βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24965
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 21 Μάιος 2024, 13:39

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
21 Μάιος 2024, 13:14
Οργισμένος έγραψε:
21 Μάιος 2024, 13:07
Ερμής έγραψε:
21 Μάιος 2024, 11:13

Δε ξερεις.
Γιαυτο ΠΑΝΤΑ και ΜΟΝΟ μετρητά εκτός των πολυεθνικών, σουπερ μαρκετ και των βενζιναδικων


Όχι και ξέρεις το γιατί, όταν ο μπαστουνόβλαχος προσπαθεί να το παίξει μοντέρνος, ξεφτιλίζεται διπλά.
Τα θελουμε ολα σε μαυρα ρε, ειμαστε πατριωτες και αγωνιστες...
μα και πριν τη διασύνδεση όποιος πληρωνόταν με κάρτα και δεν έκοβε παραστατικό μπορούσε να βρεθεί για πλάκα, με ένα απλό προγραμματάκι. αλλά δεν
μάστορα, την εποχή των κάπιταλ κοντρόλ έχω πάει Χαλκιδικη να πληρώσω στο ξενοδοχέιο και η κάρτα μου δεν γινόταν δεκτή. 2 κάρτες μία παό εθνική, μία απο πειραιώς έυρωγαν πόρτα. Λέω τι στο καλό έγινε και άρχισα τα τηλέφωνα στην τράπεζα ενώ η ρεσεψιονίστ το έπαιζε κινέζα και μήπως να πληρώνατε με μετρητά κτλ Ο τύπος είχε pos συνδεδεμένο pos με βουλγαρία για να κλέβει την εφορία
Δεν έγινε άδικα η τελευταία παρέμβαση και ότι προβλήματα υπάρχουν ΤΩΡΑ με τα τιμολόγια θα λυθούν και αυτά. Το μόνο καλό που έκανε ο κούλης τα τελευταία 5 χρόνια είναι το θέμα ηλεκτρονική διακυβέρνηση.

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1266
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 21 Μάιος 2024, 13:43

micmic έγραψε:
21 Μάιος 2024, 12:30
Η καταπολέμηση της φοροδιαφυγής στα μαγαζιά ήταν ΠΑΝΕΥΚΟΛΗ αφού ήδη διαβιβάζονταν τα στοιχεία της ταμειακής στην ΑΑΔΕ και των POS στις τράπεζες.
Μια χαρά φοροδιαφυγή υπήρχε μιας και ο καθένας διαβίβαζε ότι ήθελε να κόψει για να διαβιβάσει. Εκεί που διαφέρει ή τωρινή κατάσταση (και που δημιουργεί το όλο πρόβλημα και την αγανάκτηση) είναι ότι η διαβίβαση είναι υποχρεωτική. Ο μόνος τρόπος να δουλέψει το POS είναι να πάρει εντολή να δουλέψει από την ταμειακή που θα ενημερώσει την ΑΑΔΕ ! Δεν θες να κόψεις απόδειξη ; Δεν μπορείς να έχεις POS !

Υποθέτω θα ακολουθήσει η σύνδεση POS και με τα ERP για τα τιμολόγια και το τελικό αποτέλεσμα είναι πως θα είναι αδύνατο να χρησιμοποιήσεις πιστωτική χωρίς online ενημέρωση της ΑΑΔΕ πράγμα που όντως θα κάνει την φοροδιαφυγή με ηλεκτρονικό χρήμα αδύνατη. Θα μπορεί να γίνει ακόμα με μετρητά βέβαια.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21677
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 21 Μάιος 2024, 13:45

Δημοκράτης έγραψε:
21 Μάιος 2024, 13:39
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
21 Μάιος 2024, 13:14
Οργισμένος έγραψε:
21 Μάιος 2024, 13:07


Τα θελουμε ολα σε μαυρα ρε, ειμαστε πατριωτες και αγωνιστες...
μα και πριν τη διασύνδεση όποιος πληρωνόταν με κάρτα και δεν έκοβε παραστατικό μπορούσε να βρεθεί για πλάκα, με ένα απλό προγραμματάκι. αλλά δεν
μάστορα, την εποχή των κάπιταλ κοντρόλ έχω πάει Χαλκιδικη να πληρώσω στο ξενοδοχέιο και η κάρτα μου δεν γινόταν δεκτή. 2 κάρτες μία παό εθνική, μία απο πειραιώς έυρωγαν πόρτα. Λέω τι στο καλό έγινε και άρχισα τα τηλέφωνα στην τράπεζα ενώ η ρεσεψιονίστ το έπαιζε κινέζα και μήπως να πληρώνατε με μετρητά κτλ Ο τύπος είχε pos συνδεδεμένο pos με βουλγαρία για να κλέβει την εφορία
Δεν έγινε άδικα η τελευταία παρέμβαση και ότι προβλήματα υπάρχουν ΤΩΡΑ με τα τιμολόγια θα λυθούν και αυτά. Το μόνο καλό που έκανε ο κούλης τα τελευταία 5 χρόνια είναι το θέμα ηλεκτρονική διακυβέρνηση.
ρε φίλε, αυτά που γράφεις είναι γνωστά προβλήματα τα οποία αντιμετωπίζονται εύκολα. άλλωστε δεν νομίζω μόνο στην Ελλάδα να υπάρχουν τέτοιοι απατεώνες, αλλά δεν είδα άλλη χώρα να χρησιμοποιεί τέτοιο μέτρο

έστω όμως να τα δεχθώ όσα λες. ένας λογικός άνθρωπος θα εξέταζε ΠΡΩΤΑ όλα αυτά τα προβλήματα που θα προκύψουν από τη διασύνδεση, θα έβρισκε λύσεις σε όλα ή τουλάχιστον στα σημαντικότερα/βασικότερα και ΜΕΤΑ θα το εφάρμοζε (και πρώτα πιλοτικά με περίοδο χάριτος). στη περίπτωση του ελλαδιστάν, το έκαναν άρπα κόλλα στο πόδι, έθεσαν επιχειρηματίες εναντίον προμηθευτών κυριολεκτικά να σκοτωθούν μεταξύ τους θέτοντας με τον πιο αλήτικο τρόπο ανεφάρμοστες προθεσμίες και υπέρογκα πρόστιμα, ενώ οι ίδιοι από την πλευρά τους ήταν και ανέτοιμοι και ανεπαρκείς

και τώρα έχουμε ένα σύστημα φρανκεστάιν που λειτουργεί με πατέντες και βλέπουμε. η ίδια νοοτροπία που διέπει όλους τους τομείς της κρατικής πολιτικής κι εδώ. πάμε κι όπου βγει
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20556
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 21 Μάιος 2024, 13:48

Ερμής έγραψε:
21 Μάιος 2024, 11:20
nowhere έγραψε:
21 Μάιος 2024, 11:19
όταν το έλεγα αυτό με κυνηγούσαν με δαδιά και τσουγκράνες
Οι γνωστοι που θα σε κυνηγάνε και τώρα, δεν έχουν σχέση με την αγορά και πολεμάνε τη φοροδιαφυγη του καστανά.
:+1::goodpost::bravo:

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 13273
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 21 Μάιος 2024, 13:49

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
21 Μάιος 2024, 13:45
Δημοκράτης έγραψε:
21 Μάιος 2024, 13:39
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
21 Μάιος 2024, 13:14
μα και πριν τη διασύνδεση όποιος πληρωνόταν με κάρτα και δεν έκοβε παραστατικό μπορούσε να βρεθεί για πλάκα, με ένα απλό προγραμματάκι. αλλά δεν
μάστορα, την εποχή των κάπιταλ κοντρόλ έχω πάει Χαλκιδικη να πληρώσω στο ξενοδοχέιο και η κάρτα μου δεν γινόταν δεκτή. 2 κάρτες μία παό εθνική, μία απο πειραιώς έυρωγαν πόρτα. Λέω τι στο καλό έγινε και άρχισα τα τηλέφωνα στην τράπεζα ενώ η ρεσεψιονίστ το έπαιζε κινέζα και μήπως να πληρώνατε με μετρητά κτλ Ο τύπος είχε pos συνδεδεμένο pos με βουλγαρία για να κλέβει την εφορία
Δεν έγινε άδικα η τελευταία παρέμβαση και ότι προβλήματα υπάρχουν ΤΩΡΑ με τα τιμολόγια θα λυθούν και αυτά. Το μόνο καλό που έκανε ο κούλης τα τελευταία 5 χρόνια είναι το θέμα ηλεκτρονική διακυβέρνηση.
ρε φίλε, αυτά που γράφεις είναι γνωστά προβλήματα τα οποία αντιμετωπίζονται εύκολα. άλλωστε δεν νομίζω μόνο στην Ελλάδα να υπάρχουν τέτοιοι απατεώνες, αλλά δεν είδα άλλη χώρα να χρησιμοποιεί τέτοιο μέτρο

έστω όμως να τα δεχθώ όσα λες. ένας λογικός άνθρωπος θα εξέταζε ΠΡΩΤΑ όλα αυτά τα προβλήματα που θα προκύψουν από τη διασύνδεση, θα έβρισκε λύσεις σε όλα ή τουλάχιστον στα σημαντικότερα/βασικότερα και ΜΕΤΑ θα το εφάρμοζε (και πρώτα πιλοτικά με περίοδο χάριτος). στη περίπτωση του ελλαδιστάν, το έκαναν άρπα κόλλα στο πόδι, έθεσαν επιχειρηματίες εναντίον προμηθευτών κυριολεκτικά να σκοτωθούν μεταξύ τους θέτοντας με τον πιο αλήτικο τρόπο ανεφάρμοστες προθεσμίες και υπέρογκα πρόστιμα, ενώ οι ίδιοι από την πλευρά τους ήταν και ανέτοιμοι και ανεπαρκείς

και τώρα έχουμε ένα σύστημα φρανκεστάιν που λειτουργεί με πατέντες και βλέπουμε. η ίδια νοοτροπία που διέπει όλους τους τομείς της κρατικής πολιτικής κι εδώ. πάμε κι όπου βγει
Στο κάτω κάτω αν βρεθούν λεφτά που δεν πρέπει να υπάρχουν μπορείς να επικαλεσθείς ότι είναι της γυναίκας σου, που της τα έδωσε κάποοιο κανάλι.
Αλλιώς αν ξεχάσεις να δηλώσεις μερικά εκατομμύρια, το πολύ πολύ να γίνεις ανεξάρτητος βουλευτής.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21677
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 21 Μάιος 2024, 13:54

break έγραψε:
21 Μάιος 2024, 13:43
micmic έγραψε:
21 Μάιος 2024, 12:30
Η καταπολέμηση της φοροδιαφυγής στα μαγαζιά ήταν ΠΑΝΕΥΚΟΛΗ αφού ήδη διαβιβάζονταν τα στοιχεία της ταμειακής στην ΑΑΔΕ και των POS στις τράπεζες.
Μια χαρά φοροδιαφυγή υπήρχε μιας και ο καθένας διαβίβαζε ότι ήθελε να κόψει για να διαβιβάσει. Εκεί που διαφέρει ή τωρινή κατάσταση (και που δημιουργεί το όλο πρόβλημα και την αγανάκτηση) είναι ότι η διαβίβαση είναι υποχρεωτική. Ο μόνος τρόπος να δουλέψει το POS είναι να πάρει εντολή να δουλέψει από την ταμειακή που θα ενημερώσει την ΑΑΔΕ ! Δεν θες να κόψεις απόδειξη ; Δεν μπορείς να έχεις POS !

Υποθέτω θα ακολουθήσει η σύνδεση POS και με τα ERP για τα τιμολόγια και το τελικό αποτέλεσμα είναι πως θα είναι αδύνατο να χρησιμοποιήσεις πιστωτική χωρίς online ενημέρωση της ΑΑΔΕ πράγμα που όντως θα κάνει την φοροδιαφυγή με ηλεκτρονικό χρήμα αδύνατη. Θα μπορεί να γίνει ακόμα με μετρητά βέβαια.
το λάθος σου είναι στο ότι αν δεν διαβίβαζε απόδειξη, μπορούσε ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ να βρεθεί μέσω της εξέτασης των συναλλαγών μέσω πος
πχ έχεις κάνει 15 συναλλαγές με πος την τάδε ημερομηνία, μέσω του mydata μπορεί η ααδε να ελέγξει αν έχουν εκδοθεί και διαβιβαστεί τα αντίστοιχα παραστατικά. ο έλεγχος είναι τόσο εύκολος που θα μπορούσε να τον κάνει αυτοματοποιημένο πρόγραμμα που να αντλεί στοιχεία από τράπεζα και mydata και να κάνει τις αντιστοιχίες
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11648
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 21 Μάιος 2024, 13:56

micmic έγραψε:
21 Μάιος 2024, 11:14
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
21 Μάιος 2024, 11:11
το ερώτημα παραμένει όμως. υπάρχει έστω μια χώρα στον πλανήτη όλο πέραν της Ελλαδάρας που να κάνουν τέτοια καραγκιοζιλίκια;
Γιατί, υπάρχει άλλη χώρα στον πλανήτη όλο που το κυβερνών κόμμα να χρωστάει 500 εκ;
Και μάλιστα να κουνάει το δάχτυλο στους μπαταχτσηδες
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21677
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 21 Μάιος 2024, 13:57

και τέλοσπάντων το ζήτημα του νήματος δεν είναι το αν η διασύνδεση είναι κάτι καλό ή κακό αλλά ο τρόπος με τον οποίο έγινε
γιατί όταν έχεις τέτοια ζητήματα όπως αυτό του καταστηματάρχη στο ΟΠ, δε προχωράς να εφαρμόσεις ένα τέτοιο σύστημα πανελλαδικώς και με απειλές, χωρίς πρώτα να τα έχεις λύσει

πόσο καραγκιόζης πρέπει να είσαι ως κράτος για να υποχρεώνεις να κόβονται δύο παραστατικά και μετά να ακυρώνεται το ένα;
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2349
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 21 Μάιος 2024, 13:58

break έγραψε:
21 Μάιος 2024, 13:43
micmic έγραψε:
21 Μάιος 2024, 12:30
Η καταπολέμηση της φοροδιαφυγής στα μαγαζιά ήταν ΠΑΝΕΥΚΟΛΗ αφού ήδη διαβιβάζονταν τα στοιχεία της ταμειακής στην ΑΑΔΕ και των POS στις τράπεζες.
Μια χαρά φοροδιαφυγή υπήρχε μιας και ο καθένας διαβίβαζε ότι ήθελε να κόψει για να διαβιβάσει. Εκεί που διαφέρει ή τωρινή κατάσταση (και που δημιουργεί το όλο πρόβλημα και την αγανάκτηση) είναι ότι η διαβίβαση είναι υποχρεωτική. Ο μόνος τρόπος να δουλέψει το POS είναι να πάρει εντολή να δουλέψει από την ταμειακή που θα ενημερώσει την ΑΑΔΕ ! Δεν θες να κόψεις απόδειξη ; Δεν μπορείς να έχεις POS !
Είπαμε, και το είπαμε ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ: Η φοροδιαφυγή μπορούσε να ελεγθεί ΗΔΗ, ΧΩΡΙΣ ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗ ΜΑΛΑΚΙΑ.

Πώς ακριβώς θα πληρωνόταν με κάρτα ο μαγαζάτορας χωρίς να πάνε τα στοιχεία στην τράπεζα (απ΄όπου τα διασταύρωνε έτσι κι αλλιώς η ΑΑΔΕ); Και πώς ακριβώς θα λειτουργούσε η ταμειακή χωρίς να έχει διαβιβάσει ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ τα στοιχεία στην ΑΑΔΕ; Είναι παιχνιδάκι η διασταύρωση, άλλωστε το είχαν πει ήδη ότι λόγω αναντιστοιχιών των στοιχείων των τραπεζών με τα στοιχεία των ταμειακών είχαν βρει περιπτώσεις φοροδιαφυγής.

Από την άλλη, αν ο άλλος πληρωθεί μετρητά, μπορεί και τώρα μια χαρά να ΜΗΝ κόψει απόδειξη. Η διασύνδεση δεν τον εμποδίζει σε κάτι. Γι'αυτό άλλωστε είπαμε ότι γλείψανε τους όρχεις των διαφόρων μαστόρων, γιατρών κτλ που συνεχίζουν να σου λένε αυτό που σου έλεγαν πάντα: "Τόσο με απόδειξη, τόσο χωρίς".

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21677
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 21 Μάιος 2024, 13:59

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
21 Μάιος 2024, 13:56
micmic έγραψε:
21 Μάιος 2024, 11:14
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
21 Μάιος 2024, 11:11
το ερώτημα παραμένει όμως. υπάρχει έστω μια χώρα στον πλανήτη όλο πέραν της Ελλαδάρας που να κάνουν τέτοια καραγκιοζιλίκια;
Γιατί, υπάρχει άλλη χώρα στον πλανήτη όλο που το κυβερνών κόμμα να χρωστάει 500 εκ;
Και μάλιστα να κουνάει το δάχτυλο στους μπαταχτσηδες
καταπολεμούν τους μπαταχτσήδες οι μεγαλύτεροι μπαταχτσήδες της χώρας
welcome to monty python
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2349
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 21 Μάιος 2024, 14:01

Δημοκράτης έγραψε:
21 Μάιος 2024, 13:39
μάστορα, την εποχή των κάπιταλ κοντρόλ έχω πάει Χαλκιδικη να πληρώσω στο ξενοδοχέιο και η κάρτα μου δεν γινόταν δεκτή. 2 κάρτες μία παό εθνική, μία απο πειραιώς έυρωγαν πόρτα. Λέω τι στο καλό έγινε και άρχισα τα τηλέφωνα στην τράπεζα ενώ η ρεσεψιονίστ το έπαιζε κινέζα και μήπως να πληρώνατε με μετρητά κτλ Ο τύπος είχε pos συνδεδεμένο pos με βουλγαρία για να κλέβει την εφορία
Δεν έγινε άδικα η τελευταία παρέμβαση και ότι προβλήματα υπάρχουν ΤΩΡΑ με τα τιμολόγια θα λυθούν και αυτά. Το μόνο καλό που έκανε ο κούλης τα τελευταία 5 χρόνια είναι το θέμα ηλεκτρονική διακυβέρνηση.
Δεν βγάζει νόημα αυτό που λες. Η διασύνδεση εξακολουθεί να είναι μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΜΑΛΑΚΙΑ. Ο τύπος που λες απλά δεν ήθελε να πληρώσεις με κάρτα. Όπως πας σήμερα κάπου και σου λένε "είναι χαλασμένο το POS". Τί διαφορά έχει αν είναι διασυνδεδεμένο ή όχι; ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ.

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1266
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 21 Μάιος 2024, 14:02

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
21 Μάιος 2024, 13:45
έστω όμως να τα δεχθώ όσα λες. ένας λογικός άνθρωπος θα εξέταζε ΠΡΩΤΑ όλα αυτά τα προβλήματα που θα προκύψουν από τη διασύνδεση, θα έβρισκε λύσεις σε όλα ή τουλάχιστον στα σημαντικότερα/βασικότερα και ΜΕΤΑ θα το εφάρμοζε (και πρώτα πιλοτικά με περίοδο χάριτος). στη περίπτωση του ελλαδιστάν, το έκαναν άρπα κόλλα στο πόδι,
Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με άρπα κόλα. Ήταν θέμα προτεραιοτήτων. Είχαν να διαλέξουν μεταξύ μίας γρήγορης υλοποίησης τώρα ή μίας καλής υλοποίησης εν ευθέτω χρόνω και διάλεξαν το τώρα. Και δεν πιστεύω ότι ήταν λάθος επιλογή το τώρα γιατί αν σκεφτεί ότι πήρε ήδη πόσους μήνες αναβολή η καλή υλοποίηση μπορεί να ήθελε κάλλιστα χρόνια για να γίνει. Όπου στην δημοκρατία με τα 4 χρόνια περιθώριο να δράσεις η αναβολή για χρόνια μετά μεταφράζεται συνήθως σε ποτέ.

Και το πρόβλημα με το "ελλαδιστάν" είναι ότι οποιαδήποτε υλοποίηση θα πρέπει να συνυπάρξει παράλληλα με οτιδήποτε έχει υλοποιηθεί στο παρελθόν. Είχαν ρωτήσει ένα υπουργό (όχι τον Πιερακάκη, δεν θυμάμαι ποιόν) γιατί η Εσθονία ήταν τόσο μπροστά από την Ελλάδα στην ψηφιακή διακυβέρνηση και απάντησε πως οι Εσθονοί όταν έφυγαν από το Σοβιετικό μπλοκ έφτιαξαν την γραφειοκρατία τους από την αρχή οπότε η δουλεία που είχαν να κάνουν ήταν πολύ πολύ μικρότερη. Κάτι αντίστοιχο γίνεται εδώ. Έχει και φορολογικούς, και qr, και mark και οτιδήποτε άλλο είχαν υλοποιήσει άλλοι στο παρελθόν και πρέπει να κάτσεις από πάνω από όλα αυτά. Δεν μπορείς να ξεκινήσεις από το μηδέν.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21677
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 21 Μάιος 2024, 14:02

micmic έγραψε:
21 Μάιος 2024, 14:01
Δημοκράτης έγραψε:
21 Μάιος 2024, 13:39
μάστορα, την εποχή των κάπιταλ κοντρόλ έχω πάει Χαλκιδικη να πληρώσω στο ξενοδοχέιο και η κάρτα μου δεν γινόταν δεκτή. 2 κάρτες μία παό εθνική, μία απο πειραιώς έυρωγαν πόρτα. Λέω τι στο καλό έγινε και άρχισα τα τηλέφωνα στην τράπεζα ενώ η ρεσεψιονίστ το έπαιζε κινέζα και μήπως να πληρώνατε με μετρητά κτλ Ο τύπος είχε pos συνδεδεμένο pos με βουλγαρία για να κλέβει την εφορία
Δεν έγινε άδικα η τελευταία παρέμβαση και ότι προβλήματα υπάρχουν ΤΩΡΑ με τα τιμολόγια θα λυθούν και αυτά. Το μόνο καλό που έκανε ο κούλης τα τελευταία 5 χρόνια είναι το θέμα ηλεκτρονική διακυβέρνηση.
Δεν βγάζει νόημα αυτό που λες. Η διασύνδεση εξακολουθεί να είναι μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΜΑΛΑΚΙΑ. Ο τύπος που λες απλά δεν ήθελε να πληρώσεις με κάρτα. Όπως πας σήμερα κάπου και σου λένε "είναι χαλασμένο το POS". Τί διαφορά έχει αν είναι διασυνδεδεμένο ή όχι; ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ.
η διαφορά είναι ότι σήμερα, εξαιτίας της διασύνδεσης μπορεί ΟΝΤΩΣ να μην λειτουργεί το pos
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24965
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 21 Μάιος 2024, 14:04

micmic έγραψε:
21 Μάιος 2024, 14:01
Δημοκράτης έγραψε:
21 Μάιος 2024, 13:39
μάστορα, την εποχή των κάπιταλ κοντρόλ έχω πάει Χαλκιδικη να πληρώσω στο ξενοδοχέιο και η κάρτα μου δεν γινόταν δεκτή. 2 κάρτες μία παό εθνική, μία απο πειραιώς έυρωγαν πόρτα. Λέω τι στο καλό έγινε και άρχισα τα τηλέφωνα στην τράπεζα ενώ η ρεσεψιονίστ το έπαιζε κινέζα και μήπως να πληρώνατε με μετρητά κτλ Ο τύπος είχε pos συνδεδεμένο pos με βουλγαρία για να κλέβει την εφορία
Δεν έγινε άδικα η τελευταία παρέμβαση και ότι προβλήματα υπάρχουν ΤΩΡΑ με τα τιμολόγια θα λυθούν και αυτά. Το μόνο καλό που έκανε ο κούλης τα τελευταία 5 χρόνια είναι το θέμα ηλεκτρονική διακυβέρνηση.
Δεν βγάζει νόημα αυτό που λες. Η διασύνδεση εξακολουθεί να είναι μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΜΑΛΑΚΙΑ. Ο τύπος που λες απλά δεν ήθελε να πληρώσεις με κάρτα. Όπως πας σήμερα κάπου και σου λένε "είναι χαλασμένο το POS". Τί διαφορά έχει αν είναι διασυνδεδεμένο ή όχι; ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ.
Μη λες μαλακιες άνθρωπε μου
Στην Χαλκιδική έχει πολλούς τουρίστες από τα Βαλκάνια που όλοι τους πλήρωναν κανονικά με το pos
Και σαφέστατα αν έχεις pos με Βουλγαρία που προφανώς έχεις στείλει και εκεί μια εταιρία φοροδιαφευγεις πάρα πολύ εύκολα
Ε πλέον σε λέει για να ανοίξει το pos πρώτα θα κοπεί απόδειξη

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23749
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 21 Μάιος 2024, 14:07

break έγραψε:
21 Μάιος 2024, 13:43
micmic έγραψε:
21 Μάιος 2024, 12:30
Η καταπολέμηση της φοροδιαφυγής στα μαγαζιά ήταν ΠΑΝΕΥΚΟΛΗ αφού ήδη διαβιβάζονταν τα στοιχεία της ταμειακής στην ΑΑΔΕ και των POS στις τράπεζες.
Μια χαρά φοροδιαφυγή υπήρχε μιας και ο καθένας διαβίβαζε ότι ήθελε να κόψει για να διαβιβάσει. Εκεί που διαφέρει ή τωρινή κατάσταση (και που δημιουργεί το όλο πρόβλημα και την αγανάκτηση) είναι ότι η διαβίβαση είναι υποχρεωτική. Ο μόνος τρόπος να δουλέψει το POS είναι να πάρει εντολή να δουλέψει από την ταμειακή που θα ενημερώσει την ΑΑΔΕ ! Δεν θες να κόψεις απόδειξη ; Δεν μπορείς να έχεις POS !

Υποθέτω θα ακολουθήσει η σύνδεση POS και με τα ERP για τα τιμολόγια και το τελικό αποτέλεσμα είναι πως θα είναι αδύνατο να χρησιμοποιήσεις πιστωτική χωρίς online ενημέρωση της ΑΑΔΕ πράγμα που όντως θα κάνει την φοροδιαφυγή με ηλεκτρονικό χρήμα αδύνατη μεγαλυτερη. Θα μπορεί να γίνει ακόμα με μετρητά βέβαια.
fixed
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών