7% ανοδος του αεπ

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41205
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 7% ανοδος του αεπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Ιουν 2022, 23:36

Αρχίδια σε όρους όγκου είναι. Η στατιστική της ΕΛΣΤΑΤ για τον πληθωρισμό είναι για γέλια ή μάλλον για πολλές μπάτσες. Π.χ. βρίσκει 12% άνοδο τιμών τροφίμων τον Μάιο σε σχέση με τον περσινό Μάιο. Μιλάμε για πολλά μπατσίδια. Η διαφορά με την πραγματικότητα είναι τραγική.

Εν τω μεταξύ η παραγωγή έχει πέσει. Όλο και πληθαίνουν οι εταιρείες που μειώνουν την παραγωγή τους και αυξάνονται οι ελλείψεις στην αγορά, που οδηγεί σε περαιτέρω αυξήσεις των τιμών.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25566
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: 7% ανοδος του αεπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 09 Ιουν 2022, 23:37

Ολα πανε καλα, ζβιν οι επενδυσεις, ζβιν η αναπτυξη, τα πετσωμενα μμε αποθεωνουν τον λουδοβικουλη.
Ειναι υπευθυνοτητα αυτο;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41205
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 7% ανοδος του αεπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Ιουν 2022, 23:53

In other news, 400% αύξηση στους ληξιπρόθεσμους λογαριασμούς ρεύματος και 100% αύξηση στους διακανονισμούς. 1200 διακοπές ηλεκτροδότησης κάθε μέρα.

Αλλά στον φανταστικό κόσμο του Leporello, η οικονομία είχε 7% άνοδο σε πραγματικούς όρους.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: 7% ανοδος του αεπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 10 Ιουν 2022, 00:00

Σημειωνουμε εδω οτι ο μεσος ορος αυξησης αεπ της ευρωζωνης για το πρωτο τριμηνο ειναι 5% περιπου.
Στην Ελλαδα 7%.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: 7% ανοδος του αεπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 10 Ιουν 2022, 11:30

under έγραψε:
07 Ιουν 2022, 23:58
hellegennes έγραψε:
07 Ιουν 2022, 23:52
Η αύξηση οφείλεται αποκλειστικά και μόνο στην αύξηση των τιμών.
Ακομα μια εκτιμηση απο τον πατο τους συμπαθους χρηστου.


Συμφωνα με την ΕΛΣΤΑΤ

Η αύξηση που ανακοίνωσε σήμερα η ΕΛΣΤΑΤ οφείλεται σε επιμέρους αυξήσεις:

Της συνολικής τελικής καταναλωτικής δαπάνης η οποία παρουσίασε αύξηση κατά 10,5% σε σχέση με το 1o τρίμηνο του 2021.

Τις ακαθάριστες επενδύσεις παγίου κεφαλαίου, δηλαδή τις επενδύσεις, οι οποίες αυξήθηκαν κατά 12,7% σε σχέση με το 1o τρίμηνο του 2021.

Τις εξαγωγές αγαθών και υπηρεσιών οι οποίες παρουσίασαν αύξηση κατά 9,6% σε σχέση με το πρώτο τρίμηνο του 2021. Ειδικότερα, οι εξαγωγές αγαθών αυξήθηκαν κατά 2,5%, ενώ οι εξαγωγές υπηρεσιών αυξήθηκαν κατά 23,0%.

https://www.capital.gr/oikonomia/363918 ... tou-xronou
12,7 % πανω οι ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ.
9,6% πανω οι ΕΞΑΓΩΓΕΣ αγαθων και υπηρεσιων.
Oι εξαγωγές αγαθών και υπηρεσιών παρουσίασαν μείωση κατά 3,6% σε σχέση με το 4
o
τρίμηνο
του 2021. Οι εξαγωγές αγαθών μειώθηκαν κατά 0,3%, ενώ οι εξαγωγές υπηρεσιών μειώθηκαν
κατά 5,4%.


E να ξανακανουμε ενα λοκνταουν απο σεπτεμβρη να αυξηθουν οι εξαγωγες και του χρονου :102:
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: 7% ανοδος του αεπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 10 Ιουν 2022, 11:37

hellegennes έγραψε:
07 Ιουν 2022, 23:52
Η αύξηση οφείλεται αποκλειστικά και μόνο στην αύξηση των τιμών. Όσο αυξάνονται οι ανελαστικές δαπάνες, όπως το ρεύμα και τα τρόφιμα, αυξάνεται και το ΑΕΠ.

Πρέπει να είναι κανείς παντελώς ηλίθιος για να μην το αντιλαμβάνεται.

Υπό συνθήκες υψηλού πληθωρισμού, η άνοδος στο ΑΕΠ δεν λέει από μόνη της τίποτα θετικό για την οικονομία. Πρέπει να συνυπολογίσει κανείς τις μεσοπρόθεσμες και μακροπρόθεσμες επιπτώσεις των αυξήσεων. Η κύρια επίπτωση είναι η αύξηση του ιδιωτικού χρέους. Στα χαρτιά μπορεί να αυξάνεται το ΑΕΠ, αλλά στην πραγματικότητα πρόκειται για συσσώρευση χρέους.

Ας πούμε, όταν η ενέργεια σημειώνει άνοδο 50%, στα αναμενόμενα έσοδα των επιχειρήσεων ενέργειας σημειώνεται αντίστοιχη αύξηση. Ωστόσο τόσο μεγάλη αύξηση σημαίνει ότι δεν αποπληρώνονται όλα αυτά, οι ληξιπρόθεσμες και ρυθμιζόμενες οφειλές αυξάνονται.
:+1: Αλλα νομιζω εχουν βαλει μεσα την "επιδοτηση" στο ρευμα οι μαγοι :smt005:
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41205
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 7% ανοδος του αεπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Ιουν 2022, 12:29

Όχι μόνο. Έχουν βάλει έναν πακτωλό επιδόματα που εκτόξευσαν τον δανεισμό. Κοντά είμαστε στο τέταρτο μνημόνιο.

Υπόψη ότι σε όλα αυτά περιλαμβάνονται και οι αγορές οπλικών συστημάτων. Μάλιστα λογίζονται ως επενδύσεις. Αυτά που βλέπει ως επενδύσεις ο Under και λέει ότι αλλάζει το οικονομικό μοντέλο είναι αγορές όπλων από τον στρατό. :lol:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14196
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: 7% ανοδος του αεπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 10 Ιουν 2022, 13:18

hellegennes έγραψε:
10 Ιουν 2022, 12:29
Όχι μόνο. Έχουν βάλει έναν πακτωλό επιδόματα που εκτόξευσαν τον δανεισμό. Κοντά είμαστε στο τέταρτο μνημόνιο.

Υπόψη ότι σε όλα αυτά περιλαμβάνονται και οι αγορές οπλικών συστημάτων. Μάλιστα λογίζονται ως επενδύσεις. Αυτά που βλέπει ως επενδύσεις ο Under και λέει ότι αλλάζει το οικονομικό μοντέλο είναι αγορές όπλων από τον στρατό. :lol:
Στην ουσία δεν περιλαμβάνονται οι αγορές οπλικών συστημάτων, αφού ναι μεν περιλαμβάνονται στις επενδύσεις αλλά από την άλλη αφαιρούνται ως εξαγωγές. Φυσικά, μπροστά στα όσα τέρατα έχεις πεί, αυτό είναι πταίσμα.

Edit: εισαγωγές ήθελα να γράψω. Η ουσία είναι πως οι αγορές οπλικών συστημάτων από το εξωτερικό ΔΕΝ περιλαμβάνονται στο ΑΕΠ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Leporello την 10 Ιουν 2022, 13:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41205
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 7% ανοδος του αεπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Ιουν 2022, 13:24

Leporello έγραψε:
10 Ιουν 2022, 13:18
hellegennes έγραψε:
10 Ιουν 2022, 12:29
Όχι μόνο. Έχουν βάλει έναν πακτωλό επιδόματα που εκτόξευσαν τον δανεισμό. Κοντά είμαστε στο τέταρτο μνημόνιο.

Υπόψη ότι σε όλα αυτά περιλαμβάνονται και οι αγορές οπλικών συστημάτων. Μάλιστα λογίζονται ως επενδύσεις. Αυτά που βλέπει ως επενδύσεις ο Under και λέει ότι αλλάζει το οικονομικό μοντέλο είναι αγορές όπλων από τον στρατό. :lol:
Στην ουσία δεν περιλαμβάνονται οι αγορές οπλικών συστημάτων, αφού ναι μεν περιλαμβάνονται στις επενδύσεις αλλά από την άλλη αφαιρούνται ως εξαγωγές. Φυσικά, μπροστά στα όσα τέρατα έχεις πεί, αυτό είναι πταίσμα.
Τι μαλακία είπες πάλι; Συνειδητοποιείς τι έγραψες; Μ' αρέσει που έχεις και την ψευδαίσθηση ότι εγώ γράφω τέρατα. :smt005:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14196
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: 7% ανοδος του αεπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 10 Ιουν 2022, 13:27

hellegennes έγραψε:
10 Ιουν 2022, 13:24
Leporello έγραψε:
10 Ιουν 2022, 13:18
hellegennes έγραψε:
10 Ιουν 2022, 12:29
Όχι μόνο. Έχουν βάλει έναν πακτωλό επιδόματα που εκτόξευσαν τον δανεισμό. Κοντά είμαστε στο τέταρτο μνημόνιο.

Υπόψη ότι σε όλα αυτά περιλαμβάνονται και οι αγορές οπλικών συστημάτων. Μάλιστα λογίζονται ως επενδύσεις. Αυτά που βλέπει ως επενδύσεις ο Under και λέει ότι αλλάζει το οικονομικό μοντέλο είναι αγορές όπλων από τον στρατό. :lol:
Στην ουσία δεν περιλαμβάνονται οι αγορές οπλικών συστημάτων, αφού ναι μεν περιλαμβάνονται στις επενδύσεις αλλά από την άλλη αφαιρούνται ως εξαγωγές. Φυσικά, μπροστά στα όσα τέρατα έχεις πεί, αυτό είναι πταίσμα.
Τι μαλακία είπες πάλι;
Πριν ξεκινήσεις νέο οχετό ανοησίας, ένα θα σου πώ: ψάξε ESA 2010 και διάβασε λίγο πριν μιλήσεις. Θα μπορούσα να σου βρώ εγώ την συγκεκριμένη παραπομπή, αλλά δεν έχει νόημα, εσύ πάλι τα δικά σου θα λες.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41205
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 7% ανοδος του αεπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Ιουν 2022, 13:30

Τι να διαβάσω, βρε αποκαΐδι; Συμπεριλαμβάνονται στον υπολογισμό του ΑΕΠ ή όχι; Οι υπόλοιπες επενδύσεις είναι όλες εγχώριος εξοπλισμός;

Καινούργια θεωρία Leporello: οι εισαγωγές και εξαγωγές αλλοιώνουν τα στοιχεία του ΑΕΠ. :smt005:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14196
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: 7% ανοδος του αεπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 10 Ιουν 2022, 13:31

hellegennes έγραψε:
10 Ιουν 2022, 13:24
Μ' αρέσει που έχεις και την ψευδαίσθηση ότι εγώ γράφω τέρατα. :smt005:
Οταν λες ότι η ΕΛΣΤΑΤ δεν κάνει καλά την αναγωγή σε σταθερές τιμές και γι'αυτό καλύτερα είναι να κοιτάμε τις τρέχουσες τιμές, νομίζεις ότι αυτό είναι κάτι που πρέπει να πάρουμε στα σοβαρά;
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14196
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: 7% ανοδος του αεπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 10 Ιουν 2022, 13:36

hellegennes έγραψε:
10 Ιουν 2022, 13:30
Τι να διαβάσω, βρε αποκαΐδι; Συμπεριλαμβάνονται στον υπολογισμό του ΑΕΠ ή όχι; Οι υπόλοιπες επενδύσεις είναι όλες εγχώριος εξοπλισμός;

Καινούργια θεωρία Leporello: οι εισαγωγές και εξαγωγές αλλοιώνουν τα στοιχεία του ΑΕΠ. :smt005:
Τι λες ρε παπάρα; Οι εισαγωγές αφαιρούνται ακριβώς επειδή υπάρχουν τόσο στην κατανάλωση όσο και στις επενδύσεις και στις κρατικές δαπάνες, δεν αποτελούν όμως εθνικό προϊόν.
Ο τύπος του ΑΕΠ (προσέγγιση δαπάνης) είναι: Συνολική δαπάνη = C + I + G + NX όπου ΝΧ είναι οι καθαρές εξαγωγές.
Δεν είναι νέα θεωρία, η ίδια ήταν ανέκαθεν. Επειδή εσύ είσαι αστοιχείωτος, δεν σημαίνει ότι πρέπει εγώ να εξηγώ ότι 1+1=2.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41205
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 7% ανοδος του αεπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Ιουν 2022, 13:38

Leporello έγραψε:
10 Ιουν 2022, 13:31
hellegennes έγραψε:
10 Ιουν 2022, 13:24
Μ' αρέσει που έχεις και την ψευδαίσθηση ότι εγώ γράφω τέρατα. :smt005:
Οταν λες ότι η ΕΛΣΤΑΤ δεν κάνει καλά την αναγωγή σε σταθερές τιμές και γι'αυτό καλύτερα είναι να κοιτάμε τις τρέχουσες τιμές, νομίζεις ότι αυτό είναι κάτι που πρέπει να πάρουμε στα σοβαρά;
Η ΕΛΣΤΑΤ έχει πολύ κακό ιστορικό με τον πληθωρισμό. Της έχει τραβήξει το αφτί η Eurostat τουλάχιστον 2 φορές στο παρελθόν.

Ναι, δεν εμπιστεύομαι τα στοιχεία της γιατί δεν είναι ουσιαστικά ανεξάρτητος οργανισμός και ο πληθωρισμός είναι το πιο εύκολο πράγμα να μαγειρευτεί στατιστικά.

Δεν είναι ότι δεν την εμπιστεύομαι γενικά, δεν την εμπιστεύομαι σ' αυτό το συγκεκριμένο πράγμα που ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ έχει κακό ιστορικό. Δεν λέω απολύτως τίποτα παράλογο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41205
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 7% ανοδος του αεπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Ιουν 2022, 13:39

Leporello έγραψε:
10 Ιουν 2022, 13:36
hellegennes έγραψε:
10 Ιουν 2022, 13:30
Τι να διαβάσω, βρε αποκαΐδι; Συμπεριλαμβάνονται στον υπολογισμό του ΑΕΠ ή όχι; Οι υπόλοιπες επενδύσεις είναι όλες εγχώριος εξοπλισμός;

Καινούργια θεωρία Leporello: οι εισαγωγές και εξαγωγές αλλοιώνουν τα στοιχεία του ΑΕΠ. :smt005:
Τι λες ρε παπάρα; Οι εισαγωγές αφαιρούνται ακριβώς επειδή υπάρχουν τόσο στην κατανάλωση όσο και στις επενδύσεις και στις κρατικές δαπάνες, δεν αποτελούν όμως εθνικό προϊόν.
Ο τύπος του ΑΕΠ (προσέγγιση δαπάνης) είναι: Συνολική δαπάνη = C + I + G + NX όπου ΝΧ είναι οι καθαρές εξαγωγές.
Δεν είναι νέα θεωρία, η ίδια ήταν ανέκαθεν. Επειδή εσύ είσαι αστοιχείωτος, δεν σημαίνει ότι πρέπει εγώ να εξηγώ ότι 1+1=2.
Είσαι τελείως βλάκας; Θα μου μάθεις στοιχειώδη πράγματα που πάνε αντίθετα ακριβώς σ' αυτό που έγραψες ή μήπως δεν έχεις καταλάβει τι έγραψες;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών