Κυρία Ούρσουλα, διαμαρτύρομαι, γιατί οι πολυεθνικές τιμολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα; γιατί;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10413
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Κυρία Ούρσουλα, διαμαρτύρομαι, γιατί οι πολυεθνικές τιμολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα; γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 18 Μάιος 2024, 15:31

Ισχύει αυτό που λέει ο Φωνής. Ας πούμε ότι ισχύει κατά μέσο όρο, βρίσκεις και στην Ελλάδα πολύ καλά οδοντιατρεία αν ψάξεις, αλλά όχι τόσο συχνά.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

zteo
Δημοσιεύσεις: 10554
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Κυρία Ούρσουλα, διαμαρτύρομαι, γιατί οι πολυεθνικές τιμολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα; γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 18 Μάιος 2024, 15:40

Διαφωνώ ως ένα βαθμό με τον chill διότι με βάση την εμπειρία μου υπάρχει ένα θεωρητικό μοντέλο.
Για παράδειγμα στον κλάδο μου ( οπτικα) υπάρχει το θεωρητικό μοντέλο τα ηλιου να πουλιούνται στην λιανική 100%-200% πάνω από την χοντρικη. Με την φιλοσοφία ότι μετά από 6-8 μήνες το προϊόν χάνει την αξία του και κατεβαίνει στο 50% της λιανικής τιμής. Όλοι οι οπτικοί δουλεύουν με βάση αυτό το θεωρητικό μοντέλο.
Αλλά μεγάλο ρόλο παίζει οι σχέσεις που έχει ο καθένας με τον προμηθευτή και τι πολιτική ακολουθεί για παράδειγμα η Rayban δεν επιτρέπει έκπτωση από την λιανική μεγαλύτερη του 25%-30%
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41086
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κυρία Ούρσουλα, διαμαρτύρομαι, γιατί οι πολυεθνικές τιμολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα; γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Μάιος 2024, 16:52

Chilloutbuddy έγραψε:
18 Μάιος 2024, 15:15
hellegennes έγραψε:
18 Μάιος 2024, 14:15
Η τελευταία πρόταση είναι όλο το ζουμί. Οι εταιρείες που κλείνουν ακριβώς αυτό κάνουν, δουλεύουν με ένα θεωρητικό μοντέλο κόστους-κέρδους.

Θα δώσω κι ένα καθημερινό παράδειγμα. Το Axe το αγοράζει ο Σκλαβενίτης 1 ευρώ και το πουλάει 4,00. Το γάλα το αγοράζει 0,80 και το πουλάει 1,00, γιατί τόσο προτίθεται να δώσει ο καταναλωτής για το γάλα. Στο ένα έχει κέρδος 75% και στο άλλο 20%.

Οι εταιρείες που κλείνουν κοστολογούν τα προϊόντα τους με βάση το κόστος παραγωγής και διάθεσης, χωρίς να εξασφαλίσουν πρώτα ότι η τιμή λιανικής είναι τιμή που προτίθεται να πληρώσει ο καταναλωτής. Οι εταιρείες που επιβιώνουν είναι αυτές που δουλεύουν βρίσκοντας πρώτα ποια τιμή θέλει να πληρώσει ο καταναλωτής και βλέπουν αν μπορούν να διαθέσουν το προϊόν σε αυτήν την τιμή έχοντας κέρδος. Αν δεν μπορούν, είτε προσπαθούν να βρουν τρόπο να μειώσουν το κόστος τους είτε απορρίπτουν το προϊόν.
Σωστός. Αυτό το "μου κόστισε τόσο, θα βάλω και 20% κέρδος και αυτή είναι η τιμή" είναι αυτοκτονία, καμμία σοβαρή επιχείρηση δε δουλεύει έτσι. Μα, σου λέει ο άλλος, είναι ανήθικο να το βάλω παραπάνω. Μαλακίες. Αν μπορείς να βγάλεις κάπου κέρδος πρέπει να το βγάλεις, γιατί θα έρθουν και μέρες και μήνες που θα μπεις μέσα για λόγους που δε μπορείς να ελέγξεις. Δε χρειάζεται να στα λέω, τα ξέρεις καλύτερα από μένα. Ο κόσμος βλέπει μόνο τις εταιρίες που δουλεύουν, δεν ξέρει τίποτα για τις εταιρίες που κλείνουν.

Απ'την άλλη και η τιμή αγοράς έχει παγίδες. Ένα πράμα που δεν καταλαβαίνουν πολλοί και μπαίνουν εύκολα μέσα, είναι ότι κυριολεκτικά δεν ξέρουν τι είναι το προϊόν τους και το συγκρίνουν με άλλα προϊόντα από αυτό που προσφέρουν αυτοί. Το νερό ΗΒΗ 500μλ που αγόρασα απ'το βρωμερό καρότσι ενός πλανώδιου ΔΕΝ είναι το ίδιο προϊόν με το νερό ΗΒΗ 500μλ που αγόρασα απ'το καθαρό μινιμάρκετ με τον ευγενικό πωλητή, το οποίο ΔΕΝ είναι το ίδιο προϊόν με το νερό ΗΒΗ 500μλ που αγόρασα από κουβά με πάγο ενώ ήμουν καταϊδρωμένος σε συναυλία και με βάραγε ο ήλιος κατακούτελα. Η τιμή αγοράς μπορεί άνετα να είναι αντίστοιχα ένα-δύο-δώδεκα, γιατί πρόκειται για 3 εντελώς διαφορετικά προϊόντα. Το προϊόν είναι όλο μαζί, δεν είναι μόνο το τι αλλά και το πού, πώς, πότε, από ποιόν κλπ

Σε κάποιες πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις δουλεύει και το κοστ πλας, πχ βγάζεις ένα νέο προϊόν που δεν υπάρχει στην αγορά για να ξέρεις πόσο πουλιέται, εκεί δεν έχεις άλλη επιλογή. Αλλά εξακολουθεί να είναι αυτοκτονία γιατί στην πραγματικότητα κανείς δεν ξέρει το κόστος του με αρκετή ακρίβεια. Όλα τα μοντέλα κοστολόγησης είναι στην καλύτερη περίπτωση προσεγγίσεις, το πραγματικό κόστος το μαθαίνεις πολύ μετά. Έχω φάει τα μάτια μου (και τα μούτρα μου) πολλές φορές.
Σ' αυτές τις περιπτώσεις αποδέχεσαι το ρίσκο, αλλά φυσικά η έξυπνη στρατηγική είναι πάντα να το κοστολογήσεις όσο υψηλά πιστεύεις ότι μπορεί να κοστολογηθεί και αν χρειαστεί να αρχίσεις τις μαρκετιές, π.χ. +50% προϊόν, 1+1 δώρο, προσφορά γνωριμίας (που γίνεται μόνιμη τιμή), κτλ ή απλά να ρίξεις την τιμή. Το καλύτερο βέβαια είναι να μαντέψεις ακριβώς την τιμή που πρέπει, αλλά το βέβαιο λάθος είναι να το κοστολογήσεις αρχικά λιγότερο από ό,τι είναι βιώσιμο. Εκεί την πάτησες, δύσκολα θα επιβιώσει νέο προϊόν που θα αυξηθεί η τιμή του μετά από λίγο καιρό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41086
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κυρία Ούρσουλα, διαμαρτύρομαι, γιατί οι πολυεθνικές τιμολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα; γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Μάιος 2024, 16:55

zteo έγραψε:
18 Μάιος 2024, 15:40
Διαφωνώ ως ένα βαθμό με τον chill διότι με βάση την εμπειρία μου υπάρχει ένα θεωρητικό μοντέλο.
Για παράδειγμα στον κλάδο μου ( οπτικα) υπάρχει το θεωρητικό μοντέλο τα ηλιου να πουλιούνται στην λιανική 100%-200% πάνω από την χοντρικη. Με την φιλοσοφία ότι μετά από 6-8 μήνες το προϊόν χάνει την αξία του και κατεβαίνει στο 50% της λιανικής τιμής. Όλοι οι οπτικοί δουλεύουν με βάση αυτό το θεωρητικό μοντέλο.
Αλλά μεγάλο ρόλο παίζει οι σχέσεις που έχει ο καθένας με τον προμηθευτή και τι πολιτική ακολουθεί για παράδειγμα η Rayban δεν επιτρέπει έκπτωση από την λιανική μεγαλύτερη του 25%-30%
Εδώ εισέρχονται και παράγοντες price fixing, οι οποίοι ανάλογα τον κλάδο μπορεί να είναι ασφυκτικοί για τον λιανέμπορο. Κάτι τέτοιο έγινε στην αρχή της κρίσης με τα Goody's, που πολλά υποκαταστήματα ήθελαν να θέσουν τις δικές τους εκπτωτικές τιμές και η μαμά εταιρεία αρνήθηκε, με συνέπεια να γίνει μαζική έξοδος από το franchising.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10413
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Κυρία Ούρσουλα, διαμαρτύρομαι, γιατί οι πολυεθνικές τιμολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα; γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 18 Μάιος 2024, 17:15

zteo έγραψε:
18 Μάιος 2024, 15:40
Διαφωνώ ως ένα βαθμό με τον chill διότι με βάση την εμπειρία μου υπάρχει ένα θεωρητικό μοντέλο.
Για παράδειγμα στον κλάδο μου ( οπτικα) υπάρχει το θεωρητικό μοντέλο τα ηλιου να πουλιούνται στην λιανική 100%-200% πάνω από την χοντρικη. Με την φιλοσοφία ότι μετά από 6-8 μήνες το προϊόν χάνει την αξία του και κατεβαίνει στο 50% της λιανικής τιμής. Όλοι οι οπτικοί δουλεύουν με βάση αυτό το θεωρητικό μοντέλο.
Aν όντως όλοι οι οπτικοί δουλεύουν με βάση αυτό το θεωρητικό μοντέλο, τότε μαθηματικά όλοι οι οπτικοί ακολουθείτε το δικό μου μοντέλο :003:
Και δεν μπορείς να κάνεις κι αλλιώς, γιατί αν όλη η αγορά δίνει ένα μοντέλο 100 και εσύ το βάλεις 150, πόσα θα πουλήσεις; Θα σου μείνουν. Εκτός αν η δικιά σου πώληση προσφέρει και κάτι άλλο έξτρα στον πελάτη, όπως έλεγα πριν στο παράδειγμα με τα μπουκάλια νερό, αλλά τότε μιλάμε ουσιαστικά για διαφορετικό προϊόν.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4408
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: Κυρία Ούρσουλα, διαμαρτύρομαι, γιατί οι πολυεθνικές τιμολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα; γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 18 Μάιος 2024, 18:14

GoBzi έγραψε:
17 Μάιος 2024, 13:21
Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
17 Μάιος 2024, 12:15
GoBzi έγραψε:
17 Μάιος 2024, 12:07


Καπιταλισμό και πολυεθνικές έχεις εσύ, έχει και η Νορβηγία. Η πηγή του προβλήματος ποια είναι; Ο ένας λέει είναι ο καπιταλισμός ο άλλος λέει οι πολυεθνικές. Ή μήπως μόνο στην Ελλάδα οι πολυεθνικές βρίσκουν παραθυράκια για να μην πληρώσουν υπερβολικά μεγάλο φόρο; Περίεργα πράγματα. :102:
υπάρχει ανισόμερη ανάπτυξη και τα μονοπώλια μπορούν από την αρπαγή όλου του παγκόσμιου πλούτου των αγορών που εκμεταλλεύονται να δίνουν ένα μέρος σε μια εργατική αριστοκρατία ή κατι τοις σε κάποιες χώρες παραπάνω. Θα μπορούσαν να βγάζουν τέτοια κέρδη αν το κεφάλαιο τους "αρκούνταν" στα σύνορα μιας χώρας; Θα ασφυκτιούσε μέσα στα όρια της χώρας.
Τα λέτε ωραία και ποιητικά στο ΚΚΕ, αλλά στα 90s οι πρώην σοσιαλιστές κάνανε ουρές χιλιομέτρων έξω από McDonald's. Θα το πω για χιλιοστή φορά, σταματήστε να κοροϊδεύετε τον κόσμο με τις "τάξεις". Ο ΓΓ και οι του κόμματος στην Κούβα, ΕΣΣΔ, Β. Κορέα, Κίνα είναι/ηταν η αντίστοιχη "αστική τάξη".

Το πρόβλημα της Ελλάδας δεν είναι ο καπιταλισμός, αλλά η σχέση πολίτη/κυβέρνησης, είτε μιλάμε για κουμπαριά είτε για τον τελευταίο μαυραγορίτη κατσαπλιά, είτε για τον ΔΥ που μπήκε στο δημόσιο γιατί ο θείος του γνωρίζει κάποιον. Στην πραγματικότητα η Ελλάδα είναι μια σοσιαλιστικοκαπιταλιστική φεουδαρχία. :lol:

Οι πολυεθνικές που υπάρχουν στην Ελλάδα απλά κάνουν την δουλειά τους και είναι κυριολεκτικά η προσωποποίηση της έκφρασης "μάθανε ότι γαμιόμαστε, πλακώσανε και οι γύφτοι".
σε λίγο θα μας πεις πως η παραγωγή χάλυβα στις σοσιαλιστικές χώρες ήταν ιδιοχτησία των γγ. Γιατί η κυρίαρχη τάξη είναι αυτή που κυριαρχεί στην παραγωγή.

Σε όλον τον κόσμο το πρόβλημα είναι ο τρόπος παραγωγής, δεν χωρά στα ασφυκτικά πλαίσια της ατομικής ιδιοκτησίας (στα μέσα παραγωγής) η συντονισμένη κοινωνική εργασία. Αυτό το ξέρουν και οι καπιταλιστές γιαυτό συνενώνουν τα κεφάλαια τους σε μεγάλους ομίλους. Αυτή η ασφυξία παράγει και τον παρσιτισμό και τη διαφθορά και όχι το αντίθετο.
Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4408
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: Κυρία Ούρσουλα, διαμαρτύρομαι, γιατί οι πολυεθνικές τιμολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα; γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 18 Μάιος 2024, 18:19

hellegennes έγραψε:
18 Μάιος 2024, 16:52
Chilloutbuddy έγραψε:
18 Μάιος 2024, 15:15
hellegennes έγραψε:
18 Μάιος 2024, 14:15
Η τελευταία πρόταση είναι όλο το ζουμί. Οι εταιρείες που κλείνουν ακριβώς αυτό κάνουν, δουλεύουν με ένα θεωρητικό μοντέλο κόστους-κέρδους.

Θα δώσω κι ένα καθημερινό παράδειγμα. Το Axe το αγοράζει ο Σκλαβενίτης 1 ευρώ και το πουλάει 4,00. Το γάλα το αγοράζει 0,80 και το πουλάει 1,00, γιατί τόσο προτίθεται να δώσει ο καταναλωτής για το γάλα. Στο ένα έχει κέρδος 75% και στο άλλο 20%.

Οι εταιρείες που κλείνουν κοστολογούν τα προϊόντα τους με βάση το κόστος παραγωγής και διάθεσης, χωρίς να εξασφαλίσουν πρώτα ότι η τιμή λιανικής είναι τιμή που προτίθεται να πληρώσει ο καταναλωτής. Οι εταιρείες που επιβιώνουν είναι αυτές που δουλεύουν βρίσκοντας πρώτα ποια τιμή θέλει να πληρώσει ο καταναλωτής και βλέπουν αν μπορούν να διαθέσουν το προϊόν σε αυτήν την τιμή έχοντας κέρδος. Αν δεν μπορούν, είτε προσπαθούν να βρουν τρόπο να μειώσουν το κόστος τους είτε απορρίπτουν το προϊόν.
Σωστός. Αυτό το "μου κόστισε τόσο, θα βάλω και 20% κέρδος και αυτή είναι η τιμή" είναι αυτοκτονία, καμμία σοβαρή επιχείρηση δε δουλεύει έτσι. Μα, σου λέει ο άλλος, είναι ανήθικο να το βάλω παραπάνω. Μαλακίες. Αν μπορείς να βγάλεις κάπου κέρδος πρέπει να το βγάλεις, γιατί θα έρθουν και μέρες και μήνες που θα μπεις μέσα για λόγους που δε μπορείς να ελέγξεις. Δε χρειάζεται να στα λέω, τα ξέρεις καλύτερα από μένα. Ο κόσμος βλέπει μόνο τις εταιρίες που δουλεύουν, δεν ξέρει τίποτα για τις εταιρίες που κλείνουν.

Απ'την άλλη και η τιμή αγοράς έχει παγίδες. Ένα πράμα που δεν καταλαβαίνουν πολλοί και μπαίνουν εύκολα μέσα, είναι ότι κυριολεκτικά δεν ξέρουν τι είναι το προϊόν τους και το συγκρίνουν με άλλα προϊόντα από αυτό που προσφέρουν αυτοί. Το νερό ΗΒΗ 500μλ που αγόρασα απ'το βρωμερό καρότσι ενός πλανώδιου ΔΕΝ είναι το ίδιο προϊόν με το νερό ΗΒΗ 500μλ που αγόρασα απ'το καθαρό μινιμάρκετ με τον ευγενικό πωλητή, το οποίο ΔΕΝ είναι το ίδιο προϊόν με το νερό ΗΒΗ 500μλ που αγόρασα από κουβά με πάγο ενώ ήμουν καταϊδρωμένος σε συναυλία και με βάραγε ο ήλιος κατακούτελα. Η τιμή αγοράς μπορεί άνετα να είναι αντίστοιχα ένα-δύο-δώδεκα, γιατί πρόκειται για 3 εντελώς διαφορετικά προϊόντα. Το προϊόν είναι όλο μαζί, δεν είναι μόνο το τι αλλά και το πού, πώς, πότε, από ποιόν κλπ

Σε κάποιες πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις δουλεύει και το κοστ πλας, πχ βγάζεις ένα νέο προϊόν που δεν υπάρχει στην αγορά για να ξέρεις πόσο πουλιέται, εκεί δεν έχεις άλλη επιλογή. Αλλά εξακολουθεί να είναι αυτοκτονία γιατί στην πραγματικότητα κανείς δεν ξέρει το κόστος του με αρκετή ακρίβεια. Όλα τα μοντέλα κοστολόγησης είναι στην καλύτερη περίπτωση προσεγγίσεις, το πραγματικό κόστος το μαθαίνεις πολύ μετά. Έχω φάει τα μάτια μου (και τα μούτρα μου) πολλές φορές.
Σ' αυτές τις περιπτώσεις αποδέχεσαι το ρίσκο, αλλά φυσικά η έξυπνη στρατηγική είναι πάντα να το κοστολογήσεις όσο υψηλά πιστεύεις ότι μπορεί να κοστολογηθεί και αν χρειαστεί να αρχίσεις τις μαρκετιές, π.χ. +50% προϊόν, 1+1 δώρο, προσφορά γνωριμίας (που γίνεται μόνιμη τιμή), κτλ ή απλά να ρίξεις την τιμή. Το καλύτερο βέβαια είναι να μαντέψεις ακριβώς την τιμή που πρέπει, αλλά το βέβαιο λάθος είναι να το κοστολογήσεις αρχικά λιγότερο από ό,τι είναι βιώσιμο. Εκεί την πάτησες, δύσκολα θα επιβιώσει νέο προϊόν που θα αυξηθεί η τιμή του μετά από λίγο καιρό.
θα πρέπει να λάβετε υπόψιν σας ότι η κερδοφορία στηρίζεται σε μεγάλο μέρος και στις επιδοτήσεις και όχι μόνο από τις πωλήσεις. βασικά οι επιδοτήσεις ή οι δασμοί π.χ. που βάζουν οι τραμπομπάιντεν σε κινέζικα μπορούν αν δόσουν ανταγωνιστικό πλεονέκτημα για πωλήσεις.
Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5650
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Κυρία Ούρσουλα, διαμαρτύρομαι, γιατί οι πολυεθνικές τιμολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα; γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 18 Μάιος 2024, 18:31

Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
18 Μάιος 2024, 18:14
σε λίγο θα μας πεις πως η παραγωγή χάλυβα στις σοσιαλιστικές χώρες ήταν ιδιοχτησία των γγ. Γιατί η κυρίαρχη τάξη είναι αυτή που κυριαρχεί στην παραγωγή.
Στο έχω ξαναπεί σε άλλο νήμα, η παραγωγή των πάντων ήταν ιδιοκτησία μιας μικρής κλίκας που ήταν χωμένη στο κόμμα. Πχ ο Αμπράμοβιτς δεν ξύπνησε μια μέρα και είπε "α είμαι δισεκατομμυριούχος και έχω πετρέλαια".
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GoBzi την 18 Μάιος 2024, 19:11, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30189
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Κυρία Ούρσουλα, διαμαρτύρομαι, γιατί οι πολυεθνικές τιμολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα; γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 18 Μάιος 2024, 18:46

hellegennes έγραψε:
18 Μάιος 2024, 14:04
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
18 Μάιος 2024, 13:03
εκεί που έχει δίκιο ο όττο είναι για τους οδοντίατρους. οι οδοντιατρικές υπηρεσίες είναι τζάμπα στην Ελλάδα σε σχέση με αναπτυγμένη Ευρώπη
Επειδή δεν κόβουν αποδείξεις. Το έχω πει και σε άλλο νήμα αυτό. Όποιος νομίζει ότι η εξάλειψη της μαύρης οικονομίας δεν θα έχει αντίκτυπο στην τσέπη του, ειδικά αν είναι χαμηλόμισθος, ζει μια αυταπάτη.

Σε γενικές γραμμές έχεις δίκιο, αλλα και να κόβουν αποδείξεις δε θα φτάσουν από 200 ευρώ στις 2000.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10413
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Κυρία Ούρσουλα, διαμαρτύρομαι, γιατί οι πολυεθνικές τιμολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα; γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 18 Μάιος 2024, 18:55

Πάντως απολαμβάνω την Ελληνική αριστερά που μας μιλάει ακόμα για μονοπώλια και καπιταλισμό. Μας τα είπαν 100 χρόνια σερί, τους γράψαμε 100 χρόνια σερί, ωραία περάσαμε. Θα μου λείψει όταν φτάσει και στην Ελλάδα το παρασύνθημα ότι πρέπει πλέον να μας τα κάνουν τσουρέκια για το ρατσισμό και την καταπίεση των τραβεστί.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21676
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Κυρία Ούρσουλα, διαμαρτύρομαι, γιατί οι πολυεθνικές τιμολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα; γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 18 Μάιος 2024, 19:02

Chilloutbuddy έγραψε:
18 Μάιος 2024, 18:55
Πάντως απολαμβάνω την Ελληνική αριστερά που μας μιλάει ακόμα για μονοπώλια και καπιταλισμό. Μας τα είπαν 100 χρόνια σερί, τους γράψαμε 100 χρόνια σερί, ωραία περάσαμε. Θα μου λείψει όταν φτάσει και στην Ελλάδα το παρασύνθημα ότι πρέπει πλέον να μας τα κάνουν τσουρέκια για το ρατσισμό και την καταπίεση των τραβεστί.
Όταν είσαι εκτός, βλέπεις τη διαφορά φάσης :wink
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21676
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Κυρία Ούρσουλα, διαμαρτύρομαι, γιατί οι πολυεθνικές τιμολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα; γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 18 Μάιος 2024, 19:06

Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
18 Μάιος 2024, 18:14

σε λίγο θα μας πεις πως η παραγωγή χάλυβα στις σοσιαλιστικές χώρες ήταν ιδιοχτησία των γγ. Γιατί η κυρίαρχη τάξη είναι αυτή που κυριαρχεί στην παραγωγή.
GoBzi έγραψε:
18 Μάιος 2024, 18:31
Στο έχω ξαναπεί σε άλλο νήμα, η παραγωγή των πάντων ήταν ιδιοκτησία μιας μικρής κλίκας που ήταν χωμένη στο κόμμα. Πχ ο Αμπράμοβιτς δεν ξύπνησε μια μέρα και είπε "α είμαι δισεκατομμυριούχος και έχω πετρέλαια".
Πόσο ματαιόδοξος είσαι. Πιστεύεις ότι υπάρχει 1 στο 1.000.000 να κατανοήσει;
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21676
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Κυρία Ούρσουλα, διαμαρτύρομαι, γιατί οι πολυεθνικές τιμολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα; γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 18 Μάιος 2024, 19:08

Otto Weininger έγραψε:
18 Μάιος 2024, 18:46
hellegennes έγραψε:
18 Μάιος 2024, 14:04
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
18 Μάιος 2024, 13:03
εκεί που έχει δίκιο ο όττο είναι για τους οδοντίατρους. οι οδοντιατρικές υπηρεσίες είναι τζάμπα στην Ελλάδα σε σχέση με αναπτυγμένη Ευρώπη
Επειδή δεν κόβουν αποδείξεις. Το έχω πει και σε άλλο νήμα αυτό. Όποιος νομίζει ότι η εξάλειψη της μαύρης οικονομίας δεν θα έχει αντίκτυπο στην τσέπη του, ειδικά αν είναι χαμηλόμισθος, ζει μια αυταπάτη.

Σε γενικές γραμμές έχεις δίκιο, αλλα και να κόβουν αποδείξεις δε θα φτάσουν από 200 ευρώ στις 2000.
Κάποια πράγματα είναι πολύ φτηνότερα στην Ελλάδα, μην το ψάχνετε. Παρεμπ. τα νοίκια, όπου κάποιοι γκρινιάζουν τελευταία ότι ακρίβηναν.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4408
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: Κυρία Ούρσουλα, διαμαρτύρομαι, γιατί οι πολυεθνικές τιμολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα; γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 18 Μάιος 2024, 19:27

GoBzi έγραψε:
18 Μάιος 2024, 18:31
Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
18 Μάιος 2024, 18:14
σε λίγο θα μας πεις πως η παραγωγή χάλυβα στις σοσιαλιστικές χώρες ήταν ιδιοχτησία των γγ. Γιατί η κυρίαρχη τάξη είναι αυτή που κυριαρχεί στην παραγωγή.
Στο έχω ξαναπεί σε άλλο νήμα, η παραγωγή των πάντων ήταν ιδιοκτησία μιας μικρής κλίκας που ήταν χωμένη στο κόμμα. Πχ ο Αμπράμοβιτς δεν ξύπνησε μια μέρα και είπε "α είμαι δισεκατομμυριούχος και έχω πετρέλαια".
ιδιοποιήθηκε τον κοινωνικό πλούτο του σοβιετικού λαού, αυτό δεν γινόταν πριν την αντεπαναστατική ανατροπή. Και ο πλούτος του παριζιάνικου λαού έπεσε στα χέρια των αντεπαναστατών αφου ηττήθηκε η κομμούνα.
Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4408
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: Κυρία Ούρσουλα, διαμαρτύρομαι, γιατί οι πολυεθνικές τιμολογούν πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα; γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 18 Μάιος 2024, 19:30

Chilloutbuddy έγραψε:
18 Μάιος 2024, 18:55
Πάντως απολαμβάνω την Ελληνική αριστερά που μας μιλάει ακόμα για μονοπώλια και καπιταλισμό. Μας τα είπαν 100 χρόνια σερί, τους γράψαμε 100 χρόνια σερί, ωραία περάσαμε. Θα μου λείψει όταν φτάσει και στην Ελλάδα το παρασύνθημα ότι πρέπει πλέον να μας τα κάνουν τσουρέκια για το ρατσισμό και την καταπίεση των τραβεστί.
το ζήτημα δεν είναι αν το έχει ξαναπεί αλλά αν περιγράφει, αναλύει και προβλέπει την πραγματικότητα. Αυτά είναι τα επιστημονικά κριτήρια και όχι αν είναι πλειοψηφική η συζήτηση για τα μονοπώλια.
Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών