Γερο χτυπημα Δασκαλακη στους οπισθοδρομικους που κανουν την Ελλαδα να υποφερει

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
NoMoreLice
Δημοσιεύσεις: 928
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:14

Re: Γερο χτυπημα Δασκαλακη στους οπισθοδρομικους που κανουν την Ελλαδα να υποφερει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NoMoreLice » 15 Απρ 2019, 22:48

Δηλαδη το ουμπερ και το ταξι μπιτ δεν θα υπήρχαν αν ο Δασκαλάκης δεν είχε αποδείξει την πολυπλοκότητα της ισορροπίας Νας; :p2:
Να δώσει η Μεγαλόχαρη κι η Παναγιά η Κανάλα
να μεγαλώσω γρήγορα σαν τα κορίτσια τ' άλλα

:scross:

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6672
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Γερο χτυπημα Δασκαλακη στους οπισθοδρομικους που κανουν την Ελλαδα να υποφερει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 15 Απρ 2019, 23:14

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
19 Μαρ 2019, 20:26


Βαστήξτε λοιπόν τώρα κάπου στήριγμα γιατί θα νοιώσετε πίεση στο περίνεο. Οι εθνολαϊκιστικές αγκυλώσεις του ελ κοινωνικού σχηματισμού δεν εκδηλώνονται μόνο μέσω της αριστερίλας και ενός πρωτόλειου υποβαλκάνιου εθνικισμού και παπαδοπληξίας, αλλά και μέσω αντανακλαστικής ταύτισης με περιχαρακωμένα συμφέροντα, σε συνδυασμό με ένα απολύτως φιξντ μάιντσετ - ακόμα και στις περιπτώσεις που δεν υφίσταται ίδιον όφελος. Πολύ πιο σύντομα από όσο νομίζετε, το πρώτο αυτόνομο ουμπεράκι θα περνάει δίπλα από τους λυμπερόπουλους που θα ετοιμάζουν τα πανιά τους για μπορεία στο κέντρο. (ελπίζω ο γνωστός λειτουργικά αναλφάβητος - ο οποίος κακώς απολαμβάνει ασυλίας, κακό του κάνετε - να μη φέρει κάνα λινκ με θανατηφόρο ατύχημα σε τέστινγκ αυτόνομου :lol: )
:smt005: ε το μλκα το ΣΕ μου γαμησε τη ντοματοσαλατα :smt005:
foscilis έγραψε:
19 Μαρ 2019, 20:27
40% κάτω του κόστους δεν είναι ακριβώς κάτι που μπορείς να αφαιρέσεις από τη σύγκριση.

Παρομοίως γιατί προτιμά ο λαός Airbnb; Επειδή βαθμολογεις ή επειδή η βίλα με πισίνα κάνει όσο το δίκλινο σε τετραστερο,;
καλά αυτό δεν αναιρεί και το γεγονός πως τα μισά ξενοδοχεία - δωμάτια στην ελ επικράτεια είναι εξωθεσμικουπλαισιου τρώγλες στις οποίες σου πιάνουν εξίσου παράνομα και μετά πλάνης-εξαπάτησης τον κώλο !

Το ότι όλες αυτές οι πλατφόρμες είναι εκτός "θεσμικού" πλαισίου, δεν καθιστά αυτόματα τις απέναντι "πλατφόρμες" εντός "θεσμικού" πλαισίου ! Εν ολίγοις, ειδικά μιλώντας για το ελλάδα, το θεσμικό πλαίσιο υπάρχει ΜΟΝΟ για του γαμάνε το ταμτιριμ, απλά στα μεν ενάντια στον πελάτη, στα δε υπέρ του πελάτη.

Την επιχειρηματολογία αυτή θα την δεχόμουνα σε ένα κράτος στο οποίο τα θεσμικά πλαίσια είναι αξιοκρατικά και τηρούνται, και όχι στο βασίλειο του κατσαπλιά που το θεσμικό πλαίσιο το θυμάται μόνο αν τύχει και του βγάλουν τα κλεμμένα ευρώ απ'την τσέπη.

Ρίχνει ο άλλος ένα σκασμό λεφτά σε ανακατασκευή, πηδιέται να κάνει κομπλαη με σύγχρονους κανονισμούς ασφάλειας κατοικίας για να στησει air bnb, και θα συγκριθεί με τον κάθε ταβλαδόρο που νοικιάζει 40 χρονια το ιδιο μεσαιωνικό ερείπιο-σκοτώστρα με ενεργειακό πιστοποιητικό καλύβας προδιαγραφων "το σηκώσαμε το '87", και θα σκούξει πως το πρόβλημα του είναι η παραβιάση του θεσμικού πλαισιου ...
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24648
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Γερο χτυπημα Δασκαλακη στους οπισθοδρομικους που κανουν την Ελλαδα να υποφερει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 15 Απρ 2019, 23:26

Να κανει εναρξη, να πληρωσει τεβε πυρασφαλεια κλπ και να συγκριθει με τον σωστο επαγγελματια που στοιχιζει τα διπλα επειδη τα κανει οντως ολα αυτα.

Δεν ξερω πού πατε και μενετε, εγω ποτε δε σκαω κατω απο 100 και δεν ειναι καθολου του 87 κι ολες αυτες οι παπαριες.

Με ενδιαφερει ομως παρα πολυ που το αυθαιρετο διαμερισμα στο ισογειο ξαφνικα βγαζει 55 τη βραδια και μπαινουν ιδεες στη σπιτονοικοκυρα μου για τον τεταρτο.

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6672
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Γερο χτυπημα Δασκαλακη στους οπισθοδρομικους που κανουν την Ελλαδα να υποφερει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 15 Απρ 2019, 23:43

Με παιδιά καλά κανεις, οχι κατω απο 100 ! Για χωρις παιδια ή πιο πιτσιρικας σε ηλικια υπαρχουν ομως και τα κατω των 100, και στα μισα απο δαυτα τα τεβε, πυρασφαλεια κλπ ηταν επιστημονικη φαντασια ειδικά στη νησιωτική χώρα, αστο ...

Τον δεχομαι τον αντιλογο σου, για εκει που στο 90% λειτουργουν εκεινα τα θεσμικα πλαισια, για εκει που ανω του 50% τα θεσμικα πλαισια είναι ζαρτιερες και ετσι κι αλλιως καταπατούνται κατά βούληση, το συμφέρον του πελάτη προέχει.

Φτιαξε πρώτα το θεσμικό πλαίσιο να τηρείται στο 90% των ήδη υπάρχοντων και μετά οκ πεσε την και στις εν λογω πλατφόρμες, διαφορετικά απλά σκούζει ο ένας κλέφτης επειδή του παίρνει τη λεία ο άλλος κλέφτης. Χέστηκα, εγώ είμαι ο πελάτης.

Ποιο αυθαίρετο στο ισογειο ? Δεν υπάρχουν αυθαιρετα μετά σύριζα, όλα πλεον νομιμοποιουνται πες του ανθρωπου να πα να πληρωσει μειωμενο προστιμο στον Σπίρτζη πρεπει να προλαβαινει, να το νομιμοποιησει (το θεσμικο πλαισιο που λεγαμε).
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Ορέστης 35

Re: Γερο χτυπημα Δασκαλακη στους οπισθοδρομικους που κανουν την Ελλαδα να υποφερει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 16 Απρ 2019, 00:52

ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Απρ 2019, 09:36
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
19 Μαρ 2019, 14:30
Otto Weininger έγραψε:
19 Μαρ 2019, 11:06
Εγώ δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό. Ας πούμε για την ουμπερ.

Ταξι περνάνε συνεχώς, υπάρχουν πιάτσες ενώ τα Ραδιοταξί στο 99% των περιπτώσεων έρχονται σε 5 έως 10 λεπτά το πολύ.

Όποιος χρησιμοποιεί ταξί τα γνωρίζει αυτά.
Άρα το επιχείρημα περί του βρίσκω όχημα πιο εύκολα πάει περίπατο.

Δηλαδή τι, επειδή το κάνει μέσα από το κινητό σε app αντι να τηλεφωνήσει; Σιγά.
Άσε που αν είσαι σε περιοχή και δεν πιάνουν καλά τα δεδομένα τον ήπιες.

Ουμπερ,airbnb κλπ είναι τρύπες του συστήματος για εύκολο χρήμα εις βάρος άλλων. Κάποιοι κονομάνε μέχρι αυτές οι τρύπες να κλείσουν.
Αυτό που προσφέρουν είναι η αξιολόγηση των οδηγών. Παλαιά θυμάμαι για να μπεις σε ταξί έπρεπε να κάνεις αντιτετανικό, να βάλεις ωτασπίδες, μανταλάκι στη μύτη και να πάρεις το χάπι της επόμενης ημέρας. Οι ουμπεράδες, ταξιμπιτάδες κλπ είναι τύποι και υπογραμμοί
Πριν 20 χρόνια, χρησιμοποιούσα πολύ τα ταξί και δεν ισχύει αυτό που λες, φωτεινέ παντογνώστη. Αυτοί που είχαν αυτήν την εντύπωση είναι όσοι έχαναν -και χάνουν- τον κόσμο κάτω από τα πόδια τους αν για τον α ή β λόγο δεν μπορούσαν να μετακινηθούν με το αυτοκίνητο τους, δηλαδή οι απολύτως άσχετοι με το θέμα. Για κάποιο λόγο, θεωρούν χαμένο θέμα τιμής την μετακίνηση με ταξί. Ειδικώς τα ραδιοταξί ήταν φοβερά εξυπηρετικά και αξιόπιστα για ταχυμεταφορές ή ραντεβού, με πολύ χαμηλό κόστος.
Δεν ισχυει παντα αυτο. Παιρνω Αστερα για να παω στο γιατρο, αρτιο ταξι, εξαιρετικος ταξιτζης. Παιρνω μετα απο μια εβδομαδα παλι Αστερα για να παω σε αλλο γιατρο, ερχεται ενα σαπακι ταξι, που τι να πω, ουτε δεκαετια 80 δεν ειχα μπει σε τετοιο οχημα. Τρανταζοταν τοσο βιαια και ακαταπαυστα που νομιζα οτι θα διαλυθει, ο εγκεφαλος μου πονουσε απο τα τρανταγματα, ενω πισω απο τα καθισμα κατι χτυπαγε με δυναμη σε καθε αναταραχη, τοσο που ξεπερνουσε κατα πολυ το θορυβο της Κηφισσιας, δηλαδη πανω απο 90 ντεσιμπελ και εγω πηγαινα σε ΩΡΛ για τα αυτια μου. Το ταξι απο την κολαση. Μπορει να μου εκανε και ζημια που μπηκα εκει μεσα. Ο δε ταξιτζης εβλεπε σηριαλ σε μια τηλεορασουλα οσο οδηγουσε. Σε μια στιγμη ειχε σταματησει στη μεση του δρομου γιατι ειχε απορροφηθει απο το σιριαλ και του κορναρανε.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γερο χτυπημα Δασκαλακη στους οπισθοδρομικους που κανουν την Ελλαδα να υποφερει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 16 Απρ 2019, 22:24

Ο Μητσοτάκης πάντως το δήλωσε τώρα τελευταία ξακάθαρα σε συνάντηση του με ταξιτζήδες. Ούτε Ούμπερ ούτε πλατφόρμες τέτοιου τύπου θα επιτρέψει, είπε.

Σιγά μη χάσουν λεφτά και ψήφους από εκσυγχρονισμούς.. :p060:
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70783
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γερο χτυπημα Δασκαλακη στους οπισθοδρομικους που κανουν την Ελλαδα να υποφερει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Απρ 2019, 13:22

Ορέστης 35 έγραψε:
16 Απρ 2019, 00:52
ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Απρ 2019, 09:36
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
19 Μαρ 2019, 14:30


Αυτό που προσφέρουν είναι η αξιολόγηση των οδηγών. Παλαιά θυμάμαι για να μπεις σε ταξί έπρεπε να κάνεις αντιτετανικό, να βάλεις ωτασπίδες, μανταλάκι στη μύτη και να πάρεις το χάπι της επόμενης ημέρας. Οι ουμπεράδες, ταξιμπιτάδες κλπ είναι τύποι και υπογραμμοί
Πριν 20 χρόνια, χρησιμοποιούσα πολύ τα ταξί και δεν ισχύει αυτό που λες, φωτεινέ παντογνώστη. Αυτοί που είχαν αυτήν την εντύπωση είναι όσοι έχαναν -και χάνουν- τον κόσμο κάτω από τα πόδια τους αν για τον α ή β λόγο δεν μπορούσαν να μετακινηθούν με το αυτοκίνητο τους, δηλαδή οι απολύτως άσχετοι με το θέμα. Για κάποιο λόγο, θεωρούν χαμένο θέμα τιμής την μετακίνηση με ταξί. Ειδικώς τα ραδιοταξί ήταν φοβερά εξυπηρετικά και αξιόπιστα για ταχυμεταφορές ή ραντεβού, με πολύ χαμηλό κόστος.
Δεν ισχυει παντα αυτο. Παιρνω Αστερα για να παω στο γιατρο, αρτιο ταξι, εξαιρετικος ταξιτζης. Παιρνω μετα απο μια εβδομαδα παλι Αστερα για να παω σε αλλο γιατρο, ερχεται ενα σαπακι ταξι, που τι να πω, ουτε δεκαετια 80 δεν ειχα μπει σε τετοιο οχημα. Τρανταζοταν τοσο βιαια και ακαταπαυστα που νομιζα οτι θα διαλυθει, ο εγκεφαλος μου πονουσε απο τα τρανταγματα, ενω πισω απο τα καθισμα κατι χτυπαγε με δυναμη σε καθε αναταραχη, τοσο που ξεπερνουσε κατα πολυ το θορυβο της Κηφισσιας, δηλαδη πανω απο 90 ντεσιμπελ και εγω πηγαινα σε ΩΡΛ για τα αυτια μου. Το ταξι απο την κολαση. Μπορει να μου εκανε και ζημια που μπηκα εκει μεσα. Ο δε ταξιτζης εβλεπε σηριαλ σε μια τηλεορασουλα οσο οδηγουσε. Σε μια στιγμη ειχε σταματησει στη μεση του δρομου γιατι ειχε απορροφηθει απο το σιριαλ και του κορναρανε.
Ορέστη, οι δικές μου εμπειρίες είναι τελείως διαφορετικές. Όσες φορές έχω χρησιμοποιήσει ραδιοταξί, έχω εξυπηρετηθεί πλήρως, τόσο σε θέματα ραντεβού όσο και σε θέματα αποστολών. Και το έκανα πολύ συχνά. Ακόμη και σε άμεση κλήση, αν είμαι σε δύσκολη περιοχή, δεν έχω πρόβλημα.

Σαφώς και υπάρχουν προβληματικοί οδηγοί αλλά το ποσοστό τους είναι συντριπτικά μικρότερο από τους καλούς επαγγελματίες, όπως ακριβώς σε όλα τα επαγγέλματα.
Κατά τα άλλα, για κάποιον περίεργο λόγο, υπάρχει η νοοτροπία ότι το ταξί είναι μια πολυτελής μετακίνηση και οι πελάτες έχουν τη νοοτροπία vip που ταξιδεύουν με ιδιωτικό τζετ. Δεν είναι ακριβώς έτσι.

Σε κάθε περίπτωση, οι οδηγοί ταξί κάνουν ένα πολύ δύσκολο επάγγελμα. Και η ευγένεια, όπως και η αγένεια, συνήθως είναι κάτι που ανταποδίδεται. Γενικώς, δεν υπάρχουν μόνον κακοί επαγγελματίες αλλά και κάκιστοι πελάτες. Παντού.
Gavalas for President! :grfl:

Ορέστης 35

Re: Γερο χτυπημα Δασκαλακη στους οπισθοδρομικους που κανουν την Ελλαδα να υποφερει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 17 Απρ 2019, 21:29

ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Απρ 2019, 13:22
Ορέστης 35 έγραψε:
16 Απρ 2019, 00:52
ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Απρ 2019, 09:36


Πριν 20 χρόνια, χρησιμοποιούσα πολύ τα ταξί και δεν ισχύει αυτό που λες, φωτεινέ παντογνώστη. Αυτοί που είχαν αυτήν την εντύπωση είναι όσοι έχαναν -και χάνουν- τον κόσμο κάτω από τα πόδια τους αν για τον α ή β λόγο δεν μπορούσαν να μετακινηθούν με το αυτοκίνητο τους, δηλαδή οι απολύτως άσχετοι με το θέμα. Για κάποιο λόγο, θεωρούν χαμένο θέμα τιμής την μετακίνηση με ταξί. Ειδικώς τα ραδιοταξί ήταν φοβερά εξυπηρετικά και αξιόπιστα για ταχυμεταφορές ή ραντεβού, με πολύ χαμηλό κόστος.
Δεν ισχυει παντα αυτο. Παιρνω Αστερα για να παω στο γιατρο, αρτιο ταξι, εξαιρετικος ταξιτζης. Παιρνω μετα απο μια εβδομαδα παλι Αστερα για να παω σε αλλο γιατρο, ερχεται ενα σαπακι ταξι, που τι να πω, ουτε δεκαετια 80 δεν ειχα μπει σε τετοιο οχημα. Τρανταζοταν τοσο βιαια και ακαταπαυστα που νομιζα οτι θα διαλυθει, ο εγκεφαλος μου πονουσε απο τα τρανταγματα, ενω πισω απο τα καθισμα κατι χτυπαγε με δυναμη σε καθε αναταραχη, τοσο που ξεπερνουσε κατα πολυ το θορυβο της Κηφισσιας, δηλαδη πανω απο 90 ντεσιμπελ και εγω πηγαινα σε ΩΡΛ για τα αυτια μου. Το ταξι απο την κολαση. Μπορει να μου εκανε και ζημια που μπηκα εκει μεσα. Ο δε ταξιτζης εβλεπε σηριαλ σε μια τηλεορασουλα οσο οδηγουσε. Σε μια στιγμη ειχε σταματησει στη μεση του δρομου γιατι ειχε απορροφηθει απο το σιριαλ και του κορναρανε.
Ορέστη, οι δικές μου εμπειρίες είναι τελείως διαφορετικές. Όσες φορές έχω χρησιμοποιήσει ραδιοταξί, έχω εξυπηρετηθεί πλήρως, τόσο σε θέματα ραντεβού όσο και σε θέματα αποστολών. Και το έκανα πολύ συχνά. Ακόμη και σε άμεση κλήση, αν είμαι σε δύσκολη περιοχή, δεν έχω πρόβλημα.

Σαφώς και υπάρχουν προβληματικοί οδηγοί αλλά το ποσοστό τους είναι συντριπτικά μικρότερο από τους καλούς επαγγελματίες, όπως ακριβώς σε όλα τα επαγγέλματα.
Κατά τα άλλα, για κάποιον περίεργο λόγο, υπάρχει η νοοτροπία ότι το ταξί είναι μια πολυτελής μετακίνηση και οι πελάτες έχουν τη νοοτροπία vip που ταξιδεύουν με ιδιωτικό τζετ. Δεν είναι ακριβώς έτσι.

Σε κάθε περίπτωση, οι οδηγοί ταξί κάνουν ένα πολύ δύσκολο επάγγελμα. Και η ευγένεια, όπως και η αγένεια, συνήθως είναι κάτι που ανταποδίδεται. Γενικώς, δεν υπάρχουν μόνον κακοί επαγγελματίες αλλά και κάκιστοι πελάτες. Παντού.
Οι δικες μου εμπειριες ειναι 50-50 σωστοι επαγγελματιες και αληταραδες.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών