βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21679
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 21 Μάιος 2024, 14:08

Δημοκράτης έγραψε:
21 Μάιος 2024, 14:04
micmic έγραψε:
21 Μάιος 2024, 14:01
Δημοκράτης έγραψε:
21 Μάιος 2024, 13:39
μάστορα, την εποχή των κάπιταλ κοντρόλ έχω πάει Χαλκιδικη να πληρώσω στο ξενοδοχέιο και η κάρτα μου δεν γινόταν δεκτή. 2 κάρτες μία παό εθνική, μία απο πειραιώς έυρωγαν πόρτα. Λέω τι στο καλό έγινε και άρχισα τα τηλέφωνα στην τράπεζα ενώ η ρεσεψιονίστ το έπαιζε κινέζα και μήπως να πληρώνατε με μετρητά κτλ Ο τύπος είχε pos συνδεδεμένο pos με βουλγαρία για να κλέβει την εφορία
Δεν έγινε άδικα η τελευταία παρέμβαση και ότι προβλήματα υπάρχουν ΤΩΡΑ με τα τιμολόγια θα λυθούν και αυτά. Το μόνο καλό που έκανε ο κούλης τα τελευταία 5 χρόνια είναι το θέμα ηλεκτρονική διακυβέρνηση.
Δεν βγάζει νόημα αυτό που λες. Η διασύνδεση εξακολουθεί να είναι μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΜΑΛΑΚΙΑ. Ο τύπος που λες απλά δεν ήθελε να πληρώσεις με κάρτα. Όπως πας σήμερα κάπου και σου λένε "είναι χαλασμένο το POS". Τί διαφορά έχει αν είναι διασυνδεδεμένο ή όχι; ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ.
Μη λες μαλακιες άνθρωπε μου
Στην Χαλκιδική έχει πολλούς τουρίστες από τα Βαλκάνια που όλοι τους πλήρωναν κανονικά με το pos
Και σαφέστατα αν έχεις pos με Βουλγαρία που προφανώς έχεις στείλει και εκεί μια εταιρία φοροδιαφευγεις πάρα πολύ εύκολα
Ε πλέον σε λέει για να ανοίξει το pos πρώτα θα κοπεί απόδειξη
έχει ταμειακή μηχανή το ξενοδοχείο;
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1266
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 21 Μάιος 2024, 14:10

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
21 Μάιος 2024, 13:54
το λάθος σου είναι στο ότι αν δεν διαβίβαζε απόδειξη, μπορούσε ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ να βρεθεί μέσω της εξέτασης των συναλλαγών μέσω πος
πχ έχεις κάνει 15 συναλλαγές με πος την τάδε ημερομηνία, μέσω του mydata μπορεί η ααδε να ελέγξει αν έχουν εκδοθεί και διαβιβαστεί τα αντίστοιχα παραστατικά. ο έλεγχος είναι τόσο εύκολος που θα μπορούσε να τον κάνει αυτοματοποιημένο πρόγραμμα που να αντλεί στοιχεία από τράπεζα και mydata και να κάνει τις αντιστοιχίες
Πως είναι εύκολο όταν είναι απείρως πιο πολύπλοκο από το τωρινό που έχει τόσα προβλήματα ; Τώρα όλες οι πληροφορίες πάνε στο υπουργείο. Σε αυτό που λες εσύ οι μισές πάνε στο υπουργείο και οι μισές στις τράπεζες και θα πρέπει να βρουν τρόπο όλοι αυτοί να συνεννοηθούν ώστε να φτιάξουν πρωτόκολλα για να συγκρίνουν συναλλαγές ! Και μάλιστα πρέπει να βρουν όχι τι ταιριάζει με τι αλλά τι λείπει όταν όλα ταιριάξουν μεταξύ τους ! Βάλε τώρα και συναλλαγές εξωτερικού η ξέρω εγώ τι άλλες εξαιρέσεις και το πρόβλημα είναι άλυτο !

Για να μην πω κατά πόσο οι τράπεζες θα ήθελαν ή θα έπρεπε να αφήσουν το κράτος εν λευκώ να ελέγχει σε πραγματικό χρόνο όλες τις συναλλαγές τους.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2350
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 21 Μάιος 2024, 14:14

Δημοκράτης έγραψε:
21 Μάιος 2024, 14:04
micmic έγραψε:
21 Μάιος 2024, 14:01
Δημοκράτης έγραψε:
21 Μάιος 2024, 13:39
μάστορα, την εποχή των κάπιταλ κοντρόλ έχω πάει Χαλκιδικη να πληρώσω στο ξενοδοχέιο και η κάρτα μου δεν γινόταν δεκτή. 2 κάρτες μία παό εθνική, μία απο πειραιώς έυρωγαν πόρτα. Λέω τι στο καλό έγινε και άρχισα τα τηλέφωνα στην τράπεζα ενώ η ρεσεψιονίστ το έπαιζε κινέζα και μήπως να πληρώνατε με μετρητά κτλ Ο τύπος είχε pos συνδεδεμένο pos με βουλγαρία για να κλέβει την εφορία
Δεν έγινε άδικα η τελευταία παρέμβαση και ότι προβλήματα υπάρχουν ΤΩΡΑ με τα τιμολόγια θα λυθούν και αυτά. Το μόνο καλό που έκανε ο κούλης τα τελευταία 5 χρόνια είναι το θέμα ηλεκτρονική διακυβέρνηση.
Δεν βγάζει νόημα αυτό που λες. Η διασύνδεση εξακολουθεί να είναι μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΜΑΛΑΚΙΑ. Ο τύπος που λες απλά δεν ήθελε να πληρώσεις με κάρτα. Όπως πας σήμερα κάπου και σου λένε "είναι χαλασμένο το POS". Τί διαφορά έχει αν είναι διασυνδεδεμένο ή όχι; ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ.
Μη λες μαλακιες άνθρωπε μου
Στην Χαλκιδική έχει πολλούς τουρίστες από τα Βαλκάνια που όλοι τους πλήρωναν κανονικά με το pos
Και σαφέστατα αν έχεις pos με Βουλγαρία που προφανώς έχεις στείλει και εκεί μια εταιρία φοροδιαφευγεις πάρα πολύ εύκολα
Ε πλέον σε λέει για να ανοίξει το pos πρώτα θα κοπεί απόδειξη
Μάλλον εσύ λες μαλακίες. ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΤΟΝ ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ POS ΑΠΟ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ;;;;;

Αλλά εντάξει, μην περιμένουμε και πολλά...

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24726
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 21 Μάιος 2024, 14:16

Ερμής έγραψε:
21 Μάιος 2024, 10:59
Δημοκράτης έγραψε:
20 Μάιος 2024, 15:01
Μαλακιες λέει ο τύπος
Καθόλου μαλακίες δε λέει, εσυ δε τα ξέρεις. Πρέπει να κόψεις αποδειξη, να την ακυρώσεις και μετά να κόψεις τιμολόγιο.
Ετσι ειναι η διαδικασία.
Πράγματι, έβγαλε και διευκρινιστική εγκύκλιο η ΑΔΑΕ όπου ξεκαθάρισε πως έτσι ακριβώς είναι η διαδικασία. Φαντάζομαι αν έχεις κανένα ERP τάξης SAP θα το κάνει με διαφανή τρόπο, πατάς εσύ "τιμολόγιο με POS" και φέυγουν αυτόματα η ηλεκτρονική απόδειξη και η ακύρωση για MyDATA, αλλά αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2350
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 21 Μάιος 2024, 14:19

break έγραψε:
21 Μάιος 2024, 14:10
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
21 Μάιος 2024, 13:54
το λάθος σου είναι στο ότι αν δεν διαβίβαζε απόδειξη, μπορούσε ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ να βρεθεί μέσω της εξέτασης των συναλλαγών μέσω πος
πχ έχεις κάνει 15 συναλλαγές με πος την τάδε ημερομηνία, μέσω του mydata μπορεί η ααδε να ελέγξει αν έχουν εκδοθεί και διαβιβαστεί τα αντίστοιχα παραστατικά. ο έλεγχος είναι τόσο εύκολος που θα μπορούσε να τον κάνει αυτοματοποιημένο πρόγραμμα που να αντλεί στοιχεία από τράπεζα και mydata και να κάνει τις αντιστοιχίες
Πως είναι εύκολο όταν είναι απείρως πιο πολύπλοκο από το τωρινό που έχει τόσα προβλήματα ; Τώρα όλες οι πληροφορίες πάνε στο υπουργείο. Σε αυτό που λες εσύ οι μισές πάνε στο υπουργείο και οι μισές στις τράπεζες και θα πρέπει να βρουν τρόπο όλοι αυτοί να συνεννοηθούν ώστε να φτιάξουν πρωτόκολλα για να συγκρίνουν συναλλαγές ! Και μάλιστα πρέπει να βρουν όχι τι ταιριάζει με τι αλλά τι λείπει όταν όλα ταιριάξουν μεταξύ τους ! Βάλε τώρα και συναλλαγές εξωτερικού η ξέρω εγώ τι άλλες εξαιρέσεις και το πρόβλημα είναι άλυτο !

Για να μην πω κατά πόσο οι τράπεζες θα ήθελαν ή θα έπρεπε να αφήσουν το κράτος εν λευκώ να ελέγχει σε πραγματικό χρόνο όλες τις συναλλαγές τους.
Πριν είχες ουσιαστικά δύο αρχεία που έπρεπε να συγκρίνεις. Οι τράπεζες δίνουν ΟΛΑ τα στοιχεία στην ΑΑΔΕ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ. Τώρα έχεις διασυνδέσεις που 1. δεν δουλεύουν και 2. ακόμα και ΑΝ και ΟΤΑΝ δουλέψουν, ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΑΝΕ ΚΑΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗΣ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΜΕΣΑΙΟΥΣ.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23751
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 21 Μάιος 2024, 14:30

foscilis έγραψε:
21 Μάιος 2024, 14:16
Ερμής έγραψε:
21 Μάιος 2024, 10:59
Δημοκράτης έγραψε:
20 Μάιος 2024, 15:01
Μαλακιες λέει ο τύπος
Καθόλου μαλακίες δε λέει, εσυ δε τα ξέρεις. Πρέπει να κόψεις αποδειξη, να την ακυρώσεις και μετά να κόψεις τιμολόγιο.
Ετσι ειναι η διαδικασία.
Πράγματι, έβγαλε και διευκρινιστική εγκύκλιο η ΑΔΑΕ όπου ξεκαθάρισε πως έτσι ακριβώς είναι η διαδικασία. Φαντάζομαι αν έχεις κανένα ERP τάξης SAP θα το κάνει με διαφανή τρόπο, πατάς εσύ "τιμολόγιο με POS" και φέυγουν αυτόματα η ηλεκτρονική απόδειξη και η ακύρωση για MyDATA, αλλά αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν.
Για να έχεις SAP πρέπει να εισαι εταιρεία με τζίρους εννιαψήφιους.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24968
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 21 Μάιος 2024, 14:32

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
21 Μάιος 2024, 14:08
Δημοκράτης έγραψε:
21 Μάιος 2024, 14:04
micmic έγραψε:
21 Μάιος 2024, 14:01


Δεν βγάζει νόημα αυτό που λες. Η διασύνδεση εξακολουθεί να είναι μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΜΑΛΑΚΙΑ. Ο τύπος που λες απλά δεν ήθελε να πληρώσεις με κάρτα. Όπως πας σήμερα κάπου και σου λένε "είναι χαλασμένο το POS". Τί διαφορά έχει αν είναι διασυνδεδεμένο ή όχι; ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ.
Μη λες μαλακιες άνθρωπε μου
Στην Χαλκιδική έχει πολλούς τουρίστες από τα Βαλκάνια που όλοι τους πλήρωναν κανονικά με το pos
Και σαφέστατα αν έχεις pos με Βουλγαρία που προφανώς έχεις στείλει και εκεί μια εταιρία φοροδιαφευγεις πάρα πολύ εύκολα
Ε πλέον σε λέει για να ανοίξει το pos πρώτα θα κοπεί απόδειξη
έχει ταμειακή μηχανή το ξενοδοχείο;
υποθέτω, δεν θυμάμαι. Έχουν περάσει 8 χρόνια

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24726
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 21 Μάιος 2024, 14:33

Ερμής έγραψε:
21 Μάιος 2024, 14:30
foscilis έγραψε:
21 Μάιος 2024, 14:16
Ερμής έγραψε:
21 Μάιος 2024, 10:59


Καθόλου μαλακίες δε λέει, εσυ δε τα ξέρεις. Πρέπει να κόψεις αποδειξη, να την ακυρώσεις και μετά να κόψεις τιμολόγιο.
Ετσι ειναι η διαδικασία.
Πράγματι, έβγαλε και διευκρινιστική εγκύκλιο η ΑΔΑΕ όπου ξεκαθάρισε πως έτσι ακριβώς είναι η διαδικασία. Φαντάζομαι αν έχεις κανένα ERP τάξης SAP θα το κάνει με διαφανή τρόπο, πατάς εσύ "τιμολόγιο με POS" και φέυγουν αυτόματα η ηλεκτρονική απόδειξη και η ακύρωση για MyDATA, αλλά αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν.
Για να έχεις SAP πρέπει να εισαι εταιρεία με τζίρους εννιαψήφιους.
Το ξέρω. Και να έχεις αφιερώσει και καναδυο χρόνια στην υλοποίησή του, τροποποιώντας μάλιστα και κομμάτια της λειτουργίας της εταιρείας για να ταιριάζουν στο SAP.

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1266
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 21 Μάιος 2024, 14:34

micmic έγραψε:
21 Μάιος 2024, 14:19
Οι τράπεζες δίνουν ΟΛΑ τα στοιχεία στην ΑΑΔΕ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ.
Δεν ξέρω αν το κράτος έχει εικόνα για όλες τις συναλλαγές των Τραπεζών αλλά ακόμα και αυτό που λες ισχύει και πάλι δεν θα είχε εικόνα για τις συναλλαγές των Τραπεζών εξωτερικού. Και πρέπει να έχεις εικόνα για τα πάντα για να ξέρεις τι λείπει.

Πολύ πιο εύκολο και απλό να υλοποιηθεί αυτό που κάνουν τώρα, δηλαδή να υποχρεώσουν το POS τα ίδια να καταγράφουν τις συναλλαγές από το να να πάνε εκ των υστέρων και να κάνουν διασταυρώσεις σε εκατομμύρια εγγραφές που θα συλλέγουν από διαφορετικούς οργανισμούς με διαφορετική μορφή.

Προγραμματιστικά αυτό που λες είναι εφιάλτης. Εδώ μία γέφυρα πας να φτιάξεις από ένα πρόγραμμα σε ένα άλλο και σου φεύγει η παναγία. Φαντάσου να πρέπει να διασταυρώσεις ολόκληρη την Ελληνική οικονομία ! Και δεν είναι ότι το πας σιγά σιγά όπως το πάνε τώρα. Αν δεν δουλεύει 100% και δεν έχει πλήρη εικόνα δεν μπορείς να ξέρεις τι λείπει ! Δεν είναι τόσο απλά αυτά όπως τα παρουσιάζεις.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41095
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Μάιος 2024, 14:36

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
21 Μάιος 2024, 10:38
Δημοκράτης έγραψε:
21 Μάιος 2024, 00:15
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
20 Μάιος 2024, 15:22


δηλαδή;
Το pos έχει συνδεθεί με την ταμειακή και τα περί τιμολογίου και απόδειξης που ακυρώνεις είναι μαλακιες
το έχω δει να γίνεται
ισχύει 100%
κόβει το τιμολόγιο και μετά για να ανοίξει το πος να περάσει η κάρτα πρέπει μέσω ταμειακής να κόψει απόδειξη αλλιώς δεν ενεργοποιείται το πος. αυτή είναι η σύνδεση. οπότε μετά καταλήγει και με κομμένο τιμολόγιο και με απόδειξη. οπότε πρέπει να ακυρώσει την απόδειξη η οποία κόβεται μόνο και μόνο για να ανοίξει το πος
ο hellegennes ίσως μπορεί να μας το επιβεβαιώσει
Ακριβώς έτσι είναι. Απορώ που έχει άποψη ο Δημοκράτης που δεν ζει καν στην Ελλάδα και δεν έχει ιδέα πώς δουλεύει το σύστημα έκδοσης αποδείξεων.

Το POS της επιχείρησης πρέπει να είναι συνδεδεμένο με την ταμειακή μηχανή και από την στιγμή που είναι συνδεδεμένο δεν λειτουργεί αυτόνομα κι ακόμη κι αν συνέβαινε κάτι τέτοιο θα έδειχνε στην ΑΑΔΕ διαφορά μεταξύ ταμειακής-pos που σημαίνει πρόστιμο κατ' ελάχιστο 10.000 ή 15% των ετήσιων εσόδων της επιχείρησης (όποιο είναι μεγαλύτερο).

Υπόψη ότι η διαδικασία ακύρωσης έχει γίνει πολύπλοκη πλέον. Π.χ. η δική μου ταμειακή είναι τελευταίας γενιάς και στέλνει τα δεδομένα κατευθείαν στο υπουργείο (την είχα αγοράσει με αυτήν την δυνατότητα υποψιασμένος ότι στο μέλλον θα προβούν σε τέτοια αλλαγή). Αυτό σημαίνει ότι μόλις κοπεί η απόδειξη από το POS κόβεται και η απόδειξη από την ταμειακή μηχανή και πάει κατευθείαν στην ΑΑΔΕ. Η ακύρωση δεν γίνεται καν πλέον λογιστικά, θα πρέπει να κοπεί πιστωτικό τιμολόγιο από το λογιστήριο, το οποίο δεν είναι γι' αυτήν την δουλειά, είναι πλάγια μέθοδος.

Αυτό το πρόβλημα δεν το έχει λύσει το υπουργείο, όπως δεν έχει λύσει το πρόβλημα με την αγορά με πίστωση, στο οποίο έχω αναφερθεί σε άλλο νήμα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2350
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 21 Μάιος 2024, 14:38

Εντωμεταξύ αυτός ο γνωστός που του έστειλαν το email από την εταιρεία μηχανοργάνωσης που ανέβασα παραπάνω, μου λέει ότι από τότε που έκανε τη διασύνδεση δεν περνάει ΜΙΑ ΜΕΡΑ που να μη χρειάζεται ουσιαστικά να παρανομήσει προκειμένου να δουλέψει το σύστημα. Είτε λέει δεν ολοκληρώνεται η διαδικασία οπότε πρέπει να ακυρώσει απόδειξη για την οποία έχει ήδη πληρωθεί, είτε αναγκάζεται να κόβει διπλές αποδείξεις και ακυρωτικές μετά, είτε διάφορα άλλα που μου τα εξήγησε αλλά δεν τα θυμάμαι. Μιλάμε για τύπο με μίνι-μάρκετ που προ διασύνδεσης δεν έδινε ούτε τσίχλα χωρίς να κόψει απόδειξη.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41095
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Μάιος 2024, 14:39

micmic έγραψε:
21 Μάιος 2024, 12:30
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
21 Μάιος 2024, 12:20
απλά ενώ όταν πρόκειται για ηλεκτρονικό χρήμα, η διασταύρωση των δεδομένων είναι εύκολη, εδώ στο Ελλαδιστάν ούτε αυτό το απλό πράγμα δε μπορούσαν να κάνουν και έπρεπε να εισαγάγουν μεθόδους που έχουν σχεδιαστεί για άλλους σκοπούς (σύνδεση ταμειακών κ πος) κ να τους προσαρμόσουν έτσι ώστε να γίνεται η δική τους δουλειά (διασταύρωση δεδομένων) αυτόματα, χωρίς να κάνουν τίποτα οι ίδιοι και σε βάρος των εργαζόμενων
Όπως είχα γράψει και στο σχετικό νήμα, είναι προφανέστατο ότι η συγκεκριμένη διασύνδεση ΔΕΝ έγινε για δήθεν την "καταπολέμηση της φοροδιαφυγής". Έγινε για να μαζέψουν ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ποσό από την ιδια την ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ. Αντικαταστάσεις ταμειακών, προγραμμάτων και μηχανισμών, άπειρες εργατοώρες επιβαρυνόμενες με ΦΠΑ, και άλλο ένα "παιχνιδάκι" για να παίζει ο κάθε μαλάκας υπουργός εις το διηνεκές με "τροποποιήσεις", "αναβαθμίσεις", "διασυνδέσεις" κτλ κάθε φορά που θέλει να ξεζουμίσει μικρομεσαίες επιχειρήσεις.

Η καταπολέμηση της φοροδιαφυγής στα μαγαζιά ήταν ΠΑΝΕΥΚΟΛΗ αφού ήδη διαβιβάζονταν τα στοιχεία της ταμειακής στην ΑΑΔΕ και των POS στις τράπεζες. Και η καταπολέμηση της φοροδιαφυγής σε τεχνίτες, γιατρούς, δικηγόρους κτλ μπορεί να γίνει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με στοχευμένους ελέγχους. Ο τσόγλανος ο Χατζηδάκης όμως ούτε που ακούμπησε την πραγματική φοροδιαφυγή (= μηδενικοί έλεγχοι, ΟΥΤΕ μετά από καταγγελίες) ενώ εξοντώνει μικροεπιχειρηματίες με ταμειακές που στο κάτω-κάτω ήταν και οι ευκολότεροι να ελεγχθούν.

Γι'αυτό λέω, σε άλλη χώρα o Χατζηδάκης would be sleeping with the fishes.
Τα ίδια έχω πει κι εγώ στο σχετικό νήμα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23751
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 21 Μάιος 2024, 14:42

foscilis έγραψε:
21 Μάιος 2024, 14:33
Ερμής έγραψε:
21 Μάιος 2024, 14:30
foscilis έγραψε:
21 Μάιος 2024, 14:16


Πράγματι, έβγαλε και διευκρινιστική εγκύκλιο η ΑΔΑΕ όπου ξεκαθάρισε πως έτσι ακριβώς είναι η διαδικασία. Φαντάζομαι αν έχεις κανένα ERP τάξης SAP θα το κάνει με διαφανή τρόπο, πατάς εσύ "τιμολόγιο με POS" και φέυγουν αυτόματα η ηλεκτρονική απόδειξη και η ακύρωση για MyDATA, αλλά αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν.
Για να έχεις SAP πρέπει να εισαι εταιρεία με τζίρους εννιαψήφιους.
Το ξέρω. Και να έχεις αφιερώσει και καναδυο χρόνια στην υλοποίησή του, τροποποιώντας μάλιστα και κομμάτια της λειτουργίας της εταιρείας για να ταιριάζουν στο SAP.
Εδω ενα παλιοpylon βάλαμε και μας έχει πηδήξει η Εψιλον στις μοντες.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41095
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Μάιος 2024, 14:49

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
21 Μάιος 2024, 13:45
Δημοκράτης έγραψε:
21 Μάιος 2024, 13:39
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
21 Μάιος 2024, 13:14


μα και πριν τη διασύνδεση όποιος πληρωνόταν με κάρτα και δεν έκοβε παραστατικό μπορούσε να βρεθεί για πλάκα, με ένα απλό προγραμματάκι. αλλά δεν
μάστορα, την εποχή των κάπιταλ κοντρόλ έχω πάει Χαλκιδικη να πληρώσω στο ξενοδοχέιο και η κάρτα μου δεν γινόταν δεκτή. 2 κάρτες μία παό εθνική, μία απο πειραιώς έυρωγαν πόρτα. Λέω τι στο καλό έγινε και άρχισα τα τηλέφωνα στην τράπεζα ενώ η ρεσεψιονίστ το έπαιζε κινέζα και μήπως να πληρώνατε με μετρητά κτλ Ο τύπος είχε pos συνδεδεμένο pos με βουλγαρία για να κλέβει την εφορία
Δεν έγινε άδικα η τελευταία παρέμβαση και ότι προβλήματα υπάρχουν ΤΩΡΑ με τα τιμολόγια θα λυθούν και αυτά. Το μόνο καλό που έκανε ο κούλης τα τελευταία 5 χρόνια είναι το θέμα ηλεκτρονική διακυβέρνηση.
ρε φίλε, αυτά που γράφεις είναι γνωστά προβλήματα τα οποία αντιμετωπίζονται εύκολα. άλλωστε δεν νομίζω μόνο στην Ελλάδα να υπάρχουν τέτοιοι απατεώνες, αλλά δεν είδα άλλη χώρα να χρησιμοποιεί τέτοιο μέτρο
Μαλακίες λέει. Μια χαρά ελέγχεται αυτό. Κι εγώ έχω δύο pos, το ένα είναι συνδεδεμένο στην ταμειακή και το άλλο όχι. Αν θέλω να κλέψω μπορώ να τα στέλνω στο άλλο POS χωρίς να κόβω αποδείξεις, γιατί λειτουργεί αυτόνομα. Εννοείται βέβαια ότι είναι απλό να ελεγχθεί αυτό, γιατί και αυτό το POS είναι δηλωμένο στην ΑΑΔΕ και στέλνει δεδομένα κάθε μέρα.

Δηλαδή η σύνδεση POS και ταμειακής είναι άχρηστη, αφού η ΑΑΔΕ μπορεί να δει ότι δεν έχει εκδοθεί απόδειξη ταμειακής για είσπραξη μέσω POS.

Αυτό δε η ιστορία που διηγείται είναι ακατανόητη. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην θέλουν να πληρώσει με κάρτα αν έχουν συνδεδεμένο POS με άλλη χώρα. Ακριβώς γι' αυτό το ήθελαν, για να κρύβουν εισοδήματα. Για ποιον λόγο να του ζητήσουν μετρητά; Δεν υπάρχει δε κανένας λόγος να μην γίνουν δεκτές VISA και Mastercard από οποιοδήποτε POS. Δεν έχει απολύτως καμμιά σημασία από ποια τράπεζα είναι, την διαμεσολάβηση για την εκκαθάριση την κάνει η εταιρεία της κάρτας και Πειραιώς και Εθνική έχουν VISA και Mastercard.

Όπως γίνεται μάλιστα αυτόματα αντιληπτό, η διασύνδεση POS-ταμειακής δεν εμποδίζει σε τίποτα τον επιτήδειο να έχει POS συνδεδεμένο με Βουλγαρία και να χρησιμοποιεί αυτό για τις συναλλαγές του. Όλα αυτά έχουν βέβαια σημασία μόνο αν δεν σου δώσει απόδειξη ταμειακής. Η απόδειξη του POS δεν είναι φορολογικό στοιχείο, μόνο η απόδειξη της ταμειακής είναι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41095
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Μάιος 2024, 14:57

foscilis έγραψε:
21 Μάιος 2024, 14:16
Ερμής έγραψε:
21 Μάιος 2024, 10:59
Δημοκράτης έγραψε:
20 Μάιος 2024, 15:01
Μαλακιες λέει ο τύπος
Καθόλου μαλακίες δε λέει, εσυ δε τα ξέρεις. Πρέπει να κόψεις αποδειξη, να την ακυρώσεις και μετά να κόψεις τιμολόγιο.
Ετσι ειναι η διαδικασία.
Πράγματι, έβγαλε και διευκρινιστική εγκύκλιο η ΑΔΑΕ όπου ξεκαθάρισε πως έτσι ακριβώς είναι η διαδικασία. Φαντάζομαι αν έχεις κανένα ERP τάξης SAP θα το κάνει με διαφανή τρόπο, πατάς εσύ "τιμολόγιο με POS" και φέυγουν αυτόματα η ηλεκτρονική απόδειξη και η ακύρωση για MyDATA, αλλά αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν.
Δεν υπάρχει τέτοια διαδικασία. Υπάρχει επιλογή πληρωμής POS/EPOS αλλά δεν στέλνει καμμιά ακύρωση, πρέπει να εκδώσεις πιστωτικό τιμολόγιο από το MyData έτσι κι αλλιώς. Βλέπε εικόνα:


Εικόνα
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών