Καρπούζι με τυρί ;;;;!!!

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).

Καρπούζι με τυρί ή όχι ;

Τρώω το καρπούζι σκέτο /είμαι φυσιολογικός
39
55%
Τρώω το καρπούζι με φέτα /είμαι ανώμαλος
32
45%
 
Σύνολο ψήφων: 71

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43266
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Καρπούζι με τυρί ;;;;!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 06 Αύγ 2023, 14:37

🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37989
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Καρπούζι με τυρί ;;;;!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 06 Αύγ 2023, 15:34

Dwarven Blacksmith έγραψε:
06 Αύγ 2023, 14:26
vagabondo έγραψε:
06 Αύγ 2023, 14:19
Dwarven Blacksmith έγραψε:
06 Αύγ 2023, 14:15
Να διακόψω την τυροσυζητηση;

Ποπκορν με γεύση καρπούζι θα τρώτε ή είστε τίποτα δευτεράτζες;
Θα δοκιμάζαμε.
:smt023
Εγώ ψήθηκα, δεν έχω τέτοιο σκεύος αλλά θα δοκιμάσω σε κατσαρόλα σε κανα δεκαήμερο.
Α δε πάτε καθόλου καλά με φαίνεται.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6767
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Καρπούζι με τυρί ;;;;!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 06 Αύγ 2023, 18:48

Isildur έγραψε:
06 Αύγ 2023, 11:07
Λοξίας έγραψε:
06 Αύγ 2023, 10:52
Isildur έγραψε:
05 Αύγ 2023, 17:18
Ε, δώκε και κανα λινκ ρε μαέστρο, να μην ψάχνω την πιστημονικιά σου ανάλυς.
Έλα ρε συ... μια σελίδα πίσω είναι
Πω πω τεμπελιά...γι' αυτό σου δίνουν φέτα, επειδή βαριέσαι να τους πεις τι θέλεις... :P
Σε διακοπές είμαι ρε μάστορα, εσύ ψάχνεις για κασκαντέρ λέμε... :lol:
Να περνάς καλά και να τρως τυρί... :lol:

Isildur έγραψε:
05 Αύγ 2023, 17:18
SpoilerShow
Τώρα είσαι εσύ που δεν βλέπεις τι έγραψα πιο πίσω. Εννοείται ρε συ ότι σε ΣΜ και σε τμήμα τυριών θα σε ρωτήσει, αλίμονο. Παντού αυτό, ακόμα κι εκεί που οι ντόπιοι ξέρουν μόνο τυρί και κασέρι.

Κι όπως είπα κι εδώ που διεξάγω το άκρως πιστημονικό μου πείραμα κάποιοι με ρωτάνε "φέτα εννοείτε;", παρ' όλο που προσπαθώ να μιλάω με μονά και άτονα λάμδα (για να περιορίσω τις πιθανότητες να σκεφτούν "α, καρντάσης είναι αυτός, για φέτα θα μιλάει") ενώ άλλοι λένε "και μια φετούλα" ή και τίποτα. Αλλά κι έτσι ακόμα, το μυαλό τους πάει πρώτα στην φέτα κι όχι στην γκοργκοτσόλα ή στο λαδοτύρι. Αυτό λέω άλλωστε, τόσες μέρες.
Όχι ότι είναι σωστό το "τυρί=φέτα".
Μα αυτό ακριβώς ήταν το σημείο τριβής! Πως αυτό ακριβώς είναι το σωστό και έτσι ελέγετο και λέγεται από άκρη σε άκρη σε όλη την Ελλάδα!
Για να είμαι ειλικρινής, δεν είχα προσέξει (τις φορές που είχα επισκεφθεί την βόρεια Ελλάδα), πως υπήρχε αυτή η ταύτιση.
Από εσάς το έμαθα! Αλλά και που το έμαθα, δεν μου κάνει εντύπωση.
Όπως ποτέ δεν μου έκαναν εντύπωση οι διάφορες ντοπιολαλιές ή διαφορετικές ονομασίες για το ίδιο πράγμα.
Ίσα ίσα, μου αρέσουν και προσπαθώ να τις θυμάμαι (αν είναι ιδιαίτερα διαφορετικές).

Ε και τι έγινε λοιπόν, αν στην Θεσσαλονίκη λένε σουβλάκι αυτό που στη Αθήνα λένε καλαμάκι;
Είναι λόγος αυτός για να υποδαυλίζονται κακίες; Όχι, αλλά να που είναι...

Όταν λοιπόν δηλώνεται, με ύφος επτά καρδιναλίων, πως την δεκαετία του 60, υπάρχει αμφιβολία αν έλεγαν καν την λέξη φέτα και πως άλλα τυριά δεν ήταν γνωστά, εγώ, σαν 12χρονο το 1962, θεώρησα καλό να υποδείξω πως αυτή η δήλωση είναι λανθασμένη. Και αφού η δική μου μαρτυρία και εμπειρία δεν "μέτρησε", έφερα, προς επίρρωσιν των λεγομένων μου, κείμενα της εποχής.
Καθαρά, ξεκάθαρα, κάνουν λόγο για αρκετά τυριά και ποτέ δεν μπερδεύουν τυρί = φέτα.
Ε, λοιπόν...ούτε αυτά ελήφθησαν υπ' όψιν!

Δηλαδή η ξεροκεφαλιά και ο εγωϊσμός, πάει σύννεφο! (Ναι...λες και είναι η πρώτη φορά... :lol: )

E basta!
:P

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6767
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Καρπούζι με τυρί ;;;;!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 06 Αύγ 2023, 18:49

Dwarven Blacksmith έγραψε:
06 Αύγ 2023, 14:15
Να διακόψω την τυροσυζητηση;

Ποπκορν με γεύση καρπούζι θα τρώτε ή είστε τίποτα δευτεράτζες;
SpoilerShow
Θα βάλουμε τυρί ή κασέρι;
:lol:

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Καρπούζι με τυρί ;;;;!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 06 Αύγ 2023, 18:51

Ασέβαστος έγραψε:
04 Αύγ 2023, 22:39
Gherschaagk έγραψε:
04 Αύγ 2023, 11:08
Ναύτης έγραψε:
04 Αύγ 2023, 11:01
Δηλαδή άμα πάω στη Θεσσαλονίκη και παραγγείλω ένα τοστ ζαμπόν-τυρί, θα μου βάλουν φέτα μέσα; :smt017
Όχι κίτρινο τυρί θα σου βάλουν, από τούβλο.
Κασερι εννοεις φανταζομαι.

ακου εκει κατασταση, να ζητας τυρι και ν ασου βαζουν κασερι. απαραδεκτο.
Το τοστ έχει τυρί χωρίς να διευκρινίζουν τι είναι. Μπορεί να είναι γκούντα, ενταμ, κασέρι, κίτρινο τυρί. Συνήθως είναι το πιο οικονομικό και την τελευταία φορά που πήγα σούπερ μάρκετ τα κασέρια μόνο οικονομικά δεν τα λες αυτή την περίοδο.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9443
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Καρπούζι με τυρί ;;;;!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 06 Αύγ 2023, 20:59

Λοξίας έγραψε:
06 Αύγ 2023, 18:48
Isildur έγραψε:
06 Αύγ 2023, 11:07
Λοξίας έγραψε:
06 Αύγ 2023, 10:52

Έλα ρε συ... μια σελίδα πίσω είναι
Πω πω τεμπελιά...γι' αυτό σου δίνουν φέτα, επειδή βαριέσαι να τους πεις τι θέλεις... :P
Σε διακοπές είμαι ρε μάστορα, εσύ ψάχνεις για κασκαντέρ λέμε... :lol:
Να περνάς καλά και να τρως τυρί... :lol:

Isildur έγραψε:
05 Αύγ 2023, 17:18
SpoilerShow
Τώρα είσαι εσύ που δεν βλέπεις τι έγραψα πιο πίσω. Εννοείται ρε συ ότι σε ΣΜ και σε τμήμα τυριών θα σε ρωτήσει, αλίμονο. Παντού αυτό, ακόμα κι εκεί που οι ντόπιοι ξέρουν μόνο τυρί και κασέρι.

Κι όπως είπα κι εδώ που διεξάγω το άκρως πιστημονικό μου πείραμα κάποιοι με ρωτάνε "φέτα εννοείτε;", παρ' όλο που προσπαθώ να μιλάω με μονά και άτονα λάμδα (για να περιορίσω τις πιθανότητες να σκεφτούν "α, καρντάσης είναι αυτός, για φέτα θα μιλάει") ενώ άλλοι λένε "και μια φετούλα" ή και τίποτα. Αλλά κι έτσι ακόμα, το μυαλό τους πάει πρώτα στην φέτα κι όχι στην γκοργκοτσόλα ή στο λαδοτύρι. Αυτό λέω άλλωστε, τόσες μέρες.
Όχι ότι είναι σωστό το "τυρί=φέτα".
Μα αυτό ακριβώς ήταν το σημείο τριβής! Πως αυτό ακριβώς είναι το σωστό και έτσι ελέγετο και λέγεται από άκρη σε άκρη σε όλη την Ελλάδα!
Για να είμαι ειλικρινής, δεν είχα προσέξει (τις φορές που είχα επισκεφθεί την βόρεια Ελλάδα), πως υπήρχε αυτή η ταύτιση.
Από εσάς το έμαθα! Αλλά και που το έμαθα, δεν μου κάνει εντύπωση.
Όπως ποτέ δεν μου έκαναν εντύπωση οι διάφορες ντοπιολαλιές ή διαφορετικές ονομασίες για το ίδιο πράγμα.
Ίσα ίσα, μου αρέσουν και προσπαθώ να τις θυμάμαι (αν είναι ιδιαίτερα διαφορετικές).

Ε και τι έγινε λοιπόν, αν στην Θεσσαλονίκη λένε σουβλάκι αυτό που στη Αθήνα λένε καλαμάκι;
Είναι λόγος αυτός για να υποδαυλίζονται κακίες; Όχι, αλλά να που είναι...

Όταν λοιπόν δηλώνεται, με ύφος επτά καρδιναλίων, πως την δεκαετία του 60, υπάρχει αμφιβολία αν έλεγαν καν την λέξη φέτα και πως άλλα τυριά δεν ήταν γνωστά, εγώ, σαν 12χρονο το 1962, θεώρησα καλό να υποδείξω πως αυτή η δήλωση είναι λανθασμένη. Και αφού η δική μου μαρτυρία και εμπειρία δεν "μέτρησε", έφερα, προς επίρρωσιν των λεγομένων μου, κείμενα της εποχής.
Καθαρά, ξεκάθαρα, κάνουν λόγο για αρκετά τυριά και ποτέ δεν μπερδεύουν τυρί = φέτα.
Ε, λοιπόν...ούτε αυτά ελήφθησαν υπ' όψιν!

Δηλαδή η ξεροκεφαλιά και ο εγωϊσμός, πάει σύννεφο! (Ναι...λες και είναι η πρώτη φορά... :lol: )

E basta!
:P
Δεν θα είναι η πρώτη φορά που θα συμφωνήσω μαζί σου.

Βλέπεις βέβαια ότι κι εγώ άλλο πράγμα έλεγα. Κάτι όπως με το λάδι είναι κι αυτό, που στα περισσότερα μέρη αν δεν διευκρινίσεις ο άλλος θα καταλάβει ελαιόλαδο, άσχετα αν υπάρχουν ένα σωρό λάδια κι αν ανά περίπτωση μπορεί να εννοούμε άλλο ή να χρειάζονται όντως διευκρινίσεις κάποιες φορές.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών