Παίζετε στοίχημα (ποδοσφαιρικό-αλογικό-κίνο-τζόκερ-κουμ καν κλπ)

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.

Παίζετε στοίχημα (ποδοσφαιρικό-αλογικό-κίνο-τζόκερ-κουμ καν κλπ)

Παίζω ή παίζω μερικές φορές
5
56%
Δεν ασχολούμαι - αγνοώ
4
44%
 
Σύνολο ψήφων: 9

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Παίζετε στοίχημα (ποδοσφαιρικό-αλογικό-κίνο-τζόκερ-κουμ καν κλπ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 24 Σεπ 2022, 20:11

Esperos έγραψε:
24 Σεπ 2022, 20:01
Πάιζω τζοκερ, βάζω 100 ευρώ σε λογαρισμό που έχω και παίζω ένα δελτίο του ενός ευρώ για 100 συνεχόμενες κληρώσεις.
Εχω κερδίσε ένα 4αρι και εισέπραξα 50+540=100 ευρώ, το τζοκερ ήταν 17 και εγώ είχα το 18-19.
Είδα στο περίπου πως είναι να κερδιζεις στο τζόκερ. Μου φαινόταν απίστευτο.

Τώρα οι κερατάδες, έχουν βάλει 20% φορολογία στα κέρδη, αν κερδίσει κάποιος ας πούμε 2,000,000 θα του δώσουν 1,600,000

Θα ήθελα να βρω ένα τρόπο να κάνω #apoxi apo opap ώστε να μην παίζει κανένας και το δημόσιο τοκογλίφος,
να πάρει απ τα τρία το μακρύτερο.
Επίσης τα κέρδη που δεν τα αποδίδουν διότι δεν τα ζητάνε οι τυχεροί, παλαιότερα τα ξαναέκαναν ένα τζόκερ στην πρωτοχρονιά,
τώρα και αυτά οι τοκογλίφοι του Δημοσίου, τα εισπράτουν υπερ δικά τους για να πλερώνουν τους μετακλητούς.
Στο τζόκερ ξεκινάς με 60% φόρο (!).
Δηλαδή το 1 ευρώ γίνεται 40 λεπτά στο διανεμητέο.
Ούτε οι επιχειρήσεις Ωνάση δεν πλήρωναν 60% φόρο.
Ο άλλος φόρος είναι επί πλέον !
Ο έξτρα φόρος ξεκίνησε με Δρεττάκη και από το 2010 και μετά αυξήθηκε.
Στην Αγγλία ο σοασιαλιστής Μπλαιρ τον κατήργησε.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2476
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Παίζετε στοίχημα (ποδοσφαιρικό-αλογικό-κίνο-τζόκερ-κουμ καν κλπ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 24 Σεπ 2022, 20:14

wooded glade έγραψε:
24 Σεπ 2022, 20:11
Esperos έγραψε:
24 Σεπ 2022, 20:01
Πάιζω τζοκερ, βάζω 100 ευρώ σε λογαρισμό που έχω και παίζω ένα δελτίο του ενός ευρώ για 100 συνεχόμενες κληρώσεις.
Εχω κερδίσε ένα 4αρι και εισέπραξα 50+540=100 ευρώ, το τζοκερ ήταν 17 και εγώ είχα το 18-19.
Είδα στο περίπου πως είναι να κερδιζεις στο τζόκερ. Μου φαινόταν απίστευτο.

Τώρα οι κερατάδες, έχουν βάλει 20% φορολογία στα κέρδη, αν κερδίσει κάποιος ας πούμε 2,000,000 θα του δώσουν 1,600,000

Θα ήθελα να βρω ένα τρόπο να κάνω #apoxi apo opap ώστε να μην παίζει κανένας και το δημόσιο τοκογλίφος,
να πάρει απ τα τρία το μακρύτερο.
Επίσης τα κέρδη που δεν τα αποδίδουν διότι δεν τα ζητάνε οι τυχεροί, παλαιότερα τα ξαναέκαναν ένα τζόκερ στην πρωτοχρονιά,
τώρα και αυτά οι τοκογλίφοι του Δημοσίου, τα εισπράτουν υπερ δικά τους για να πλερώνουν τους μετακλητούς.
Στο τζόκερ ξεκινάς με 60% φόρο (!).
Δηλαδή το 1 ευρώ γίνεται 40 λεπτά στο διανεμητέο.
Ούτε οι επιχειρήσεις Ωνάση δεν πλήρωναν 60% φόρο.
Ο άλλος φόρος είναι επί πλέον !
Ο έξτρα φόρος ξεκίνησε με Δρεττάκη και από το 2010 και μετά αυξήθηκε.
Στην Αγγλία ο σοασιαλιστής Μπλαιρ τον κατήργησε.
Εντάξει το πόσο διανέμεται, αυτό το ξέρεις από την αρχή. Μετά αν ο υπερτυχερός κερδίσει 5 μύρια, γιατί να του φάνε και ένα 20% και να του δώσουν 4 ?
Ας πούμε 4 απ την αρχή, να μην λέει το τζόκερ στην επόμενη κλήρωση 5 μυρια το τζακποτ, να πει 5 αλλά με 20% φόρο.

Αυτά δεν μπορώ
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Παίζετε στοίχημα (ποδοσφαιρικό-αλογικό-κίνο-τζόκερ-κουμ καν κλπ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 24 Σεπ 2022, 20:21

Esperos έγραψε:
24 Σεπ 2022, 20:14
wooded glade έγραψε:
24 Σεπ 2022, 20:11
Esperos έγραψε:
24 Σεπ 2022, 20:01
Πάιζω τζοκερ, βάζω 100 ευρώ σε λογαρισμό που έχω και παίζω ένα δελτίο του ενός ευρώ για 100 συνεχόμενες κληρώσεις.
Εχω κερδίσε ένα 4αρι και εισέπραξα 50+540=100 ευρώ, το τζοκερ ήταν 17 και εγώ είχα το 18-19.
Είδα στο περίπου πως είναι να κερδιζεις στο τζόκερ. Μου φαινόταν απίστευτο.

Τώρα οι κερατάδες, έχουν βάλει 20% φορολογία στα κέρδη, αν κερδίσει κάποιος ας πούμε 2,000,000 θα του δώσουν 1,600,000

Θα ήθελα να βρω ένα τρόπο να κάνω #apoxi apo opap ώστε να μην παίζει κανένας και το δημόσιο τοκογλίφος,
να πάρει απ τα τρία το μακρύτερο.
Επίσης τα κέρδη που δεν τα αποδίδουν διότι δεν τα ζητάνε οι τυχεροί, παλαιότερα τα ξαναέκαναν ένα τζόκερ στην πρωτοχρονιά,
τώρα και αυτά οι τοκογλίφοι του Δημοσίου, τα εισπράτουν υπερ δικά τους για να πλερώνουν τους μετακλητούς.
Στο τζόκερ ξεκινάς με 60% φόρο (!).
Δηλαδή το 1 ευρώ γίνεται 40 λεπτά στο διανεμητέο.
Ούτε οι επιχειρήσεις Ωνάση δεν πλήρωναν 60% φόρο.
Ο άλλος φόρος είναι επί πλέον !
Ο έξτρα φόρος ξεκίνησε με Δρεττάκη και από το 2010 και μετά αυξήθηκε.
Στην Αγγλία ο σοασιαλιστής Μπλαιρ τον κατήργησε.
Εντάξει το πόσο διανέμεται, αυτό το ξέρεις από την αρχή. Μετά αν ο υπερτυχερός κερδίσει 5 μύρια, γιατί να του φάνε και ένα 20% και να του δώσουν 4 ?
Ας πούμε 4 απ την αρχή, να μην λέει το τζόκερ στην επόμενη κλήρωση 5 μυρια το τζακποτ, να πει 5 αλλά με 20% φόρο.

Αυτά δεν μπορώ
Λίγοι κερδίζουν τα πέντε εκατομμύρια.
Δεν βγάζει το κράτος απ' αυτά.
Από τα μεσαία στοιχήματα βγάζει, αλλά φυσικά είναι άδικο.
Οι παίκτες του στοιχήματος από την τηλεόραση είναι κομμένοι περισσότερο και από ότι ήταν το ... ΚΚΕ επί εποχής 21ης Απριλίου.
Οι ίδιοι φοβούνται να σχηματίσουν γκρουπ διαμαρτυρίας, ή επειδή είναι οι ίδιοι μποτ κάποιου κόμματος το παίζουν στρίβειν διά του αρραβώνος κάθε φορά που γίνεται μία τέτοια προσπάθεια.
Οι κρατικές δυνάμεις καταστολής δεν ήξεραν πάντα ότι οι παίκτες των στοιχημάτων ήταν τόσο κότες, αλλά από κάποια στιγμή και μετά το έμαθαν.

Τελικά γίνεται και υπερκουβάς η υπόθεση -διότι περί αυτού πρόκειται- και δεν παίρνει ούτε το κράτος τίποτα.
Ισχύει, μπορείς να κοροϊδέψεις τον οποιονδήποτε, δεν μπορείς να κοροϊδέψεις τα ευρώ στην τσέπη του (όταν γίνουν ... ιπτάμενα).

Τα κουμούνια τους αρέσει βέβαια γιατί θέλουν να τρώμε όλοι καλαμπόκι κάτω από τις ριπές του κνούτου.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών