Δυναμική αντιρατσιστική πορεία στην Αθήνα για τη δολοφονία Φλόιντ

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Kiki mat
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 08:20
Phorum.gr user: Dela

Re: Δυναμική αντιρατσιστική πορεία στην Αθήνα για τη δολοφονία Φλόιντ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kiki mat » 07 Ιουν 2020, 02:46

EKPLIKTIKOS έγραψε:
07 Ιουν 2020, 02:36
Ασέβαστος έγραψε:
06 Ιουν 2020, 08:42
Σπάρτακος έγραψε:
06 Ιουν 2020, 06:08


Όχι, αλλά εάν αποκτήσει μαζικότητα και δυναμική το αντιρατσιστικό-αντιφασιστικό κίνημα θα μειωθεί ο ρατσισμός, η καταστολή και τα θύματά τους.
δηλαδη θα δει ο καθε κασιδιαρης την πορεια και θα αλλαξοπιστησει;
Οχι, θα δουν οι Αμερικανοι καμια 500αρια ελ αριστερους εξω απο την αμερικανική πρεσβεία στην Ελλαδα κ θα πουν, ω, μαλακα, μαλλον πρέπει να ασχοληθούμε σοβαρα με το ρατσισμό κ την καταστολή. Δεν το είχαμε σκεφτει :a108:
Mην τα ισοδωπενουμε λαο . Οιλα εχειν και με το κ#λο του τρεχει . Εκπληκτε τριακόσια είναι
Μυριζομαι βρισιφιδ.

Άβαταρ μέλους
Pussy Wagon
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2018, 12:18

Re: Δυναμική αντιρατσιστική πορεία στην Αθήνα για τη δολοφονία Φλόιντ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pussy Wagon » 07 Ιουν 2020, 18:29

panos291 έγραψε:
03 Ιουν 2020, 21:49
Να γιατι πεφτει το iq της χώρας στο 93.
Προτεινω ευγονικη και ευθανασια.

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Δυναμική αντιρατσιστική πορεία στην Αθήνα για τη δολοφονία Φλόιντ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 07 Ιουν 2020, 19:46

Pussy Wagon έγραψε:
07 Ιουν 2020, 18:29
panos291 έγραψε:
03 Ιουν 2020, 21:49
Να γιατι πεφτει το iq της χώρας στο 93.
Προτεινω ευγονικη και ευθανασια.
Αυτο θα ηταν μια καλη λυσις για τις αριστεραντζες.Σε συγχαιρω που αναγνωριζεις την εστια του προβληματος.

Άβαταρ μέλους
Pussy Wagon
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2018, 12:18

Re: Δυναμική αντιρατσιστική πορεία στην Αθήνα για τη δολοφονία Φλόιντ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pussy Wagon » 07 Ιουν 2020, 19:57

plouf έγραψε:
07 Ιουν 2020, 19:46
Pussy Wagon έγραψε:
07 Ιουν 2020, 18:29
panos291 έγραψε:
03 Ιουν 2020, 21:49
Να γιατι πεφτει το iq της χώρας στο 93.
Προτεινω ευγονικη και ευθανασια.
Αυτο θα ηταν μια καλη λυσις για τις αριστεραντζες.Σε συγχαιρω που αναγνωριζεις την εστια του προβληματος.
Ετσι! :smt023

Οπως οι αριστεραντζες εχουν υποβαλει την χωρα σε ευθανασια σαραντα+ ετων, ας τους ξεπληρωσουμε με το ιδιο νομισμα.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14253
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Δυναμική αντιρατσιστική πορεία στην Αθήνα για τη δολοφονία Φλόιντ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 08 Ιουν 2020, 00:22

plouf έγραψε:
07 Ιουν 2020, 19:46
Pussy Wagon έγραψε:
07 Ιουν 2020, 18:29
panos291 έγραψε:
03 Ιουν 2020, 21:49
Να γιατι πεφτει το iq της χώρας στο 93.
Προτεινω ευγονικη και ευθανασια.
Αυτο θα ηταν μια καλη λυσις για τις αριστεραντζες.Σε συγχαιρω που αναγνωριζεις την εστια του προβληματος.
Πλουφ βλέπω ριζική αλλαγή :8)

Άβαταρ μέλους
Σπάρτακος
Δημοσιεύσεις: 929
Εγγραφή: 26 Ιαν 2019, 22:47
Τοποθεσία: ΓΚΥΖΗ

Re: Δυναμική αντιρατσιστική πορεία στην Αθήνα για τη δολοφονία Φλόιντ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπάρτακος » 08 Ιουν 2020, 10:48

Ασέβαστος έγραψε:
06 Ιουν 2020, 08:42
Σπάρτακος έγραψε:
06 Ιουν 2020, 06:08
Ασέβαστος έγραψε:
05 Ιουν 2020, 17:33
επειδη αμα γινουν αρκετες πορειες, ο νεκρος θα αναστηθει.
Όχι, αλλά εάν αποκτήσει μαζικότητα και δυναμική το αντιρατσιστικό-αντιφασιστικό κίνημα θα μειωθεί ο ρατσισμός, η καταστολή και τα θύματά τους.
δηλαδη θα δει ο καθε κασιδιαρης την πορεια και θα αλλαξοπιστησει;
Όχι, αλλά θα καταλάβει ότι τα ρατσιστικά εγκλήματα δε γίνονται ανεκτά.
Και η νεολαία θα κινητοποιηθεί στο αντιρατσιστικό κίνημα.
Οργάνωση Κομμουνιστών Διεθνιστών Ελλάδας - Σπάρτακος
Σοσιαλιστικό Εργατικό Κόμμα
Νέο Αριστερό Ρεύμα για την Κομμουνιστική Απελευθέρωση
ΔΥΝΑΜΩΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΑ!

Άβαταρ μέλους
Σπάρτακος
Δημοσιεύσεις: 929
Εγγραφή: 26 Ιαν 2019, 22:47
Τοποθεσία: ΓΚΥΖΗ

Re: Δυναμική αντιρατσιστική πορεία στην Αθήνα για τη δολοφονία Φλόιντ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπάρτακος » 08 Ιουν 2020, 10:50

Kiki mat έγραψε:
06 Ιουν 2020, 16:09
Σπάρτακος έγραψε:
03 Ιουν 2020, 21:12
Εικόνα

Εκατοντάδες άνθρωποι συμμετείχαν σε διαδήλωση και πορεία προς την πρεσβεία των ΗΠΑ ως ένδειξη αλληλεγγύης στο αμερικανικό κύμα διαδηλώσεων κατά της αστυνομικής βίας και του ρατσισμού, με αφορμή τη δολοφονία του Τζορτζ Φλόιντ.

Στην κινητοποίηση πήραν μέρος φοιτητικοί σύλλογοι, συλλογικότητες αντιεξουσιαστών, κόμματα της Αριστεράς και πολίτες που θέλησαν να εκφράσουν την αλληλεγγύη τους για όσα συμβαίνουν στην άλλη όχθη του Ατλαντικού.

Κυριάρχησαν τα συνθήματα και τα μηνύματα κατά του ρατσισμού, με κορυφαίο το «Black lives matter».

Εικόνα

«Φονιάδες των λαών Αμερικάνοι» και «Μια νύχτα μαγική σαν την Αμερική να δούμε καταφύγιο ποιος θα πρωτοβρεί», ήταν από τα συνθήματα που ακούστηκαν δυνατά.

Εικόνα

Η πορεία ήταν ειρηνική, όμως όταν έφτασε μπροστά στην αμερικανική πρεσβεία, υπήρξε ένταση μεταξύ ομάδας ατόμων και δυνάμεων της αστυνομίας, με ανταλλαγή μολότοφ και χημικών, αντίστοιχα.

Συγκεκριμένα, ορισμένοι από τους διαδηλωτές πέταξαν πέτρες προς τους αστυνομικούς, με τους τελευταίους να απαντούν με κρότου λάμψης και κάνοντας εκτεταμένη χρήση χημικών, διαλύοντας ουσιαστικά την πορεία.

Τα καλέσματα
Στη διαδήλωση έχουν καλέσει κόμματα της εξωκοινοβουλευτικής Αριστεράς και συλλογικότητες του αντιεξουσιαστικού χώρου.

Στο κάλεσμά της η ΚΕΕΡΦΑ ανέφερε πως τα γεγονότα στις ΗΠΑ θυμίζουν έντονα όσα ακολούθησαν στη χώρα μας το 2008 μετά τη δολοφονία του Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου και επικρίνοντας έντονα τον Ντόναλντ Τραμπ που εξέφρασε την πρόθεση να χαρακτηρίσει ως τρομοκρατικές τις αντιφασιστικές οργανώσεις. Από την πλευρά της ΑΝΤΑΡΣΥΑ επισήμανε πως «με τον ίδιο τρόπο που οι ΗΠΑ βασανίζουν και δολοφονούν στο Ιράκ και στη Λατινική Αμερική βασανίζουν και σκοτώνουν και τους πολίτες τους». Το ΚΚΕ (μ-λ) σημείωσε πως «Μπορεί η δουλοκτησία και οι επίσημες φυλετικές διακρίσεις να έχουν καταργηθεί, όμως οι ταξικοί και κοινωνικοί διαχωρισμοί ποτέ δεν θα καταργηθούν στα πλαίσια της καπιταλιστικής εκμεταλλευτικής κοινωνίας. Η μαύρη κοινότητα παραμένει στην πλειοψηφία της κοινωνικά και εκπαιδευτικά αποκλεισμένη στα γκέτο των ναρκωτικών, με μεγαλύτερα ποσοστά ανεργίας και τις πιο κακοπληρωμένες δουλειές», σημειώνει το ΚΚΕ (μ-λ) στο κάλεσμά του για τις 7 μ.μ. στο Σύνταγμα.

Κοινό κάλεσμα με τον τίτλο «I can’t breathe» είχαν απευθύνει απευθύνουν οι Αναμέτρηση-Ομάδα Κομμουνιστών/στριών, Αντιεξουσιαστική Κίνηση, Αριστερή Ανασύνθεση, Διεθνιστική Εργατική Αριστερά, Κρίση & Κριτική, Σύγχρονο Κομμουνιστικό Σχέδιο και Συνάντηση για μια Αντικαπιταλιστική & Διεθνιστική Αριστερά. Στο Σύνταγμα καλούν επίσης η ομάδα αναρχικών και κομμουνιστών «Ταξική Αντεπίθεση», η Οργάνωση Κομμουνιστών Διεθνιστών Ελλάδας, η Αντιπολεμική Διεθνιστική Κίνηση και η Οργάνωση Μαχητικού Αντιφασισμού (ΟΡΜΑ).

Υπενθυμίζουμε ότι τη Δευτέρα η ΚΝΕ προχώρησε σε παράσταση διαμαρτυρίας στην αμερικανική πρεσβεία με βασικό σύνθημα «Καπιταλισμός σημαίνει δεν μπορώ να αναπνεύσω».

https://www.efsyn.gr/ellada/koinonia/24 ... nia-floint
Ο Φλοιντ ήταν αμερικάνος θεωρώ πως ένα ρατσιστικό σύνθημα όπως " Φονιάδες των λαών Αμερικάνοι" δεν έχει καμία θέση σε μία πορεία που χαρακτηρίζεται υποτίθεται αντιρατσιστική. Δεν είμαι αντικουμουνιστρια ,λογικός άνθρωπος είμαι . Βρισκω αισχρες της ενέργειες αυτές .
Μπορεί να κάνω λάθος,θα εκτιμουσα κάποιον με επιχειρήματα να μου εξηγήσει ότι δεν πρόκειται για αισχρή εκμετάλευση ενός φόνου .. θα επιθυμούσα εάν βρεθεί κάποιος να μην ανακατέψει στην συζήτηση μας Λενιν και Μαρξ .
Αλληλεγγύη στους εξεγερμένους των ΗΠΑ λέει το πανο
Οργάνωση Κομμουνιστών Διεθνιστών Ελλάδας - Σπάρτακος
Σοσιαλιστικό Εργατικό Κόμμα
Νέο Αριστερό Ρεύμα για την Κομμουνιστική Απελευθέρωση
ΔΥΝΑΜΩΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΑ!

Άβαταρ μέλους
Σπάρτακος
Δημοσιεύσεις: 929
Εγγραφή: 26 Ιαν 2019, 22:47
Τοποθεσία: ΓΚΥΖΗ

Re: Δυναμική αντιρατσιστική πορεία στην Αθήνα για τη δολοφονία Φλόιντ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπάρτακος » 08 Ιουν 2020, 10:51

paul25 έγραψε:
06 Ιουν 2020, 15:26
Σπάρτακος έγραψε:
06 Ιουν 2020, 06:07
Εσύ δηλαδή ζητάς μεγαλύτερη μαζικότητα; Αυτό σημαίνει ακριβώς ότι θα πρέπει να ενεργοποιηθεί και περισσότερος κόσμος σε αυτές τις πορείες... Αυτό από εκεί και πέρα είναι υπόθεση του καθενός, εμείς κάνουμε ό,τι μπορούμε με αφισοκολλήση, διάδοση των θέσεών μας, συνελεύσεις, διαδηλώσεις, για να επιτευχθεί αυτή η μαζικότητα, αλλά εξ αυτού του σημείου εναπόκειται στην διάθεση και δραστηριότητα του κάθε πολίτη.
Το θεμα ειναι ακριβως αυτο. Τι σε κανει να πιστευεις οτι ο ευρυς κοσμος δεν τασσεται μαζι σας; Γιατι κυριαρχουν οι ανισοτητες και θεωρουνται φυσιολογικες; οπως και η πιστη οτι οι τωρινες γενιες δεν θα παρουν συνταξη στο μελλον και αντιμετωπιζεται ως κατι αποδεκτο και φυσικο;
Γιατί τα έχει κανονικοποιήσει όλα αυτά το σύστημα...Η πρόοδος δεν είναι πάντα εύκολη, ούτε δεδομένη. Χτίζεται μέσα από τους αγώνες, δεν είναι εξαρχής εμπεδωμενη στην πλειοψηφία.
Οργάνωση Κομμουνιστών Διεθνιστών Ελλάδας - Σπάρτακος
Σοσιαλιστικό Εργατικό Κόμμα
Νέο Αριστερό Ρεύμα για την Κομμουνιστική Απελευθέρωση
ΔΥΝΑΜΩΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΑ!

Kiki mat
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 08:20
Phorum.gr user: Dela

Re: Δυναμική αντιρατσιστική πορεία στην Αθήνα για τη δολοφονία Φλόιντ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kiki mat » 08 Ιουν 2020, 10:59

Σπάρτακος έγραψε:
08 Ιουν 2020, 10:50
Kiki mat έγραψε:
06 Ιουν 2020, 16:09
Σπάρτακος έγραψε:
03 Ιουν 2020, 21:12
Εικόνα

Εκατοντάδες άνθρωποι συμμετείχαν σε διαδήλωση και πορεία προς την πρεσβεία των ΗΠΑ ως ένδειξη αλληλεγγύης στο αμερικανικό κύμα διαδηλώσεων κατά της αστυνομικής βίας και του ρατσισμού, με αφορμή τη δολοφονία του Τζορτζ Φλόιντ.

Στην κινητοποίηση πήραν μέρος φοιτητικοί σύλλογοι, συλλογικότητες αντιεξουσιαστών, κόμματα της Αριστεράς και πολίτες που θέλησαν να εκφράσουν την αλληλεγγύη τους για όσα συμβαίνουν στην άλλη όχθη του Ατλαντικού.

Κυριάρχησαν τα συνθήματα και τα μηνύματα κατά του ρατσισμού, με κορυφαίο το «Black lives matter».

Εικόνα

«Φονιάδες των λαών Αμερικάνοι» και «Μια νύχτα μαγική σαν την Αμερική να δούμε καταφύγιο ποιος θα πρωτοβρεί», ήταν από τα συνθήματα που ακούστηκαν δυνατά.

Εικόνα

Η πορεία ήταν ειρηνική, όμως όταν έφτασε μπροστά στην αμερικανική πρεσβεία, υπήρξε ένταση μεταξύ ομάδας ατόμων και δυνάμεων της αστυνομίας, με ανταλλαγή μολότοφ και χημικών, αντίστοιχα.

Συγκεκριμένα, ορισμένοι από τους διαδηλωτές πέταξαν πέτρες προς τους αστυνομικούς, με τους τελευταίους να απαντούν με κρότου λάμψης και κάνοντας εκτεταμένη χρήση χημικών, διαλύοντας ουσιαστικά την πορεία.

Τα καλέσματα
Στη διαδήλωση έχουν καλέσει κόμματα της εξωκοινοβουλευτικής Αριστεράς και συλλογικότητες του αντιεξουσιαστικού χώρου.

Στο κάλεσμά της η ΚΕΕΡΦΑ ανέφερε πως τα γεγονότα στις ΗΠΑ θυμίζουν έντονα όσα ακολούθησαν στη χώρα μας το 2008 μετά τη δολοφονία του Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου και επικρίνοντας έντονα τον Ντόναλντ Τραμπ που εξέφρασε την πρόθεση να χαρακτηρίσει ως τρομοκρατικές τις αντιφασιστικές οργανώσεις. Από την πλευρά της ΑΝΤΑΡΣΥΑ επισήμανε πως «με τον ίδιο τρόπο που οι ΗΠΑ βασανίζουν και δολοφονούν στο Ιράκ και στη Λατινική Αμερική βασανίζουν και σκοτώνουν και τους πολίτες τους». Το ΚΚΕ (μ-λ) σημείωσε πως «Μπορεί η δουλοκτησία και οι επίσημες φυλετικές διακρίσεις να έχουν καταργηθεί, όμως οι ταξικοί και κοινωνικοί διαχωρισμοί ποτέ δεν θα καταργηθούν στα πλαίσια της καπιταλιστικής εκμεταλλευτικής κοινωνίας. Η μαύρη κοινότητα παραμένει στην πλειοψηφία της κοινωνικά και εκπαιδευτικά αποκλεισμένη στα γκέτο των ναρκωτικών, με μεγαλύτερα ποσοστά ανεργίας και τις πιο κακοπληρωμένες δουλειές», σημειώνει το ΚΚΕ (μ-λ) στο κάλεσμά του για τις 7 μ.μ. στο Σύνταγμα.

Κοινό κάλεσμα με τον τίτλο «I can’t breathe» είχαν απευθύνει απευθύνουν οι Αναμέτρηση-Ομάδα Κομμουνιστών/στριών, Αντιεξουσιαστική Κίνηση, Αριστερή Ανασύνθεση, Διεθνιστική Εργατική Αριστερά, Κρίση & Κριτική, Σύγχρονο Κομμουνιστικό Σχέδιο και Συνάντηση για μια Αντικαπιταλιστική & Διεθνιστική Αριστερά. Στο Σύνταγμα καλούν επίσης η ομάδα αναρχικών και κομμουνιστών «Ταξική Αντεπίθεση», η Οργάνωση Κομμουνιστών Διεθνιστών Ελλάδας, η Αντιπολεμική Διεθνιστική Κίνηση και η Οργάνωση Μαχητικού Αντιφασισμού (ΟΡΜΑ).

Υπενθυμίζουμε ότι τη Δευτέρα η ΚΝΕ προχώρησε σε παράσταση διαμαρτυρίας στην αμερικανική πρεσβεία με βασικό σύνθημα «Καπιταλισμός σημαίνει δεν μπορώ να αναπνεύσω».

https://www.efsyn.gr/ellada/koinonia/24 ... nia-floint
Ο Φλοιντ ήταν αμερικάνος θεωρώ πως ένα ρατσιστικό σύνθημα όπως " Φονιάδες των λαών Αμερικάνοι" δεν έχει καμία θέση σε μία πορεία που χαρακτηρίζεται υποτίθεται αντιρατσιστική. Δεν είμαι αντικουμουνιστρια ,λογικός άνθρωπος είμαι . Βρισκω αισχρες της ενέργειες αυτές .
Μπορεί να κάνω λάθος,θα εκτιμουσα κάποιον με επιχειρήματα να μου εξηγήσει ότι δεν πρόκειται για αισχρή εκμετάλευση ενός φόνου .. θα επιθυμούσα εάν βρεθεί κάποιος να μην ανακατέψει στην συζήτηση μας Λενιν και Μαρξ .
Αλληλεγγύη στους εξεγερμένους των ΗΠΑ λέει το πανο
Το λέει το πανο μάλιστα και η ντουντουκα φωνάζει παράλληλα

Στην κινητοποίηση πήραν μέρος φοιτητικοί σύλλογοι, συλλογικότητες αντιεξουσιαστών, κόμματα της Αριστεράς και πολίτες που θέλησαν να εκφράσουν την αλληλεγγύη τους για όσα συμβαίνουν στην άλλη όχθη του Ατλαντικού.

Κυριάρχησαν τα συνθήματα και τα μηνύματα κατά του ρατσισμού, με κορυφαίο το «Black lives matter».

«Φονιάδες των λαών Αμερικάνοι» και «Μια νύχτα μαγική σαν την Αμερική να δούμε καταφύγιο ποιος θα πρωτοβρεί», ήταν από τα συνθήματα που ακούστηκαν δυνατά.

Άβαταρ μέλους
Σπάρτακος
Δημοσιεύσεις: 929
Εγγραφή: 26 Ιαν 2019, 22:47
Τοποθεσία: ΓΚΥΖΗ

Re: Δυναμική αντιρατσιστική πορεία στην Αθήνα για τη δολοφονία Φλόιντ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπάρτακος » 08 Ιουν 2020, 11:03

Kiki mat έγραψε:
08 Ιουν 2020, 10:59
Σπάρτακος έγραψε:
08 Ιουν 2020, 10:50
Kiki mat έγραψε:
06 Ιουν 2020, 16:09

Ο Φλοιντ ήταν αμερικάνος θεωρώ πως ένα ρατσιστικό σύνθημα όπως " Φονιάδες των λαών Αμερικάνοι" δεν έχει καμία θέση σε μία πορεία που χαρακτηρίζεται υποτίθεται αντιρατσιστική. Δεν είμαι αντικουμουνιστρια ,λογικός άνθρωπος είμαι . Βρισκω αισχρες της ενέργειες αυτές .
Μπορεί να κάνω λάθος,θα εκτιμουσα κάποιον με επιχειρήματα να μου εξηγήσει ότι δεν πρόκειται για αισχρή εκμετάλευση ενός φόνου .. θα επιθυμούσα εάν βρεθεί κάποιος να μην ανακατέψει στην συζήτηση μας Λενιν και Μαρξ .
Αλληλεγγύη στους εξεγερμένους των ΗΠΑ λέει το πανο
Το λέει το πανο μάλιστα και η ντουντουκα φωνάζει παράλληλα

Στην κινητοποίηση πήραν μέρος φοιτητικοί σύλλογοι, συλλογικότητες αντιεξουσιαστών, κόμματα της Αριστεράς και πολίτες που θέλησαν να εκφράσουν την αλληλεγγύη τους για όσα συμβαίνουν στην άλλη όχθη του Ατλαντικού.

Κυριάρχησαν τα συνθήματα και τα μηνύματα κατά του ρατσισμού, με κορυφαίο το «Black lives matter».

«Φονιάδες των λαών Αμερικάνοι» και «Μια νύχτα μαγική σαν την Αμερική να δούμε καταφύγιο ποιος θα πρωτοβρεί», ήταν από τα συνθήματα που ακούστηκαν δυνατά.
Όταν υπάρχει ως κεντρικό σύνθημα το "αλληλεγγύη στους εξεγερμένους των ηπα", μάλλον μπορείς να καταλάβεις από μόνη σου ότι το "φονιάδες των λαών αμερικανοι" απευθύνεται στις αμερικανικές ελιτ και δεν έχει ρατσιστική διάθεση.
Οργάνωση Κομμουνιστών Διεθνιστών Ελλάδας - Σπάρτακος
Σοσιαλιστικό Εργατικό Κόμμα
Νέο Αριστερό Ρεύμα για την Κομμουνιστική Απελευθέρωση
ΔΥΝΑΜΩΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΑ!

nemo
Δημοσιεύσεις: 7525
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Δυναμική αντιρατσιστική πορεία στην Αθήνα για τη δολοφονία Φλόιντ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 08 Ιουν 2020, 11:10

Mια άλλη φωτο με τις φώκιες ξαπλωμένες με την κοιλιά μπροστά απο τον λευκό πύργο την είδατε;

Kiki mat
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 08:20
Phorum.gr user: Dela

Re: Δυναμική αντιρατσιστική πορεία στην Αθήνα για τη δολοφονία Φλόιντ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kiki mat » 08 Ιουν 2020, 12:58

Σπάρτακος έγραψε:
08 Ιουν 2020, 11:03
Kiki mat έγραψε:
08 Ιουν 2020, 10:59
Σπάρτακος έγραψε:
08 Ιουν 2020, 10:50


Αλληλεγγύη στους εξεγερμένους των ΗΠΑ λέει το πανο
Το λέει το πανο μάλιστα και η ντουντουκα φωνάζει παράλληλα

Στην κινητοποίηση πήραν μέρος φοιτητικοί σύλλογοι, συλλογικότητες αντιεξουσιαστών, κόμματα της Αριστεράς και πολίτες που θέλησαν να εκφράσουν την αλληλεγγύη τους για όσα συμβαίνουν στην άλλη όχθη του Ατλαντικού.

Κυριάρχησαν τα συνθήματα και τα μηνύματα κατά του ρατσισμού, με κορυφαίο το «Black lives matter».

«Φονιάδες των λαών Αμερικάνοι» και «Μια νύχτα μαγική σαν την Αμερική να δούμε καταφύγιο ποιος θα πρωτοβρεί», ήταν από τα συνθήματα που ακούστηκαν δυνατά.
Όταν υπάρχει ως κεντρικό σύνθημα το "αλληλεγγύη στους εξεγερμένους των ηπα", μάλλον μπορείς να καταλάβεις από μόνη σου ότι το "φονιάδες των λαών αμερικανοι" απευθύνεται στις αμερικανικές ελιτ και δεν έχει ρατσιστική διάθεση.
Eγω κάνω δίαιτα ,απευθυνομαι στον εαυτό μου .
Ο λαος του ΚΚΕ νιώθει επειδή έχουν φροντίσει οι εργάτες γονείς μου ,η ημιαπασχολουμενη εγώ και ο εργάτης ο σύζυγος μου να έχω μία χ ψ ευνοϊκή ζωή . Δεν έχω κοπιάσει τόσο όσο τον μενομενο ανθρακωρυχο που εύχεται να μου γαμ# θει το σπίτι για να τον καταλάβω . Απευθύνονται σε μένα και με ρωτούν εάν έχουν γεμίσει ταρχ@ δια μου τέφρα.
Μπουσουλαγα μες στα εργοστάσια μέχρι να κόψουμε την πάνα για να μας πάρουν στον παιδικό σταθμό . Όλα έχουν ένα ορίο ...

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Δυναμική αντιρατσιστική πορεία στην Αθήνα για τη δολοφονία Φλόιντ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 08 Ιουν 2020, 13:16

Σπάρτακος έγραψε:
08 Ιουν 2020, 11:03
το "φονιάδες των λαών αμερικανοι" απευθύνεται στις αμερικανικές ελιτ και δεν έχει ρατσιστική διάθεση.


έχει. αντισημιτική :102:

Kiki mat
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 08:20
Phorum.gr user: Dela

Re: Δυναμική αντιρατσιστική πορεία στην Αθήνα για τη δολοφονία Φλόιντ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kiki mat » 08 Ιουν 2020, 13:19

nemo έγραψε:
08 Ιουν 2020, 11:10
Mια άλλη φωτο με τις φώκιες ξαπλωμένες με την κοιλιά μπροστά απο τον λευκό πύργο την είδατε;
Θαλλασιος ελέφαντας ... μου αρέσει καλύτερα . Έτσι γιατί πάω να ετοιμασω φάκελο κεπα το πα στην μάνα μου παθαινω εξαρθρώσεις,εχω πλατυποδία,εχω πρόβλημα στα δάχτυλα των χεριών από επαναλαμβανόμενες εξαρθρώσεις και υπερευλυγισια των αρθρώσεων και είδα κατά λάθος το ιστορικό στο κινητό της μητέρας μου και έψαχνε για ποσοστά ελαφράς νοητικής καθυστέρησης. 37 iq .

Kiki mat
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 08:20
Phorum.gr user: Dela

Re: Δυναμική αντιρατσιστική πορεία στην Αθήνα για τη δολοφονία Φλόιντ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kiki mat » 08 Ιουν 2020, 13:22

Kiki mat έγραψε:
08 Ιουν 2020, 13:19
nemo έγραψε:
08 Ιουν 2020, 11:10
Mια άλλη φωτο με τις φώκιες ξαπλωμένες με την κοιλιά μπροστά απο τον λευκό πύργο την είδατε;
Θαλλασιος ελέφαντας ... μου αρέσει καλύτερα . Έτσι γιατί πάω να ετοιμασω φάκελο κεπα το πα στην μάνα μου παθαινω εξαρθρώσεις,εχω πλατυποδία,εχω πρόβλημα στα δάχτυλα των χεριών από επαναλαμβανόμενες εξαρθρώσεις και υπερευλυγισια των αρθρώσεων και είδα κατά λάθος το ιστορικό στο κινητό της μητέρας μου και έψαχνε για ποσοστά ελαφράς νοητικής καθυστέρησης. 37 iq .
Bιωνει άρνηση από τότε που ήμουν παιδί . Της το λένε όλοι . Η τάδε έχει ένα ανάπηρο παιδί δεν το βλέπει κανένας . Ερχόταν η μανα μου μου το μετέφερε και έλεγα μέσα μου γίνεται να χω τόσο χαζή μάνα .

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών