Ιστοριες τρομου απο ντιλιβερυ

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Ιστοριες τρομου απο ντιλιβερυ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 12 Αύγ 2018, 16:56

χτες γυρισα απο διακοπες, κι επειδη ολη μερα την ειχα βγαλει με τοστ και τετοια, παρηγγειλα μαγειρευτο απο ενα μαγαζι του ε-φοοδ απο το οποιο δεν ειχα ξαναπαρει αλλα που ειχε υψηλες αξιολογησεις. Πηρα ενα κοτοπουλο λεμονατο με πατατες τηγανητες. 9 ευρο παρακαλω, με μινιμουμ παραγγελια τα 8, ενω συνηθως ειναι τα 5, στα περισσοτερα μαγαζια. Κανουν μια ωρα να μου το φερουν και οταν ερχεται, ο ντιλιβερας ειναι ενας τρομακτικος τυπος που δεν λεει κουβεντα κι εχει φατσα και κοψια μεταξυ μπραβου και πληρωμενου δολοφονου. Αλλα ο τρομος δεν ηταν εκει, ηταν στο φαι το ιδιο. Η πιο κοντινη λεξη σε αυτο που ειδα και μυρισα, ηταν ΧΛΑΠΑΤΣΑ. Μια ασπρη αμορφη μαζα απο λιωμενο στο βρασιμο κοτοπουλο πανω σε μια μαζα απο μπαγιατικες πανιασμενες τηγανιτες πατατες. Το χαν πηξει σε κατι χορταρικα μυρωδικα που δεν τα ξερω καν πως λεγονται και μονο απο τη μυρωδια που πηρα, μου ρθε να ξερασω. Η οψη και η μυρωδια ηταν αποκαρδιωτικη, θα μπορουσε δηλαδη να ειναι φαι απο γκουλαγκ η απο κανα σαπιοκαραβο με το οποιο σαλπαρε ο Νανδρος στα 70ς οπου και εγινε ανταρσια στη μεση του ωκεανου, λογω του φαγητου.
Ευτυχως, εχει πολλες γατες εδω. Για πρωτη φορα λοιπον τους εδωσα ολο μου το φαι. Μου χει ξανασυμβει να παρω πολυ μετριο φαι απο ντιλβερι, αλλα ακομα κι εκεινο, τρωγοταν (καπως). Αυτο ομως οχι. Μια μικροσκοπικη πηρουνια που προσπαθησα να φαω, απλα δεν μπορεσα να την βαλω στο στομα μου. Ολο μου το σωμα ουρλιαζε ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ, ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΜΙΣΕΙΣ ΤΟΣΟ; Ηταν σαν να ειχε ενεργοποιηθει ενα σοφτγουερ καπου μεσα μου που εμποδιζε το χερι μου να βαλει το πηρουνι με το φαι του τρομου στο στομα μου. Απλα δεν γινοταν.
Το δωσα λοιπον ολο στις γατες. Με το που με ειδαν να ερχομαι με τον κεσε με το φαι ηρθαν ολες τρεχοντας με τις ουρες καταρτια, δεν μ εχουν συνηθισει σε τετοια κερασματα. Μολις ομως πλησιασαν το φαι, η διαθεση τους αλλαξε. Ενα γατι μου ριξε ενα βλεμα ΜΑ ΤΙ ΜΑΛΑΚΑΣ ΕΙΣΑΙ κι ενα αλλο, ακομα γατακι, εβγαλε ενα νιαουρητο ολο παραπονο, τι ν αυτα που μας σερβιρεις. Δεν το αγγιξαν καν. Δυο ωρες που κοιταξα μετα, το φαγητο ηταν ακομα εκει, αθικτο.
Εγραψα μια πολυ πολυ αρνητικη κριτικη στο ε-φοοδ, αλλα οι φασιστες διαχειριστες εκει, μου την κοψαν. Απο τις αλλες κριτικες που διαβασα, οσες τεσπα ειχαν γραφτει απο χρηστες και οχι απο βαλτους του μαγαζιου, ολες ελεγαν ποσο χαλια ειναι το φαι εκει. Για καποιο λογο, η επιχειρηση αυτη μου δωσε την ιδεα πως ειναι μαλλον βιτρινα για παρανομες δραστηριοτητες και πλυντηριο. Δε γινεται να χρεωνεις αυτη τη χλαπατσα 9 ευρο. Ενας ελεγε κιολας πως επειδη αργησαν 1μιση ωρα του εκαναν εκπτωση 50%. Πολυ υποπτο.

Γραφουμε λοιπον εδω τις ιστοριες τρομου απο ντιλιβεραδικα.

Ορέστης 35

Re: Ιστοριες τρομου απο ντιλιβερυ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 12 Αύγ 2018, 21:08

Παραγγειλα μια πιτσα. Μου επεσε απ τα χερια καθως πληρωνα. Στον αερα το κουτι αναποδογυριζοντας ανοιξε. Η πιτσα χυθηκε μιση στο πατωμα μιση στα παπουτσια μου σε μια αμορφη μαζα.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Ιστοριες τρομου απο ντιλιβερυ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 12 Αύγ 2018, 21:28

Υπάρχουν υπάλληλοι που χρηματίζονται από άλλες επιχειρήσεις για σαμποτάζ. Εμένα μου έχει τύχει.
the end

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38180
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ιστοριες τρομου απο ντιλιβερυ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 12 Αύγ 2018, 21:33

Ντηλίβερ ας φρομ χελ.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 49246
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Ιστοριες τρομου απο ντιλιβερυ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 12 Αύγ 2018, 21:34

Ορέστης 35 έγραψε:
12 Αύγ 2018, 21:08
Παραγγειλα μια πιτσα. Μου επεσε απ τα χερια καθως πληρωνα. Στον αερα το κουτι αναποδογυριζοντας ανοιξε. Η πιτσα χυθηκε μιση στο πατωμα μιση στα παπουτσια μου σε μια αμορφη μαζα.
:cry
Πραγματικά ένιωσα άσχημα τώρα γι' αυτό.
ο ντιλιβερας ειναι ενας τρομακτικος τυπος που δεν λεει κουβεντα κι εχει φατσα και κοψια μεταξυ μπραβου και πληρωμενου δολοφονου.
Μήπως σε πήραν χαμπάρι από τη ΧΑ και σου στείλανε δικό τους? Καλού κακού, πριν το φάς, δώσε σε κάποιον που δε χωνεύεις να δοκιμάσει. Εγώ είχα κεράσει τη διαχειρίστρια της οικοδομής μου. win-win για 'μενα.
Αλιόσα έγραψε:
14 Μάιος 2024, 14:52
Μια φορά ριξαμε για πλάκα και αβολιδωτο, τοσο αρχιδια ειχαμε.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7967
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Ιστοριες τρομου απο ντιλιβερυ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 12 Αύγ 2018, 21:52

Δεν έχω παραγγείλει ποτέ μαγειρευτό από delivery. Μόνο junk food, πίτσα, πίτα γύρο και αυτό μόνο σε περίπτωση ανάγκης. Προτιμώ να φάω αυγά ή μακαρόνια με τυρί σκέτα, αν δεν έχω τίποτα άλλο στο σπίτι.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41073
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ιστοριες τρομου απο ντιλιβερυ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Αύγ 2018, 21:54

blackpaint έγραψε:
12 Αύγ 2018, 16:56
Γραφουμε λοιπον εδω τις ιστοριες τρομου απο ντιλιβεραδικα.

Η λέξη είναι ντελίβερι και ντελιβεράδικο. Δεν υπάρχει ντιλίβερι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43751
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ιστοριες τρομου απο ντιλιβερυ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 12 Αύγ 2018, 22:08

hellegennes έγραψε:
12 Αύγ 2018, 21:54
blackpaint έγραψε:
12 Αύγ 2018, 16:56
Γραφουμε λοιπον εδω τις ιστοριες τρομου απο ντιλιβεραδικα.

Η λέξη είναι ντελίβερι και ντελιβεράδικο. Δεν υπάρχει ντιλίβερι.
Άμα δεν υπάρχει τότε ποιος ήταν στην πόρτα;;;
Νταν νταν ντααααααν! Σπούκι.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Ιστοριες τρομου απο ντιλιβερυ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 12 Αύγ 2018, 23:14

Είναι βράδυ..κατά καιρούς παίρνω ντελιβερυ κυρίως πίτσες και γύρους
Είμαι στον Ελλαδικό χώρο ακόμη. Περιεργο..στο προηγούμενο σπίτι, στο άστυ, η πόρτα της εισόδου, τα γραμματοκιβωτια και απο καμμία φορά κι η πόρτα του διαμερίσματος φουλ απο διαφημιστικά για φαγάδικα
Με προσφορες, με νεες γεύσεις, έχετε δοκιμάσει πιτσα με κομμάτια κοτόπουλου, θυμάρι και τα συναφή;;

.. Τιποτε. Ανοιγω το νετ. Βλεπω φαγάδικα....τηλεφωνω..
" Ελαχιστη παραγγελια 2 πιτσες" Οκ...
" Ελαχιστη παραγγελια 15 ευρω" Οκ...
"Δε φερνουμε ως εκεί, θα ερθετε εσεις εδώ (απο γνωστη φιρμα) Οκ

Διαλεγω το νουμερο 1

Αρχίζει η φρικη. Δεν εχουμε διευθυνση εδω...θα έρθετε στο βενζινάδικο. Απο κει...θα στριψετε αριστερα...μετα...μετα...τι να πω δλ...εχει ενα μπλε καδο καντε αριστερα. Εχει κι ενα λοξο δεντρο καπως
Περιμενω...περιμενω...

Χτυπάει το τηλ. Ειμαι στο βενζινάδικο τι να κανω;

Μισο να βγω στο δρόμο εντωμεταξυ στριψτε αριστερά

Περιμενω...περιμενω...
Ξαναχτύπησε το τηλ..Χα. Πηγε στο αλλο βενζιναδικο

Στάσου εκει μη το κουνησεις. Παω παιρνω το αμαξι και παω στις πιτσες

Μπουρμπουαρ 8 ευρω αλλιμονο νυχτα τρομου
Τρια τα ψιλα κι αλλα πεντε μη με βρίζει
Συνολο 30 ευρω


Ανοιγω και βλεπω λασπερη ζυμη με κατι περιεργα κομμένα. Στο τριφτη περασε τα υλικα επανω

Λεω χωριατικη θα ειναι. Οκ καλη ηταν δε λεω


Δοκιμάζω το νουμερο 3 επειτα απο κανενα μηνα. Τη φιρμα που ξερω και τη γευση

Παραγγέλνω...παω σε λιγο ..λενε καθιστε.
Περιμενω...περιμενω...σε μιση ωρα δε κανω πλακα ηταν έτοιμη. Μονη εγω και 2 παππουδες σ άλλο τραπέζι

Στο γυρισμο ειχε ομιχλη. Που ειναι τα φωτα της πολης Που βρισκομαι; Σα θριλερ ηταν

Στο δρομο αποφασισα οτι δε πρόκειται να ξαναευχαριστηθω ντελιβερι και σε λογικη τιμη. Πλεον παω απο μονη η σπανιως τηλεφωνω στο νουμερο 2 το οποιο ξερει οτι μενω παραδιπλα στη θεια της τη Σουλα και εξηγει στο ντελιβερα πως θα ερθει

Κατι πιο ευκολο. Τους λες ελατε στη πλατεια και τελειωνει η υπόθεση.
Αλλα αυτο δεν ειναι ντελιβερυ

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17334
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Ιστοριες τρομου απο ντιλιβερυ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 13 Αύγ 2018, 00:55

hellegennes έγραψε:
12 Αύγ 2018, 21:54
blackpaint έγραψε:
12 Αύγ 2018, 16:56
Γραφουμε λοιπον εδω τις ιστοριες τρομου απο ντιλιβεραδικα.

Η λέξη είναι ντελίβερι και ντελιβεράδικο. Δεν υπάρχει ντιλίβερι.
Είδες, δεν μαθαίνουν ελληνικά σήμερα!
How are Albanians distorting history
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Fuerte
Δημοσιεύσεις: 1918
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 16:11
Phorum.gr user: petit_bourgeois

Re: Ιστοριες τρομου απο ντιλιβερυ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fuerte » 13 Αύγ 2018, 01:05

Οι περισσότερες αξιολογήσεις παντού (σε όλα τα σαιτ, σε όλα τα είδη, όχι μόνο για ντιλιβερυ), είναι μουφα, από συγγενείς, φίλους, αλλά και τους ίδιους τους υπαλλήλους και ιδιοκτήτες των μαγαζιών.

Έτοιμο φαγητό τέτοια εποχή που δεν έχει κίνηση καθολου και βαράνε μύγες, αφήστε το καλύτερα.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26156
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ιστοριες τρομου απο ντιλιβερυ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 13 Αύγ 2018, 01:09

Να μην παραγγέλνετε τπτ.
Τοσο αχρηστοι - αχρηστες είστε που δεν μπορείτε να αγοράζετε υλικά και να φτιάχνετε έστω μια ομελέτα η ένα σαντουιτς στη χειρότερη;
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Ορέστης 35

Re: Ιστοριες τρομου απο ντιλιβερυ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 13 Αύγ 2018, 01:28

Fuerte έγραψε:
13 Αύγ 2018, 01:05
Οι περισσότερες αξιολογήσεις παντού (σε όλα τα σαιτ, σε όλα τα είδη, όχι μόνο για ντιλιβερυ), είναι μουφα, από συγγενείς, φίλους, αλλά και τους ίδιους τους υπαλλήλους και ιδιοκτήτες των μαγαζιών.

Έτοιμο φαγητό τέτοια εποχή που δεν έχει κίνηση καθολου και βαράνε μύγες, αφήστε το καλύτερα.
Αυγουστο τα ετοιματζιδικα ειναι θανατος.


Γενικα οποιος παραμενει Αθηνα τον Αυγουστο τιμωρειται.


Οι αξιολογησεις ειναι μια απατη του διαδικτυακου μαρκετινγκ. Ακομα και στο μπουκινγκ.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20353
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ιστοριες τρομου απο ντιλιβερυ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 13 Αύγ 2018, 02:28

Πριν μια πενταετία, Κυριακή, γύρισα από βάρδια (δεν είχα φύγει ουσιαστικά από τη δουλειά 2 βδομάδες), στο σπίτι μου έκανα έναν ύπνο κ ένα μπάνιο, είχε τελειώσει το κωλόχαρτο και είχα φέρει από τη δουλειά αναγκαστικά. Τεσπα γυρνάω πεθαμένη της πείνας, το ψυγείο άδειο προφανώς. Παραγγέλνω γκούντις. Συνειδητοποιώ ότι έχω αφήσει το κινητό στο αμάξι, παίρνω το κλειδί του αμαξιού, ξεχνάω το δικό μου. τσάααααφφφφφφφφφφ, π//////τσα.

Τι να κάνω τι να κάνω, ο φίλος μου εκτός Ελλάδος, εγώ κοντά δεν έχω ψυχή, το δεύτερο κλειδί το είχε ο φίλος μου. Λέω θα πάω στους δικούς του να πάρω λεφτά να πληρώσω το ντελίβερι, να φέρω κλειδαρά και να ανοίξω την πόρτα, που έχω στο σπίτι μέσα πορτοφόλι κλπ τεσπα θα τα βόλευα.
Παίρνω το αμάξι, πάω στους δικούς του κανείς. Χτυπάω στο σπίτι της θείας του, κανείς. Χτυπάω στο σπίτι της γιαγιάς, κανείς. Διπλή π/////τσα. Λέω χαλάρωσε, θα βρεις το τηλ του κλειδαρά να έρθει απευθείας να ανοίξει και θα πληρώσεις έτσι και αν έρθει ντελίβερυ θα ζητήσεις να έρθει σε μισή ώρα να πάρει τα λεφτά κλπ. έκανα σενάρια. Πιάνω το κινητό να βρω τηλ κλειδαρά, ε προφανώς θα έσβηνε απο μπαταρία, τι άλλο. Τριπλή π////τσα.

Μην πανικοβάλλεσαι λέω, συνήθως έχουν οι πόρτες διαφημιστικά με τηλ κλειδαρά, κάνω ένα περπάτημα στη γειτονιά, όντως βρήκα. Γυρνάω σπίτι, χτυπάω στην από πάνω (την τρόμαξα, αλλά μου άνοιξε). Της ζητάω το τηλ της να παρω τον κλειδαρά, μου δίνει και λεφτά, αν έρθει εν τω μεταξύ το ντελίβερι πριν τον κλειδαρά, όλα κομπλέ.

Έρχεται ο κλειδαράς μετά από κάνα μισάωρο (μου πήρε 60 ευρώ ένεκα Κυριακής), ανοίγει την πόρτα ασφαλείας με 4-5 κλειδαριές πάνω σε μισό δευτερόλεπτο. Συνέρχομαι τον πληρώνω, γυρνάω στην απο πάνω τα λεφτά της και κάπου εκεί συνειδητοποιώ ότι ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΝΤΕΛΙΒΕΡΙ.

Κάνα δεκάλεπτο μετά ήρθαν. ΔΕΝ ΞΕΡΩ πόσες ώρες, ή αιώνες είχαν περάσει, το μόνο που ξέρω είναι ότι έκλαιγα από τα νεύρα μου πάνω στις πανιασμένες πατάτες. ΔΕΝ ΤΡΩΓΟΝΤΑΙ ΠΑΝΙΑΣΜΕΝΕΣ ΟΙ ΠΑΤΑΤΕΣ.

Τα θυμήθηκα και συγχίστηκα.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Ιστοριες τρομου απο ντιλιβερυ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 13 Αύγ 2018, 02:56

Αγις έγραψε:
13 Αύγ 2018, 01:09
Να μην παραγγέλνετε τπτ.
Τοσο αχρηστοι - αχρηστες είστε που δεν μπορείτε να αγοράζετε υλικά και να φτιάχνετε έστω μια ομελέτα η ένα σαντουιτς στη χειρότερη;
ημουν κομματια απο ταξιδι, το ψυγειο αδειο και ολα εδω γυρω κλειστα. Ε τι να εκανα, πειναγα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών