Νομιμα δικαιολογητικα για ανοιγμα λογαριασμου

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Ορέστης 35

Re: Νομιμα δικαιολογητικα για ανοιγμα λογαριασμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 09 Αύγ 2019, 00:20

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
08 Αύγ 2019, 23:26
Ορέστης 35 έγραψε:
08 Αύγ 2019, 23:18
Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
08 Αύγ 2019, 23:03

Να σέβεσαι περισσότερα το χρήμα, στο λέει άνθρωπος που δεν το έκανε και βάρα τα κεφάλι του.
Και να είσαι και αγωνιστής. Το χαρίζω 200 δικά μου ευρώ, για να μην ξαναδω κάποιους που δεν έχουν καμία ουσιαστική αξία στην ζωή μου, είναι τραγική συμπεριφορά.
Σε συμπαθώ πολύ, αλλά μεγάλωσε λίγο, πάνε πάρε τα λεφτά σου, σε μερικές ώρες θα έχεις ξεμπερδεψει.
Mου φερθηκαν ταπεινωτικα. Τα λεφτα γνωριζω καλα ποσο θα μου λειψουν. Εχω ζησει μηνες με σκετο ψωμι και χρονια με τρυπια παπουτσια.
Τον εαυτό σου μόνο εσύ μπορείς να τον ταπεινώσεις. Αυτή η συμπεριφορά είναι μωρού παιδιού, ντροπιαστική. Κάνε αυτό που πρέπει.
Περιμένω να ποσταρεις αύριο πως έχεις τα λεφτά στη τσέπη, έβγαλες κάρτα και τριγυρνάς δωρεάν στην Αθήνα αναζητώντας τροφή για την τέχνη σου
Δεν ειμαι εγω ετσι.

Ορέστης 35

Re: Νομιμα δικαιολογητικα για ανοιγμα λογαριασμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 09 Αύγ 2019, 00:23

sys3x έγραψε:
08 Αύγ 2019, 22:42
Ορέστης 35 έγραψε:
08 Αύγ 2019, 11:31
ΓΑΛΗ έγραψε:
08 Αύγ 2019, 11:26


Kαι ποιο από αυτά τα δικαιολογητικά θεωρείς υπερβολικό;

Η ερώτηση γίνεται στο πλαίσιο της δεδομένης γραφειοκρατίας που υπάρχει παντού. Το αν αυτά θα έπρεπε να παρουσιάζονται αυτομάτως μόνον με το αφμ ή τον αριθμό ταυτότητας, είναι άλλο θέμα.
Ειμαι υποχρεωμενος να εχω κινητο;
Ειμαι υποχρεωμενος να εχω κατοικια;

Γιατι χρειαζεται να ανανεωσω την προπληρωμενη για να βγαλω το υπολοιπο απο την τραπεζα; Μονο με την ταυτοτητα μου επρεπε να μπορω να το κανω αυτο.

Ε ρε Κλεομενη που θελουνε!
Έχεις απόλυτο δίκαιο εδώ!
Πράγματι με μια ηλεκτρονική ταυτότητα με τσιπ θα μπορούσες άνετα να τα κάνεις όλα αυτά μόνον με αυτήν την ταυτότητα.
I zee what you did ther

Άβαταρ μέλους
Pedro
Δημοσιεύσεις: 3599
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 00:17
Phorum.gr user: Pedro
Τοποθεσία: Dachau

Re: Νομιμα δικαιολογητικα για ανοιγμα λογαριασμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pedro » 09 Αύγ 2019, 00:23

Εδω φιλε ορεστη θερτι φαιφ. Οταν ηρθα πριν 4 χρονια χρειαστηκε η ταυτοτητα και ενα χαρτι απο τον δημο οτι ειμαιδηλωμενος στο ταδε σπιτι,ταδε οδο. Ουτε αν δουλευω ,ουτε εφοριες,αφμ και πιπες μπλε.

Τηλεφωνο που μου ζητησαν στα πεϊπερς δεν ημουν υποχρεωμενος να δηλωσω. Αλλα δηλωσα,γιατι μου ειπε ο φιλος μου τουρκος υπαλληλος ,οτι αν θελεις να κανεις ονλαιν μπενκινγκ χρειαζεται για επαληθευση κωδικου κλπ.

Εν τω μεταξυ ο αριθμος που χρησιμοποιω ειναι στο ονομα του πατερα μου,δλδ στην ελλαδα δεν θα μου ανοιγαν ποτε πλεον τραπ. Λογ. Ε;

Σουρεαλ λεμε!
Golden Age έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 16:42
NKVD_SMERSH έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 16:41


Εξωκοινοβουλευτικέ ακροδεξιέ στηρίζεις Μάρτυρες του Ιαχωβά;
Εγώ απλά αγωνίζομαι για τη δημοκρατία.

Ορέστης 35

Re: Νομιμα δικαιολογητικα για ανοιγμα λογαριασμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 09 Αύγ 2019, 00:25

Pedro έγραψε:
09 Αύγ 2019, 00:23
Εδω φιλε ορεστη θερτι φαιφ. Οταν ηρθα πριν 4 χρονια χρειαστηκε η ταυτοτητα και ενα χαρτι απο τον δημο οτι ειμαιδηλωμενος στο ταδε σπιτι,ταδε οδο. Ουτε αν δουλευω ,ουτε εφοριες,αφμ και πιπες μπλε.

Τηλεφωνο που μου ζητησαν στα πεϊπερς δεν ημουν υποχρεωμενος να δηλωσω. Αλλα δηλωσα,γιατι μου ειπε ο φιλος μου τουρκος υπαλληλος ,οτι αν θελεις να κανεις ονλαιν μπενκινγκ χρειαζεται για επαληθευση κωδικου κλπ.

Εν τω μεταξυ ο αριθμος που χρησιμοποιω ειναι στο ονομα του πατερα μου,δλδ στην ελλαδα δεν θα μου ανοιγαν ποτε πλεον τραπ. Λογ. Ε;

Σουρεαλ λεμε!
Yπαρχει η γερμανικη τραπεζα ν26 που ανοιγεις λογαριασμο ονλαιν. Εκει θα παω τα λεφτα μου. Τελος τα λαμογια.

Άβαταρ μέλους
Pedro
Δημοσιεύσεις: 3599
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 00:17
Phorum.gr user: Pedro
Τοποθεσία: Dachau

Re: Νομιμα δικαιολογητικα για ανοιγμα λογαριασμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pedro » 09 Αύγ 2019, 00:28

Μην συγχυζεσε φιλε ορεστη θερτι φαϊφ. Δεν αξιζει να χαλας την διαθεση σου για αυτες τις μλκς..
Golden Age έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 16:42
NKVD_SMERSH έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 16:41


Εξωκοινοβουλευτικέ ακροδεξιέ στηρίζεις Μάρτυρες του Ιαχωβά;
Εγώ απλά αγωνίζομαι για τη δημοκρατία.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23913
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Νομιμα δικαιολογητικα για ανοιγμα λογαριασμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 09 Αύγ 2019, 00:36

Pedro έγραψε:
09 Αύγ 2019, 00:23
Εδω φιλε ορεστη θερτι φαιφ. Οταν ηρθα πριν 4 χρονια χρειαστηκε η ταυτοτητα και ενα χαρτι απο τον δημο οτι ειμαιδηλωμενος στο ταδε σπιτι,ταδε οδο. Ουτε αν δουλευω ,ουτε εφοριες,αφμ και πιπες μπλε.

Τηλεφωνο που μου ζητησαν στα πεϊπερς δεν ημουν υποχρεωμενος να δηλωσω. Αλλα δηλωσα,γιατι μου ειπε ο φιλος μου τουρκος υπαλληλος ,οτι αν θελεις να κανεις ονλαιν μπενκινγκ χρειαζεται για επαληθευση κωδικου κλπ.

Εν τω μεταξυ ο αριθμος που χρησιμοποιω ειναι στο ονομα του πατερα μου,δλδ στην ελλαδα δεν θα μου ανοιγαν ποτε πλεον τραπ. Λογ. Ε;

Σουρεαλ λεμε!
Πριν 4 και 5 χρόνια άνοιγες για πλάκα. Κι εγώ καπου τότε ή λιγο λιγότερο ειχα ανοιξει σε δυο τράπεζες, και ο ξάδερφός μου πριν 5 χρονια ανοιξε ως φοιτητής μονο με ταυτοτητα, πάσο και κατι αλλα στοιχεία του πατέρα του. Τα τελευταια 2 χρονια περίπου ακουω πολλούς που θελουν να ανοιξουν λογαριασμό και βλαστημάνε στο τρέξιμο. Μόνο αίμα παρθένας δεν τους ζητάνε.

Άβαταρ μέλους
Pedro
Δημοσιεύσεις: 3599
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 00:17
Phorum.gr user: Pedro
Τοποθεσία: Dachau

Re: Νομιμα δικαιολογητικα για ανοιγμα λογαριασμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pedro » 09 Αύγ 2019, 00:42

vantono έγραψε:
09 Αύγ 2019, 00:36
Pedro έγραψε:
09 Αύγ 2019, 00:23
Εδω φιλε ορεστη θερτι φαιφ. Οταν ηρθα πριν 4 χρονια χρειαστηκε η ταυτοτητα και ενα χαρτι απο τον δημο οτι ειμαιδηλωμενος στο ταδε σπιτι,ταδε οδο. Ουτε αν δουλευω ,ουτε εφοριες,αφμ και πιπες μπλε.

Τηλεφωνο που μου ζητησαν στα πεϊπερς δεν ημουν υποχρεωμενος να δηλωσω. Αλλα δηλωσα,γιατι μου ειπε ο φιλος μου τουρκος υπαλληλος ,οτι αν θελεις να κανεις ονλαιν μπενκινγκ χρειαζεται για επαληθευση κωδικου κλπ.

Εν τω μεταξυ ο αριθμος που χρησιμοποιω ειναι στο ονομα του πατερα μου,δλδ στην ελλαδα δεν θα μου ανοιγαν ποτε πλεον τραπ. Λογ. Ε;

Σουρεαλ λεμε!
Πριν 4 και 5 χρόνια άνοιγες για πλάκα. Κι εγώ καπου τότε ή λιγο λιγότερο ειχα ανοιξει σε δυο τράπεζες, και ο ξάδερφός μου πριν 5 χρονια ανοιξε ως φοιτητής μονο με ταυτοτητα, πάσο και κατι αλλα στοιχεία του πατέρα του. Τα τελευταια 2 χρονια περίπου ακουω πολλούς που θελουν να ανοιξουν λογαριασμό και βλαστημάνε στο τρέξιμο. Μόνο αίμα παρθένας δεν τους ζητάνε.
Γερμανια μενω,εδω ακομη ετσι ειναι. Πλεον με μια ταυτοποιηση ανοιγεις και ονλαιν. Απλα,καποια στιγμη ,οταν περασεις απο μια τραπεζα,σου λεξε να εχεις μαζι την ταυτοτητα να γινει ενα τελευταιο τσεκ.

Στην ελλαδα χρειαστηκε να βγαλω λριν 9 χρονια για πρωτη και τελευταια φορα. Μεσα σε 10-15 λεπτα απο μια νεαρη. Τωρα ,αστο φιλε,απο οτι καταλαβαινω την πληρωνουν ,ειδικα οι νεοι γιατι πλεον τους φακελωνουν παντου. Τεσπα,οπως και να εχει,αυτο που εχω καταλαβει σε τετοιες περιπτωσεις,ειτε ετσι ειτε αλλιως θα κανεις τελικα αυτο που θες,απλα με λιγο πρηξιμο.

Στην τελικη δεν του ζητησαν να λυσει καμια εξισωση τεταρτου βαθμου ή κανα περιπλοκο ολοκληρωμα :a040:
Golden Age έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 16:42
NKVD_SMERSH έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 16:41


Εξωκοινοβουλευτικέ ακροδεξιέ στηρίζεις Μάρτυρες του Ιαχωβά;
Εγώ απλά αγωνίζομαι για τη δημοκρατία.

Fuerte
Δημοσιεύσεις: 1918
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 16:11
Phorum.gr user: petit_bourgeois

Re: Νομιμα δικαιολογητικα για ανοιγμα λογαριασμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fuerte » 09 Αύγ 2019, 01:09

Με τα capital controls άρχισε όλο αυτό με τους λογαριασμούς. Τα νταούλια έχουν και κόστος.

Ορέστης 35

Re: Νομιμα δικαιολογητικα για ανοιγμα λογαριασμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 09 Αύγ 2019, 01:09

vantono έγραψε:
09 Αύγ 2019, 00:36
Pedro έγραψε:
09 Αύγ 2019, 00:23
Εδω φιλε ορεστη θερτι φαιφ. Οταν ηρθα πριν 4 χρονια χρειαστηκε η ταυτοτητα και ενα χαρτι απο τον δημο οτι ειμαιδηλωμενος στο ταδε σπιτι,ταδε οδο. Ουτε αν δουλευω ,ουτε εφοριες,αφμ και πιπες μπλε.

Τηλεφωνο που μου ζητησαν στα πεϊπερς δεν ημουν υποχρεωμενος να δηλωσω. Αλλα δηλωσα,γιατι μου ειπε ο φιλος μου τουρκος υπαλληλος ,οτι αν θελεις να κανεις ονλαιν μπενκινγκ χρειαζεται για επαληθευση κωδικου κλπ.

Εν τω μεταξυ ο αριθμος που χρησιμοποιω ειναι στο ονομα του πατερα μου,δλδ στην ελλαδα δεν θα μου ανοιγαν ποτε πλεον τραπ. Λογ. Ε;

Σουρεαλ λεμε!
Πριν 4 και 5 χρόνια άνοιγες για πλάκα. Κι εγώ καπου τότε ή λιγο λιγότερο ειχα ανοιξει σε δυο τράπεζες, και ο ξάδερφός μου πριν 5 χρονια ανοιξε ως φοιτητής μονο με ταυτοτητα, πάσο και κατι αλλα στοιχεία του πατέρα του. Τα τελευταια 2 χρονια περίπου ακουω πολλούς που θελουν να ανοιξουν λογαριασμό και βλαστημάνε στο τρέξιμο. Μόνο αίμα παρθένας δεν τους ζητάνε.
Πολυ καλα τα λες.

Ορέστης 35

Re: Νομιμα δικαιολογητικα για ανοιγμα λογαριασμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 12 Αύγ 2019, 12:19

H alpha bank αρνηθηκε να μου ανοιξει λογαριασμο λογω αστεγιας. Σηκωνει μηνυση αυτο ή οχι;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70967
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νομιμα δικαιολογητικα για ανοιγμα λογαριασμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Αύγ 2019, 13:41

Ορέστης 35 έγραψε:
12 Αύγ 2019, 12:19
H alpha bank αρνηθηκε να μου ανοιξει λογαριασμο λογω αστεγιας. Σηκωνει μηνυση αυτο ή οχι;
Όχι.

Γιατί τόσο η απαίτηση κάποιων δικαιολογητικών όσο και η επεξεργασία τους (που μπορεί να θεωρηθεί ως παραβίαση προσωπικών δεδομένων) έχουν ως σκοπό την πρόληψη της νομιμοποίησης εσόδων από παράνομες δραστηριότητες και της χρηματοδότησης της τρομοκρατίας.

Είναι πολύ απλά τα πράγματα και μην παριστάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις. :wink
Gavalas for President! :grfl:

Ορέστης 35

Re: Νομιμα δικαιολογητικα για ανοιγμα λογαριασμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 12 Αύγ 2019, 14:46

ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Αύγ 2019, 13:41
Ορέστης 35 έγραψε:
12 Αύγ 2019, 12:19
H alpha bank αρνηθηκε να μου ανοιξει λογαριασμο λογω αστεγιας. Σηκωνει μηνυση αυτο ή οχι;
Όχι.

Γιατί τόσο η απαίτηση κάποιων δικαιολογητικών όσο και η επεξεργασία τους (που μπορεί να θεωρηθεί ως παραβίαση προσωπικών δεδομένων) έχουν ως σκοπό την πρόληψη της νομιμοποίησης εσόδων από παράνομες δραστηριότητες και της χρηματοδότησης της τρομοκρατίας.

Είναι πολύ απλά τα πράγματα και μην παριστάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις. :wink
Μαλλον δεν καταλαβες τι εγραψα. Λενε δεν ανοιγουν λογαριασμο σε αστεγους εκτος εαν διαμενουν σε εστια. Καταπατουν νομους του κρατους.

Βεβαια τελικα αποδειχτηκαν παπαριες αυτα που μου ελεγε η υπαλληλος γιατι στο εκκαθαριστικο ειναι δηλωμενη η κανονικη μου διευθυνση.

Γενικα προσπαθουν να σε αποθαρρυνουν το ανοιγμα νεων λογαριασμων με εμμεσους τροπους. Με ρωτησε 4 φορες γιατι θελω να ανοιξω λογαριασμο. Ημαρτον...

Ορέστης 35

Re: Νομιμα δικαιολογητικα για ανοιγμα λογαριασμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 12 Αύγ 2019, 14:47

Τελικα ανοιξα στην Εθνικη... Αλλα λαμογια εκει...

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Νομιμα δικαιολογητικα για ανοιγμα λογαριασμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 12 Αύγ 2019, 14:52

Ορέστης 35 έγραψε:
12 Αύγ 2019, 14:47
Τελικα ανοιξα στην Εθνικη... Αλλα λαμογια εκει...
αποταμιεύεις λεφτά για το κάμπινγκ;
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Νομιμα δικαιολογητικα για ανοιγμα λογαριασμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 12 Αύγ 2019, 14:53

Ορέστης 35 έγραψε:
12 Αύγ 2019, 12:19
H alpha bank αρνηθηκε να μου ανοιξει λογαριασμο λογω αστεγιας. Σηκωνει μηνυση αυτο ή οχι;
Ως άστεγος δικαιουσαι Επίδομα Αλληλεγγύης. Πώς θα το πάρεις χωρίς λογαριασμό;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών