Συμβουλες μαγειρικης σε εργενηδες

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
Δημοσιεύσεις: 1410
Εγγραφή: 28 Ιαν 2019, 21:58
Phorum.gr user: Κουρκούας

Re: Συμβουλες μαγειρικης σε εργενηδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κουρκούας » 29 Ιαν 2019, 21:00

Αμάν πια, αν φτιάχνεις πρώτη φορά, πάρε στιγμιαία. Πόσο, ενάμιση ευρώ κάνει, και σε 2 λεπτά είναι έτοιμη.

the comet the course the tail

Re: Συμβουλες μαγειρικης σε εργενηδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 29 Ιαν 2019, 21:01

Κουρκούας έγραψε:
29 Ιαν 2019, 21:00
Αμάν πια, αν φτιάχνεις πρώτη φορά, πάρε στιγμιαία. Πόσο, ενάμιση ευρώ κάνει, και σε 2 λεπτά είναι έτοιμη.
υπάρχει τέτοιο πράμα; και είναι νόστιμο;

User_601

Re: Συμβουλες μαγειρικης σε εργενηδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 29 Ιαν 2019, 21:04

the comet the course the tail έγραψε:
29 Ιαν 2019, 21:01
Κουρκούας έγραψε:
29 Ιαν 2019, 21:00
Αμάν πια, αν φτιάχνεις πρώτη φορά, πάρε στιγμιαία. Πόσο, ενάμιση ευρώ κάνει, και σε 2 λεπτά είναι έτοιμη.
υπάρχει τέτοιο πράμα; και είναι νόστιμο;
Υπαρχει αλλα ειναι απαισια! :e040:
Ελα,σου βρηκα φωτο για την σωστη μπεσαμελ!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
Δημοσιεύσεις: 1410
Εγγραφή: 28 Ιαν 2019, 21:58
Phorum.gr user: Κουρκούας

Re: Συμβουλες μαγειρικης σε εργενηδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κουρκούας » 29 Ιαν 2019, 21:05

Εικόνα

Δεν είναι σαν κανονική, αλλά καλύτερη από να γίνει κανά λάθος και να βγει ένας στόκος.

Σε παστίτσιο-μουσακά, για πρώτη φορά, εστίασε να βγει καλα το εσωτερικό και άσε τη μπεσαμέλ για άλλη φορά.

User_601

Re: Συμβουλες μαγειρικης σε εργενηδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 29 Ιαν 2019, 21:07

Ε ταμαμ,οποτε ας παρει και ετοιμο παστιτσιο που απλα θα το ζεστανει! :102:
Δεν κανουμε δουλεια ετσι φιλος. :smt018
ΥΓ,Χωρια οτι ειναι τιγκα στα συντηρητικα!

Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
Δημοσιεύσεις: 1410
Εγγραφή: 28 Ιαν 2019, 21:58
Phorum.gr user: Κουρκούας

Re: Συμβουλες μαγειρικης σε εργενηδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κουρκούας » 29 Ιαν 2019, 21:09

καλά ρε συ, ο πρωτάρης πρωτάρης ας πάει σιγά σιγά. Μην τον πετάξουμε κατευθείαν στη θάλασσα να κολυμπήσει.

Πρέπει σώνει και καλά να ανοίξει φύλλο και για να φτιάξει τυρόπιτα;

Τα συντηρητικά είναι ένα θέμα, εδώ πάω πάσο. Αλλά για μια φορά ή δύο, σιγά...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Κουρκούας την 29 Ιαν 2019, 21:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.


User_601

Re: Συμβουλες μαγειρικης σε εργενηδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 29 Ιαν 2019, 21:12

Οχι,αυτη ειναι η κλασικη μεν συνταγη,αλλα πολυ δυσκολη,ακομα και σε εμπειρους σβολιαζει λεμε.
Οπως την εγραψα την εκτελεση,ειναι εγγυημενη.

User_601

Re: Συμβουλες μαγειρικης σε εργενηδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 29 Ιαν 2019, 21:13

Κουρκούας έγραψε:
29 Ιαν 2019, 21:09
καλά ρε συ, ο πρωτάρης πρωτάρης ας πάει σιγά σιγά. Μην τον πετάξουμε κατευθείαν στη θάλασσα να κολυμπήσει.

Πρέπει σώνει και καλά να ανοίξει φύλλο και για να φτιάξει τυρόπιτα;

Τα συντηρητικά είναι ένα θέμα, εδώ πάω πάσο. Αλλά για μια φορά ή δύο, σιγά...
Ταμαμ,για πρωτη φορα,να αποκτησει μια επαφη με την μπεσαμελ,παω πασο....αλλα απλα για να αποκτησει επαφη.Μετα δικια του,ολο χημικα ειναι αυτα και δεν ειναι και νοστιμα. :003:

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Συμβουλες μαγειρικης σε εργενηδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 29 Ιαν 2019, 21:16

Εσθήρ έγραψε:
29 Ιαν 2019, 20:26
the comet the course the tail έγραψε:
29 Ιαν 2019, 19:15
Naida έγραψε:
29 Ιαν 2019, 19:14


Δεν ξέρω :lol: τι μπεσαμέλ έφαγες;
FLAT. σαν μια πέτσα ξεροψημένη...

ξέρεις από μπεσαμέλ;
Εγω θα σε σωσω!!! :smt005:
Λοιπον σοβαρα τωρα,ξεχνα τις κλασικες συνταγες μπεσαμελ,ειναι σχεδον σιγουρο,ειδικα για καποιον που δεν εχει ξανακανει,οτι θα την κανεις σβολωμενη.Σου εχω την πιο ευκολη,πιο απλη εγγυημενη μπεσαμελ!
Αναλογια τωρα πως να πω,αν δεν ξερω την ποσοτητα;
Θα παω με ποσοτητα ας πουμε για μικρο ταψακι.Για 3-4 μεριδες ας πουμε.Και παλι χωρις να ειμαι σιγουρη οτι φτανει.Σημασια βασικα εχει να μαθεις τον τροπο,τα αλλα με το ματι και φτιαχνοντας θα το σταθεροποιησεις.Διοτι οσο πιο πλουσια την θες,τοσο μεγαλυτερη ποσοτητα θα φτιαξεις.
Η μπεσαμελ αυτη ειναι για οτιδηποτε θελει μπεσαμελ,οχι μονο παστιτσιο.
ΥΛΙΚΑ:
-2 Κουτια εβαπορε
-2-3 κουταλιες λιωμενο βουτυρο,αλλα εγω ποτε δνε την φτιαχνω με βουτυρο αλλα με ελαιολαδο,επισης 2-3 κουταλιες.
-αλευρι για ολες τις χρησεις λευκο βεβαια(οχι ολικης αλεσεως),το ποσο;χμ..με το ματι την φτιαχνω γμτ,αναλογα ποσο πηχτη η πιο νερυλι την θελω.3,4,5,6 κουταλιες;Αυτο θα το δεις εσυ και οταν σου περιγραψω πως θα την φτιαξεις,θα καταλαβεις οτι εσυ θα καθορισεις ποσες κουταλιες θα ριξεις.
-1,2ΚΡΟΚΟ ΑΒΓΟΥ,προαιρετικο παρακαλω.Το λεω απλα διοτι η κλασικη συνταγη μπεσαμελ ειναι με αβγο,εγω δεν βαζω και παλι τελεια γινεται,αλλα οκ εσυ μπορει να θες να βαλεις.
-αλατοπιπερο
-αναλογα με το τι θες να φτιαξεις,βαζεις λιγο μοσοκαρυδο,οκ το λεω επειδη η κλασικη συνταγη το γραφει και να μην βαλεις μια χαρα ειναι.Εγω μαλιστα αντι μοσχοκαρυδο βαζω λιγο κυμινο,αν σου αρεσει ομως.
ΕΚΤΕΛΕΣΗ:
Σε αντιθεση με τις πςρισσοτερες συναγες,εδω ξεκινας πολυ απλα και ομορφα.Δηλαδη:
-Σε ενα κατσαρολακι ,χωρις να εχεις ακομα ανοιξει το ματι,βαζεις το γαλα,το λαδι ή το βουτυρο,αλατοπιπερο και αλευρι αρχικα λιγοτερο απο αυτο που πιστευεις οτι θα σου παρει η συνταγη.Για τα 2 κουτια εβαπορε εγω αρχικα θα εβαζα 4 κουταλιες της σουπας αλευρι.Τα ανακατευεις και ΜΕΤΑ ανοιγεις το ματι,αρχικα σε μεσαια θερμοκρασια .
-Ταυτοχρονα ανακατευεις συνεχως με ξυλινη καλυτερα κουταλα.Συνεχεια ομως.
-Οταν αρχιζει και ζεσταινεται το μιγμα,χαμηλωνεις την φωτια σε χαμηλη και συνεχιζεις το ανακατεμα,Θελει λιγη υπομονη.
-Αν αρχισει και πηζει,οταν φτασει στο ποσο πηχτη την θες,την βγαζεις απο την φωτια και προσθετεις τον κροκο αβγου συνεχιζοντας το ανακατεμα.Εγω ξαναλεω,ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΑΒΓΟ και γινεται τελεια.
-Αν δεις οτι μετα απο κανενα 10λεπτο δεν πηζει,αρχιζεις και βαζεις μια μια κουταλια αλευρι ανακατευοντας.Δηλαδη βαζεις μια κουταλια αλευρι και ανακατευεις.Δεν πηζει οσο θες,βαζεις αλλη μια και παει λεγοντας.
Οταν την φτιαξεις την βαζεις επανω στα υλικα που θες.Συμβουλη:Αναλογα τι θες να φτιαξεις,πχ παστιτσιο..τα εχεις φτιαξει ολα,ειναι ετοιμα και στο τελος φτιαχνεις την μπεσαμελ και την προσθετεις στο φαγητο σου και μετα φουρνο.
Να ξερεις οτι αν την αφησεις αρκετη ωρα ετσι,πηζει παραπανω.
Αν σου πηξει παραπανω,διοτι πχ δενε χεις ετοιμα τα υπολοιπα υλικα για το φαγητο,βαζεις λιγο νερο,αναβεις παλι το ματι και ανακατευεις μεχρι να νερουλιασει λιγο.

Πιστεψε με,ειναι ο πιο ευκολος τροπος να φτιαξεις μπεσαμελ και ειναι καργα εγγυημενος. :smt023
Όοοοοχι αυγό στη μπεσαμέλ :e040:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Συμβουλες μαγειρικης σε εργενηδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 29 Ιαν 2019, 21:21

the comet the course the tail έγραψε:
29 Ιαν 2019, 20:17
Naida έγραψε:
29 Ιαν 2019, 19:48
the comet the course the tail έγραψε:
29 Ιαν 2019, 19:15


FLAT. σαν μια πέτσα ξεροψημένη...

ξέρεις από μπεσαμέλ;
Ξέρω από μπεσαμέλ. Βασικά όπως τη φτιάχνω εγώ μ' αρέσει και δεν είναι κάτι δύσκολο. Αλευρι,βούτυρο αφού λιώνει τα καις να σκουρύνει το αλευράκι και προσθέτεις λίγο ζεστό γάλα στην αρχή και ανακάτεψε καλά και βάζεις λίγο γάλα ζεστό ανακατεύεις καλά να γίνει χυλός και μετά λίγο λίγο το υπόλοιπο ζεστό γάλα. Βασικά χλιαρό.
Καλά είναι να το κάνεις σε αντικολλητική κατσαρόλα και ν' ανακατεύεις με ξύλινη κουτάλα.
πολύ γενικές οι οδηγίες σου....
Έχει δίκιο. Ξέχασα ότι αλατιπιπερώνεις και αν θες βάζεις μοσχοκάρυδο. Και αφήνεις να πήξει όχι πολύ. Εγώ την αφήνω αραιή. Για αναλογίες εξαρτάται από το ταψί θες να καλύψεις.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

User_601

Re: Συμβουλες μαγειρικης σε εργενηδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 29 Ιαν 2019, 21:26

Naida έγραψε:
29 Ιαν 2019, 21:16
Εσθήρ έγραψε:
29 Ιαν 2019, 20:26
the comet the course the tail έγραψε:
29 Ιαν 2019, 19:15


FLAT. σαν μια πέτσα ξεροψημένη...

ξέρεις από μπεσαμέλ;
Εγω θα σε σωσω!!! :smt005:
Λοιπον σοβαρα τωρα,ξεχνα τις κλασικες συνταγες μπεσαμελ,ειναι σχεδον σιγουρο,ειδικα για καποιον που δεν εχει ξανακανει,οτι θα την κανεις σβολωμενη.Σου εχω την πιο ευκολη,πιο απλη εγγυημενη μπεσαμελ!
Αναλογια τωρα πως να πω,αν δεν ξερω την ποσοτητα;
Θα παω με ποσοτητα ας πουμε για μικρο ταψακι.Για 3-4 μεριδες ας πουμε.Και παλι χωρις να ειμαι σιγουρη οτι φτανει.Σημασια βασικα εχει να μαθεις τον τροπο,τα αλλα με το ματι και φτιαχνοντας θα το σταθεροποιησεις.Διοτι οσο πιο πλουσια την θες,τοσο μεγαλυτερη ποσοτητα θα φτιαξεις.
Η μπεσαμελ αυτη ειναι για οτιδηποτε θελει μπεσαμελ,οχι μονο παστιτσιο.
ΥΛΙΚΑ:
-2 Κουτια εβαπορε
-2-3 κουταλιες λιωμενο βουτυρο,αλλα εγω ποτε δνε την φτιαχνω με βουτυρο αλλα με ελαιολαδο,επισης 2-3 κουταλιες.
-αλευρι για ολες τις χρησεις λευκο βεβαια(οχι ολικης αλεσεως),το ποσο;χμ..με το ματι την φτιαχνω γμτ,αναλογα ποσο πηχτη η πιο νερυλι την θελω.3,4,5,6 κουταλιες;Αυτο θα το δεις εσυ και οταν σου περιγραψω πως θα την φτιαξεις,θα καταλαβεις οτι εσυ θα καθορισεις ποσες κουταλιες θα ριξεις.
-1,2ΚΡΟΚΟ ΑΒΓΟΥ,προαιρετικο παρακαλω.Το λεω απλα διοτι η κλασικη συνταγη μπεσαμελ ειναι με αβγο,εγω δεν βαζω και παλι τελεια γινεται,αλλα οκ εσυ μπορει να θες να βαλεις.
-αλατοπιπερο
-αναλογα με το τι θες να φτιαξεις,βαζεις λιγο μοσοκαρυδο,οκ το λεω επειδη η κλασικη συνταγη το γραφει και να μην βαλεις μια χαρα ειναι.Εγω μαλιστα αντι μοσχοκαρυδο βαζω λιγο κυμινο,αν σου αρεσει ομως.
ΕΚΤΕΛΕΣΗ:
Σε αντιθεση με τις πςρισσοτερες συναγες,εδω ξεκινας πολυ απλα και ομορφα.Δηλαδη:
-Σε ενα κατσαρολακι ,χωρις να εχεις ακομα ανοιξει το ματι,βαζεις το γαλα,το λαδι ή το βουτυρο,αλατοπιπερο και αλευρι αρχικα λιγοτερο απο αυτο που πιστευεις οτι θα σου παρει η συνταγη.Για τα 2 κουτια εβαπορε εγω αρχικα θα εβαζα 4 κουταλιες της σουπας αλευρι.Τα ανακατευεις και ΜΕΤΑ ανοιγεις το ματι,αρχικα σε μεσαια θερμοκρασια .
-Ταυτοχρονα ανακατευεις συνεχως με ξυλινη καλυτερα κουταλα.Συνεχεια ομως.
-Οταν αρχιζει και ζεσταινεται το μιγμα,χαμηλωνεις την φωτια σε χαμηλη και συνεχιζεις το ανακατεμα,Θελει λιγη υπομονη.
-Αν αρχισει και πηζει,οταν φτασει στο ποσο πηχτη την θες,την βγαζεις απο την φωτια και προσθετεις τον κροκο αβγου συνεχιζοντας το ανακατεμα.Εγω ξαναλεω,ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΑΒΓΟ και γινεται τελεια.
-Αν δεις οτι μετα απο κανενα 10λεπτο δεν πηζει,αρχιζεις και βαζεις μια μια κουταλια αλευρι ανακατευοντας.Δηλαδη βαζεις μια κουταλια αλευρι και ανακατευεις.Δεν πηζει οσο θες,βαζεις αλλη μια και παει λεγοντας.
Οταν την φτιαξεις την βαζεις επανω στα υλικα που θες.Συμβουλη:Αναλογα τι θες να φτιαξεις,πχ παστιτσιο..τα εχεις φτιαξει ολα,ειναι ετοιμα και στο τελος φτιαχνεις την μπεσαμελ και την προσθετεις στο φαγητο σου και μετα φουρνο.
Να ξερεις οτι αν την αφησεις αρκετη ωρα ετσι,πηζει παραπανω.
Αν σου πηξει παραπανω,διοτι πχ δενε χεις ετοιμα τα υπολοιπα υλικα για το φαγητο,βαζεις λιγο νερο,αναβεις παλι το ματι και ανακατευεις μεχρι να νερουλιασει λιγο.

Πιστεψε με,ειναι ο πιο ευκολος τροπος να φτιαξεις μπεσαμελ και ειναι καργα εγγυημενος. :smt023
Όοοοοχι αυγό στη μπεσαμέλ :e040:
Ε συμφωνουμε,εγω αυτο λεω..εγω δεν βγαζω αβγο,βασικα κροκο αβγου,ομως οφειλω να πω τι λεει η κλασικη συνταγη και η κλασικη συνταγη λεει αβγο. :102: Και εννοω την ελληνικη κλασικη ,διοτι η γαλλικη δεν την εχει.Η ελληνικη ομως,αυτη που φτιαχνουν οι μαμαδες μας την εχει καια υτο οφειλεται στν τσελεμεντε και θα το δεις σε ολες σχεδον τις συνταγες τις ελληνικες για μπεσαμελ.
Έλα ντε όμως, που ο Νικόλαος Τσελεμεντές (1878-1958), ο δικός μας “πατέρας της γαστρονομίας”, αποφάσισε να αλλάξει τη μπεσαμέλ για τις ελληνικές συνταγές που κατέγραψε, προσθέτοντας αυγό;
Για τον μουσακά, το παστίτσιο και τα παπουτσάκια, όλες συνταγές της λόγιας ελληνικής κουζίνας με ευρωπαϊκές επιρροές, που δεν βασίζονται στην αυθεντική λαϊκή παράδοση ο Τσελεμεντές, για κάποιο λόγο που εικάζω ότι έχει να κάνει με την έλλειψη λεπτού αισθητηρίου γεύσης στην Ελλάδα του μεσοπολέμου, προσέθεσε στη συνταγή της μπεσαμέλ, κρόκους αυγών και τυρί, που βεβαίως δεν υπάρχουν στη γαλλική παράδοση, τουλάχιστον υπό το όνομα μπεσαμέλ.
https://caruso.gr/afthentiki-saltsa-bechamel/
Το οποιο και συμφωνω για το αβγο,δεν το χρειαζεται,αλλα διαφωνω καθετα με το τυρι.Σαφως ειναι πολυ πιο νοστιμη αν προσθεσεις και λιγο κιτρινο τυρι!

User_601

Re: Συμβουλες μαγειρικης σε εργενηδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 29 Ιαν 2019, 21:29

Να,αν δεις ναιδα και στο λινκ που μπηκε,συνταγη μπεσαμελ απο τον ακη,λεει αβγο
Ζεσταίνουμε το γάλα σε μία κατσαρόλα και σε μια άλλη κατσαρόλα λιώνουμε το βούτυρο.
Ρίχνουμε το αλεύρι στο βούτυρο, καβουρδίζουμε λίγο και σιγά σιγά ρίχνουμε το γάλα. Θέλει καλό ανακάτεμα με σύρμα κάθε φορά που ρίχνουμε γάλα στο μείγμα ώστε να μην σβολιάσει το μείγμα μας. Συνεχίζουμε μέχρι να ρίξουμε όλο το γάλα και αφήνουμε στη φωτιά μέχρι να δέσει η μπεσαμέλ.
Μετά προσθέτουμε και την τριμμένη παρμεζάνα και συνεχίζουμε το ανακάτεμα.
Αφού αφαιρέσουμε την κατσαρόλα από τη φωτιά μπορούμε να ρίξουμε 2 κρόκους, αλάτι, πιπέρι, μοσχοκάρυδο και ανακατεύουμ
Ξαναλεω,εγω δεν βαζω καθολου αβγο.Και η αυθεντικη γαλλικη συνταγη,δεν εχει αβγο.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Συμβουλες μαγειρικης σε εργενηδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 29 Ιαν 2019, 21:34

Εσθήρ έγραψε:
29 Ιαν 2019, 21:26
Naida έγραψε:
29 Ιαν 2019, 21:16
Εσθήρ έγραψε:
29 Ιαν 2019, 20:26


Εγω θα σε σωσω!!! :smt005:
Λοιπον σοβαρα τωρα,ξεχνα τις κλασικες συνταγες μπεσαμελ,ειναι σχεδον σιγουρο,ειδικα για καποιον που δεν εχει ξανακανει,οτι θα την κανεις σβολωμενη.Σου εχω την πιο ευκολη,πιο απλη εγγυημενη μπεσαμελ!
Αναλογια τωρα πως να πω,αν δεν ξερω την ποσοτητα;
Θα παω με ποσοτητα ας πουμε για μικρο ταψακι.Για 3-4 μεριδες ας πουμε.Και παλι χωρις να ειμαι σιγουρη οτι φτανει.Σημασια βασικα εχει να μαθεις τον τροπο,τα αλλα με το ματι και φτιαχνοντας θα το σταθεροποιησεις.Διοτι οσο πιο πλουσια την θες,τοσο μεγαλυτερη ποσοτητα θα φτιαξεις.
Η μπεσαμελ αυτη ειναι για οτιδηποτε θελει μπεσαμελ,οχι μονο παστιτσιο.
ΥΛΙΚΑ:
-2 Κουτια εβαπορε
-2-3 κουταλιες λιωμενο βουτυρο,αλλα εγω ποτε δνε την φτιαχνω με βουτυρο αλλα με ελαιολαδο,επισης 2-3 κουταλιες.
-αλευρι για ολες τις χρησεις λευκο βεβαια(οχι ολικης αλεσεως),το ποσο;χμ..με το ματι την φτιαχνω γμτ,αναλογα ποσο πηχτη η πιο νερυλι την θελω.3,4,5,6 κουταλιες;Αυτο θα το δεις εσυ και οταν σου περιγραψω πως θα την φτιαξεις,θα καταλαβεις οτι εσυ θα καθορισεις ποσες κουταλιες θα ριξεις.
-1,2ΚΡΟΚΟ ΑΒΓΟΥ,προαιρετικο παρακαλω.Το λεω απλα διοτι η κλασικη συνταγη μπεσαμελ ειναι με αβγο,εγω δεν βαζω και παλι τελεια γινεται,αλλα οκ εσυ μπορει να θες να βαλεις.
-αλατοπιπερο
-αναλογα με το τι θες να φτιαξεις,βαζεις λιγο μοσοκαρυδο,οκ το λεω επειδη η κλασικη συνταγη το γραφει και να μην βαλεις μια χαρα ειναι.Εγω μαλιστα αντι μοσχοκαρυδο βαζω λιγο κυμινο,αν σου αρεσει ομως.
ΕΚΤΕΛΕΣΗ:
Σε αντιθεση με τις πςρισσοτερες συναγες,εδω ξεκινας πολυ απλα και ομορφα.Δηλαδη:
-Σε ενα κατσαρολακι ,χωρις να εχεις ακομα ανοιξει το ματι,βαζεις το γαλα,το λαδι ή το βουτυρο,αλατοπιπερο και αλευρι αρχικα λιγοτερο απο αυτο που πιστευεις οτι θα σου παρει η συνταγη.Για τα 2 κουτια εβαπορε εγω αρχικα θα εβαζα 4 κουταλιες της σουπας αλευρι.Τα ανακατευεις και ΜΕΤΑ ανοιγεις το ματι,αρχικα σε μεσαια θερμοκρασια .
-Ταυτοχρονα ανακατευεις συνεχως με ξυλινη καλυτερα κουταλα.Συνεχεια ομως.
-Οταν αρχιζει και ζεσταινεται το μιγμα,χαμηλωνεις την φωτια σε χαμηλη και συνεχιζεις το ανακατεμα,Θελει λιγη υπομονη.
-Αν αρχισει και πηζει,οταν φτασει στο ποσο πηχτη την θες,την βγαζεις απο την φωτια και προσθετεις τον κροκο αβγου συνεχιζοντας το ανακατεμα.Εγω ξαναλεω,ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΑΒΓΟ και γινεται τελεια.
-Αν δεις οτι μετα απο κανενα 10λεπτο δεν πηζει,αρχιζεις και βαζεις μια μια κουταλια αλευρι ανακατευοντας.Δηλαδη βαζεις μια κουταλια αλευρι και ανακατευεις.Δεν πηζει οσο θες,βαζεις αλλη μια και παει λεγοντας.
Οταν την φτιαξεις την βαζεις επανω στα υλικα που θες.Συμβουλη:Αναλογα τι θες να φτιαξεις,πχ παστιτσιο..τα εχεις φτιαξει ολα,ειναι ετοιμα και στο τελος φτιαχνεις την μπεσαμελ και την προσθετεις στο φαγητο σου και μετα φουρνο.
Να ξερεις οτι αν την αφησεις αρκετη ωρα ετσι,πηζει παραπανω.
Αν σου πηξει παραπανω,διοτι πχ δενε χεις ετοιμα τα υπολοιπα υλικα για το φαγητο,βαζεις λιγο νερο,αναβεις παλι το ματι και ανακατευεις μεχρι να νερουλιασει λιγο.

Πιστεψε με,ειναι ο πιο ευκολος τροπος να φτιαξεις μπεσαμελ και ειναι καργα εγγυημενος. :smt023
Όοοοοχι αυγό στη μπεσαμέλ :e040:
Ε συμφωνουμε,εγω αυτο λεω..εγω δεν βγαζω αβγο,βασικα κροκο αβγου,ομως οφειλω να πω τι λεει η κλασικη συνταγη και η κλασικη συνταγη λεει αβγο. :102: Και εννοω την ελληνικη κλασικη ,διοτι η γαλλικη δεν την εχει.Η ελληνικη ομως,αυτη που φτιαχνουν οι μαμαδες μας την εχει καια υτο οφειλεται στν τσελεμεντε και θα το δεις σε ολες σχεδον τις συνταγες τις ελληνικες για μπεσαμελ.
Έλα ντε όμως, που ο Νικόλαος Τσελεμεντές (1878-1958), ο δικός μας “πατέρας της γαστρονομίας”, αποφάσισε να αλλάξει τη μπεσαμέλ για τις ελληνικές συνταγές που κατέγραψε, προσθέτοντας αυγό;
Για τον μουσακά, το παστίτσιο και τα παπουτσάκια, όλες συνταγές της λόγιας ελληνικής κουζίνας με ευρωπαϊκές επιρροές, που δεν βασίζονται στην αυθεντική λαϊκή παράδοση ο Τσελεμεντές, για κάποιο λόγο που εικάζω ότι έχει να κάνει με την έλλειψη λεπτού αισθητηρίου γεύσης στην Ελλάδα του μεσοπολέμου, προσέθεσε στη συνταγή της μπεσαμέλ, κρόκους αυγών και τυρί, που βεβαίως δεν υπάρχουν στη γαλλική παράδοση, τουλάχιστον υπό το όνομα μπεσαμέλ.
https://caruso.gr/afthentiki-saltsa-bechamel/
Το οποιο και συμφωνω για το αβγο,δεν το χρειαζεται,αλλα διαφωνω καθετα με το τυρι.Σαφως ειναι πολυ πιο νοστιμη αν προσθεσεις και λιγο κιτρινο τυρι!
Εμένα δε μ' αρέσει με αυγό. Ούτε τυρί μέσα στην μπεσαμέλ. Τυρί βάζω μόνο ανάμεσα στα μακαρόνια τα οποία τα έχω περάσει με λίγο βούτυρο και η μπεσαμέλ να αρπάζει λίγο :g094:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

User_601

Re: Συμβουλες μαγειρικης σε εργενηδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 29 Ιαν 2019, 21:40

Naida έγραψε:
29 Ιαν 2019, 21:34
Εσθήρ έγραψε:
29 Ιαν 2019, 21:26
Naida έγραψε:
29 Ιαν 2019, 21:16


Όοοοοχι αυγό στη μπεσαμέλ :e040:
Ε συμφωνουμε,εγω αυτο λεω..εγω δεν βγαζω αβγο,βασικα κροκο αβγου,ομως οφειλω να πω τι λεει η κλασικη συνταγη και η κλασικη συνταγη λεει αβγο. :102: Και εννοω την ελληνικη κλασικη ,διοτι η γαλλικη δεν την εχει.Η ελληνικη ομως,αυτη που φτιαχνουν οι μαμαδες μας την εχει καια υτο οφειλεται στν τσελεμεντε και θα το δεις σε ολες σχεδον τις συνταγες τις ελληνικες για μπεσαμελ.
Έλα ντε όμως, που ο Νικόλαος Τσελεμεντές (1878-1958), ο δικός μας “πατέρας της γαστρονομίας”, αποφάσισε να αλλάξει τη μπεσαμέλ για τις ελληνικές συνταγές που κατέγραψε, προσθέτοντας αυγό;
Για τον μουσακά, το παστίτσιο και τα παπουτσάκια, όλες συνταγές της λόγιας ελληνικής κουζίνας με ευρωπαϊκές επιρροές, που δεν βασίζονται στην αυθεντική λαϊκή παράδοση ο Τσελεμεντές, για κάποιο λόγο που εικάζω ότι έχει να κάνει με την έλλειψη λεπτού αισθητηρίου γεύσης στην Ελλάδα του μεσοπολέμου, προσέθεσε στη συνταγή της μπεσαμέλ, κρόκους αυγών και τυρί, που βεβαίως δεν υπάρχουν στη γαλλική παράδοση, τουλάχιστον υπό το όνομα μπεσαμέλ.
https://caruso.gr/afthentiki-saltsa-bechamel/
Το οποιο και συμφωνω για το αβγο,δεν το χρειαζεται,αλλα διαφωνω καθετα με το τυρι.Σαφως ειναι πολυ πιο νοστιμη αν προσθεσεις και λιγο κιτρινο τυρι!
Εμένα δε μ' αρέσει με αυγό. Ούτε τυρί μέσα στην μπεσαμέλ. Τυρί βάζω μόνο ανάμεσα στα μακαρόνια τα οποία τα έχω περάσει με λίγο βούτυρο και η μπεσαμέλ να αρπάζει λίγο :g094:
Με αβγο ουτε και εμενα.Με τυρι ναι.Αλλα οκ,δεκτον και μαΛιστα η κανονικη γαλλικη συνταγη μεσα στην μπεσαμελ οντως δενε χει τυρι.Ρε συ ομως,απο πανω δεν τριβεις τυρακι;Ουτε φρυγανιτσα;Πως θα γινει τραγανουλα;;;;;;;;; :lol:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών