Διαρροή προσωπικών δεδομένων από την Άννα Μισέλ Ασημακοπούλου

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24722
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Διαρροή προσωπικών δεδομένων από την Άννα Μισέλ Ασημακοπούλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 03 Μαρ 2024, 21:59

Μαδουραίος έγραψε:
03 Μαρ 2024, 21:53
εντάξει έλεος, μαζεύτε τις Μάρκες δεν είναι ανάγκη να ξεφτιλίζουν κάθε θεμα.

Alex Amsterdam
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: 06 Φεβ 2024, 22:25

Re: Διαρροή προσωπικών δεδομένων από την Άννα Μισέλ Ασημακοπούλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alex Amsterdam » 03 Μαρ 2024, 22:01

Μαδουραίος έγραψε:
03 Μαρ 2024, 21:05
Alex Amsterdam τι λεει το υπουργειο?

:smt005::smt005::smt005:
Δεν εχω καποιο σχολιο με το οποιο να ασχοληθηκα με το υπουργειο η την πηγη των mails
Εχω μιλησει συγκεκριμενα για 3 τυπους που την απειλουν με μυνησεις στο τουιτερ και εχω εξηγησει για ποιον λογο θα χασουν αν κινηθουν νομικα'
Δεν εχω σχολιασει τιποτε αλλο γι αυτο το θεμα της πλακας.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25707
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Διαρροή προσωπικών δεδομένων από την Άννα Μισέλ Ασημακοπούλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 03 Μαρ 2024, 22:05

foscilis έγραψε:
03 Μαρ 2024, 21:59
talaipwros έγραψε:
03 Μαρ 2024, 21:54
επισης το οτι το ΥΠΕΣ δηλωνει οτι δεν τα εδωσε, δεν σημαινει οτι δεν εχει ευθυνες αν τελικα φανει οτι αυτο ηταν η πηγη, διοτι ουδεις αλλος μπορουσε να ειναι.
Φυσικά. Αλλά σημαίνει ότι η λήψη των δεδομένων έγινε παράνομα και κακόπιστα.
Αυτο πρεπει να αποδειχθεί
Ο νομος λεγει οτι απαγορεύεται να τα δωσεις, οχι οτι απαγορεύεται να τα λαβεις.
Απαγορεύεται να συνωμοτησεις ή να τα παρεις εξωθεσμικα.

Στο προηγούμενο παραδειγμα, αν πηγαινες στο νοσοκομείο να κανεις αιτηση για να παρεις τα στοιχεια των ασθενων που διαμενουν στην πολυκατοικια επι της οδου φοσιλεως 69, και το νοσοκομειο στα εδινε, δεν εφταιγες εσυ γιατι δεν ξερεις τι consent εχει δωσει ο αλλος κατα την συλλογή των στοιχειων.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25416
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Διαρροή προσωπικών δεδομένων από την Άννα Μισέλ Ασημακοπούλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 03 Μαρ 2024, 22:09

foscilis έγραψε:
03 Μαρ 2024, 19:44
Επ τι λεει εδω η Αρχη Προστασιας Προσωπικων Δεδομενων; Οτι ο Γιαννοπουλος ειναι γκιοζης;

Ναι, την Αρχή περιμέναμε :smt005:
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

zteo
Δημοσιεύσεις: 10564
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Διαρροή προσωπικών δεδομένων από την Άννα Μισέλ Ασημακοπούλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 03 Μαρ 2024, 22:13

talaipwros έγραψε:
03 Μαρ 2024, 22:05
foscilis έγραψε:
03 Μαρ 2024, 21:59
talaipwros έγραψε:
03 Μαρ 2024, 21:54
επισης το οτι το ΥΠΕΣ δηλωνει οτι δεν τα εδωσε, δεν σημαινει οτι δεν εχει ευθυνες αν τελικα φανει οτι αυτο ηταν η πηγη, διοτι ουδεις αλλος μπορουσε να ειναι.
Φυσικά. Αλλά σημαίνει ότι η λήψη των δεδομένων έγινε παράνομα και κακόπιστα.
Αυτο πρεπει να αποδειχθεί
Ο νομος λεγει οτι απαγορεύεται να τα δωσεις, οχι οτι απαγορεύεται να τα λαβεις.
Απαγορεύεται να συνωμοτησεις ή να τα παρεις εξωθεσμικα.

Στο προηγούμενο παραδειγμα, αν πηγαινες στο νοσοκομείο να κανεις αιτηση για να παρεις τα στοιχεια των ασθενων που διαμενουν στην πολυκατοικια επι της οδου φοσιλεως 69, και το νοσοκομειο στα εδινε, δεν εφταιγες εσυ γιατι δεν ξερεις τι consent εχει δωσει ο αλλος κατα την συλλογή των στοιχειων.
Άρα την παρανομία την έκανε το ΥΠΕΣ όχι η Άννα Μισέλ όπως γράφεις.
Το ζήτημα είναι γιατί να εμπιστευτουμε το ΥΠΕΣ στο θα της επιστολικης ψήφου μετά από αυτό
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
esu
Δημοσιεύσεις: 1581
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2018, 16:08

Re: Διαρροή προσωπικών δεδομένων από την Άννα Μισέλ Ασημακοπούλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esu » 03 Μαρ 2024, 22:14

Εγώ δεν έχω πρόβλημα με την δεξιά τους, κακούς δεξιούς, την νέα δημοκρατία που είναι de facto όλοι σάπιοι. Έχω πρόβλημα με τις δομές και τους θεσμούς. Στην Ελλάδα έχουμε πρόβλημα διαφθοράς δομικό. Που δεν αποτρέπει την κάθε Ασημακοπούλου να χρησιμοποιήσει όλα τα διαθέσιμα μέσα προς ιδίον όφελος. Δεν μου εγκυάται κανείς ότι δεν θα έκανε το ίδιο ο Παππάς αν ήταν κυβέρνηση επειδή είναι αριστερός άρα καλύτερος άνθρωπος. Δεν θέλω να ζω σε ένα κράτος που επαφίεται στο πόσο καλό παιδί είναι όποιος έχει την εξουσία (ή πόσο τσακάλι ο σταθμάρχης), αλλά κάπου που να λειτουργούν οι θεσμοί όπως πρέπει και να υπάρχουν δομικές δικλείδες ασφαλείας προς αποτροπή της διαφθοράς και της διαπλοκής.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24722
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Διαρροή προσωπικών δεδομένων από την Άννα Μισέλ Ασημακοπούλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 03 Μαρ 2024, 22:15

talaipwros έγραψε:
03 Μαρ 2024, 22:05

Ο νομος λεγει οτι απαγορεύεται να τα δωσεις, οχι οτι απαγορεύεται να τα λαβεις.
:smt018 δε μπορείς να αποκτήσεις προσωπικά δεδομένα χωρίς lawful basis, που είναι:

1) συναίνεση του υποκειμένου [δε θέλει εξήγηση]
2) συμβατική υποχρέωση [είμαι η εταιρεία συναγερμού και έχω το τηλέφωνό σου για να σε ειδοποιώ αν βαρέσει καθώς και το ονοματεπώνυμό σου για να σου στέλνω το λογαριασμό]
3) νομική υποχρέωση [ο νόμος τάδε με αναγκάζει να καταγράφω τα ονοματωπώνυμα και τα διαβατήρια των πελατών στο ξενοδοχείο μου]
4) προστασία της ανθρώπινης ζωής [δε θέλει εξήγηση και βέβαια αφορά κατεξοχήν το δικό σου επάγγελμα που χειρίζεται άκρως ευαίσθητα δεδομένα]
5) δημόσια λειτουργία [είμαι ο στρατός και έχω τα στοιχεία σου επειδή είσαι κληρωτός ή καλή ώρα το ΥΠΕΣ για του ψηφοφόρους]
6) έννομο συμφέρον [καταγράφω το IP σου στον server μου για λόγους ασφαλείας]

Επίσης το lawful basis πρέπει να είναι ΚΑΤΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟ στο αρχείο σου για κάθε τύπο δεδομένων, όπως και ο ακριβής τρόπος απόκτησης.

Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν επιτρέπεται να βγεις και να "ψωνίζεις" προσωπικά δεδομένα απλώς και μόνο επειδή κάποιος τα προσφέρει.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23814
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Διαρροή προσωπικών δεδομένων από την Άννα Μισέλ Ασημακοπούλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 03 Μαρ 2024, 22:16

talaipwros έγραψε:
03 Μαρ 2024, 22:05
foscilis έγραψε:
03 Μαρ 2024, 21:59
talaipwros έγραψε:
03 Μαρ 2024, 21:54
επισης το οτι το ΥΠΕΣ δηλωνει οτι δεν τα εδωσε, δεν σημαινει οτι δεν εχει ευθυνες αν τελικα φανει οτι αυτο ηταν η πηγη, διοτι ουδεις αλλος μπορουσε να ειναι.
Φυσικά. Αλλά σημαίνει ότι η λήψη των δεδομένων έγινε παράνομα και κακόπιστα.
Αυτο πρεπει να αποδειχθεί
Ο νομος λεγει οτι απαγορεύεται να τα δωσεις, οχι οτι απαγορεύεται να τα λαβεις.
Απαγορεύεται να συνωμοτησεις ή να τα παρεις εξωθεσμικα.

Στο προηγούμενο παραδειγμα, αν πηγαινες στο νοσοκομείο να κανεις αιτηση για να παρεις τα στοιχεια των ασθενων που διαμενουν στην πολυκατοικια επι της οδου φοσιλεως 69, και το νοσοκομειο στα εδινε, δεν εφταιγες εσυ γιατι δεν ξερεις τι consent εχει δωσει ο αλλος κατα την συλλογή των στοιχειων.
Ολα εξαρτώνται από την αδέκαστη ελληνική δικαιοσύνη.
Ζούμε σε μία οικονομία.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25707
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Διαρροή προσωπικών δεδομένων από την Άννα Μισέλ Ασημακοπούλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 03 Μαρ 2024, 22:17

zteo έγραψε:
03 Μαρ 2024, 22:13
talaipwros έγραψε:
03 Μαρ 2024, 22:05
foscilis έγραψε:
03 Μαρ 2024, 21:59


Φυσικά. Αλλά σημαίνει ότι η λήψη των δεδομένων έγινε παράνομα και κακόπιστα.
Αυτο πρεπει να αποδειχθεί
Ο νομος λεγει οτι απαγορεύεται να τα δωσεις, οχι οτι απαγορεύεται να τα λαβεις.
Απαγορεύεται να συνωμοτησεις ή να τα παρεις εξωθεσμικα.

Στο προηγούμενο παραδειγμα, αν πηγαινες στο νοσοκομείο να κανεις αιτηση για να παρεις τα στοιχεια των ασθενων που διαμενουν στην πολυκατοικια επι της οδου φοσιλεως 69, και το νοσοκομειο στα εδινε, δεν εφταιγες εσυ γιατι δεν ξερεις τι consent εχει δωσει ο αλλος κατα την συλλογή των στοιχειων.
Άρα την παρανομία την έκανε το ΥΠΕΣ όχι η Άννα Μισέλ όπως γράφεις.
Το ζήτημα είναι γιατί να εμπιστευτουμε το ΥΠΕΣ στο θα της επιστολικης ψήφου μετά από αυτό
Ειπα οτι με βαση τα στοιχεια που εχουμε ΑΝ το ΥΠΕΣ τα εδωσε ( το ΥΠΕΣ το αρνειται ) κατα τη γνωμη μου εχει προβλημα το ΥΠΕΣ και ειναι προς ελεγχο αν εχει και η Αννα ( πιθανοτατα εχει αν τα ελαβε δολιως, αλλα ειναι προς ελεγχο)

αυτο ειναι τελειως διαφορετικο απο την ψηφο των αποδημων
Ειναι σαν να μου λες αν ο δικαστικος επιμελητης ειναι λαμογιο, πως να εμπιστευτω την καλπη.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24722
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Διαρροή προσωπικών δεδομένων από την Άννα Μισέλ Ασημακοπούλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 03 Μαρ 2024, 22:21

AlienWay έγραψε:
03 Μαρ 2024, 22:16
Ολα εξαρτώνται από την αδέκαστη ελληνική δικαιοσύνη.
Και πάλι όχι, εκεί είναι η ομορφιά.

Η διαπίστωση παράβασης και τα πρόστιμα εξαρτώνται από τις εθνικές αρχές προστασίας προσωπικών δεδομένων σε όλες τις χώρες που μένουν άνθρωποι που ενόχλησε η Ζαν Μισέλ Ζαρ και πιθανόν από την ευρωπαϊκή αρχή αν το έκανε εκπροσωπώντας το Ευρωκοινοβούλιο ή χρησιμοποιώντας τα συστήματά του.

Οι δικαστές μπαίνουν εκ των υστέρων στη συζήτηση αν τα θύματα ζητήσουν αποζημιώσεις. Και πάλι είναι κυρίως ξένοι δικαστές.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25707
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Διαρροή προσωπικών δεδομένων από την Άννα Μισέλ Ασημακοπούλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 03 Μαρ 2024, 22:24

foscilis έγραψε:
03 Μαρ 2024, 22:15
talaipwros έγραψε:
03 Μαρ 2024, 22:05

Ο νομος λεγει οτι απαγορεύεται να τα δωσεις, οχι οτι απαγορεύεται να τα λαβεις.
:smt018 δε μπορείς να αποκτήσεις προσωπικά δεδομένα χωρίς lawful basis, που είναι:

1) συναίνεση του υποκειμένου [δε θέλει εξήγηση]
2) συμβατική υποχρέωση [είμαι η εταιρεία συναγερμού και έχω το τηλέφωνό σου για να σε ειδοποιώ αν βαρέσει καθώς και το ονοματεπώνυμό σου για να σου στέλνω το λογαριασμό]
3) νομική υποχρέωση [ο νόμος τάδε με αναγκάζει να καταγράφω τα ονοματωπώνυμα και τα διαβατήρια των πελατών στο ξενοδοχείο μου]
4) προστασία της ανθρώπινης ζωής [δε θέλει εξήγηση και βέβαια αφορά κατεξοχήν το δικό σου επάγγελμα που χειρίζεται άκρως ευαίσθητα δεδομένα]
5) δημόσια λειτουργία [είμαι ο στρατός και έχω τα στοιχεία σου επειδή είσαι κληρωτός ή καλή ώρα το ΥΠΕΣ για του ψηφοφόρους]
6) έννομο συμφέρον [καταγράφω το IP σου στον server μου για λόγους ασφαλείας]

Επίσης το lawful basis πρέπει να είναι ΚΑΤΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟ στο αρχείο σου για κάθε τύπο δεδομένων, όπως και ο ακριβής τρόπος απόκτησης.

Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν επιτρέπεται να βγεις και να "ψωνίζεις" προσωπικά δεδομένα απλώς και μόνο επειδή κάποιος τα προσφέρει.
ε ειπα, ειναι προς ελεγχο. Δεν ειπα οτι ο ελεγχος θα την βγαλει αθωα

π.χ στην Αγγλια υπαρχει το FOI act και μπορει να παρακαμψει - αναλογως την περιπτωση - το GDPR αλλα εξαρταται απο την περιπτωση. Τα emails δεν ειναι προστατευομενο χαρακτηριστικο ( ουτε καν το περιεχομενο)

π.χ
https://ico.org.uk/media/for-organisati ... counts.pdf

οποτε εξαρταται απο την περιπτωση.
Βεβαια σιγα μην ζητησε κατι επισημα η Αννα ( εκτος και παρουσιασει κατι μεταχρονολογημενο) αλλα θελω να πω οτι ειναι clear cut η ευθυνη της Νικης ΑΝ τα δεδομενα εφυγαν απο εκει, ενω της Αννας ειναι debatable

edit επισης ειναι διαφορετικη και η ποινη, αφου το προστιμο το πληρωνει η Νικη ως data controller, ενω το αδικημα της Αννας ( νομιζω) δεν ειναι στην δικαιογοσια των δικαστηριων του εξωτερικου - αλλα των ελληνικων
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος talaipwros την 03 Μαρ 2024, 22:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15519
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Διαρροή προσωπικών δεδομένων από την Άννα Μισέλ Ασημακοπούλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 03 Μαρ 2024, 22:27

esu έγραψε:
03 Μαρ 2024, 22:14
Εγώ δεν έχω πρόβλημα με την δεξιά τους, κακούς δεξιούς, την νέα δημοκρατία που είναι de facto όλοι σάπιοι. Έχω πρόβλημα με τις δομές και τους θεσμούς. Στην Ελλάδα έχουμε πρόβλημα διαφθοράς δομικό. Που δεν αποτρέπει την κάθε Ασημακοπούλου να χρησιμοποιήσει όλα τα διαθέσιμα μέσα προς ιδίον όφελος. Δεν μου εγκυάται κανείς ότι δεν θα έκανε το ίδιο ο Παππάς αν ήταν κυβέρνηση επειδή είναι αριστερός άρα καλύτερος άνθρωπος. Δεν θέλω να ζω σε ένα κράτος που επαφίεται στο πόσο καλό παιδί είναι όποιος έχει την εξουσία (ή πόσο τσακάλι ο σταθμάρχης), αλλά κάπου που να λειτουργούν οι θεσμοί όπως πρέπει και να υπάρχουν δομικές δικλείδες ασφαλείας προς αποτροπή της διαφθοράς και της διαπλοκής.
Ισχύει, αλλά ακριβώς επειδή επωφελούνται όλοι απ'αυτή την έλλειψη(πολιτικοί και πολίτες), δεν ενδιαφέρεται κανείς να τη διορθώσει
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25707
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Διαρροή προσωπικών δεδομένων από την Άννα Μισέλ Ασημακοπούλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 03 Μαρ 2024, 22:31

foscilis έγραψε:
03 Μαρ 2024, 22:21
AlienWay έγραψε:
03 Μαρ 2024, 22:16
Ολα εξαρτώνται από την αδέκαστη ελληνική δικαιοσύνη.
Και πάλι όχι, εκεί είναι η ομορφιά.

Η διαπίστωση παράβασης και τα πρόστιμα εξαρτώνται από τις εθνικές αρχές προστασίας προσωπικών δεδομένων σε όλες τις χώρες που μένουν άνθρωποι που ενόχλησε η Ζαν Μισέλ Ζαρ και πιθανόν από την ευρωπαϊκή αρχή αν το έκανε εκπροσωπώντας το Ευρωκοινοβούλιο ή χρησιμοποιώντας τα συστήματά του.

Οι δικαστές μπαίνουν εκ των υστέρων στη συζήτηση αν τα θύματα ζητήσουν αποζημιώσεις. Και πάλι είναι κυρίως ξένοι δικαστές.
το αδικημα της Αννας ( αν ολα αυτα ισχυουν παλι) ειναι ουσιαστικα κατι σαν κλοπη προσωπικων δεδομενων. Ελληνικα δικαστηρια ( Αντε γεια)
το αδικημα της Νικης ειναι σχετικο με το GDPR κλπ

Alex Amsterdam
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: 06 Φεβ 2024, 22:25

Re: Διαρροή προσωπικών δεδομένων από την Άννα Μισέλ Ασημακοπούλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alex Amsterdam » 03 Μαρ 2024, 22:32

AlienWay έγραψε:
03 Μαρ 2024, 22:16


Ολα εξαρτώνται από την αδέκαστη ελληνική δικαιοσύνη.
Προσεφυγε καποιος στην δικαιοσυνη για παραβιαση προσωπικων δεδομενων;

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24722
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Διαρροή προσωπικών δεδομένων από την Άννα Μισέλ Ασημακοπούλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 03 Μαρ 2024, 22:36

talaipwros έγραψε:
03 Μαρ 2024, 22:31
το αδικημα της Αννας ( αν ολα αυτα ισχυουν παλι) ειναι ουσιαστικα κατι σαν κλοπη προσωπικων δεδομενων. Ελληνικα δικαστηρια ( Αντε γεια)
Το αδίκημα της Άννας είναι παραβίαση του GDPR ως προς τα άρθρα για συλλογή και επεξεργασία προσωπικών δεδομένων.

Δε βλέπω τι λόγο έχουν τα ελληνικά δικαστήρια για κάτι που έκανε κάποια στις Βρυξέλλες με θύματα από όλον τον κόσμο. Είναι πιθανόν μάλιστα να κινδυνεύει να πάθει Καϊλή.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών