ΜΠΟΡΟΎΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΕΡΓΟΙ ΝΕΟΙ ΝΑ ΔΟΥΛΈΨΟΥΝ ΩΣ ΕΡΓΆΤΕΣ ΓΗΣ;

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19370
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

ΜΠΟΡΟΎΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΕΡΓΟΙ ΝΕΟΙ ΝΑ ΔΟΥΛΈΨΟΥΝ ΩΣ ΕΡΓΆΤΕΣ ΓΗΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 08 Αύγ 2023, 12:01

..ακουω μία εκπομπή στην τηλεόραση στον ΑΛΦΑ αυτή την στιγμή , πάνω σε αυτό το θέμα και προσωπικά θεωρώ ότι οι έλληνες άνεργοι νέοι δεν μπορούν να δουλέψουν ως εργάτες γής σε άλλες περιοχές από εκεί που μένουν, για πολλούς λόγους άσχετους με το εάν το επιθυμούν ή όχι (δεν είναι θέμα τεμπελιάς ) αλλά αλλα αίτια

Άβαταρ μέλους
Space_Passenger
Δημοσιεύσεις: 1723
Εγγραφή: 18 Μαρ 2021, 13:41

Re: ΜΠΟΡΟΎΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΕΡΓΟΙ ΝΕΟΙ ΝΑ ΔΟΥΛΈΨΟΥΝ ΩΣ ΕΡΓΆΤΕΣ ΓΗΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Space_Passenger » 08 Αύγ 2023, 12:04

Σιγα μην παει ο Ελληνας για εργατης γης. Εκτος αν δεν εχει να φαει.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21554
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: ΜΠΟΡΟΎΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΕΡΓΟΙ ΝΕΟΙ ΝΑ ΔΟΥΛΈΨΟΥΝ ΩΣ ΕΡΓΆΤΕΣ ΓΗΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 08 Αύγ 2023, 12:06

να πάνε άεργοι πρώοροι συνταξιούχοι του δημοσίου που τους πληρώνουμε τζάμπα για δεκαετίες
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19370
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ΜΠΟΡΟΎΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΕΡΓΟΙ ΝΕΟΙ ΝΑ ΔΟΥΛΈΨΟΥΝ ΩΣ ΕΡΓΆΤΕΣ ΓΗΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 08 Αύγ 2023, 12:07

Space_Passenger έγραψε:
08 Αύγ 2023, 12:04
Σιγα μην παει ο Ελληνας για εργατης γης. Εκτος αν δεν εχει να φαει.
Δεν θεωρώ ότι είναι θέμα τεμπελιάς, απλά για να δουλέψει κάποιος σε κάποιεε δουλειές θα πρέπει να έχει εμπειρία , προϋπηρεσία και να του είναι .. γνώριμος και οικείος ο τρόπος ζωής και συνθήκες εργασίας που απαιτείται για αυτο το είδος εργασίας

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19370
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ΜΠΟΡΟΎΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΕΡΓΟΙ ΝΕΟΙ ΝΑ ΔΟΥΛΈΨΟΥΝ ΩΣ ΕΡΓΆΤΕΣ ΓΗΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 08 Αύγ 2023, 12:08

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
08 Αύγ 2023, 12:06
να πάνε άεργοι πρώοροι συνταξιούχοι του δημοσίου που τους πληρώνουμε τζάμπα για δεκαετίες
Εγώ σαν πρόωρος συνταξιούχος απόστρατος έχω τα δικά μου κτήματα και δουλεύω σαν αφεντικό που κάνει κουμάντο και όχι σαν πληβειος εργάτης γης

Άβαταρ μέλους
Space_Passenger
Δημοσιεύσεις: 1723
Εγγραφή: 18 Μαρ 2021, 13:41

Re: ΜΠΟΡΟΎΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΕΡΓΟΙ ΝΕΟΙ ΝΑ ΔΟΥΛΈΨΟΥΝ ΩΣ ΕΡΓΆΤΕΣ ΓΗΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Space_Passenger » 08 Αύγ 2023, 12:09

κατω απο τον ηλιο ολη μερα? Και επιπονη δουλεια? ΕΓΩ ΔΕΝ το εκανα να σου πω. Εκτος αν δεν ειχα να φαω ουτε ψωμι. Δεν ειμαι τεμπελης αλλα οι αντοχες μου εχουν οριο. Αλλοι που ειναι πιο δυνατοι και θελουνε ας πανε.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19370
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ΜΠΟΡΟΎΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΕΡΓΟΙ ΝΕΟΙ ΝΑ ΔΟΥΛΈΨΟΥΝ ΩΣ ΕΡΓΆΤΕΣ ΓΗΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 08 Αύγ 2023, 12:12

Space_Passenger έγραψε:
08 Αύγ 2023, 12:09
κατω απο τον ηλιο ολη μερα? Και επιπονη δουλεια? ΕΓΩ ΔΕΝ το εκανα να σου πω. Εκτος αν δεν ειχα να φαω ουτε ψωμι. Δεν ειμαι τεμπελης αλλα οι αντοχες μου εχουν οριο. Αλλοι που ειναι πιο δυνατοι και θελουνε ας πανε.
Αυτό είπα προηγουμένως
Θα πρέπει κάποιος εργαζόμενος να έχει πρότερη εργασιακή εμπειρία ακόμη και στον τροπο ζωής και συνθήκες που απαιτείται για μία εργασία
Είναι σαν να κατηγορουμε κάποιον που δεν έχει σχέση με την θάλασσα και ειναι και σε κάποια ηλικία (έστω 30 ή 40 ετων) σαν τεμπέλη γιατί δεν πάει να γίνει ψαράς ή ναυτικός σε καράβια

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70644
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ΜΠΟΡΟΎΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΕΡΓΟΙ ΝΕΟΙ ΝΑ ΔΟΥΛΈΨΟΥΝ ΩΣ ΕΡΓΆΤΕΣ ΓΗΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 08 Αύγ 2023, 12:16

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
08 Αύγ 2023, 12:08
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
08 Αύγ 2023, 12:06
να πάνε άεργοι πρώοροι συνταξιούχοι του δημοσίου που τους πληρώνουμε τζάμπα για δεκαετίες
Εγώ σαν πρόωρος συνταξιούχος απόστρατος έχω τα δικά μου κτήματα και δουλεύω σαν αφεντικό που κάνει κουμάντο και όχι σαν πληβειος εργάτης γης
Ενδιαφέρον. Καλό θα ήταν λοιπόν να αναφέρεις τους μισθούς/μεροκάματα που δίνεις, τις ώρες εργασίας και οτιδήποτε αφορά σε διατροφή/στέγαση των πληβείων εργατών σου.
Gavalas for President! :grfl:


Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23637
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: ΜΠΟΡΟΎΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΕΡΓΟΙ ΝΕΟΙ ΝΑ ΔΟΥΛΈΨΟΥΝ ΩΣ ΕΡΓΆΤΕΣ ΓΗΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 08 Αύγ 2023, 12:17

Επειδή δουλεύω ως εργάτης γης συχνά, σε δικό μου χωράφι, επισημαίνω ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.

Εχουν φρέζα οι Έλληνες άνεργοι νέοι; Διαθέτουν τρακτέρ; Υπάρχει υδροληψία στο χωράφι; Αν όχι, το βυτίο πώς θα το μεταφέρουν;

Προσωπικά κάνω όλα όσα μπορώ μόνος μου, αλλά όταν έρχεται η ώρα να χρησιμοποιηθούν μέσα όπως τα παραπάνω, πληρώνω άλλον να τα κάνει. Στην αρχή υπήρχε Αλβανός, τώρα έχει φύγει ο Αλβανός και με εξυπηρετεί ένας φίλος που διαθέτει αυτά τα μέσα.
Frappezitis έγραψε:
11 Μάιος 2024, 17:06
Ένα μεγάλο μπράβο στην Μαρίνα Σάττι που εκπροσωπεί επαξίως τον λαό μας γεμίζοντας το Instagram με εικόνες από καρπούζια

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19370
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ΜΠΟΡΟΎΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΕΡΓΟΙ ΝΕΟΙ ΝΑ ΔΟΥΛΈΨΟΥΝ ΩΣ ΕΡΓΆΤΕΣ ΓΗΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 08 Αύγ 2023, 12:24

Space_Passenger έγραψε:
08 Αύγ 2023, 12:17
χαχα "μεγαλοτσιφλικας". (πλακιτσα)
Απόστρατος μεγάλο συνταξιούχος με κτήματα ακίνητα και με άλλες μπίζνες

Βλέπεις κάτι το περίεργο;

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19370
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ΜΠΟΡΟΎΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΕΡΓΟΙ ΝΕΟΙ ΝΑ ΔΟΥΛΈΨΟΥΝ ΩΣ ΕΡΓΆΤΕΣ ΓΗΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 08 Αύγ 2023, 12:26

ΓΑΛΗ έγραψε:
08 Αύγ 2023, 12:16
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
08 Αύγ 2023, 12:08
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
08 Αύγ 2023, 12:06
να πάνε άεργοι πρώοροι συνταξιούχοι του δημοσίου που τους πληρώνουμε τζάμπα για δεκαετίες
Εγώ σαν πρόωρος συνταξιούχος απόστρατος έχω τα δικά μου κτήματα και δουλεύω σαν αφεντικό που κάνει κουμάντο και όχι σαν πληβειος εργάτης γης
Ενδιαφέρον. Καλό θα ήταν λοιπόν να αναφέρεις τους μισθούς/μεροκάματα που δίνεις, τις ώρες εργασίας και οτιδήποτε αφορά σε διατροφή/στέγαση των πληβείων εργατών σου.
Άριστερες σοσιαλιστικές ιδέες έχω μόνον όπου με συμφέρει, όχι εκει που δεν με συμφέρει...

Άβαταρ μέλους
Space_Passenger
Δημοσιεύσεις: 1723
Εγγραφή: 18 Μαρ 2021, 13:41

Re: ΜΠΟΡΟΎΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΕΡΓΟΙ ΝΕΟΙ ΝΑ ΔΟΥΛΈΨΟΥΝ ΩΣ ΕΡΓΆΤΕΣ ΓΗΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Space_Passenger » 08 Αύγ 2023, 12:26

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
08 Αύγ 2023, 12:24
Απόστρατος μεγάλο συνταξιούχος με κτήματα ακίνητα και με άλλες μπίζνες

Βλέπεις κάτι το περίεργο;
οχι ρε φιλε ελευθερη οικονομια εχουμε. να τα χεις να τα χαιρεσαι.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19370
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ΜΠΟΡΟΎΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΕΡΓΟΙ ΝΕΟΙ ΝΑ ΔΟΥΛΈΨΟΥΝ ΩΣ ΕΡΓΆΤΕΣ ΓΗΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 08 Αύγ 2023, 12:28

AlienWay έγραψε:
08 Αύγ 2023, 12:17
Επειδή δουλεύω ως εργάτης γης συχνά, σε δικό μου χωράφι, επισημαίνω ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.

Εχουν φρέζα οι Έλληνες άνεργοι νέοι; Διαθέτουν τρακτέρ; Υπάρχει υδροληψία στο χωράφι; Αν όχι, το βυτίο πώς θα το μεταφέρουν;

Προσωπικά κάνω όλα όσα μπορώ μόνος μου, αλλά όταν έρχεται η ώρα να χρησιμοποιηθούν μέσα όπως τα παραπάνω, πληρώνω άλλον να τα κάνει. Στην αρχή υπήρχε Αλβανός, τώρα έχει φύγει ο Αλβανός και με εξυπηρετεί ένας φίλος που διαθέτει αυτά τα μέσα.
Μπορεί να δουλέψει ως εργάτης γης ένας άνεργος έλληνας νέος (ο οποίος μπορεί να έχει απολυθεί από δουλειά άσχετη με την αγροτική) χωρίς να έχει προηγούμενη εμπειρία όχι μόνο πάνω στην δουλειά αλλά και στις συνθήκες ζωής που απαιτούνται απο αυτή την δουλειά;
Και αυτό να το κάνει σε ηλικία 30 ή 40 ετών;

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19370
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ΜΠΟΡΟΎΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΕΡΓΟΙ ΝΕΟΙ ΝΑ ΔΟΥΛΈΨΟΥΝ ΩΣ ΕΡΓΆΤΕΣ ΓΗΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 08 Αύγ 2023, 12:35

Σε πολλους εργασιακούς τομείς, θα πρέπει να εχεις διαμορφωθεί από πριν ως υπόβαθρο νοοτροπίας κουλτούρας συμπεριφοράς και εμπειριών και δεξιοτήτων που απαιτούνται από αυτό το είδος εργασίας
Δεν μπορεί να έρθει κάποιος άνεργος νέος ξεκρεμαστος και άσχετος με αυτό το αντικείμενο να εργαστεί όσο και εάν το επιθυμεί
Και δεν μιλώ μόνο για το είδος της εργασίας αλλά και τις συνθήκες ως τρόπος ζωής που απαιτεί αυτό το είδος εργασίας..(πόσοι άνεργοι νέοι από αστικές περιοχές έχουν κοιμηθεί στην ύπαιθρο κατά την διάρκεια αγροτικών εργασιών;)

Μου είχε έρθει να δουλέψει σε φόρτωμα μπάλες τριφύλλι ένας νέος που ζητούσε δουλειά , την νύκτα που φόρτωναμε τις μπάλες και μου είχε έρθει με ρούχα ..σαν να πήγαινε σε κλαμπ ..

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών