Άννα Διαμαντοπούλου: «Δεν είμαστε ρατσιστές. Αυτοί είναι μαύροι»

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4551
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: Άννα Διαμαντοπούλου: «Δεν είμαστε ρατσιστές. Αυτοί είναι μαύροι»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 18 Νοέμ 2023, 14:16

Σενέκας έγραψε:
18 Νοέμ 2023, 14:13
Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
18 Νοέμ 2023, 14:10
Σενέκας έγραψε:
18 Νοέμ 2023, 14:03


Καλά τα λες σύντροφε. Και βέβαια η λύση για το φαινόμενο της μετανάστευσης είναι απλή και εφαρμοσμένη: συρματόπλεγμα, νάρκες, τείχος και ένοπλοι και στις δυο μεριές των συνόρων, για να μην μπορείς να μπεις ούτε να βγεις. Όταν δεν υπάρχει κίνηση πληθυσμού, δεν υπάρχουν και μετανάστες :wink
Αυτά τα κάνει το κεφάλαιο μετατρέποντας τα νησιά του αιγαίου σε φυλακές ψυχών
σύντροφε, εγώ ξέρω ότι η μετανάστευση είναι το ύπουλο όπλο των καπιταλιστών για να βάζουν τις εργατικές τάξεις να τσακώνονται μεταξύ τους. Όταν στηρίζουμε ανοιχτά σύνορα δε στηρίζουμε λοιπόν έμμεσα το σατανικό σχέδιο των καπιταλιστών; Ασε που μου ακούγεται και λίγο οπορτουνιστικό :102:
Αν δεν πας στα αίτια, στην ουσία του φαινομένου θα το βλέπεις επιφανειακά και τα μέτρα που παίρνει κάποιος θα είναι επιδερμικά.
Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7610
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Άννα Διαμαντοπούλου: «Δεν είμαστε ρατσιστές. Αυτοί είναι μαύροι»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 18 Νοέμ 2023, 14:18

Μα γιατί να λένε τους μαβρους, μάβρους ?
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6748
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Άννα Διαμαντοπούλου: «Δεν είμαστε ρατσιστές. Αυτοί είναι μαύροι»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 18 Νοέμ 2023, 14:20

Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
18 Νοέμ 2023, 14:00
pylothess έγραψε:
18 Νοέμ 2023, 13:51
Μαδουραίος έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 04:54
Και εγώ είμαι μετανάστης στον τόπο μου. Εγκατέλειψα την πόλη μου για να πάω να δουλέψω σε νησί το καλοκαίρι.
Το ίδιο και οι Αλβανοί και οι Πακιστανοί κ.τ.λ. Στην Γερμανία άραγε τι λένε, δεν θέλω να έρθει η μισή Ελλάδα εδώ;
Η πολιτική που υπηρετεί η κυρία Διαμαντοπούλου και οι ομοϊδεάτες της είναι αυτοί που αναγκάζουν τον κόσμο να ξενιτευτεί.
Ληστοσσυμορίτης
Η μετανάστευση είναι κοινωνικό φαινόμενο και τα αίτια της βρίσκονται εκεί στην διάρθρωση της κοινωνίας όπως διαρθρώνεται στη βάση της και στο εποικοδόμημα. Όμως τα ιδεολογήματα είτε τα ρατσιστικά είτε τα κοσμοπολίτικα προσαμόζονται από τις ανάγκες του κεφαλαίου.
Βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος, μόνο την κορυφή του παγόβουνου. Τα αίτια που γεννούν είτε την προσφυγιά είτε την εκμετάλλευση , η φτώχεια, η ανεργία που γεννάει ο καπιταλιστικός τρόπος παραγωγής. Οι ιμπεριαλιστικές επεμβάσεις σε διάφορες χώρες είναι αυτές που γεννούν την προσφυγιά. Η κυρία Διαμαντοπούλου μάλλον ξεχνάει πως αυτό το σύστημα που υπηρετεί , είναι αυτό που ξεσπίτωσε χιλιάδες συμπατριώτες μας και τους έστειλε στην ξενιτιά.


pylothess
Δημοσιεύσεις: 6748
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Άννα Διαμαντοπούλου: «Δεν είμαστε ρατσιστές. Αυτοί είναι μαύροι»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 18 Νοέμ 2023, 14:23

Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
18 Νοέμ 2023, 14:16
Σενέκας έγραψε:
18 Νοέμ 2023, 14:13
Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
18 Νοέμ 2023, 14:10

Αυτά τα κάνει το κεφάλαιο μετατρέποντας τα νησιά του αιγαίου σε φυλακές ψυχών
σύντροφε, εγώ ξέρω ότι η μετανάστευση είναι το ύπουλο όπλο των καπιταλιστών για να βάζουν τις εργατικές τάξεις να τσακώνονται μεταξύ τους. Όταν στηρίζουμε ανοιχτά σύνορα δε στηρίζουμε λοιπόν έμμεσα το σατανικό σχέδιο των καπιταλιστών; Ασε που μου ακούγεται και λίγο οπορτουνιστικό :102:
Αν δεν πας στα αίτια, στην ουσία του φαινομένου θα το βλέπεις επιφανειακά και τα μέτρα που παίρνει κάποιος θα είναι επιδερμικά.
Η θα γίνουμε εθνίκια και θα ζητούμε απελάσεις ή θα γίνουμε κοσμοπολίτες και θα λέμε welcome refugees. Και οι δυο είναι λάθος. Σήμερα ξεσπιτώθηκαν αυτοί αύριο θα ξεσπιτωθούμε εμείς.



Τι έχουν να χωρίσουνε λευκοί και νέγροι εργάτες;

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27308
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Άννα Διαμαντοπούλου: «Δεν είμαστε ρατσιστές. Αυτοί είναι μαύροι»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 18 Νοέμ 2023, 14:23

Jimmy81 έγραψε:
18 Νοέμ 2023, 13:52
Golden Age έγραψε:
18 Νοέμ 2023, 13:25
mao mao έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 21:40


Δε μας είπε όμως τι πρέπει να γίνει με τα 400 εκ. νέων Νιγηριανών χωρίς μέλλον. Πρόγραμμα ευθανασίας;
Δηλαδή αν δεν τους δεχτούμε θα τους γεννοκτονήσουμε; Έχει καμμία υποχρέωση η Ευρώπη να ανοίξει τα σύνορα λόγω του τρόπου ζωής που έχουν οι Νιγηριανοί;
Έχει όμως υποχρέωση να παραχωρήσει άσυλο σύμφωνα με το διεθνές δίκαιο σε όσους κρίνεται από τις αρμόδιες αρχές ότι το δικαιούνται (π.χ. λόγω διωγμών σε πιθανό πόλεμο)
Η "υποχρέωση" σταματά εκεί που αρχίζει η εθνική ασφάλεια, σύμφωνα με την συνθήκη για τους πρόσφυγες.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4551
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: Άννα Διαμαντοπούλου: «Δεν είμαστε ρατσιστές. Αυτοί είναι μαύροι»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 18 Νοέμ 2023, 14:26

pylothess έγραψε:
18 Νοέμ 2023, 14:20
Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
18 Νοέμ 2023, 14:00
pylothess έγραψε:
18 Νοέμ 2023, 13:51


Και εγώ είμαι μετανάστης στον τόπο μου. Εγκατέλειψα την πόλη μου για να πάω να δουλέψω σε νησί το καλοκαίρι.
Το ίδιο και οι Αλβανοί και οι Πακιστανοί κ.τ.λ. Στην Γερμανία άραγε τι λένε, δεν θέλω να έρθει η μισή Ελλάδα εδώ;
Η πολιτική που υπηρετεί η κυρία Διαμαντοπούλου και οι ομοϊδεάτες της είναι αυτοί που αναγκάζουν τον κόσμο να ξενιτευτεί.
Ληστοσσυμορίτης
Η μετανάστευση είναι κοινωνικό φαινόμενο και τα αίτια της βρίσκονται εκεί στην διάρθρωση της κοινωνίας όπως διαρθρώνεται στη βάση της και στο εποικοδόμημα. Όμως τα ιδεολογήματα είτε τα ρατσιστικά είτε τα κοσμοπολίτικα προσαμόζονται από τις ανάγκες του κεφαλαίου.
Βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος, μόνο την κορυφή του παγόβουνου. Τα αίτια που γεννούν είτε την προσφυγιά είτε την εκμετάλλευση , η φτώχεια, η ανεργία που γεννάει ο καπιταλιστικός τρόπος παραγωγής. Οι ιμπεριαλιστικές επεμβάσεις σε διάφορες χώρες είναι αυτές που γεννούν την προσφυγιά. Η κυρία Διαμαντοπούλου μάλλον ξεχνάει πως αυτό το σύστημα που υπηρετεί , είναι αυτό που ξεσπίτωσε χιλιάδες συμπατριώτες μας και τους έστειλε στην ξενιτιά.
ε ναι
Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει


pylothess
Δημοσιεύσεις: 6748
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Άννα Διαμαντοπούλου: «Δεν είμαστε ρατσιστές. Αυτοί είναι μαύροι»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 18 Νοέμ 2023, 14:34

https://www.iefimerida.gr/ellada/gianni ... oy-ellines

Ο Μητσοτάκης όμως είπε στους Αντεντοκούμπο ότι στο πρόσωπο τους αντικατοπτρίζετε η Ελλάδα που θέλουνε.

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4551
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: Άννα Διαμαντοπούλου: «Δεν είμαστε ρατσιστές. Αυτοί είναι μαύροι»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 18 Νοέμ 2023, 14:34

pylothess έγραψε:
18 Νοέμ 2023, 14:23
Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
18 Νοέμ 2023, 14:16
Σενέκας έγραψε:
18 Νοέμ 2023, 14:13


σύντροφε, εγώ ξέρω ότι η μετανάστευση είναι το ύπουλο όπλο των καπιταλιστών για να βάζουν τις εργατικές τάξεις να τσακώνονται μεταξύ τους. Όταν στηρίζουμε ανοιχτά σύνορα δε στηρίζουμε λοιπόν έμμεσα το σατανικό σχέδιο των καπιταλιστών; Ασε που μου ακούγεται και λίγο οπορτουνιστικό :102:
Αν δεν πας στα αίτια, στην ουσία του φαινομένου θα το βλέπεις επιφανειακά και τα μέτρα που παίρνει κάποιος θα είναι επιδερμικά.
Η θα γίνουμε εθνίκια και θα ζητούμε απελάσεις ή θα γίνουμε κοσμοπολίτες και θα λέμε welcome refugees. Και οι δυο είναι λάθος. Σήμερα ξεσπιτώθηκαν αυτοί αύριο θα ξεσπιτωθούμε εμείς.



Τι έχουν να χωρίσουνε λευκοί και νέγροι εργάτες;
φυσικά, τα επιτελεία του κεφαλαίου επεξεργάζονται πως θα διαχειριστούν το hr από τους μετανάστες

1. συμφωνία μερκελ-ερντογάν
2. https://migration.gov.gr/efarmogi-pilot ... exiotites/
3.Αυτό είναι και πρόσφατο :
Η ευρωπαϊκή πρωτοβουλία θα αντιστοιχίζει τις αιτήσεις για είσοδο σε μια χώρα με τις ανάγκες της για εργατικά χέρια • Δημιουργείται δεξαμενή ειδικοτήτων – ταλέντων, από την οποία θα γίνεται το ταίριασμα εργοδοτών – εργαζομένων • Δεν θα είναι υποχρεωτική η συμμετοχή, όμως η Ελλάδα θα δώσει το «παρών» • Γιατί οι Βρυξέλλες φιλοδοξούν ότι θα αλλάξει η εικόνα της ευρωπαϊκής αγοράς εργασίας
https://www.tanea.gr/2023/11/16/media/s ... s-stin-ee/
https://www.ertnews.gr/eidiseis/diethni ... s-stin-ee/
και αρκετές ακόμα επεξεργασίες που αποτυπώνονται διαχρονικά σε διαφορες κατευθύνσεις της εε


την περίοδο μααστριχ και μετάβαση απο εοκ σε εε υπήρχαν επεξεργασίες ότι το ασφαλιστικό και η αγορά χρειαζόταν μετανάστες
Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6748
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Άννα Διαμαντοπούλου: «Δεν είμαστε ρατσιστές. Αυτοί είναι μαύροι»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 18 Νοέμ 2023, 14:36

Η Άννα διαμαντοπούλου θα έλεγε άραγε τα ίδια και για τον Michael Jordan, τον Πελέ, την Ριάνα ή την Ναόμι Κάμπελ;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41152
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Άννα Διαμαντοπούλου: «Δεν είμαστε ρατσιστές. Αυτοί είναι μαύροι»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Νοέμ 2023, 14:39

Antares έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 08:21
Αυτή δεν πρότεινε να καταργηθούν τα Ελληνικά ως επίσημη γλώσσα τους Ελληνικού Κράτους και να έχουμε επίσημη γλώσσα τα Αγγλικά;
Σαν Αφρικανοί που είμαστε για την αφεντιά της;
Όχι, πρότεινε να έχουμε δεύτερη επίσημη γλώσσα κράτους τα αγγλικά, όπως η Μάλτα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7975
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Άννα Διαμαντοπούλου: «Δεν είμαστε ρατσιστές. Αυτοί είναι μαύροι»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 18 Νοέμ 2023, 15:00

hellegennes έγραψε:
18 Νοέμ 2023, 14:39
Όχι, πρότεινε να έχουμε δεύτερη επίσημη γλώσσα κράτους τα αγγλικά, όπως η Μάλτα.
Το ότι όπως οι περισσότεροι στην Ευρώπη μαθαίνουμε δύο τουλάχιστον ευρωπαϊκές γλώσσες (η μια από αυτές είναι τα αγγλικά) δεν φτάνει;
Δεν έχω σε εκτίμηση κανέναν από αυτούς, κάπου αλλού το διάβασα όπως το έγραψα.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6748
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Άννα Διαμαντοπούλου: «Δεν είμαστε ρατσιστές. Αυτοί είναι μαύροι»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 18 Νοέμ 2023, 15:13

Τελικά αυτοί εκεί στη ΝΔ δεν μπορώ να καταλάβω τι ειναι;
Είναι πατριώτες; Είναι κοσμοπολίτες; Είναι φιλελεύθεροι; Είναι εθνικιστες;

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Άννα Διαμαντοπούλου: «Δεν είμαστε ρατσιστές. Αυτοί είναι μαύροι»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 18 Νοέμ 2023, 15:14

pylothess έγραψε:
18 Νοέμ 2023, 14:36
Η Άννα διαμαντοπούλου θα έλεγε άραγε τα ίδια και για τον Michael Jordan, τον Πελέ, την Ριάνα ή την Ναόμι Κάμπελ;
η αννουλα λεει οτι θελουν τα αφεντικα της :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών