Σκληρή νεοφίλ πολιτική, θένε να βάλουν δίδακτρα στα πανεπιστήμια μας και το λένε ξεδιάντροπα!!!

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71432
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Σκληρή νεοφίλ πολιτική, θένε να βάλουν δίδακτρα στα πανεπιστήμια μας και το λένε ξεδιάντροπα!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Σεπ 2023, 21:46

mao mao έγραψε:
03 Σεπ 2023, 21:41

να παρακολουθείς το συνέδριο του ΣΥΡΙΖΑ μέχρι τις εκλογές και θα σου λυθούν όλες οι απορίες για τις θέσεις Κασσελάκη. Άλλωστε αυτός είναι ο σκοπός του συνεδρίου.
Ρε συ, εδώ σκιάζομαι να πατήσω το πλέι στην τιβί στα ειδησεογραφικά δελτία κι εσύ μου προτείνεις ηράκλειους άθλους για τελειωμένους μαζοχιστές;

Άσ' το.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Σκληρή νεοφίλ πολιτική, θένε να βάλουν δίδακτρα στα πανεπιστήμια μας και το λένε ξεδιάντροπα!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 03 Σεπ 2023, 21:49

Otto Weininger έγραψε:
03 Σεπ 2023, 21:38
EKPLIKTIKOS έγραψε:
03 Σεπ 2023, 21:12
Καλό είναι να μπουν δίδακτρα για να μη χάνει ο κόσμος τον χρόνο του σπουδαζοντας. Εγώ το μετάνιωσα, πεταμένα λεφτά κ χαμένος χρόνος
Πεταμένα λεφτά και χαμένος χρόνος είναι όταν σπουδάζεις ο,τι κάτσει.
Εγώ σπούδασα στο πολυτεχνείο, δεν το λες κ ό,τι κάτσει. Οι γονείς μου πλήρωναν τόσα χρόνια ενοίκια κ θα μπορούσα πχ να έχω χωθει σε ημιπαρανομες δουλειές όπως αρκετοί (πχ να σπρώχνω ναρκωτικά) κ θα με κυνηγούσαν τα μουνακια που θα κερναγα μπελβεντερε κ κοκα ή εστω να έχω ξεκινήσει καριέρα από τα 18 μου κ τώρα να εχω 20 χρόνια ένσημα κ περισσότερα φράγκα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος EKPLIKTIKOS την 03 Σεπ 2023, 21:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71432
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Σκληρή νεοφίλ πολιτική, θένε να βάλουν δίδακτρα στα πανεπιστήμια μας και το λένε ξεδιάντροπα!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Σεπ 2023, 21:49

talaipwros έγραψε:
03 Σεπ 2023, 21:42
Δε μπορει καποιος να βρει και τις θεσεις του για τα ενοικιαζομενα και τους λαντλορντς; Αρχιζω να το συμπαθω το παλικαρι
Αυτό ακριβώς εννοώ βρε ταλαίπωρε. Έτσι όπως πάει ο σύριζας (αν του μείνει τ' όνομα) θα πάρει απ' τη νδ τα καλύτερα παιδγιά. :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29930
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Σκληρή νεοφίλ πολιτική, θένε να βάλουν δίδακτρα στα πανεπιστήμια μας και το λένε ξεδιάντροπα!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 03 Σεπ 2023, 21:52

Χαοτικός έγραψε:
03 Σεπ 2023, 21:37
Πόσο μαλάκες, πόσο καθυστερημένοι είναι αυτοί οι δεξιοί ρε; Φέρνουν μία θέση του ανθρώπου πριν από 16 χρόνια. Τότε δηλαδή που ήταν 19 χρονών.
Κι αυτό το0 κάνουν μαλάκες των 50 χρονών. Ε ρε σκάρτα υλικά!
Για τη ΧΑ έφερναν άρθρα πριν 30 χρόνια.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30484
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Σκληρή νεοφίλ πολιτική, θένε να βάλουν δίδακτρα στα πανεπιστήμια μας και το λένε ξεδιάντροπα!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 03 Σεπ 2023, 21:55

EKPLIKTIKOS έγραψε:
03 Σεπ 2023, 21:49
Otto Weininger έγραψε:
03 Σεπ 2023, 21:38
EKPLIKTIKOS έγραψε:
03 Σεπ 2023, 21:12
Καλό είναι να μπουν δίδακτρα για να μη χάνει ο κόσμος τον χρόνο του σπουδαζοντας. Εγώ το μετάνιωσα, πεταμένα λεφτά κ χαμένος χρόνος
Πεταμένα λεφτά και χαμένος χρόνος είναι όταν σπουδάζεις ο,τι κάτσει.
Εγώ σπούδασα στο πολυτεχνείο, δεν το λες κ ό,τι κάτσει. Οι γονείς μου πλήρωναν τόσα χρόνια ενοίκια κ θα μπορούσα πχ να έχω χωθει σε ημιπαρανομες δουλειές όπως αρκετοί (πχ να σπρώχνω ναρκωτικά) κ θα με κυνηγούσαν τα μουνακια που θα κερναγα μπελβεντερε κ κοκα ή εστω να έχω ξεκινήσει καριέρα από τα 18 μου κ τώρα να εχω 20 χρόνια ένσημα κ περισσότερα φράγκα.
Όλες οι σχολές είναι "Ο,τι κάτσει" αν δεν πας συνειδητά έχοντας αποφασίσει ότι θέλω να σπουδάσω αυτό.

Επίσης κανείς δεν σου απαγορεύει να κάνεις κάτι άλλο στην πορεία και να μην βολευτείς με την πρώτη δουλειά που σου έκατσε.

Επίσης αν η καριέρα που ήθελες να κάνεις είναι βαποράκι, ποτέ δεν είναι αργά ούτε εμπόδισαν κανένα οι σπουδές του να γίνει βαποράκι όντας φοιτητής.

Επίσης λες μαλακιες.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71432
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Σκληρή νεοφίλ πολιτική, θένε να βάλουν δίδακτρα στα πανεπιστήμια μας και το λένε ξεδιάντροπα!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Σεπ 2023, 21:56

Golden Age έγραψε:
03 Σεπ 2023, 21:52
Χαοτικός έγραψε:
03 Σεπ 2023, 21:37
Πόσο μαλάκες, πόσο καθυστερημένοι είναι αυτοί οι δεξιοί ρε; Φέρνουν μία θέση του ανθρώπου πριν από 16 χρόνια. Τότε δηλαδή που ήταν 19 χρονών.
Κι αυτό το0 κάνουν μαλάκες των 50 χρονών. Ε ρε σκάρτα υλικά!
Για τη ΧΑ έφερναν άρθρα πριν 30 χρόνια.
Αυτά επιτρέπονται μόνον στην αριστερά βρε, έχει το ακαταλόγιστον και αχρονολόγητον δικαίωμα αναφορών στο παρελθόν αλλά που να τα πιάσετε εσείς οι δεκσοί αυτά τα ζόρικα κόλπα που μαθαίνουν οι μύστες στις Ινδίες.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30484
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Σκληρή νεοφίλ πολιτική, θένε να βάλουν δίδακτρα στα πανεπιστήμια μας και το λένε ξεδιάντροπα!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 03 Σεπ 2023, 21:57

Χαοτικός έγραψε:
03 Σεπ 2023, 21:37
Πόσο μαλάκες, πόσο καθυστερημένοι είναι αυτοί οι δεξιοί ρε; Φέρνουν μία θέση του ανθρώπου πριν από 16 χρόνια. Τότε δηλαδή που ήταν 19 χρονών.
Κι αυτό το0 κάνουν μαλάκες των 50 χρονών. Ε ρε σκάρτα υλικά!
Ε δεν είναι και σαν τους αριστερούς που έφερναν άρθρα για την ΧΑ 25 και 30 ετών ή φωτογραφίες ανάλογης εποχής, ούτε φωτογραφίες από το google που τις παρουσίαζαν ως υλικό από οπλοστάσια της ΧΑ.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 25140
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Σκληρή νεοφίλ πολιτική, θένε να βάλουν δίδακτρα στα πανεπιστήμια μας και το λένε ξεδιάντροπα!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 03 Σεπ 2023, 21:59

Otto Weininger έγραψε:
03 Σεπ 2023, 21:38
EKPLIKTIKOS έγραψε:
03 Σεπ 2023, 21:12
Καλό είναι να μπουν δίδακτρα για να μη χάνει ο κόσμος τον χρόνο του σπουδαζοντας. Εγώ το μετάνιωσα, πεταμένα λεφτά κ χαμένος χρόνος
Πεταμένα λεφτά και χαμένος χρόνος είναι όταν σπουδάζεις ο,τι κάτσει.
:goodpost:

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Σκληρή νεοφίλ πολιτική, θένε να βάλουν δίδακτρα στα πανεπιστήμια μας και το λένε ξεδιάντροπα!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 03 Σεπ 2023, 22:00

Otto Weininger έγραψε:
03 Σεπ 2023, 21:55
EKPLIKTIKOS έγραψε:
03 Σεπ 2023, 21:49
Otto Weininger έγραψε:
03 Σεπ 2023, 21:38


Πεταμένα λεφτά και χαμένος χρόνος είναι όταν σπουδάζεις ο,τι κάτσει.
Εγώ σπούδασα στο πολυτεχνείο, δεν το λες κ ό,τι κάτσει. Οι γονείς μου πλήρωναν τόσα χρόνια ενοίκια κ θα μπορούσα πχ να έχω χωθει σε ημιπαρανομες δουλειές όπως αρκετοί (πχ να σπρώχνω ναρκωτικά) κ θα με κυνηγούσαν τα μουνακια που θα κερναγα μπελβεντερε κ κοκα ή εστω να έχω ξεκινήσει καριέρα από τα 18 μου κ τώρα να εχω 20 χρόνια ένσημα κ περισσότερα φράγκα.
Όλες οι σχολές είναι "Ο,τι κάτσει" αν δεν πας συνειδητά έχοντας αποφασίσει ότι θέλω να σπουδάσω αυτό.

Επίσης κανείς δεν σου απαγορεύει να κάνεις κάτι άλλο στην πορεία και να μην βολευτείς με την πρώτη δουλειά που σου έκατσε.

Επίσης αν η καριέρα που ήθελες να κάνεις είναι βαποράκι, ποτέ δεν είναι αργά ούτε εμπόδισαν κανένα οι σπουδές του να γίνει βαποράκι όντας φοιτητής.

Επίσης λες μαλακιες.
Κοίτα σε καταλαβαίνω. Εννοώ καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβεις.
Εσυ ήσουν από πλούσια οικογένεια, προφανώς είχες στρωμένη δουλειά κ σε έστειλαν εξωτερικό να σπουδάσεις κ μπράβο σου. Κ εμενα το ιδιο θα εκαναν αν μπορούσαν. Αλλά χωρίς παρεξήγηση δεν μπορείς να καταλάβεις εμένα που είμαι παιδί λαϊκό. Η κοινωνική κινητικότητα είναι μια απάτη. Εγώ σπούδαζα τόσα χρόνια κ πάλι ο γείτονας βγάζει περισσότερα γιατί είχε λεφτά ο μπαμπακας. Ο μόνος τρόπος είναι να σπρώχνεις ή να κλωτσας κάνα τόπι αλλά το δεύτερο θέλει κ ταλέντο. Έπαιζα κ μπάλα σε ομάδα στη β' Πειραιά ερασιτεχνικό αλλά δε νομίζω ότι είχα ιδιαίτερο ταλεντο

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71432
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Σκληρή νεοφίλ πολιτική, θένε να βάλουν δίδακτρα στα πανεπιστήμια μας και το λένε ξεδιάντροπα!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Σεπ 2023, 22:12

EKPLIKTIKOS έγραψε:
03 Σεπ 2023, 22:00
Otto Weininger έγραψε:
03 Σεπ 2023, 21:55
EKPLIKTIKOS έγραψε:
03 Σεπ 2023, 21:49


Εγώ σπούδασα στο πολυτεχνείο, δεν το λες κ ό,τι κάτσει. Οι γονείς μου πλήρωναν τόσα χρόνια ενοίκια κ θα μπορούσα πχ να έχω χωθει σε ημιπαρανομες δουλειές όπως αρκετοί (πχ να σπρώχνω ναρκωτικά) κ θα με κυνηγούσαν τα μουνακια που θα κερναγα μπελβεντερε κ κοκα ή εστω να έχω ξεκινήσει καριέρα από τα 18 μου κ τώρα να εχω 20 χρόνια ένσημα κ περισσότερα φράγκα.
Όλες οι σχολές είναι "Ο,τι κάτσει" αν δεν πας συνειδητά έχοντας αποφασίσει ότι θέλω να σπουδάσω αυτό.

Επίσης κανείς δεν σου απαγορεύει να κάνεις κάτι άλλο στην πορεία και να μην βολευτείς με την πρώτη δουλειά που σου έκατσε.

Επίσης αν η καριέρα που ήθελες να κάνεις είναι βαποράκι, ποτέ δεν είναι αργά ούτε εμπόδισαν κανένα οι σπουδές του να γίνει βαποράκι όντας φοιτητής.

Επίσης λες μαλακιες.
Κοίτα σε καταλαβαίνω. Εννοώ καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβεις.
Εσυ ήσουν από πλούσια οικογένεια, προφανώς είχες στρωμένη δουλειά κ σε έστειλαν εξωτερικό να σπουδάσεις κ μπράβο σου. Κ εμενα το ιδιο θα εκαναν αν μπορούσαν. Αλλά χωρίς παρεξήγηση δεν μπορείς να καταλάβεις εμένα που είμαι παιδί λαϊκό. Η κοινωνική κινητικότητα είναι μια απάτη. Εγώ σπούδαζα τόσα χρόνια κ πάλι ο γείτονας βγάζει περισσότερα γιατί είχε λεφτά ο μπαμπακας. Ο μόνος τρόπος είναι να σπρώχνεις ή να κλωτσας κάνα τόπι αλλά το δεύτερο θέλει κ ταλέντο. Έπαιζα κ μπάλα σε ομάδα στη β' Πειραιά ερασιτεχνικό αλλά δε νομίζω ότι είχα ιδιαίτερο ταλεντο
Και ακριβώς αυτό το κενό, καλύπτει η πολιτική δραστηριοποίηση. Αν μπεις σε κόμμα, αυτοδιοίκηση, συνδικαλισμό κλπ από μικρός, ανεβαίνεις τα κοινωνικά σκαλιά δέκα δέκα και σε κάποιες περιπτώσεις χωρίς καν να έχεις δουλέψει πραγματικά ούτε για ένα ένσημο από την όποια εργασιακή αργομισθία σε τράπεζες, οργανισμούς κλπ ανεξαρτήτως της εργασιακής ανταποδοτικότητας των πτυχίων.

Με λίγα λόγια, αν παίξει τεκνοθεσία από κόμμα, το πρόβλημα της πλούσιας οικογένειας λύνεται αυτομάτως.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 03 Σεπ 2023, 22:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30484
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Σκληρή νεοφίλ πολιτική, θένε να βάλουν δίδακτρα στα πανεπιστήμια μας και το λένε ξεδιάντροπα!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 03 Σεπ 2023, 22:16

EKPLIKTIKOS έγραψε:
03 Σεπ 2023, 22:00
Otto Weininger έγραψε:
03 Σεπ 2023, 21:55
EKPLIKTIKOS έγραψε:
03 Σεπ 2023, 21:49


Εγώ σπούδασα στο πολυτεχνείο, δεν το λες κ ό,τι κάτσει. Οι γονείς μου πλήρωναν τόσα χρόνια ενοίκια κ θα μπορούσα πχ να έχω χωθει σε ημιπαρανομες δουλειές όπως αρκετοί (πχ να σπρώχνω ναρκωτικά) κ θα με κυνηγούσαν τα μουνακια που θα κερναγα μπελβεντερε κ κοκα ή εστω να έχω ξεκινήσει καριέρα από τα 18 μου κ τώρα να εχω 20 χρόνια ένσημα κ περισσότερα φράγκα.
Όλες οι σχολές είναι "Ο,τι κάτσει" αν δεν πας συνειδητά έχοντας αποφασίσει ότι θέλω να σπουδάσω αυτό.

Επίσης κανείς δεν σου απαγορεύει να κάνεις κάτι άλλο στην πορεία και να μην βολευτείς με την πρώτη δουλειά που σου έκατσε.

Επίσης αν η καριέρα που ήθελες να κάνεις είναι βαποράκι, ποτέ δεν είναι αργά ούτε εμπόδισαν κανένα οι σπουδές του να γίνει βαποράκι όντας φοιτητής.

Επίσης λες μαλακιες.
Κοίτα σε καταλαβαίνω. Εννοώ καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβεις.
Εσυ ήσουν από πλούσια οικογένεια, προφανώς είχες στρωμένη δουλειά κ σε έστειλαν εξωτερικό να σπουδάσεις κ μπράβο σου. Κ εμενα το ιδιο θα εκαναν αν μπορούσαν. Αλλά χωρίς παρεξήγηση δεν μπορείς να καταλάβεις εμένα που είμαι παιδί λαϊκό. Η κοινωνική κινητικότητα είναι μια απάτη. Εγώ σπούδαζα τόσα χρόνια κ πάλι ο γείτονας βγάζει περισσότερα γιατί είχε λεφτά ο μπαμπακας. Ο μόνος τρόπος είναι να σπρώχνεις ή να κλωτσας κάνα τόπι αλλά το δεύτερο θέλει κ ταλέντο. Έπαιζα κ μπάλα σε ομάδα στη β' Πειραιά ερασιτεχνικό αλλά δε νομίζω ότι είχα ιδιαίτερο ταλεντο
Αν δεν σε καταλάβω εγω, που μεγάλωσα ως πιτσιρικάς σε Μανιάτικα, Ταμπουρια κλπ ποιος θα σε καταλάβει;
Σε ποιον νομίζεις ότι απευθύνεσαι, σε κανέναν που μετά το κολλέγιο πήγαινε στο Εκάλη Club να πιει Bacardi Breezer ;

Ή νομίζεις ότι ήμουν ο πρίγκιπας του Πειραιά; Σε ιδιωτικό σχολείο ήμουν βέβαια από το νήπιο έως το Λύκειο (το ίδιο σχολείο) και οι συμμαθητές και φίλοι μου ήταν απο διαφορά στρώματα (γονείς γιατροί, έμποροι, δημόσιοι υπάλληλοι, λογιστές, ελεύθεροι επαγγελματίες, ναυτικοί κλπ).

Επίσης σπούδασα στην Ιταλία, όχι στο Yale. Αν εξαιρέσεις Ρώμη, Μιλάνο, Bologna, Φλωρεντία που στο κέντρο τους έχουν πανάκριβα σπίτια, οι άλλες πόλεις δεν έχουν διαφορά με το να πήγαινε να σπουδάσει ένας Αθηναίος σε Πάτρα, Θεσσαλονίκη, Ιωάννινα κλπ.
Το μόνο ότι πλήρωνες 2.500 το χρόνο στο Πανεπιστήμιο αλλά και αυτά μπορούσες να τα γλιτώσεις με έκπτωση ή και εντελώς (και να σε πληρώνουν κιόλας).
Στην Τεργέστη είχα φίλους που δούλευαν για να τα βγάλουν πέρα.

Αντιλαμβάνομαι ότι πρέπει να έχεις καθοδήγηση αλλά και θέληση ώστε να σπουδάσεις αυτό που θες, αλλά μέχρι εκεί.

Τώρα τα υπόλοιπα που λες, αν κυνηγάς μόνο το χρήμα ναι οι σπουδές δεν είναι απαραίτητες, αλλά ακόμα και έτσι οι σωστές σπουδές θα σου δώσουν παραπάνω χρήμα.
Εσύ δεν το κυνηγησες για τον Α ή Β λογο.

Τελειώνεις Πολυτεχνείο:
Δουλεύεις στο δημόσιο.
Δουλεύεις σε εταιρία με 900 ευρώ.
Δουλεύεις σε εταιρία με 2000 ευρώ
Δουλεύεις ως ελεύθερος επαγγελματίας με 0 έως sky is the limit
Δουλεύεις στο Ντουμπάι για αρπαχτές καλές.
Δουλεύεις στις ΗΠΑ για salary 6ψηφιο.
Και πάει λέγοντας.

Δε σου φταίνε οι σπουδές αλλά το ότι πίστεψες πως τα λεφτά έρχονται επειδή απλά δουλειά και μισθός


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Σκληρή νεοφίλ πολιτική, θένε να βάλουν δίδακτρα στα πανεπιστήμια μας και το λένε ξεδιάντροπα!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 03 Σεπ 2023, 22:19

ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Σεπ 2023, 22:12

Και ακριβώς αυτό το κενό, καλύπτει η πολιτική δραστηριοποίηση. Αν μπεις σε κόμμα, αυτοδιοίκηση, συνδικαλισμό κλπ από μικρός, ανεβαίνεις τα κοινωνικά σκαλιά δέκα δέκα
Ισχύει, εγώ βαράω το κεφάλι μου που δεν μπήκα σε κάνα κόμμα έστω καμία παράταξη στο πανεπιστήμιο, αλλά με έπρηζαν κ οι γονείς μου που ήταν απολιτικ να μην μπλέξω με αυτά. Αλλά πιο πολύ βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο που δεν έκανα άλλες επιλογές στη ζωή μου, αυτό που επέλεξα δε μου αρέσει πια, το έχω σιχαθεί όπως κ όλους στις δουλειές αυτές. Καλύτερα να είχα γίνει φιλόλογος κ να είχα διοριστεί τώρα σε ένα νησί να μην κάθομαι σε 2 οθόνες τόσες ώρες κάθε μέρα. Double benefit να μη με πρήζουν λ γυναίκα κ παιδί :102:

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6523
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Σκληρή νεοφίλ πολιτική, θένε να βάλουν δίδακτρα στα πανεπιστήμια μας και το λένε ξεδιάντροπα!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 04 Σεπ 2023, 02:56

ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Σεπ 2023, 21:56
Golden Age έγραψε:
03 Σεπ 2023, 21:52
Χαοτικός έγραψε:
03 Σεπ 2023, 21:37
Πόσο μαλάκες, πόσο καθυστερημένοι είναι αυτοί οι δεξιοί ρε; Φέρνουν μία θέση του ανθρώπου πριν από 16 χρόνια. Τότε δηλαδή που ήταν 19 χρονών.
Κι αυτό το0 κάνουν μαλάκες των 50 χρονών. Ε ρε σκάρτα υλικά!
Για τη ΧΑ έφερναν άρθρα πριν 30 χρόνια.
Αυτά επιτρέπονται μόνον στην αριστερά βρε, έχει το ακαταλόγιστον και αχρονολόγητον δικαίωμα αναφορών στο παρελθόν αλλά που να τα πιάσετε εσείς οι δεκσοί αυτά τα ζόρικα κόλπα που μαθαίνουν οι μύστες στις Ινδίες.
Παραβλέπετε όμως πως οι Χρυσαυγίτες παρέμειναν πιστοί στις ιδέες του εθνικισμού και του ναζισμού στα μνημονιακά χρόνια που απέκτησαν κοινοβουλευτική δύναμη παρότι προσπάθησαν να κρύψουν τα σύμβολα του δεύτερου. Δηλαδή τα παλιά άρθρα που μπορεί να έβαζε κάποιος για να τους σπιλώσει είχαν αντανάκλαση σε πρακτικό επίπεδο από τη δεκαετία του '90 μέχρι την πρόσφατη κατάρρευσή τους. Ξυλοδαρμοί και φόνοι Ελλήνων αριστερών και μεταναστών, επιθέσεις σε πάγκους μεταναστών, κάλεσμα για πραξικόπημα ενάντια σε νόμιμα εκλεγμένη κυβέρνηση, μιλιταριστική νοοτροπία, κάλεσμα για εισβολή του ελληνικού στρατού στα Σκόπια, βίαιες επιθέσεις σε δημοσιογράφους, συνωμοσιολογία κλπ, όλο αυτό το διάστημα. Αυτό φυσικά διαφέρει απ' το να έχει ένας άνθρωπος μια άποψη για τα πανεπιστημιακά δίδακτρα στα 19 του και μετά από καμιά 15αριά χρόνια να την αλλάξει. Οι Χρυσαυγίτες αντίθετα, ασπάζονταν τις ιδέες του ναζισμού διαχρονικά, άσχετα αν χρησιμοποιούσαν τον πιο κομψό όρο "Ελληνες εθνικιστές" για να μην χάσουν ψήφους δυσαρεστημένων Ελλήνων που αντιπαθούν τον ναζισμό. Γι' αυτό και η παράθεση παλιών άρθρων τους είχε νόημα όποια στιγμή κι αν έγινε.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4742
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Σκληρή νεοφίλ πολιτική, θένε να βάλουν δίδακτρα στα πανεπιστήμια μας και το λένε ξεδιάντροπα!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 04 Σεπ 2023, 05:15

Και μόνο το γεγονός ότι ο Κασσελάκης υπάρχει είναι σημάδι ότι, ίσως από τους τελευταίους στον δυτικό κόσμο, οι Έλληνες σοσιαλιστές τείνουν να αποκοπούν οριστικά από την κομμουνιστική - ορθόδοξη μαρξιστική τους μήτρα. Μάλλον θα πάρει καναδυό γενιές ακόμα αλλά αυτή είναι η τάση.

Πανεπιστήμια με δίδακτρα και φοιτητές με δάνειο είναι το μέλλον. Το κράτος έχει ολοένα και λιγότερους λόγους πια να ανακατανέμει φορολογικά έσοδα και ευρωκονδύλια προς την πανεπιστημιακή εκπαίδευση. Η κοινωνική κινητικότητα δια της γνώσης δεν είναι πλέον απαραίτητη στον βαθμό που ίσως ήταν μέχρι πριν λίγα χρόνια. Οι "νέοι" νέοι πρέπει να εκτρέφονται από το "έξυπνο κράτος" για άλλα πράγματα.
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 15129
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Σκληρή νεοφίλ πολιτική, θένε να βάλουν δίδακτρα στα πανεπιστήμια μας και το λένε ξεδιάντροπα!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 04 Σεπ 2023, 07:25

ήταν μικρός τότε.αργότερα σαν γκολντμανσακίτης κ εφοπλιστής άρχισε να γέρνει προς τα αριστερά και πριν μια βδομάδα έγινε αριστερός φουλ,δεν τον ξεχωρίζεις από τους κανονικούς

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών