Koυλης: Ανακοινωνει μέτρο-εκπληξη για ολους τους πολιτες στη Βουλή

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71060
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Koυλης: Ανακοινωνει μέτρο-εκπληξη για ολους τους πολιτες στη Βουλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Δεκ 2022, 00:06

ethereal έγραψε:
18 Δεκ 2022, 00:00
hellegennes έγραψε:
17 Δεκ 2022, 23:48
ethereal έγραψε:
17 Δεκ 2022, 23:39


Δεν ξέρω αν κάνω λάθος, αλλά πιστεύω δεν λογίζεσαι στην κατηγορία Σ/Μ με την κυριολεκτική έννοια του όρου. Δηλαδή στην κλίμακα από περίπτερο ως Σ/Μ θα γίνεται χρήση του μέτρου; Επιδοτείται το κάπνισμα π.χ.;
Δεν άκουσα το διάγγελμα. Διάβασα στην Ναυτεμπορική αυτό:
Από τον Φεβρουάριο 2023 και για έξι μήνες (έως τον Ιούλιο 2023) δίνεται ενίσχυση ύψους 10% επί των αγορών νοικοκυριών, τα οποία πληρούν τα κριτήρια ένταξης, σε supermarket και άλλες επιχειρήσεις που δραστηριοποιούνται στο λιανικό εμπόριο τροφίμων (φούρνους, minimarket, οπωροπωλεία, κρεοπωλεία, ιχθυοπωλεία, γαλακτοπωλεία κτλ.).
Υπόψη ότι η αγορανομική διάταξη άλλαξε το 2012 και από τότε όλοι εμείς λεγόμαστε καταστήματα τροφίμων. Δεν υπάρχει διάκριση μεταξύ εμένα ας πούμε και του Μασούτη. Οι μόνες διάκρισεις που ισχύουν είναι σε σχέση με τον αριθμό των εργαζομένων και τα τετραγωνικά του χώρου, αλλά αυτά έχουν να κάνουν με τεχνικά ζητήματα (π.χ. εγώ μπορώ να είμαι ανοιχτά 24/365). Νομικά είμαστε ίδιου τύπου επιχείρηση. Η άδειά μου είναι καταστήματος τροφίμων λιανικής (και χονδρικής), η οποία πλέον καλύπτει όλο το φάσμα εμπορευμάτων, από τρόφιμα μέχρι ρούχα και από ηλεκτρολογικό υλικό μέχρι νωπό κρέας και ψάρι. Δεν χρειάζεται πλέον ειδική άδεια κρεωπολείου, αρτοποιείου, κτλ. Όλα αυτά έχουν καταργηθεί και απλοποιηθεί.
Ευχαριστώ.
Μου λες, δηλαδή, ότι ενδεχόμενες αγορές από σένα σε κωδικούς άσχετους με τρόφιμα και είδη διαβίωσης θα έχουν επιδοματική ελάφρυνση ή θα μπορούν να αναγνωρίζονται και να αφαιρούνται αυτομάτως με κάποιο τρόπο;
Επίσης, αν κάποιος αγοράζει χαρτικά και καθαριστικά π.χ. από εξειδικευμένο κατάστημα/αποθήκη γιατί θα πρέπει να οδηγηθεί σε Σ/Μ για να τύχει "επιδότησης";
Και θα μπορούσα να φέρω πολλά τέτοια παραδείγματα, συν το αδιαμφισβήτητο γεγονός για τη ΜΗ χρήση της άυλης ψηφιακής κάρτας από την πλειονότητα, για να καταλάβουμε ότι το μέτρο είναι μόνο για να χαίρονται οι λεκανατζούδες.
Ρε σεις, το' χετε χάσει τελείως; :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 9182
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Koυλης: Ανακοινωνει μέτρο-εκπληξη για ολους τους πολιτες στη Βουλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 18 Δεκ 2022, 00:07

Σπανακιας έγραψε:
18 Δεκ 2022, 00:05
Καραμελίτσα έγραψε:
18 Δεκ 2022, 00:03


Δηλαδή το ότι λέει 8.400.000 που ανακουφίζονται, δεν είναι δικαιούχοι. Έξυπνε μου άντρα εσύ.
Ανακουφιζονται αυτοι που ανηκουν στα νοικοκυρια που ειναι δικαιουχοι
Ξυπνα επιτελους
Πρέπει κάτι να φανείς ότι λες, για να μην γίνεις τελείως ρόμπα, ε νεοδημοκρατικούλη μου;
Z

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14979
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Koυλης: Ανακοινωνει μέτρο-εκπληξη για ολους τους πολιτες στη Βουλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 18 Δεκ 2022, 00:11

Dwarven Blacksmith έγραψε:
17 Δεκ 2022, 23:58
Orion22 έγραψε:
17 Δεκ 2022, 23:57
Εικόνα : Τhe Thread (vol.7)
Το ΠΑΣΟΚ δεν έδινε 6μηνα επιδόματα, εξασφάλιζε όλη τη γενιά σου.
More like
επιδόρπιο πριν το κυρίως πιάτο (UBI)
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

ethereal
Δημοσιεύσεις: 1598
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 14:09

Re: Koυλης: Ανακοινωνει μέτρο-εκπληξη για ολους τους πολιτες στη Βουλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ethereal » 18 Δεκ 2022, 00:12

under έγραψε:
18 Δεκ 2022, 00:03
ethereal έγραψε:
18 Δεκ 2022, 00:00
hellegennes έγραψε:
17 Δεκ 2022, 23:48


Δεν άκουσα το διάγγελμα. Διάβασα στην Ναυτεμπορική αυτό:



Υπόψη ότι η αγορανομική διάταξη άλλαξε το 2012 και από τότε όλοι εμείς λεγόμαστε καταστήματα τροφίμων. Δεν υπάρχει διάκριση μεταξύ εμένα ας πούμε και του Μασούτη. Οι μόνες διάκρισεις που ισχύουν είναι σε σχέση με τον αριθμό των εργαζομένων και τα τετραγωνικά του χώρου, αλλά αυτά έχουν να κάνουν με τεχνικά ζητήματα (π.χ. εγώ μπορώ να είμαι ανοιχτά 24/365). Νομικά είμαστε ίδιου τύπου επιχείρηση. Η άδειά μου είναι καταστήματος τροφίμων λιανικής (και χονδρικής), η οποία πλέον καλύπτει όλο το φάσμα εμπορευμάτων, από τρόφιμα μέχρι ρούχα και από ηλεκτρολογικό υλικό μέχρι νωπό κρέας και ψάρι. Δεν χρειάζεται πλέον ειδική άδεια κρεωπολείου, αρτοποιείου, κτλ. Όλα αυτά έχουν καταργηθεί και απλοποιηθεί.
Ευχαριστώ.
Μου λες, δηλαδή, ότι ενδεχόμενες αγορές από σένα σε κωδικούς άσχετους με τρόφιμα και είδη διαβίωσης θα έχουν επιδοματική ελάφρυνση ή θα μπορούν να αναγνωρίζονται και να αφαιρούνται αυτομάτως με κάποιο τρόπο;
Επίσης, αν κάποιος αγοράζει χαρτικά και καθαριστικά π.χ. από εξειδικευμένο κατάστημα/αποθήκη γιατί θα πρέπει να οδηγηθεί σε Σ/Μ για να τύχει "επιδότησης";
Και θα μπορούσα να φέρω πολλά τέτοια παραδείγματα, συν το αδιαμφισβήτητο γεγονός για τη ΜΗ χρήση της άυλης ψηφιακής κάρτας από την πλειονότητα, για να καταλάβουμε ότι το μέτρο είναι μόνο για να χαίρονται οι λεκανατζούδες.
ειναι ιδεα μου ή το μετρο σου ετσουξε λιγο τη σουφρα ;
Πρώτη φορά ασχολήθηκα με σένα και το έκανα μόνο και μόνο για να μη μένουν αναρτήσεις του τύπου "κάνεις αγορές 400 ευρώ, 40 ευρώ θα πάρεις επιδότηση".
Σου υπέδειξα, χωρίς χαρακτηρισμούς, να σταματήσεις να γράφεις. Τουλάχιστον, μέχρι να κατανοήσεις αυτά που συζητάμε.

Επέλεξες να ασχοληθείς με σούφρες.
Μέχρι εκεί φτάνεις.

ethereal
Δημοσιεύσεις: 1598
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 14:09

Re: Koυλης: Ανακοινωνει μέτρο-εκπληξη για ολους τους πολιτες στη Βουλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ethereal » 18 Δεκ 2022, 00:13

ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Δεκ 2022, 00:06

Ρε σεις, το' χετε χάσει τελείως; :lol:
Για πες.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71060
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Koυλης: Ανακοινωνει μέτρο-εκπληξη για ολους τους πολιτες στη Βουλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Δεκ 2022, 00:14

Orion22 έγραψε:
18 Δεκ 2022, 00:11
Dwarven Blacksmith έγραψε:
17 Δεκ 2022, 23:58
Orion22 έγραψε:
17 Δεκ 2022, 23:57
Εικόνα : Τhe Thread (vol.7)
Το ΠΑΣΟΚ δεν έδινε 6μηνα επιδόματα, εξασφάλιζε όλη τη γενιά σου.
More like
επιδόρπιο πριν το κυρίως πιάτο (UBI)
Ακριβώς. Και απλώς άνοιξε στις υπόλοιπες γενιές την όρεξη. :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71060
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Koυλης: Ανακοινωνει μέτρο-εκπληξη για ολους τους πολιτες στη Βουλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Δεκ 2022, 00:15

ethereal έγραψε:
18 Δεκ 2022, 00:13
ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Δεκ 2022, 00:06

Ρε σεις, το' χετε χάσει τελείως; :lol:
Για πες.
Δεν ξέρω από που να αρχίσω και που να τελειώσω. Άσ' το.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Koυλης: Ανακοινωνει μέτρο-εκπληξη για ολους τους πολιτες στη Βουλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 18 Δεκ 2022, 00:15

ethereal έγραψε:
18 Δεκ 2022, 00:12
under έγραψε:
18 Δεκ 2022, 00:03
ethereal έγραψε:
18 Δεκ 2022, 00:00


Ευχαριστώ.
Μου λες, δηλαδή, ότι ενδεχόμενες αγορές από σένα σε κωδικούς άσχετους με τρόφιμα και είδη διαβίωσης θα έχουν επιδοματική ελάφρυνση ή θα μπορούν να αναγνωρίζονται και να αφαιρούνται αυτομάτως με κάποιο τρόπο;
Επίσης, αν κάποιος αγοράζει χαρτικά και καθαριστικά π.χ. από εξειδικευμένο κατάστημα/αποθήκη γιατί θα πρέπει να οδηγηθεί σε Σ/Μ για να τύχει "επιδότησης";
Και θα μπορούσα να φέρω πολλά τέτοια παραδείγματα, συν το αδιαμφισβήτητο γεγονός για τη ΜΗ χρήση της άυλης ψηφιακής κάρτας από την πλειονότητα, για να καταλάβουμε ότι το μέτρο είναι μόνο για να χαίρονται οι λεκανατζούδες.
ειναι ιδεα μου ή το μετρο σου ετσουξε λιγο τη σουφρα ;
Πρώτη φορά ασχολήθηκα με σένα και το έκανα μόνο και μόνο για να μη μένουν αναρτήσεις του τύπου "κάνεις αγορές 400 ευρώ, 40 ευρώ θα πάρεις επιδότηση".
Σου υπέδειξα, χωρίς χαρακτηρισμούς, να σταματήσεις να γράφεις. Τουλάχιστον, μέχρι να κατανοήσεις αυτά που συζητάμε.

Επέλεξες να ασχοληθείς με σούφρες.
Μέχρι εκεί φτάνεις.
Μεχρι εκει φτανω οταν απευθυνομαι σε ατομα που γραφουν τις μαλακιες που γραφεις εσυ.
Εγω τη δικη μου την διορθωσα αμεσως και πριν την "ευγενικη" υποδειξη σου.
Μια σου και δεκα μου.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

ethereal
Δημοσιεύσεις: 1598
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 14:09

Re: Koυλης: Ανακοινωνει μέτρο-εκπληξη για ολους τους πολιτες στη Βουλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ethereal » 18 Δεκ 2022, 00:17

hellegennes έγραψε:
18 Δεκ 2022, 00:05
ethereal έγραψε:
18 Δεκ 2022, 00:00
Ευχαριστώ.
Μου λες, δηλαδή, ότι ενδεχόμενες αγορές από σένα σε κωδικούς άσχετους με τρόφιμα και είδη διαβίωσης θα έχουν επιδοματική ελάφρυνση ή θα μπορούν να αναγνωρίζονται και να αφαιρούνται αυτομάτως με κάποιο τρόπο;
Επίσης, αν κάποιος αγοράζει χαρτικά και καθαριστικά π.χ. από εξειδικευμένο κατάστημα/αποθήκη γιατί θα πρέπει να οδηγηθεί σε Σ/Μ για να τύχει "επιδότησης";
Και θα μπορούσα να φέρω πολλά τέτοια παραδείγματα, συν το αδιαμφισβήτητο γεγονός για τη ΜΗ χρήση της άυλης ψηφιακής κάρτας από την πλειονότητα, για να καταλάβουμε ότι το μέτρο είναι μόνο για να χαίρονται οι λεκανατζούδες.
Όχι, θα λειτουργεί όπως η κάρτα σίτισης γιατί δεν γίνεται να λειτουργήσει αλλιώς. Δηλαδή το κράτος δεν θα ξέρει αν ο πελάτης αγόρασε από μένα ραπανάκια ή ριχτάρια. Θεωρητικά αφορά είδη πρώτης ανάγκης αλλά πρακτικά δεν γίνεται κάποιου είδους έλεγχος κι ούτε μπορεί να γίνει.
Άρα, και για να απαντήσω και στο εμβρόντητο γατί, η επιλογή των καταστημάτων δεν είναι ισόνομη.
Αλλά πώς θα το παίξουμε ρομπέν των φτωχών αν δεν βάλουμε και λίγο "τρόφιμο" και "πρώτη ανάγκη" μέσα;

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14204
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Koυλης: Ανακοινωνει μέτρο-εκπληξη για ολους τους πολιτες στη Βουλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 18 Δεκ 2022, 00:17

Δηλωσεις Παναγιωτοπουλου προχθες

Εικόνα

Κλειδωμενη η 4η FDI την οποια θεωρει απαραιτητη το ναυτικο στο 1 δις ενω με τις ανατιμησεις αν την διαπραγματευομασταν σημερα θα κοστιζε 1,3.δις, και αυτοι τα λεφτα πανε να τα κανουν ψηφους.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25724
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Koυλης: Ανακοινωνει μέτρο-εκπληξη για ολους τους πολιτες στη Βουλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 18 Δεκ 2022, 00:19

panos291 έγραψε:
18 Δεκ 2022, 00:17
Δηλωσεις Παναγιωτοπουλου προχθες

[img]https://i.postimg.cc/hjTsrn7m/Scre ... .jpg[/img]

Κλειδωμενη η 4η FDI την οποια θεωρει απαραιτητη το ναυτικο στο 1 δις ενω με τις ανατιμησεις αν την διαπραγματευομασταν σημερα θα κοστιζε 1,3.δις, και αυτοι τα λεφτα πανε να τα κανουν ψηφους.
ναι, γιατι αν δεν παρουν ψηφους, μετα θα ερθει ο αλλος που θα ακυρωσει και τις 3 FDI
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος talaipwros την 18 Δεκ 2022, 00:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

ethereal
Δημοσιεύσεις: 1598
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 14:09

Re: Koυλης: Ανακοινωνει μέτρο-εκπληξη για ολους τους πολιτες στη Βουλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ethereal » 18 Δεκ 2022, 00:19

under έγραψε:
18 Δεκ 2022, 00:15
ethereal έγραψε:
18 Δεκ 2022, 00:12
under έγραψε:
18 Δεκ 2022, 00:03


ειναι ιδεα μου ή το μετρο σου ετσουξε λιγο τη σουφρα ;
Πρώτη φορά ασχολήθηκα με σένα και το έκανα μόνο και μόνο για να μη μένουν αναρτήσεις του τύπου "κάνεις αγορές 400 ευρώ, 40 ευρώ θα πάρεις επιδότηση".
Σου υπέδειξα, χωρίς χαρακτηρισμούς, να σταματήσεις να γράφεις. Τουλάχιστον, μέχρι να κατανοήσεις αυτά που συζητάμε.

Επέλεξες να ασχοληθείς με σούφρες.
Μέχρι εκεί φτάνεις.
Μεχρι εκει φτανω οταν απευθυνομαι σε ατομα που γραφουν τις μαλακιες που γραφεις εσυ.
Εγω τη δικη μου την διορθωσα αμεσως και πριν την "ευγενικη" υποδειξη σου.
Μια σου και δεκα μου.
Έχεις αναλογιστεί από πόσες τέτοιες μαλακίες σου ορμώμενος έχεις γράψει ένα σωρό τέρατα, πριν καταλάβεις (ή σου σφυρίξουν) τι λες;

Άβαταρ μέλους
Σπανακιας
Δημοσιεύσεις: 3512
Εγγραφή: 09 Μάιος 2022, 23:18
Phorum.gr user: ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ

Re: Koυλης: Ανακοινωνει μέτρο-εκπληξη για ολους τους πολιτες στη Βουλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπανακιας » 18 Δεκ 2022, 00:20

hellegennes έγραψε:
17 Δεκ 2022, 23:35
ethereal έγραψε:
17 Δεκ 2022, 23:34
Ερώτηση: Έχεις την αίσθηση, με όσα ακούσαμε σήμερα, ότι θα περιληφθούν και επιχειρήσεις όπως η δική σου στο μέτρο;
Ναι. Για μένα βέβαια δεν θα αλλάξει τίποτα.

650.000.000€ θα πεσουν στην αγορα μεσα σε ενα εξαμηνο για να επιδοτησουν αγορες απο τον κλαδο του αλλα γι αυτον δεν θα αλλαξει τιποτα
Η μαλακια παει συννεφο

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Koυλης: Ανακοινωνει μέτρο-εκπληξη για ολους τους πολιτες στη Βουλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 18 Δεκ 2022, 00:22

panos291 έγραψε:
18 Δεκ 2022, 00:17
Δηλωσεις Παναγιωτοπουλου προχθες

[img]https://i.postimg.cc/hjTsrn7m/Scre ... .jpg[/img]

Κλειδωμενη η 4η FDI την οποια θεωρει απαραιτητη το ναυτικο στο 1 δις ενω με τις ανατιμησεις αν την διαπραγματευομασταν σημερα θα κοστιζε 1,3.δις, και αυτοι τα λεφτα πανε να τα κανουν ψηφους.
Τα λεφτα ειναι απο την εκτακτη φορολογηση των διυλιστηριων οπως επιβαλει η ΕΕ.
Αν δεν κανω λαθος αυτα τα χρηματα οφειλουν να πανε σε κοινωνικη πολιτικη συμφωνα με τις οδηγιες της ΕΕ.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

ethereal
Δημοσιεύσεις: 1598
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 14:09

Re: Koυλης: Ανακοινωνει μέτρο-εκπληξη για ολους τους πολιτες στη Βουλή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ethereal » 18 Δεκ 2022, 00:24

Σπανακιας έγραψε:
18 Δεκ 2022, 00:20
hellegennes έγραψε:
17 Δεκ 2022, 23:35
ethereal έγραψε:
17 Δεκ 2022, 23:34
Ερώτηση: Έχεις την αίσθηση, με όσα ακούσαμε σήμερα, ότι θα περιληφθούν και επιχειρήσεις όπως η δική σου στο μέτρο;
Ναι. Για μένα βέβαια δεν θα αλλάξει τίποτα.

650.000.000€ θα πεσουν στην αγορα μεσα σε ενα εξαμηνο για να επιδοτησουν αγορες απο τον κλαδο του αλλα γι αυτον δεν θα αλλαξει τιποτα
Η μαλακια παει συννεφο
Μια τετραμελής οικογένεια που θα ωφελείται τον μήνα κανά δεκάευρω το άτομο και είναι και πελάτες του, πόσο λες ότι θα του αλλάξει τη δουλειά του;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών