Είπαμε να λέμε καλαμπούρια, ρε Γιάνη...

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15840
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Είπαμε να λέμε καλαμπούρια, ρε Γιάνη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 02 Ιουν 2021, 15:30

Ναύτης έγραψε:
02 Ιουν 2021, 11:58
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
02 Ιουν 2021, 11:50
Ναύτης έγραψε:
02 Ιουν 2021, 08:46
Τι έγινε παιδιά, όλα εντάξει;
Τον βγάλατε αγράμματο τον Γιάνη ή θα χρειαστούν μερικές σελίδες ακόμα; :lol:
Βασικά, το παρόν νήμα είναι ενδιαφέρον γιατί μας αποκαλύπτει πως πανεπιστήμια του εξωτερικού, με μεγάλο κύρος που αποτελούν πρότυπα
για τους Τζήμερους αυτού του ντουνιά αλλά και για κάθε μαντάμ Σουσού των Βορείων Προαστίων προσλαμβάνουν σωρηδόν συριζαίους με μικρό
αριθμό δημοσιεύσεων και παραπομπών.
:lol:
Εντάξει, δεν νομίζω ότι ο όγκος των δημοσιεύσεων και των βιβλιογραφικών αναφορών είναι αποκλειστικό κριτήριο της αξίας ενός καθηγητή πανεπιστημίου.
Σε κάθε περίπτωση έχει αληθινή πλάκα που μερικοί συμφορουμίτες προσπαθούν να βγάλουν τον Βαρουφάκη σχεδόν άσχετο με τα οικονομικά.
Ένας καθηγητής πανεπιστημίου είναι πάνω Απολα ερευνητής δλδ επιστημών και άρα οι δημοσιεύσεις του είναι το παν. Από κει και πέρα και με πολύ λιγότερη σημασία υπάρχουν και η μεταδοτηκοτητα και η διδακτικοτητου του.
Ο Βαρουφακης με h Index μετρίου διδάκτορα το μόνο που Δεν μπορεί να κάνει είναι να το παίζει ειδήμων. 6 h index έχει ο θεομπαιχτης... 6...
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15483
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Είπαμε να λέμε καλαμπούρια, ρε Γιάνη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 02 Ιουν 2021, 15:32

Οργισμένος έγραψε:
02 Ιουν 2021, 15:26
Lord Brum έγραψε:
02 Ιουν 2021, 13:32
Οργισμένος έγραψε:
02 Ιουν 2021, 11:38


h index = 6
:lol::lol::lol:
σου λέω δες Γαβρόγλου, 8citations, δεν έβγαλα και αυτοαναφορές, πόση διαφορά να κάνουν? Πηγή μου το scopus.
h index 6 είναι μια χαρά για φρέσκο (1-2) χρόνια διδάκτορα early postdoc
καθηγητής με κάτω από 25 είναι λίγος
Ακριβώς!

Και αυτό το δίποδο το παίζει και ειδήμων... Ο θεομπαιχτης αυτός...
προσφορά και ζήτηση. Εφόσον υπάρχει ζήτηση για θεομπαίχτες σωτήρες καλά κάνει ο Γιάνης και προσφέρει αυτό που ζητάει το ποπολο. Αν δεν ήταν ο γιάνης θα ήταν ο σώρρας ή κάποιος άλλος. Δεν φταίει ο βαρουφάκης για τα μυαλά που κουβαλάει μεγάλο μέρος του εκλογικού σώματος. Ειδικά όταν αυτό το εκλογικό σώμα έζησε από το 80 μέχρι το 2010 βλέποντας τα λεφτόδεντρα κυριολεκτικά να ανθίζουν και να καρπίζουν με κάθε διαδήλωση, με κάθε απεργία, με κάθε υψωμένη γροθια. Πες εσύ ότι θέλεις για σύνδεση παραγωγικότητας με μισθούς. Ο μπαμρμπα μήτσος 30 χρόνια βίωσε ότι οι μισθοί είναι ανάλογοι της συνδικαλιστικής επιρροής και των απεργιών που θα κάνεις, τα τελευταία 11 χρόνια είναι μια ανωμαλία από την οποία θα μας σώσει κάποιος σωτήρας.
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15840
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Είπαμε να λέμε καλαμπούρια, ρε Γιάνη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 02 Ιουν 2021, 15:33

sys3x έγραψε:
02 Ιουν 2021, 11:49
Οργισμένος έγραψε:
02 Ιουν 2021, 11:39
sys3x έγραψε:
02 Ιουν 2021, 11:38


Ποια προτείνεις;
Αυτα που σου γραψε ο ιατρος σου.
Άντε γράφε.
Μην μπερδεύεσαι δεν ειμαι ο γιατρός σου.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
NoMoreLice
Δημοσιεύσεις: 928
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:14

Re: Είπαμε να λέμε καλαμπούρια, ρε Γιάνη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NoMoreLice » 02 Ιουν 2021, 15:35

Lord Brum έγραψε:
02 Ιουν 2021, 13:32
Οργισμένος έγραψε:
02 Ιουν 2021, 11:38
Ναύτης έγραψε:
02 Ιουν 2021, 08:46
Τι έγινε παιδιά, όλα εντάξει;
Τον βγάλατε αγράμματο τον Γιάνη ή θα χρειαστούν μερικές σελίδες ακόμα; :lol:
h index = 6
:lol::lol::lol:
σου λέω δες Γαβρόγλου, 8citations, δεν έβγαλα και αυτοαναφορές, πόση διαφορά να κάνουν? Πηγή μου το scopus.
h index 6 είναι μια χαρά για φρέσκο (1-2) χρόνια διδάκτορα early postdoc
καθηγητής με κάτω από 25 είναι λίγος
Ο Γαβρόγλου έχει 336 citations και h-index 8 ως "Gavroglu".

Εν πάσει περιπτώσει, προφανώς το h-index και τα citations δε λένε όλη την ιστορία για το επιστημονικό έργο κάποιου. Επίσης σε μερικά αντικείμενα είναι πολύ πιο εύκολο να πάρεις αναφορές σε σχέση με άλλα. Ακόμα και στον ίδιο επιστημονικό κλάδο.
Να δώσει η Μεγαλόχαρη κι η Παναγιά η Κανάλα
να μεγαλώσω γρήγορα σαν τα κορίτσια τ' άλλα

:scross:

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15483
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Είπαμε να λέμε καλαμπούρια, ρε Γιάνη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 02 Ιουν 2021, 15:40

Ναύτης έγραψε:
02 Ιουν 2021, 11:58
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
02 Ιουν 2021, 11:50
Ναύτης έγραψε:
02 Ιουν 2021, 08:46
Τι έγινε παιδιά, όλα εντάξει;
Τον βγάλατε αγράμματο τον Γιάνη ή θα χρειαστούν μερικές σελίδες ακόμα; :lol:
Βασικά, το παρόν νήμα είναι ενδιαφέρον γιατί μας αποκαλύπτει πως πανεπιστήμια του εξωτερικού, με μεγάλο κύρος που αποτελούν πρότυπα
για τους Τζήμερους αυτού του ντουνιά αλλά και για κάθε μαντάμ Σουσού των Βορείων Προαστίων προσλαμβάνουν σωρηδόν συριζαίους με μικρό
αριθμό δημοσιεύσεων και παραπομπών.
:lol:
Εντάξει, δεν νομίζω ότι ο όγκος των δημοσιεύσεων και των βιβλιογραφικών αναφορών είναι αποκλειστικό κριτήριο της αξίας ενός καθηγητή πανεπιστημίου.
Σε κάθε περίπτωση έχει αληθινή πλάκα που μερικοί συμφορουμίτες προσπαθούν να βγάλουν τον Βαρουφάκη σχεδόν άσχετο με τα οικονομικά.
Είναι το μοναδικό αμέσως μετά από τα ερευνητικά προγράμματα/λεφτά που φέρνει στο πανεπιστήμιο. Αν φέρνει λεφτά μπορεί να έχει και 0 δημοσιεύσεις δεν θα του πεις κανείς τίποτα. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι είναι καλός πειστήμονας.
Όταν λες π.χ. οτι ο Νανόπουλος είναι κορυφαίος φυσικός εννοείς ότι και μόνο ότι έχει πολλά άρθρα σε κορυφαία περιοδικά με πάρα πολλές αναφορές και δεν εννοείς απολύτως τίποτε άλλο. Μπορεί ο μπαρμπα κίτσος στο ΤΕΙ μαγούλας να είναι απείρως μεταδοτικότερος, και ο νανοπουλος στο αμφιθέατρο να τραυλίζει και να λέει αρλούμπες, δεν έχει καμία απολύτως σημασία.
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Είπαμε να λέμε καλαμπούρια, ρε Γιάνη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 02 Ιουν 2021, 15:43

Το πρόβλημα με τις δημοσιεύσεις είναι οτι για να έχεις υψηλό h index χρειάζεται να δημοσιεύεις συχνά. Μπορεί πχ να έχεις κάνει μόνο μια δημοσίευση που να είναι πολυ influential κ σημαντική η οποία να έχει χιλιάδες citations Αλλα επειδή έχεις μόνο μια δημοσίευση σε περιορίζει στο 1. Ο διπλανός σου μπορεί να έχει το κύκλωμα του (ολοι ξέρουμε τι μασονία είναι οι καθηγηται) κ να έχει τουλάχιστον 5 δημοσιεύσεις με 5 citations η κάθε μία αλλα με μηδενικό impact (μπορεί να λένε κ το ιδιο πράγμα λίγο πολύ κ οι 5).

Ουσιαστικά εντάσσεται στη σάπια λογική που δουλεύουν σήμερα στο academia (publish or perish) χωρίς να λέει κάτι για την ποιότητα απαραίτητα.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15483
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Είπαμε να λέμε καλαμπούρια, ρε Γιάνη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 02 Ιουν 2021, 15:44

NoMoreLice έγραψε:
02 Ιουν 2021, 15:35
Lord Brum έγραψε:
02 Ιουν 2021, 13:32
Οργισμένος έγραψε:
02 Ιουν 2021, 11:38


h index = 6
:lol::lol::lol:
σου λέω δες Γαβρόγλου, 8citations, δεν έβγαλα και αυτοαναφορές, πόση διαφορά να κάνουν? Πηγή μου το scopus.
h index 6 είναι μια χαρά για φρέσκο (1-2) χρόνια διδάκτορα early postdoc
καθηγητής με κάτω από 25 είναι λίγος
Ο Γαβρόγλου έχει 336 citations και h-index 8 ως "Gavroglu".

Εν πάσει περιπτώσει, προφανώς το h-index και τα citations δε λένε όλη την ιστορία για το επιστημονικό έργο κάποιου. Επίσης σε μερικά αντικείμενα είναι πολύ πιο εύκολο να πάρεις αναφορές σε σχέση με άλλα. Ακόμα και στον ίδιο επιστημονικό κλάδο.
mea culpa, είδα το άλλο του προφιλ ως Gavroglou. οκ είναι 2 φορές καλύτερος από τον βαρουφάκη. Πάλι απαράδεκτο /ανύπαρκτο βιογραφικό.
Απολύτως σωστό αυτό για το αντικείμενο αλλά και τα οικονομικά και η φυσική είναι αντικείμενα που μπορείς να πάρεις πολλές αναφορές. Δεν είναι π.χ. μεσαιωνική ρομαντική λογοτεχνία στην ιρλανδία.
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15483
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Είπαμε να λέμε καλαμπούρια, ρε Γιάνη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 02 Ιουν 2021, 15:47

EKPLIKTIKOS έγραψε:
02 Ιουν 2021, 15:43
Το πρόβλημα με τις δημοσιεύσεις είναι οτι για να έχεις υψηλό h index χρειάζεται να δημοσιεύεις συχνά. Μπορεί πχ να έχεις κάνει μόνο μια δημοσίευση που να είναι πολυ influential κ σημαντική η οποία να έχει χιλιάδες citations Αλλα επειδή έχεις μόνο μια δημοσίευση σε περιορίζει στο 1. Ο διπλανός σου μπορεί να έχει το κύκλωμα του (ολοι ξέρουμε τι μασονία είναι οι καθηγηται) κ να έχει τουλάχιστον 5 δημοσιεύσεις με 5 citations η κάθε μία αλλα με μηδενικό impact (μπορεί να λένε κ το ιδιο πράγμα λίγο πολύ κ οι 5).

Ουσιαστικά εντάσσεται στη σάπια λογική που δουλεύουν σήμερα στο academia (publish or perish) χωρίς να λέει κάτι για την ποιότητα απαραίτητα.
ναι βέβαια αλλά αν έχεις ενα paper με 1000+ citations σε ξέρουν όλοι δεν χρειάζεται να έχεις μεγάλο h index ούτε θα πάει ο νανος με το h index 5 και τα 200 citations να συγκριθεί μαζί σου. Βέβαια είναι λίγο σπάνιο να βγάλεις 1-2 κορυφαία papers και τίποτε άλλο. Γενικά δεν είναι εύκολη η ποσοτικοποίηση, ούτε κάποιος με 500 citations είναι καλύτερος κατ ανάγκη από κα΄ποιον με 400 αλλά αν μιλάμε για τάξεις μεγέθους διαφορές εκεί υπάρχει οπωσδήποτε και ποιοτική διαφορά
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Είπαμε να λέμε καλαμπούρια, ρε Γιάνη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 02 Ιουν 2021, 16:14

Στύγιος στα 53 πήρε εξ αποστάσεως και μεταπτυχιακό Θεολογίας. Οι Τζήμεροι κι οι Βαρούφ ακόμα τρίβουν στο Βιλλαμπάχο.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38136
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Είπαμε να λέμε καλαμπούρια, ρε Γιάνη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 02 Ιουν 2021, 16:38

Οργισμένος έγραψε:
02 Ιουν 2021, 15:33
sys3x έγραψε:
02 Ιουν 2021, 11:49
Οργισμένος έγραψε:
02 Ιουν 2021, 11:39

Αυτα που σου γραψε ο ιατρος σου.
Άντε γράφε.
Μην μπερδεύεσαι δεν ειμαι ο γιατρός σου.
Όχι γιατρέ μου.
Κάνε όμως και καμμία πρόταση, από κουμπιά δεν έχω τόσο μεγάλη εμπειρία, το πάρε κουμπιά γενικά δεν βοηθάει, γι' αφτό.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38136
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Είπαμε να λέμε καλαμπούρια, ρε Γιάνη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 02 Ιουν 2021, 16:39

Πες μου τουλάχιστο τι κουμπώνεις εσύ να ξέρω τι να αποφύγω.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15483
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Είπαμε να λέμε καλαμπούρια, ρε Γιάνη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 02 Ιουν 2021, 16:41

Στύγιος έγραψε:
02 Ιουν 2021, 16:14
Στύγιος στα 53 πήρε εξ αποστάσεως και μεταπτυχιακό Θεολογίας. Οι Τζήμεροι κι οι Βαρούφ ακόμα τρίβουν στο Βιλλαμπάχο.
κρίση μέσης ηλικίας?
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15840
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Είπαμε να λέμε καλαμπούρια, ρε Γιάνη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 02 Ιουν 2021, 16:53

Στύγιος έγραψε:
02 Ιουν 2021, 16:14
Στύγιος στα 53 πήρε εξ αποστάσεως και μεταπτυχιακό Θεολογίας. Οι Τζήμεροι κι οι Βαρούφ ακόμα τρίβουν στο Βιλλαμπάχο.
Oi λαδοκολες εχουν μεγαλυτερη αξια συντεκνε...
:c020::c020::c020:
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15840
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Είπαμε να λέμε καλαμπούρια, ρε Γιάνη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 02 Ιουν 2021, 16:54

Lord Brum έγραψε:
02 Ιουν 2021, 16:41
Στύγιος έγραψε:
02 Ιουν 2021, 16:14
Στύγιος στα 53 πήρε εξ αποστάσεως και μεταπτυχιακό Θεολογίας. Οι Τζήμεροι κι οι Βαρούφ ακόμα τρίβουν στο Βιλλαμπάχο.
κρίση μέσης ηλικίας?
Εγω γυροφερνω ενα μεταπτυχιακο στα ξενα νο 35 στον κοσμο στον τομεα του. Ισως του χρονου να το επιχειρησω και μετα φουλ για διδακτορικο αν δεν υπαρξουν μεγαλες ανακαταταξεις.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15483
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Είπαμε να λέμε καλαμπούρια, ρε Γιάνη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 02 Ιουν 2021, 16:58

Οργισμένος έγραψε:
02 Ιουν 2021, 16:54
Lord Brum έγραψε:
02 Ιουν 2021, 16:41
Στύγιος έγραψε:
02 Ιουν 2021, 16:14
Στύγιος στα 53 πήρε εξ αποστάσεως και μεταπτυχιακό Θεολογίας. Οι Τζήμεροι κι οι Βαρούφ ακόμα τρίβουν στο Βιλλαμπάχο.
κρίση μέσης ηλικίας?
Εγω γυροφερνω ενα μεταπτυχιακο στα ξενα νο 35 στον κοσμο στον τομεα του. Ισως του χρονου να το επιχειρησω και μετα φουλ για διδακτορικο αν δεν υπαρξουν μεγαλες ανακαταταξεις.
Με το καλό. Έχω συνάδελφο με διδακτορικό φοιτητή 70+. Τέλειωσε την καριέρα του ο άνθρωπος και σπούδασε μηχανικός και έκανε διδκατορικό μετά τα 65. Και ήταν και καλός.
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών