Πώς θέλουμε να φορολογήσουμε τον ελεύθερο επαγγελματία

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39733
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Πώς θέλουμε να φορολογήσουμε τον ελεύθερο επαγγελματία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 20 Σεπ 2023, 12:39

ευρωπη δεν θελετε?

φατε ευρωπη :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71676
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πώς θέλουμε να φορολογήσουμε τον ελεύθερο επαγγελματία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 20 Σεπ 2023, 12:40

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
20 Σεπ 2023, 12:39
ευρωπη δεν θελετε?

φατε ευρωπη :102:
Και το ίνδαλμα σου ο Χατζηστεφάνου, Ευρώπη και ΗΠΑ θέλει. Βασικό.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24779
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Πώς θέλουμε να φορολογήσουμε τον ελεύθερο επαγγελματία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 20 Σεπ 2023, 12:40

εδώ που τα λέμε, πόσο τυχαίο που το μεγαλύτερο ποσοστό ελεύθερων επαγγελματιών και ατομικών επιχειρήσεων (75%) το έχει η Νιγηρία;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71676
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πώς θέλουμε να φορολογήσουμε τον ελεύθερο επαγγελματία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 20 Σεπ 2023, 12:43

foscilis έγραψε:
20 Σεπ 2023, 12:40
εδώ που τα λέμε, πόσο τυχαίο που το μεγαλύτερο ποσοστό ελεύθερων επαγγελματιών και ατομικών επιχειρήσεων (75%) το έχει η Νιγηρία;
Ρε φόσι, πόσοι από τους συνεπείς φορολογούμενους :lol: στην Ελλάδα ξέρεις που απαιτούν τιμολόγιο ή δελτίο παροχής υπηρεσιών από όσους απασχολούν με μαύρα;

Γράψε και γι' αυτούς ένα ποσοστό και άσε τους Νιγηριανούς.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 24005
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πώς θέλουμε να φορολογήσουμε τον ελεύθερο επαγγελματία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 20 Σεπ 2023, 12:44

Leporello έγραψε:
20 Σεπ 2023, 12:17
Ερμής έγραψε:
20 Σεπ 2023, 11:05
Υπάρχει τρόπος να μηδενιστεί η φοροδιαφυγή.
Θεσπίζεις αμερικανικο συστημα εσοδων μειον έξοδα ακομη και για τα φυσικά πρόσωπα και καθάρισες.
Πιστευει κανεις πως υπάρχει κυβέρνηση που να θέλει να μηδενιστεί η διακίνηση μαύρου χρήματος και η φοροδιαφυγή;
Σοβαρά τωρα;
Καλό είναι αυτό, αλλά δύσκολα εφαρμόσιμο. Ουσιαστικά, φυσικά πρόσωπα θα είναι υποχρεωμένα να κρατούν (ηλεκτρονικά) βιβλία. Εγώ είμαι μέσα, αλλά θα υπάρξουν μεγάλες αντιδράσεις. Κάτι σαν τις ταυτότητες x5.
Καθόλου δύσκολο όταν οι αποδείξεις θα κόβονται στο προσωπικό ΑΦΜ σου, όταν δε χρησιμοποιείς κάρτα.
Πιστευει κανείς πως το κράτος θέλει να καταπολεμήσει μαύρο χρήμα και φοροδιαφυγη; Ποτέ και κανείς.
Και όχι γιατί οι ίδιοι διακινούν μαύρο χρήμα αλλά γιατί με το που κοπεί το μαύρο χρήμα η ανεργία στην Ελλάδα θα πάει στο 70%
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24779
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Πώς θέλουμε να φορολογήσουμε τον ελεύθερο επαγγελματία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 20 Σεπ 2023, 12:45

Leporello έγραψε:
20 Σεπ 2023, 12:17
Ερμής έγραψε:
20 Σεπ 2023, 11:05
Υπάρχει τρόπος να μηδενιστεί η φοροδιαφυγή.
Θεσπίζεις αμερικανικο συστημα εσοδων μειον έξοδα ακομη και για τα φυσικά πρόσωπα και καθάρισες.
Πιστευει κανεις πως υπάρχει κυβέρνηση που να θέλει να μηδενιστεί η διακίνηση μαύρου χρήματος και η φοροδιαφυγή;
Σοβαρά τωρα;
Καλό είναι αυτό, αλλά δύσκολα εφαρμόσιμο. Ουσιαστικά, φυσικά πρόσωπα θα είναι υποχρεωμένα να κρατούν (ηλεκτρονικά) βιβλία. Εγώ είμαι μέσα, αλλά θα υπάρξουν μεγάλες αντιδράσεις. Κάτι σαν τις ταυτότητες x5.
Θα ξαναπροτείνω φορολόγηση των μετρητών στην πηγή δηλαδή το ΑΤΜ, 30% επιστρεπτέο με εμφάνιση αποδείξεων, για ποσά άνω των Χ ευρώ την εβδομάδα (με Χ κάτι μικρό, το πολύ 100). Πανεύκολο τεχνικά να εφαρμοστεί, αδύνατο να το προσπεράσεις, στερεί από τη μαύρη οικονομία το οξυγόνο της (συνολικά, από υπηρεσίες και ενοικιάσεις μέχρι ντρόγκια και πουτάνες), μετατρέπει αυτόματα τον πολίτη σε σπιούνο με κίνητρο, δεν επιτρέπει δικαιολογίες στυλ " :a040: μα η καημένη η γιαγιά :a040: που θέλει να δώσει στο εγγονάκι της για τα κάλαντα :a040:".

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24779
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Πώς θέλουμε να φορολογήσουμε τον ελεύθερο επαγγελματία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 20 Σεπ 2023, 12:46

Το επόμενο καλύτερο είναι αυτό που κάνει ο Κούλης: επιδόματα μόνο με κάρτες.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41267
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πώς θέλουμε να φορολογήσουμε τον ελεύθερο επαγγελματία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Σεπ 2023, 12:49

EKPLIKTIKOS έγραψε:
20 Σεπ 2023, 11:23
Ίακχος έγραψε:
20 Σεπ 2023, 09:53

Δεν είναι ολοι οι Ελεύθεροι Επαγγελματίες φοροφυγάδες. Η κυβέρνηση να πιστέψει ότι η πλειοψηφία των Ελευθέρων Επαγελματιών με δυσκολία τα βγάζει πέρα.
Οι περισσότεροι είναι, αλλά ότι πολλοί τα βγάζουν δύσκολα πέρα είναι αλήθεια.
Είναι μεγάλη μερίδα που φοροδιαφεύγει αλλά αυτοί που τα βγάζουν πέρα δύσκολα δεν γίνεται να φοροδιαφεύγουν ταυτόχρονα, είναι οξύμωρο.

Από την άλλην, έχω την υποψία ότι εξαιτίας αυτής της φοροδιαφυγής κρατιέται χαμηλά το κόστος διαφόρων υπηρεσιών. Ας πούμε το κούρεμα στην Ελλάδα είναι το δεύτερο φθηνότερο στην Ευρώπη, μετά την Μάλτα, αν εξαιρεθούν οι ανατολικές χώρες, οι μισές εκ των οποίων είναι έτσι κι αλλιώς πολύ ακριβότερες και οι άλλες μισές ελάχιστα φθηνότερες (κατά μερικά λεπτά).

Υποπτεύομαι ότι το ίδιο συμβαίνει και για διάφορα τεχνικά επαγγέλματα, ψυκτικούς, πλακατζήδες, υδραυλικούς, ακόμη και γιατρούς.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41267
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πώς θέλουμε να φορολογήσουμε τον ελεύθερο επαγγελματία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Σεπ 2023, 12:52

foscilis έγραψε:
20 Σεπ 2023, 12:46
Το επόμενο καλύτερο είναι αυτό που κάνει ο Κούλης: επιδόματα μόνο με κάρτες.
Μα τραπεζικά δίνονται τα επιδόματα έτσι κι αλλιώς. Τι εννοούμε μόνο με κάρτες; Να μην μπαίνουν σε λογαριασμό από τον οποίο μπορείς να κάνεις ανάληψη; Και αν ναι, ποια είναι η διαφορά;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41267
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πώς θέλουμε να φορολογήσουμε τον ελεύθερο επαγγελματία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Σεπ 2023, 12:54

Ερμής έγραψε:
20 Σεπ 2023, 11:05
Υπάρχει τρόπος να μηδενιστεί η φοροδιαφυγή.
Θεσπίζεις αμερικανικο συστημα εσοδων μειον έξοδα ακομη και για τα φυσικά πρόσωπα και καθάρισες.
Πιστευει κανεις πως υπάρχει κυβέρνηση που να θέλει να μηδενιστεί η διακίνηση μαύρου χρήματος και η φοροδιαφυγή;
Σοβαρά τωρα;
Το πιο γελοίο πάντως είναι αυτό με τον περιορισμό πληρωμής με μετρητά ακόμη και για χονδρική. Ήδη τα 500 ευρώ είναι pain in the ass που δεν έχει λόγο ύπαρξης αλλά τώρα θέλουν να το μειώσουν και στα 200-300. Πραγματικά δεν υπάρχει κανένας λόγος ύπαρξης αυτού του πράγματος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71676
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πώς θέλουμε να φορολογήσουμε τον ελεύθερο επαγγελματία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 20 Σεπ 2023, 12:58

hellegennes έγραψε:
20 Σεπ 2023, 12:52
foscilis έγραψε:
20 Σεπ 2023, 12:46
Το επόμενο καλύτερο είναι αυτό που κάνει ο Κούλης: επιδόματα μόνο με κάρτες.
Μα τραπεζικά δίνονται τα επιδόματα έτσι κι αλλιώς. Τι εννοούμε μόνο με κάρτες; Να μην μπαίνουν σε λογαριασμό από τον οποίο μπορείς να κάνεις ανάληψη; Και αν ναι, ποια είναι η διαφορά;
Υποθέτω ότι αναφέρεται και στα έξοδα μέσω κάρτας και την αντίστοιχη σύγκριση εξόδων και εσόδων που δηλώνονται στις φορολογικές δηλώσεις.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Πώς θέλουμε να φορολογήσουμε τον ελεύθερο επαγγελματία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 20 Σεπ 2023, 13:06

hellegennes έγραψε:
20 Σεπ 2023, 12:49
EKPLIKTIKOS έγραψε:
20 Σεπ 2023, 11:23
Ίακχος έγραψε:
20 Σεπ 2023, 09:53

Δεν είναι ολοι οι Ελεύθεροι Επαγγελματίες φοροφυγάδες. Η κυβέρνηση να πιστέψει ότι η πλειοψηφία των Ελευθέρων Επαγελματιών με δυσκολία τα βγάζει πέρα.
Οι περισσότεροι είναι, αλλά ότι πολλοί τα βγάζουν δύσκολα πέρα είναι αλήθεια.
Είναι μεγάλη μερίδα που φοροδιαφεύγει αλλά αυτοί που τα βγάζουν πέρα δύσκολα δεν γίνεται να φοροδιαφεύγουν ταυτόχρονα, είναι οξύμωρο.

Από την άλλην, έχω την υποψία ότι εξαιτίας αυτής της φοροδιαφυγής κρατιέται χαμηλά το κόστος διαφόρων υπηρεσιών. Ας πούμε το κούρεμα στην Ελλάδα είναι το δεύτερο φθηνότερο στην Ευρώπη, μετά την Μάλτα, αν εξαιρεθούν οι ανατολικές χώρες, οι μισές εκ των οποίων είναι έτσι κι αλλιώς πολύ ακριβότερες και οι άλλες μισές ελάχιστα φθηνότερες (κατά μερικά λεπτά).

Υποπτεύομαι ότι το ίδιο συμβαίνει και για διάφορα τεχνικά επαγγέλματα, ψυκτικούς, πλακατζήδες, υδραυλικούς, ακόμη και γιατρούς.
Πάμε λοιπόν στο σωστό παράδειγμα του κομμωτή, το οποίο δεν είναι ουσιαστικά ανεκδοτολογικό, καθώς όλοι έχουν μαρτυρίες.
Ο κομμωτής που δηλώνει λίγα, αλλά κερδίζει πολλά, πως κρύβει την φοροδιαφυγή ή παίρνει ρίσκα;
Εξηγούμαι:
Οι τραπεζικές του καταθέσεις είναι ορατές άμεσα στο σύστημα, όπως και κάθε κίνηση που κάνει.
Επίσης, η αγορά ενός ακριβού αυτοκινήτου άμεσα ορατή, δύσκολο να γίνει με μη επίσημο τρόπο στην καταβολή του ποσού.
Και δεν μιλάμε για φοροφυγά των εκατομμυρίων ευρώ που προφανώς θα έχει και άλλες διόδους ή επειδή θα πληρώνει ήδη έναν υψηλό φόρο, δεν θα ασχοληθούν μαζί του.
Ακόμα, τα διάφορα κόλπα δεν είναι πάντα εύκολα.
https://www.sofokleousin.gr/pos-apetyxe ... a-tou-opap
Είτε έχει κάποιες καλές διόδους με λιγότερο ρίσκο, είτε απλά το ρισκάρει να βρεθεί στο στόχαστρο της ΑΑΔΕ.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39733
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Πώς θέλουμε να φορολογήσουμε τον ελεύθερο επαγγελματία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 20 Σεπ 2023, 13:14

foscilis έγραψε:
20 Σεπ 2023, 12:40
εδώ που τα λέμε, πόσο τυχαίο που το μεγαλύτερο ποσοστό ελεύθερων επαγγελματιών και ατομικών επιχειρήσεων (75%) το έχει η Νιγηρία;
:102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41267
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πώς θέλουμε να φορολογήσουμε τον ελεύθερο επαγγελματία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Σεπ 2023, 13:20

Αρχέλαος έγραψε:
20 Σεπ 2023, 13:06
hellegennes έγραψε:
20 Σεπ 2023, 12:49
EKPLIKTIKOS έγραψε:
20 Σεπ 2023, 11:23


Οι περισσότεροι είναι, αλλά ότι πολλοί τα βγάζουν δύσκολα πέρα είναι αλήθεια.
Είναι μεγάλη μερίδα που φοροδιαφεύγει αλλά αυτοί που τα βγάζουν πέρα δύσκολα δεν γίνεται να φοροδιαφεύγουν ταυτόχρονα, είναι οξύμωρο.

Από την άλλην, έχω την υποψία ότι εξαιτίας αυτής της φοροδιαφυγής κρατιέται χαμηλά το κόστος διαφόρων υπηρεσιών. Ας πούμε το κούρεμα στην Ελλάδα είναι το δεύτερο φθηνότερο στην Ευρώπη, μετά την Μάλτα, αν εξαιρεθούν οι ανατολικές χώρες, οι μισές εκ των οποίων είναι έτσι κι αλλιώς πολύ ακριβότερες και οι άλλες μισές ελάχιστα φθηνότερες (κατά μερικά λεπτά).

Υποπτεύομαι ότι το ίδιο συμβαίνει και για διάφορα τεχνικά επαγγέλματα, ψυκτικούς, πλακατζήδες, υδραυλικούς, ακόμη και γιατρούς.
Πάμε λοιπόν στο σωστό παράδειγμα του κομμωτή, το οποίο δεν είναι ουσιαστικά ανεκδοτολογικό, καθώς όλοι έχουν μαρτυρίες.
Για την ακρίβεια η αφετηρία της σκέψης μου ήταν η προσωπική μου εμπειρία από την Αγγλία και κόστη που έχω ακούσει από γνωστούς και συγγενείς που ζούνε σε άλλες χώρες, αλλά πριν ποστάρω το έλεγξα και είναι πολύ μεγαλύτερη η διαφορά από ό,τι περίμενα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21788
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Πώς θέλουμε να φορολογήσουμε τον ελεύθερο επαγγελματία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 20 Σεπ 2023, 13:33

ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Σεπ 2023, 12:35
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
20 Σεπ 2023, 11:52
Σέλευκας έγραψε:
20 Σεπ 2023, 11:19
Γιαυτό φεύγουν όλοι από το δημόσιο και ανοίγουν δικές τους δουλειές, επειδή δεν φορολογούνται. Θα μείνει το δημόσιο χωρίς υπαλλήλους στο τέλος, κάτι πρέπει να κάνουμε.
πάντως πέραν της ειρωνείας αυτή είναι μια καλή παρατήρηση: όλοι κυνηγούν τους εε ότι κλέβουν, ότι κάνουν, ότι δείχνουν αλλά όλη η χώρα θέλει να μπει στο δημόσιο για να μην μπορεί να φοροδιαφεύγει, να κλέβει κτλ. τελικά μάλλον είμαστε πολύ τίμιος λαός :lol:
Και από πού προκύπτει ότι όσοι μπαίνουν στο δημόσιο δεν έχουν τη δυνατότητα εσόδων από μαύρα; :lol:
δε μπορούν να αποκρύψουν τα έσοδα από την επίσημη εργασία τους
τώρα αν κάποιοι δυ κάνουν κι άλλες δουλειές είναι άλλο θέμα πχ δάσκαλοι ιδιαίτερα

γενικά αυτό που κάνει η κυβέρνηση είναι να στοχοποιεί συστηματικά μία κοινωνική ομάδα αποδίδοντάς της όλη την ευθύνη της φοροδιαφυγής, έχει τη σημασία του κι αυτό

α και κάτι ακόμη: όποιος πιστεύει ότι η πάταξη της φοροδιαφυγής θα ωφελήσει τον λαό είναι τουλάχιστον αφελής
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών