PORKNOGRAPHY

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: PORKNOGRAPHY

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 06 Νοέμ 2019, 14:33

Αγαπάμε χοιρινό, ακόμα και prosciutto San Daniele, ακόμα και χοιρινές μπριζόλες, γουρουνόπουλο στη σούβλα, sopressa veneta, κότσι χοίρου ψητό με λάχανο, τι συζητάμε, αν δεν υπήρχε αυτό το άγιο ζώο, τι θα είχαμε χάσει. Από τα πιο χρήσιμα ζωάκια. Στο χωριό μας είναι παράδοση ο χοίρος, και η σφαγή του για τα Χριστούγεννα. Η γιαγιά μου έφτιαχνε τα καλύτερα αλλαντικά. Και το ψαρονέφρι αξίζει, τρώγαμε στου Νότη στην Καλλιθέα, στα χρόνια των 90΄s , αν μη, τι άλλο, ο Νότης πρόσεχε τι κρέατα σου σέρβιρε. Είχε και βαρελίσιο άσπρο κρασί, και γινότανε ο θάνατος της αλεπούς.
Ordem e Progresso.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 23339
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: PORKNOGRAPHY

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 06 Νοέμ 2019, 14:34

H γουρνοπουλα που δοκίμασα δε μου άρεσε καθόλου. Ειδικά αυτή η πέτσα ήταν σκληρη, γεμάτη λίπος, δεν τρωγόταν με τίποτα. Τι να μας πει μπροστά στην πέτσα του κατσίκιου, ήμαρτον. Μαγεια. Χοιρινό μόνο σουβλάκια, μπριζόλες, και ειδικά ως σούπα γαμει. Αντιθέτως το κοτόπουλο μου αρέσει ψητό, στη σούπα όχι τόσο.

Άβαταρ μέλους
Μαυροβασίλης
Δημοσιεύσεις: 7804
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:45

Re: PORKNOGRAPHY

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαυροβασίλης » 06 Νοέμ 2019, 14:36

νύχτα έγραψε:
06 Νοέμ 2019, 13:23
και το απάκι
αρκεί να μην το πνίξουν στο ξύδι


aljawn έγραψε:
06 Νοέμ 2019, 14:24
το γιουτούμπ του Πετρετζίκη.
ταγκιν' ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ



το ριφάκι πάντως σωστά αναφέρθηκε
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Μαυροβασίλης την 06 Νοέμ 2019, 14:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Χάρε, μην ψάχνεις να με βρεις στα πέρατα του κόσμου
μα σαν περάσω τα εκατό θαν έρθω αμοναχός μου

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: PORKNOGRAPHY

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 06 Νοέμ 2019, 14:36

Παντσετα κορυφη..
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
Μαυροβασίλης
Δημοσιεύσεις: 7804
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:45

Re: PORKNOGRAPHY

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαυροβασίλης » 06 Νοέμ 2019, 14:38

πίθηκα, αν το μάθουν οι λελέδες φίλοι σου σε βλέπω #μητου
Χάρε, μην ψάχνεις να με βρεις στα πέρατα του κόσμου
μα σαν περάσω τα εκατό θαν έρθω αμοναχός μου

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: PORKNOGRAPHY

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 06 Νοέμ 2019, 14:48

Maspoli έγραψε:
06 Νοέμ 2019, 14:31
Nandros έγραψε:
06 Νοέμ 2019, 14:27
.
Χοιρομέρι στον φούρνο (συνταγή της Βραζιλιάνας πεθεράς μου)

Ένα μεγάλο μπούτι χοιρινό, το τρυπάς κοντά-κοντά με το μαχαίρι και στις σχισμές χώνεις μπέικον. Πασάλειμμα με διάφορα καρυκεύματα και τσίπουρο. Στο ψυγείο για μια μέρα, με συνεχή γυρίσματα για να πιάσουν τα καρυκεύματα παντού. Ψήσιμο στον φούρνο μέχρι να ροδίσει.
Ως γνωστό το χοιρινό το λίπος το έχει κάτω από την πέτσα, ενώ το κρέας είναι άπαχο και σχετικά σκληρό. Το λίπος από το μπέικον διεισδύει στο κρέας, το μαλακώνει και του δίνει απίθανη γεύση.
To παραπάνω ποστάρισμα αποτελεί σαφή απόδειξη για την γευστική κατωτερότητα του συγκεκριμένου κρέατος. Αν είχε καλή γεύση δε θα χρειάζονταν ούτε καρυκεύματα, ούτε πασαλείμματα, ούτε τσίπουρα, ούτε μπέϊκον.
Εικόνα
Εικόνα

Το γνωρίζεις αυτό; Είναι η περίφημη μοσχαρίσια picanha! Χωρίς λίπος δεν λέει τίποτα. Αλλά με το λίπος της, τύφλα νάχει το φιλέ μινιόν!
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 15041
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: PORKNOGRAPHY

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 06 Νοέμ 2019, 14:50

bump και με
Εικόνα


edit

μην ξεχάσω και το
Εικόνα
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21782
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: PORKNOGRAPHY

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 06 Νοέμ 2019, 15:01

κάθομαι και τρώω άπαχα γιαούρτια και μαλακίες γαμώ τη διατροφή μου και 'σεις ποστάρετε τέτοιες εικόνες
δεν αντέχω
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: PORKNOGRAPHY

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 06 Νοέμ 2019, 15:10

Εικόνα
Καπνιστή ξυδάτη μπριζόλα Κasseler.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26339
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: PORKNOGRAPHY

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 06 Νοέμ 2019, 17:40

Koρυφαία συνταγη - ας προτεινει καποιος γνωστης κρασι .
Εδω οι λεπτομερειες -ανάλυση.
https://www.seriouseats.com/2014/03/the ... -blah.html


YIELD:
Serves 2
ACTIVE TIME:
30 minutes
TOTAL TIME:
1 day


Ingredients
2 bone-in pork rib chops, preferably blade-end, 1 1/2 inches thick (12 to 16 ounces each)
1 tablespoon salt
1 teaspoons sugar
Freshly ground black pepper
2 tablespoons olive oil
2 tablespoons butter
1 medium shallot, thinly sliced
8 sprigs fresh thyme

Directions
1.
Pat pork chops dry with a paper towel. Combine salt and sugar in a small bowl. Season pork chops generously on all sides with salt/sugar mixture. Transfer to a wire rack set in a rimmed baking sheet and refrigerate, uncovered, at least 8 hours and up to 24.

2.
The next day, preheat oven to 250°F. Place baking sheet with pork chops in oven and cook until an instant read thermometer inserted into the center of the chops registers 100 to 110°F on for medium-rare, about 30 minutes, or 110 to 120°F for medium, about 35 minutes. To prevent overcooking, start checking temperature 5 to 10 minutes before suggested time. Remove from oven.

3.
Heat oil in a large stainless steel or cast iron skillet over high heat heat until smoking. Place pork chops in skillet and cook, turning occasionally, until starting to brown, about 1 1/2 minutes. Add butter, shallots, and thyme to skillet. Continue cooking, spooning shallots and thyme on top of chops and basting with butter until golden brown on both sides and well-crusted, about 2 minutes longer. Stack pork chops with tongs, hold them on their sides, and sear the fat caps on the edges until crisp, about a minute. Remove pan from heat, transfer chops to a clean rack set in a rimmed baking sheet, and let rest for 3 to 5 minutes.

4.
Just before serving, reheat dripping in pan until smoking. Pour hot drippings over chops. They should sizzle and crisp a bit. Serve immediately.

Εικόνα
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27342
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: PORKNOGRAPHY

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 06 Νοέμ 2019, 19:57

Έχω κόψει το χοιρινό εδώ και χρόνια. Μοναδική εξαίρεση εάν μπορεί να πιστοποιηθεί ότι πρόκειται για πραγματικά ελευθέρας βοσκής, αλλά αυτό δε συμβαίνει σχεδόν ποτέ. Οι συνθήκες βιομηχανικής εκτροφής είναι εξαιρετικά βάναυσες, ειδικά εάν αναλογιστεί κανείς ότι τα γουρούνια έχουν την υψηλότερη νοημοσύνη από όλα τα ζώα που κτηνοτροφούνται
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 17306
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: PORKNOGRAPHY

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 06 Νοέμ 2019, 20:01

Kiki mat έγραψε:
06 Νοέμ 2019, 13:56
vantono έγραψε:
06 Νοέμ 2019, 13:47
Αν ειναι καθαρό κρέας χοιρινού, αμιγές, γουρνοπούλα* πχ, ή χοιρινη μπριζόλα, ψαρονέφρι, ρολό κτλ, βαράτε κανονικά χωρίς ενοχές, αρκεί να αφαιρείτε το περιττό λίπος (πχ αυτη η περιμετρική γλίτσα στη μπριζόλα, και σαφώς μακριά απο την πέτσα του, αν μιλαμε για γουρνοπούλες κτλ). Μακριά όμως, απο τα οποιαδήποτε παράγωγά του, λουκάνικα και λοιπά αλλαντικά. Αυτά ειναι που κανουν τη σοβαρή ζημιά, το υπολοιπο κρεατάκι (αφαιρώντας το περιττό λιπος φυσικα) ειναι καθαρή δυνατη πρωτείνη.

*ελπίζω οτι εδω μέσα τη λέμε ολοι "γουΡΝοπούλα". Οποιος τη λέει "γουρουνοπούλα-γουρουνόπουλο", να του απαγορευτεί η είσοδος στο νημα παρακαλω.
Το χοιρινό λίπος ξαναβρίσκει θέση στην κουζίνα μας . Είναι χίλιες φορές καλύτερο από τις μαργαρίνες.Φιλε να φας από το χωριό μου κρέας ,θα τα δεις όλα κολυόμενα. Εγώ όταν πέθανε ο παππούς μου ,Φρικαρα δεν ήξερα τι να φάω έτσι πως είχαν μαθημενη . Μυριζω φρέσκο σφαχταρι και μου ανοίγει η ορεξη
Tσιγαριδες και τα μυαλα στα καγκελα.

Παρταλι

Re: PORKNOGRAPHY

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παρταλι » 06 Νοέμ 2019, 20:11

Αγις έγραψε:
06 Νοέμ 2019, 03:46
Ο τιτλος τα λεει ολα

μπραβο χουρχουμπα που δεν ξερει που παν τα τεσσερα και μας διδασκεις τον γνησκιο Γυρο με αμερικανοβιντεο

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: PORKNOGRAPHY

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 06 Νοέμ 2019, 20:12

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
06 Νοέμ 2019, 19:57
Έχω κόψει το χοιρινό εδώ και χρόνια. Μοναδική εξαίρεση εάν μπορεί να πιστοποιηθεί ότι πρόκειται για πραγματικά ελευθέρας βοσκής, αλλά αυτό δε συμβαίνει σχεδόν ποτέ. Οι συνθήκες βιομηχανικής εκτροφής είναι εξαιρετικά βάναυσες, ειδικά εάν αναλογιστεί κανείς ότι τα γουρούνια έχουν την υψηλότερη νοημοσύνη από όλα τα ζώα που κτηνοτροφούνται
Δεν ξέρω τί παίζει στην Ελλάδα, αλλά ο συμμαθητής μου, που παράτησε την θάλασσα και έγινε ζωοτέχνης/χοιροτρόφος στην Κύπρο, θα σε διέψευδε.
Εκεί έχουν οργανωμένα και πολύ μοντέρνα χοιροτροφεία, όπου τα ζώα ζουν πολύ καλά.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Last Veteran
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 11:30

Re: PORKNOGRAPHY

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Last Veteran » 06 Νοέμ 2019, 20:19

Maspoli έγραψε:
06 Νοέμ 2019, 13:20
Το χείριστο των κρεάτων. Αναφέρομαι κυρίως στη γεύση-
Τι λες παιδάκι μου; Είσαι στα καλά σου;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών