Μονοψήφια πλέον η ανεργία στην Ελλάδα. Εύγε Κυριάκο.

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14139
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Μονοψήφια πλέον η ανεργία στην Ελλάδα. Εύγε Κυριάκο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 01 Δεκ 2023, 17:10

hellegennes έγραψε:
01 Δεκ 2023, 16:32
Leporello έγραψε:
01 Δεκ 2023, 15:04
Τα νούμερά μου είναι λάθος; Μα είναι τα νούμερα τής ΕΛΣΤΑΤ και δίνω τα link που τα βρήκα, σε αντίθεση με εσένα.
Συγχαρητήρια για το περιττό link. Είσαι γελοίος που λες "σε αντίθεση με σένα" γιατί ποτέ δεν έχω χρησιμοποιήσει ακριβή νούμερα που να μην είναι από πρωτογενή πηγή.

Επίσης επειδή είσαι μπούφος και δεν καταλαβαίνεις, λέμε αυτά είναι τα νούμερα της χρονοσειράς, είναι διορθωμένα. Μπορείς να βρεις τα νούμερα αυτά στο excel που δίνει η ΕΛΣΤΑΤ.

Σου εξηγώ ξανά ότι δεν μπορείς να βγάζεις εκτός υπολογισμού τον μη ενεργό πληθυσμό. Η διαφορά σ' αυτόν τον πληθυσμό μεταξύ αυτών των ετών είναι διαφορά ανέργων.
Είσαι χαζός; Σου λέω ότι το νούμερο τού 9,6% ανεργίας βγαίνει με βάση αυτά ακριβώς τα νούμερα. Εσύ θέλεις να κάνεις τον υπολογισμό με άλλα;

Εν πάσει περιπτώσει, αντί να λες αυτά και τις ανοησίες με τον μη ενεργό πληθυσμό κ.λ.π. δώσε μας τους υπολογισμούς σου και τα link απ'όπου τα πήρες τα νούμερα. Αλλιώς προφανώς είσαι φαιδρός.

Και επιμένω σε αυτό επειδή είναι γνωστό ότι παρερμηνεύεις νούμερα και χρησιμοποιείς ό,τι σε βολεύει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Leporello την 01 Δεκ 2023, 19:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24900
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Μονοψήφια πλέον η ανεργία στην Ελλάδα. Εύγε Κυριάκο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 01 Δεκ 2023, 17:12

έχει πέσει η ανεργία σε μονοψήφιο αλλά πέφτει κλάψα, έχουν αυξηθεί οι μισθοί αλλά πέφτει πάλι κλάψα γιατί έοχυμε πληθωρισμό (λες και έξω δεν έχουν), μειώνεται το χρέος αλλά πέφτει πάλλη κλάψα γιατί είναι ακόμα μεγάλο

Ναι οκ, η Ελλάδα δεν ζει εποχές πασόκ αλλά πάρτε απόφαση ότι δεν γίνεται να ζήσετε εποχές πασόκ όσο η οικονομία δεν έχει ακόμα μεγάλες εταιρίες και δεν έχει αναπτυχθεί και κάτι άλλο πέρα από τον τουρισμό.
Αλλά τα πράγματα μετά την ημέρα που έφυγαν οι ζαίοι πάνε καλύτερα από ότι πήγαιναν πριν. Κυρίως επιτέλους το τραπεζικό σύστημα πλέον λειτουργεί και οι επιχειρήσεις δανείζονται, στεγαστικά δίνονται και γενικώς κάτι κινείται

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14139
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Μονοψήφια πλέον η ανεργία στην Ελλάδα. Εύγε Κυριάκο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 01 Δεκ 2023, 17:15

hellegennes έγραψε:
01 Δεκ 2023, 16:34
Leporello έγραψε:
01 Δεκ 2023, 14:57
Επιπλέον, πόσο επηρεάζουν οι απασχολούμενοι άνω των 75 ετών, το είδες;
Δείξ' το μου στις εβδομαδιαίες αναφορές της ΕΛΣΤΑΤ. Ουπς, δεν υπάρχουν.
Τελικά, μην απαντήσεις στο ερώτημα που έκανα παραπάνω. Δεν χρειάζεται, την πήρα την απάντησή μου. Είσαι πράγματι χαζός.

Αυτό το link το άνοιξες;
https://mdaae.gr/data/i-apascholisi-ana ... ai-ilikia/
Τι λέει πάνω - πάνω; "Πηγη: ΕΛΣΤΑΤ Η αγορά εργασίας στην Ελλάδα 2015-2022". Δεν το πιστεύεις, θέλεις να το δείς στις εβδομαδιαίες αναφορές τής ΕΛΣΤΑΤ;
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4955
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Μονοψήφια πλέον η ανεργία στην Ελλάδα. Εύγε Κυριάκο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 01 Δεκ 2023, 18:25

hellegennes έγραψε:
01 Δεκ 2023, 14:50
Bill Hicks έγραψε:
01 Δεκ 2023, 06:59
το ακριβώς αντίθετο ισχύει: ο ορισμός απασχολούμενων περιορίστηκε στα 89 έτη, καθώς ο προηγούμενος ορισμός ήταν «άτομα ηλικίας 15 ετών και άνω». άσχετα αν συμφωνείς ή διαφωνείς εσύ με την μεθοδολογία (λολ), η ΕΛΣΤΑΤ ακολουθεί τα κοινά ερωπαϊκά πρότυπα και η σύγκριση με προηγούμενες εκτιμήσεις για την Ελλάδα καθώς και η σύγκριση με άλλες χώρες τής ΕΕ είναι μια χαρά έγκυρη.
15-74 ήταν ήταν ο προηγούμενος ορισμός, αυτός ήταν ο ορισμός της Eurostat. Μην γίνεσαι φαιδρός. Και φυσικά ισχύει σε όλην την ευρώπη το πρότυπο, αλλά αυτό δεν καθιστά έγκυρη την σύγκριση με προηγούμενες εκτιμήσεις, γιατί αύξηση της υποαπασχόλησης εμφανίζει τεχνητά μείωση της ανεργίας.

Επίσης σταμάτα να υποθέτεις πράγματα που δεν έχουν ειπωθεί. Κανείς δεν μίλησε για σύγκριση με άλλες χώρες, έχω πει κι άλλες φορές ότι η μεθοδολογία της στατιστικής ανεργίας είναι γελοία και σε άλλες χώρες.
λάθος κάνεις για τον ορισμό, αλλά όπως είπαμε είτε βάλεις είτε δεν βάλεις 80ρηδες κι 90ρηδες η διαφορά είναι αμελητέα. δεν ξέρω γιατί το κάνουν, συμφωνώ ότι φαίνεται λογικό το ηλικιακό εύρος να έιναι το ίδιο. πάντως σατανικό σχέδιο τού Κούλη δεν είναι.

Εικόνα

οπότε πας στην υποαπασχόληση, το οποίο επίσης δεν ισχύει διότι απ'ό,τι βλέπω η υποαπασχόληση μειώνεται από υψηλό 277κ το Α' 2017 (7.6% τών απασχολούμενων) σε 127κ το Β' 2023 (3,0% τών απασχολούμενων).

Εικόνα
Εικόνα
https://www.statistics.gr/el/statistics ... _locale=el

το επόμενο ποιο είναι; :D
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
Garcia
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: 26 Ιούλ 2023, 04:09
Phorum.gr user: Garcia

Re: Μονοψήφια πλέον η ανεργία στην Ελλάδα. Εύγε Κυριάκο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Garcia » 01 Δεκ 2023, 19:25

Πτολεμαίος έγραψε:
01 Δεκ 2023, 14:11

Αν έμενα Ζάκυνθο εννοείται ότι θα πήγαινα για μόνιμη δουλειά.

Ποια εταιρεία δίνει 850 ευρω το μήνα;

Αυτη που δουλεύω εγώ. 5νθημερο και ΣΚ καθισιο δεν παίζει στα σεκιουριτιλικια. Δεν χρειάζεται φύλαξη τα σαββατοκυριακα; Κάνουν οι κλέφτες ρεπό; Τι λες;
Μιλάω για around the clock βάρδιες και 7-8 ρεπό το μήνα.
Το σεκιουριτιλικι είναι ξεφτιλοδουλεια στην Ελλάδα και κακοπληρωμένη εργασία,τα 850€ για να τα βγάλεις πρέπει να δουλεύεις σε πολυεθνική που πληρώνει τα νόμιμα και δεν
κλέβει τον εργαζόμενο.Οπως και τα σούπερ μάρκετ επίσης ξεφτιλοδουλεια.

Από εκεί και πέρα στις δουλειές που λέτε ότι υπάρχουν και ψάχνουν προσωπικό αλλά δεν πάει κανείς,να μας πουν τις συνθήκες εργασίας που προσφέρουν,τα ωράρια εργασίας,αν πληρώνουν αυτά που πρέπει και αν δίνουν 5νθημερο,8ωρο,αν δεν τα δίνουν,δεν θα βρουν προσωπικό και θα κλαίγονται.

Σαν τις δουλειές που δίνει ο ΟΑΕΔ ένα πράγμα,ξεφτίλα δλδ.

Μας έχουν καταντήσει,τα παιδιά που τελειώνουν πανεπιστήμιο και κάνουν μεταπτυχιακό επίσης,να δουλεύουν σεκιουριταδες,γκαρσονια,ταξιτζήδες,part time σε αποθήκες και για 5-6-7 κατοσταρικα μπαριστες.

Αυτοι,όχι δεν θα πάνε στην Ζάκυνθο για 1100€ να κάνουν τον βοηθό του ανταλλακτικατζη.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40877
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μονοψήφια πλέον η ανεργία στην Ελλάδα. Εύγε Κυριάκο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Δεκ 2023, 23:01

Leporello έγραψε:
01 Δεκ 2023, 17:10
Και επιμένω σε αυτό επειδή είναι γνωστό ότι παρερμηνεύεις νούμερα και χρησιμοποιείς ό,τι σε βολεύει.
Τι λες βρε αστείε; :smt005::smt005::smt005:

Παράθεσέ μου ένα παράδειγμα. Περιττό να σου πω ότι διαφορετικά πρέπει να ζητήσεις συγγνώμη, γιατί όσες φορές τον ήπιες μετά σώπασες.

Δεν γίνεται να κάνεις διάλογους με θρησκόληπτους, το έχω ξαναπεί. Δεν καταλαβαίνω γιατί με βάζεις στην διαδικασία να σου απαντήσω, αφού έχω δηλώσει ότι δεν σε θεωρώ έντιμο συνομιλητή. Όταν αποδεικνύεσαι λάθος σωπαίνεις και μετά από λίγο καιρό το επαναλαμβάνεις σαν να μην υπήρξε ποτέ αντίλογος, ακριβώς όπως έκανε ο stavmanr.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30023
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Μονοψήφια πλέον η ανεργία στην Ελλάδα. Εύγε Κυριάκο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 01 Δεκ 2023, 23:15

hellegennes έγραψε:
01 Δεκ 2023, 23:01
Leporello έγραψε:
01 Δεκ 2023, 17:10
Και επιμένω σε αυτό επειδή είναι γνωστό ότι παρερμηνεύεις νούμερα και χρησιμοποιείς ό,τι σε βολεύει.
Τι λες βρε αστείε; :smt005::smt005::smt005:

Παράθεσέ μου ένα παράδειγμα. Περιττό να σου πω ότι διαφορετικά πρέπει να ζητήσεις συγγνώμη, γιατί όσες φορές τον ήπιες μετά σώπασες.

Δεν γίνεται να κάνεις διάλογους με θρησκόληπτους, το έχω ξαναπεί. Δεν καταλαβαίνω γιατί με βάζεις στην διαδικασία να σου απαντήσω, αφού έχω δηλώσει ότι δεν σε θεωρώ έντιμο συνομιλητή. Όταν αποδεικνύεσαι λάθος σωπαίνεις και μετά από λίγο καιρό το επαναλαμβάνεις σαν να μην υπήρξε ποτέ αντίλογος, ακριβώς όπως έκανε ο stavmanr.
Τελικά λες ακριβώς τις ίδιες μαλακίες σε κάθε έναν που κάνει το λάθος να ανοίξει σοβαρό διάλογο μαζί σου.

ΥΓ: Ναι, εγώ σε έκανα παράθεση.
ΥΓ2: τρίτο άτομο που μετά το λάθος να ανοίξει κουβέντα μαζί σου λέει ότι παρερμηνευεις ή/και κρατάς ότι σε βολεύει.
ΥΓ3: συμπλήρωσε εσύ οποία κλαπαρχιδιά θες


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40877
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μονοψήφια πλέον η ανεργία στην Ελλάδα. Εύγε Κυριάκο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Δεκ 2023, 23:27

Bill Hicks έγραψε:
01 Δεκ 2023, 18:25
λάθος κάνεις για τον ορισμό, αλλά όπως είπαμε είτε βάλεις είτε δεν βάλεις 80ρηδες κι 90ρηδες η διαφορά είναι αμελητέα. δεν ξέρω γιατί το κάνουν, συμφωνώ ότι φαίνεται λογικό το ηλικιακό εύρος να έιναι το ίδιο. πάντως σατανικό σχέδιο τού Κούλη δεν είναι.
Γιατί; Το είπα εγώ; Εγώ είπα ότι η μεθοδολογία είναι για τα μπάζα. Σιγά μην έχει ο Κούλης την εγκεφαλική δυνατότητα να σκεφτεί τέτοιο πράγμα.
Bill Hicks έγραψε:
01 Δεκ 2023, 18:25
οπότε πας στην υποαπασχόληση, το οποίο επίσης δεν ισχύει διότι απ'ό,τι βλέπω η υποαπασχόληση μειώνεται από υψηλό 277κ το Α' 2017 (7.6% τών απασχολούμενων) σε 127κ το Β' 2023 (3,0% τών απασχολούμενων).

Εικόνα
Εικόνα
https://www.statistics.gr/el/statistics ... _locale=el

το επόμενο ποιο είναι; :D
Κι αυτό πλαστό στοιχείο είναι γιατί κι εδώ έχουν αλλάξει τον ορισμό. Στο τελευταίο τρίμηνο δίνουν σαν υποαπασχολούμενους μόνο όσους έχουν δουλέψει ως 14 ώρες (εξίσου γελοίο, λες και δεν είναι υποαπασχολούμενος κάποιους που δουλεύει 20 ώρες), το οποίο είναι 3%, ενώ στο β΄ τρίμηνο του 2017 το αντίστοιχο ποσοστό είναι 5% αλλά στην χρονοσειρά εμφανίζεται σημαντικά μεγαλύτερος αριθμός (και ποσοστό κατ' επέκταση).


Εικόνα
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14139
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Μονοψήφια πλέον η ανεργία στην Ελλάδα. Εύγε Κυριάκο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 01 Δεκ 2023, 23:29

hellegennes έγραψε:
01 Δεκ 2023, 23:01
Leporello έγραψε:
01 Δεκ 2023, 17:10
Και επιμένω σε αυτό επειδή είναι γνωστό ότι παρερμηνεύεις νούμερα και χρησιμοποιείς ό,τι σε βολεύει.
Τι λες βρε αστείε; :smt005::smt005::smt005:

Παράθεσέ μου ένα παράδειγμα. Περιττό να σου πω ότι διαφορετικά πρέπει να ζητήσεις συγγνώμη, γιατί όσες φορές τον ήπιες μετά σώπασες.

Δεν γίνεται να κάνεις διάλογους με θρησκόληπτους, το έχω ξαναπεί. Δεν καταλαβαίνω γιατί με βάζεις στην διαδικασία να σου απαντήσω, αφού έχω δηλώσει ότι δεν σε θεωρώ έντιμο συνομιλητή. Όταν αποδεικνύεσαι λάθος σωπαίνεις και μετά από λίγο καιρό το επαναλαμβάνεις σαν να μην υπήρξε ποτέ αντίλογος, ακριβώς όπως έκανε ο stavmanr
Εγώ αποδείχθηκα λάθος; Είσαι με τα καλά σου;
Ολες οι ανταλλαγές επιχειρημάτων δεν καταλήγουν σε δικό σου αδιέξοδο όπως τώρα; Μου φαίνεται ότι θα ψάξω να δώ αν έχουν μείνει τίποτα ανοησίες σου αναπάντητες στο πρόσφατο παρελθόν.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40877
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μονοψήφια πλέον η ανεργία στην Ελλάδα. Εύγε Κυριάκο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Δεκ 2023, 23:46

Leporello έγραψε:
01 Δεκ 2023, 23:29
Ολες οι ανταλλαγές επιχειρημάτων δεν καταλήγουν σε δικό σου αδιέξοδο όπως τώρα;
Καταλαβαίνω ότι η ηλικία σου δεν σου επιτρέπει να θυμηθείς τις αναρίθμητες φορές που τον έχεις πιει ή δεν καταλαβαίνεις καν τι συζητάμε και παραθέτεις άλλ' αντ' άλλων, είναι όμως κωμικό που καταλήγεις σ' αυτό το συμπέρασμα, όπως και να 'χει.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14139
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Μονοψήφια πλέον η ανεργία στην Ελλάδα. Εύγε Κυριάκο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 01 Δεκ 2023, 23:50

hellegennes έγραψε:
01 Δεκ 2023, 23:46
Leporello έγραψε:
01 Δεκ 2023, 23:29
Ολες οι ανταλλαγές επιχειρημάτων δεν καταλήγουν σε δικό σου αδιέξοδο όπως τώρα;
Καταλαβαίνω ότι η ηλικία σου δεν σου επιτρέπει να θυμηθείς τις αναρίθμητες φορές που τον έχεις πιει ή δεν καταλαβαίνεις καν τι συζητάμε και παραθέτεις άλλ' αντ' άλλων, είναι όμως κωμικό που καταλήγεις σ' αυτό το συμπέρασμα, όπως και να 'χει.
Στην φαντασία σου εσύ πάντα θριαμβεύεις. Ακόμη και στο παρόν νήμα, πάλι θα πείς ότι τον ήπια. Γι'αυτό άλλωστε δεν φανερώνεις τους υπολογισμούς σου.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40877
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μονοψήφια πλέον η ανεργία στην Ελλάδα. Εύγε Κυριάκο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Δεκ 2023, 23:53

Leporello έγραψε:
01 Δεκ 2023, 23:50
hellegennes έγραψε:
01 Δεκ 2023, 23:46
Leporello έγραψε:
01 Δεκ 2023, 23:29
Ολες οι ανταλλαγές επιχειρημάτων δεν καταλήγουν σε δικό σου αδιέξοδο όπως τώρα;
Καταλαβαίνω ότι η ηλικία σου δεν σου επιτρέπει να θυμηθείς τις αναρίθμητες φορές που τον έχεις πιει ή δεν καταλαβαίνεις καν τι συζητάμε και παραθέτεις άλλ' αντ' άλλων, είναι όμως κωμικό που καταλήγεις σ' αυτό το συμπέρασμα, όπως και να 'χει.
Στην φαντασία σου εσύ πάντα θριαμβεύεις. Ακόμη και στο παρόν νήμα, πάλι θα πείς ότι τον ήπια. Γι'αυτό άλλωστε δεν φανερώνεις τους υπολογισμούς σου.
Δεν ξεκίνησα εγώ διάλογο μαζί σου. Όταν λέω ότι βαριέμαι το εννοώ. Χόρτασα από stavmanr. Ό,τι κι αν πω μαζί σου είναι σαν να μην το είπα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14139
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Μονοψήφια πλέον η ανεργία στην Ελλάδα. Εύγε Κυριάκο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 01 Δεκ 2023, 23:57

hellegennes έγραψε:
01 Δεκ 2023, 23:53
Leporello έγραψε:
01 Δεκ 2023, 23:50
hellegennes έγραψε:
01 Δεκ 2023, 23:46
Καταλαβαίνω ότι η ηλικία σου δεν σου επιτρέπει να θυμηθείς τις αναρίθμητες φορές που τον έχεις πιει ή δεν καταλαβαίνεις καν τι συζητάμε και παραθέτεις άλλ' αντ' άλλων, είναι όμως κωμικό που καταλήγεις σ' αυτό το συμπέρασμα, όπως και να 'χει.
Στην φαντασία σου εσύ πάντα θριαμβεύεις. Ακόμη και στο παρόν νήμα, πάλι θα πείς ότι τον ήπια. Γι'αυτό άλλωστε δεν φανερώνεις τους υπολογισμούς σου.
Δεν ξεκίνησα εγώ διάλογο μαζί σου. Όταν λέω ότι βαριέμαι το εννοώ. Χόρτασα από stavmanr. Ό,τι κι αν πω μαζί σου είναι σαν να μην το είπα.
Ναι, όσες συζητήσεις τις άφησα εγώ στην μέση επειδή σε βαρέθηκα, τις κατατάσσεις σε εκείνες που "τον ήπια". Οταν "βαριέσαι" εσύ, πάλι εγώ τον "ήπια". :smt005::smt005::smt005:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Leporello την 02 Δεκ 2023, 00:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Μονοψήφια πλέον η ανεργία στην Ελλάδα. Εύγε Κυριάκο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 02 Δεκ 2023, 00:41

hellegennes έγραψε:
01 Δεκ 2023, 23:27
Bill Hicks έγραψε:
01 Δεκ 2023, 18:25
λάθος κάνεις για τον ορισμό, αλλά όπως είπαμε είτε βάλεις είτε δεν βάλεις 80ρηδες κι 90ρηδες η διαφορά είναι αμελητέα. δεν ξέρω γιατί το κάνουν, συμφωνώ ότι φαίνεται λογικό το ηλικιακό εύρος να έιναι το ίδιο. πάντως σατανικό σχέδιο τού Κούλη δεν είναι.
Γιατί; Το είπα εγώ; Εγώ είπα ότι η μεθοδολογία είναι για τα μπάζα. Σιγά μην έχει ο Κούλης την εγκεφαλική δυνατότητα να σκεφτεί τέτοιο πράγμα.
Ναι, οκ, μπορεί να μην το είπες με αυτές ακριβώς τις λέξεις, αλλά όταν λες ότι η μεθοδολογία άλλαξε επί κλόουν και το έκαναν με τέτοιον τρόπο που να είναι μονά-ζυγά δικά τους, αυτό ακριβώς καταλαβαίνει όποιος σε διαβάζει.
hellegennes έγραψε:
30 Νοέμ 2023, 19:23
Εξηγώ μάλιστα ποια είναι τα μεθοδολογικά προβλήματα, που έχουν χειροτερέψει επί κυβέρνηση κλόουν. Ειδική μνεία στην αλλαγή της ορολογίας το 2021, που επεκτείνει τον ορισμό των απασχολούμενων ως τα 89 έτη αλλά αφήνει τον ορισμό των ανέργων ως τα 74, κυριολεκτικά μονά-ζυγά δικά μας.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40877
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μονοψήφια πλέον η ανεργία στην Ελλάδα. Εύγε Κυριάκο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Δεκ 2023, 00:46

Isildur έγραψε:
02 Δεκ 2023, 00:41
hellegennes έγραψε:
01 Δεκ 2023, 23:27
Bill Hicks έγραψε:
01 Δεκ 2023, 18:25
λάθος κάνεις για τον ορισμό, αλλά όπως είπαμε είτε βάλεις είτε δεν βάλεις 80ρηδες κι 90ρηδες η διαφορά είναι αμελητέα. δεν ξέρω γιατί το κάνουν, συμφωνώ ότι φαίνεται λογικό το ηλικιακό εύρος να έιναι το ίδιο. πάντως σατανικό σχέδιο τού Κούλη δεν είναι.
Γιατί; Το είπα εγώ; Εγώ είπα ότι η μεθοδολογία είναι για τα μπάζα. Σιγά μην έχει ο Κούλης την εγκεφαλική δυνατότητα να σκεφτεί τέτοιο πράγμα.
Ναι, οκ, μπορεί να μην το είπες με αυτές ακριβώς τις λέξεις, αλλά όταν λες ότι η μεθοδολογία άλλαξε επί κλόουν και το έκαναν με τέτοιον τρόπο που να είναι μονά-ζυγά δικά τους, αυτό ακριβώς καταλαβαίνει όποιος σε διαβάζει.
hellegennes έγραψε:
30 Νοέμ 2023, 19:23
Εξηγώ μάλιστα ποια είναι τα μεθοδολογικά προβλήματα, που έχουν χειροτερέψει επί κυβέρνηση κλόουν. Ειδική μνεία στην αλλαγή της ορολογίας το 2021, που επεκτείνει τον ορισμό των απασχολούμενων ως τα 89 έτη αλλά αφήνει τον ορισμό των ανέργων ως τα 74, κυριολεκτικά μονά-ζυγά δικά μας.
Έχω πει πολλές φορές ότι θεωρώ αναξιόπιστη την στατιστική εργασίας. Όλες οι κυβερνήσεις θεωρώ ότι προσπαθούν να ζητήσουν μαγείρεμα από την ΕΛΣΤΑΤ, όπως και για τον πληθωρισμό. Άλλωστε γι' αυτό μπήκαμε και σε εποπτεία επί Καραμανλή, γι' αυτό μπήκαμε και στα μνημόνια· είχαμε ρίξει τρελό μαγείρεμα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών