3 ευρώ το σουβλάκι

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14827
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 19 Απρ 2019, 13:56

hellegennes έγραψε:
19 Απρ 2019, 13:52
Στηρίζω αύξηση της τιμής. Βασικά το κράτος θα έπρεπε να έχει αυξημένο ΦΠΑ στο τζανκ φουντ (πίτσες, σουβλάκια, μπέργκερ) και μηδενικό ΦΠΑ στα όσπρια, τις πατάτες, τα λαχανικά και τα φρούτα, εφαρμόζοντας πολιτική κοινωνική μηχανική. Αλλά επειδή μάς κυβερνάνε ζώα, δεν το βλέπω να συμβαίνει ποτέ.
Σιγά μην σου πληρώνουν και το πέρσοναλ ρε τύπε.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41142
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Απρ 2019, 14:18

Είναι ίδια λογική με τον φόρο στα πλαστικά, μόνο που αυτό θα ήταν χρήσιμο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 19 Απρ 2019, 14:30

hellegennes έγραψε:
19 Απρ 2019, 14:18
Είναι ίδια λογική με τον φόρο στα πλαστικά, μόνο που αυτό θα ήταν χρήσιμο.
Σε πληροφορώ, ότι ο φόρος στα πλαστικά για μένα ήταν καλή ιστορία και είχε πολύ μεγάλη επιτυχία.

Μια βλακεία και μισή είναι αν το καλοσκεφτείς, παίρνει ο άλλος πχ 2 κιλά σακούλες για μπάζα και πρέπει να του χρεώσεις 0,09€ για τη σακούλα που θα σου ζητήσει να τις βάλει μέσα, ή κάνεις συσκευασίες με αεροπλάστ, στρετς φιλμ κλπ που είναι όσο 200 σακούλες και που τελικά θα πάνε στον κάδο, αλλά απ' την άλλη χρεώνεις τις ΛΠΣΜ για να σώσεις το περιβάλλον. Κι όμως, πιστεύω ότι αυτή η βλακεία έκανε δουλειά, γιατί ο μέσος καταναλωτής (και δη οι παππουδογιαγιάδες) το 'χουν πάρει από πείσμα, ότι "εγώ δεν γουστάρω να τους δίνω φράγκο". Και οι ίδιοι άνθρωποι, που δεν παίρνουν σακούλα για να μην πληρώσουν τα 9 λεπτά, είναι ικανοί να αφήσουν 15-20 λεπτά ρέστα και να φύγουν, επειδή "δεν παίρνουν τα κόκκινα".

Στο ζουμί, η κατανάλωση σακούλων σ' εμάς έχει πέσει στο ένα πέμπτο περίπου, οι δε πελάτες που έρχονται με τις πολλαπλών χρήσεων είναι όλο και περισσότεροι κάθε μέρα. Οπότε, κρίνοντας από το αποτέλεσμα, ήταν σωστό το μέτρο τελικά.


Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 19 Απρ 2019, 14:35

Γιατί να φάτε σουβλάκια, Σαρακοστή είναι, κανονικά 40 μέρες δεν τρώνε σουβλάκι. Έτσι αποταμιεύεις, και τρως το Πάσχα κρέας. Αν τηρούσατε τις Νηστείες, θα κάνατε κι οικονομία, αλλά θέλετε όλο μπριτζόλες. Δαιμονισμένοι.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41142
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Απρ 2019, 14:43

shrike έγραψε:
19 Απρ 2019, 14:30
hellegennes έγραψε:
19 Απρ 2019, 14:18
Είναι ίδια λογική με τον φόρο στα πλαστικά, μόνο που αυτό θα ήταν χρήσιμο.
Σε πληροφορώ, ότι ο φόρος στα πλαστικά για μένα ήταν καλή ιστορία και είχε πολύ μεγάλη επιτυχία.

Μια βλακεία και μισή είναι αν το καλοσκεφτείς, παίρνει ο άλλος πχ 2 κιλά σακούλες για μπάζα και πρέπει να του χρεώσεις 0,09€ για τη σακούλα που θα σου ζητήσει να τις βάλει μέσα, ή κάνεις συσκευασίες με αεροπλάστ, στρετς φιλμ κλπ που είναι όσο 200 σακούλες και που τελικά θα πάνε στον κάδο, αλλά απ' την άλλη χρεώνεις τις ΛΠΣΜ για να σώσεις το περιβάλλον. Κι όμως, πιστεύω ότι αυτή η βλακεία έκανε δουλειά, γιατί ο μέσος καταναλωτής (και δη οι παππουδογιαγιάδες) το 'χουν πάρει από πείσμα, ότι "εγώ δεν γουστάρω να τους δίνω φράγκο". Και οι ίδιοι άνθρωποι, που δεν παίρνουν σακούλα για να μην πληρώσουν τα 9 λεπτά, είναι ικανοί να αφήσουν 15-20 λεπτά ρέστα και να φύγουν, επειδή "δεν παίρνουν τα κόκκινα".

Στο ζουμί, η κατανάλωση σακούλων σ' εμάς έχει πέσει στο ένα πέμπτο περίπου, οι δε πελάτες που έρχονται με τις πολλαπλών χρήσεων είναι όλο και περισσότεροι κάθε μέρα. Οπότε, κρίνοντας από το αποτέλεσμα, ήταν σωστό το μέτρο τελικά.
Σε εσάς μπορεί, είναι πιο εύκολο. Σε εμάς έχει μειωθεί η χρήση μεν και στην αρχή ήταν ακριβώς όπως τα λες. Μετά νίκησε το «ξέχασα να πάρω σακούλα» και «έλα, μωρέ, τώρα, για 10 λεπτά». Η κατανάλωση εκτιμάται ότι έπεσε 60% στην ελληνική αγορά αλλά επειδή αυτή η εκτίμηση γίνεται με βάση την απόδοση του τέλους, είναι σίγουρα υπερεκτίμηση της πραγματικότητας.

Επίσης ξέρω πολλά μαγαζιά που επωμίζονται το κόστος της σακούλας (ειδικά τα ντελιβεράδικα), που δεν είναι το νόημα του νόμου.

Τέλος, βρίσκω το μέτρο αυτό όπως και επικείμενες απαγορεύσεις πλαστικών μιας χρήσης ως οπισθοδρόμηση. Νιώθω σαν να επιστρέφουμε στον τρίτο κόσμο. Το λογικό βήμα θα ήταν να δοθεί πολύ χρήμα για την ανάπτυξη πλήρως βιοδιασπώμενων ή/και 100% ανακυκλώσιμων πλαστικών και να δοθεί έμφαση στην ανακύκλωση. Οτιδήποτε άλλο είναι πολύ κακή λύση από άποψη υγείας και οικολογίας.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
Δημοσιεύσεις: 1410
Εγγραφή: 28 Ιαν 2019, 21:58
Phorum.gr user: Κουρκούας

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κουρκούας » 19 Απρ 2019, 14:45

hellegennes έγραψε:
19 Απρ 2019, 13:52
Στηρίζω αύξηση της τιμής. Βασικά το κράτος θα έπρεπε να έχει αυξημένο ΦΠΑ στο τζανκ φουντ (πίτσες, σουβλάκια, μπέργκερ) και μηδενικό ΦΠΑ στα όσπρια, τις πατάτες, τα λαχανικά και τα φρούτα, εφαρμόζοντας πολιτική κοινωνική μηχανική. Αλλά επειδή μάς κυβερνάνε ζώα, δεν το βλέπω να συμβαίνει ποτέ.
και κυρίως αυξημένο ΦΠΑ στα μακαρόνια.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41142
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Απρ 2019, 14:47

Ναι, είναι εκεί που έγραψα για τζανκ φουντ. Βασικά θα έπρεπε να θεσπιστεί πανευρωπαϊκά, μόνο και μόνο για να γελάσουμε με τις αντιδράσεις των Ιταλών.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 19 Απρ 2019, 14:51

Οι Ιταλοί τρώνε κάθε μέρα σε εστιατόριο στις 12,00 το μεσημέρι, πρώτο πιάτο, δεύτερο, και contorno. Τα πάντα κλείνουν και γεμίζουν τα ρεστωράν με menu fisso. Η μόνη χώρα που στο διάλειμμα δεν τρώει τοστάκια και μαλακίες, αλλά μαγειρεμένο φαγητό.
Ordem e Progresso.

Al Bundy

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al Bundy » 19 Απρ 2019, 14:58

Cavaliere έγραψε:
19 Απρ 2019, 14:51
Οι Ιταλοί τρώνε κάθε μέρα σε εστιατόριο στις 12,00 το μεσημέρι, πρώτο πιάτο, δεύτερο, και contorno. Τα πάντα κλείνουν και γεμίζουν τα ρεστωράν με menu fisso. Η μόνη χώρα που στο διάλειμμα δεν τρώει τοστάκια και μαλακίες, αλλά μαγειρεμένο φαγητό.
Δεν έχεις ζήσει στην ελληνική επαρχία ε;

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 19 Απρ 2019, 14:58

hellegennes έγραψε:
19 Απρ 2019, 14:43
Τέλος, βρίσκω το μέτρο αυτό όπως και επικείμενες απαγορεύσεις πλαστικών μιας χρήσης ως οπισθοδρόμηση. Νιώθω σαν να επιστρέφουμε στον τρίτο κόσμο. Το λογικό βήμα θα ήταν να δοθεί πολύ χρήμα για την ανάπτυξη πλήρως βιοδιασπώμενων ή/και 100% ανακυκλώσιμων πλαστικών και να δοθεί έμφαση στην ανακύκλωση. Οτιδήποτε άλλο είναι πολύ κακή λύση από άποψη υγείας και οικολογίας.
Για τα γυάλινα επαναχρησιμοποιούμενα μπουκάλια και συσκευασίες (όπως στις σαλάτες στα σουπερμάρκετ) ούτε λόγος.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Cloud87
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: 26 Μάιος 2018, 11:58
Phorum.gr user: Cloud87

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cloud87 » 19 Απρ 2019, 15:00

Μας αρέσει το βρώμικο κύριοι. Το ομολογούμε. Γιατί να το κρυψουμε;
Ένα το Χελιδόνι κι η Ανοιξη ακριβή
Warn your gods about our wrath. None may stand against space marines.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 19 Απρ 2019, 15:03

Al Bundy έγραψε:
19 Απρ 2019, 14:58
Δεν έχεις ζήσει στην ελληνική επαρχία ε;
Δεν ξέρω τι εννοείς, αλλά η μάνα μου ήταν νοικοκυρά, κι είχαμε κάθε μέρα ζεστό φαγητό μαγειρευτό σπίτι. Στην επαρχιακή πατρική μου πατρίδα, στη Θράκη, όντως, ο κόσμος στο διάλειμμα πάει σε εστιατόρια και ταβέρνες και τρώει, αλλά πολλοί τρώνε και πιτόγυρα. Πάντως τα εστιατόρια με μαγειρευτά είναι ορθάνοιχτα.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 19 Απρ 2019, 15:04

hellegennes έγραψε:
19 Απρ 2019, 14:43
shrike έγραψε:
19 Απρ 2019, 14:30
hellegennes έγραψε:
19 Απρ 2019, 14:18
Είναι ίδια λογική με τον φόρο στα πλαστικά, μόνο που αυτό θα ήταν χρήσιμο.
Σε πληροφορώ, ότι ο φόρος στα πλαστικά για μένα ήταν καλή ιστορία και είχε πολύ μεγάλη επιτυχία.

Μια βλακεία και μισή είναι αν το καλοσκεφτείς, παίρνει ο άλλος πχ 2 κιλά σακούλες για μπάζα και πρέπει να του χρεώσεις 0,09€ για τη σακούλα που θα σου ζητήσει να τις βάλει μέσα, ή κάνεις συσκευασίες με αεροπλάστ, στρετς φιλμ κλπ που είναι όσο 200 σακούλες και που τελικά θα πάνε στον κάδο, αλλά απ' την άλλη χρεώνεις τις ΛΠΣΜ για να σώσεις το περιβάλλον. Κι όμως, πιστεύω ότι αυτή η βλακεία έκανε δουλειά, γιατί ο μέσος καταναλωτής (και δη οι παππουδογιαγιάδες) το 'χουν πάρει από πείσμα, ότι "εγώ δεν γουστάρω να τους δίνω φράγκο". Και οι ίδιοι άνθρωποι, που δεν παίρνουν σακούλα για να μην πληρώσουν τα 9 λεπτά, είναι ικανοί να αφήσουν 15-20 λεπτά ρέστα και να φύγουν, επειδή "δεν παίρνουν τα κόκκινα".

Στο ζουμί, η κατανάλωση σακούλων σ' εμάς έχει πέσει στο ένα πέμπτο περίπου, οι δε πελάτες που έρχονται με τις πολλαπλών χρήσεων είναι όλο και περισσότεροι κάθε μέρα. Οπότε, κρίνοντας από το αποτέλεσμα, ήταν σωστό το μέτρο τελικά.
Σε εσάς μπορεί, είναι πιο εύκολο. Σε εμάς έχει μειωθεί η χρήση μεν και στην αρχή ήταν ακριβώς όπως τα λες. Μετά νίκησε το «ξέχασα να πάρω σακούλα» και «έλα, μωρέ, τώρα, για 10 λεπτά». Η κατανάλωση εκτιμάται ότι έπεσε 60% στην ελληνική αγορά αλλά επειδή αυτή η εκτίμηση γίνεται με βάση την απόδοση του τέλους, είναι σίγουρα υπερεκτίμηση της πραγματικότητας.

Επίσης ξέρω πολλά μαγαζιά που επωμίζονται το κόστος της σακούλας (ειδικά τα ντελιβεράδικα), που δεν είναι το νόημα του νόμου.

Τέλος, βρίσκω το μέτρο αυτό όπως και επικείμενες απαγορεύσεις πλαστικών μιας χρήσης ως οπισθοδρόμηση. Νιώθω σαν να επιστρέφουμε στον τρίτο κόσμο. Το λογικό βήμα θα ήταν να δοθεί πολύ χρήμα για την ανάπτυξη πλήρως βιοδιασπώμενων ή/και 100% ανακυκλώσιμων πλαστικών και να δοθεί έμφαση στην ανακύκλωση. Οτιδήποτε άλλο είναι πολύ κακή λύση από άποψη υγείας και οικολογίας.
Δεν ξέρω τι γίνεται σ' εσάς, στα σούπερ μάρκετ πάντως που η κατανάλωση σακούλων είναι υπέρογκη, το μέτρο έχει αποδώσει τα μέγιστα.

Όσο για τις βιοδιασπώμενες, έχω συζητήσει με τον σακουλά μας για το θέμα και μου είπε ότι παρά τις πάαααρα πολλές προσπάθειες που έχουν κάνει πολλοί, δεν βρέθηκε "δίκαιη και βιώσιμη" λύση. Έχουν πέσει πολλά χρήματα για έρευνα, κυρίως για φυτικά υλικά (έχουν δουλέψει πολύ με πατάτες πχ), αλλά το αποτέλεσμα ήταν τζίφος, κυρίως στην αντοχή των υλικών. Κάποιες φορές πλησίασαν στο να βγάλουν κάτι κάπως αποδεκτό, αλλά αφ' ενός το κόστος ήταν τρελό (καλύτερα πάνινες μιας χρήσης, που λέει ο λόγος) αφ' ετέρου δε αναγκαζόντουσαν να χρησιμοποιήσουν μεγάλες ποσότητες πλαστικού που τελικά δεν τις έκανε και τόσο οικολογικές. Κάποιες που είχαν κυκλοφορήσει πριν λίγα χρόνια, νομίζω και ο Μασούτης είχε τέτοιες, και που μετά από λίγο καιρό γινόντουσαν απλώς θρύψαλα, τελικά ήταν χειρότερες. Και το υλικό απλά διαλυόταν αλλά χωρίς να είναι απορροφήσιμο από τη φύση, αλλά και γινόταν χίλια κομμάτια με αποτέλεσμα απλώς να εξαπλώνεται περισσότερο το πρόβλημα, ειδικά στο νερό.


Al Bundy

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al Bundy » 19 Απρ 2019, 15:06

Cavaliere έγραψε:
19 Απρ 2019, 15:03
Al Bundy έγραψε:
19 Απρ 2019, 14:58
Δεν έχεις ζήσει στην ελληνική επαρχία ε;
Δεν ξέρω τι εννοείς, αλλά η μάνα μου ήταν νοικοκυρά, κι είχαμε κάθε μέρα ζεστό φαγητό μαγειρευτό σπίτι. Στην επαρχιακή πατρική μου πατρίδα, στη Θράκη, όντως, ο κόσμος στο διάλειμμα πάει σε εστιατόρια και ταβέρνες και τρώει, αλλά πολλοί τρώνε και πιτόγυρα. Πάντως τα εστιατόρια με μαγειρευτά είναι ορθάνοιχτα.
Ακριβώς αυτό, έχω ζήσει σε Μεσσηνία,Ζάκυνθο,Μυτιλήνη και Κρήτη (Χανιά) και οι άνθρωποι εκεί τρώνε μαγειρευτό ακόμα και το κολατσιό και ακόμα κι αν μαζεύουν ελιές (πχ) θα έρθει η κατσαρόλα την ώρα της μάσας.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: 3 ευρώ το σουβλάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 19 Απρ 2019, 15:10

Ακριβως shrike, αληθινα βιοδιασπωμενες σακουλες που ειναι φτιαγμενες απο οργανικο πολυμερες, δυστυχως στην Ελλαδα ακομα δεν μπορουν να κυκλοφορησουν λογω ζεστης, ειναι πολυ ευπαθεις.Κατι προσπαθουν να ετοιμασουν για το μελλον, θα δουμε.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών