Το τζάμπα πέθανε.Πώς μπορείτε να εξαιρεθείτε από την εφορευτική επιτροπή.

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43835
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Το τζάμπα πέθανε.Πώς μπορείτε να εξαιρεθείτε από την εφορευτική επιτροπή.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 20 Μάιος 2023, 11:19

ST48410 έγραψε:
20 Μάιος 2023, 11:12
Όμως εγώ θα ξανασυζητήσω για το είδωλο. Γιατί πιστεύεις ότι όλοι γύρω αξίζουμε κάτι καλύτερο όταν κανένας δεν είναι διατεθειμένος να διαθέσει ούτε μια μέρα από τη ζωή του για το σύνολο για να μπει σε μια επιτροπή;
Νομίζω ότι όταν γράφτηκε αυτός ο νόμος, ήταν όντως ο κόσμος παραπάνω από διατεθημένος. Και σε επιτροπές να πάει, και σε συγκεντρώσεις να τρέξει, και αγώνα να κάνει για το σκοπό και όχι για χρήματα. Όντως πλέον έχουμε γίνει κυνικοί και συμφεροντολόγοι, παλιάνθρωποι που τα μετράνε όλα σε χρήμα. Αλλά δεν γίναμε μόνοι μας, η αναπόδραστη(;) λογική(;) του συστήματος μας πάει εκεί.

Πιστεύω λοιπόν ότι η ελπίδα για κάτι καλύτερο, βρίσκεται στα ερωτηματικά που έβαλα παραπάνω. :D
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Το τζάμπα πέθανε.Πώς μπορείτε να εξαιρεθείτε από την εφορευτική επιτροπή.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 20 Μάιος 2023, 11:19

stergiosbik έγραψε:
20 Μάιος 2023, 11:04
Ευτυχως ποτε μου δεν με καλεσαν για εφορευτικη επιτροπη αλλά και να με καλουσαν θα επαιρναν τ αρχιδια μου.
Μπου ρε τραχανοπλαγιά ,να πας εθελοντικά να προσφέρεις τις υπηρεσίες σου στη δημοκρατία....αμισθί :lol:

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Το τζάμπα πέθανε.Πώς μπορείτε να εξαιρεθείτε από την εφορευτική επιτροπή.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 20 Μάιος 2023, 11:31

Dwarven Blacksmith έγραψε:
20 Μάιος 2023, 11:19
Όντως πλέον έχουμε γίνει κυνικοί και συμφεροντολόγοι, παλιάνθρωποι που τα μετράνε όλα σε χρήμα. Αλλά δεν γίναμε μόνοι μας, η αναπόδραστη(;) λογική(;) του συστήματος μας πάει εκεί.
Δεν διαφωνώ πολύ σε αυτό. Τους λόγους που δεν γίνεται ηλεκτρονική ψηφοφορία στους έγραψα όπως του αντιλαμβάνομαι. Συν ότι ένα σωρό κόσμος έχει μια ευκαιρία να δει φίλους και συγγενείς από το χωριό. Εγώ δεν έχω κάποια καταγωγή από την επαρχία οπότε το βλέπω ως αδιάφορο. Αν είχα, το όλο πανηγυράκι θα μου φαινόταν αλλιώς.

Βασικά δεν με ενοχλεί τόσο πολύ ότι δεν θα πληρωνόμουν για να πάω σε μια επιτροπή όσο το ότι την ίδια στιγμή κάποιοι βγάζουν μηνιάτικο. Άκου χιλιάρικο + ...

Με αυτά τα λεφτά άνετα μοίραζες από ένα μεροκάματο σε όλα τα μέλη έτσι για να βγουν και τα έξτρα έξοδα που μπορεί να έχει κάποιος για να μείνει μια ολόκληρη μέρα στο εκλογικό κέντρο.

Άβαταρ μέλους
adon99
Δημοσιεύσεις: 4624
Εγγραφή: 06 Μαρ 2020, 10:56

Re: Το τζάμπα πέθανε.Πώς μπορείτε να εξαιρεθείτε από την εφορευτική επιτροπή.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από adon99 » 20 Μάιος 2023, 11:35

Oi συγχρονοι σκλαβοι της "δημοκρατιας"


Εικόνα

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Το τζάμπα πέθανε.Πώς μπορείτε να εξαιρεθείτε από την εφορευτική επιτροπή.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 20 Μάιος 2023, 11:37

ST48410 έγραψε:
20 Μάιος 2023, 11:31
Dwarven Blacksmith έγραψε:
20 Μάιος 2023, 11:19
Όντως πλέον έχουμε γίνει κυνικοί και συμφεροντολόγοι, παλιάνθρωποι που τα μετράνε όλα σε χρήμα. Αλλά δεν γίναμε μόνοι μας, η αναπόδραστη(;) λογική(;) του συστήματος μας πάει εκεί.
Δεν διαφωνώ πολύ σε αυτό. Τους λόγους που δεν γίνεται ηλεκτρονική ψηφοφορία στους έγραψα όπως του αντιλαμβάνομαι. Συν ότι ένα σωρό κόσμος έχει μια ευκαιρία να δει φίλους και συγγενείς από το χωριό. Εγώ δεν έχω κάποια καταγωγή από την επαρχία οπότε το βλέπω ως αδιάφορο. Αν είχα, το όλο πανηγυράκι θα μου φαινόταν αλλιώς.

Βασικά δεν με ενοχλεί τόσο πολύ ότι δεν θα πληρωνόμουν για να πάω σε μια επιτροπή όσο το ότι την ίδια στιγμή κάποιοι βγάζουν μηνιάτικο. Άκου χιλιάρικο + ...

Με αυτά τα λεφτά άνετα μοίραζες από ένα μεροκάματο σε όλα τα μέλη έτσι για να βγουν και τα έξτρα έξοδα που μπορεί να έχει κάποιος για να μείνει μια ολόκληρη μέρα στο εκλογικό κέντρο.

Αυτό :smt023

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Το τζάμπα πέθανε.Πώς μπορείτε να εξαιρεθείτε από την εφορευτική επιτροπή.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 20 Μάιος 2023, 12:00

Τους αφήνεις στο διαβάστηκε.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24743
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Το τζάμπα πέθανε.Πώς μπορείτε να εξαιρεθείτε από την εφορευτική επιτροπή.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 20 Μάιος 2023, 12:07

ST48410 έγραψε:
20 Μάιος 2023, 11:31
Dwarven Blacksmith έγραψε:
20 Μάιος 2023, 11:19
Όντως πλέον έχουμε γίνει κυνικοί και συμφεροντολόγοι, παλιάνθρωποι που τα μετράνε όλα σε χρήμα. Αλλά δεν γίναμε μόνοι μας, η αναπόδραστη(;) λογική(;) του συστήματος μας πάει εκεί.
Δεν διαφωνώ πολύ σε αυτό. Τους λόγους που δεν γίνεται ηλεκτρονική ψηφοφορία στους έγραψα όπως του αντιλαμβάνομαι. Συν ότι ένα σωρό κόσμος έχει μια ευκαιρία να δει φίλους και συγγενείς από το χωριό. Εγώ δεν έχω κάποια καταγωγή από την επαρχία οπότε το βλέπω ως αδιάφορο. Αν είχα, το όλο πανηγυράκι θα μου φαινόταν αλλιώς.

Βασικά δεν με ενοχλεί τόσο πολύ ότι δεν θα πληρωνόμουν για να πάω σε μια επιτροπή όσο το ότι την ίδια στιγμή κάποιοι βγάζουν μηνιάτικο. Άκου χιλιάρικο + ...

Με αυτά τα λεφτά άνετα μοίραζες από ένα μεροκάματο σε όλα τα μέλη έτσι για να βγουν και τα έξτρα έξοδα που μπορεί να έχει κάποιος για να μείνει μια ολόκληρη μέρα στο εκλογικό κέντρο.
Ειναι οπως με το στρατό που ως γνωστον θα καταστραφει η αμυνα αν βασιστει σε επαγγελματιες στρατιωτες αλλα για καποιο λογο αυτο δεν ισχυει για αξιωματικους και υπαξιωματικους, αυτοι πρεπει να ειναι επαγγελματικοτατοι αλλιως θα καταστραφει η αμυνα.

Και στις δυο περιπτωσεις πρόκειται απλα για αρχαιες κομπινες σε βαρος του συνολου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71252
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Το τζάμπα πέθανε.Πώς μπορείτε να εξαιρεθείτε από την εφορευτική επιτροπή.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 20 Μάιος 2023, 12:08

ST48410 έγραψε:
20 Μάιος 2023, 11:12

Όμως εγώ θα ξανασυζητήσω για το είδωλο. Γιατί πιστεύεις ότι όλοι γύρω αξίζουμε κάτι καλύτερο όταν κανένας δεν είναι διατεθειμένος να διαθέσει ούτε μια μέρα από τη ζωή του για το σύνολο για να μπει σε μια επιτροπή;
Γιατί πληρώνονται ένα υπέρογκο ποσό αυτοί που θεωρητικώς κάνουν λειτούργημα
(δικαίωμα) ενώ ταλαιπωρούνται σε ημερήσια βάση οι υπόλοιποι (υποχρέωση).

Από όποια πλευρά ισονομίας και να το δεις, δεν στέκει.

Ας πλήρωναν σε όλους τα ίδια, έστω και με συμβολικά ποσά ή ας μην πλήρωναν τίποτα σε κανέναν.
Gavalas for President! :grfl:

ΛΑΔΩΜΑ, ΛΑΔΩΜΑ, ΛΑΔΩΜΑ (όχι το χριστιανικό, το άλλο)

Άβαταρ μέλους
Mel
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2021, 18:04

Re: Το τζάμπα πέθανε.Πώς μπορείτε να εξαιρεθείτε από την εφορευτική επιτροπή.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mel » 20 Μάιος 2023, 12:10

Μπορείτε απλά να μην εμφανιστειτε. Φυσικά δε θα ψηφίσετε, αλλά η ταλαιπωρία που θα φάτε δεν αξίζει.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 17228
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Το τζάμπα πέθανε.Πώς μπορείτε να εξαιρεθείτε από την εφορευτική επιτροπή.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 20 Μάιος 2023, 12:12

Στύγιος έγραψε:
20 Μάιος 2023, 11:19
stergiosbik έγραψε:
20 Μάιος 2023, 11:04
Ευτυχως ποτε μου δεν με καλεσαν για εφορευτικη επιτροπη αλλά και να με καλουσαν θα επαιρναν τ αρχιδια μου.
Μπου ρε τραχανοπλαγιά ,να πας εθελοντικά να προσφέρεις τις υπηρεσίες σου στη δημοκρατία....αμισθί :lol:
Μωρ τι μας λες;
Αυτά να τα κάνετε εσείς οι κομμουνισταί!

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27693
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Το τζάμπα πέθανε.Πώς μπορείτε να εξαιρεθείτε από την εφορευτική επιτροπή.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 20 Μάιος 2023, 12:13

ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Μάιος 2023, 12:08
ST48410 έγραψε:
20 Μάιος 2023, 11:12

Όμως εγώ θα ξανασυζητήσω για το είδωλο. Γιατί πιστεύεις ότι όλοι γύρω αξίζουμε κάτι καλύτερο όταν κανένας δεν είναι διατεθειμένος να διαθέσει ούτε μια μέρα από τη ζωή του για το σύνολο για να μπει σε μια επιτροπή;
Γιατί πληρώνονται ένα υπέρογκο ποσό αυτοί που θεωρητικώς κάνουν λειτούργημα
(δικαίωμα) ενώ ταλαιπωρούνται σε ημερήσια βάση οι υπόλοιποι (υποχρέωση).

Από όποια πλευρά ισονομίας και να το δεις, δεν στέκει.

Ας πλήρωναν σε όλους τα ίδια, έστω και με συμβολικά ποσά ή ας μην πλήρωναν τίποτα σε κανέναν.
Το είπα και πιο πάνω.

Η απάντηση είναι απλή. Από τους 300 βουλευτές οι 140-150 είναι δικηγόροι.

Περίμενες να νομοθετησουν κατι που δεν θα συμφέρει την συντεχνια τους?
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23798
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Το τζάμπα πέθανε.Πώς μπορείτε να εξαιρεθείτε από την εφορευτική επιτροπή.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 20 Μάιος 2023, 12:20

Lugozzi έγραψε:
20 Μάιος 2023, 10:59
Ερμής έγραψε:
20 Μάιος 2023, 10:47
Lugozzi έγραψε:
20 Μάιος 2023, 10:40

Πόση είναι η διαφορά δηλαδή?
Αν μου έλεγαν πως είναι ταλαρο πλας
Ε δεν είναι? :D
Μακάρι αλλά ακούω πως δεν είναι. Από ζαιους βέβαια. Θα μου πεις είναι ηλιθιοι και έχεις δίκιο αλλά όταν έχεις ένα 62% οχιτζηδων καθώς και γλειφοκωλια Κασιντυ με τη μούργα, δε μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 16224
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Το τζάμπα πέθανε.Πώς μπορείτε να εξαιρεθείτε από την εφορευτική επιτροπή.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 20 Μάιος 2023, 12:30

Ερμής έγραψε:
20 Μάιος 2023, 12:20
Lugozzi έγραψε:
20 Μάιος 2023, 10:59
Ερμής έγραψε:
20 Μάιος 2023, 10:47

Αν μου έλεγαν πως είναι ταλαρο πλας
Ε δεν είναι? :D
Μακάρι αλλά ακούω πως δεν είναι. Από ζαιους βέβαια. Θα μου πεις είναι ηλιθιοι και έχεις δίκιο αλλά όταν έχεις ένα 62% οχιτζηδων καθώς και γλειφοκωλια Κασιντυ με τη μούργα, δε μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα
Ο οττο πάντως
σου λέει ότι είναι 6%
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Το τζάμπα πέθανε.Πώς μπορείτε να εξαιρεθείτε από την εφορευτική επιτροπή.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 20 Μάιος 2023, 12:50

ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Μάιος 2023, 12:08
ST48410 έγραψε:
20 Μάιος 2023, 11:12

Όμως εγώ θα ξανασυζητήσω για το είδωλο. Γιατί πιστεύεις ότι όλοι γύρω αξίζουμε κάτι καλύτερο όταν κανένας δεν είναι διατεθειμένος να διαθέσει ούτε μια μέρα από τη ζωή του για το σύνολο για να μπει σε μια επιτροπή;
Γιατί πληρώνονται ένα υπέρογκο ποσό αυτοί που θεωρητικώς κάνουν λειτούργημα
(δικαίωμα) ενώ ταλαιπωρούνται σε ημερήσια βάση οι υπόλοιποι (υποχρέωση).

Από όποια πλευρά ισονομίας και να το δεις, δεν στέκει.

Ας πλήρωναν σε όλους τα ίδια, έστω και με συμβολικά ποσά ή ας μην πλήρωναν τίποτα σε κανέναν.
Μα το έγραψα κι εγώ ότι με ενοχλεί η διαφορά στην αντιμετώπιση. Αλλά από εκεί και πέρα βάζεις τις προτεραιότητες. Τι είναι πρωτεύον και τι δευτερεύον. Και το πρωτεύον είναι να υπάρχει και να λειτουργεί η δημοκρατία μέχρι να μπορέσουμε να την κάνουμε καλύτερη ή να επινοήσουμε ένα άλλο σύστημα οργάνωσης/διακυβέρνησης που να είναι πιο δίκαιο. Ψήφισε Τζήμερο ή κάτι άλλο που νομίζεις ότι θα ανατρέψει τέτοιου είδους προνομιακή και άδικη μεταχείριση.

Τέλος πάντων διαφωνώ με την λογική που λέει ότι αφού υπάρχει αδικία γενικά γύρω θα τους πατήσω στο λαιμό κι εγώ όπως μπορώ και όσο με παίρνει. Νομίζω ότι αυτό θα κάνει τη ζωή ακόμα χειρότερη για τους κάθε λογής αδύναμους. Δεν το θέλω.

Το να μου έρθει κλήτευση για επιτροπή και να μην πάω είναι στο μυαλό μου αντικοινωνική συμπεριφορά όσο και το να παρκάρω σε θέση ΑΜΕΑ ή να φοροδιαφύγω ή να βάλω μέσο για να κάνει άλλος μια δύσκολη υπηρεσία στο στρατό στη θέση μου ή να του φάω την ευνοϊκή μετάθεση ή... κλπ. Ζορίζεις κάποιον άλλο στη θέση σου που δεν θα έχει τον τρόπο, το θάρρος ή την θέληση να αποφύγει μια κοινωνική υποχρέωση.

Πρόσεξε. Δεν κουνάω σε κανέναν το δάκτυλο. Έχω κάνει κι εγώ αντικοινωνικές ανοησίες στη ζωή μου. Αλλά δεν θα τις δικαιολογήσω ούτε θα τις θεωρήσω μαγκιά.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43835
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Το τζάμπα πέθανε.Πώς μπορείτε να εξαιρεθείτε από την εφορευτική επιτροπή.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 20 Μάιος 2023, 12:53

Συμφωνώ με τις δύο τελευταίες παραγράφους ST.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών