑΑ ή πουλανε οι διαφοροι γιωταδες
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16436
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: FOREX TRADING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 30 Δεκ 2022, 16:59

και προφανως δεν ειναι προσβασιμοι σε εναν ιδιωτη επενδυτη, αυτα τα φκιανουνε ομαδες απο rocket science phds coding in low level languages
καλυτερα να γιολάρεις σε options παρα αυτα, btw ξερει κανεις ποιο exchange εχει τα πιο χαμηλα πρημια;;
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6881
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: FOREX TRADING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 30 Δεκ 2022, 17:04

Όπως είπα Chilloutbuddy, δεν είμαι ειδικός και ό,τι λέω επ' αυτού είναι μόνον προσωπικές πεποιθήσεις.
Γενικά, δεν μου αρέσουν καθόλου τα ρίσκα και ίσως αυτό να είναι η αιτία που δεν συμπαθώ καθόλου τον τζόγο και ό,τι έχει σχέση με αυτόν.
Βέβαια όπως όλοι, γνωρίζω καλά πως στα πάντα εμπεριέχεται το ανάλογο ρίσκο (και το να ζεις ρίσκο είναι :lol: ), αλλά φροντίζω η δική μου μονάδα "κερδο-ζημίας", να έχει πολύ υψηλό ποσοστό κέρδους σε σχέση με το ρίσκο.

Νομίζω επίσης, πως χρησιμοποιείς πολύ τις γενικότητες...λες:
Tότε τι ακριβώς δεν είναι τζόγος για σένα;
Να πιάσεις μια δουλειά και να πηγαίνεις κάθε πρωί στις 8.30; Μα κι αυτοί την πατάνε καθημερινά.
Ειλικρινά, αυτό είναι μεγάλη γενικούρα...
Διότι εγώ, έχω φτιάξει μια δική μου δουλειά (επιχείρηση) που πηγαίνω καθε μέρα στις 8.30 και φεύγω στις 16.00.
Τα μηνιαία καθαρά κέρδη μου είναι +/- 15.000 ευρώ.
Τι λες; θα μου προτείνεις να εμβαθύνω στο Forex ώστε να "επενδύσω" σε αυτό και όχι στην δουλειά μου;

Γενικούρα εσύ, περιπτωσιολογία εγώ... :lol:

Επίσης γράφεις:
Ο μεγαλύτερος τζόγος της ζωής είναι όταν επιλέγεις τι θα σπουδάσεις, και το κάνεις αναγκαστικά με πλήρη αγνοια για το μέλλον. Ρώτα αυτούς που απολύθηκαν με την κρίση, ρώτα τους μηχανικούς και τους αρχιτέκτονες που ανοίχτηκαν μετά την Ολυμπιάδα και τους έπιασε το 2008 με τα παντελόνια κατεβασμένα. Ρώτα αυτούς που τους πήδηξαν στη δουλειά και τρέχουν στους ψυχίατρους απ'τα 30φεύγα.
Ναι, όταν σε πιέζουν από τα 17 σου να επιλέξεις τι θα κάνεις στην ζωή σου, είναι ολίγόν τι ρώσικη ρουλέτα. Αλλά επειδή ακόμα δεν έχεις κατασταλάξει και όχι επειδή το μέλλον είνα αβέβαιο. Πάντα το μέλλον είναι αβέβαιο. Από τους 1.000 που σπουδάζουν γιατροί (ας πούμε), δεν καταλήγουν και οι 1.000 λίαν επιτυχημένοι. Κάποιοι θα παραμείνουν γιατρουδάκια της γειτονιάς. Αυτό όμως, δεν έχει να κάνει με κάποιο "αβέβαιο ιατρικό μέλλον", αλλά με την ίδια την αβεβαιότητα του μέλλοντος.
Και σε 1.000 υδραυλικούς, αλλά και σε 1.000 Forexάκηδες και σε 1.000 χρηματιστές, ακριβώς το ίδιο αβέβαιο μέλλον υπάρχει.
Θεωρώ λοιπόν πως δεν μπορείς να χρησιμοποιείς το γενικά αβέβαιο μέλλον υπέρ του Forex, διότι εκεί και αν υπάρχει μελλοντική αβεβαιότητα!

Και δεν νομίζω ότι είναι επιχείρημα υπέρ του Forex, το ότι απολύθηκε κόσμος με την κρίση!
Ή το ότι πολιτικοί μηχανικοί και αρχιτεκτονες είχαν ανοιχτεί μετά την Ολυμπιάδα και η κρίση τους πήδηξε!
Γιατί; οι μόνοι ήταν; ΟΛΟΥΣ μας πήδηξε η κρίση. Και τώρα μας πηδάει η ενεργειακή κρίση...
Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να στραφούμε στο Forex, στο χρηματιστήριο ή σε κάποια άλλη μορφή "παιχνιδιού" σαν πηγή πραγματικού κέρδους, που το καρπωνόμαστε από τον καναπέ μας χωρίς να υφιστάμεθα τα κακά μιας παλιοδουλειάς;

Και στο τέλος, πολύ θα ήθελα να ξέρω από τους 10.000 που παίζουν με το Forex, πόσοι βγάζουν ένα σεβαστό ετήσιο κέρδος, ώστε να μην χρειάζεται να δουλεύουν και να τους πηδάνε στην δουλειά και να τρέχουν σε ψυχιάτρους...

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43789
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: FOREX TRADING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 30 Δεκ 2022, 17:12

Yochanan έγραψε:
30 Δεκ 2022, 16:57
αν μιλατε για hft, market microstructure υπαρχουνε paper που δειχνουν οτι δουλευει non-trivially, iirc 60% chance plus. οι αλγοριθμοι που δουλευουν προς το παρον ειναι μυστικοι και τους κρατανε τα fund που τους εφτιαξαν. σε καθε περιπτωση δεν ειναι chartism φαση που κανει ο παππους στο καφενειο εξω απο το ΧΑΑ ή πουλανε οι διαφοροι γιωταδες
Yochanan έγραψε:
30 Δεκ 2022, 16:59
και προφανως δεν ειναι προσβασιμοι σε εναν ιδιωτη επενδυτη, αυτα τα φκιανουνε ομαδες απο rocket science phds coding in low level languages
καλυτερα να γιολάρεις σε options παρα αυτα, btw ξερει κανεις ποιο exchange εχει τα πιο χαμηλα πρημια;;
Έμπλεξα δύο διαφορετικά πράγματα χωρίς να τα εξηγήσω επαρκώς. Εγώ αναφέρομαι στους τόμους technical analysis που έχουν γραφτεί, όλα τα συνθετικά Indicators, τα οποία εφαρμόζονται από τον απλό ιδιώτη. Ε αυτά είναι trivial να μπουν σε μοντέλα, αν έπιανε θα είχαν αυτο-αναιρεθεί.

Στην κορυφή του HFT πάλι φαντάζομαι ότι πιάνει μέχρι να κάνουν catchup όλοι οι θεσμικοί HFT traders ή να περάσει άλλος στην πρωτιά. Άλλο θέμα αυτό τέλος πάντων, λάθος το έμπλεξα.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6881
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: FOREX TRADING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 30 Δεκ 2022, 17:23

Dwarven Blacksmith έγραψε:
30 Δεκ 2022, 17:12
Yochanan έγραψε:
30 Δεκ 2022, 16:57
αν μιλατε για hft, market microstructure υπαρχουνε paper που δειχνουν οτι δουλευει non-trivially, iirc 60% chance plus. οι αλγοριθμοι που δουλευουν προς το παρον ειναι μυστικοι και τους κρατανε τα fund που τους εφτιαξαν. σε καθε περιπτωση δεν ειναι chartism φαση που κανει ο παππους στο καφενειο εξω απο το ΧΑΑ ή πουλανε οι διαφοροι γιωταδες
Yochanan έγραψε:
30 Δεκ 2022, 16:59
και προφανως δεν ειναι προσβασιμοι σε εναν ιδιωτη επενδυτη, αυτα τα φκιανουνε ομαδες απο rocket science phds coding in low level languages
καλυτερα να γιολάρεις σε options παρα αυτα, btw ξερει κανεις ποιο exchange εχει τα πιο χαμηλα πρημια;;
Έμπλεξα δύο διαφορετικά πράγματα χωρίς να τα εξηγήσω επαρκώς. Εγώ αναφέρομαι στους τόμους technical analysis που έχουν γραφτεί, όλα τα συνθετικά Indicators, τα οποία εφαρμόζονται από τον απλό ιδιώτη. Ε αυτά είναι trivial να μπουν σε μοντέλα, αν έπιανε θα είχαν αυτο-αναιρεθεί.

Στην κορυφή του HFT πάλι φαντάζομαι ότι πιάνει μέχρι να κάνουν catchup όλοι οι θεσμικοί HFT traders ή να περάσει άλλος στην πρωτιά. Άλλο θέμα αυτό τέλος πάντων, λάθος το έμπλεξα.
Πω...δεν έχω καταλάβει Χριστό και από τα τρία ποστς... :lol:

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10427
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: FOREX TRADING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 30 Δεκ 2022, 17:35

Λοξίας έγραψε:
30 Δεκ 2022, 17:04
Όπως είπα Chilloutbuddy, δεν είμαι ειδικός και ό,τι λέω επ' αυτού είναι μόνον προσωπικές πεποιθήσεις.
Γενικά, δεν μου αρέσουν καθόλου τα ρίσκα και ίσως αυτό να είναι η αιτία που δεν συμπαθώ καθόλου τον τζόγο και ό,τι έχει σχέση με αυτόν.
Βέβαια όπως όλοι, γνωρίζω καλά πως στα πάντα εμπεριέχεται το ανάλογο ρίσκο (και το να ζεις ρίσκο είναι :lol: ), αλλά φροντίζω η δική μου μονάδα "κερδο-ζημίας", να έχει πολύ υψηλό ποσοστό κέρδους σε σχέση με το ρίσκο.

Νομίζω επίσης, πως χρησιμοποιείς πολύ τις γενικότητες...λες:
Tότε τι ακριβώς δεν είναι τζόγος για σένα;
Να πιάσεις μια δουλειά και να πηγαίνεις κάθε πρωί στις 8.30; Μα κι αυτοί την πατάνε καθημερινά.
Ειλικρινά, αυτό είναι μεγάλη γενικούρα...
Διότι εγώ, έχω φτιάξει μια δική μου δουλειά (επιχείρηση) που πηγαίνω καθε μέρα στις 8.30 και φεύγω στις 16.00.
Τα μηνιαία καθαρά κέρδη μου είναι +/- 15.000 ευρώ.
Τι λες; θα μου προτείνεις να εμβαθύνω στο Forex ώστε να "επενδύσω" σε αυτό και όχι στην δουλειά μου;

Γενικούρα εσύ, περιπτωσιολογία εγώ... :lol:

Επίσης γράφεις:
Ο μεγαλύτερος τζόγος της ζωής είναι όταν επιλέγεις τι θα σπουδάσεις, και το κάνεις αναγκαστικά με πλήρη αγνοια για το μέλλον. Ρώτα αυτούς που απολύθηκαν με την κρίση, ρώτα τους μηχανικούς και τους αρχιτέκτονες που ανοίχτηκαν μετά την Ολυμπιάδα και τους έπιασε το 2008 με τα παντελόνια κατεβασμένα. Ρώτα αυτούς που τους πήδηξαν στη δουλειά και τρέχουν στους ψυχίατρους απ'τα 30φεύγα.
Ναι, όταν σε πιέζουν από τα 17 σου να επιλέξεις τι θα κάνεις στην ζωή σου, είναι ολίγόν τι ρώσικη ρουλέτα. Αλλά επειδή ακόμα δεν έχεις κατασταλάξει και όχι επειδή το μέλλον είνα αβέβαιο. Πάντα το μέλλον είναι αβέβαιο. Από τους 1.000 που σπουδάζουν γιατροί (ας πούμε), δεν καταλήγουν και οι 1.000 λίαν επιτυχημένοι. Κάποιοι θα παραμείνουν γιατρουδάκια της γειτονιάς. Αυτό όμως, δεν έχει να κάνει με κάποιο "αβέβαιο ιατρικό μέλλον", αλλά με την ίδια την αβεβαιότητα του μέλλοντος.
Και σε 1.000 υδραυλικούς, αλλά και σε 1.000 Forexάκηδες και σε 1.000 χρηματιστές, ακριβώς το ίδιο αβέβαιο μέλλον υπάρχει.
Θεωρώ λοιπόν πως δεν μπορείς να χρησιμοποιείς το γενικά αβέβαιο μέλλον υπέρ του Forex, διότι εκεί και αν υπάρχει μελλοντική αβεβαιότητα!

Και δεν νομίζω ότι είναι επιχείρημα υπέρ του Forex, το ότι απολύθηκε κόσμος με την κρίση!
Ή το ότι πολιτικοί μηχανικοί και αρχιτεκτονες είχαν ανοιχτεί μετά την Ολυμπιάδα και η κρίση τους πήδηξε!
Γιατί; οι μόνοι ήταν; ΟΛΟΥΣ μας πήδηξε η κρίση. Και τώρα μας πηδάει η ενεργειακή κρίση...
Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να στραφούμε στο Forex, στο χρηματιστήριο ή σε κάποια άλλη μορφή "παιχνιδιού" σαν πηγή πραγματικού κέρδους, που το καρπωνόμαστε από τον καναπέ μας χωρίς να υφιστάμεθα τα κακά μιας παλιοδουλειάς;

Και στο τέλος, πολύ θα ήθελα να ξέρω από τους 10.000 που παίζουν με το Forex, πόσοι βγάζουν ένα σεβαστό ετήσιο κέρδος, ώστε να μην χρειάζεται να δουλεύουν και να τους πηδάνε στην δουλειά και να τρέχουν σε ψυχιάτρους...
Δεν ξέρω γιατί θεωρείς ότι παίρνω θέση "υπέρ του φόρεξ". Χέστηκα για το φόρεξ.
Το μόνο που προσπαθώ να σου εξηγήσω είναι ότι έχεις λάθος ορισμό για το τι είναι τζόγος και τι δεν είναι.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16436
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: FOREX TRADING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 30 Δεκ 2022, 17:37

Dwarven Blacksmith έγραψε:
30 Δεκ 2022, 17:12
Yochanan έγραψε:
30 Δεκ 2022, 16:57
αν μιλατε για hft, market microstructure υπαρχουνε paper που δειχνουν οτι δουλευει non-trivially, iirc 60% chance plus. οι αλγοριθμοι που δουλευουν προς το παρον ειναι μυστικοι και τους κρατανε τα fund που τους εφτιαξαν. σε καθε περιπτωση δεν ειναι chartism φαση που κανει ο παππους στο καφενειο εξω απο το ΧΑΑ ή πουλανε οι διαφοροι γιωταδες
Yochanan έγραψε:
30 Δεκ 2022, 16:59
και προφανως δεν ειναι προσβασιμοι σε εναν ιδιωτη επενδυτη, αυτα τα φκιανουνε ομαδες απο rocket science phds coding in low level languages
καλυτερα να γιολάρεις σε options παρα αυτα, btw ξερει κανεις ποιο exchange εχει τα πιο χαμηλα πρημια;;
Έμπλεξα δύο διαφορετικά πράγματα χωρίς να τα εξηγήσω επαρκώς. Εγώ αναφέρομαι στους τόμους technical analysis που έχουν γραφτεί, όλα τα συνθετικά Indicators, τα οποία εφαρμόζονται από τον απλό ιδιώτη. Ε αυτά είναι trivial να μπουν σε μοντέλα, αν έπιανε θα είχαν αυτο-αναιρεθεί.

Στην κορυφή του HFT πάλι φαντάζομαι ότι πιάνει μέχρι να κάνουν catchup όλοι οι θεσμικοί HFT traders ή να περάσει άλλος στην πρωτιά. Άλλο θέμα αυτό τέλος πάντων, λάθος το έμπλεξα.
συμφωνω αναφορικα με τους τομους τεχνικης αναλυσης και θα εστιασω στην εξαιρετικη παρατηρηση οτι θα ειχαν αυτο-αναιρεθει, πολλες στρατηγικες ειναι πλεον αχρηστες γιατι εχουν διαχυθει σα γνωση και εφαρμοζονται ευρεως. Κι εγω το βλεπω σαν arms race, αν ησουν στο 1900 με καποια βασικα σημερινα θα καθαριζες τη μπανκα πχ και αυτα που ανεφερα δουλευουν ακριβως μεχρι να κανουνε catchup κι οι αλλοι που αναφερες
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6881
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: FOREX TRADING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 30 Δεκ 2022, 17:47

Chilloutbuddy έγραψε:
30 Δεκ 2022, 17:35
Δεν ξέρω γιατί θεωρείς ότι παίρνω θέση "υπέρ του φόρεξ". Χέστηκα για το φόρεξ.
Το μόνο που προσπαθώ να σου εξηγήσω είναι ότι έχεις λάθος ορισμό για το τι είναι τζόγος και τι δεν είναι.
Μπορεί και να έχω λάθος... :102:

THEO-007
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 04 Δεκ 2022, 12:36
Phorum.gr user: THEO-007

Re: FOREX TRADING

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από THEO-007 » 30 Δεκ 2022, 20:12

Άρες μάρες κουκουναρες. Αλά ντάλα. Τελικά μόνο με Πακιστανός και μπαγκλαντεσιανους φορεξακηδες μπορείς να κάνεις σοβαρή συζήτηση. Ούτε καν προσπάθεια δεν αξίζει. Κλείστε το θέμα. Κακώς ασχολήθηκα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών