Κυρία Ούρσουλα, διαμαρτύρομαι, γιατί οι πολυεθνικές τιμολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα; γιατί;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Bandit59
Δημοσιεύσεις: 2546
Εγγραφή: 02 Σεπ 2018, 19:57

Re: Κυρία Ούρσουλα, διαμαρτύρομαι, γιατί οι πολυεθνικές τιμολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα; γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bandit59 » 17 Μάιος 2024, 20:13

Otto Weininger έγραψε:
17 Μάιος 2024, 20:07
GoBzi έγραψε:
17 Μάιος 2024, 18:12
Otto Weininger έγραψε:
17 Μάιος 2024, 18:02


σαν να λέμε περίπου τα ίδια ή και καλύτερα με τις προαναφερθείσες χώρες. Αν συμπερολάβουμε και όλα τα υπόλοιπα, πολύ καλύτερα θα έλεγε κάποιος.
Συνέχισε. Στο ενδιάμεσο εμείς θα προσπιουμαστε ότι είναι 1965 και δεν υπάρχει ίντερνετ.

Εικόνα
Έξυπνο παιδί.
Πες μας τώρα :

Τι ποσοστό φτάνουν στο νοσοκομείο αν δεν τους φρενάρει ο οικογενειακός.
Πόσους μήνες αναμονή για μια μαγνητική αν δεν είναι ζήτημα ζωής και θανάτου (εδώ σου πλερωνει ο ΕΟΠΥΥ και πας σε ένα από τα 5000 διαγνωστικά)


Αλήθεια μπορείς να κάνεις μαγνητική στην Ολλανδία σε ιδιωτικό;

Πόσους μήνες μέχρι να σε δει ο γιατρός της ειδικότητας μετά την πρώτη αναγνωριστική επίσκεψη στην Γερμανία;

Ποτέ σου κλείνει ραντεβού στην Ιταλία για την ειδικότητα μετά από διαπιστωμένο πρόβλημα;

Για τις ΗΠΑ, δεν μιλώ καν. Ή πληρώνεις ή ψοφάς.

Λες και δεν έχουμε ζήσει σε αλλά χώρες, λες και δεν βλέπουμε στοιχεία στα συνέδρια ή στις επιτροπές στις Βρυξέλλες.

Και όσο ο κοστίζει ο ιδιώτης εκεί;
Άστε ρε παλικάρια.
Σοβαρά; Ζω στη Γερμανία και σε βεβαιώνω ότι λες παπαριες. Ακου μήνες αναμονή για μαγνητική! :smt005:

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30188
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Κυρία Ούρσουλα, διαμαρτύρομαι, γιατί οι πολυεθνικές τιμολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα; γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 17 Μάιος 2024, 20:20

Bandit59 έγραψε:
17 Μάιος 2024, 20:13
Otto Weininger έγραψε:
17 Μάιος 2024, 20:07
GoBzi έγραψε:
17 Μάιος 2024, 18:12


Συνέχισε. Στο ενδιάμεσο εμείς θα προσπιουμαστε ότι είναι 1965 και δεν υπάρχει ίντερνετ.

Εικόνα
Έξυπνο παιδί.
Πες μας τώρα :

Τι ποσοστό φτάνουν στο νοσοκομείο αν δεν τους φρενάρει ο οικογενειακός.
Πόσους μήνες αναμονή για μια μαγνητική αν δεν είναι ζήτημα ζωής και θανάτου (εδώ σου πλερωνει ο ΕΟΠΥΥ και πας σε ένα από τα 5000 διαγνωστικά)


Αλήθεια μπορείς να κάνεις μαγνητική στην Ολλανδία σε ιδιωτικό;

Πόσους μήνες μέχρι να σε δει ο γιατρός της ειδικότητας μετά την πρώτη αναγνωριστική επίσκεψη στην Γερμανία;

Ποτέ σου κλείνει ραντεβού στην Ιταλία για την ειδικότητα μετά από διαπιστωμένο πρόβλημα;

Για τις ΗΠΑ, δεν μιλώ καν. Ή πληρώνεις ή ψοφάς.

Λες και δεν έχουμε ζήσει σε αλλά χώρες, λες και δεν βλέπουμε στοιχεία στα συνέδρια ή στις επιτροπές στις Βρυξέλλες.

Και όσο ο κοστίζει ο ιδιώτης εκεί;
Άστε ρε παλικάρια.
Σοβαρά; Ζω στη Γερμανία και σε βεβαιώνω ότι λες παπαριες. Ακου μήνες αναμονή για μαγνητική! :smt005:
Αυτό πήγαινε για την Ολλανδία βασικά.
Επίσης, γυροκόφτη, εκεί ήμουν πριν κάτι μέρες και κλείσανε στον φίλο ραντεβού στον καρδιολόγο 5 μήνες μετά. Οπότε κλάσε μας. Αλλά μιας και πετάχτηκες, πες μας και πόσο θέλει ένας ιδιώτης καρδιολόγος για επίσκεψη εκει. Έτσι για να δούμε κάτι.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 17182
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Κυρία Ούρσουλα, διαμαρτύρομαι, γιατί οι πολυεθνικές τιμολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα; γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 17 Μάιος 2024, 20:30

Chilloutbuddy έγραψε:
17 Μάιος 2024, 17:07
stergiosbik έγραψε:
17 Μάιος 2024, 14:27
GoBzi έγραψε:
17 Μάιος 2024, 09:30


Σε ποιό προϊόν έχεις ελάχιστες επιλογές; Εάν η αγορά ήταν μικρή η πολυεθνική δεν θα ερχόταν καν.
Δηλαδη ο κοσμος φταιει που υπαρχει υπερκοστολογηση των προιοντων σε σχεση με αλλες χωρες;
Αυτο θες να πεις;
Η Ελλάδα είναι λίγο ειδική περίπτωση, απ'τη μία είναι όντως μικρή αλλά απ'την άλλη δεν έχει ούτε καλό έλεγχο που να εξασφαλίζει λίγο ανταγωνισμό. Εδώ που είμαι εγώ επίσης δεν έχει, είναι μπάτε σκύλοι αλέστε και έχουμε γεμίσει παντού δυοπώλια και ένα σωρό εξυπνάκηδες που το εκμεταλλεύονται και στήνουν τιμές. Στα σουπερμάρκετ για παράδειγμα το 70% του τζίρου είναι δύο αλυσίδες, και το υπόλοιπο 30% είναι κάτι Άλντι και τέτοια που δεν τα βρίσκεις στα περισσότερα προάστια, οπότε ο περισσότερος κόσμος είναι εγκλωβισμένος σ'αυτά τα δύο και τρώει το αγγούρι του στις τιμές και δε μπορεί να κάνει τίποτα απολύτως. Και όμως, ακόμα κι εδώ, το Φλεβάρη ανακοινώθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία royal commision inquiry στις τιμές των σουπερμάρκετ, το οποίο είναι ουσιαστικά ο ανώτατος έλεγχος που μπορεί να κάνει μια κυβέρνηση, και δεν είναι καθόλου αστείο, έχει κλείσει πολλά σπίτια στο παρελθόν. Στο τέλος μπορεί και να μή γίνει τίποτα αλλά και μόνο που ανακοινώνεται χέζονται όλοι και μαζεύονται. Τελευταία φορά που κάναν royal commision στα στεγαστικά δάνεια, από κει που σε παίρναν τηλέφωνο και σε παρακαλάγανε, ξαφνικά, και για καιρό, δεν έβρισκες δάνειο να πάρεις, και αν έβρισκες σου ζητάγαν να γράψεις ολόκληρη οικονομοτεχνική μελέτη που αποδεικνύει ότι μπορείς να το ξεπληρώσεις. Πιό παλιά ακόμα κάνανε παρόμοιο έλεγχο στους σκουπιδιάρηδες (που εδώ είναι ιδιώτες) και από κει που είχαν όλοι κάτι καταχρηστικούς όρους του τύπου "θα κάνεις πενταετές συμβόλαιο και θα σου ανεβάζουμε τιμές όσο θέλουμε κάθε 6 μήνες κι αν θες να φύγεις πρέπει να πληρώσεις ρήτρα το 50% του υπόλοιπου συμβολαίου σου", αμέσως μετά τον έλεγχο τα κόψανε αυτά για πάντα.

Ε, στην Ελλάδα δεν έχει ούτε καν αυτό. Επιτροπές ανταγωνισμού κλπ είναι ψιλοδιακοσμητικά ιδρύματα, να δίνουμε κανα μισθούλη στα παιδιά μας.
Ουσιαστικά συμφωνούμε.
Από παντού εδώ ο καταναλωτής δεν ξέρει από που να φυλαχτεί και το κράτος είναι ανυπαρκτο.
Γι αυτό και οι εταιρείες κάνουν ότι γουστάρουν.

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21674
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Κυρία Ούρσουλα, διαμαρτύρομαι, γιατί οι πολυεθνικές τιμολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα; γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 17 Μάιος 2024, 20:46

Otto Weininger έγραψε:
17 Μάιος 2024, 20:07

Αλήθεια μπορείς να κάνεις μαγνητική στην Ολλανδία σε ιδιωτικό;
Αν το πληρώσεις από την τσέπη σου πιστεύω πως ναι. Στην Ελλάδα πληρώνε το κράτο το ιδιωτικό;
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8572
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Κυρία Ούρσουλα, διαμαρτύρομαι, γιατί οι πολυεθνικές τιμολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα; γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 17 Μάιος 2024, 21:21

stergiosbik έγραψε:
17 Μάιος 2024, 20:30
Chilloutbuddy έγραψε:
17 Μάιος 2024, 17:07
stergiosbik έγραψε:
17 Μάιος 2024, 14:27


Δηλαδη ο κοσμος φταιει που υπαρχει υπερκοστολογηση των προιοντων σε σχεση με αλλες χωρες;
Αυτο θες να πεις;
Η Ελλάδα είναι λίγο ειδική περίπτωση, απ'τη μία είναι όντως μικρή αλλά απ'την άλλη δεν έχει ούτε καλό έλεγχο που να εξασφαλίζει λίγο ανταγωνισμό. Εδώ που είμαι εγώ επίσης δεν έχει, είναι μπάτε σκύλοι αλέστε και έχουμε γεμίσει παντού δυοπώλια και ένα σωρό εξυπνάκηδες που το εκμεταλλεύονται και στήνουν τιμές. Στα σουπερμάρκετ για παράδειγμα το 70% του τζίρου είναι δύο αλυσίδες, και το υπόλοιπο 30% είναι κάτι Άλντι και τέτοια που δεν τα βρίσκεις στα περισσότερα προάστια, οπότε ο περισσότερος κόσμος είναι εγκλωβισμένος σ'αυτά τα δύο και τρώει το αγγούρι του στις τιμές και δε μπορεί να κάνει τίποτα απολύτως. Και όμως, ακόμα κι εδώ, το Φλεβάρη ανακοινώθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία royal commision inquiry στις τιμές των σουπερμάρκετ, το οποίο είναι ουσιαστικά ο ανώτατος έλεγχος που μπορεί να κάνει μια κυβέρνηση, και δεν είναι καθόλου αστείο, έχει κλείσει πολλά σπίτια στο παρελθόν. Στο τέλος μπορεί και να μή γίνει τίποτα αλλά και μόνο που ανακοινώνεται χέζονται όλοι και μαζεύονται. Τελευταία φορά που κάναν royal commision στα στεγαστικά δάνεια, από κει που σε παίρναν τηλέφωνο και σε παρακαλάγανε, ξαφνικά, και για καιρό, δεν έβρισκες δάνειο να πάρεις, και αν έβρισκες σου ζητάγαν να γράψεις ολόκληρη οικονομοτεχνική μελέτη που αποδεικνύει ότι μπορείς να το ξεπληρώσεις. Πιό παλιά ακόμα κάνανε παρόμοιο έλεγχο στους σκουπιδιάρηδες (που εδώ είναι ιδιώτες) και από κει που είχαν όλοι κάτι καταχρηστικούς όρους του τύπου "θα κάνεις πενταετές συμβόλαιο και θα σου ανεβάζουμε τιμές όσο θέλουμε κάθε 6 μήνες κι αν θες να φύγεις πρέπει να πληρώσεις ρήτρα το 50% του υπόλοιπου συμβολαίου σου", αμέσως μετά τον έλεγχο τα κόψανε αυτά για πάντα.

Ε, στην Ελλάδα δεν έχει ούτε καν αυτό. Επιτροπές ανταγωνισμού κλπ είναι ψιλοδιακοσμητικά ιδρύματα, να δίνουμε κανα μισθούλη στα παιδιά μας.
Ουσιαστικά συμφωνούμε.
Από παντού εδώ ο καταναλωτής δεν ξέρει από που να φυλαχτεί και το κράτος είναι ανυπαρκτο.
Γι αυτό και οι εταιρείες κάνουν ότι γουστάρουν.

:+1:

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5650
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Κυρία Ούρσουλα, διαμαρτύρομαι, γιατί οι πολυεθνικές τιμολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα; γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 17 Μάιος 2024, 21:41

Bandit59 έγραψε:
17 Μάιος 2024, 20:13
Otto Weininger έγραψε:
17 Μάιος 2024, 20:07
GoBzi έγραψε:
17 Μάιος 2024, 18:12


Συνέχισε. Στο ενδιάμεσο εμείς θα προσπιουμαστε ότι είναι 1965 και δεν υπάρχει ίντερνετ.

Εικόνα
Έξυπνο παιδί.
Πες μας τώρα :

Τι ποσοστό φτάνουν στο νοσοκομείο αν δεν τους φρενάρει ο οικογενειακός.
Πόσους μήνες αναμονή για μια μαγνητική αν δεν είναι ζήτημα ζωής και θανάτου (εδώ σου πλερωνει ο ΕΟΠΥΥ και πας σε ένα από τα 5000 διαγνωστικά)


Αλήθεια μπορείς να κάνεις μαγνητική στην Ολλανδία σε ιδιωτικό;

Πόσους μήνες μέχρι να σε δει ο γιατρός της ειδικότητας μετά την πρώτη αναγνωριστική επίσκεψη στην Γερμανία;

Ποτέ σου κλείνει ραντεβού στην Ιταλία για την ειδικότητα μετά από διαπιστωμένο πρόβλημα;

Για τις ΗΠΑ, δεν μιλώ καν. Ή πληρώνεις ή ψοφάς.

Λες και δεν έχουμε ζήσει σε αλλά χώρες, λες και δεν βλέπουμε στοιχεία στα συνέδρια ή στις επιτροπές στις Βρυξέλλες.

Και όσο ο κοστίζει ο ιδιώτης εκεί;
Άστε ρε παλικάρια.
Σοβαρά; Ζω στη Γερμανία και σε βεβαιώνω ότι λες παπαριες. Ακου μήνες αναμονή για μαγνητική! :smt005:
Μα και εγώ που είμαι Αγγλία που θεωρείται χειρότερα από Γερμανία δεν είχα ποτέ μου θέμα. Το έχω γράψει και σε άλλο νήμα, η γυναίκα μου είχε κάποιες επιπλοκές και στις δύο εγκυμοσύνες, όχι κάτι σοβαρό, αλλά ήμασταν δύο φορές την εβδομάδα στο νοσοκομείο για να την παρακολουθούν μια γυναικολόγος και μια νευρολόγος. Πέρα από αυτά είχες και τις νοσοκόμες να παίρνουν αίμα, να το στέλνουν για ανάλυση και πάει λέγοντας. Στην Ελλάδα αναγκαστικά θα πήγαινα σε ιδιώτες και θα μας έβγαιναν 5-6 χιλιάρικα το κάθε παιδί. Άσε που στο πρώτο την είχαν δύο μέρες μέσα σε μονόκλωνο για να γεννήσει φυσιολογικά. Στην Ελλάδα εάν κάτσεις πάνω από κάποιες ώρες σε βάζουν για καισαρική και σπιτάκι σου. Ο μικρός μας έκλεισε τα δύο προχθές και η γυναίκα μου ακόμη παει μια φορά το εξάμηνο στην ίδια γιατρό που την παρακολουθούσε τα τελευταία 5 χρόνια. Όλα αυτά τσάμπα φυσικά.

Εγώ προσωπικά χρησιμοποίησα τον NHS μια φορά γιατί είχα καούρες στο στομάχι και το ραντεβού που μου κλείσανε ήταν μέσα σε 5 μέρες.


Όσο για την Αμερική, επειδή δουλεύω για γιάνκιδες χρόνια θα σου πω πως πάει η φάση. Πας στο νοσοκομείο για Χ, σου βγάζουν έναν λογαριασμό πχ 100 χιλιάρικα. Η ασφάλεια σου λέει σου πληρώνω τα 20k. 8/10 θα βγουν και θα πουν δεν έχω 80k να πληρώσω. Το νοσοκομείο πάει στην κυβέρνηση και λέει ότι φεσωθηκε, οπότε η κυβέρνηση τους δίνει φοροαπαλλαγές για 80k. :102:
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30188
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Κυρία Ούρσουλα, διαμαρτύρομαι, γιατί οι πολυεθνικές τιμολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα; γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 17 Μάιος 2024, 21:49

sharp έγραψε:
17 Μάιος 2024, 20:46
Otto Weininger έγραψε:
17 Μάιος 2024, 20:07

Αλήθεια μπορείς να κάνεις μαγνητική στην Ολλανδία σε ιδιωτικό;
Αν το πληρώσεις από την τσέπη σου πιστεύω πως ναι. Στην Ελλάδα πληρώνε το κράτο το ιδιωτικό;
Αν υποθέσουμε ότι βρίσκεις.

ΥΓ: στην Ελλάδα σου πληρώνει το μεγαλύτερο μέρος όταν πας σε ιδιωτικό διαγνωστικό.
Έλα να μαγνητική πχ και πλήρωσα κάπου 60 ευρώ από τα 300+ που έχει.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30188
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Κυρία Ούρσουλα, διαμαρτύρομαι, γιατί οι πολυεθνικές τιμολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα; γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 17 Μάιος 2024, 21:51

GoBzi έγραψε:
17 Μάιος 2024, 21:41
Bandit59 έγραψε:
17 Μάιος 2024, 20:13
Otto Weininger έγραψε:
17 Μάιος 2024, 20:07


Έξυπνο παιδί.
Πες μας τώρα :

Τι ποσοστό φτάνουν στο νοσοκομείο αν δεν τους φρενάρει ο οικογενειακός.
Πόσους μήνες αναμονή για μια μαγνητική αν δεν είναι ζήτημα ζωής και θανάτου (εδώ σου πλερωνει ο ΕΟΠΥΥ και πας σε ένα από τα 5000 διαγνωστικά)


Αλήθεια μπορείς να κάνεις μαγνητική στην Ολλανδία σε ιδιωτικό;

Πόσους μήνες μέχρι να σε δει ο γιατρός της ειδικότητας μετά την πρώτη αναγνωριστική επίσκεψη στην Γερμανία;

Ποτέ σου κλείνει ραντεβού στην Ιταλία για την ειδικότητα μετά από διαπιστωμένο πρόβλημα;

Για τις ΗΠΑ, δεν μιλώ καν. Ή πληρώνεις ή ψοφάς.

Λες και δεν έχουμε ζήσει σε αλλά χώρες, λες και δεν βλέπουμε στοιχεία στα συνέδρια ή στις επιτροπές στις Βρυξέλλες.

Και όσο ο κοστίζει ο ιδιώτης εκεί;
Άστε ρε παλικάρια.
Σοβαρά; Ζω στη Γερμανία και σε βεβαιώνω ότι λες παπαριες. Ακου μήνες αναμονή για μαγνητική! :smt005:
Μα και εγώ που είμαι Αγγλία που θεωρείται χειρότερα από Γερμανία δεν είχα ποτέ μου θέμα. Το έχω γράψει και σε άλλο νήμα, η γυναίκα μου είχε κάποιες επιπλοκές και στις δύο εγκυμοσύνες, όχι κάτι σοβαρό, αλλά ήμασταν δύο φορές την εβδομάδα στο νοσοκομείο για να την παρακολουθούν μια γυναικολόγος και μια νευρολόγος. Πέρα από αυτά είχες και τις νοσοκόμες να παίρνουν αίμα, να το στέλνουν για ανάλυση και πάει λέγοντας. Στην Ελλάδα αναγκαστικά θα πήγαινα σε ιδιώτες και θα μας έβγαιναν 5-6 χιλιάρικα το κάθε παιδί. Άσε που στο πρώτο την είχαν δύο μέρες μέσα σε μονόκλωνο για να γεννήσει φυσιολογικά. Στην Ελλάδα εάν κάτσεις πάνω από κάποιες ώρες σε βάζουν για καισαρική και σπιτάκι σου. Ο μικρός μας έκλεισε τα δύο προχθές και η γυναίκα μου ακόμη παει μια φορά το εξάμηνο στην ίδια γιατρό που την παρακολουθούσε τα τελευταία 5 χρόνια. Όλα αυτά τσάμπα φυσικά.

Εγώ προσωπικά χρησιμοποίησα τον NHS μια φορά γιατί είχα καούρες στο στομάχι και το ραντεβού που μου κλείσανε ήταν μέσα σε 5 μέρες.


Όσο για την Αμερική, επειδή δουλεύω για γιάνκιδες χρόνια θα σου πω πως πάει η φάση. Πας στο νοσοκομείο για Χ, σου βγάζουν έναν λογαριασμό πχ 100 χιλιάρικα. Η ασφάλεια σου λέει σου πληρώνω τα 20k. 8/10 θα βγουν και θα πουν δεν έχω 80k να πληρώσω. Το νοσοκομείο πάει στην κυβέρνηση και λέει ότι φεσωθηκε, οπότε η κυβέρνηση τους δίνει φοροαπαλλαγές για 80k. :102:
Αφού σου πάρουν ο,τι έχεις πρώτα για να καλύψεις όσο το δυνατόν μεγαλύτερο μέρος.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 13237
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Κυρία Ούρσουλα, διαμαρτύρομαι, γιατί οι πολυεθνικές τιμολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα; γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 17 Μάιος 2024, 21:52

Otto Weininger έγραψε:
17 Μάιος 2024, 20:20
Bandit59 έγραψε:
17 Μάιος 2024, 20:13
Otto Weininger έγραψε:
17 Μάιος 2024, 20:07


Έξυπνο παιδί.
Πες μας τώρα :

Τι ποσοστό φτάνουν στο νοσοκομείο αν δεν τους φρενάρει ο οικογενειακός.
Πόσους μήνες αναμονή για μια μαγνητική αν δεν είναι ζήτημα ζωής και θανάτου (εδώ σου πλερωνει ο ΕΟΠΥΥ και πας σε ένα από τα 5000 διαγνωστικά)


Αλήθεια μπορείς να κάνεις μαγνητική στην Ολλανδία σε ιδιωτικό;

Πόσους μήνες μέχρι να σε δει ο γιατρός της ειδικότητας μετά την πρώτη αναγνωριστική επίσκεψη στην Γερμανία;

Ποτέ σου κλείνει ραντεβού στην Ιταλία για την ειδικότητα μετά από διαπιστωμένο πρόβλημα;

Για τις ΗΠΑ, δεν μιλώ καν. Ή πληρώνεις ή ψοφάς.

Λες και δεν έχουμε ζήσει σε αλλά χώρες, λες και δεν βλέπουμε στοιχεία στα συνέδρια ή στις επιτροπές στις Βρυξέλλες.

Και όσο ο κοστίζει ο ιδιώτης εκεί;
Άστε ρε παλικάρια.
Σοβαρά; Ζω στη Γερμανία και σε βεβαιώνω ότι λες παπαριες. Ακου μήνες αναμονή για μαγνητική! :smt005:
Αυτό πήγαινε για την Ολλανδία βασικά.
Επίσης, γυροκόφτη, εκεί ήμουν πριν κάτι μέρες και κλείσανε στον φίλο ραντεβού στον καρδιολόγο 5 μήνες μετά. Οπότε κλάσε μας. Αλλά μιας και πετάχτηκες, πες μας και πόσο θέλει ένας ιδιώτης καρδιολόγος για επίσκεψη εκει. Έτσι για να δούμε κάτι.
Σόρρυ αλλά μας λες ότι Γερμανία, Ολλάνδία κτλ είναι το ίδιο και χειρότερα στα δημόσια νοσοκομεία; :lol:
Κάπου έλεος

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30188
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Κυρία Ούρσουλα, διαμαρτύρομαι, γιατί οι πολυεθνικές τιμολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα; γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 17 Μάιος 2024, 21:56

nyxtovios έγραψε:
17 Μάιος 2024, 21:52
Otto Weininger έγραψε:
17 Μάιος 2024, 20:20
Bandit59 έγραψε:
17 Μάιος 2024, 20:13

Σοβαρά; Ζω στη Γερμανία και σε βεβαιώνω ότι λες παπαριες. Ακου μήνες αναμονή για μαγνητική! :smt005:
Αυτό πήγαινε για την Ολλανδία βασικά.
Επίσης, γυροκόφτη, εκεί ήμουν πριν κάτι μέρες και κλείσανε στον φίλο ραντεβού στον καρδιολόγο 5 μήνες μετά. Οπότε κλάσε μας. Αλλά μιας και πετάχτηκες, πες μας και πόσο θέλει ένας ιδιώτης καρδιολόγος για επίσκεψη εκει. Έτσι για να δούμε κάτι.
Σόρρυ αλλά μας λες ότι Γερμανία, Ολλάνδία κτλ είναι το ίδιο και χειρότερα στα δημόσια νοσοκομεία; :lol:
Κάπου έλεος
Όχι.
Λέω ότι έχουν μεγάλες αναμονές και αν συνυπολογίσει κάποιος ότι για να πας στο νοσοκομείο περνάς από φίλτρο, μιλάμε για παρεμφερή κατάσταση.
Στις αναμονές.

Εδώ πάει στο νοσοκομείο ο άλλος για ο,τι μαλακια του έρθει και παραπονιέται επειδή αργούν να τον δουν.

Έξω, πρώτα περνάς από το φίλτρο του οικογενειακού, υπάρχουν διαβαθμίσεις κλπ.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35290
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Κυρία Ούρσουλα, διαμαρτύρομαι, γιατί οι πολυεθνικές τιμολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα; γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 17 Μάιος 2024, 22:00

sharp έγραψε:
17 Μάιος 2024, 20:46
Otto Weininger έγραψε:
17 Μάιος 2024, 20:07

Αλήθεια μπορείς να κάνεις μαγνητική στην Ολλανδία σε ιδιωτικό;
Αν το πληρώσεις από την τσέπη σου πιστεύω πως ναι. Στην Ελλάδα πληρώνε το κράτο το ιδιωτικό;
Το μεγαλύτερο μέρος.Εσύ πληρώνεις συμμετοχή 10% ή 25% ανάλογα την περίπτωση.Εν τω μεταξύ από την εποχή του μνημονίου έχει επιβληθεί κλειστός αριθμός χρημάτων που θα δίνει το κράτος στα ιδιωτικά κέντρα,τα υπόλοιπα τα βάζουν από την τσέπη τους και πολλά κινδυνεύουν να χρεωκοπήσουν.Μετά από διαμαρτυρίες των διαγνωστικών κέντρων που πάνε για κλείσιμο ο Γεωργιάδης έβαλε 3 ευρώ για κάθε εξέταση επί πλέον να πληρώνει ο κόσμος και άρχισαν οι διαμαρτυρίες για το "χαράτσι". :D Την ίδια στιγμή διαμαρτύρονται ΚΑΙ οι συνδικαλιστές των ιδιωτικών για το "χαράτσι" που προηγουμένως φώναζαν ότι θα κλείσουν επειδή είναι υποχρεωμένα να κάνουν τις εξετάσεις χωρίς να πληρώνονται. :smt005:
Γενικώς η νοοτροπία έχει επανέλθει στην κατάσταση προ του μνημονίου : θέλουμε τα πάντα δωρεάν από το "κράτος". :D
Φυσικά από τα κρατικά νοσοκομεία είναι δωρεάν αλλά έχει ουρά.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 13237
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Κυρία Ούρσουλα, διαμαρτύρομαι, γιατί οι πολυεθνικές τιμολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα; γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 17 Μάιος 2024, 22:02

Otto Weininger έγραψε:
17 Μάιος 2024, 21:56
Όχι.
Λέω ότι έχουν μεγάλες αναμονές και αν συνυπολογίσει κάποιος ότι για να πας στο νοσοκομείο περνάς από φίλτρο, μιλάμε για παρεμφερή κατάσταση.
Στις αναμονές.

Εδώ πάει στο νοσοκομείο ο άλλος για ο,τι μαλακια του έρθει και παραπονιέται επειδή αργούν να τον δουν.

Έξω, πρώτα περνάς από το φίλτρο του οικογενειακού, υπάρχουν διαβαθμίσεις κλπ.
Δεν πάει έτσι ακριβώς, δεν ξέρω ποιος σου τα είπε αυτά.
Βέλγιο και Ολλανδία πας μια χαρά και μόνος στον δερματολόγο ή στον γαστρεντερολόγο π.χ. δεν χρειάζεται υποχρεωτικά να μεσολαβήσει ο οικογενειακός.
Επίσης τα νοσοκομεία έχουν όντως μηδενικές αναμονές σε σχέση με Ελλάδα, είτε για επείγοντα είτε για ραντεβού.
Δεν είναι κακό να παραδεχτείς ότι το ΕΣΥ είναι στα πρότυπα Λιβύης και απλά πρέπει να έχεις λεφτά αν σου τύχει κάτι.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30188
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Κυρία Ούρσουλα, διαμαρτύρομαι, γιατί οι πολυεθνικές τιμολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα; γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 17 Μάιος 2024, 22:09

nyxtovios έγραψε:
17 Μάιος 2024, 22:02
Otto Weininger έγραψε:
17 Μάιος 2024, 21:56
Όχι.
Λέω ότι έχουν μεγάλες αναμονές και αν συνυπολογίσει κάποιος ότι για να πας στο νοσοκομείο περνάς από φίλτρο, μιλάμε για παρεμφερή κατάσταση.
Στις αναμονές.

Εδώ πάει στο νοσοκομείο ο άλλος για ο,τι μαλακια του έρθει και παραπονιέται επειδή αργούν να τον δουν.

Έξω, πρώτα περνάς από το φίλτρο του οικογενειακού, υπάρχουν διαβαθμίσεις κλπ.
Δεν πάει έτσι ακριβώς, δεν ξέρω ποιος σου τα είπε αυτά.
Βέλγιο και Ολλανδία πας μια χαρά και μόνος στον δερματολόγο ή στον γαστρεντερολόγο π.χ. δεν χρειάζεται υποχρεωτικά να μεσολαβήσει ο οικογενειακός.
Επίσης τα νοσοκομεία έχουν όντως μηδενικές αναμονές σε σχέση με Ελλάδα, είτε για επείγοντα είτε για ραντεβού.
Δεν είναι κακό να παραδεχτείς ότι το ΕΣΥ είναι στα πρότυπα Λιβύης και απλά πρέπει να έχεις λεφτά αν σου τύχει κάτι.
Σε ποιον γαστρεντερολογο πας ; Του δημοσίου νοσοκομείου;


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 13237
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Κυρία Ούρσουλα, διαμαρτύρομαι, γιατί οι πολυεθνικές τιμολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα; γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 17 Μάιος 2024, 22:12

Otto Weininger έγραψε:
17 Μάιος 2024, 22:09
nyxtovios έγραψε:
17 Μάιος 2024, 22:02
Otto Weininger έγραψε:
17 Μάιος 2024, 21:56
Όχι.
Λέω ότι έχουν μεγάλες αναμονές και αν συνυπολογίσει κάποιος ότι για να πας στο νοσοκομείο περνάς από φίλτρο, μιλάμε για παρεμφερή κατάσταση.
Στις αναμονές.

Εδώ πάει στο νοσοκομείο ο άλλος για ο,τι μαλακια του έρθει και παραπονιέται επειδή αργούν να τον δουν.

Έξω, πρώτα περνάς από το φίλτρο του οικογενειακού, υπάρχουν διαβαθμίσεις κλπ.
Δεν πάει έτσι ακριβώς, δεν ξέρω ποιος σου τα είπε αυτά.
Βέλγιο και Ολλανδία πας μια χαρά και μόνος στον δερματολόγο ή στον γαστρεντερολόγο π.χ. δεν χρειάζεται υποχρεωτικά να μεσολαβήσει ο οικογενειακός.
Επίσης τα νοσοκομεία έχουν όντως μηδενικές αναμονές σε σχέση με Ελλάδα, είτε για επείγοντα είτε για ραντεβού.
Δεν είναι κακό να παραδεχτείς ότι το ΕΣΥ είναι στα πρότυπα Λιβύης και απλά πρέπει να έχεις λεφτά αν σου τύχει κάτι.
Σε ποιον γαστρεντερολογο πας ; Του δημοσίου νοσοκομείου;
Ναι μπορείς και στου δημοσίου να πας.
Δεν απολύτως καμία διαφορά βασικά γιατί δεν πληρώνεις τίποτα σε κανέναν απο τους δύο

Aitwlos
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 13 Ιαν 2024, 12:01

Re: Κυρία Ούρσουλα, διαμαρτύρομαι, γιατί οι πολυεθνικές τιμολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα; γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aitwlos » 17 Μάιος 2024, 22:15

sharp έγραψε:
17 Μάιος 2024, 20:46
Otto Weininger έγραψε:
17 Μάιος 2024, 20:07

Αλήθεια μπορείς να κάνεις μαγνητική στην Ολλανδία σε ιδιωτικό;
Αν το πληρώσεις από την τσέπη σου πιστεύω πως ναι. Στην Ελλάδα πληρώνε το κράτο το ιδιωτικό;


Και στην Ελλάδα μπορείς
Juno έγραψε:
15 Μάιος 2024, 23:50
Τελικά όλο δεξιούς πολιτικούς δολοφονούν παγκοσμίως. Έχουν δολοφονήσει κανέναν αριστερό;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών