Ιστοριες τρομου απο ντιλιβερυ

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
Ελβετός Τραπεζίτης
Δημοσιεύσεις: 4557
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:31
Τοποθεσία: Geneva, Los Angeles, St Lucia

Re: Ιστοριες τρομου απο ντιλιβερυ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ελβετός Τραπεζίτης » 14 Αύγ 2018, 01:40

bluerose έγραψε:
14 Αύγ 2018, 01:28
Ελβετός Τραπεζίτης έγραψε:
14 Αύγ 2018, 01:22
Παρήγγειλα απο την «Θεσσαλία» και μου έφερε σε μισή ωρα την παραγγελία στο σπίτι ενας περίεργος καπως σαν αραβοτέτοιος ή σαν μαυριδερός καυκάσιος/γεωργιανός.

Εβγαλα την κάρτα να πληρώσω. Το άτομο μπερδεύτηκε, σάστισε και δεν ήξερε να δουλεύει το μηχανάκι για την πληρωμή.

Δεν μιλούσε ελληνικά. Κάτι λίγες λέξεις απο εδω και απο εκεί.

Τηλεφωνούσε κάπου και μιλούσε σε γλώσσα που δεν καταλάβαινα. Δεν ηταν αραβικά ουτε γεωργιανά/αρμενικά. Υπέθεσα οτι ζητούσε οδηγίες για να δουλέψει το μηχανάκι της κάρτας.

Πέρασε πεντάλεπτο με τον τύπο να συνεννοείται στο τηλέφωνο αλλά κάθε φορά που πέρναγε η πιστωτική κάρτα έδειχνε το μηχανάκι κάτι περίεργες ενδείξεις στα ελληνικά και μου τις έδειχνε για να κάνω κάτι :lol: - αλλά λόγο τιμής ουτε εγω καταλάβαινα τι ηλίθιες οδηγίες έδινε το μηχανάκι. :smt005::smt005:

Κάποτε μετα απο δεκάλεπτο μου :lol: ηρθε έμπνευση και αντι να διαβάζω τις βλακείες στα ελληνικά, άλλαξα γλώσσα στο μηχανάκι και τα διάβασα στα αγγλικά. :smt005: Τουλάχιστον στα αγγλικά έβγαζαν νόημα οι οδηγίες και ετσι πληρώθηκε ο λογαριασμός.

Του έδωσα και €1 για φιλοδώρημα και έφυγε.




Μετά την ωρα που τρώγαμε μου κόπηκε προς στιγμήν η όρεξη.....σκέφτηκα υποψιάστικα .....λες να είναι κόλπο οτι δεν δουλεύει το μηχάνακι για να δώσει το κωλόπαιδο τα στοιχεία του λογαριασμού και τους κωδικούς της κάρτας στον κολητό του ;



Παράτησα το φαγητό. Τηλεφώνησα στην Τράπεζα και τους ειδοποίησα να παρακολοθούν την κίνηση του λογαριασμού για «περίεργες» χρεώσεις.


Μετά συνέχισα το φαγητό. που όπως πάντα απο «την Θεσσαλία» ειναι καλομαγειρεμένα γευστικά πιάτα ελληνικής κουζίνας.

Καλά σκεφτηκες
Αλλα επρεπε να κρυψεις το πιν
Πράσινο. Καρτα. Πιν. Πράσινο. Αφαιρεις καρτα.
Με κοκκινο σβηνεις τυχον λαθη

Ναι. Ειχα υποψιάστει οτι έκλεψε τον τριψήφιο κωδικό.

Τελικά τίποτα δεν έγινε και η συναλλαγή πέρασε κανονικά και ουτε υπήρξαν άλλες «περίεργες χρεώσεις»



Το περίεργο ήταν οτι στις οδηγίες στα ελληνικά, πριν περαστεί η κάρτα, είχε τέσσερα κουμπιά με διαφορετικές επιλογές Α Β Γ Δ και ανάλογα ποίο πατούσες γινόταν διαφορετικά η συναλλαγή. Οι οδηγίες ηταν μπερδεμμένες και δεν έβγαζα νόημα. Συμβαίνει αυτο οταν κάνουν κακή μετάφραση απο τα αγγλικά.

Κτόπιν υπέθεσα οτι με κάποιο απο τον παραπάνω τρόπο, πιθανόν σε κάποια απο τις επιλογές να γινόταν μεταφορά του ποσού σε λογαριασμό στο εξωτερικό και να μην χρεώνεται ο λογαριασμός στην ελλάδα (φοροδιαφυγή) . Ποίος ξέρει...
Success is not an end-of-the-road game, it's a never-ending-road game.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Ιστοριες τρομου απο ντιλιβερυ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 14 Αύγ 2018, 01:45

Μα δεν εισαι αναγκασμένος να ξερεις πως λειτουργει κάθε pos

Εγω τα εγραψα βημα βημα για το δικο μου μη κανω λάθος
Εχει και F1. Aυτο θελει κωδικο αλλο. Αλλα βηματα
Γενικα πράσινο ανοίγει και σε παει στο επόμενο βημα κοκκινο διορθωνει

Αναγκασμένος να υποψιαζεσε καλα κανεις και εισαι
Καλυτερα μια κάρτα με λιγα λεφτα οχι πιστωτικη για τετοια

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Ιστοριες τρομου απο ντιλιβερυ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 14 Αύγ 2018, 02:00

Μια αλλη φορα ειχα παρει ενα μπεκρη μεζε απο ενα ταβερνοκαφενειο εδω διπλα, πολυ νοστιμο και καλης ποιοτητας, αλλα εκει που μασαγα, ακου κατι να θρυματιζεται αναμεσα στα δοντια μου. Φτυνω και κοιταω, ηταν ενα κομματι γυαλι.
*μια σταγονα κρυου ιδρωτα κυλαει στο μετωπο*
Αρχιζω να ψαχνω το φαγητο, βρισκω μεσα αλλα δυο μικρα θραυσματα γυαλιου
Εικόνα
Απο αυτο το σημειο και μετα π α ν ι κ ο ς. Αρχιζω να γκουγκλαρω μανιασμενα, τελικα πληροφορουμαι πως για να σου κανει ζημια γυαλι πρεπει να εχει διαστασεις απο 4-5 χιλιοστα και πανω, και πως η δηλητηριαση με τριμμενο γυαλι ειναι μουφες του χολουγουντ. Πρεπει να εχασα δυο κιλα ιδρωτα και να μου κοπηκε τελειως η ορεξη, περα απο αυτο ομως δεν επαθα τιποτα. Απο το ταβερνομαγειρειο δεν ξαναπηρα τιποτα, και μου κοψαν την καλημερα οταν περναγα απο κει.

Άβαταρ μέλους
Ελβετός Τραπεζίτης
Δημοσιεύσεις: 4557
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:31
Τοποθεσία: Geneva, Los Angeles, St Lucia

Re: Ιστοριες τρομου απο ντιλιβερυ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ελβετός Τραπεζίτης » 14 Αύγ 2018, 02:06

Εχει τύχει σε κανένα σας να βρεθεί «μια τρίχα» απο το να τρακάρει και να ξαπωστείλει ντελιβερά σε μοτοσακό ή μονο σε εμένα ;
Success is not an end-of-the-road game, it's a never-ending-road game.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24491
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ιστοριες τρομου απο ντιλιβερυ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 14 Αύγ 2018, 02:12

Ελβετός Τραπεζίτης έγραψε:
14 Αύγ 2018, 02:06
Εχει τύχει σε κανένα σας να βρεθεί «μια τρίχα» απο το να τρακάρει και να ξαπωστείλει ντελιβερά σε μοτοσακό ή μονο σε εμένα ;
Περισσότερες από μία φορές. Το χειρότερο. Στρίβω δεξιά και χώνεται από την κλειστή μεριά να προσπεράσει.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Ιστοριες τρομου απο ντιλιβερυ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 14 Αύγ 2018, 04:03

Μηχανικός έγραψε:
14 Αύγ 2018, 00:16
Αγις έγραψε:
13 Αύγ 2018, 01:09
Να μην παραγγέλνετε τπτ.
Τοσο αχρηστοι - αχρηστες είστε που δεν μπορείτε να αγοράζετε υλικά και να φτιάχνετε έστω μια ομελέτα η ένα σαντουιτς στη χειρότερη;
Υπάρχει άλλος εδώ που δεν έχει παραγγείλει ποτέ και τίποτα σε ντιλίβερι όπως εγώ; :D
εγω πιτογυρα και αυτα επι δραχμων

Άβαταρ μέλους
Ελβετός Τραπεζίτης
Δημοσιεύσεις: 4557
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:31
Τοποθεσία: Geneva, Los Angeles, St Lucia

Re: Ιστοριες τρομου απο ντιλιβερυ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ελβετός Τραπεζίτης » 14 Αύγ 2018, 05:00

ST48410 έγραψε:
14 Αύγ 2018, 02:12
Ελβετός Τραπεζίτης έγραψε:
14 Αύγ 2018, 02:06
Εχει τύχει σε κανένα σας να βρεθεί «μια τρίχα» απο το να τρακάρει και να ξαπωστείλει ντελιβερά σε μοτοσακό ή μονο σε εμένα ;
Περισσότερες από μία φορές. Το χειρότερο. Στρίβω δεξιά και χώνεται από την κλειστή μεριά να προσπεράσει.

Ενα βράδυ σε μονόδρομο στο Μαρούσι στρίβω νόμιμα κλειστή στροφή δεξιά και μου έρχεται κατα πάνω μου αντίθετα με την επιτρεπόμενη κίνηση σε κλειστή αριστερή στροφή ντελιβεράς.

Για κλάσμα δευτερολέπτου δεν τον σκότωσα. Εκοψε απότομα αριστερά έστριψα απότομα αριστερά.






Δεν σταμάτησε δεν σταμάτησα αλλά όπως απομακρυνόμουν τον έβριζα και ας μην το άκουγε.

Δευτερόλεπτα αργότερα παρά παραλίγο να σκοτώσω ενα γέρο.






Ο δρόμος ηταν κατασκότεινος. Εγω οδηγούσα και έβριζα τον ντελιβερά με το μοτοσακό. Δεν πήγαινα ιδιαίτερα γρήγορα. Πυκνοκατοικημένη περιοχή κοντα στην πλατεία.

Στα 7-8 μέτρα μπροστά περπατούσε αργά παράλληλα με τον δρόμο και στην μέση του δρόμου ο γέρος. Εσερνε τα πόδια του.

Εντελώς ασυναίσθητος. Δεν είχε ιδέα που βρίσκεται.

Φορούσε σκούρα ρούχα σε κατασκότεινο δρόμο.


Πρόλαβα να σταματήσω λίγα μέτρα πριν τον χτυπήσω.

Περπατούσε με την πλάτη προς εμένα και δεν αντέδρασε ουτε οταν τα φώτα του αυτοκινήτου τον φώτισαν.

Του κόρναρα. Δεν αντέδρασε.

Του αναβώσβησα τους προβολείς. Δεν αντέδρασε.


Εντελώς ασυναίσθητος για τον χώρο. Αδύναμος και σαν σκελετομένος έσερνε τα πόδια του.

Μπορεί να μην άκουγε και ίσως να μην καταλάβαινε το φως. Μπορεί γεροντική άνοια, ποίος ξέρει.


Τον περίμενα μέχρι που αργά και συρτά βγήκε απο τον δρόμο.
Success is not an end-of-the-road game, it's a never-ending-road game.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10505
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ιστοριες τρομου απο ντιλιβερυ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 14 Αύγ 2018, 06:21

Antares έγραψε:
12 Αύγ 2018, 21:52
Προτιμώ να φάω αυγά ή μακαρόνια με τυρί σκέτα, αν δεν έχω τίποτα άλλο στο σπίτι.
Σκέτα μακαρόνια τσιγαρισμένα σε βούτυρο με σκόρδο, παρμεζάνα, λίγο μαύρο πιπέρι και λίγο βασιλικό.
:hebit:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών