Η πρωτη αντιδραση απο Ιεράρχη για το επιμαχο νομοσχέδιο

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Polaris3
Δημοσιεύσεις: 255
Εγγραφή: 15 Αύγ 2023, 18:47
Phorum.gr user: Polaris3

Re: Η πρωτη αντιδραση απο Ιεράρχη για το επιμαχο νομοσχέδιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Polaris3 » 28 Φεβ 2024, 01:28

Golden Age έγραψε:
27 Φεβ 2024, 23:44
Polaris3 έγραψε:
27 Φεβ 2024, 23:38
Golden Age έγραψε:
27 Φεβ 2024, 23:24


Μάλιστα, επειδή εφαρμόζουμε τον πολιτισμό μας είμαστε..."οπισθοδρομικοί". Να κάνουμε και διαχωρισμό κράτους - εκκλησίας για να ισθοδοτεί την εκκλησία ο Πούτιν. Δεν υπήρχε καμμία συμπεριφορά στους γκέυ σαν δήθεν δεύτερης κατηγορίας ανθρώπους και ότι θεωρίες επινοούν οι ΛΟΤΑΚΙ οργανώσεις δεν είναι "καταπίεση" και "ανθρώπινο δικαίωμα".
Πολιτισμός είναι η πίστη σε μεταφυσικές ιδέες ? Και οι μουσουλμάνοι τον ''πολιτισμό'' τους εφαρμόζουν αλλά σας ενοχλεί αυτός ο πολιτισμός (και καλά κάνετε, καλό θα ήταν να μην είστε επιλεκτικοί στις θρησκείες).

Πήγαινε σε μια επαρχία ή σε μια λαϊκή στην Αθήνα και ρώτα τι γνώμη εχουν για τους λοατκι. Ζήτημα θα είναι αν θα βρεις κάποιους που θα απαντήσουν με ψυχραιμία και όχι με τα γνωστά ''επιχειρήματα'' (να κανουν ό,τι θελουν στο κρεβάτι τους όχι στον δρόμο, τα παιδιά να τα αφήσουν ήσυχα κλπ).
Αν αυτό δεν είναι δεύτερη κατηγορία, δεν ξέρω τι είναι.
Η θρησκεία είναι στοιχείο του πολιτισμού. Αυτό που μας ενοχλεί είναι η επιβολή απο την εξουσία της προσαρμογής σε άλλους πολιτισμούς (πχ σε πρωτεύουσες της Ευρώπης τα τελευταία χρόνια έχουνε καταργήσει τα Χριστουγιενιάτικα δέντρα γιατί..."προσβάλλονται" άλλοι.

Νόμιζα μιλούσες για το κράτος.
Είναι στοιχείο αλλά δεν σημαίνει ότι είναι ένα καλό στοιχείο επειδή απλά αποτελεί μέρος της ιστορία ενός λαού.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29777
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Η πρωτη αντιδραση απο Ιεράρχη για το επιμαχο νομοσχέδιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 28 Φεβ 2024, 19:40

Polaris3 έγραψε:
28 Φεβ 2024, 01:28
Golden Age έγραψε:
27 Φεβ 2024, 23:44
Polaris3 έγραψε:
27 Φεβ 2024, 23:38


Πολιτισμός είναι η πίστη σε μεταφυσικές ιδέες ? Και οι μουσουλμάνοι τον ''πολιτισμό'' τους εφαρμόζουν αλλά σας ενοχλεί αυτός ο πολιτισμός (και καλά κάνετε, καλό θα ήταν να μην είστε επιλεκτικοί στις θρησκείες).

Πήγαινε σε μια επαρχία ή σε μια λαϊκή στην Αθήνα και ρώτα τι γνώμη εχουν για τους λοατκι. Ζήτημα θα είναι αν θα βρεις κάποιους που θα απαντήσουν με ψυχραιμία και όχι με τα γνωστά ''επιχειρήματα'' (να κανουν ό,τι θελουν στο κρεβάτι τους όχι στον δρόμο, τα παιδιά να τα αφήσουν ήσυχα κλπ).
Αν αυτό δεν είναι δεύτερη κατηγορία, δεν ξέρω τι είναι.
Η θρησκεία είναι στοιχείο του πολιτισμού. Αυτό που μας ενοχλεί είναι η επιβολή απο την εξουσία της προσαρμογής σε άλλους πολιτισμούς (πχ σε πρωτεύουσες της Ευρώπης τα τελευταία χρόνια έχουνε καταργήσει τα Χριστουγιενιάτικα δέντρα γιατί..."προσβάλλονται" άλλοι.

Νόμιζα μιλούσες για το κράτος.
Είναι στοιχείο αλλά δεν σημαίνει ότι είναι ένα καλό στοιχείο επειδή απλά αποτελεί μέρος της ιστορία ενός λαού.
Μια χαρά στοιχείο είναι.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 30039
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Η πρωτη αντιδραση απο Ιεράρχη για το επιμαχο νομοσχέδιο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 04 Μαρ 2024, 20:01

02/03/2024
Ξέσπασε η Βάσια Τριφύλλη για τον Μητροπολίτη Πειραιώς Σεραφείμ«Είναι πολύ μαλ…, Θεέ μου, συγχώρεσέ με».
«Η Εκκλησία θα έπρεπε να μη μιλάει και πολύ. Γνωρίζω πολλούς ιερείς που είναι παντρεμένοι με παιδιά και ομοφυλόφιλοι».

Εικόνα

Στο ζήτημα του νόμου για το γάμο των ομόφυλων ζευγαριών και το δικαίωμα για υιοθεσία μίλησε μεταξύ άλλων η Βάσια Τριφύλλη στην εκπομπή του ΣΚΑΪ, Γεια σου, ενώ αναφέρθηκε και στις δυσκολίες που αντιμετώπισε η ίδια όταν αποφάσισε να υιοθετήσει.


«Ο πυρήνας της ελληνικής οικογένειας δεν μπορεί να αλλάξει με τον γάμο των ομόφυλων ζευγαριών, γιατί είναι η παλαιότερη των Ευρωπαίων πολιτών.

Όταν αποφάσισα να υιοθετήσω το παιδί μου, άκουσα όλα τα «δεν μπορώ». Τι άλλο να πουν; Ότι είμαι λεσβία; Ότι είμαι ομοφυλόφιλη; Το να αγαπάς το παιδί σου δεν είναι το πιο σημαντικό;», σημείωσε η γνωστή ηθοποιός, ενώ στη συνέχεια δεν εκφράστηκε με τα καλύτερα λόγια για τον Μητροπολίτη Πειραιώς Σεραφείμ και την απόφασή του να απαγορεύσει την είσοδο στην εκκλησία σε όσους βουλευτές υπερψήφισαν τον συγκεκριμένο νόμο:

«Α είναι πολύ μαλ…. Θεέ μου, συγχώρεσέ με για τον ιερέα σου. Δεν υπάρχει περίπτωση άνθρωπος σώφρων και ιερέας να κάνει τέτοια ηλίθια απαγόρευση. Εν ονόματι ποιου; Του Θεού;

Η Εκκλησία θα έπρεπε να μη μιλάει και πολύ, γιατί έχει πολλούς ομοφυλόφιλους στους κόλπους της. Γνωρίζω και άλλους που είναι παντρεμένοι με παιδιά και ομοφυλόφιλοι».

Δείτε το βίντεο:
https://www.newsbeast.gr/lifestyle/arth ... chorese-me

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών