Με τη δραχμή δεν είχαμε πληθωρισμό, απο τοτε που μπηκε το ευρω μεσα σε 25 χρονια διπλασιαστηκαν οι τιμες στο σουβλάκι

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23829
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Με τη δραχμή δεν είχαμε πληθωρισμό, απο τοτε που μπηκε το ευρω μεσα σε 25 χρονια διπλασιαστηκαν οι τιμες στο σουβλά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 15 Φεβ 2024, 11:23

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
15 Φεβ 2024, 11:21
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
15 Φεβ 2024, 11:11
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
15 Φεβ 2024, 11:08
Εντωμεταξυ στα πιτογυρα οι τιμές ανέβηκαν 50% σε έναν χρόνο. Με δραχμές όταν μπήκαμε στο ευρώ, πρέπει να ήταν κάπου στα 350/400 δραχμές.
γενικά, η κατάσταση με τις τιμές έχει ξεφύγει πέρα από κάθε έλεγχο τους τελευταίους μήνες
και έρχεται ο ταλαίπωρος και μας λέει κοιτάχτε τι γινόταν με τις δραχμές
δηλαδή ότι και καλά το 90 ξέρω 'γω τα πράγματα ήταν τα ίδια και χειρότερα. άσε μας ρε αδερφέ. έχε άποψη για την αγγλία κι ας μας να ξέρουμε καλύτερα τι παίζει εδώ
Διάλεξε και περίοδο να μιλήσει για βασικά αγαθά κιόλας.τραγελαφος. οι τιμές έχουν εκτιναχτεί εδώ και κάτι μήνες στα ύψη, ποια δραχμή τώρα. Να έβαζε πόσο έκαναν τα κινητά επί δραχμής να έλεγα, αλλά πάλι μαλακίες, γενικά αυτά είναι φτηνά πλέον παντού, άσε που με το διαδίκτυο κατεβάζεις τζάμπα πολλές υπηρεσίες που παλιά πλήρωνες. Στα βασικά αγαθά η κατάσταση είναι τραγική σε σχέση με την 4ετια του ΣΥΡΙΖΑ, ποια δραχμή τώρα. Εκεί ήταν ο παράδεισος από της γης σε σχέση.
Ναι βέβαια παράδεισος, που για να αγοράσεις μια κακής ποιότητας τηλεόραση, έπρεπε να έχεις μπάρμπα στις ΗΠΑ και κολλητο τελώνη.
under έγραψε:
15 Φεβ 2024, 11:23
Ερμής έγραψε:
15 Φεβ 2024, 11:19
under έγραψε:
15 Φεβ 2024, 11:18


Εχεις πει αρκετα και στο παρελθον και παντα οταν σου απαντουσα το γυριζες.Αρκετα νομιζω.
για του εισοδηματίες μαυραγορίτες έχω πει αρκετά και λιγα έχω πει. Για εσένα προσωπικά τίποτα.
Αν τώρα ταυτίζεσαι με την πρώτη κατηγορία είναι δικό σου θέμα αποκλειστικά.
Εγω αυτα τα ονομαζω πουστριλικια.
Πες τα και Μπρούνα η ναζιάρα δε με κόφτει. Προσωπικά για εσένα δεν έχω πει τίποτα. Μονο για μια οντότητα εδω έχω μιλήσει προσωπικά και εννοείται δε μετανιώνω.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ερμής την 15 Φεβ 2024, 11:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"


Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 23207
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Με τη δραχμή δεν είχαμε πληθωρισμό, απο τοτε που μπηκε το ευρω μεσα σε 25 χρονια διπλασιαστηκαν οι τιμες στο σουβλά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 15 Φεβ 2024, 11:26

Ερμής έγραψε:
15 Φεβ 2024, 11:23
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
15 Φεβ 2024, 11:21
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
15 Φεβ 2024, 11:11


γενικά, η κατάσταση με τις τιμές έχει ξεφύγει πέρα από κάθε έλεγχο τους τελευταίους μήνες
και έρχεται ο ταλαίπωρος και μας λέει κοιτάχτε τι γινόταν με τις δραχμές
δηλαδή ότι και καλά το 90 ξέρω 'γω τα πράγματα ήταν τα ίδια και χειρότερα. άσε μας ρε αδερφέ. έχε άποψη για την αγγλία κι ας μας να ξέρουμε καλύτερα τι παίζει εδώ
Διάλεξε και περίοδο να μιλήσει για βασικά αγαθά κιόλας.τραγελαφος. οι τιμές έχουν εκτιναχτεί εδώ και κάτι μήνες στα ύψη, ποια δραχμή τώρα. Να έβαζε πόσο έκαναν τα κινητά επί δραχμής να έλεγα, αλλά πάλι μαλακίες, γενικά αυτά είναι φτηνά πλέον παντού, άσε που με το διαδίκτυο κατεβάζεις τζάμπα πολλές υπηρεσίες που παλιά πλήρωνες. Στα βασικά αγαθά η κατάσταση είναι τραγική σε σχέση με την 4ετια του ΣΥΡΙΖΑ, ποια δραχμή τώρα. Εκεί ήταν ο παράδεισος από της γης σε σχέση.
Ναι βέβαια παράδεισος, που για να αγοράσεις μια κακής ποιότητας τηλεόραση, έπρεπε να έχεις μπάρμπα στις ΗΠΑ και κολλητο τελώνη.
under έγραψε:
15 Φεβ 2024, 11:23
Ερμής έγραψε:
15 Φεβ 2024, 11:19


για του εισοδηματίες μαυραγορίτες έχω πει αρκετά και λιγα έχω πει. Για εσένα προσωπικά τίποτα.
Αν τώρα ταυτίζεσαι με την πρώτη κατηγορία είναι δικό σου θέμα αποκλειστικά.
Εγω αυτα τα ονομαζω πουστριλικια.
Πες τα και Μπρούνα η ναζιάρα δε με κόφτει. Προσωπικά για εσένα δεν έχω πει τίποτα. Μονο για μια οντότητα εδω έχω μιλήσει προσωπικά και εννοείται δε μετανιώνω.
Αυτό ήταν ζήτημα της εποχής, όχι δραχμής. Και δραχμή να είχαμε, αυτά θα ήταν παμφτηνα. Άσε που μιλάμε για έξοδο μια και έξω. Εγώ σπίτι έχω sony trinitron, που την πήραμε πριν 30 χρόνια. Τα καθημερινά έξοδα είναι τα τεράστια που έχουν τρομερές ανατιμήσεις και οι μισθοί έχουν μείνει πολύ πίσω.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 25004
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Με τη δραχμή δεν είχαμε πληθωρισμό, απο τοτε που μπηκε το ευρω μεσα σε 25 χρονια διπλασιαστηκαν οι τιμες στο σουβλά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 15 Φεβ 2024, 11:27

Να πω εδώ ότι έκανα ένα πείραμα. Αγόρασα από το albertheign τα ψώνια 2 εβδομάδων και μετά τα ίδια ή αντίστοιχα πράγματα από τον αβ και το ολλανδικό σούπερ μάρκετ ήταν μολις 10% ακριβότερο

Όποιος λέει ότι στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει σοβαρότατο πρόβλημα στις τιμές και ειδικά στις τιμές των ακινήτων είναι απλά ηλιθιος


Όσο ηλιθιος και όποιος πιστεύει ότι το πρόβλημα είναι το ευρώ ή ότι η 10ετια του 80 ήταν ένα όνειρο επειδή ο παπατζης υππθηκευε την χώρα

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21734
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Με τη δραχμή δεν είχαμε πληθωρισμό, απο τοτε που μπηκε το ευρω μεσα σε 25 χρονια διπλασιαστηκαν οι τιμες στο σουβλά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 15 Φεβ 2024, 11:27

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
15 Φεβ 2024, 11:21
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
15 Φεβ 2024, 11:11
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
15 Φεβ 2024, 11:08
Εντωμεταξυ στα πιτογυρα οι τιμές ανέβηκαν 50% σε έναν χρόνο. Με δραχμές όταν μπήκαμε στο ευρώ, πρέπει να ήταν κάπου στα 350/400 δραχμές.
γενικά, η κατάσταση με τις τιμές έχει ξεφύγει πέρα από κάθε έλεγχο τους τελευταίους μήνες
και έρχεται ο ταλαίπωρος και μας λέει κοιτάχτε τι γινόταν με τις δραχμές
δηλαδή ότι και καλά το 90 ξέρω 'γω τα πράγματα ήταν τα ίδια και χειρότερα. άσε μας ρε αδερφέ. έχε άποψη για την αγγλία κι ας μας να ξέρουμε καλύτερα τι παίζει εδώ
Διάλεξε και περίοδο να μιλήσει για βασικά αγαθά κιόλας.τραγελαφος. οι τιμές έχουν εκτιναχτεί εδώ και κάτι μήνες στα ύψη, ποια δραχμή τώρα. Να έβαζε πόσο έκαναν τα κινητά επί δραχμής να έλεγα, αλλά πάλι μαλακίες, γενικά αυτά είναι φτηνά πλέον παντού, άσε που με το διαδίκτυο κατεβάζεις τζάμπα πολλές υπηρεσίες που παλιά πλήρωνες. Στα βασικά αγαθά η κατάσταση είναι τραγική αν την συγκρινεις με την 4ετια του ΣΥΡΙΖΑ, ποια δραχμή τώρα. Εκεί ήταν ο παράδεισος από της γης σε σχέση.
σαφώς και τα πράγματα στην τετραετία του συριζα ήταν καλύτερα απ'ότι είναι τώρα
και αυτό είναι μια αντικειμενική παρατήρηση. πρέπει να είσαι φανατικός νδκράτης για να μη μπορείς να το δεις
μακάρι να μην ίσχυε αλλά είναι αλήθεια
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

likosmokeses
Δημοσιεύσεις: 1552
Εγγραφή: 04 Μαρ 2019, 23:18

Re: Με τη δραχμή δεν είχαμε πληθωρισμό, απο τοτε που μπηκε το ευρω μεσα σε 25 χρονια διπλασιαστηκαν οι τιμες στο σουβλά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από likosmokeses » 15 Φεβ 2024, 11:29

talaipwros έγραψε:
15 Φεβ 2024, 10:27
Και εχεις τα διαφορα λαμόγια να τολμανε να συγκρίνουν.

Εν τω μεταξυ, μιλαω με φιλους, το τί μαυρο χρημα υπαρχει στην αγορα δε λέγεται.

Πεντακοσαρες μαύρες για πλακα ο μεσος ΕΕ , και τα βγαζουν εξω.

Δυστυχως υπαρχει ζητημα με τη φοροδιαφυγή
Στα €47,55 δισ. αυξήθηκαν τα χρέη στον ΕΦΚΑ – 70% επάνω τα ειδοποιητήρια σε οφειλέτες από το ΚΕΑΟ

Για αυτό αυξήθηκαν τα χρέη στα ταμεία. Τα βγάζουν έξω.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21734
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Με τη δραχμή δεν είχαμε πληθωρισμό, απο τοτε που μπηκε το ευρω μεσα σε 25 χρονια διπλασιαστηκαν οι τιμες στο σουβλά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 15 Φεβ 2024, 11:29

Δημοκράτης έγραψε:
15 Φεβ 2024, 11:27
Να πω εδώ ότι έκανα ένα πείραμα. Αγόρασα από το albertheign τα ψώνια 2 εβδομάδων και μετά τα ίδια ή αντίστοιχα πράγματα από τον αβ και το ολλανδικό σούπερ μάρκετ ήταν μολις 10% ακριβότερο

Όποιος λέει ότι στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει σοβαρότατο πρόβλημα στις τιμές και ειδικά στις τιμές των ακινήτων είναι απλά ηλιθιος


Όσο ηλιθιος και όποιος πιστεύει ότι το πρόβλημα είναι το ευρώ ή ότι η 10ετια του 80 ήταν ένα όνειρο επειδή ο παπατζης υππθηκευε την χώρα
:+1:
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23829
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Με τη δραχμή δεν είχαμε πληθωρισμό, απο τοτε που μπηκε το ευρω μεσα σε 25 χρονια διπλασιαστηκαν οι τιμες στο σουβλά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 15 Φεβ 2024, 11:31

Αυτο που δε μπορώ να καταλάβω είναι γιατί παίζουν έτσι οι τιμές των καυσίμων.
Έχουμε φτηνότερη τιμή βαρελιού απο το 2008 και τιμή σχεδόν διπλάσια.
Φόροι είναι όλα αυτά τα παραπάνω;
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21734
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Με τη δραχμή δεν είχαμε πληθωρισμό, απο τοτε που μπηκε το ευρω μεσα σε 25 χρονια διπλασιαστηκαν οι τιμες στο σουβλά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 15 Φεβ 2024, 11:36

likosmokeses έγραψε:
15 Φεβ 2024, 11:29
talaipwros έγραψε:
15 Φεβ 2024, 10:27
Και εχεις τα διαφορα λαμόγια να τολμανε να συγκρίνουν.

Εν τω μεταξυ, μιλαω με φιλους, το τί μαυρο χρημα υπαρχει στην αγορα δε λέγεται.

Πεντακοσαρες μαύρες για πλακα ο μεσος ΕΕ , και τα βγαζουν εξω.

Δυστυχως υπαρχει ζητημα με τη φοροδιαφυγή
Στα €47,55 δισ. αυξήθηκαν τα χρέη στον ΕΦΚΑ – 70% επάνω τα ειδοποιητήρια σε οφειλέτες από το ΚΕΑΟ

Για αυτό αυξήθηκαν τα χρέη στα ταμεία. Τα βγάζουν έξω.
έχουν λεφτά και επιλέγουν να τα στείλουν έξω να κάθονται και να τους κατάσχει το δημόσιο τις πρώτες κατοικίες
seems logic
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25810
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Με τη δραχμή δεν είχαμε πληθωρισμό, απο τοτε που μπηκε το ευρω μεσα σε 25 χρονια διπλασιαστηκαν οι τιμες στο σουβλά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 15 Φεβ 2024, 11:40

Παρεπιμπτοντως και για να μην τα γραφω αλλου, εχω γυρισει 4 ρολεξαδικα να βρω το 31mm oyster perpetual Black για τη κορη και η απάντηση ειναι παντου η ιδια " ολη η Ελλαδα τα θελει αυτα κυριε, δεν υπαρχει τιποτα"

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23829
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Με τη δραχμή δεν είχαμε πληθωρισμό, απο τοτε που μπηκε το ευρω μεσα σε 25 χρονια διπλασιαστηκαν οι τιμες στο σουβλά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 15 Φεβ 2024, 11:42

talaipwros έγραψε:
15 Φεβ 2024, 11:40
Παρεπιμπτοντως και για να μην τα γραφω αλλου, εχω γυρισει 4 ρολεξαδικα να βρω το 31mm oyster perpetual Black για τη κορη και η απάντηση ειναι παντου η ιδια " ολη η Ελλαδα τα θελει αυτα κυριε, δεν υπαρχει τιποτα"
σε αυτο δεν έχεις άδικο, αλλά αφορά μια συγκεκριμένη μερίδα των καταναλωτών.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43858
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Με τη δραχμή δεν είχαμε πληθωρισμό, απο τοτε που μπηκε το ευρω μεσα σε 25 χρονια διπλασιαστηκαν οι τιμες στο σουβλά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 15 Φεβ 2024, 11:49

Λάθος, όλοι αυτό έχουμε, έχει πουλήσει 11 εκατομμύρια κομμάτια στην Ελλάδα.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35357
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Με τη δραχμή δεν είχαμε πληθωρισμό, απο τοτε που μπηκε το ευρω μεσα σε 25 χρονια διπλασιαστηκαν οι τιμες στο σουβλά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 15 Φεβ 2024, 11:55

Ερμής έγραψε:
15 Φεβ 2024, 11:31
Αυτο που δε μπορώ να καταλάβω είναι γιατί παίζουν έτσι οι τιμές των καυσίμων.
Έχουμε φτηνότερη τιμή βαρελιού απο το 2008 και τιμή σχεδόν διπλάσια.
Φόροι είναι όλα αυτά τα παραπάνω;
O ΦΠΑ πριν τα μνημόνια ήταν 18% και τώρα είναι 24%.Για τον ΕΦΚ των καυσίμων δεν ξέρω αλλά πρέπει να ανέβηκε και αυτός επί μνημονίων.Αλλά ένα άλλο θέμα που επηρεάζει είναι η σχέση δολλαρίου/ευρώ.Το πετρέλαιο πωλείται διεθνώς σε δολλάρια και όταν ανεβαίνει η τιμή του δολλαρίου εν σχέσει με το ευρώ ανεβαίνει και η τιμή στις χώρες της ευρωζώνης.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5843
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Με τη δραχμή δεν είχαμε πληθωρισμό, απο τοτε που μπηκε το ευρω μεσα σε 25 χρονια διπλασιαστηκαν οι τιμες στο σουβλά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 15 Φεβ 2024, 12:02

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
15 Φεβ 2024, 11:27
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
15 Φεβ 2024, 11:21
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
15 Φεβ 2024, 11:11


γενικά, η κατάσταση με τις τιμές έχει ξεφύγει πέρα από κάθε έλεγχο τους τελευταίους μήνες
και έρχεται ο ταλαίπωρος και μας λέει κοιτάχτε τι γινόταν με τις δραχμές
δηλαδή ότι και καλά το 90 ξέρω 'γω τα πράγματα ήταν τα ίδια και χειρότερα. άσε μας ρε αδερφέ. έχε άποψη για την αγγλία κι ας μας να ξέρουμε καλύτερα τι παίζει εδώ
Διάλεξε και περίοδο να μιλήσει για βασικά αγαθά κιόλας.τραγελαφος. οι τιμές έχουν εκτιναχτεί εδώ και κάτι μήνες στα ύψη, ποια δραχμή τώρα. Να έβαζε πόσο έκαναν τα κινητά επί δραχμής να έλεγα, αλλά πάλι μαλακίες, γενικά αυτά είναι φτηνά πλέον παντού, άσε που με το διαδίκτυο κατεβάζεις τζάμπα πολλές υπηρεσίες που παλιά πλήρωνες. Στα βασικά αγαθά η κατάσταση είναι τραγική αν την συγκρινεις με την 4ετια του ΣΥΡΙΖΑ, ποια δραχμή τώρα. Εκεί ήταν ο παράδεισος από της γης σε σχέση.
σαφώς και τα πράγματα στην τετραετία του συριζα ήταν καλύτερα απ'ότι είναι τώρα
και αυτό είναι μια αντικειμενική παρατήρηση. πρέπει να είσαι φανατικός νδκράτης για να μη μπορείς να το δεις
μακάρι να μην ίσχυε αλλά είναι αλήθεια
Αυτοί που γράφουν τέτοια είναι κατά κύριο λόγο Αθηναίοι, παίρνουν καθαρά κάνα 1300-1500 και ο/η σύζυγος είναι πάνω κάτω στα ίδια. Όταν έχεις 3000 εισόδημα και 2000 να τρως τον μήνα δεν σε πειράζει. Το καταλαβαίνεις από αλλά νήματα, που συζητάμε για διακοπές, αυτοκίνητα, ρούχα, κτλπ.

Αυτό που δεν καταλαβαίνουν είναι πως μπορεί ο τύπος στο Κιλκίς να πληρώνει μισό ενοίκιο, αλλά οι λογαριασμοί και τα έξοδα του μήνα είναι τα ίδια ενώ οι μισθοί είναι πολύ χαμηλότεροι.
Πρώην εκμισθωτής του κυλικείου της Βουλής λάδωσε για παραμείνει ανοιχτός ενώ έπρεπε να έχει κλείσει απο το 2016, απο τότε που πηρε το κυλικείο δηλαδή.

Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23829
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Με τη δραχμή δεν είχαμε πληθωρισμό, απο τοτε που μπηκε το ευρω μεσα σε 25 χρονια διπλασιαστηκαν οι τιμες στο σουβλά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 15 Φεβ 2024, 12:03

πατησιωτης έγραψε:
15 Φεβ 2024, 11:55
Ερμής έγραψε:
15 Φεβ 2024, 11:31
Αυτο που δε μπορώ να καταλάβω είναι γιατί παίζουν έτσι οι τιμές των καυσίμων.
Έχουμε φτηνότερη τιμή βαρελιού απο το 2008 και τιμή σχεδόν διπλάσια.
Φόροι είναι όλα αυτά τα παραπάνω;
O ΦΠΑ πριν τα μνημόνια ήταν 18% και τώρα είναι 24%.Για τον ΕΦΚ των καυσίμων δεν ξέρω αλλά πρέπει να ανέβηκε και αυτός επί μνημονίων.Αλλά ένα άλλο θέμα που επηρεάζει είναι η σχέση δολλαρίου/ευρώ.Το πετρέλαιο πωλείται διεθνώς σε δολλάρια και όταν ανεβαίνει η τιμή του δολλαρίου εν σχέσει με το ευρώ ανεβαίνει και η τιμή στις χώρες της ευρωζώνης.
Σωστα, δε τα ειχα λάβει υποψη αυτά. Αλλά και πάλι δικαιολογεί το σχεδόν 80% πάνω;
Και μη το πάμε τόσο πίσω.
Το 22 το μάιο το βαρέλι είχε φτάσει στα 120 και βάλε. Και τότε 24% φπα είχαμε και τότε το ευρώ με το δολλάριο ήταν πάνω κάτω τα ίδια.
Τότε είχαμε δηλαδή ένα βαρέλι σχεδόν 50% πάνω απο όσο είναι σήμερα με τη βενζίνη να είναι κοντά στα 2€ δλδ ένα 10% πάνω.
Μου φαίνεται λίγο δυσανάλογο. Το μονο που μπορεί να το δικαιολογεί είναι αν έχουν μπει έξτρα φόροι.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών