Διαρροές exit polls

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41168
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Διαρροές exit polls

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 21 Μάιος 2023, 19:30

Aν παει στις 5-6 μοναδες η διαφορα και εχουμε δευτερες εκλογες δεν πιστευω η ψηφος στην αριστερα να κατακερματισθει παλι, ψηφισαν μεχρι και Ζωη γιατι περιμεναν μεγαλη πτωση του Κουλη, αν δουν ομως οι αριστεροι οτι τους ξαναφορτωνεται Κουλης στις δευτερες εκλογες θα ψηφισουν ΣΥΡΙΖΑ. Το ιδιο ισχυει και για καποιους εθνικιστες και για μενα προσωπικα.

.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Διαρροές exit polls

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 21 Μάιος 2023, 19:31

AOC έγραψε:
21 Μάιος 2023, 19:28
Εντάξει κρατάμε ως θετικό την άνοδο του ΚΚΕ, μετά απο δεκαετίες μετριότητας. Αν πάρει πάνω από 7% θα είναι κατόρθωμα.
Δεν μπορώ να καταλάβω μόνο γιατί επιμένουν σε ηγέτες τύπου Μπρέζνιεβ αντί για ηγέτες τύπου Λένιν.
Αλλά από το τίποτα, ένα άκρο επιτέλους φαίνεται να ανέβηκε.
Όσο σκοτώνει ο φιλελευθερισμός την ελληνική κοινωνία , η άνοδος των άκρων είναι αναπόφευκτη.
Πολύ σωστά.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7783
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Διαρροές exit polls

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 21 Μάιος 2023, 19:33

Arisvilla έγραψε:
21 Μάιος 2023, 19:20
Otto Weininger έγραψε:
21 Μάιος 2023, 19:19
Arisvilla έγραψε:
21 Μάιος 2023, 19:10

8 ήταν και έδιναν 12. Περιμένετε.
Δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει αλλά και τώρα 12 δίνουν.
Βασικά δέκα δίνουν. Ας περιμένουμε τα τελικά.
Όσο περιμένουμε ας θυμηθούμε τι έλεγαν τα exit polls το 2019

https://www.iefimerida.gr/ekloges/telik ... otelesmata

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Διαρροές exit polls

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 21 Μάιος 2023, 19:35

Ο Σύριζα έκανε προεκλογική εκστρατεία με απίστευτη παροχολογία απευθυνόμενος στο συναίσθημα "και τα μισά να κάνει πάλι καλά θα είναι". Και δε κέρδισε τίποτα.

Αυτό είναι αφενός ελπιδοφόρο μήνυμα, δείχνει ωριμότητα των ψηφοφόρων και αφετέρου δείχνει το βαθμό ανυποληψίας της ηγεσίας του Σύριζα.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41168
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Διαρροές exit polls

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 21 Μάιος 2023, 19:37

Jack Shephard έγραψε:
21 Μάιος 2023, 19:35
Ο Σύριζα έκανε προεκλογική εκστρατεία με απίστευτη παροχολογία απευθυνόμενος στο συναίσθημα "και τα μισά να κάνει πάλι καλά θα είναι". Και δε κέρδισε τίποτα.

Αυτό είναι αφενός ελπιδοφόρο μήνυμα, δείχνει ωριμότητα των ψηφοφόρων και αφετέρου δείχνει το βαθμό ανυποληψίας της ηγεσίας του Σύριζα.


Tην ανωριμοτητα των αριστερων δειχνει γιατι ειπαν δεν θελουμε το λιγο καλυτερο του ΣΥΡΙΖΑ και την περισσοτερη δημοκρατια αλλα τα θελουμε ολα η τιποτα και ψηφισαν Ζωη, Βαρουφακη και ΚΚΕ.

Και ετσι πηραν απο τα τρια το μακρυτερο: τον Κουλη.

.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43788
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Διαρροές exit polls

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 21 Μάιος 2023, 19:37

Jack Shephard έγραψε:
21 Μάιος 2023, 19:35
Ο Σύριζα έκανε προεκλογική εκστρατεία με απίστευτη παροχολογία απευθυνόμενος στο συναίσθημα "και τα μισά να κάνει πάλι καλά θα είναι". Και δε κέρδισε τίποτα.

Αυτό είναι αφενός ελπιδοφόρο μήνυμα, δείχνει ωριμότητα των ψηφοφόρων και αφετέρου δείχνει το βαθμό ανυποληψίας της ηγεσίας του Σύριζα.
Εγώ πάντως που είχα πάει να διαβάσω το πρόγραμμα του δεν θυμάμαι να με εντυπωσίασε κάτι ως προς το επίπεδο των παροχών. Νομίζω το μεγαλύτερο κόστος ήταν η μείωση του ΦΠΑ η οποία όμως δεν κάνει εύκολα trickle down.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11527
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Διαρροές exit polls

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 21 Μάιος 2023, 19:38

Jack Shephard έγραψε:
21 Μάιος 2023, 19:35
Ο Σύριζα έκανε προεκλογική εκστρατεία με απίστευτη παροχολογία απευθυνόμενος στο συναίσθημα "και τα μισά να κάνει πάλι καλά θα είναι". Και δε κέρδισε τίποτα.

Αυτό είναι αφενός ελπιδοφόρο μήνυμα, δείχνει ωριμότητα των ψηφοφόρων και αφετέρου δείχνει το βαθμό ανυποληψίας της ηγεσίας του Σύριζα.
Παπαρια αναλυση. Ο Συριζα εχει το προβλημα οτι εχει ανταγωνιστες στα αριστερα. ΠΑΣΟΚ, ΚΚΕ, Μερα25 και τωρα θα μπει και τεταρτο αριστερο κομμα που ειναι της Κωνσταντοπουλου. Η ΝΔλα φροντισε να φυλακισει τους ανταγωνιστες της στα Δεξια για αυτο εχει καλη συσπηρωση
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Άβαταρ μέλους
Τοξοβόλος_UK
Δημοσιεύσεις: 2853
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 11:32

Re: Διαρροές exit polls

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τοξοβόλος_UK » 21 Μάιος 2023, 19:40

Αρίστος έγραψε:
21 Μάιος 2023, 19:37




Tην ανωριμοτητα των αριστερων δειχνει γιατι ειπαν δεν θελουμε το λιγο καλυτερο του ΣΥΡΙΖΑ και την περισσοτερη δημοκρατια αλλα τα θελουμε ολα η τιποτα και ψηφισαν Ζωη, Βαρουφακη και ΚΚΕ.

Και ετσι πηραν απο τα τρια το μακρυτερο: τον Κουλη.

.
Ναι, ναι.

Στη δουλειά 3 μπάζα συνάδελφοι μου μεταξύ των οποίων και ο προϊστάμενος μου είπαν θα ρίξουν Μ25 ή καμιά μαλακία και αν δυσκολέψει η φάση με τον κούλη στις δεύτερες αναγκαστικά θα ρίξουν ΣΥΡΙΖΑ.

Το άκουσα και μου έπεσε το σαγόνι.

Άβαταρ μέλους
killzone
Δημοσιεύσεις: 5616
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 15:41

Re: Διαρροές exit polls

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από killzone » 21 Μάιος 2023, 19:42

Μεγαλη αποχη.....μονο 48% πηγαν να ψηφισουν....

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Διαρροές exit polls

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 21 Μάιος 2023, 19:42

Αρίστος έγραψε:
21 Μάιος 2023, 19:37
Tην ανωριμοτητα των αριστερων δειχνει γιατι ειπαν δεν θελουμε το λιγο καλυτερο του ΣΥΡΙΖΑ και την περισσοτερη δημοκρατια αλλα τα θελουμε ολα η τιποτα και ψηφισαν Ζωη, Βαρουφακη και ΚΚΕ.

Και ετσι πηραν απο τα τρια το μακρυτερο: τον Κουλη.

.
Αυτό που εσύ λες ανωριμότητα των αριστερών είναι στην πραγματικότητα η ανυποληψία του Σύριζα.

Αυτό που όμως δεν εξηγείς είναι γιατί η ΝΔ θα λάβει το ποσοστό που θα λάβει. Ούτε εγώ δεν περίμενα ποσοστό κοντά στο 40% στις πρώτες εκλογές.

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21698
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Διαρροές exit polls

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 21 Μάιος 2023, 19:43

Jack Shephard έγραψε:
21 Μάιος 2023, 19:35
Ο Σύριζα έκανε προεκλογική εκστρατεία με απίστευτη παροχολογία απευθυνόμενος στο συναίσθημα "και τα μισά να κάνει πάλι καλά θα είναι". Και δε κέρδισε τίποτα.

Αυτό είναι αφενός ελπιδοφόρο μήνυμα, δείχνει ωριμότητα των ψηφοφόρων και αφετέρου δείχνει το βαθμό ανυποληψίας της ηγεσίας του Σύριζα.
μαζί με 1% της ΝΔ πήγαν στο Πασοκ και 1% περίπου στο ΚΚΕ. Δηλ. 4,5% περίπου ψήφισαν αυτόν που δεν έχει κυβερνήσει (είναι άλλο Πασοκ αυτό υποτίθεται :lol: )

Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω, αλλά καμμία ωριμότητα δεν διακρίνω. Ξανά τα ίδια και τα ίδια, δοκιμάζουμε ανυπόμονα όποιον έμεινε, ζητάμε αλλαγή εδώ και τώρα. Το αποδεικνύει και το 3+ της Ζωίτσας.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2351
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Διαρροές exit polls

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 21 Μάιος 2023, 19:43

Jack Shephard έγραψε:
21 Μάιος 2023, 19:35
Ο Σύριζα έκανε προεκλογική εκστρατεία με απίστευτη παροχολογία απευθυνόμενος στο συναίσθημα "και τα μισά να κάνει πάλι καλά θα είναι". Και δε κέρδισε τίποτα.

Αυτό είναι αφενός ελπιδοφόρο μήνυμα, δείχνει ωριμότητα των ψηφοφόρων και αφετέρου δείχνει το βαθμό ανυποληψίας της ηγεσίας του Σύριζα.

Εγώ ξέρω άτομα που σιχαίνονταν τη ΝΔ αλλά δεν ψήφισαν ΣΥΡΙΖΑ επειδή αηδίασαν από τις μεταγραφές του, τόσο αυτές από τη ΝΔ όσο και από το ΠΑΣΟΚ. Δηλαδή να ψηφίζεις ΣΥΡΙΖΑ με Αντώναρο, Κεδίκογλου, Σπηλιωτόπουλο και σχεδόν σίγουρη πρόταση Καραμανλή για ΠτΔ... δεν είναι και πολύ ελκυστικό για κάποιον που δεν θέλει δεξιά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος micmic την 21 Μάιος 2023, 19:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21698
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Διαρροές exit polls

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 21 Μάιος 2023, 19:44

under έγραψε:
21 Μάιος 2023, 19:07
Lord Brum έγραψε:
21 Μάιος 2023, 19:05
under έγραψε:
21 Μάιος 2023, 19:00
αχαχαχαχαχαχαχαχα
ααααααχαχαχαχαχαχα
αααααααααχαχαχαχαχαα
πού χάθηκες ρε?
Περιμενα τις εκλογες :lol:
Κι εγώ.
:smt005::smt005::smt005::smt005:
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11527
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Διαρροές exit polls

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 21 Μάιος 2023, 19:44

Jack Shephard έγραψε:
21 Μάιος 2023, 19:42
Αρίστος έγραψε:
21 Μάιος 2023, 19:37
Tην ανωριμοτητα των αριστερων δειχνει γιατι ειπαν δεν θελουμε το λιγο καλυτερο του ΣΥΡΙΖΑ και την περισσοτερη δημοκρατια αλλα τα θελουμε ολα η τιποτα και ψηφισαν Ζωη, Βαρουφακη και ΚΚΕ.

Και ετσι πηραν απο τα τρια το μακρυτερο: τον Κουλη.

.
Αυτό που εσύ λες ανωριμότητα των αριστερών είναι στην πραγματικότητα η ανυποληψία του Σύριζα.

Αυτό που όμως δεν εξηγείς είναι γιατί η ΝΔ θα λάβει το ποσοστό που θα λάβει. Ούτε εγώ δεν περίμενα ποσοστό κοντά στο 40% στις πρώτες εκλογές.
Eιπαμε γιατι: Στα δεξια παιζει μονη μπαλα. Το επομενο κοινοβουλιαο θα εχει 5 αριστερα και 2 δεξια κομματα
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Άβαταρ μέλους
Τοξοβόλος_UK
Δημοσιεύσεις: 2853
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 11:32

Re: Διαρροές exit polls

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τοξοβόλος_UK » 21 Μάιος 2023, 19:44

Jack Shephard έγραψε:
21 Μάιος 2023, 19:42


Αυτό που εσύ λες ανωριμότητα των αριστερών είναι στην πραγματικότητα η ανυποληψία του Σύριζα.

Αυτό που όμως δεν εξηγείς είναι γιατί η ΝΔ θα λάβει το ποσοστό που θα λάβει. Ούτε εγώ δεν περίμενα ποσοστό κοντά στο 40% στις πρώτες εκλογές.
40% όχι δε περίμενα. Γύρω στο 35% είχα δώσει πρόβλεψη αλλά και αυτό γιατί έχει πολλά μπάζα που επηρρεάζονται από την μιντιακή παντοκρατορεία του κούλη. Εκεί στα κολοχώρια τα χάφτουν όλα τα μηντιακά παπατζιλίκια που πουλάνε τα παπαγαλάκια της ΝΔ

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών