Βασιλεία Βίτου, όπως λέμε Ηλένια Ασημακοπούλου

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23672
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Βασιλεία Βίτου, όπως λέμε Ηλένια Ασημακοπούλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 01 Φεβ 2024, 16:33

Green Dragon έγραψε:
01 Φεβ 2024, 16:29
Otto Weininger έγραψε:
01 Φεβ 2024, 15:30
Green Dragon έγραψε:
01 Φεβ 2024, 14:58


Ξέρουμε τι γίνεται και ξέρουμε επίσης ότι η ΝΔ σαν κεντροαριστερό κόμμα του σήμερα δεν έχει καμία πρόθεση να το διορθώσει ενώ είναι πανεύκολο.
Αν είναι πανεύκολο, για γράψε επιγραμματικά 2 τρόπους.
Θα σου γράψω έναν: Τους μαζεύεις και τους βάζεις φυλακή. Ξέρω, έχω διαστημικές απαιτήσεις από ένα κράτος σαν την Ελλάδα που χρησιμοποιεί τις κομματικές πανεπιστημιακές παρατάξεις ως ένα μονιμο φυτώριο νέων μελών.
τώρα είναι σωστό.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8622
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: Βασιλεία Βίτου, όπως λέμε Ηλένια Ασημακοπούλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 01 Φεβ 2024, 16:35

Ένα περίεργο πράγμα, ενώ το πανεπιστήμιο υποφέρει από την υποχρηματοδότηση, οι υποδομές καταρρέουν , εστίες δεν υπάρχουν, οι όψιμοι ευαίσθητοι νοιάζονται γι αυτό όταν κινητοποιούνται οι φοιτητές ή όταν η κυβέρνηση ετοιμάζει ακόμα ένα χτύπημα εναντίον του. Τους λες και τομάρια.
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70967
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Βασιλεία Βίτου, όπως λέμε Ηλένια Ασημακοπούλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Φεβ 2024, 16:35

πατησιωτης έγραψε:
01 Φεβ 2024, 16:20
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Φεβ 2024, 16:17
Το πρακτικό πρόβλημα που έχει δημιουργηθεί, θα είναι η διενέργεια διαδικτυακών εξετάσεων ως εξισορροπιστική λύση.

Αντιλαμβάνεστε τις συνέπειες, αν παγιωθεί κάτι τέτοιο, έτσι; :)
Θα αλλάξουν πολλά;δηλαδή σε μη διαδικτυακές εξετάσεις δεν γίνεται αντιγραφή;
Όχι με την ίδια ευκολία. Και αυτό είναι κάτι που ακόμη και οι Σύγκλητοι το αναφέρουν.

Πανεπιστήμια: Οι αποφάσεις των Συγκλήτων για τις διαδικτυακές εξετάσεις
https://www.kathimerini.gr/society/5628 ... exetaseis/

Ναι" στις διαδικτυακές εξετάσεις αποφάσισε η Σύγκλητος του ΑΠΘ, κατά πλειοψηφία
https://www.esos.gr/arthra/86650/nai-st ... leiopsifia
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20430
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Βασιλεία Βίτου, όπως λέμε Ηλένια Ασημακοπούλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 01 Φεβ 2024, 16:36

Τι διαδικτυακές εξετάσεις, πάμε καλά; Με το βιβλίο ανοιχτό θα γράφουν!

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70967
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Βασιλεία Βίτου, όπως λέμε Ηλένια Ασημακοπούλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Φεβ 2024, 16:54

Frappezitis έγραψε:
01 Φεβ 2024, 16:35
Ένα περίεργο πράγμα, ενώ το πανεπιστήμιο υποφέρει από την υποχρηματοδότηση, οι υποδομές καταρρέουν , εστίες δεν υπάρχουν, οι όψιμοι ευαίσθητοι νοιάζονται γι αυτό όταν κινητοποιούνται οι φοιτητές ή όταν η κυβέρνηση ετοιμάζει ακόμα ένα χτύπημα εναντίον του. Τους λες και τομάρια.
Aυτοί που όντως νοιάζονται γι' αυτό είναι οι φοιτητές που χάνουν εξεταστικές, παπαράκι.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70967
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Βασιλεία Βίτου, όπως λέμε Ηλένια Ασημακοπούλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Φεβ 2024, 16:58

Green Dragon έγραψε:
01 Φεβ 2024, 16:36
Τι διαδικτυακές εξετάσεις, πάμε καλά; Με το βιβλίο ανοιχτό θα γράφουν!
Μπορείς να το δεις και με τη θετική του πλευρά. Θα ανέβουν οι βαθμολογίες. :)
Gavalas for President! :grfl:

Aitwlos
Δημοσιεύσεις: 3259
Εγγραφή: 13 Ιαν 2024, 12:01

Re: Βασιλεία Βίτου, όπως λέμε Ηλένια Ασημακοπούλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aitwlos » 01 Φεβ 2024, 17:15

Golden Age έγραψε:
01 Φεβ 2024, 14:55
Aitwlos έγραψε:
01 Φεβ 2024, 14:43
Golden Age έγραψε:
01 Φεβ 2024, 14:38


Και μετά να προπυλακίζεται (στην "καλύτερη") απο την αναρχοαριστερά που δρα στη σχολή της;

Και δεν χρειάζεται κανένα "χαρτί να υπογράψει" για τους τραμπουκισμούς της αναρχοαριστεράς στους φοιτητές. Γεγονότα είναι απο το '74 μέχρι σήμερα.
Από πότε έχεις να πατήσεις σε πανεπιστήμιο; (αν έχεις πατήσει ποτέ;)
Ήμουν σε ΤΕΙ και ξέρω πως λειτουργεί η αναρχοαριστερά.

Χρονολογία;
Juno έγραψε:
15 Μάιος 2024, 23:50
Τελικά όλο δεξιούς πολιτικούς δολοφονούν παγκοσμίως. Έχουν δολοφονήσει κανέναν αριστερό;

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21649
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Βασιλεία Βίτου, όπως λέμε Ηλένια Ασημακοπούλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 01 Φεβ 2024, 17:25

πατησιωτης έγραψε:
01 Φεβ 2024, 15:54
Otto Weininger έγραψε:
01 Φεβ 2024, 15:42
Το αυτό ισχύει και για σένα. Αφού είναι τόσο εύκολο πες επιγραμματικά 2 τρόπους. Έστω έναν.
Πχ να μπουν τα ΜΑΤ μέσα. Θα το δεχτώ.
Oι λαικοδεξιοί μόλις μπουν μέσα τα ΜΑΤ και υπάρξουν οι πρώτοι τραυματίες από το ξύλο,πολύ περισσότερο αν σκοτωθεί και κανένας θα αρχίσουν να φωνάζουν μαζί με την αριστερά ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ για τη "βαρβαρότητα της αστυνομίας" ,τόσο πανεύκολο είναι.Αν μάλιστα έχουν και κανένα Παυλόπουλο στο υπουργείο θα διαταξει αμυντική στάση στα έκτροπα που θα ακολουθήσουν.
Επειδή λοιπόν αυτή είναι η ελληνική κοινωνία,καλύτερο είναι να μην σπάσει καμμιά κατάληψη αλλά να ψηφισθεί ο νόμος για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια και ας χάσουν και εξάμηνα και χρόνια οι καταληψίες.Και εάν αρχίσουν να δουλεύουν τα ιδιωτικά ας σαπίσουν τα δημόσια μέχρι να βάλουν μυαλό αυτοί που είναι εκεί μέσα,φοιτητές και καθηγητές.Είναι η βέλτιστη λύση και άσε τους άλλους να φωνάζουν κακός νεοφιλελευθερισμός.Αν δεν τους αρέσει ας αναστήσουν τον Ανδρέα Παπανδρέου και ας καλέσουν τον Καραμανλή Β΄από τη σύνταξη για να μοιράσουν λεφτά από εκεί που δεν υπάρχουν.
αυτή η εκδικητική λογική είναι που με εκνευρίζει
κανείς δε θέλει τα ιδιωτικά αλλά θα τα επιβάλλουμε για να σας γ@@@σουμε
το δημόσιο πανεπιστήμιο έχει προβλήματα. κανείς δεν το αρνείται. η λύση που προτείνουν είναι τα ιδιωτικά λες και άμα έρθουν τα ιδιωτικά θα λυθούν ως δια μαγείας τα προβλήματα των δημοσίων

η νδ όχι μόνο δεν αντιμετώπισε 5 σχεδόν χρόνια τα προβλήματα των αει αλλά με αυτή τη λογική θα τα επιδεινώσει
και οι λύσεις που αναρωτιέται ο Otto Weininger ποιες μπορεί να είναι λες και η κυβέρνηση δεν έχει καμία δύναμη, είναι πολύ απλά η επιβολή της νομιμότητας. όταν ξέρεις ότι υπάρχουν αίθουσες σε διάφορες σχολές που χρησιμοποιούνται από κάποιους ως αποθήκες για μολώτοφ και καδρόνια, όταν γίνονται προπυλακισμοί καθηγητών και πρυτάνεων και το κράτος δεν τολμά καν να ερευνήσει τα περιστατικά -πόσω μάλλον να οδηγήσει τους δράστες στη δικαιοσύνη- μετά με ρωτάς εμένα τι μπορεί να γίνει;

η ασυλία μέσα στις σχολές αφορά την ελευθερία της σκέψης και του λόγου, όχι τα ποινικά αδικήματα
η νδ έκανε σημαία την τάξη και την ασφάλεια αλλά στην πράξη έκανε ακριβώς ότι έκαναν όλοι οι προκάτοχοί της: τίποτα
ακόμη και την πανεπιστημιακή αστυνομία (που ήμουν και είμαι εναντίον, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση) δεν είχε την τόλμη να εφαρμόσει
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Aitwlos
Δημοσιεύσεις: 3259
Εγγραφή: 13 Ιαν 2024, 12:01

Re: Βασιλεία Βίτου, όπως λέμε Ηλένια Ασημακοπούλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aitwlos » 01 Φεβ 2024, 17:31

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
01 Φεβ 2024, 17:25
πατησιωτης έγραψε:
01 Φεβ 2024, 15:54
Otto Weininger έγραψε:
01 Φεβ 2024, 15:42
Το αυτό ισχύει και για σένα. Αφού είναι τόσο εύκολο πες επιγραμματικά 2 τρόπους. Έστω έναν.
Πχ να μπουν τα ΜΑΤ μέσα. Θα το δεχτώ.
Oι λαικοδεξιοί μόλις μπουν μέσα τα ΜΑΤ και υπάρξουν οι πρώτοι τραυματίες από το ξύλο,πολύ περισσότερο αν σκοτωθεί και κανένας θα αρχίσουν να φωνάζουν μαζί με την αριστερά ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ για τη "βαρβαρότητα της αστυνομίας" ,τόσο πανεύκολο είναι.Αν μάλιστα έχουν και κανένα Παυλόπουλο στο υπουργείο θα διαταξει αμυντική στάση στα έκτροπα που θα ακολουθήσουν.
Επειδή λοιπόν αυτή είναι η ελληνική κοινωνία,καλύτερο είναι να μην σπάσει καμμιά κατάληψη αλλά να ψηφισθεί ο νόμος για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια και ας χάσουν και εξάμηνα και χρόνια οι καταληψίες.Και εάν αρχίσουν να δουλεύουν τα ιδιωτικά ας σαπίσουν τα δημόσια μέχρι να βάλουν μυαλό αυτοί που είναι εκεί μέσα,φοιτητές και καθηγητές.Είναι η βέλτιστη λύση και άσε τους άλλους να φωνάζουν κακός νεοφιλελευθερισμός.Αν δεν τους αρέσει ας αναστήσουν τον Ανδρέα Παπανδρέου και ας καλέσουν τον Καραμανλή Β΄από τη σύνταξη για να μοιράσουν λεφτά από εκεί που δεν υπάρχουν.
αυτή η εκδικητική λογική είναι που με εκνευρίζει
κανείς δε θέλει τα ιδιωτικά αλλά θα τα επιβάλλουμε για να σας γ@@@σουμε
το δημόσιο πανεπιστήμιο έχει προβλήματα. κανείς δεν το αρνείται. η λύση που προτείνουν είναι τα ιδιωτικά λες και άμα έρθουν τα ιδιωτικά θα λυθούν ως δια μαγείας τα προβλήματα των δημοσίων

η νδ όχι μόνο δεν αντιμετώπισε 5 σχεδόν χρόνια τα προβλήματα των αει αλλά με αυτή τη λογική θα τα επιδεινώσει
και οι λύσεις που αναρωτιέται ο Otto Weininger ποιες μπορεί να είναι λες και η κυβέρνηση δεν έχει καμία δύναμη, είναι πολύ απλά η επιβολή της νομιμότητας. όταν ξέρεις ότι υπάρχουν αίθουσες σε διάφορες σχολές που χρησιμοποιούνται από κάποιους ως αποθήκες για μολώτοφ και καδρόνια, όταν γίνονται προπυλακισμοί καθηγητών και πρυτάνεων και το κράτος δεν τολμά καν να ερευνήσει τα περιστατικά -πόσω μάλλον να οδηγήσει τους δράστες στη δικαιοσύνη- μετά με ρωτάς εμένα τι μπορεί να γίνει;

η ασυλία μέσα στις σχολές αφορά την ελευθερία της σκέψης και του λόγου, όχι τα ποινικά αδικήματα
η νδ έκανε σημαία την τάξη και την ασφάλεια αλλά στην πράξη έκανε ακριβώς ότι έκαναν όλοι οι προκάτοχοί της: τίποτα
ακόμη και την πανεπιστημιακή αστυνομία (που ήμουν και είμαι εναντίον, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση) δεν είχε την τόλμη να εφαρμόσει


Εσεν α στο έχω πει και παλιά αυτο, ότι είσαι ο αγαπημένος μου χρήστης. Στον πυρήνα σου είσαι ΚΚ και δεν το ξέρεις ακομα
Juno έγραψε:
15 Μάιος 2024, 23:50
Τελικά όλο δεξιούς πολιτικούς δολοφονούν παγκοσμίως. Έχουν δολοφονήσει κανέναν αριστερό;

Aitwlos
Δημοσιεύσεις: 3259
Εγγραφή: 13 Ιαν 2024, 12:01

Re: Βασιλεία Βίτου, όπως λέμε Ηλένια Ασημακοπούλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aitwlos » 01 Φεβ 2024, 17:33

Otto Weininger έγραψε:
01 Φεβ 2024, 15:42
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
01 Φεβ 2024, 15:33
Otto Weininger έγραψε:
01 Φεβ 2024, 15:30


Αν είναι πανεύκολο, για γράψε επιγραμματικά 2 τρόπους.
μην ανησυχείς όττο, όταν θα βγει η νδ θα επιβάλλει την τάξη με την πανεπιστημιακή αστυνομία :lol:
Το αυτό ισχύει και για σένα. Αφού είναι τόσο εύκολο πες επιγραμματικά 2 τρόπους. Έστω έναν.
Πχ να μπουν τα ΜΑΤ μέσα. Θα το δεχτώ.

Τα ματ μπαίνουν οπότε γουστάρουν. Και καλά κάνουν.
Juno έγραψε:
15 Μάιος 2024, 23:50
Τελικά όλο δεξιούς πολιτικούς δολοφονούν παγκοσμίως. Έχουν δολοφονήσει κανέναν αριστερό;

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29646
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Βασιλεία Βίτου, όπως λέμε Ηλένια Ασημακοπούλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 01 Φεβ 2024, 17:36

Aitwlos έγραψε:
01 Φεβ 2024, 17:15
Golden Age έγραψε:
01 Φεβ 2024, 14:55
Aitwlos έγραψε:
01 Φεβ 2024, 14:43


Από πότε έχεις να πατήσεις σε πανεπιστήμιο; (αν έχεις πατήσει ποτέ;)
Ήμουν σε ΤΕΙ και ξέρω πως λειτουργεί η αναρχοαριστερά.

Χρονολογία;
2006-2010

Aitwlos
Δημοσιεύσεις: 3259
Εγγραφή: 13 Ιαν 2024, 12:01

Re: Βασιλεία Βίτου, όπως λέμε Ηλένια Ασημακοπούλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aitwlos » 01 Φεβ 2024, 17:38

Ω καλά. Εκεινη την περίοδο ήμουν και εγώ φοιτητής σε ΑΕΙ( ενοιωσες αριστερή τρομοκρατία);
Juno έγραψε:
15 Μάιος 2024, 23:50
Τελικά όλο δεξιούς πολιτικούς δολοφονούν παγκοσμίως. Έχουν δολοφονήσει κανέναν αριστερό;

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30101
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Βασιλεία Βίτου, όπως λέμε Ηλένια Ασημακοπούλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 01 Φεβ 2024, 18:01

Green Dragon έγραψε:
01 Φεβ 2024, 16:29
Otto Weininger έγραψε:
01 Φεβ 2024, 15:30
Green Dragon έγραψε:
01 Φεβ 2024, 14:58


Ξέρουμε τι γίνεται και ξέρουμε επίσης ότι η ΝΔ σαν κεντροαριστερό κόμμα του σήμερα δεν έχει καμία πρόθεση να το διορθώσει ενώ είναι πανεύκολο.
Αν είναι πανεύκολο, για γράψε επιγραμματικά 2 τρόπους.
Θα σου γράψω έναν: Τους μαζεύεις και τους βάζεις φυλακή. Ξέρω, έχω διαστημικές απαιτήσεις από ένα κράτος σαν την Ελλάδα.
Άντε και το έκανες. Μετά; Τελείωσε;


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29646
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Βασιλεία Βίτου, όπως λέμε Ηλένια Ασημακοπούλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 01 Φεβ 2024, 18:03

Aitwlos έγραψε:
01 Φεβ 2024, 17:38
Ω καλά. Εκεινη την περίοδο ήμουν και εγώ φοιτητής σε ΑΕΙ( ενοιωσες αριστερή τρομοκρατία);
Δεν θα κάτσω να μιλήσω επί προσωπικού, αλλά μια χαρά υπήρχε προσπάθεια της αριστεράς να επιβληθεί. Απλά η ΔΑΠ ( την οποία δεν στήριζα) ήτανε ισχυρή και δεν μπορούσε να τους περάσει. Επίσης ήταν επαρχία και δεν μπορούσαν να φέρουν άτομα από άλλες σχολές να επιβληθούν.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2297
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Βασιλεία Βίτου, όπως λέμε Ηλένια Ασημακοπούλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 01 Φεβ 2024, 18:05

Γίνεται πάλι συζήτηση για επίπεδο πανεπιστημίων, επιβολή της τάξης στα πανεπιστήμια, κτλ, σα να μιλάμε για τίποτα κυβερνήσεις που τους ενδιαφέρει η ποιότητα της παιδείας στη χώρα. ΔΕΚΑΡΑ δεν δίνουν. Στη συγκεκριμένη κυβέρνηση, κανείς δεν δίνει δεκάρα ακόμα κι αν ανατιναχτούν όλα τα πανεπιστήμια. Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να επανεκλέγονται και θα κάνουν τα απολύτως ελάχιστα ώστε να εξασφαλίσουν ακριβώς αυτό. Από τη στιγμή που η επιβολή της τάξης μέσα στα πανεπιστήμια δεν δίνει ψήφους, στους όρχεις τους.

Επομένως δεν έχει κανένα νόημα να συζητάμε ΤΙ θα μπορούσε να γίνει. Θα έπρεπε πρώτα να βρεθεί μια κυβέρνηση που ΝΑ ΘΕΛΕΙ να κάνει κάτι. Τέτοια κυβέρνηση δεν υπάρχει. Ούτε φαίνεται πιθανόν να υπάρξει μεσοπρόθεσμα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών