Πλεύρης : όσοι ασφαλισμένοι δεν εγγραφείτε στον προσωπικό γιατρό, 10% παραπάνω σε φάρμακα, εξετάσεις και νοσήλια

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10428
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Πλεύρης : όσοι ασφαλισμένοι δεν εγγραφείτε στον προσωπικό γιατρό, 10% παραπάνω σε φάρμακα, εξετάσεις και νοσήλια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 17 Ιουν 2022, 20:25

ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Ιουν 2022, 20:09
Chilloutbuddy έγραψε:
17 Ιουν 2022, 19:50
Aμαν ρε παιδί μου με τους ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΥΣ παιδίατρους, όλοι το ίδιο λένε για τον παιδίατρό τους, λες και ΟΛΑ τα παιδάκια στην Ελλάδα γεννήθηκαν ζαβά και τα έφερε ίσα ο τρομερός φωστήρας.
Γιατί διακρίνω τέτοια επιθετικότητα; :lol:

Να υποθέσω επειδή είναι ακριβοί οι παιδίατροι εκεί;

Και ναι, από τη δική μου εμπειρία τουλάχιστον, ειδικώς οι παιδίατροι του Παίδων στην Ελλάδα είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΙ αν και δεν δουλεύουν με τις καλύτερες συνθήκες.



Κατά τα άλλα, νομίζω ότι έχεις μπερδέψει το ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ γιατρός με το ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ μάστορας σε συνεργείο αυτοκινήτων.
όχι βασικά στα παπάκια μου το όλο θέμα να σου πώ την αλήθεια, απλά δε με παίρνει ο ύπνος και κωλοβαράω :lol:

Άκου ένα φοβερό ριμίξ από γερμανικό εμβατήριο που βρήκα
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Πλεύρης : όσοι ασφαλισμένοι δεν εγγραφείτε στον προσωπικό γιατρό, 10% παραπάνω σε φάρμακα, εξετάσεις και νοσήλια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 17 Ιουν 2022, 20:26

EKPLIKTIKOS έγραψε:
17 Ιουν 2022, 11:25
Ρε μαλακες τον τύπο που μίλαγε ψιθυριστά στα εξαθλια κάνατε υπουργό?


Έχει κάνει στους καταδρομείς νομιζω
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας


Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24735
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Πλεύρης : όσοι ασφαλισμένοι δεν εγγραφείτε στον προσωπικό γιατρό, 10% παραπάνω σε φάρμακα, εξετάσεις και νοσήλια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 17 Ιουν 2022, 22:48

Chilloutbuddy έγραψε:
17 Ιουν 2022, 19:50
Aμαν ρε παιδί μου με τους ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΥΣ παιδίατρους, όλοι το ίδιο λένε για τον παιδίατρό τους, λες και ΟΛΑ τα παιδάκια στην Ελλάδα γεννήθηκαν ζαβά και τα έφερε ίσα ο τρομερός φωστήρας.
Εγώ δεν το λέω αυτό, ο πρώτος που ήταν σουπερστάρ ήταν πολύ μαλάκας και εμπόριο και δε χρειάστηκε πολύ να καταλάβω ότι έψαχνε για κορόιδα.

Η δεύτερη όντως πάρα πολύ καλή.

Επίσης η παιδοδοντίατρος ήταν σκατά και εμπόριο σε σχέση με την κανονική οδοντίατρο που είναι και μουνάρα.

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9600
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Πλεύρης : όσοι ασφαλισμένοι δεν εγγραφείτε στον προσωπικό γιατρό, 10% παραπάνω σε φάρμακα, εξετάσεις και νοσήλια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 17 Ιουν 2022, 23:09

Cecily Anne έγραψε:
17 Ιουν 2022, 12:01
Δημοκράτης έγραψε:
17 Ιουν 2022, 11:59
Cecily Anne έγραψε:
17 Ιουν 2022, 11:55


Γιατί εδώ ποιός στα γράφει; Ο γείτονας; Απλα τον λέμε παθολόγο.
Σωστό αλλά εδώ και απευθείας πας σε κάποια νοσοκομεία ή οδοντίατρο πχ στην Ολλανδία δεν πας σε ειδικευμένο αν δεν πάρεις πρώτα το οκ από τον gp που είσαι εγγεγραμμένος. Το όποιο βέβαια αν ο gp σου είναι βλήμα μπορεί να είναι και πρόβλημα γιατί μπορεί να έχεις θέμα και ο καραγκιόζης να μη σε γράφει εξέταση
Ναι, μπορείς να πας στο νοσοκομειο απευθείας, έχουμε δημόσια υγεία. Και στην Αγγλία και στη Γερμανία κλπ πας στο νοσοκομείο απευθείας.
Όχι στην Αγγλία.
Αν δεν είναι όντως επείγον σε διώχνουν πίσω στον GP
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7609
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Πλεύρης : όσοι ασφαλισμένοι δεν εγγραφείτε στον προσωπικό γιατρό, 10% παραπάνω σε φάρμακα, εξετάσεις και νοσήλια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 18 Ιουν 2022, 08:42

Chilloutbuddy έγραψε:
17 Ιουν 2022, 19:28
ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Ιουν 2022, 19:22
Συνήθως όταν λέμε παιδίατρος αναφερόμαστε στον συγκεκριμένο γιατρό που έχει κάνει τις πρώτες εξετάσεις στο νεογέννητο και αντίστοιχα τα πρώτα εμβόλια κλπ και γενικώς έχει πληρέστερη εικόνα για το ιστορικό του παιδιού τα πρώτα χρόνια, που οι επισκέψεις είναι συχνές ακόμη και αν δεν συντρέχουν λόγοι υγείας.
Midwives σε άλλες χώρες τα κάνουν αυτά, ούτε καν γιατρός. Μαίες βλέπουνε το παιδί για μήνες.

Σε κάθε περίπτωση ρώτα τον παιδίατρό σου για πλάκα, πες έτσι κάνουν οι βάρβαροι στη βαρβαρία, πώς σου φαίνεται; Να δεις τι θα σου πει.
Ε μα και εσυ τωρα, πας να διδαξεις ηθη και εθιμα Αυστραλιας, στην Ελλαδα οπου περισσοτερη αξια εχουν γατια και σκυλια παρα ο ανθρωπος.

Που νομιζεις οτι πας??
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24735
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Πλεύρης : όσοι ασφαλισμένοι δεν εγγραφείτε στον προσωπικό γιατρό, 10% παραπάνω σε φάρμακα, εξετάσεις και νοσήλια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 18 Ιουν 2022, 09:28

Chilloutbuddy έγραψε:
17 Ιουν 2022, 19:28
ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Ιουν 2022, 19:22
Συνήθως όταν λέμε παιδίατρος αναφερόμαστε στον συγκεκριμένο γιατρό που έχει κάνει τις πρώτες εξετάσεις στο νεογέννητο και αντίστοιχα τα πρώτα εμβόλια κλπ και γενικώς έχει πληρέστερη εικόνα για το ιστορικό του παιδιού τα πρώτα χρόνια, που οι επισκέψεις είναι συχνές ακόμη και αν δεν συντρέχουν λόγοι υγείας.
Midwives σε άλλες χώρες τα κάνουν αυτά, ούτε καν γιατρός. Μαίες βλέπουνε το παιδί για μήνες.

Σε κάθε περίπτωση ρώτα τον παιδίατρό σου για πλάκα, πες έτσι κάνουν οι βάρβαροι στη βαρβαρία, πώς σου φαίνεται; Να δεις τι θα σου πει.
Θα μου πει ότι στην Αγγλία ολόκληρη βουλευτίνα έχασε το μωρό της επειδή ο gp και οι midwives την είχαν αφήσει να πάει σαράντα τριών εβδομάδων έγκυος γιατι πού να πληρων.... εεε να υπεριατρικοποιουμε με πατριαρχικό τρόπο το θηλυκό φυσικό θαύμα της γέννησης.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24735
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Πλεύρης : όσοι ασφαλισμένοι δεν εγγραφείτε στον προσωπικό γιατρό, 10% παραπάνω σε φάρμακα, εξετάσεις και νοσήλια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 18 Ιουν 2022, 11:51

Green Dragon έγραψε:
17 Ιουν 2022, 17:44
foscilis έγραψε:
17 Ιουν 2022, 11:32
κοιτάξτε, μπορεί να είναι λιγο άβολο αλλά το ΕΣΥ έχει απεγνωσμένα ανάγκη από πρωτοβάθμια διαλογή περιστατικών, δε γίνεται οι παθολογικές των νοσοκομείων να έχουν 100 άτομα ουρά που τα 98 έχουν απλά μια ίωση με λίγο πυρετό ή μια ήπια τροφική δηλητηρίαση.

Πρέπει να αναφερθεί ότι το ίδιο μέτρο είχε ψηφίσει και ο ΣΥΡΙΖΑ (τον έλεγε "Οικογενειακό Γιατρό") αλλά επειδή ήταν 100% προαιρετικό και εντελώς μαλακισμένα σχεδιασμένο δεν εφαρμόστηκε ποτέ.
Υπάρχουν αρκετοί οικογενειακοί γιατροί για να λειτουργήσει αυτό; Την προηγούμενη φορά που το δοκίμασαν δεν έφταναν οι γιατροί και οδηγηθήκαμε σε φιάσκο. Έχει γίνει μελέτη;

Πάρα πολυ αμφιβάλλω για όλα αυτά.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Πλεύρης : όσοι ασφαλισμένοι δεν εγγραφείτε στον προσωπικό γιατρό, 10% παραπάνω σε φάρμακα, εξετάσεις και νοσήλια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 18 Ιουν 2022, 11:57

Από τη διαμονή μου στην Αγγλία, στην οποία έχω ιδιαίτερη αγάπη σα χωρα/κουλτουρα, το σύστημα υγείας μου φάνηκε χειρότερο από της Ελλάδας τότε. Ίσως όμως έχουν βελτιωθεί τα πράγματα την τελευταία δεκαετία, ενώ αντίθετα στην Ελλάδα έχουν γίνει πολύ χειρότερα.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24735
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Πλεύρης : όσοι ασφαλισμένοι δεν εγγραφείτε στον προσωπικό γιατρό, 10% παραπάνω σε φάρμακα, εξετάσεις και νοσήλια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 18 Ιουν 2022, 12:31

EKPLIKTIKOS έγραψε:
18 Ιουν 2022, 11:57
Από τη διαμονή μου στην Αγγλία, στην οποία έχω ιδιαίτερη αγάπη σα χωρα/κουλτουρα, το σύστημα υγείας μου φάνηκε χειρότερο από της Ελλάδας τότε. Ίσως όμως έχουν βελτιωθεί τα πράγματα την τελευταία δεκαετία, ενώ αντίθετα στην Ελλάδα έχουν γίνει πολύ χειρότερα.
Όχι, και στην Αγγλία έγιναν χειρότερα.

Στην Ελλάδα δεν είναι τόσο άσχημα, ίσα ίσα π.χ. με τον ΕΟΠΥΥ έχουν όλοι οι ασφαλισμένοι (και δυστυχώς και οι κλέφτες παρασιτικοί ανασφάλιστοι) περίπου την ίδια αντιμετώπιση που είχαν μέχρι το '10 μόνο ΔΥ και ευγενή ταμεία. Ξοδεύουμε λιγότερα λεφτά σαν σύστημα επειδή κόπηκαν οι μαλακίες με τις εξωφρενικές φαρμακευτικές δαπάνες, κι όμως το τελικό προϊόν είναι καλύτερο, σε κανέναν δεν έχουν λείψει φάρμακα και τέτοια παρ' όλο που η δαπάνη είναι λιγότερο από μισή!

Απλώς επειδή οι πολιτικοί παραμένουν καθάρματα υπάρχει δραματική υποστελέχωση και υποαμοιβή γιατρών και νοσοκόμων και τρισάθλια διοίκηση. Οι πολυδιαφημισμένες προσλήψεις του ΣΥΡΙΖΑ στο ΕΣΥ ήταν κηπουροί, κομπιουτεράδες, τσιμπουκλούδες, η δε ΝΔ εχθρεύεται ανοιχτά τη δημόσια υγεία όπως και την παιδεία και τα ΜΜΜ.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30260
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Πλεύρης : όσοι ασφαλισμένοι δεν εγγραφείτε στον προσωπικό γιατρό, 10% παραπάνω σε φάρμακα, εξετάσεις και νοσήλια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 18 Ιουν 2022, 12:48

foscilis έγραψε:
18 Ιουν 2022, 12:31
EKPLIKTIKOS έγραψε:
18 Ιουν 2022, 11:57
Από τη διαμονή μου στην Αγγλία, στην οποία έχω ιδιαίτερη αγάπη σα χωρα/κουλτουρα, το σύστημα υγείας μου φάνηκε χειρότερο από της Ελλάδας τότε. Ίσως όμως έχουν βελτιωθεί τα πράγματα την τελευταία δεκαετία, ενώ αντίθετα στην Ελλάδα έχουν γίνει πολύ χειρότερα.
Όχι, και στην Αγγλία έγιναν χειρότερα.

Στην Ελλάδα δεν είναι τόσο άσχημα, ίσα ίσα π.χ. με τον ΕΟΠΥΥ έχουν όλοι οι ασφαλισμένοι (και δυστυχώς και οι κλέφτες παρασιτικοί ανασφάλιστοι) περίπου την ίδια αντιμετώπιση που είχαν μέχρι το '10 μόνο ΔΥ και ευγενή ταμεία. Ξοδεύουμε λιγότερα λεφτά σαν σύστημα επειδή κόπηκαν οι μαλακίες με τις εξωφρενικές φαρμακευτικές δαπάνες, κι όμως το τελικό προϊόν είναι καλύτερο, σε κανέναν δεν έχουν λείψει φάρμακα και τέτοια παρ' όλο που η δαπάνη είναι λιγότερο από μισή!

Απλώς επειδή οι πολιτικοί παραμένουν καθάρματα υπάρχει δραματική υποστελέχωση και υποαμοιβή γιατρών και νοσοκόμων και τρισάθλια διοίκηση. Οι πολυδιαφημισμένες προσλήψεις του ΣΥΡΙΖΑ στο ΕΣΥ ήταν κηπουροί, κομπιουτεράδες, τσιμπουκλούδες, η δε ΝΔ εχθρεύεται ανοιχτά τη δημόσια υγεία όπως και την παιδεία και τα ΜΜΜ.
Και εδώ, έχουμε ακόμα σοβαρά θέματα. Θες γιατρό γιατί κάτι έχεις και σου κλείνει ραντεβού μετά από ένα μήνα. Οπότε αναγκαστικά κάποιος θα πάει σε ιδιώτη. Αν μπορεί φυσικά. Είναι και αυτός ένας λόγος που πάνε στα επείγοντα σε εφημερίες για το οτιδήποτε. Ισχύουν φυσικά και οι λόγοι που είπες και εσύ.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


mao mao
Δημοσιεύσεις: 7539
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Πλεύρης : όσοι ασφαλισμένοι δεν εγγραφείτε στον προσωπικό γιατρό, 10% παραπάνω σε φάρμακα, εξετάσεις και νοσήλια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 18 Ιουν 2022, 12:52

EKPLIKTIKOS έγραψε:
18 Ιουν 2022, 11:57
Από τη διαμονή μου στην Αγγλία, στην οποία έχω ιδιαίτερη αγάπη σα χωρα/κουλτουρα, το σύστημα υγείας μου φάνηκε χειρότερο από της Ελλάδας τότε. Ίσως όμως έχουν βελτιωθεί τα πράγματα την τελευταία δεκαετία, ενώ αντίθετα στην Ελλάδα έχουν γίνει πολύ χειρότερα.
Aν συγκρίνεις το δωρεάν Αγγλία, δωρεάν Ελλάδα, υπερτερεί το Αγγλικό. Άλλωστε αν πάθεις Ελλάδα κάτι σχετικά σοβαρό πρέπει να λαδώσεις και εντός δημοσίου συστήματος για να πάρεις προτεραιότητα κλπ.

Εκεί που υπερτερεί η Ελλάδα είναι στο οτι μπορείς να πληρώσεις ιδιώτες γιατρούς με λογικό κόστος. Ενώ Αγγλία νσ πληρώσεις ιδιώτη δε παίζει για το 95% του πληθυσμού.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41149
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πλεύρης : όσοι ασφαλισμένοι δεν εγγραφείτε στον προσωπικό γιατρό, 10% παραπάνω σε φάρμακα, εξετάσεις και νοσήλια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Ιουν 2022, 14:01

EKPLIKTIKOS έγραψε:
18 Ιουν 2022, 11:57
Από τη διαμονή μου στην Αγγλία, στην οποία έχω ιδιαίτερη αγάπη σα χωρα/κουλτουρα, το σύστημα υγείας μου φάνηκε χειρότερο από της Ελλάδας τότε. Ίσως όμως έχουν βελτιωθεί τα πράγματα την τελευταία δεκαετία, ενώ αντίθετα στην Ελλάδα έχουν γίνει πολύ χειρότερα.
Κι εγώ έχω αντίστοιχη εικόνα παρά την αμέριστη αγάπη για την χώρα και την κουλτούρα τους.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Πλεύρης : όσοι ασφαλισμένοι δεν εγγραφείτε στον προσωπικό γιατρό, 10% παραπάνω σε φάρμακα, εξετάσεις και νοσήλια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 18 Ιουν 2022, 14:16

mao mao έγραψε:
18 Ιουν 2022, 12:52

Aν συγκρίνεις το δωρεάν Αγγλία, δωρεάν Ελλάδα, υπερτερεί το Αγγλικό. Άλλωστε αν πάθεις Ελλάδα κάτι σχετικά σοβαρό πρέπει να λαδώσεις και εντός δημοσίου συστήματος για να πάρεις προτεραιότητα κλπ.
Δε θα έπαιρνα ορκο

https://ourworldindata.org/grapher/heal ... ry=GRC~GBR

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 21358
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Πλεύρης : όσοι ασφαλισμένοι δεν εγγραφείτε στον προσωπικό γιατρό, 10% παραπάνω σε φάρμακα, εξετάσεις και νοσήλια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 06 Ιούλ 2022, 13:27

Προσωπικός γιατρός: Αναβολή στις εγγραφές πολιτών, πότε ανοίγει η πλατφόρμα

30/06 2022

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/ ... -platforma

Ανοίγει από την επόμενη εβδομάδα η πλατφόρμα για τις εγγραφές των πολιτών στον προσωπικό γιατρό.

Η πλατφόρμα για τις εγγραφές των πολιτών στον προσωπικό γιατρό επρόκειτο να ανοίξει αύριο 1η Ιουλίου, αλλά τελικά αναβάλλεται για την επόμενη εβδομάδα, σύμφωνα με το News4health.

Παρότι αρχικά είχε προγραμματιστεί η πλατφόρμα για τον προσωπικό γιατρό να ανοίξει την 1η Ιουλίου για τους πολίτες, μετατίθεται για την επόμενη εβδομάδα, καθώς μόλις ξεκίνησε η πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για τους γιατρούς, ώστε να συνάψουν συμβάσεις με τον ΕΟΠΥΥ και να γίνουν προσωπικοί γιατροί.

Σύμφωνα με πληροφορίες του news4heath.gr η διαδικασία εγγραφής των γιατρών έχει ήδη ξεκινήσει πάντως κανονικά. Με την αναβολή δίνεται χρόνος στους γιατρούς να εγγραφούν, ώστε να υπάρχουν διαθέσιμοι για τους πολίτες, όταν αρχίσουν να κάνουν τις εγγραφές τους.

Για την ώρα πολλές είναι πάντως οι αντιρρήσεις για τις συμβάσεις αλλά και για τον ίδιο τον νόμο που αφορά τον θεσμό του προσωπικού γιατρού.


Τζιτζιμιτζιχότζιρας :smt047
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών