βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21679
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 20 Μάιος 2024, 14:45

πήγα σε ένα κατάστημα και έκανα κάποιες αγορές. ζήτησα τιμολόγιο. όλα οκ. με ρωτάει ο άνθρωπος αν θα πληρώσω με μετρητά, του λέω όχι, θα πληρώσω με κάρτα. με παρακαλάει αν γίνεται να πληρώσω με μετρητά. του λέω οκ αλλά γιατί, και μου λέει ότι έχει κουραστεί να κάθεται να εκδίδει πιστωτικά στοιχεία λιανικής για να ακυρώνει τις αποδείξεις που βγαίνουν αναγκαστικά όταν πρέπει να ανοίξει το pos, ενώ έχει ήδη εκδοθεί τιμολόγιο.

και μου έκανε την εξής ερώτηση "πες μου μια χώρα σε όλο τον κόσμο που να κάνουν τέτοια καραγκιοζιλίκια. να κόβουν τιμολόγιο, μετά να κόβουν απόδειξη και μετά να κόβουν πιστωτική απόδειξη για να ακυρώσουν την απόδειξη". του λέω δε ξέρω, θα ρωτήσω στο πχώρουμ που έχει πολλά παιδιά με πολλές γνώσεις και θα μου πουν
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24968
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 20 Μάιος 2024, 15:01

Μαλακιες λέει ο τύπος

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21679
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 20 Μάιος 2024, 15:22

Δημοκράτης έγραψε:
20 Μάιος 2024, 15:01
Μαλακιες λέει ο τύπος
δηλαδή;
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2351
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 20 Μάιος 2024, 15:44

Γνωστός με επιχείρηση έλαβε αυτό το email από την εταιρεία της ταμειακής του:
ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΣΥΝΔΕΣΗ ΤΩΝ ΦΗΜ ΜΕ ΤΑ POS
Αρχικά θα θέλαμε να ζητήσουμε ειλικρινά συγνώμη από τους πελάτες και τους συνεργάτες μας που τυχόν δυσαρεστήσαμε, όσον αφορά την υποστήριξη αλλά και την τήρηση των προθεσμιών για τη διασύνδεση, όπως αυτές τέθηκαν από την ΑΑΔΕ. Στην πραγματικότητα όμως, στην τεράστια αυτή διαδικασία που ακόμα εξελίσσεται, εμείς είμαστε ο τελευταίος κρίκος για την ολοκλήρωσή της.
Ενώ η σχετική απόφαση όριζε ότι πριν την έναρξη του έργου θα ήταν όλα έτοιμα από πλευράς Υπουργείου και από πλευράς Κατασκευαστών Ταμειακών μηχανών, κάτι τέτοιο δεν ίσχυσε. Ακόμα και σήμερα –μετά από τόσους μήνες - υπάρχουν χιλιάδες ταμειακές μηχανές και POS που χρήζουν αναβάθμισης ή αντικατάστασης, γιατί δεν υπάρχει συμβατότητα (ΣΧΕΤΙΚΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ: ΑΑΔΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΙ ΤΑΜΕΙΑΚΩΝ ΜΕ POS).
Επιπλέον, τα συνεχόμενα email και οι διαρκείς τηλεφωνικές ενημερώσεις από την ΑΑΔΕ για εξοντωτικά πρόστιμα, το μόνο αποτέλεσμα που έχουν είναι να εξαγριώνουν τους πελάτες μας και να αποδιοργανώνουν τις επιχειρήσεις μας από την ολοκλήρωση του έργου. Αρκετές επιχειρήσεις αντίστοιχες με τη δική μας έκλεισαν και αρκετοί υπάλληλοι παραιτήθηκαν, μην μπορώντας να αντέξουν την ψυχολογική πίεση ακόμα και τις απειλές που δεχτήκαμε λόγω μη τήρησης των ημερομηνιών που έχει θέσει ή θέτει η ΑΑΔΕ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα αρκετοί κάτοχοι ταμειακών μηχανών να είναι αυτή τη στιγμή σε αδιέξοδο, καθώς οι προμηθευτές τους έχουν κλείσει και δεν μπορούν να εξυπηρετηθούν για τη διασύνδεση.
Ένα ακόμα σοβαρό ζήτημα είναι ότι ενώ εμείς ως τεχνικοί έχουμε ολοκληρώσει τη διασύνδεση, λόγω των απομακρυσμένων αναβαθμίσεων που δέχονται τα POS παρουσιάζονται δυσλειτουργίες και οι επαγγελματίες αδυνατούν να δουλέψουν. Οι πελάτες, λοιπόν, απευθύνονται στους τεχνικούς των ταμειακών μηχανών - τους οποίους γνωρίζουν προσωπικά- για να επιλύσουν τις βλάβες αυτές καθώς οι εταιρείες των pos δεν παρέχουν ανάλογη υποστήριξη. Παράλληλα, λοιπόν, με το έργο της διασύνδεσης οι τεχνικοί ξαναπηγαίνουν στους ήδη συνδεδεμένους πελάτες για επανασύνδεση.
Μέσα σε όλη αυτή την κατάσταση η εταιρεία μας προσπάθησε και προσπαθεί να εξυπηρετεί τους πελάτες και να ολοκληρώσει τη διαδικασία της διασύνδεσης για όλους. Εξακολουθούμε να συνεχίζουμε τις αναβαθμίσεις και διασυνδέσεις στα καταστήματα των πελατών μας μετά από τηλεφωνική επικοινωνία.
Όπως μας ζητήθηκε από την ΑΑΔΕ όσοι πελάτες μας δεν εξυπηρετήθηκαν έως 30-4-2024, έχουν δηλωθεί από εμάς ότι διαθέτουν ή έχουν πρόθεση να βάλουν πρόγραμμα ERP ώστε να έχουμε παράταση για Μάιο και Ιούνιο.
Για τους πελάτες μας που δουλεύουν στις λαϊκές αγορές και δεν έχουν επιλέξει τη λύση 2 σε 1, έχουμε παραλάβει ruter και μπορούν να φέρουν στο κατάστημά μας την ταμειακή τους με το POS και μία κάρτα sim για να κάνουμε τη διασύνδεση.
Τέλος, είμαστε σε αναμονή για την εστίαση, τους ΦΗΜΑΣ, τους ΑΔΗΜΕ και ΕΑΦΔΣΣ ΕΣΤΙΑΣΗΣ, τα VOUCHER του 5ου κύκλου, οπότε έχουμε πολύ δρόμο ακόμα μέχρι να ολοκληρωθεί το έργο της διασύνδεσης.
Σας ευχαριστούμε πολύ για την κατανόηση και τη στήριξή σας.
Ο Χατζηδάκης βασικά έπρεπε να είναι φυλακή. Αν μάλιστα ήταν και σε καμμιά χώρα σαν την Κίνα ή τη Ρωσία, θα τον είχε φάει το μαύρο σκοτάδι προ πολλού.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38185
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 20 Μάιος 2024, 15:56

Δημοκράτης έγραψε:
20 Μάιος 2024, 15:01
Μαλακιες λέει ο τύπος
Isildur, όχι, δεν το θέλω το βρωμό
SpoilerShow
❤️❤️❤️❤️❤️
γατο.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24968
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 21 Μάιος 2024, 00:15

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
20 Μάιος 2024, 15:22
Δημοκράτης έγραψε:
20 Μάιος 2024, 15:01
Μαλακιες λέει ο τύπος
δηλαδή;
Το pos έχει συνδεθεί με την ταμειακή και τα περί τιμολογίου και απόδειξης που ακυρώνεις είναι μαλακιες

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25563
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 21 Μάιος 2024, 10:06

Κάθε τρεις και λίγο μας πρήζουν με οτι μαλακία κατεβάσει το ηλίθιο κεφάλι τους. Τόσα χρόνια μας βασάνιζαν με τον tax manager. Τελικά μετά από τόες εργατοώρες και λεφτά σε ημέτερους καταργήθηκε ως αναποτελεσματικό μέτρο. Τώρα βάζουν αυτό.
Το πρόβλημα του τύπου είναι υπαρκτο. Το αντιμετωπίζω και γω σε ένα μαγαζί που ψωνίζω και δε μπορώ να πληρώσω το τιμολόγιο με την κάρτα. Θα λυθεί λένε τον ιούνιο.
Άλλη μαλακία είναι με τις κάρτες που χτυπάνε στις δουλειές.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21679
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 21 Μάιος 2024, 10:38

Δημοκράτης έγραψε:
21 Μάιος 2024, 00:15
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
20 Μάιος 2024, 15:22
Δημοκράτης έγραψε:
20 Μάιος 2024, 15:01
Μαλακιες λέει ο τύπος
δηλαδή;
Το pos έχει συνδεθεί με την ταμειακή και τα περί τιμολογίου και απόδειξης που ακυρώνεις είναι μαλακιες
το έχω δει να γίνεται
ισχύει 100%
κόβει το τιμολόγιο και μετά για να ανοίξει το πος να περάσει η κάρτα πρέπει μέσω ταμειακής να κόψει απόδειξη αλλιώς δεν ενεργοποιείται το πος. αυτή είναι η σύνδεση. οπότε μετά καταλήγει και με κομμένο τιμολόγιο και με απόδειξη. οπότε πρέπει να ακυρώσει την απόδειξη η οποία κόβεται μόνο και μόνο για να ανοίξει το πος
ο hellegennes ίσως μπορεί να μας το επιβεβαιώσει
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Aitwlos
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: 13 Ιαν 2024, 12:01

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aitwlos » 21 Μάιος 2024, 10:49

Δημοκράτης έγραψε:
21 Μάιος 2024, 00:15
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
20 Μάιος 2024, 15:22
Δημοκράτης έγραψε:
20 Μάιος 2024, 15:01
Μαλακιες λέει ο τύπος
δηλαδή;
Το pos έχει συνδεθεί με την ταμειακή και τα περί τιμολογίου και απόδειξης που ακυρώνεις είναι μαλακιες
Αν δεν χτυπήσεις απόδειξη, το pos δεν δουλευει
Juno έγραψε:
15 Μάιος 2024, 23:50
Τελικά όλο δεξιούς πολιτικούς δολοφονούν παγκοσμίως. Έχουν δολοφονήσει κανέναν αριστερό;

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23752
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 21 Μάιος 2024, 10:59

Δημοκράτης έγραψε:
20 Μάιος 2024, 15:01
Μαλακιες λέει ο τύπος
Καθόλου μαλακίες δε λέει, εσυ δε τα ξέρεις. Πρέπει να κόψεις αποδειξη, να την ακυρώσεις και μετά να κόψεις τιμολόγιο.
Ετσι ειναι η διαδικασία.
Δημοκράτης έγραψε:
21 Μάιος 2024, 00:15
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
20 Μάιος 2024, 15:22
Δημοκράτης έγραψε:
20 Μάιος 2024, 15:01
Μαλακιες λέει ο τύπος
δηλαδή;
Το pos έχει συνδεθεί με την ταμειακή και τα περί τιμολογίου και απόδειξης που ακυρώνεις είναι μαλακιες
Και δε ξερεις και επιμένεις.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24968
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 21 Μάιος 2024, 11:05

Ερμής έγραψε:
21 Μάιος 2024, 10:59
Δημοκράτης έγραψε:
20 Μάιος 2024, 15:01
Μαλακιες λέει ο τύπος
Καθόλου μαλακίες δε λέει, εσυ δε τα ξέρεις. Πρέπει να κόψεις αποδειξη, να την ακυρώσεις και μετά να κόψεις τιμολόγιο.
Ετσι ειναι η διαδικασία.
Δημοκράτης έγραψε:
21 Μάιος 2024, 00:15
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
20 Μάιος 2024, 15:22


δηλαδή;
Το pos έχει συνδεθεί με την ταμειακή και τα περί τιμολογίου και απόδειξης που ακυρώνεις είναι μαλακιες
Και δε ξερεις και επιμένεις.
ok δεν ξέρω :lol:

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24968
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 21 Μάιος 2024, 11:08

οκ μεα κούλπα, ξέχασα ότι άλλαξαν πριν 1 μήνα την ιστορία pos ταμειακή. Όντως προς το παρόν αυτή είναι η διαδικασία.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21679
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 21 Μάιος 2024, 11:11

το ερώτημα παραμένει όμως. υπάρχει έστω μια χώρα στον πλανήτη όλο πέραν της Ελλαδάρας που να κάνουν τέτοια καραγκιοζιλίκια;
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23752
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 21 Μάιος 2024, 11:13

Δημοκράτης έγραψε:
21 Μάιος 2024, 11:05
Ερμής έγραψε:
21 Μάιος 2024, 10:59
Δημοκράτης έγραψε:
20 Μάιος 2024, 15:01
Μαλακιες λέει ο τύπος
Καθόλου μαλακίες δε λέει, εσυ δε τα ξέρεις. Πρέπει να κόψεις αποδειξη, να την ακυρώσεις και μετά να κόψεις τιμολόγιο.
Ετσι ειναι η διαδικασία.
Δημοκράτης έγραψε:
21 Μάιος 2024, 00:15

Το pos έχει συνδεθεί με την ταμειακή και τα περί τιμολογίου και απόδειξης που ακυρώνεις είναι μαλακιες
Και δε ξερεις και επιμένεις.
ok δεν ξέρω :lol:
Δε ξερεις.
Γιαυτο ΠΑΝΤΑ και ΜΟΝΟ μετρητά εκτός των πολυεθνικών, σουπερ μαρκετ και των βενζιναδικων
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
21 Μάιος 2024, 11:11
το ερώτημα παραμένει όμως. υπάρχει έστω μια χώρα στον πλανήτη όλο πέραν της Ελλαδάρας που να κάνουν τέτοια καραγκιοζιλίκια;
Όχι και ξέρεις το γιατί, όταν ο μπαστουνόβλαχος προσπαθεί να το παίξει μοντέρνος, ξεφτιλίζεται διπλά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ερμής την 21 Μάιος 2024, 11:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2351
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 21 Μάιος 2024, 11:14

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
21 Μάιος 2024, 11:11
το ερώτημα παραμένει όμως. υπάρχει έστω μια χώρα στον πλανήτη όλο πέραν της Ελλαδάρας που να κάνουν τέτοια καραγκιοζιλίκια;
Γιατί, υπάρχει άλλη χώρα στον πλανήτη όλο που το κυβερνών κόμμα να χρωστάει 500 εκ;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών