Έπεσε καναντερ

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 40805
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 25 Ιούλ 2023, 22:50

Isildur έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 22:47
Αρίστος έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 22:43
Για σας μπορει να ειναι απολυτα φυσιολογικο να πηγε ο πιλοτος να στουκαρε με δεντρο λογω κακης εκτιμησης, εμενα κατι δεν μου αρεσει σε αυτο και θελω να ξερω αν αντιμετωπιζε ηδη καποιο προβλημα και του ξεφυγε το αεροπλανο να πεσει στο δεντρο.

.
Τίποτα δεν είναι απολύτως φυσιολογικό σε τέτοια περιστατικά. Απορώ απλά γιατί έστω μια φορά δεν μας αρκεί το προφανές κι αυτό που βλέπουν τα μάτια μας και πρέπει να ψάχνουμε για σύνθετες αιτίες. Έστω, μέχρι να βγει κάποιο επίσημο πόρισμα.


Τρεις πηγες εχω βαλει, τον πιλοτο που υπαινισσεται μηχανικη βλαβη πριν γινει η συγκρουση με το δεντρο, το ρεπορταζ της Δημοκρατιας που επισης βλεπει σαν πιθανοτερο σεναριο τη μηχανικη βλαβη για τον ιδιο λογο με τον πιλοτο και τριτη πηγη αυτον που βγαζει την Πτηση.

.

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14970
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 25 Ιούλ 2023, 22:52

Πτολεμαίος έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 22:48
SpoilerShow
Orion22 έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 22:09
Orion22 έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 17:46


αν βλέπω καλά δεν είναι το δεντρο που έκανε την ζημιά

κατι σαν βράχος/γκρεμισμένος πύργος κάτι που βρισκόταν πίσω απ το δέντρο χτύπησε τον πλωτήρα του δεξιού φτερού και μάλλον του μπλόκαρε τα φλαπς δεξια με αποτέλεσμα να το "κλειδώσει"¨σε βουτιά θανάτου..
Εικόνα


+ότι έγραψες πιο μετα για τους πιλότους (30 - 24) :a040: . 6+ δευτερόλεπτα ζωντανοί νεκροί
επιβεβαιώνει την εκτίμησή μου και το dp
Είτε προκλήθηκε από την πρόσκρουση του ακροπτερυγίου, είτε από τη βίαιη απόσπαση του πλωτήρα, φαίνεται ότι το δεξί πτερύγιο κλίσης κόλλησε σε θέση “επάνω”, με αποτέλεσμα να αυξηθεί η κλίση του αεροπλάνου προς τα δεξιά και να καταστεί ανεξέλεγκτη. Δεν αποκλείεται δε να στρέβλωσε και η πτέρυγα, παράγοντας αεροδυναμικά την ανεξέλεγκτη κλίση.
https://www.defence-point.gr/news/cl-21 ... -vid?pop=2


Υδράργυρος έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 21:45
Με επιφυλαξη

μακάρι θα πω
https://www.defence-point.gr/news/us-2- ... a-canadair
Το άρθρο λέει όμως ότι το US 2 έχει 4700 χιλιόμετρα εμβέλεια κάτι το οποίο δεν ισχύει για την πυροσβεστική έκδοση καθότι πρέπει να αφαιρεθει δεξαμενή καυσίμου για να κάνει χώρο για το νερό.
Κατόπιν η εμβέλεια πέφτει στο μισό.
Επίσης λέει ότι "προτιμούμε να δαπανησουμε εκατοντάδες εκατομμύρια για τα καναντερ" ενώ το US 2 κάνει από μόνο του 100 μύρια. Biased το άρθρο αν μη τι άλλο.
το αρθρο iirc αναφέρεται σε μεταχειρισμένα (4 ήταν το 2021) ποσο να πάει η μετασκευή;

Σιγουρα όμως υπάρχουν όμως αρκετά άλλα θέματα (πολυτυπία - 4 μηχανές = μεγαλύτερο κόστος συντήρησης κ.ο.κ)

αν δεν κάνω λάθος Η Ελλάδα έχει λαμβάνειν 7 cl-515 η παράδοση των οποίων ξεκινά από το 25 και μετα
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 25 Ιούλ 2023, 22:54

Αρίστος έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 22:50
Isildur έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 22:47
Αρίστος έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 22:43
Για σας μπορει να ειναι απολυτα φυσιολογικο να πηγε ο πιλοτος να στουκαρε με δεντρο λογω κακης εκτιμησης, εμενα κατι δεν μου αρεσει σε αυτο και θελω να ξερω αν αντιμετωπιζε ηδη καποιο προβλημα και του ξεφυγε το αεροπλανο να πεσει στο δεντρο.

.
Τίποτα δεν είναι απολύτως φυσιολογικό σε τέτοια περιστατικά. Απορώ απλά γιατί έστω μια φορά δεν μας αρκεί το προφανές κι αυτό που βλέπουν τα μάτια μας και πρέπει να ψάχνουμε για σύνθετες αιτίες. Έστω, μέχρι να βγει κάποιο επίσημο πόρισμα.


Τρεις πηγες εχω βαλει, τον πιλοτο που υπαινισσεται μηχανικη βλαβη πριν γινει η συγκρουση με το δεντρο, το ρεπορταζ της Δημοκρατιας που επισης βλεπει σαν πιθανοτερο σεναριο τη μηχανικη βλαβη για τον ιδιο λογο με τον πιλοτο και τριτη πηγη αυτον που βγαζει την Πτηση.

.
Άρα, καλά είπα. Ας περιμένουμε για το πόρισμα.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 40805
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 25 Ιούλ 2023, 22:55

Isildur έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 22:54
Αρίστος έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 22:50
Isildur έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 22:47

Τίποτα δεν είναι απολύτως φυσιολογικό σε τέτοια περιστατικά. Απορώ απλά γιατί έστω μια φορά δεν μας αρκεί το προφανές κι αυτό που βλέπουν τα μάτια μας και πρέπει να ψάχνουμε για σύνθετες αιτίες. Έστω, μέχρι να βγει κάποιο επίσημο πόρισμα.


Τρεις πηγες εχω βαλει, τον πιλοτο που υπαινισσεται μηχανικη βλαβη πριν γινει η συγκρουση με το δεντρο, το ρεπορταζ της Δημοκρατιας που επισης βλεπει σαν πιθανοτερο σεναριο τη μηχανικη βλαβη για τον ιδιο λογο με τον πιλοτο και τριτη πηγη αυτον που βγαζει την Πτηση.

.
Άρα, καλά είπα. Ας περιμένουμε για το πόρισμα.


Αυτο ειπα κι εγω εξαρχης, πραγματογνωμοσυνη απο τον καναπε δεν γινεται ακομη και αν αυτος που την κανει ειναι ο πιο εμπειρος πιλοτος, ποσο μαλλον καποια μελη του πχορουμ. :lol:

.

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4531
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 25 Ιούλ 2023, 22:56

Αρίστος έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 22:23
Orion22 έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 22:19
Αρίστος @ Έπεσε καναντερ
Εικόνα


Ο τοιχος ηταν η φωτογραφια που εβαλε ο Υδραργυρος για τα ρωσικα αεροσκαφη και επεσε πανω ο Πτολεμαιος που εχει το αλαθητο. :lol:


Εικόνα

.
Καταρχάς η φώτο ανέβηκε από Υδράργυρο ακριβώς επειδή αναρωτήθηκα "αν ισχύει" κάτι το οποίο εξακολουθείς να κάνεις πως δεν βλέπεις.
Συζήτηση κάνουμε και βαριόμουν να σπαταλήσω 2 λεπτά, να το ψάξω και εγραψα "αν ισχύει". Μου απάντησαν 2 και βγαίνεις εσύ και παριστανεις τι;
Αα ναι, την κολλημένη βελόνα.
Επίσης είμαι πολύ πολύ πολύ πολύ πιο σχετικός και αλάθητος από σένα όσον αφορά τα αεροπλάνα.

Απλα Deal with it και προχώρα στο επόμενο παρατραγουδο σου
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
Winston Smith
Δημοσιεύσεις: 999
Εγγραφή: 23 Μαρ 2020, 18:19

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Winston Smith » 25 Ιούλ 2023, 22:57

Isildur έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 22:49
Winston Smith έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 22:41
Isildur έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 22:37

Συγγνώμη, το βίντεο δεν το είδες;
Και τι γίνεται αν το βίντεο είναι μονταρισμένο ή ΑΙ-generated;
Για να μην την πατήσω, πες μου σε παρακαλώ αν μιλάς σοβαρά, να ξέρω πώς να απαντήσω...
Tρολλάρω, ντάξει είπαμε :lol:

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23905
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 25 Ιούλ 2023, 22:58

Αν έπαθε καρδιά απο το εμβολιο και η κουβέντα για συντήρηση είναι αποσυντονισμός;

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 40805
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 25 Ιούλ 2023, 22:59

Πτολεμαίος έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 22:56

Επίσης είμαι πολύ πολύ πολύ πολύ πιο σχετικός και αλάθητος από σένα όσον αφορά τα αεροπλάνα.

Απλα Deal with it και προχώρα στο επόμενο παρατραγουδο σου



Δεν διαφωνω σε αυτο, παιζει να ειμαι ο πιο ασχετος με αεροπλανα εδω μεσα, αυτο ομως που ξερω ειναι οτι πηγες να κανεις πλακιτσα με τα ρωσικα σκαφη χωρις να ξερεις τι παιζει και επισης ξερω οτι απο μενα εμαθες οριστικα οτι τα Καναντερ δεν εχουν καθισμα που εκτινασσεται (απο τον ασχετο δηλαδη που γκουγκλισε και το βρηκε). Τελος ξερω γιατι απλα εχω κοινη λογικη οτι οσο και να χτυπιοσαστε πραγματογνωμοσυνη βλεποντας ενα βιντεο απο τον καναπε δεν γινεται.

.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33058
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 25 Ιούλ 2023, 23:01

Αρίστος έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 22:08
Ασέβαστος έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 22:06
Αρίστος έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 22:00




Δεν μας ενδιαφερει αν θα τον ψηφιζες, μας ενδιαφερει οτι ο πρωθυπουργος της χωρας εβαλε υπουργο Υγειας εναν πρωην αντιεμβολιαστη να το παιξει σκληρος στους αντιεμβολιαστες.

Οπως και εβαλε ενα πρωην διακηρυγμενα χουντικο σαν τον Βοριδη να βγαζει νομους για να κοβονται ακροδεξια κομματα.

Και οπως βαζει τον Αδωνι που ηταν κατα των ηλεκτρονικων ταυτοτητων να απανταει στο Νατσιο γιατι ειναι οκευ οι νεες ταυτοτητες.

Τσιρκο εισαστε.

.
τσιρκο ειναι, δεν ειμαστε. δεν ανηκω στην κυβερνηση.

αλλα και παλι, οσο τσιρκο και να ειναι, ειναι χιλιες φορες καλυτεροι απο τους ψεκασμενους ηλιθιους.


Μονο που μολις σου απεδειξα οτι ψεκασμενοι ηταν οι συγκεκριμενοι τρεις υπουργοι, οποτε μη μου παριστανεις οτι δεν καταλαβες.

.
τι να καταλαβω; ναι ηταν, πιθανον και ειναι, ψεκ. αυτο δεν αποκλειει το ναι εισαι και εσυ ψεκ, ο βελοπουλος καραψεκ, κλπ.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 25 Ιούλ 2023, 23:02

Winston Smith έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 22:57
Isildur έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 22:49
Winston Smith έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 22:41

Και τι γίνεται αν το βίντεο είναι μονταρισμένο ή ΑΙ-generated;
Για να μην την πατήσω, πες μου σε παρακαλώ αν μιλάς σοβαρά, να ξέρω πώς να απαντήσω...
Tρολλάρω, ντάξει είπαμε :lol:
Ουφ, ησύχασα. Ετοίμαζα σοβαροειρωνική απάντηση και δεν ξέρω αν θα μού έβγαινε καλή... :lol:
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33058
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 25 Ιούλ 2023, 23:04

Frappezitis έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 22:25
Θα δυσκολευτούν να επιρρίψουν τις ευθύνες για την πτώση του Canadair στον υπεύθυνο συντήρησης ή σε ακραίο καιρικό φαινόμενο, ακραία συνθήκη ή ανθρώπινο λάθος;
Τους έχετε για τίποτα υπεύθυνους;
να κανουμε μια πορεια να σβησουν οι φωτιες, και αλλη μια να αναστηθουν οι νεκροι.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33058
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 25 Ιούλ 2023, 23:07

Πτολεμαίος έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 22:29

Παίρνει 15 τόνους απ'οτι διαβάζω αλλά ειναι μεγάλο. Θηρίο σκέτο και κοστίζει 100 εκατομμύρια το ένα.

Εντωμεταξύ υπάρχουν λέει 8 κομμάτια και άλλο ένα φτιάχνεται.
Πως στο πουτσο θα βοηθηθεί η Ελλάδα από αυτό; Μέχρι να φτιαχτεί θα περάσουν 5 χρόνια.
Καλύτερα Μπεριεφ αν και λόγω μορφολογίας η Ελλάδα θέλει "μικρά" αεροπλάνα. Τα καναντερ πιστεύω είναι τα ιδανικά.
μη μπαινεις καν σε αυτη τη συζητηση. ειναι πολυ εξω απο τις γνωσεις του μεσου πολιτη. υπαρχουν επαγγελματιες να κρινουν, αν εχουμε ας πουμε 100μ να διαθεσουμε, αν ειναι πιο αποτελεσματικο να τα δωσουμε σε ενα αεροπλανο, σε 10 μικροτερα, σε επιγεια μεσα, σε προληψη...
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4531
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 25 Ιούλ 2023, 23:07

Αρίστος έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 22:59
Πτολεμαίος έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 22:56

Επίσης είμαι πολύ πολύ πολύ πολύ πιο σχετικός και αλάθητος από σένα όσον αφορά τα αεροπλάνα.

Απλα Deal with it και προχώρα στο επόμενο παρατραγουδο σου



Δεν διαφωνω σε αυτο, παιζει να ειμαι ο πιο ασχετος με αεροπλανα εδω μεσα, αυτο ομως που ξερω ειναι οτι πηγες να κανεις πλακιτσα με τα ρωσικα σκαφη χωρις να ξερεις τι παιζει και επισης ξερω οτι απο μενα εμαθες οριστικα οτι τα Καναντερ δεν εχουν καθισμα που εκτινασσεται (απο τον ασχετο δηλαδη που γκουγκλισε και το βρηκε). Τελος ξερω γιατι απλα εχω κοινη λογικη οτι οσο και να χτυπιοσαστε πραγματογνωμοσυνη βλεποντας ενα βιντεο απο τον καναπε δεν γινεται.

.

.
Από ποιον "έμαθα" ότι τα καναντερ δεν έχουν εκτινασσομενο; ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ
ΡΕ ΕΊΣΑΙ ΠΑΛΑΒΟΣ;
Βασικά όχι, δεν είσαι παλαβός. Άθλιος συκοφαντης είσαι.
Γύρνα μια στα ποστ να δεις τι γράφω;
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33058
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 25 Ιούλ 2023, 23:11

Αρίστος έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 22:32
Evritis έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 22:30
Είναι σουρεαλιστικό που χρειάζεται να το ποστάρω αλλά here goes: πτητικές μηχανές και ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ σύγκρουση δεν είναι καλός συνδυασμός, δεν πα να χτυπήσει με δέντρο, καλώδιο της ΔΕΗ ή γλάρο.

Και τι γινεται αν υπηρχε καποια βλαβη που οδηγησε σ' αυτη τη συγκρουση;

.
ρε νουμερο εσυ ελεγες οτι πρεπει ναναι πιο γερο, να μη σπασει, να ριξει το δεντρο ξερογω, και να φυγει αλωβητο.

ναι μπορει να υπηρξε βλαβη, μπορει να επαθε καρδια ο πιλοτος, μπορει μπορει μπορει...

αλλα δεν υπαρχει κανενα στοιχειο για κατι αλλο απο το προφανες, οτι τρακαρε. εσυ απλως προσπαθεις να σπρωξεις προς την κατευθυνση να φταιει εστω απο σποντα η κυβερνηση.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33058
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Έπεσε καναντερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 25 Ιούλ 2023, 23:12

Αρίστος έγραψε:
25 Ιούλ 2023, 22:43
Για σας μπορει να ειναι απολυτα φυσιολογικο να πηγε ο πιλοτος να στουκαρε με δεντρο λογω κακης εκτιμησης, εμενα κατι δεν μου αρεσει σε αυτο και θελω να ξερω αν αντιμετωπιζε ηδη καποιο προβλημα και του ξεφυγε το αεροπλανο να πεσει στο δεντρο.

.
μαλλον θα ηταν εμβολιασμενος, και το τσιπακι μαγνητιζε τα κουταλια και τα οργανα του σκαφους.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών