Κυρία Ούρσουλα, διαμαρτύρομαι, γιατί οι πολυεθνικές τιμολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα; γιατί;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5949
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Κυρία Ούρσουλα, διαμαρτύρομαι, γιατί οι πολυεθνικές τιμολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα; γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 18 Μάιος 2024, 11:35

zteo έγραψε:
18 Μάιος 2024, 09:12
Bill Hicks έγραψε:
18 Μάιος 2024, 08:57
Chilloutbuddy έγραψε:
17 Μάιος 2024, 06:30
Η τιμολόγηση προϊόντων είναι η δουλειά μου, και μπορώ να σας πώ υπεύθυνα ότι δεν έχει σημασία αν πουλάς πατατάκια ή δορυφόρους ή οτιδήποτε άλλο ενδιάμεσα, η τιμή που ζητάς να πληρώσει ο άλλος είναι πάντα όσο μαντεύεις ότι είναι διατεθιμένος να πληρώσει, και ούτε σεντς λιγότερο ή περισσότερο. Αν μαντέψεις λάθος και το βάλεις περισσότερο χάνεις την πώληση, αν μαντέψεις λάθος και το βάλεις λιγότερο χάνεις λεφτά.

Ο λόγος που πουλάνε όσο πουλάνε είναι γιατί κάποιος τα πληρώνει, αυτή είναι η απάντηση. Δεν ξέρω τι άλλο περιμένει ο Κούλης να του πούνε ακριβώς :102:
ακριβώς.

και για να βγάλουμε την Ούρσουλα απ'τον κόπο:
Κυριάκο μου,

Στην Ελλάδα που είσαστε άπλα, σιγά μην καταδεχτείτε να πάρετε φακές από τα Λιντλ, ενώ οι Ελβετοί που πεινάνε είναι πρωταθλητές στα private labels.

Do the math.

Φιλάκια,

Ούρσουλα :g094:

Εικόνα
Μπαρουφες
Ποιος σου είπε ότι οι Έλληνες δεν ψωνίζουν private label, επειδή απλά πέταξες ένα τυχαίο γράφημα χωρίς πηγές και άλλα στοιχεία.
Και ποιος σου είπε ότι η ακρίβεια δεν " μολυνε" και αυτά. Απλά να λειτουργούμε με την φιλοσοφία του Χοτζα για να κοροιδευουμε τον εαυτό μας ότι δεν υπάρχει ακριβει.
Εντωμεταξύ ένα μεγάλο ποσοστό πολιτών βγάζει τον μήνα μόνο και μόνο επειδή υπάρχει λαϊκή που είναι no label. :lol:
Πρώην εκμισθωτής του κυλικείου της Βουλής λάδωσε για παραμείνει ανοιχτός ενώ έπρεπε να έχει κλείσει απο το 2016, απο τότε που πηρε το κυλικείο δηλαδή.

Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8606
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Κυρία Ούρσουλα, διαμαρτύρομαι, γιατί οι πολυεθνικές τιμολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα; γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 18 Μάιος 2024, 11:40

Chilloutbuddy έγραψε:
17 Μάιος 2024, 06:30
Η τιμολόγηση προϊόντων είναι η δουλειά μου, και μπορώ να σας πώ υπεύθυνα ότι δεν έχει σημασία αν πουλάς πατατάκια ή δορυφόρους ή οτιδήποτε άλλο ενδιάμεσα, η τιμή που ζητάς να πληρώσει ο άλλος είναι πάντα όσο μαντεύεις ότι είναι διατεθιμένος να πληρώσει, και ούτε σεντς λιγότερο ή περισσότερο. Αν μαντέψεις λάθος και το βάλεις περισσότερο χάνεις την πώληση, αν μαντέψεις λάθος και το βάλεις λιγότερο χάνεις λεφτά.

Ο λόγος που πουλάνε όσο πουλάνε είναι γιατί κάποιος τα πληρώνει, αυτή είναι η απάντηση. Δεν ξέρω τι άλλο περιμένει ο Κούλης να του πούνε ακριβώς :102:
Οχι ακριβως.

Η τιμολογηση ειναι τετοια ωστε να μεγιστοποιησει το κερδος ανα μοναδα προιοντος.

Για παραδειγμα, σε μια πολυ φτωχη χωρα, οπως πχ η Μολδαβια, ενα επωνυμο ρουχο εχει 2 και 3 φορες πιο ακριβα απο οτι στην Ελλαδα, γιατι

α) θα εισαγουν πολυ λιγοτερα τεμαχια
β) πολυ λιγοι θα το αγορασουν

Οσο λιγοτερα τεμαχια εισαχθουν, τοσο πιο ακριβη γινεται η εισαγωγη.

Οσο λιγοτεροι το αγορασουν, τοσο πιο ακριβη γινεται η διαχειριση.

Οταν λεμε 'τοσο πιο ακριβη', δεν εννοουμε σε απολυτα νουμερα, αλλα σε κοστος ανα μοναδα προιοντος.

Δλδ μπορει το ιδιο προιον σε μια αγορα που πουλιεται ευρεως να εχει αρκετα χαμηλοτερη τιμη απο μια αγορα που θεωρειται exclusive.

Και βεβαια, πανω στο αυξημενο κοστος μπαινει το οποιο κερδος νομιζει η εταιρεια οτι μπορει να παρει. Εαν το προιον θεωρηθει κατι πολυτελες, τοτε θα ειναι πολυ ακριβο επειδη ξερει η εταιρεια οτι λιγοι θα το αγορασουνε, αλλα αυτοι οι λιγοι θα ειναι λεφταδες και θα εχουν να τα δωσουν.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5949
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Κυρία Ούρσουλα, διαμαρτύρομαι, γιατί οι πολυεθνικές τιμολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα; γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 18 Μάιος 2024, 11:46

Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
18 Μάιος 2024, 03:30
GoBzi έγραψε:
17 Μάιος 2024, 21:41
Όσο για την Αμερική, επειδή δουλεύω για γιάνκιδες χρόνια θα σου πω πως πάει η φάση. Πας στο νοσοκομείο για Χ, σου βγάζουν έναν λογαριασμό πχ 100 χιλιάρικα. Η ασφάλεια σου λέει σου πληρώνω τα 20k. 8/10 θα βγουν και θα πουν δεν έχω 80k να πληρώσω. Το νοσοκομείο πάει στην κυβέρνηση και λέει ότι φεσωθηκε, οπότε η κυβέρνηση τους δίνει φοροαπαλλαγές για 80k. :102:
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Οι ασφαλιστικές έχουν συμβόλαια με τα νοσοκομεία και οι τιμές είναι προσυμφωνημένες. Το νοσοκομείο βγάζει λογαριασμό πχ 100 χιλιάρικα. Η ασφαλιστική έχει έκπτωση 60% (ναι, δεν κάνω πλάκα, έχω δει και 90% έκπτωση), άρα ο λογαριασμός είναι 40 χιλιάρικα, πληρώνει 36Κ και ο ασφαλισμένος έχει συμμετοχή 4Κ. Άμα επικαλεστεί οικονομική αδυναμία το νοσοκομείο μπορεί και να το διαγράψει και να το γράψει στον ισολογισμό σαν ζημία.

Η πούτσα είναι άμα είναι κανείς ανασφάλιστος, αλλά πάλι δεν σου κάνουν τίποτα. Είναι υποχρεωμένοι νομικά να σε σταθεροποιήσουν άσχετα από το κόστος. Άμα δεν το κάνουν μπορείς να τους τραβήξεις μήνυση για εκατομμύρια $.

Όλες οι πολιτείες έχουν κρατικά ταμεία για unreimbursed health care.
Αυτό που άκουσα οτι γίνεται πολύ έντονα τα τελευταία χρόνια, ειδικά μετα τον covid, είναι πως τα νοσομοκομεία ανεβάζουν εικονικά τις τιμές τους. Στην ουσία γίνεται αυτό που λες, η ασφαλιστική λέει στον κόσμο "είδατε, ο τυπάς γλύτωσε 96κ επειδή ηταν πελάτης μου", αλλά ταυτόχρονα στέλνει και τους πελάτες της στα νοσοκομεία με τα οποία συνεργάζεται. Για το ποσό που απομένει όντως μπορείς να επικαλεστείς οικονομική αδυναμία, που πλέον το νοσοκομείο δεν το ψάχνει καν, και το κανουν write-off ως bad debt, αλλα στην ουσία πάλι κερδισμένοι βγαίνουν γιατι το IRS τους δίνει φοροαπαλαγές για αυτά τα ποσά. Και το IRS ξέρει τι γίνεται και γνωρίζει πως τα νοσοκομεία δεν το ψάχνουν καν για το εαν μπορεί ο άλλος να πληρώσει ή οχι, αλλά κάνουν τα στραβά μάτια.
Πρώην εκμισθωτής του κυλικείου της Βουλής λάδωσε για παραμείνει ανοιχτός ενώ έπρεπε να έχει κλείσει απο το 2016, απο τότε που πηρε το κυλικείο δηλαδή.

Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21788
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Κυρία Ούρσουλα, διαμαρτύρομαι, γιατί οι πολυεθνικές τιμολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα; γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 18 Μάιος 2024, 13:03

Otto Weininger sharp hellegennes Aitwlos nyxtovios GoBzi

μιλάμε για τη χώρα που πολίτης ενώ βρίσκεται λάιβ στην τηλεόραση, παίρνει να κλείσει ραντεβού για οφθαλμίατρο
1) του χρεώνουν την κλήση με το λεπτό λες και πήρε σε ροζ γραμμή
2) ζητάει να τον δει οφθαλμίατρος στον πειραιά, του λένε δεν υπάρχει
3) του κλείνουν τελικά αθήνα κέντρο για μετά από 3 μήνες
4) περνάνε οι τρείς μήνες, πηγαίνει στο ραντεβού που του είχαν κλείσει και ο γιατρός απουσίαζε γιατί η υπηρεσία του τον είχε στείλει στην επαρχία (!!!) ενώ υπήρχε προγραμματισμένο ραντεβού (και βέβαια δεν ενημερώθηκε ο ασθενής καν)

και μιλάμε τώρα σοβαρά;

εκεί που έχει δίκιο ο όττο είναι για τους οδοντίατρους. οι οδοντιατρικές υπηρεσίες είναι τζάμπα στην Ελλάδα σε σχέση με αναπτυγμένη Ευρώπη
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10538
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Κυρία Ούρσουλα, διαμαρτύρομαι, γιατί οι πολυεθνικές τιμολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα; γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 18 Μάιος 2024, 13:45

axilmar έγραψε:
18 Μάιος 2024, 11:40
Οχι ακριβως.

Η τιμολογηση ειναι τετοια ωστε να μεγιστοποιησει το κερδος ανα μοναδα προιοντος.

Για παραδειγμα, σε μια πολυ φτωχη χωρα, οπως πχ η Μολδαβια, ενα επωνυμο ρουχο εχει 2 και 3 φορες πιο ακριβα απο οτι στην Ελλαδα, γιατι

α) θα εισαγουν πολυ λιγοτερα τεμαχια
β) πολυ λιγοι θα το αγορασουν

Οσο λιγοτερα τεμαχια εισαχθουν, τοσο πιο ακριβη γινεται η εισαγωγη.

Οσο λιγοτεροι το αγορασουν, τοσο πιο ακριβη γινεται η διαχειριση.

Οταν λεμε 'τοσο πιο ακριβη', δεν εννοουμε σε απολυτα νουμερα, αλλα σε κοστος ανα μοναδα προιοντος.

Δλδ μπορει το ιδιο προιον σε μια αγορα που πουλιεται ευρεως να εχει αρκετα χαμηλοτερη τιμη απο μια αγορα που θεωρειται exclusive.

Και βεβαια, πανω στο αυξημενο κοστος μπαινει το οποιο κερδος νομιζει η εταιρεια οτι μπορει να παρει. Εαν το προιον θεωρηθει κατι πολυτελες, τοτε θα ειναι πολυ ακριβο επειδη ξερει η εταιρεια οτι λιγοι θα το αγορασουνε, αλλα αυτοι οι λιγοι θα ειναι λεφταδες και θα εχουν να τα δωσουν.
Σωστά, αυτά λέει η θεωρία, καλά τα λέει. Εγώ σου λέω τι γίνεται στην πράξη όταν μια μεγάλη εταιρία βγάζει τιμές.
Στην πράξη λοιπόν ο πωλητής μου δεν ασχολείται με το κέρδος, ούτε και θέλω να ασχολείται. Η δουλειά του πωλητή είναι να βγει έξω και να μου πει τι τιμή πληρώνει ο πελάτης στην αγορά. Αυτό είναι το μόνο που δεν ξέρω και θέλω να πάει να το μάθει και να μου το πει, όλα τα υπόλοιπα κόστη/κέρδη κλπ είναι δικό μου πρόβλημα και όχι δικό του. Την τιμή δηλαδή την ορίζει πάντα ο πελάτης και η αγορά, και όχι ο πωλητής και η εταιρία. Αυτό κάνουν οι εταιρίες που επιβιώνουν, τα άλλα τα κάνουν οι εταιρίες που κλείνουν.

Αν αποφασίσω να μπω στη Μολδαβία να πουλήσω ρούχα, την ίδια ακριβώς πρακτική θα ακολουθήσω. Ποιοί άλλοι πουλάνε στη Μολδαβία παρόμοια ρούχα με μένα; Αυτοί. Πουλάνε όντως ή βαράνε μύγες; Πουλάνε. Και πόσο τα δίνουνε; Τόσο. Αυτό το τόσο είναι λοιπόν η τιμή μου, τελεία. Από εκεί και πέρα ξέροντας την τιμή που πουλάω, αποφασίζω και τι θα πουλήσω. Υπάρχουν επιλογές.
- Αν είσαι η Hermes για παράδειγμα και μπαίνεις στη Μολδαβία δε θα κουβαλήσεις στοκ τσάντες Κέλι που κάνουν $30.000 η μία, ζήτημα να πουλήσεις σε 3 πλούσιους. Είσαι η Ερμές, αυτό που θέλουν από εσένα είναι το όνομα, θα τους φέρεις λοιπόν μπρελόκ Ερμές να έχει το όνομα, $100 το ενα, συν μία Κέλι να τη βλέπουν στη βιτρίνα να λιγουρεύονται, και αν βρεθεί κανείς να θέλει Κέλι μόνο κατά παραγγελία, τα λεφτά μπροστά και θα περιμένει 6 μήνες.
- Αν είσαι η Βόνταφον δε θα τους φέρεις το ίδιο Σάμσουνγκ που πουλάς στη Δ.Ευρώπη, θα πας στη Σάμσουνγκ και θα παραγγείλες 100.000 κομμάτια με προδιαγραφές Μολδαβίας, μικρότερη μνήμη, λιγότερα πίξελ, φτηνότερα υλικά κλπ. Ίδιο όνομα, διαφορετικές προδιαγραφές, μια χαρά.
- Αν είσαι σουπερμάρκετ και η τιμή που πληρώνει ο κόσμος στη Μολδαβία δε σου φέρνει το κέρδος που θες, θα μικρύνεις το πακέτο, θα βάλεις φτηνότερη συσκευασία, και κάποια προϊόντα με ψηλό κόστος απλά δε θα τα φέρεις καθόλου.

Δύσκολη αγορά η Μολδαβία, δε θα βγάλεις πολλά λεφτά γιατί δεν υπάρχουν πολλά λεφτά, αλλά θα ρεφάρεις από άλλες χώρες που είναι μερακλήδες και έχουν συνηθίσει να τους κλέβουνε, ονόματα δε λέμε υπολήψεις δε θίγουμε :003:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41267
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κυρία Ούρσουλα, διαμαρτύρομαι, γιατί οι πολυεθνικές τιμολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα; γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Μάιος 2024, 14:04

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
18 Μάιος 2024, 13:03
εκεί που έχει δίκιο ο όττο είναι για τους οδοντίατρους. οι οδοντιατρικές υπηρεσίες είναι τζάμπα στην Ελλάδα σε σχέση με αναπτυγμένη Ευρώπη
Επειδή δεν κόβουν αποδείξεις. Το έχω πει και σε άλλο νήμα αυτό. Όποιος νομίζει ότι η εξάλειψη της μαύρης οικονομίας δεν θα έχει αντίκτυπο στην τσέπη του, ειδικά αν είναι χαμηλόμισθος, ζει μια αυταπάτη.

Οδοντίατροι, κτηνίατροι, κομμωτήρια, ηλεκτρολόγοι, υδραυλικοί, κτλ, είναι τζάμπα στην Ελλάδα σε σχέση με οποιαδήποτε ευρωπαϊκή χώρα, ακόμη και σε σχέση με κάποιες χώρες του πρώην ανατολικού μπλοκ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21820
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Κυρία Ούρσουλα, διαμαρτύρομαι, γιατί οι πολυεθνικές τιμολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα; γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 18 Μάιος 2024, 14:07

zteo έγραψε:
18 Μάιος 2024, 09:53
Chilloutbuddy έγραψε:
18 Μάιος 2024, 09:38
Απ'το Στατίστα είναι το γράφημα, μπορείς αν θες να πληρώσεις $199 το χρόνο να διαβάζεις και τις πηγές, δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα.
Δεν μου περισσεύουν 199$ για να διαβάζω το Στατιστα. Είναι πάγια τακτική των Νεοδημοκρατων και Ζαιων του πχορουμ να πετάνε μια τυχαία έρευνα χωρίς στοιχεία, δεδομένα,πηγές και ποιοτική ανάλυση για να δημιουργήσουν μια επικοινωνιακη φούσκα.
Από εδώ και στο εξής θα με βρίσκουν μπροστά τους.
:smt005:

Και στο εξής ή μέχρι τις εκλογές;
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

zteo
Δημοσιεύσεις: 10703
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Κυρία Ούρσουλα, διαμαρτύρομαι, γιατί οι πολυεθνικές τιμολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα; γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 18 Μάιος 2024, 14:09

hellegennes έγραψε:
18 Μάιος 2024, 14:04
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
18 Μάιος 2024, 13:03
εκεί που έχει δίκιο ο όττο είναι για τους οδοντίατρους. οι οδοντιατρικές υπηρεσίες είναι τζάμπα στην Ελλάδα σε σχέση με αναπτυγμένη Ευρώπη
Επειδή δεν κόβουν αποδείξεις. Το έχω πει και σε άλλο νήμα αυτό. Όποιος νομίζει ότι η εξάλειψη της μαύρης οικονομίας δεν θα έχει αντίκτυπο στην τσέπη του, ειδικά αν είναι χαμηλόμισθος, ζει μια αυταπάτη.

Οδοντίατροι, κτηνίατροι, κομμωτήρια, ηλεκτρολόγοι, υδραυλικοί, κτλ, είναι τζάμπα στην Ελλάδα σε σχέση με οποιαδήποτε ευρωπαϊκή χώρα, ακόμη και σε σχέση με κάποιες χώρες του πρώην ανατολικού μπλοκ.
Φυσικά και θα έχει αντίκτυπο. Αλλά αντίκτυπο έχει και στους μικροαστους και στην ΝΔ. Και από εκεί προέρχεται το 41%
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

zteo
Δημοσιεύσεις: 10703
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Κυρία Ούρσουλα, διαμαρτύρομαι, γιατί οι πολυεθνικές τιμολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα; γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 18 Μάιος 2024, 14:09

sharp έγραψε:
18 Μάιος 2024, 14:07
zteo έγραψε:
18 Μάιος 2024, 09:53
Chilloutbuddy έγραψε:
18 Μάιος 2024, 09:38
Απ'το Στατίστα είναι το γράφημα, μπορείς αν θες να πληρώσεις $199 το χρόνο να διαβάζεις και τις πηγές, δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα.
Δεν μου περισσεύουν 199$ για να διαβάζω το Στατιστα. Είναι πάγια τακτική των Νεοδημοκρατων και Ζαιων του πχορουμ να πετάνε μια τυχαία έρευνα χωρίς στοιχεία, δεδομένα,πηγές και ποιοτική ανάλυση για να δημιουργήσουν μια επικοινωνιακη φούσκα.
Από εδώ και στο εξής θα με βρίσκουν μπροστά τους.
:smt005:

Και στο εξής ή μέχρι τις εκλογές;
Στο εξης
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41267
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κυρία Ούρσουλα, διαμαρτύρομαι, γιατί οι πολυεθνικές τιμολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα; γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Μάιος 2024, 14:15

Chilloutbuddy έγραψε:
18 Μάιος 2024, 13:45
Σωστά, αυτά λέει η θεωρία, καλά τα λέει. Εγώ σου λέω τι γίνεται στην πράξη όταν μια μεγάλη εταιρία βγάζει τιμές.
Στην πράξη λοιπόν ο πωλητής μου δεν ασχολείται με το κέρδος, ούτε και θέλω να ασχολείται. Η δουλειά του πωλητή είναι να βγει έξω και να μου πει τι τιμή πληρώνει ο πελάτης στην αγορά. Αυτό είναι το μόνο που δεν ξέρω και θέλω να πάει να το μάθει και να μου το πει, όλα τα υπόλοιπα κόστη/κέρδη κλπ είναι δικό μου πρόβλημα και όχι δικό του. Την τιμή δηλαδή την ορίζει πάντα ο πελάτης και η αγορά, και όχι ο πωλητής και η εταιρία. Αυτό κάνουν οι εταιρίες που επιβιώνουν, τα άλλα τα κάνουν οι εταιρίες που κλείνουν.
Η τελευταία πρόταση είναι όλο το ζουμί. Οι εταιρείες που κλείνουν ακριβώς αυτό κάνουν, δουλεύουν με ένα θεωρητικό μοντέλο κόστους-κέρδους.

Θα δώσω κι ένα καθημερινό παράδειγμα. Το Axe το αγοράζει ο Σκλαβενίτης 1 ευρώ και το πουλάει 4,00. Το γάλα το αγοράζει 0,80 και το πουλάει 1,00, γιατί τόσο προτίθεται να δώσει ο καταναλωτής για το γάλα. Στο ένα έχει κέρδος 75% και στο άλλο 20%.

Οι εταιρείες που κλείνουν κοστολογούν τα προϊόντα τους με βάση το κόστος παραγωγής και διάθεσης, χωρίς να εξασφαλίσουν πρώτα ότι η τιμή λιανικής είναι τιμή που προτίθεται να πληρώσει ο καταναλωτής. Οι εταιρείες που επιβιώνουν είναι αυτές που δουλεύουν βρίσκοντας πρώτα ποια τιμή θέλει να πληρώσει ο καταναλωτής και βλέπουν αν μπορούν να διαθέσουν το προϊόν σε αυτήν την τιμή έχοντας κέρδος. Αν δεν μπορούν, είτε προσπαθούν να βρουν τρόπο να μειώσουν το κόστος τους είτε απορρίπτουν το προϊόν.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Η φωνή της Αληθειας
Δημοσιεύσεις: 3240
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 20:21

Re: Κυρία Ούρσουλα, διαμαρτύρομαι, γιατί οι πολυεθνικές τιμολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα; γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Η φωνή της Αληθειας » 18 Μάιος 2024, 14:16

sharp έγραψε:
17 Μάιος 2024, 22:56
GoBzi έγραψε:
17 Μάιος 2024, 22:55
Otto Weininger έγραψε:
17 Μάιος 2024, 22:47


Δεν το έλεγες και στον θείο του κουμπάρου μου να μην πουλήσει το ένα family home στην Αστόρια για να πληρώσει;
Δεν τον ήξερα. Εσύ εάν νομίζεις πως ο κάθε Αμερικανός πληρώνει 50/100/200 χιλιάρικα από την τσέπη του για κάθε παιδί τι να σου πω. :lol:
Οι περισσότεροι έχουν ασφάλειες. Απλώς είναι ιδιωτικές. Αλλά σάματις εμείς τις κρατικές δεν τις πληρώνουμε;
Μισή αλήθεια είναι αυτό. Άμα μαζέψεις όλους τους ΔΥ (σε τοπικό, πολιτειακό και ομοσπονδιακό επίπεδο), τους συνταξιούχους με Medicare και τους φτωχούς με Medicaid και άλλους που καλύπτονται από διάφορα πολιτειακά προγράμματα βγαίνει να είναι ο μισός πληθυσμός με κρατική ασφάλιση.

Η φωνή της Αληθειας
Δημοσιεύσεις: 3240
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 20:21

Re: Κυρία Ούρσουλα, διαμαρτύρομαι, γιατί οι πολυεθνικές τιμολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα; γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Η φωνή της Αληθειας » 18 Μάιος 2024, 14:34

GoBzi έγραψε:
17 Μάιος 2024, 23:14
sharp έγραψε:
17 Μάιος 2024, 22:56
GoBzi έγραψε:
17 Μάιος 2024, 22:55


Δεν τον ήξερα. Εσύ εάν νομίζεις πως ο κάθε Αμερικανός πληρώνει 50/100/200 χιλιάρικα από την τσέπη του για κάθε παιδί τι να σου πω. :lol:
Οι περισσότεροι έχουν ασφάλειες. Απλώς είναι ιδιωτικές. Αλλά σάματις εμείς τις κρατικές δεν τις πληρώνουμε;
Η ασφάλεια δεν σου καλύπτει όλο το ποσό. Κυριολεκτικά η όλη φάση έχει καταλήξει ένα ξέφρενο πάρτι φοροδιαφυγής.

Το παλικάρι εδώ εξηγεί σε λίγα δευτερόλεπτα πως δουλεύει το πράγμα. Διάβασε και στα σχόλια τι γράφουν οι ίδιοι οι Αμερικάνοι.

https://youtube.com/shorts/b43iUJI4_Ms? ... DRKtG0gf1V
Δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα λέει. Το πλήρες ποσό σε καμία περίπτωση δεν είναι receivable, είναι η χρέωση του νοσοκομείου με «τιμές καταλόγου», όχι τιμές προσυμφωνημένες. Είναι κάπως σαν τις τιμές των δωματίων που αναρτιούνται στις πόρτες ξενοδοχείων, κανείς δεν πληρώνει τέτοια ποσά. Πχ πες ότι ένας πάροχος δημοσιεύει ότι μια υπηρεσία χρεώνεται 1000. Έρχεται η ασφαλιστική και συμφωνεί ο πάροχος να χρεώσει 300 ως paid in full. Η ασφαλιστική πληρώνει 270 και ο ασφαλισμένος πληρώνει 30. Άμα δεν πληρώσει ο ασφαλισμένος, ο πάροχος μπορεί να γράψει ζημία μόνο για τα 30, όχι για 730.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 13492
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Κυρία Ούρσουλα, διαμαρτύρομαι, γιατί οι πολυεθνικές τιμολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα; γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 18 Μάιος 2024, 15:04

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
18 Μάιος 2024, 13:03
Otto Weininger sharp hellegennes Aitwlos nyxtovios GoBzi

μιλάμε για τη χώρα που πολίτης ενώ βρίσκεται λάιβ στην τηλεόραση, παίρνει να κλείσει ραντεβού για οφθαλμίατρο
1) του χρεώνουν την κλήση με το λεπτό λες και πήρε σε ροζ γραμμή
2) ζητάει να τον δει οφθαλμίατρος στον πειραιά, του λένε δεν υπάρχει
3) του κλείνουν τελικά αθήνα κέντρο για μετά από 3 μήνες
4) περνάνε οι τρείς μήνες, πηγαίνει στο ραντεβού που του είχαν κλείσει και ο γιατρός απουσίαζε γιατί η υπηρεσία του τον είχε στείλει στην επαρχία (!!!) ενώ υπήρχε προγραμματισμένο ραντεβού (και βέβαια δεν ενημερώθηκε ο ασθενής καν)

και μιλάμε τώρα σοβαρά;

εκεί που έχει δίκιο ο όττο είναι για τους οδοντίατρους. οι οδοντιατρικές υπηρεσίες είναι τζάμπα στην Ελλάδα σε σχέση με αναπτυγμένη Ευρώπη
Απόγονοι του Περικλή

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10538
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Κυρία Ούρσουλα, διαμαρτύρομαι, γιατί οι πολυεθνικές τιμολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα; γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 18 Μάιος 2024, 15:15

hellegennes έγραψε:
18 Μάιος 2024, 14:15
Η τελευταία πρόταση είναι όλο το ζουμί. Οι εταιρείες που κλείνουν ακριβώς αυτό κάνουν, δουλεύουν με ένα θεωρητικό μοντέλο κόστους-κέρδους.

Θα δώσω κι ένα καθημερινό παράδειγμα. Το Axe το αγοράζει ο Σκλαβενίτης 1 ευρώ και το πουλάει 4,00. Το γάλα το αγοράζει 0,80 και το πουλάει 1,00, γιατί τόσο προτίθεται να δώσει ο καταναλωτής για το γάλα. Στο ένα έχει κέρδος 75% και στο άλλο 20%.

Οι εταιρείες που κλείνουν κοστολογούν τα προϊόντα τους με βάση το κόστος παραγωγής και διάθεσης, χωρίς να εξασφαλίσουν πρώτα ότι η τιμή λιανικής είναι τιμή που προτίθεται να πληρώσει ο καταναλωτής. Οι εταιρείες που επιβιώνουν είναι αυτές που δουλεύουν βρίσκοντας πρώτα ποια τιμή θέλει να πληρώσει ο καταναλωτής και βλέπουν αν μπορούν να διαθέσουν το προϊόν σε αυτήν την τιμή έχοντας κέρδος. Αν δεν μπορούν, είτε προσπαθούν να βρουν τρόπο να μειώσουν το κόστος τους είτε απορρίπτουν το προϊόν.
Σωστός. Αυτό το "μου κόστισε τόσο, θα βάλω και 20% κέρδος και αυτή είναι η τιμή" είναι αυτοκτονία, καμμία σοβαρή επιχείρηση δε δουλεύει έτσι. Μα, σου λέει ο άλλος, είναι ανήθικο να το βάλω παραπάνω. Μαλακίες. Αν μπορείς να βγάλεις κάπου κέρδος πρέπει να το βγάλεις, γιατί θα έρθουν και μέρες και μήνες που θα μπεις μέσα για λόγους που δε μπορείς να ελέγξεις. Δε χρειάζεται να στα λέω, τα ξέρεις καλύτερα από μένα. Ο κόσμος βλέπει μόνο τις εταιρίες που δουλεύουν, δεν ξέρει τίποτα για τις εταιρίες που κλείνουν.

Απ'την άλλη και η τιμή αγοράς έχει παγίδες. Ένα πράμα που δεν καταλαβαίνουν πολλοί και μπαίνουν εύκολα μέσα, είναι ότι κυριολεκτικά δεν ξέρουν τι είναι το προϊόν τους και το συγκρίνουν με άλλα προϊόντα από αυτό που προσφέρουν αυτοί. Το νερό ΗΒΗ 500μλ που αγόρασα απ'το βρωμερό καρότσι ενός πλανώδιου ΔΕΝ είναι το ίδιο προϊόν με το νερό ΗΒΗ 500μλ που αγόρασα απ'το καθαρό μινιμάρκετ με τον ευγενικό πωλητή, το οποίο ΔΕΝ είναι το ίδιο προϊόν με το νερό ΗΒΗ 500μλ που αγόρασα από κουβά με πάγο ενώ ήμουν καταϊδρωμένος σε συναυλία και με βάραγε ο ήλιος κατακούτελα. Η τιμή αγοράς μπορεί άνετα να είναι αντίστοιχα ένα-δύο-δώδεκα, γιατί πρόκειται για 3 εντελώς διαφορετικά προϊόντα. Το προϊόν είναι όλο μαζί, δεν είναι μόνο το τι αλλά και το πού, πώς, πότε, από ποιόν κλπ

Σε κάποιες πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις δουλεύει και το κοστ πλας, πχ βγάζεις ένα νέο προϊόν που δεν υπάρχει στην αγορά για να ξέρεις πόσο πουλιέται, εκεί δεν έχεις άλλη επιλογή. Αλλά εξακολουθεί να είναι αυτοκτονία γιατί στην πραγματικότητα κανείς δεν ξέρει το κόστος του με αρκετή ακρίβεια. Όλα τα μοντέλα κοστολόγησης είναι στην καλύτερη περίπτωση προσεγγίσεις, το πραγματικό κόστος το μαθαίνεις πολύ μετά. Έχω φάει τα μάτια μου (και τα μούτρα μου) πολλές φορές.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Η φωνή της Αληθειας
Δημοσιεύσεις: 3240
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 20:21

Re: Κυρία Ούρσουλα, διαμαρτύρομαι, γιατί οι πολυεθνικές τιμολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα; γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Η φωνή της Αληθειας » 18 Μάιος 2024, 15:23

Otto Weininger έγραψε:
18 Μάιος 2024, 08:28
Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
18 Μάιος 2024, 03:41
Otto Weininger έγραψε:
18 Μάιος 2024, 00:06

Κανείς τους δεν είναι ανασφάλιστος από αυτούς που λέω.
Και μια χαρά φράγκα έχουν.
Αλλά όταν ένα φάρμακο εδώ κάνει 60 ευρώ και στις ΗΠΑ 500-600$, ένα ανάλογο GLP-1 εδώ έχει 49 ευρώ και στις ΗΠΑ κοντά 1000$, μια χαρά θα θέλανε να τα αγοράσουν από εδώ μετρητά γιατί όσα και να γλιτώσουν λόγω ασφάλειας, πάλι είναι τρελά τα ποσά ειδικά για κάτι που το παίρνεις εσαεί κάθε μήνα.
Οι οδοντίατροι όντως είναι φωτιά σε σχέση με Ελλάδα (μόλις γύρισα από τον οδοντίατρο) αλλά οι υπηρεσίες δεν είναι ακριβώς συγκρίσιμες. Το να συγκρίνεις αμερικάνικο οδοντιατρείο με ελληνικό είναι σαν να συγκρίνεις Φεράρι με Φιατ. Μια κορόνα από ζιρκόνιο μου πήγε $1600 (η ασφάλιση πλήρωσε να μισά). Καθαρισμός/ετήσιο τσεκαπ/ακτινογραφίες είχαν μηδέν συμμετοχή.

Μπορείς να βρεις GLP-1 στην Ελλάδα; Η μάνα μου μου είπε ότι είναι πρακτικά αδύνατο.
Διαφωνώ κάθετα για την σύγκριση των οδοντιάτρων.

Όσο για GLP-1 βρίσκεις, αλλά δύσκολα και εξαρτάται την εταιρία, περιεκτικότητα κλπ.
Άλλα όχι και αδύνατο.
Προσωπικά, το επίπεδο των οδοντιατρικών υπηρεσιών που έχω δει στις ΗΠΑ δεν συγκρίνεται με την Ελλάδα. Όλοι ουσιαστικά οι οδοντίατροι στην Ελλάδα δουλεύουν μόνοι τους σε ένα δωμάτιο με μόνο ορισμένο βασικό εξοπλισμό. Οι αμερικάνοι έχουν συνήθως πολύ-οδοντιατρεία με οτιδήποτε μπορείς να φανταστείς από άποψη εξοπλισμού. Επειδή έχουν και μεγάλο όγκο επισκέψεων (δεν υπάρχει από ένα οδοντιατρείο σε κάθε στενό) και μπορούν να χρεώσουν υψηλά, μπορούν να αντεπεξέλθουν οικονομικά και να έχουν οτιδήποτε από εξοπλισμό. Πχ ο οδοντίατρος μου μου σκανάρισε το στόμα και εκτύπωσε μη μόνιμη κορώνα επιτόπου για να έχω «δόντι» μέσα στο στόμα μου ώσπου να στείλει το εργαστήριο την μόνιμη από ζιρκόνιο. Και μόνιμες κορώνες αυθημερόν μπορούν να κάνουν (φθηνότερες μεν, αλλά δεν είναι τόσο ανθεκτικές όσο είναι αυτές από ζιρκόνιο). Αυτό είναι ένα παράδειγμα, έχουν χίλιες δυο άλλες εξειδικευμένες υπηρεσίες για άλλα πράγματα εκεί μέσα. Ως και ολική αναισθησία προσφέρουν ορισμένοι (με αναισθησιολόγο εννοείται).

Ένα παράδειγμα:
http://northwesterndental.com/services.html

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών