Δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση του Θάνου Πλεύρη

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21714
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση του Θάνου Πλεύρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 13 Οκτ 2022, 18:12

Τι σχέση έχει το μονοτονικό με τα διπλά σύμφωνα; Κι εγώ παπάς το ξέρω, μάλλον η σύγχυση οφείλεται στο παππούς, το οποίο βέβαια όλοι σχεδόν το γράφουν σήμερα λανθασμένα με ένα πι.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29747
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση του Θάνου Πλεύρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 13 Οκτ 2022, 18:16

Ήρθε και ο ολοκληρωτισμός
Εισαγγελική έρευνα για το ναζιστικό χαιρετισμό του Κώστα Πλεύρη


Την παρέμβαση του προϊσταμένου της Εισαγγελίας Πρωτοδικών της Αθήνας Αντώνη Ελευθεριάνου προκάλεσε ο ναζιστικός χαιρετισμός του Κωνσταντίνου Πλεύρη μέσα στην δικαστική αίθουσα, όπου διεξάγεται σε δεύτερο βαθμό η δίκη της Χρυσής Αυγής.

Ο κ. Ελευθεριάνος διέταξε τη διενέργεια προκαταρκτικής εξέτασης, με βάση τις διατάξεις του αντιρατσιστικού νόμου. την οποία ανέθεσε στην εισαγγελέα Μαρία Καραμανώλη, που έχει και τη σχετική αρμοδιότητα για τη δίωξη και έρευνα ρατσιστικών εγκλημάτων.

Ο Κωνσταντίνος Πλεύρης, που παρίσταται ως συνήγορος υπεράσπισης του καταδικασμένου ευρωβουλευτή Γιάννη Λαγού, χαιρέτησε ναζιστικά, παρουσία των δικαστών, λίγο πριν αποχωρήσουν από την αίθουσα την περασμένη εβδομάδα.

Στο πλαίσιο της εισαγγελικής έρευνας θα κληθούν να καταθέσουν δικηγόροι που ήταν παρόντες στη δικαστική αίθουσα, προκειμένου να αποσαφηνιστεί πώς ακριβώς συνέβη.

Σχολιάζοντας την κίνηση αυτή του Κ. Πλεύρη, ο γιος του, υπουργός Υγείας Θάνος Πλεύρης έχει δηλώσει :«Ο πατέρας μου ποτέ δεν έχει κρύψει την ιδεολογία του, που η δημοκρατία του επιτρέπει να έχει. Ο χαιρετισμός με κάνει να αισθάνομαι πολύ άσχημα για δύο λόγους, ο πρώτος, ότι έγινε μέσα στη δικαστική αίθουσα και ο δεύτερος μπροστά σε μια γυναίκα που το παιδί της δολοφονήθηκε από έναν ναζί. Με συγχωρείτε, αλλά αυτό είναι αποκτήνωση».

https://www.zougla.gr/greece/article/is ... sta-plevri

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41149
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση του Θάνου Πλεύρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Οκτ 2022, 18:31

sharp έγραψε:
13 Οκτ 2022, 18:12
Τι σχέση έχει το μονοτονικό με τα διπλά σύμφωνα; Κι εγώ παπάς το ξέρω, μάλλον η σύγχυση οφείλεται στο παππούς, το οποίο βέβαια όλοι σχεδόν το γράφουν σήμερα λανθασμένα με ένα πι.
Δεν υπάρχει καμμιά σύγχυση. Αμφότερα το παππούς και το παπάς (και ο πάπας) προέρχονται από το αρχαίο πάππας, νηπιακή λέξη για τον μπαμπά, από το "πα πα", που συναντάμε σε όλες τις γλώσσες. Γιατί η αρχαία λέξη γράφτηκε με δύο π είναι άγνωστο. Ο Μπαμπινιώτης λέει κάτι απίστευτες μπούρδες στο συγκεκριμένο λήμμα, που δεν προκύπτουν από καμμιά ιστορική ορθογραφία, επεξήγηση ή λογική ανάλυση.

Η λέξη παπάς όμως, με κατέβασμα του τόνου, γράφτηκε από την αρχή με ένα πι. Ήδη από την ελληνιστική με ένα πι γράφεται. Ποτέ δεν γραφόταν με δύο πι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21714
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση του Θάνου Πλεύρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 13 Οκτ 2022, 19:58

Ναι, τα διάβασα στο μεταξύ στο λινκ.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση του Θάνου Πλεύρη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 15 Οκτ 2022, 16:00

Beria έγραψε:
11 Οκτ 2022, 19:58

Στο ν κόλλησα γιατί το κάνει συνέχεια και πυροδοτεί τον ψυχαναγκασμό μου
..

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών