Κατάργηση νυκτερινού ρεύματος

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Zelda
Δημοσιεύσεις: 5888
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2019, 03:13

Re: Κατάργηση νυκτερινού ρεύματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zelda » 16 Μάιος 2024, 01:05

Το ρεύμα από ΑΠΕ που πετάνε στα σκουπίδια ειναι τα συγχρονα ροδάκινα που καποτε άδειαζαν στις χωματερές επι ΠΑΣΟΚ
Θυσία στο Μολωχ του καπιταλισμού

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28661
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Κατάργηση νυκτερινού ρεύματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 16 Μάιος 2024, 01:21

Γιατι δεν μιναρουμε μπιτκοιν με οτι περισσευει;
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Zelda
Δημοσιεύσεις: 5888
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2019, 03:13

Re: Κατάργηση νυκτερινού ρεύματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zelda » 16 Μάιος 2024, 01:22

GoBack έγραψε:
16 Μάιος 2024, 01:21
Γιατι δεν μιναρουμε μπιτκοιν με οτι περισσευει;
Μόνο στην Πάτρα θα αποδώσει τέτοια επενδυση

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28661
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Κατάργηση νυκτερινού ρεύματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 16 Μάιος 2024, 01:24

Τελοσπαντων καλα να παθουν οι καραβλαχοι που πλακωθηκαν στα φωτοβολταικα αντι να βαλουν καμια ντοματα.Κλεινουμε ολοι τα πισι και τις τηλεορασεις και μαγειρευουμε με υγραεριο μεχρι να χρεοκοπησουν.
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20431
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Κατάργηση νυκτερινού ρεύματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 16 Μάιος 2024, 08:34

Το θέμα είναι ότι το φτηνό ρεύμα το πρωί είναι άχρηστο. Τι να το κάνουμε; Ειδικά το καλοκαίρι με την ζέστη χρειάζεται aircondition για να κοιμηθείς.

Και είμαι κάθετα κατά χρηματιστηρίων ενέργειας και λοιπές παπαριές, τι βλακείες είναι αυτές; Είμαι παραγωγός ενέργειας, τα μοντέλα ανάλυσης μου δείχνουν ότι μου κοστίζει τόσο, θέλω τόσο κέρδος, να η τιμή και όποιος θέλει παίρνει (εγώ βέβαια ήμουν πάντα υπέρ μονοπωλιακής κρατικής παραγωγής ενέργειας αλλά αν δεν έχουμε αυτό ας έχουμε ότι περιέγραψα). Απλά, παραδοσιακά. Αλλά πρέπει να παίζουν οι τζογαδόροι παράσιτα των παραγώγων και λοιπών αερολογημάτων.

zteo
Δημοσιεύσεις: 10533
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Κατάργηση νυκτερινού ρεύματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 16 Μάιος 2024, 08:42

Φτηνές δικαιολογίες,φτηνά ψέματα και κροκοδειλια δακρυα από δηθεν ενδιαφερόμενους για φτηνό ρεύμα από τα κομματικά site της ΝΔ
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21329
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Κατάργηση νυκτερινού ρεύματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 16 Μάιος 2024, 09:30

GoBack έγραψε:
16 Μάιος 2024, 01:24
Τελοσπαντων καλα να παθουν οι καραβλαχοι που πλακωθηκαν στα φωτοβολταικα αντι να βαλουν καμια ντοματα.Κλεινουμε ολοι τα πισι και τις τηλεορασεις και μαγειρευουμε με υγραεριο μεχρι να χρεοκοπησουν.
Μη φας,
Σε αύξηση του ΕΤΜΕΑΡ προσανατολίζεται η κυβέρνηση καθώς συνειδητοποιεί ότι είναι ο μόνος τρόπος για να συγκρατηθεί το έλλειμμα του ΕΛΑΠΕ, το οποίο βαίνει αυξανόμενο.

Σε αυτή την κατεύθυνση, το ΥΠΕΝ πρόκειται να αξιολογήσει την πρόταση του προέδρου του ΔΑΠΕΕΠ για εξορθολογισμό του ΕΤΜΕΑΡ στα επίπεδα του 2019, με το τελικό νούμερο να προκύπτει έπειτα από τη σχετική εισήγηση που αναμένεται να κάνει ο Γ. Γιαρέντης.
Ήδη τα πληρωμένα παπαγαλάκια αναφέρουν ότι στη Γερμανία είναι η επιβάρυνση είναι 96 ευρώ ανά Μεγαβατώρα, ενώ στη Δυτική Ευρώπη στα 30 με 35 ευρώ ανά Μεγαβατώρα, ενώ στην Ελλάδα μας μόλις 17 ευρώ.

Γιατί όταν είναι να δούμε αυξήσεις σε τέτοια πράγματα συγκρινόμαστε με την κανονική Ευρώπη. Όταν είναι για μειώσεις τότε αρχίζουν τα περί ιδιαιτεροτήτων και ό,τι άλλο κανείς μπορεί να φανταστεί...

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24692
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Κατάργηση νυκτερινού ρεύματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 16 Μάιος 2024, 09:59

Green Dragon έγραψε:
16 Μάιος 2024, 08:34
Το θέμα είναι ότι το φτηνό ρεύμα το πρωί είναι άχρηστο. Τι να το κάνουμε; Ειδικά το καλοκαίρι με την ζέστη χρειάζεται aircondition για να κοιμηθείς.

Και είμαι κάθετα κατά χρηματιστηρίων ενέργειας και λοιπές παπαριές, τι βλακείες είναι αυτές; Είμαι παραγωγός ενέργειας, τα μοντέλα ανάλυσης μου δείχνουν ότι μου κοστίζει τόσο, θέλω τόσο κέρδος, να η τιμή και όποιος θέλει παίρνει (εγώ βέβαια ήμουν πάντα υπέρ μονοπωλιακής κρατικής παραγωγής ενέργειας αλλά αν δεν έχουμε αυτό ας έχουμε ότι περιέγραψα). Απλά, παραδοσιακά. Αλλά πρέπει να παίζουν οι τζογαδόροι παράσιτα των παραγώγων και λοιπών αερολογημάτων.
Το χρηματιστηριο ενεργειας δεν ειναι χρηματιστηριο ανοιχτο στο κοινο, ειναι απλα ενας θεσμοθετημενος τροπος να εξισορροπειται η προσφορα με τη ζητηση στο χονδρικο επιπεδο, δηλαδη πανω κατω αυτο που λες οτι θα επρεπε να συμβαινει. Τα παραγωγα (επισης μη ανοιχτα στο κοινο) παιζουν σταθεροποιητικο ρολο και δεν ειναι τυχαιο που υπολειτουργουν στο ελληνικο χρηματιστηριο ενεργειας.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21649
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Κατάργηση νυκτερινού ρεύματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 16 Μάιος 2024, 10:28

ST48410 έγραψε:
16 Μάιος 2024, 00:47


Αφού λοιπόν έχουμε υπερεπάρκεια ηλεκτρικής ενέργειας είναι λογικό να
...μην πληρώνει περισσότερα ο καταναλωτής
η ελλάδα είναι η χώρα που καταφέρνει να αψηφά βασικούς νόμους της αγοράς
μειώνεται η ζήτηση, αυξάνεται η παραγωγή => αυξάνονται οι τιμές. σε ποιον να το πεις και να το πιστέψει. σε τιμωρούν που κάνεις οικονομία, σου λέει ό,τι και να γίνει εσύ τόσα θα πληρώνεις είτε σου αρέσει είτε όχι
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21329
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Κατάργηση νυκτερινού ρεύματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 16 Μάιος 2024, 10:47

Το πιο ωραίο είναι κάτι πράσινες παπαριές για να κονομάνε κάποιοι περί πράσινης ενέργειας. Διοργανώνουν κάτι εκδηλώσεις του τύπου κλείνουμε τα φώτα για μισή ώρα σε σπίτια και δημόσιους χώρους και εκοικονομούμε τόση ενέργεια και σώζεται το περιβάλλον.

Και στην πραγματικότητα, η προβολή της δράσης έχει περισσότερη κατανάλωση, συν του ότι έρχεται ο παραγωγός και σου λέει ότι αυτή τη μείωση της κατανάλωσης θα έρθει από το κόψιμο μονάδων ΑΠΕ διότι είναι τζόγος και ο τζόγος λέει ότι η παραγωγή ενέργειας από καύσιμα είναι φθηνότερη, συν ότι έτσι προστατεύεται το δίκτυο με τη διατήρηση μόνο μονάδων παραγωγής ενέργειας από καύσιμα.

Η υποκρισία περί περιβάλλοντος που φτάνει στις τσέπες μας.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33058
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Κατάργηση νυκτερινού ρεύματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 16 Μάιος 2024, 16:10

Green Dragon έγραψε:
16 Μάιος 2024, 08:34
Το θέμα είναι ότι το φτηνό ρεύμα το πρωί είναι άχρηστο. Τι να το κάνουμε; Ειδικά το καλοκαίρι με την ζέστη χρειάζεται aircondition για να κοιμηθείς.

το χρειαζονται μαγαζια και επιχειρησεις.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20431
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Κατάργηση νυκτερινού ρεύματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 16 Μάιος 2024, 18:22

Το πρωί σχεδόν κανένας εκτός αν έχεις καύσωνα.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Κατάργηση νυκτερινού ρεύματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 16 Μάιος 2024, 18:44

Ασέβαστος έγραψε:
16 Μάιος 2024, 16:10
το χρειαζονται μαγαζια και επιχειρησεις.
Ας δώσει. Δεν είναι και πυρηνική φυσική να ξεχωρίσει ποια ρολόγια ανήκουν σε οικιακούς καταναλωτές και ποια σε επιχειρήσεις.

Ας δώσει και σε οικιακούς (συνταξιούχους, ανέργους, νοικοκυρές) που βρίσκονται το μεσημέρι σπίτι.

Ας δώσει και στην βαριά βιομηχανία ακόμα καλύτερες τιμές σε ώρες υπερεπάρκειας

Ας δημιουργήσει και μερικά τεράστια parking κατά μήκους των Εθνικών Οδών όπου θα μπορούν να φορτίζουν τα ηλεκτρικά οχήματα με πολύ χαμηλές τιμές συγκεκριμένες μέρες και ώρες. Και μια ιστοσελίδα που θα ανακοινώνονται αυτές οι μέρες και οι ώρες φτηνού ρεύματος.

Το θέμα είναι να μην ζορίσει περαιτέρω τον εργαζόμενο. Θα έρθει η αύξηση της χοντρική έτσι κι αλλιώς τον Ιούνιο. Να φάμε στο κεφάλι και έξτρα αύξηση επειδή θα καταργήσουν το νυκτερινό; Κάποιος να τους εξηγήσει ότι τα λεφτά δεν φυτρώνουν σε λεφτόδεντρα για να μπορούμε να καλύπτουμε συνεχείς αυξήσεις επί χρόνια.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Κατάργηση νυκτερινού ρεύματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 16 Μάιος 2024, 18:48

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
16 Μάιος 2024, 10:28
ST48410 έγραψε:
16 Μάιος 2024, 00:47


Αφού λοιπόν έχουμε υπερεπάρκεια ηλεκτρικής ενέργειας είναι λογικό να
...μην πληρώνει περισσότερα ο καταναλωτής
η ελλάδα είναι η χώρα που καταφέρνει να αψηφά βασικούς νόμους της αγοράς
μειώνεται η ζήτηση, αυξάνεται η παραγωγή => αυξάνονται οι τιμές. σε ποιον να το πεις και να το πιστέψει. σε τιμωρούν που κάνεις οικονομία, σου λέει ό,τι και να γίνει εσύ τόσα θα πληρώνεις είτε σου αρέσει είτε όχι
Συμφωνώ ότι αυτό χτυπάει πολύ άσχημα. Χρόνια τώρα υπέγραφαν εγγυημένα συμβόλαια με αυτούς που έβαζαν φωτοβολταϊκά και τώρα που βλέπουν ότι δεν θα υπάρχουν χρήματα για να πληρωθούν όλοι αυτοί μετακυλίουν τη ζημιά πάλι στον καταναλωτή.

Και τέλος πάντων ας γίνει και κάποιος σχεδιασμός για αποθήκευση της ενέργειας. Αυτό είναι ένα πρόβλημα που θα το έχουμε για τις επόμενες δεκαετίες. Δεν είναι θέμα απλώς να τους βγουν τα κουκιά φέτος.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20334
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Κατάργηση νυκτερινού ρεύματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 16 Μάιος 2024, 18:50

Εν τω μεταξύ εγώ έχω άπειρα νεύρα με το ότι και καλά μπορούμε να αλλάζουμε εταιρίες χωρίς κανένα πρόβλημα κλπ. Τι παπαριές ατελείωτες ;;; Μου ερχόταν όλο το χειμώνα έναντι κάτι πενηνταρικα και κατοσταρικα και σκάει ένας εκκαθαριστικός 600 ευρώ! Οκ θα τον αμφισβητήσω προφανώς στο ανάλογο σάιτ, αλλά πείτε μου έστω και έφευγα τώρα, οι επόμενοι έναντι δε θα είναι πάλι από τις περσινές μετρήσεις ? Και αν φύγω και από την επόμενη ? Δηλαδή αν αλλάξω δύο εταιρίες τους επόμενους δύο μήνες θα μου ερθουν δύο έναντι και ο εκκαθαριστικός από ποια από όλες; Χέσε μέσα
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών