Τί θα φάτε την Πρωτοχρονιά;

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27711
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Τί θα φάτε την Πρωτοχρονιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 28 Δεκ 2022, 12:20

Naranjita έγραψε:
28 Δεκ 2022, 12:16
George_V έγραψε:
28 Δεκ 2022, 11:41
Αγριογουρουνο που ντουφεκισα προσωπικά.
στιφάδο ή με αποξηραμένα φρουτα?
στιφάδο φυσικά.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Belladonna
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 10:44
Phorum.gr user: Belladonna

Re: Τί θα φάτε την Πρωτοχρονιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belladonna » 28 Δεκ 2022, 12:21

Cecily Anne έγραψε:
28 Δεκ 2022, 12:19


Όχι εμάς τα κάνουν στιφάδο ή κοκκινιστό παραδοσιακά, οπότε δεν έχω φάει με άλλο τρόπο. Έχω μαγειρέψει στην Ιταλία ένα που είχε έτοιμη τη μαρινάρα μέσα με ελιές και λαχανικά, αλλά δεν μ'άρεσε ιδιαίτερα.
Τότε πιθανόν να το έχεις παρεξηγήσει. Θα σου πρότεινα να του δώσεις μια ευκαιρία αν το πετύχεις μαγειρεμένο εκτός στιφάδου.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20384
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Τί θα φάτε την Πρωτοχρονιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 28 Δεκ 2022, 12:22

Belladonna έγραψε:
28 Δεκ 2022, 12:21
Cecily Anne έγραψε:
28 Δεκ 2022, 12:19


Όχι εμάς τα κάνουν στιφάδο ή κοκκινιστό παραδοσιακά, οπότε δεν έχω φάει με άλλο τρόπο. Έχω μαγειρέψει στην Ιταλία ένα που είχε έτοιμη τη μαρινάρα μέσα με ελιές και λαχανικά, αλλά δεν μ'άρεσε ιδιαίτερα.
Τότε πιθανόν να το έχεις παρεξηγήσει. Θα σου πρότεινα να του δώσεις μια ευκαιρία αν το πετύχεις μαγειρεμένο εκτός στιφάδου.
Μα το τρώω, ούτως ή αλλιώς, απλά δεν τρώω για να χορτάσω.. Γενικά πολύ δύσκολα δεν μ'αρέσει κάποιο κρέας, μόνο στα κοκορετσοεντόσθια έχω άρνηση.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4370
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Τί θα φάτε την Πρωτοχρονιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 28 Δεκ 2022, 12:24

την πανωλεθρια την είχαμε πάθει μια χρονιά, που αποφάσισε η μάνα μου να φτιάξει το βενετσιάνικο παστιτσιο.

σαν πιτα με μακαρονια, κιμά, συκωτακια, μπεικον ενα εκατομύριο υλικά που σε στελνουν αδιάβαστο αν τα φας ολα μαζι και δυο μεροκαματα για να το φτιάξεις.

ποιος ανωμαλος το σκεφτηκε αυτο το φαγητο, δεν γνωριζω.

ξέρω όμως ποιος το παρουσιασε στην ελ τηλεόραση.

Μαμαλάκη, σε ψάχνω.

https://www.gastronomos.gr/syntagh/past ... io/111082/
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27711
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Τί θα φάτε την Πρωτοχρονιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 28 Δεκ 2022, 12:25

Cecily Anne έγραψε:
28 Δεκ 2022, 12:22

Γενικά πολύ δύσκολα δεν μ'αρέσει κάποιο κρέας, μόνο στα κοκορετσοεντόσθια έχω άρνηση.
ΒΑΝ!!!! :011::smt067:smt068:smt070
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Belladonna
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 10:44
Phorum.gr user: Belladonna

Re: Τί θα φάτε την Πρωτοχρονιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belladonna » 28 Δεκ 2022, 12:25

Cecily Anne έγραψε:
28 Δεκ 2022, 12:22


Μα το τρώω, ούτως ή αλλιώς, απλά δεν τρώω για να χορτάσω.. Γενικά πολύ δύσκολα δεν μ'αρέσει κάποιο κρέας, μόνο στα κοκορετσοεντόσθια έχω άρνηση.
Αν βρεθείς σε καμμιά Κρήτη πάντως και βρεις σε ταβέρνα κουνέλι λεμονάτο, θα στο πρότεινα ανεπιφύλακτα για κυρίως. Θα γλύφεις και το πιάτο.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14237
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Τί θα φάτε την Πρωτοχρονιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 28 Δεκ 2022, 12:25

Εχω εχναν πελατι σεφ που βγαζει μενου σε πολυτελη εστιατορια στην Δανια. Οταν εχεις εξαιρετικο κρεας η γνωμη του ειναι να μην χρησιμοποιεις μαριναδα, και στην περιπτωση που το κανεις ψητο να του βαζεις μονο θαλασσινο αλατι και φρεσκο πιπερι.

Άβαταρ μέλους
Belladonna
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 10:44
Phorum.gr user: Belladonna

Re: Τί θα φάτε την Πρωτοχρονιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belladonna » 28 Δεκ 2022, 12:25

Gherschaagk έγραψε:
28 Δεκ 2022, 12:15

Ούτε να τα φτύσω.
:e045::e045::e045:

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20384
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Τί θα φάτε την Πρωτοχρονιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 28 Δεκ 2022, 12:27

Naranjita έγραψε:
28 Δεκ 2022, 12:24
την πανωλεθρια την είχαμε πάθει μια χρονιά, που αποφάσισε η μάνα μου να φτιάξει το βενετσιάνικο παστιτσιο.

σαν πιτα με μακαρονια, κιμά, συκωτακια, μπεικον ενα εκατομύριο υλικά που σε στελνουν αδιάβαστο αν τα φας ολα μαζι και δυο μεροκαματα για να το φτιάξεις.

ποιος ανωμαλος το σκεφτηκε αυτο το φαγητο, δεν γνωριζω.

ξέρω όμως ποιος το παρουσιασε στην ελ τηλεόραση.

Μαμαλάκη, σε ψάχνω.

https://www.gastronomos.gr/syntagh/past ... io/111082/
:roll: Πωπω πρωτοχρονιά με πίτσα θα έκανα στη θέση σου.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Belladonna
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 10:44
Phorum.gr user: Belladonna

Re: Τί θα φάτε την Πρωτοχρονιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belladonna » 28 Δεκ 2022, 12:28

panos291 έγραψε:
28 Δεκ 2022, 12:25
Εχω εχναν πελατι σεφ που βγαζει μενου σε πολυτελη εστιατορια στην Δανια. Οταν εχεις εξαιρετικο κρεας η γνωμη του ειναι να μην χρησιμοποιεις μαριναδα, και στην περιπτωση που το κανεις ψητο να του βαζεις μονο θαλασσινο αλατι και φρεσκο πιπερι.
Αυτο ισχύει για τα περισσότερα υλικά. Για το ψάρι πχ 100%. Η μαρινάδα είναι για να δωσει γεύση, αν η πρώτη ύλη έχει από μόνη της γεύση και αρώματα λόγω ποιότητας, δεν χρειάζεται επιπλέον φιοριτούρες.

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4370
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Τί θα φάτε την Πρωτοχρονιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 28 Δεκ 2022, 12:30

Cecily Anne έγραψε:
28 Δεκ 2022, 12:27
Naranjita έγραψε:
28 Δεκ 2022, 12:24
την πανωλεθρια την είχαμε πάθει μια χρονιά, που αποφάσισε η μάνα μου να φτιάξει το βενετσιάνικο παστιτσιο.

σαν πιτα με μακαρονια, κιμά, συκωτακια, μπεικον ενα εκατομύριο υλικά που σε στελνουν αδιάβαστο αν τα φας ολα μαζι και δυο μεροκαματα για να το φτιάξεις.

ποιος ανωμαλος το σκεφτηκε αυτο το φαγητο, δεν γνωριζω.

ξέρω όμως ποιος το παρουσιασε στην ελ τηλεόραση.

Μαμαλάκη, σε ψάχνω.

https://www.gastronomos.gr/syntagh/past ... io/111082/
:roll: Πωπω πρωτοχρονιά με πίτσα θα έκανα στη θέση σου.
ρε φιλε, δεν εχεις ιδεα πως ηταν. κανελογαρυφαλα, με συκωτια, κρασια και κιμαδες, ζυμαρια και μακαρονια, μπεικον και μανιταρια και ολα τα υπολοιπα. δυο μπουκιες έφαγα, ειχαμε και κοσμο ειπα να μην το φτυσω μια και ημασταν οι οικοδεσποτες.

και μονο για αυτο πρεπει να βυθιστουν. και μονο για αυτο.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20384
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Τί θα φάτε την Πρωτοχρονιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 28 Δεκ 2022, 12:31

Naranjita έγραψε:
28 Δεκ 2022, 12:30
Cecily Anne έγραψε:
28 Δεκ 2022, 12:27
Naranjita έγραψε:
28 Δεκ 2022, 12:24
την πανωλεθρια την είχαμε πάθει μια χρονιά, που αποφάσισε η μάνα μου να φτιάξει το βενετσιάνικο παστιτσιο.

σαν πιτα με μακαρονια, κιμά, συκωτακια, μπεικον ενα εκατομύριο υλικά που σε στελνουν αδιάβαστο αν τα φας ολα μαζι και δυο μεροκαματα για να το φτιάξεις.

ποιος ανωμαλος το σκεφτηκε αυτο το φαγητο, δεν γνωριζω.

ξέρω όμως ποιος το παρουσιασε στην ελ τηλεόραση.

Μαμαλάκη, σε ψάχνω.

https://www.gastronomos.gr/syntagh/past ... io/111082/
:roll: Πωπω πρωτοχρονιά με πίτσα θα έκανα στη θέση σου.
ρε φιλε, δεν εχεις ιδεα πως ηταν. κανελογαρυφαλα, με συκωτια, κρασια και κιμαδες, ζυμαρια και μακαρονια, μπεικον και μανιταρια και ολα τα υπολοιπα. δυο μπουκιες έφαγα, ειχαμε και κοσμο ειπα να μην το φτυσω μια και ημασταν οι οικοδεσποτες.

και μονο για αυτο πρεπει να βυθιστουν. και μονο για αυτο.
Πωπω εν τω μεταξύ δεν ήταν και φτηνά, έτσι όπως τα απαρίθμησες. Μα αυτό είναι που μου τη δίνει πιο πολύ στα νεύρα από όλα!!! Σκας ένα σκασμό λεφτά για μαλακίες και τελικά δε τρώγονται.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14237
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Τί θα φάτε την Πρωτοχρονιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 28 Δεκ 2022, 12:31

Belladonna έγραψε:
28 Δεκ 2022, 12:28
panos291 έγραψε:
28 Δεκ 2022, 12:25
Εχω εχναν πελατι σεφ που βγαζει μενου σε πολυτελη εστιατορια στην Δανια. Οταν εχεις εξαιρετικο κρεας η γνωμη του ειναι να μην χρησιμοποιεις μαριναδα, και στην περιπτωση που το κανεις ψητο να του βαζεις μονο θαλασσινο αλατι και φρεσκο πιπερι.
Αυτο ισχύει για τα περισσότερα υλικά. Για το ψάρι πχ 100%. Η μαρινάδα είναι για να δωσει γεύση, αν η πρώτη ύλη έχει από μόνη της γεύση και αρώματα λόγω ποιότητας, δεν χρειάζεται επιπλέον φιοριτούρες.
Ε ναι. Φαντάσου τωρα να πας να βάλεις μαριναδα σε φρεσκια συναγρίδα. Θελεις εκτελεση απο τα 6 μετρα ή οχι?

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Τί θα φάτε την Πρωτοχρονιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 28 Δεκ 2022, 12:32

Naranjita έγραψε:
28 Δεκ 2022, 12:24
την πανωλεθρια την είχαμε πάθει μια χρονιά, που αποφάσισε η μάνα μου να φτιάξει το βενετσιάνικο παστιτσιο.

σαν πιτα με μακαρονια, κιμά, συκωτακια, μπεικον ενα εκατομύριο υλικά που σε στελνουν αδιάβαστο αν τα φας ολα μαζι και δυο μεροκαματα για να το φτιάξεις.

ποιος ανωμαλος το σκεφτηκε αυτο το φαγητο, δεν γνωριζω.

ξέρω όμως ποιος το παρουσιασε στην ελ τηλεόραση.

Μαμαλάκη, σε ψάχνω.

https://www.gastronomos.gr/syntagh/past ... io/111082/
Ναι οι Ιταλοί έχουν κάτι τέτοιες δύσκολες και σύνθετες συνταγές που σκέφτεσαι πως είναι φερμένες από την κόλαση.

Είχα συναντήσει ένα γλυκό σε κάποια φάση που ήθελε 2 μέρες για να φτιαχτεί και είχε τα άπειρα υλικά επίσης.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Τί θα φάτε την Πρωτοχρονιά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 28 Δεκ 2022, 12:32

panos291 έγραψε:
28 Δεκ 2022, 12:31
Belladonna έγραψε:
28 Δεκ 2022, 12:28
panos291 έγραψε:
28 Δεκ 2022, 12:25
Εχω εχναν πελατι σεφ που βγαζει μενου σε πολυτελη εστιατορια στην Δανια. Οταν εχεις εξαιρετικο κρεας η γνωμη του ειναι να μην χρησιμοποιεις μαριναδα, και στην περιπτωση που το κανεις ψητο να του βαζεις μονο θαλασσινο αλατι και φρεσκο πιπερι.
Αυτο ισχύει για τα περισσότερα υλικά. Για το ψάρι πχ 100%. Η μαρινάδα είναι για να δωσει γεύση, αν η πρώτη ύλη έχει από μόνη της γεύση και αρώματα λόγω ποιότητας, δεν χρειάζεται επιπλέον φιοριτούρες.
Ε ναι. Φαντάσου τωρα να πας να βάλεις μαριναδα σε φρεσκια συναγρίδα. Θελεις εκτελεση απο τα 6 μετρα ή οχι?
Θες.&-
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών