Θα πληρώνατε 40 ευρώ το κιλό για μια (vegan και εκτυπωμενη) μπριζόλα?

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 9069
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Θα πληρώνατε 40 ευρώ το κιλό για μια (vegan και εκτυπωμενη) μπριζόλα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 20 Οκτ 2022, 17:28

Gherschaagk έγραψε:
20 Οκτ 2022, 17:25
Leporello έγραψε:
20 Οκτ 2022, 17:21
Gherschaagk έγραψε:
20 Οκτ 2022, 16:43
Άλλη μετάλλαξη λες εσύ. Εγώ λέω πως οι Κινέζοι δεν καταναλώνουν κανενός είδους γαλακτοκομικό. Ούτε τυριά έχουν στην διατροφή τους, ούτε γιαούρτια, ούτε βούτυρα απ'όσο ξέρω. Προτιμούν το τόφου πολύ, το οποίο θα σου πούνε όσοι το έχουν δοκιμάσει πως βρωμάει περισσότερο κι από παραδοσιακή σπιτική φέτα.
Γιά την ίδια λέμε. Ούτε οι Καμερουνέζοι τρώνε τυρί. Οποιος δεν πίνει γάλα, δεν μπορεί να φάει ούτε τυρί.

Το τόφου δεν βρωμάει, ίσα - ίσα η γεύση του είναι πολύ αδύναμη και γιά να το φάς πρέπει να το βουτάς σε σάλτσα ψαριού.
Κάτσε λίγο, όσοι έχουν αλλεργία στο γάλα ή δυσανεξία έστω δεν σημαίνει πως δεν μπορούν να φάνε γιαούρτι ή τυρί. Ούτε εγώ ήπια γάλα ποτέ αλλά μια χαρά τσάκιζα γιαούρτια και τυριά.
Οι Μογγόλοι έχουν στο 95% δυσανεξία στη λακτόζη και όμως παίρνουν το 1/3 των θερμίδων τους απο γαλακτοκομικά. Προφανώς γίνεται. Το περίεργο είναι γιατί αυτή η πρακτική (γιαούρτια, τυριά κλπ) δε διαδόθηκε στην Αν. Ασία.
Z

runner
Δημοσιεύσεις: 2757
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 21:11

Re: Θα πληρώνατε 40 ευρώ το κιλό για μια (vegan και εκτυπωμενη) μπριζόλα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από runner » 20 Οκτ 2022, 17:33

Διαβάζω ότι η vegan μπριζόλα θα έχει χημικά και είναι επιβλαβής για την υγεία.
Το φυσιολογικό κρέας βέβαια συνδέεται με τον καρκίνο του προστάτη, ενοχοποιείται για τον καρκίνο του παχέος εντέρου ενώ η κατανάλωση του, ως γνωστόν, αυξάνει τη χοληστερόλη.
Δεν λέω πως τα vegan προϊόντα είναι οκ αλλά μην παρουσιάζονται όλοι αυτοί που αντιδρούν με αυτά ότι εκείνοι τρώνε υγιεινά.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14728
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Θα πληρώνατε 40 ευρώ το κιλό για μια (vegan και εκτυπωμενη) μπριζόλα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 20 Οκτ 2022, 17:39

klg έγραψε:
20 Οκτ 2022, 11:03
stergiosbik έγραψε:
20 Οκτ 2022, 10:58
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
20 Οκτ 2022, 10:52
Γιατι να φας μπριζολα αν εισαι βεγκαν?
Σα να είσαι λεσβία αλλά να αγοράζεις δονητές ένα πράμα.
Μια χαρά αγοράζουν δονητές οι λεσβίες πάντως.
Μιλάς ως έμπορος δονητών ή ως λεσβία, τύπε;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14133
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Θα πληρώνατε 40 ευρώ το κιλό για μια (vegan και εκτυπωμενη) μπριζόλα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 20 Οκτ 2022, 17:39

Gherschaagk έγραψε:
20 Οκτ 2022, 17:25
Leporello έγραψε:
20 Οκτ 2022, 17:21
Gherschaagk έγραψε:
20 Οκτ 2022, 16:43
Άλλη μετάλλαξη λες εσύ. Εγώ λέω πως οι Κινέζοι δεν καταναλώνουν κανενός είδους γαλακτοκομικό. Ούτε τυριά έχουν στην διατροφή τους, ούτε γιαούρτια, ούτε βούτυρα απ'όσο ξέρω. Προτιμούν το τόφου πολύ, το οποίο θα σου πούνε όσοι το έχουν δοκιμάσει πως βρωμάει περισσότερο κι από παραδοσιακή σπιτική φέτα.
Γιά την ίδια λέμε. Ούτε οι Καμερουνέζοι τρώνε τυρί. Οποιος δεν πίνει γάλα, δεν μπορεί να φάει ούτε τυρί.

Το τόφου δεν βρωμάει, ίσα - ίσα η γεύση του είναι πολύ αδύναμη και γιά να το φάς πρέπει να το βουτάς σε σάλτσα ψαριού.
Κάτσε λίγο, όσοι έχουν αλλεργία στο γάλα ή δυσανεξία έστω δεν σημαίνει πως δεν μπορούν να φάνε γιαούρτι ή τυρί. Ούτε εγώ ήπια γάλα ποτέ αλλά μια χαρά τσάκιζα γιαούρτια και τυριά.
Προφανώς, δεν έχεις δυσανεξία στην λακτόζη αλλά σε κάποια άλλο συστατικό του γάλακτος το οποίο με την επεξεργασία χάνεται ή εξασθενεί. Κι'εγώ δεν μπορώ να φάω μελιτζάνα, αλλά μελιτζανοσαλάτα μιά χαρά τρώω. Δεν έχω καταλάβει που οφείλεται η διαφορά.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8448
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Θα πληρώνατε 40 ευρώ το κιλό για μια (vegan και εκτυπωμενη) μπριζόλα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 20 Οκτ 2022, 17:42

GoBack έγραψε:
20 Οκτ 2022, 12:38
axilmar έγραψε:
20 Οκτ 2022, 11:37
Green Dragon έγραψε:
20 Οκτ 2022, 09:28
Φαντάσου πόση χημεία έχει πέσει πάνω σ' αυτήν την μπριζόλα, σα να καταπίνεις τον αντιδραστήρα του Τσερνόμπιλ θα είναι.
:goodpost:

Ας τα φανε αυτοι για καμμια 10αρια χρονακια και αμα δεν εχει επιπτωσεις τοτε το συζηταμε.
Μη γινεσαι ψεκ.Αν ειναι καλα 2 μηνες μετα,να φας και εσυ.
Ασε καλυτερα ψεκ παρα 'γιατι εχω καρκινο αφου δεν εχω ιστορικο και ουτε και η οικογενεια μου εχει'.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43433
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Θα πληρώνατε 40 ευρώ το κιλό για μια (vegan και εκτυπωμενη) μπριζόλα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 20 Οκτ 2022, 18:22

Δώσε σε κάποιον μια εκτυπωμένη μπριζόλα και τον ταϊζεις για μια μέρα. Δώσε του έναν εκτυπωτή μπριζόλας και τον ταϊζεις για πάντα.

Με άλλα λόγια, men only want one thing and it's fucking disgusting: τα μέσα παραγωγής.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9550
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Θα πληρώνατε 40 ευρώ το κιλό για μια (vegan και εκτυπωμενη) μπριζόλα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 20 Οκτ 2022, 18:41

GoBack έγραψε:
20 Οκτ 2022, 12:38
axilmar έγραψε:
20 Οκτ 2022, 11:37


:goodpost:

Ας τα φανε αυτοι για καμμια 10αρια χρονακια και αμα δεν εχει επιπτωσεις τοτε το συζηταμε.
Μη γινεσαι ψεκ.Αν ειναι καλα 2 μηνες μετα,να φας και εσυ.
:smt005:
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 9069
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Θα πληρώνατε 40 ευρώ το κιλό για μια (vegan και εκτυπωμενη) μπριζόλα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 20 Οκτ 2022, 18:43

Τις βίγκαν θα τις λέμε μπριζόλες και τις κανονικές μπριτζόλες για να μην τις μπερδεύουμε.
Z

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Θα πληρώνατε 40 ευρώ το κιλό για μια (vegan και εκτυπωμενη) μπριζόλα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 20 Οκτ 2022, 18:52

nowhere έγραψε:
20 Οκτ 2022, 17:18
Ερμής έγραψε:
20 Οκτ 2022, 16:16
α εννοείς απο την ηθικη "τα καημένα τα κατσικάκια κλπ"
ποια άλλη υπάρχει?
Βασικά ούτε αυτή υπάρχει.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4459
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Θα πληρώνατε 40 ευρώ το κιλό για μια (vegan και εκτυπωμενη) μπριζόλα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 20 Οκτ 2022, 18:55

Ένα τυπικό βίγκαν μπέργκερ περιέχει:

νερό, πρωτεΐνη μπιζελιού, κραμβέλαιο, ραφιναρισμένο λάδι καρύδας, πρωτεΐνη ρυζιού, φυσικές γεύσεις, βούτυρο κακάο, πρωτεΐνη ροβίτσας, μυθυλοκυταρίνη, άμυλο πατάτας, εκχύλισμα μήλου, αλάτι, χλωριούχο κάλιο, ξύδι, συμπυκνωμένος χυμός λεμονιού, λεκιθίνη ηλίανθου, σκόνη ροδιού, εκχύλισμα πατζαροχυμού
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14582
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Θα πληρώνατε 40 ευρώ το κιλό για μια (vegan και εκτυπωμενη) μπριζόλα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 20 Οκτ 2022, 19:01

Έφαγα μια φορά μπιφτέκι βιγκαν. Ήταν τίγκα στο μπαχαρικό και ωστόσο η γεύση, η νοστιμιά του λίπους έλειπε. Υποθέτω πως και για την μπριζόλα θα ισχύει το ίδιο.

Gherschaagk έγραψε:
20 Οκτ 2022, 17:25
Leporello έγραψε:
20 Οκτ 2022, 17:21
Gherschaagk έγραψε:
20 Οκτ 2022, 16:43
Άλλη μετάλλαξη λες εσύ. Εγώ λέω πως οι Κινέζοι δεν καταναλώνουν κανενός είδους γαλακτοκομικό. Ούτε τυριά έχουν στην διατροφή τους, ούτε γιαούρτια, ούτε βούτυρα απ'όσο ξέρω. Προτιμούν το τόφου πολύ, το οποίο θα σου πούνε όσοι το έχουν δοκιμάσει πως βρωμάει περισσότερο κι από παραδοσιακή σπιτική φέτα.
Γιά την ίδια λέμε. Ούτε οι Καμερουνέζοι τρώνε τυρί. Οποιος δεν πίνει γάλα, δεν μπορεί να φάει ούτε τυρί.

Το τόφου δεν βρωμάει, ίσα - ίσα η γεύση του είναι πολύ αδύναμη και γιά να το φάς πρέπει να το βουτάς σε σάλτσα ψαριού.
Κάτσε λίγο, όσοι έχουν αλλεργία στο γάλα ή δυσανεξία έστω δεν σημαίνει πως δεν μπορούν να φάνε γιαούρτι ή τυρί. Ούτε εγώ ήπια γάλα ποτέ αλλά μια χαρά τσάκιζα γιαούρτια και τυριά.
Σωστά. Δυσανεξία σημαίνει απλά πως δεν έχεις άλλο την πυτιά στο στομάχι. Θεωρητικά γίνεται να κάνεις τυρί και με ανθρώπινη πυτιά.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 9069
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Θα πληρώνατε 40 ευρώ το κιλό για μια (vegan και εκτυπωμενη) μπριζόλα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 20 Οκτ 2022, 19:05

Ζενίθεδρος έγραψε:
20 Οκτ 2022, 19:01
Έφαγα μια φορά μπιφτέκι βιγκαν. Ήταν τίγκα στο μπαχαρικό και ωστόσο η γεύση, η νοστιμιά του λίπους έλειπε. Υποθέτω πως και για την μπριζόλα θα ισχύει το ίδιο.

Τη γεύση δεν τη θυμάμαι, αλλά μου άφησε αναγουλιαστική λαδίλα σε οισοφάγο, στομάχι.
Z

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14741
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Θα πληρώνατε 40 ευρώ το κιλό για μια (vegan και εκτυπωμενη) μπριζόλα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 20 Οκτ 2022, 19:18

Ερμής έγραψε:
20 Οκτ 2022, 18:52
Βασικά ούτε αυτή υπάρχει.
βασικά υπάρχει και το λέω έχοντας φάει κάτι κοπάδια

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20236
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Θα πληρώνατε 40 ευρώ το κιλό για μια (vegan και εκτυπωμενη) μπριζόλα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 20 Οκτ 2022, 21:48

Naranjita έγραψε:
20 Οκτ 2022, 11:11
Green Dragon έγραψε:
20 Οκτ 2022, 09:28
Φαντάσου πόση χημεία έχει πέσει πάνω σ' αυτήν την μπριζόλα, σα να καταπίνεις τον αντιδραστήρα του Τσερνόμπιλ θα είναι.
επίσης να βάλουμε κάτω και πόσες ορμονες, αντιβιωτικά και χημικά έχει το κρέας και τα λαχανικά που τρώμε.
για να μην πω για τ αψάρια.

φαρμάκια είναι όλα τους.
Δεν υπάρχει σύγκριση, εδώ μιλάμε για 'μεταστοιχείωση' που είπε τόσο εύστοχα και ο George_V πιο πάνω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40846
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Θα πληρώνατε 40 ευρώ το κιλό για μια (vegan και εκτυπωμενη) μπριζόλα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Οκτ 2022, 23:34

Leporello έγραψε:
20 Οκτ 2022, 17:39
Gherschaagk έγραψε:
20 Οκτ 2022, 17:25
Leporello έγραψε:
20 Οκτ 2022, 17:21
Γιά την ίδια λέμε. Ούτε οι Καμερουνέζοι τρώνε τυρί. Οποιος δεν πίνει γάλα, δεν μπορεί να φάει ούτε τυρί.

Το τόφου δεν βρωμάει, ίσα - ίσα η γεύση του είναι πολύ αδύναμη και γιά να το φάς πρέπει να το βουτάς σε σάλτσα ψαριού.
Κάτσε λίγο, όσοι έχουν αλλεργία στο γάλα ή δυσανεξία έστω δεν σημαίνει πως δεν μπορούν να φάνε γιαούρτι ή τυρί. Ούτε εγώ ήπια γάλα ποτέ αλλά μια χαρά τσάκιζα γιαούρτια και τυριά.
Προφανώς, δεν έχεις δυσανεξία στην λακτόζη αλλά σε κάποια άλλο συστατικό του γάλακτος το οποίο με την επεξεργασία χάνεται ή εξασθενεί. Κι'εγώ δεν μπορώ να φάω μελιτζάνα, αλλά μελιτζανοσαλάτα μιά χαρά τρώω. Δεν έχω καταλάβει που οφείλεται η διαφορά.
Η λακτόζη είναι που χάνεται με την επεξεργασία. Κάποια μικρή ποσότητα παραμένει, αλλά αν δεν έχεις φουλ δυσανεξία στην λακτόζη, σε εξτρήμ βαθμό, μια χαρά μπορείς να φας γαλακτοκομικά προϊόντα, αν και σε μεγάλες ποσότητες μπορεί να σου προκαλέσουν συμπτώματα δυσανεξίας.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών