Ο πνιγμένος απ' τα μαλλιά του πιάνεται: Η νουδού απαγορεύει σε 220 χιλιάδες νέους να ψηφίσουν

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Ο πνιγμένος απ' τα μαλλιά του πιάνεται: Η νουδού απαγορεύει σε 220 χιλιάδες νέους να ψηφίσουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 04 Μάιος 2023, 19:55

hellegennes έγραψε:
04 Μάιος 2023, 19:24
Allah έγραψε:
04 Μάιος 2023, 19:17
hellegennes έγραψε:
03 Μάιος 2023, 23:41
Φυσικά και ισχύουν. Από την στιγμή που η ζωή σου είναι στο εξωτερικό, δεν σε αφορά τι γίνεται εδώ. Η ψήφος είναι ατομική, δεν είσαι αντιπρόσωπος κανενός. Από την στιγμή που δεν αφορά ΕΣΕΝΑ τι γίνεται στο κράτος, δεν έχεις κανένα ηθικό δικαίωμα να ψηφίζεις, όχι απλώς γιατί δεν σε αφορά ατομικά αλλά και γιατί δεν θα υποστείς τις συνέπειες της επιλογής σου, από την στιγμή που δεν μένεις εδώ. Ακόμα περισσότερο δεν σε αφορά από την στιγμή που θεωρείς την χώρα κωλοχανείο.

Ο μόνος χαρακτηρισμός που έκανα συγκεκριμένα στο πρόσωπό σου ήταν "εγωπαθής κότα". Μπορείς να ζητήσεις να διαγραφεί, δεν τον αποσύρω γιατί δεν έχω αλλάξει γνώμη. Ακολούθησε δε μετά από σειρά δικών σου χαρακτηρισμών και αδικαιολόγητης τοξικής συμπεριφοράς, για την οποία την μια μου ζητάς συγγνώμη και την άλλην την επαναλαμβάνεις.
Το ότι η ζωή μου μπορεί να είναι και στο εξωτερικό και στην Ελλάδα, είναι κάτι που δεν μπορεί να χωρέσει το μυαλό σου, ε;

Τέλος πάντων, δε χρειάζεται να σου δώσω λογαριασμό, τράβα παραπέρα τώρα, όλο τις ίδιες και τις ίδιες παπαριές τσαμπουνάς, κούρασες.
Δεν σου ζήτησα να μου δώσεις κανέναν λογαριασμό. Στα αρχίδια μου τι κάνεις. Εσύ πετάχτηκες να μου δώσεις λογαριασμό.
Εδώ, αν μου επιτρέπετε δηλαδή κι οι δυο να μπω στη μέση και να πω κι εγώ την κοτσάνα μου σοφή μου άποψη, χωρίς να μου 'ρθει καμμιά ξώφαλτση μια που αρχίσατε να πετάτε τηγάνια ο ένας στον άλλον, θα ήθελα να καταθέσω κάτι.

Από το ένα άκρο που είναι το "εγώ που προσφέρω στη χώρα με την εργασία μου, τους φόρους μου, τους μισθούς που δίνω σε κόσμο (αν), την ασφάλεια που (θα έπρεπε να) νιώθω κλπ", μέχρι το άλλο που είναι το "εγώ σηκώθηκα κι έφυγα απ' το μπουρδέλο, έριξα μαύρη πέτρα, δεν φορολογούμαι, δεν πληρώνω τίποτα κλπ κλπ" υπάρχουν αρκετά ενδιάμεσα στάδια.

Υπάρχει για παράδειγμα αυτός που έφυγε κάποια στιγμή έξω για κάτι καλύτερο (ή και για άλλους λόγους), αλλά έχει αφήσει πίσω περιουσία (που φορολογείται), οικογένεια, ίσως και κάποια επιχείρηση, κάποια ενοικιαζόμενα, κάτι τέλος πάντων που διαχειρίζονται άλλοι, με ό,τι σημαίνει αυτό για την χώρα από οικονομικής άποψης. Ταυτόχρονα, υπάρχει και αυτός που έμεινε εδώ, δουλεύει αποκλειστικά μαύρα, δηλώνει μια ζωή άνεργος, "φιλοξενείται" μονίμως, δεν έχει δώσει φράγκο σ' αυτό το γαμημένο κράτος για χρόνια και άλλα τέτοια ωραία.

Ποιος απ' τους δυο πιστεύετε ότι έχει μεγαλύτερο δικαίωμα στην ψήφο;

Τραβηγμένα παραδείγματα; Μπορεί, απλά θέλω να πω ότι δεν είναι άσπρο-μαύρο τα πράματα πάντα, υπάρχουν και εξαιρέσεις.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Ο πνιγμένος απ' τα μαλλιά του πιάνεται: Η νουδού απαγορεύει σε 220 χιλιάδες νέους να ψηφίσουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 04 Μάιος 2023, 19:58

hellegennes έγραψε:
04 Μάιος 2023, 19:50
Bic έγραψε:
04 Μάιος 2023, 19:37
Ε, καλά ρε συ, αυτό εννοείται. Ότι πρέπει δηλαδή στους καταλόγους να καταχωρίζεσαι/συνδυάζεσαι με κάποιον μόνιμο και μοναδικό αριθμό κι όχι με την ταυτότητα, όπως πχ είναι ο ΑΜΚΑ. Και μόνο που μιλάμε για κάτι τόσο καινοτόμο, αλίμονο αν δεν γίνουν τέτοιες αλλαγές/προσθήκες στοιχείων. Ή, αυτό που συζητιέται ήδη εδώ και καιρό, έναν μοναδικό αριθμό για τα πάντα (ταυτότητες, ΑΜΚΑ, ΑΦΜ κλπ).
Ε, αυτό λέω, ότι αυτό είναι κάτι που θέλει οργάνωση στην υλοποίηση, δεν γίνεται στα γρήγορα γιατί θα έχουμε τραγελαφικά αποτελέσματα. Πρέπει να επικοινωνήσουν βασικά οι δήμοι με τις εφορίες για να γίνει η ταυτοποίηση και διασύνδεση. Θέλει δηλαδή χρόνο και οργάνωση, όχι ότι είναι δύσκολο. Θα μπορούσαμε να το κάνουμε μέχρι τις επόμενες εκλογές, του 2027 (θεωρητικά).
Αυτό εννοείται, πιστεύω. Σόρυ, μάλλον έπιασα την κουβέντα κάπου στη μέση και κάτι θα μου ξέφυγε, αν συζητούσατε για εφαρμογή σε αυτές τις εκλογές, τότε καληνύχτα.

Αν είναι έτσι, τότε σαφώς και δεν γίνεται. Ούτε καν με Πιερρακάκη (περιμένω μπινελίκι από sys) :lol:
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33068
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ο πνιγμένος απ' τα μαλλιά του πιάνεται: Η νουδού απαγορεύει σε 220 χιλιάδες νέους να ψηφίσουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 04 Μάιος 2023, 20:11

Bic έγραψε:
04 Μάιος 2023, 19:55
hellegennes έγραψε:
04 Μάιος 2023, 19:24
Allah έγραψε:
04 Μάιος 2023, 19:17


Το ότι η ζωή μου μπορεί να είναι και στο εξωτερικό και στην Ελλάδα, είναι κάτι που δεν μπορεί να χωρέσει το μυαλό σου, ε;

Τέλος πάντων, δε χρειάζεται να σου δώσω λογαριασμό, τράβα παραπέρα τώρα, όλο τις ίδιες και τις ίδιες παπαριές τσαμπουνάς, κούρασες.
Δεν σου ζήτησα να μου δώσεις κανέναν λογαριασμό. Στα αρχίδια μου τι κάνεις. Εσύ πετάχτηκες να μου δώσεις λογαριασμό.
Εδώ, αν μου επιτρέπετε δηλαδή κι οι δυο να μπω στη μέση και να πω κι εγώ την κοτσάνα μου σοφή μου άποψη, χωρίς να μου 'ρθει καμμιά ξώφαλτση μια που αρχίσατε να πετάτε τηγάνια ο ένας στον άλλον, θα ήθελα να καταθέσω κάτι.

Από το ένα άκρο που είναι το "εγώ που προσφέρω στη χώρα με την εργασία μου, τους φόρους μου, τους μισθούς που δίνω σε κόσμο (αν), την ασφάλεια που (θα έπρεπε να) νιώθω κλπ", μέχρι το άλλο που είναι το "εγώ σηκώθηκα κι έφυγα απ' το μπουρδέλο, έριξα μαύρη πέτρα, δεν φορολογούμαι, δεν πληρώνω τίποτα κλπ κλπ" υπάρχουν αρκετά ενδιάμεσα στάδια.

Υπάρχει για παράδειγμα αυτός που έφυγε κάποια στιγμή έξω για κάτι καλύτερο (ή και για άλλους λόγους), αλλά έχει αφήσει πίσω περιουσία (που φορολογείται), οικογένεια, ίσως και κάποια επιχείρηση, κάποια ενοικιαζόμενα, κάτι τέλος πάντων που διαχειρίζονται άλλοι, με ό,τι σημαίνει αυτό για την χώρα από οικονομικής άποψης. Ταυτόχρονα, υπάρχει και αυτός που έμεινε εδώ, δουλεύει αποκλειστικά μαύρα, δηλώνει μια ζωή άνεργος, "φιλοξενείται" μονίμως, δεν έχει δώσει φράγκο σ' αυτό το γαμημένο κράτος για χρόνια και άλλα τέτοια ωραία.

Ποιος απ' τους δυο πιστεύετε ότι έχει μεγαλύτερο δικαίωμα στην ψήφο;

Τραβηγμένα παραδείγματα; Μπορεί, απλά θέλω να πω ότι δεν είναι άσπρο-μαύρο τα πράματα πάντα, υπάρχουν και εξαιρέσεις.
γω θαθελα να ρωτηξω τους αξιτομους κυριους αν εχουν τις ιδιες αποψεις και για τις δημοτικες εκλογες.

δηλαδη αμα φυγω και παω αθηνα, πρεπει να ψηφιζω δημαρχο αθηνων, πατρων, η τιποτα;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20504
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Ο πνιγμένος απ' τα μαλλιά του πιάνεται: Η νουδού απαγορεύει σε 220 χιλιάδες νέους να ψηφίσουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 04 Μάιος 2023, 20:18

Ασέβαστος έγραψε:
04 Μάιος 2023, 20:11
Bic έγραψε:
04 Μάιος 2023, 19:55
hellegennes έγραψε:
04 Μάιος 2023, 19:24


Δεν σου ζήτησα να μου δώσεις κανέναν λογαριασμό. Στα αρχίδια μου τι κάνεις. Εσύ πετάχτηκες να μου δώσεις λογαριασμό.
Εδώ, αν μου επιτρέπετε δηλαδή κι οι δυο να μπω στη μέση και να πω κι εγώ την κοτσάνα μου σοφή μου άποψη, χωρίς να μου 'ρθει καμμιά ξώφαλτση μια που αρχίσατε να πετάτε τηγάνια ο ένας στον άλλον, θα ήθελα να καταθέσω κάτι.

Από το ένα άκρο που είναι το "εγώ που προσφέρω στη χώρα με την εργασία μου, τους φόρους μου, τους μισθούς που δίνω σε κόσμο (αν), την ασφάλεια που (θα έπρεπε να) νιώθω κλπ", μέχρι το άλλο που είναι το "εγώ σηκώθηκα κι έφυγα απ' το μπουρδέλο, έριξα μαύρη πέτρα, δεν φορολογούμαι, δεν πληρώνω τίποτα κλπ κλπ" υπάρχουν αρκετά ενδιάμεσα στάδια.

Υπάρχει για παράδειγμα αυτός που έφυγε κάποια στιγμή έξω για κάτι καλύτερο (ή και για άλλους λόγους), αλλά έχει αφήσει πίσω περιουσία (που φορολογείται), οικογένεια, ίσως και κάποια επιχείρηση, κάποια ενοικιαζόμενα, κάτι τέλος πάντων που διαχειρίζονται άλλοι, με ό,τι σημαίνει αυτό για την χώρα από οικονομικής άποψης. Ταυτόχρονα, υπάρχει και αυτός που έμεινε εδώ, δουλεύει αποκλειστικά μαύρα, δηλώνει μια ζωή άνεργος, "φιλοξενείται" μονίμως, δεν έχει δώσει φράγκο σ' αυτό το γαμημένο κράτος για χρόνια και άλλα τέτοια ωραία.

Ποιος απ' τους δυο πιστεύετε ότι έχει μεγαλύτερο δικαίωμα στην ψήφο;

Τραβηγμένα παραδείγματα; Μπορεί, απλά θέλω να πω ότι δεν είναι άσπρο-μαύρο τα πράματα πάντα, υπάρχουν και εξαιρέσεις.
γω θαθελα να ρωτηξω τους αξιτομους κυριους αν εχουν τις ιδιες αποψεις και για τις δημοτικες εκλογες.

δηλαδη αμα φυγω και παω αθηνα, πρεπει να ψηφιζω δημαρχο αθηνων, πατρων, η τιποτα;
Εκεί που μένεις. Ειδικά για τις δημοτικές θα έπρεπε να είναι αυστηρά έτσι. Πως θα μου φαινόταν εμένα να έρχεσαι από Πάτρα, να ψηφίζεις Αθήνα τον Μπακογιάννη για τρολάρισμα και μετά να χασκογελάς με το χάος που δημιούργησες;

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14159
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Ο πνιγμένος απ' τα μαλλιά του πιάνεται: Η νουδού απαγορεύει σε 220 χιλιάδες νέους να ψηφίσουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 04 Μάιος 2023, 20:25

Δεν διάβασα όλο το νήμα. Το ότι οι εποχιακά εργαζόμενοι ψήφισαν στα νησιά που δούλευαν στις εκλογές του 2019 το συμφωνήσαμε;
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Allah
Δημοσιεύσεις: 856
Εγγραφή: 08 Ιαν 2023, 14:40
Phorum.gr user: Άγιος Παπάριος, Άγιος, Έσχατόγερος
Τοποθεσία: Mecca
Επικοινωνία:

Re: Ο πνιγμένος απ' τα μαλλιά του πιάνεται: Η νουδού απαγορεύει σε 220 χιλιάδες νέους να ψηφίσουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Allah » 04 Μάιος 2023, 20:35

hellegennes έγραψε:
04 Μάιος 2023, 19:47
Allah έγραψε:
04 Μάιος 2023, 19:28
Στ'αρχίδια σου τι κάνω, αλλά αυτό για κάποιο λόγο δεν σε εμποδίζει να σκίζεις τις ζαρτιέρες σου για την ψήφο και τους φόρους μου. Seems legit.

Μην φανταστείς ότι κλαίω τα βράδια.
Από τις αντιδράσεις σου, μάλλον δεν χρειάζεται να φανταστώ.
لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰم حَمَّدٌ رَسُولُ ٱللَّٰهِ‎

! ٱللَّٰهُ أَكْبَرُ

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41073
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πνιγμένος απ' τα μαλλιά του πιάνεται: Η νουδού απαγορεύει σε 220 χιλιάδες νέους να ψηφίσουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Μάιος 2023, 23:39

Bic έγραψε:
04 Μάιος 2023, 19:55
Υπάρχει για παράδειγμα αυτός που έφυγε κάποια στιγμή έξω για κάτι καλύτερο (ή και για άλλους λόγους), αλλά έχει αφήσει πίσω περιουσία (που φορολογείται), οικογένεια, ίσως και κάποια επιχείρηση, κάποια ενοικιαζόμενα, κάτι τέλος πάντων που διαχειρίζονται άλλοι, με ό,τι σημαίνει αυτό για την χώρα από οικονομικής άποψης. Ταυτόχρονα, υπάρχει και αυτός που έμεινε εδώ, δουλεύει αποκλειστικά μαύρα, δηλώνει μια ζωή άνεργος, "φιλοξενείται" μονίμως, δεν έχει δώσει φράγκο σ' αυτό το γαμημένο κράτος για χρόνια και άλλα τέτοια ωραία.

Ποιος απ' τους δυο πιστεύετε ότι έχει μεγαλύτερο δικαίωμα στην ψήφο;
Ο δεύτερος, για διάφορους λόγους. Πρώτα απ' όλα γιατί το 60% των φόρων είναι έμμεσοι, που σημαίνει ότι αν ζει στο κράτος πληρώνει φόρους. Δεύτερον, ακόμη και μαύρα να δουλεύει, αποκλειστικά, προσφέρει στην οικονομία εμμέσως, προσφέρει στην ανάπτυξη και στην παραγωγή. Τρίτον, όπως και να 'χει, ο κάτοικος της χώρας θα λουστεί όλες τις συνέπειες της επιλογής του και βασικά της επιλογής της πλειοψηφίας. Η περιουσία του και ό,τι τον αφορά βρίσκεται στην χώρα. Στην πρώτη περίπτωση που περιγράφεις, ο άνθρωπος αυτός έχει ΚΑΙ στην Ελλάδα περιουσία, δεν βρίσκονται εδώ αποκλειστικά τα συμφέροντά του, διότι αν ζει από αυτά που βγάζει από την Ελλάδα τότε γιατί ζει εκτός χώρας;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Allah
Δημοσιεύσεις: 856
Εγγραφή: 08 Ιαν 2023, 14:40
Phorum.gr user: Άγιος Παπάριος, Άγιος, Έσχατόγερος
Τοποθεσία: Mecca
Επικοινωνία:

Re: Ο πνιγμένος απ' τα μαλλιά του πιάνεται: Η νουδού απαγορεύει σε 220 χιλιάδες νέους να ψηφίσουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Allah » 05 Μάιος 2023, 00:02

Bic έγραψε:
04 Μάιος 2023, 19:55
Ποιος απ' τους δυο πιστεύετε ότι έχει μεγαλύτερο δικαίωμα στην ψήφο;
Όποιος από τους δύο είναι Έλληνας Πολίτης. Αν είναι και οι δύο, τότε έχουν και οι δύο ακριβώς το ίδιο δικαίωμα. Όπως ακριβώς ορίζει το Σύνταγμα. Και όπως επιτάσσει η ισότητα των πολιτών απέναντι στον Νόμο, η οποία είναι μια από τις θεμελιώδεις αρχές του δημοκρατικού πολιτεύματος.
Bic έγραψε:
04 Μάιος 2023, 19:55
Τραβηγμένα παραδείγματα; Μπορεί, απλά θέλω να πω ότι δεν είναι άσπρο-μαύρο τα πράματα πάντα, υπάρχουν και εξαιρέσεις.
Δίκιο απόλυτο έχεις φίλε, αλλά μην το λες σε μένα αυτό.

:smt039
لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰم حَمَّدٌ رَسُولُ ٱللَّٰهِ‎

! ٱللَّٰهُ أَكْبَرُ

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25667
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Ο πνιγμένος απ' τα μαλλιά του πιάνεται: Η νουδού απαγορεύει σε 220 χιλιάδες νέους να ψηφίσουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 05 Μάιος 2023, 00:14

Ποιος πρεπει να ψηφίζει, αυτος που ψηφιζει απο αγαπη προς την Πατρίδα ( ο απόδημος) ή αυτος που ψηφιζει για κανα ρουσφέτι; ( η πλειοψηφια των εν Ελλάδι κατοικουντων ψηφοφόρων )

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41073
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πνιγμένος απ' τα μαλλιά του πιάνεται: Η νουδού απαγορεύει σε 220 χιλιάδες νέους να ψηφίσουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Μάιος 2023, 00:21

Τρομερή αγάπη για την πατρίδα δείχνει αυτός που αποφάσισε να αφήσει τους άλλους να παλέψουν για να γίνει η χώρα ανθρώπινη και οι ίδιοι να την βγάλουν μπέικα σε κάποιο άλλο μέρος βολικότερο για την κωλάρα τους.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Ο πνιγμένος απ' τα μαλλιά του πιάνεται: Η νουδού απαγορεύει σε 220 χιλιάδες νέους να ψηφίσουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 05 Μάιος 2023, 11:12

hellegennes έγραψε:
04 Μάιος 2023, 23:39
Bic έγραψε:
04 Μάιος 2023, 19:55
Υπάρχει για παράδειγμα αυτός που έφυγε κάποια στιγμή έξω για κάτι καλύτερο (ή και για άλλους λόγους), αλλά έχει αφήσει πίσω περιουσία (που φορολογείται), οικογένεια, ίσως και κάποια επιχείρηση, κάποια ενοικιαζόμενα, κάτι τέλος πάντων που διαχειρίζονται άλλοι, με ό,τι σημαίνει αυτό για την χώρα από οικονομικής άποψης. Ταυτόχρονα, υπάρχει και αυτός που έμεινε εδώ, δουλεύει αποκλειστικά μαύρα, δηλώνει μια ζωή άνεργος, "φιλοξενείται" μονίμως, δεν έχει δώσει φράγκο σ' αυτό το γαμημένο κράτος για χρόνια και άλλα τέτοια ωραία.

Ποιος απ' τους δυο πιστεύετε ότι έχει μεγαλύτερο δικαίωμα στην ψήφο;
Ο δεύτερος, για διάφορους λόγους. Πρώτα απ' όλα γιατί το 60% των φόρων είναι έμμεσοι, που σημαίνει ότι αν ζει στο κράτος πληρώνει φόρους. Δεύτερον, ακόμη και μαύρα να δουλεύει, αποκλειστικά, προσφέρει στην οικονομία εμμέσως, προσφέρει στην ανάπτυξη και στην παραγωγή. Τρίτον, όπως και να 'χει, ο κάτοικος της χώρας θα λουστεί όλες τις συνέπειες της επιλογής του και βασικά της επιλογής της πλειοψηφίας. Η περιουσία του και ό,τι τον αφορά βρίσκεται στην χώρα. Στην πρώτη περίπτωση που περιγράφεις, ο άνθρωπος αυτός έχει ΚΑΙ στην Ελλάδα περιουσία, δεν βρίσκονται εδώ αποκλειστικά τα συμφέροντά του, διότι αν ζει από αυτά που βγάζει από την Ελλάδα τότε γιατί ζει εκτός χώρας;
Ναι ρε συ, ας πούμε ότι είναι έτσι τα πράματα. Όπως όμως λες ότι ο πρώτος έχει ΚΑΙ στην Ελλάδα (άρα δεν είναι όλα τα συμφέροντά του εδώ, αλλά ΚΑΙ εδώ όπως ΚΑΙ αλλού), έτσι κι ο δεύτερος θα μπορούσες να πεις ότι ΚΑΙ προσφέρει (εμμέσως, όπως το αναλύεις), αλλά ταυτόχρονα ΚΑΙ κλέβει, με ό,τι συνεπάγεται αυτό σε θέματα περίθαλψης (που του τα πληρώνουν εμμέσως άλλοι σε πολλές περιπτώσεις), στη μη συμμετοχή του σε πληρωμές ταμείων κλπ (οπότε πάλι τα φορτώνονται οι άλλοι), στη μη φορολόγισή του (οπότε... μια απ' τα ίδια, μην τα επαναλαμβάνω) κλπ.

Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι τα πράματα δεν είναι άσπρο-μαύρο. Μάλιστα, όχι απλά "θέλω να πω", το είπα ξεκάθαρα πιο πάνω. Με το να μηδενίζουμε τον έναν και να απογειώνουμε τον άλλον, δεν καταλήγουμε πουθενά.

Καταλαβαίνω τι εννοείς, και σε κάποιον βαθμό (ή έστω σε αρκετές περιπτώσεις) ισχύουν αυτά που λες, απλά λέω να μην τσουβαλιάζουμε. Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες, αυτό λέω.

Για μένα ας πούμε (προσωπική μου άποψη φυσικά), μεγαλύτερη αξία έχει το δικαίωμα του κάθε ταλαίπωρα και του κάθε Αλλάχ στην ψήφο, από ό,τι ενός έγκλειστου βαρυποινίτη. Ή, για να πω άλλο παράδειγμα, γιατί να έχει δικαίωμα ψήφου ο Χ πολιτογραφημένος Αλβανός/Γεωργιανός κλπ, που μετά από χρόνια εδώ ακόμα στέλνει φράγκα πίσω στην πατρίδα για να ζει η γιαγιά και τα αδέλφια του ή να χτίζει σπίτια εκεί κλπ, και όχι και ο Έλληνας μετανάστης που φορολογείται εδώ η περιουσία του, αλλά κάποιο μέρος αυτών των φόρων φεύγει στο εξωτερικό;
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41073
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πνιγμένος απ' τα μαλλιά του πιάνεται: Η νουδού απαγορεύει σε 220 χιλιάδες νέους να ψηφίσουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Μάιος 2023, 13:04

Bic έγραψε:
05 Μάιος 2023, 11:12
hellegennes έγραψε:
04 Μάιος 2023, 23:39
Bic έγραψε:
04 Μάιος 2023, 19:55
Υπάρχει για παράδειγμα αυτός που έφυγε κάποια στιγμή έξω για κάτι καλύτερο (ή και για άλλους λόγους), αλλά έχει αφήσει πίσω περιουσία (που φορολογείται), οικογένεια, ίσως και κάποια επιχείρηση, κάποια ενοικιαζόμενα, κάτι τέλος πάντων που διαχειρίζονται άλλοι, με ό,τι σημαίνει αυτό για την χώρα από οικονομικής άποψης. Ταυτόχρονα, υπάρχει και αυτός που έμεινε εδώ, δουλεύει αποκλειστικά μαύρα, δηλώνει μια ζωή άνεργος, "φιλοξενείται" μονίμως, δεν έχει δώσει φράγκο σ' αυτό το γαμημένο κράτος για χρόνια και άλλα τέτοια ωραία.

Ποιος απ' τους δυο πιστεύετε ότι έχει μεγαλύτερο δικαίωμα στην ψήφο;
Ο δεύτερος, για διάφορους λόγους. Πρώτα απ' όλα γιατί το 60% των φόρων είναι έμμεσοι, που σημαίνει ότι αν ζει στο κράτος πληρώνει φόρους. Δεύτερον, ακόμη και μαύρα να δουλεύει, αποκλειστικά, προσφέρει στην οικονομία εμμέσως, προσφέρει στην ανάπτυξη και στην παραγωγή. Τρίτον, όπως και να 'χει, ο κάτοικος της χώρας θα λουστεί όλες τις συνέπειες της επιλογής του και βασικά της επιλογής της πλειοψηφίας. Η περιουσία του και ό,τι τον αφορά βρίσκεται στην χώρα. Στην πρώτη περίπτωση που περιγράφεις, ο άνθρωπος αυτός έχει ΚΑΙ στην Ελλάδα περιουσία, δεν βρίσκονται εδώ αποκλειστικά τα συμφέροντά του, διότι αν ζει από αυτά που βγάζει από την Ελλάδα τότε γιατί ζει εκτός χώρας;
Ναι ρε συ, ας πούμε ότι είναι έτσι τα πράματα. Όπως όμως λες ότι ο πρώτος έχει ΚΑΙ στην Ελλάδα (άρα δεν είναι όλα τα συμφέροντά του εδώ, αλλά ΚΑΙ εδώ όπως ΚΑΙ αλλού), έτσι κι ο δεύτερος θα μπορούσες να πεις ότι ΚΑΙ προσφέρει (εμμέσως, όπως το αναλύεις), αλλά ταυτόχρονα ΚΑΙ κλέβει, με ό,τι συνεπάγεται αυτό σε θέματα περίθαλψης (που του τα πληρώνουν εμμέσως άλλοι σε πολλές περιπτώσεις), στη μη συμμετοχή του σε πληρωμές ταμείων κλπ (οπότε πάλι τα φορτώνονται οι άλλοι), στη μη φορολόγισή του (οπότε... μια απ' τα ίδια, μην τα επαναλαμβάνω) κλπ.

Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι τα πράματα δεν είναι άσπρο-μαύρο. Μάλιστα, όχι απλά "θέλω να πω", το είπα ξεκάθαρα πιο πάνω. Με το να μηδενίζουμε τον έναν και να απογειώνουμε τον άλλον, δεν καταλήγουμε πουθενά.

Καταλαβαίνω τι εννοείς, και σε κάποιον βαθμό (ή έστω σε αρκετές περιπτώσεις) ισχύουν αυτά που λες, απλά λέω να μην τσουβαλιάζουμε. Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες, αυτό λέω.

Για μένα ας πούμε (προσωπική μου άποψη φυσικά), μεγαλύτερη αξία έχει το δικαίωμα του κάθε ταλαίπωρα και του κάθε Αλλάχ στην ψήφο, από ό,τι ενός έγκλειστου βαρυποινίτη. Ή, για να πω άλλο παράδειγμα, γιατί να έχει δικαίωμα ψήφου ο Χ πολιτογραφημένος Αλβανός/Γεωργιανός κλπ, που μετά από χρόνια εδώ ακόμα στέλνει φράγκα πίσω στην πατρίδα για να ζει η γιαγιά και τα αδέλφια του ή να χτίζει σπίτια εκεί κλπ, και όχι και ο Έλληνας μετανάστης που φορολογείται εδώ η περιουσία του, αλλά κάποιο μέρος αυτών των φόρων φεύγει στο εξωτερικό;
Μην πιάσουμε τους φυλακισμένους κι αν πρέπει να έχουν πολιτικά δικαιώματα, είναι άλλη συζήτηση. Το πρώτο και κύριο σε όλες αυτές τις περιπτώσεις είναι ότι αυτοί που μένουν στην χώρα λούζονται τις συνέπειες της ψήφου τους. Δεν υπάρχει σημαντικότερο πράγμα σε οποιαδήποτε είδους επιλογή η διαφορά μεταξύ του να έχει συνέπειες ή να είναι εκ του ασφαλούς.

Τα περί οικονομίας είναι δευτερεύουσα συζήτηση, αλλά πάλι αρνητικό είναι το πρόσημο για τον μετανάστη στην σύγκριση των δύο. Ακόμη και ο Αλβανός που στέλνει χρήματα στα αδέρφια του, εκτός Ελλάδας, στέλνει εξ ορισμού μικρότερο ποσοστό αυτών των χρημάτων έξω απ' αυτόν που τα παίρνει όλα έξω πλην του φόρου που του αναλογεί, αν δηλαδή τα δηλώνει όλα, που -μεταξύ μας- για Έλληνες μιλάμε.

Δεν έχω πρόβλημα με τους μετανάστες σαν σύνολο είτε είναι Έλληνες του εξωτερικού είτε αλλοδαποί στην Ελλάδα. Καταλαβαίνω τους λόγους που μπορεί να οδηγήσουν σε κάποιον να ζει εκτός χώρας. Αλλά με τίποτα δεν θεωρώ ότι πρέπει να έχουν δικαίωμα ψήφου στην χώρα που ΔΕΝ ζουν. Να ψηφίζουν στην χώρα που ζουν. Ούτε ο εν Ελλάδι Αλβανός πρέπει να ψηφίζει στην Αλβανία, από την ασφάλεια της Ελλάδας, ούτε ο Έλληνας που ζει στο Ρότερνταμ πρέπει να ψηφίζει στην Ελλάδα.

Και μην ξεχνάς ότι οι άμεσες οικονομικές συνέπειες είναι το λιγότερο που διακυβεύεται σε μια ψήφο, άσχετα αν όλα τα κόμματα και τα κανάλια το έχουν αναγάγει στο σημαντικότερο θέμα. Το πολύ που μπορεί να επηρεαστεί ο Έλληνας του εξωτερικού σε αυτό το επίπεδο είναι να αλλάξει ελαφρώς κάποιος φορολογικός συντελεστής και είναι το μόνο επίπεδο στο οποίο επηρεάζεται (αν δηλαδή έχει όντως οικονομικά συμφέροντα στην Ελλάδα).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Allah
Δημοσιεύσεις: 856
Εγγραφή: 08 Ιαν 2023, 14:40
Phorum.gr user: Άγιος Παπάριος, Άγιος, Έσχατόγερος
Τοποθεσία: Mecca
Επικοινωνία:

Re: Ο πνιγμένος απ' τα μαλλιά του πιάνεται: Η νουδού απαγορεύει σε 220 χιλιάδες νέους να ψηφίσουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Allah » 05 Μάιος 2023, 22:21

Ασέβαστος έγραψε:
04 Μάιος 2023, 20:11
Bic έγραψε:
04 Μάιος 2023, 19:55
hellegennes έγραψε:
04 Μάιος 2023, 19:24


Δεν σου ζήτησα να μου δώσεις κανέναν λογαριασμό. Στα αρχίδια μου τι κάνεις. Εσύ πετάχτηκες να μου δώσεις λογαριασμό.
Εδώ, αν μου επιτρέπετε δηλαδή κι οι δυο να μπω στη μέση και να πω κι εγώ την κοτσάνα μου σοφή μου άποψη, χωρίς να μου 'ρθει καμμιά ξώφαλτση μια που αρχίσατε να πετάτε τηγάνια ο ένας στον άλλον, θα ήθελα να καταθέσω κάτι.

Από το ένα άκρο που είναι το "εγώ που προσφέρω στη χώρα με την εργασία μου, τους φόρους μου, τους μισθούς που δίνω σε κόσμο (αν), την ασφάλεια που (θα έπρεπε να) νιώθω κλπ", μέχρι το άλλο που είναι το "εγώ σηκώθηκα κι έφυγα απ' το μπουρδέλο, έριξα μαύρη πέτρα, δεν φορολογούμαι, δεν πληρώνω τίποτα κλπ κλπ" υπάρχουν αρκετά ενδιάμεσα στάδια.

Υπάρχει για παράδειγμα αυτός που έφυγε κάποια στιγμή έξω για κάτι καλύτερο (ή και για άλλους λόγους), αλλά έχει αφήσει πίσω περιουσία (που φορολογείται), οικογένεια, ίσως και κάποια επιχείρηση, κάποια ενοικιαζόμενα, κάτι τέλος πάντων που διαχειρίζονται άλλοι, με ό,τι σημαίνει αυτό για την χώρα από οικονομικής άποψης. Ταυτόχρονα, υπάρχει και αυτός που έμεινε εδώ, δουλεύει αποκλειστικά μαύρα, δηλώνει μια ζωή άνεργος, "φιλοξενείται" μονίμως, δεν έχει δώσει φράγκο σ' αυτό το γαμημένο κράτος για χρόνια και άλλα τέτοια ωραία.

Ποιος απ' τους δυο πιστεύετε ότι έχει μεγαλύτερο δικαίωμα στην ψήφο;

Τραβηγμένα παραδείγματα; Μπορεί, απλά θέλω να πω ότι δεν είναι άσπρο-μαύρο τα πράματα πάντα, υπάρχουν και εξαιρέσεις.
γω θαθελα να ρωτηξω τους αξιτομους κυριους αν εχουν τις ιδιες αποψεις και για τις δημοτικες εκλογες.

δηλαδη αμα φυγω και παω αθηνα, πρεπει να ψηφιζω δημαρχο αθηνων, πατρων, η τιποτα;
Οπουδήποτε πληρώνεις δημοτικά τέλη.

Αυτό βέβαια σημαίνει ότι θα πρέπει να αποδεσμευτεί η χρέωση δημοτικών τελών από το λογαριασμό ρεύματος, να υπάρχει τιμολόγηση ανάλογα με το αν πρόκειται για κύρια ή δευτερεύουσα κατοικία, να έχεις μόνο μία δηλωμένη ως κύρια, και να μπορείς/πρέπει να εγγράφεσαι μόνο στους εκλογικούς καταλόγους του δήμου στον οποίο βρίσκεται η κύρια κατοικία σου. Και φυσικά να μετεγγράφεσαι κάθε φορά που αλλάζεις κύρια κατοικία και την πας σε άλλον δήμο.

Ακούγεται ίσως λίγο πολύπλοκο για τα ελληνικά δεδομένα, αλλά άλλες χώρες το έχουν υλοποιήσει μια χαρά. Επιπλέον σημαίνει ότι και στις εθνικές εκλογές ψηφίζεις στην εκλογική περιφέρεια στην οποία υπάγεται ο δήμος στον οποίο έχεις δηλώσει κύρια κατοικία.
لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰم حَمَّدٌ رَسُولُ ٱللَّٰهِ‎

! ٱللَّٰهُ أَكْبَرُ

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Ο πνιγμένος απ' τα μαλλιά του πιάνεται: Η νουδού απαγορεύει σε 220 χιλιάδες νέους να ψηφίσουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 06 Μάιος 2023, 12:24

hellegennes έγραψε:
05 Μάιος 2023, 13:04
Bic έγραψε:
05 Μάιος 2023, 11:12
hellegennes έγραψε:
04 Μάιος 2023, 23:39


Ο δεύτερος, για διάφορους λόγους. Πρώτα απ' όλα γιατί το 60% των φόρων είναι έμμεσοι, που σημαίνει ότι αν ζει στο κράτος πληρώνει φόρους. Δεύτερον, ακόμη και μαύρα να δουλεύει, αποκλειστικά, προσφέρει στην οικονομία εμμέσως, προσφέρει στην ανάπτυξη και στην παραγωγή. Τρίτον, όπως και να 'χει, ο κάτοικος της χώρας θα λουστεί όλες τις συνέπειες της επιλογής του και βασικά της επιλογής της πλειοψηφίας. Η περιουσία του και ό,τι τον αφορά βρίσκεται στην χώρα. Στην πρώτη περίπτωση που περιγράφεις, ο άνθρωπος αυτός έχει ΚΑΙ στην Ελλάδα περιουσία, δεν βρίσκονται εδώ αποκλειστικά τα συμφέροντά του, διότι αν ζει από αυτά που βγάζει από την Ελλάδα τότε γιατί ζει εκτός χώρας;
Ναι ρε συ, ας πούμε ότι είναι έτσι τα πράματα. Όπως όμως λες ότι ο πρώτος έχει ΚΑΙ στην Ελλάδα (άρα δεν είναι όλα τα συμφέροντά του εδώ, αλλά ΚΑΙ εδώ όπως ΚΑΙ αλλού), έτσι κι ο δεύτερος θα μπορούσες να πεις ότι ΚΑΙ προσφέρει (εμμέσως, όπως το αναλύεις), αλλά ταυτόχρονα ΚΑΙ κλέβει, με ό,τι συνεπάγεται αυτό σε θέματα περίθαλψης (που του τα πληρώνουν εμμέσως άλλοι σε πολλές περιπτώσεις), στη μη συμμετοχή του σε πληρωμές ταμείων κλπ (οπότε πάλι τα φορτώνονται οι άλλοι), στη μη φορολόγισή του (οπότε... μια απ' τα ίδια, μην τα επαναλαμβάνω) κλπ.

Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι τα πράματα δεν είναι άσπρο-μαύρο. Μάλιστα, όχι απλά "θέλω να πω", το είπα ξεκάθαρα πιο πάνω. Με το να μηδενίζουμε τον έναν και να απογειώνουμε τον άλλον, δεν καταλήγουμε πουθενά.

Καταλαβαίνω τι εννοείς, και σε κάποιον βαθμό (ή έστω σε αρκετές περιπτώσεις) ισχύουν αυτά που λες, απλά λέω να μην τσουβαλιάζουμε. Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες, αυτό λέω.

Για μένα ας πούμε (προσωπική μου άποψη φυσικά), μεγαλύτερη αξία έχει το δικαίωμα του κάθε ταλαίπωρα και του κάθε Αλλάχ στην ψήφο, από ό,τι ενός έγκλειστου βαρυποινίτη. Ή, για να πω άλλο παράδειγμα, γιατί να έχει δικαίωμα ψήφου ο Χ πολιτογραφημένος Αλβανός/Γεωργιανός κλπ, που μετά από χρόνια εδώ ακόμα στέλνει φράγκα πίσω στην πατρίδα για να ζει η γιαγιά και τα αδέλφια του ή να χτίζει σπίτια εκεί κλπ, και όχι και ο Έλληνας μετανάστης που φορολογείται εδώ η περιουσία του, αλλά κάποιο μέρος αυτών των φόρων φεύγει στο εξωτερικό;
Μην πιάσουμε τους φυλακισμένους κι αν πρέπει να έχουν πολιτικά δικαιώματα, είναι άλλη συζήτηση. Το πρώτο και κύριο σε όλες αυτές τις περιπτώσεις είναι ότι αυτοί που μένουν στην χώρα λούζονται τις συνέπειες της ψήφου τους. Δεν υπάρχει σημαντικότερο πράγμα σε οποιαδήποτε είδους επιλογή η διαφορά μεταξύ του να έχει συνέπειες ή να είναι εκ του ασφαλούς.

Τα περί οικονομίας είναι δευτερεύουσα συζήτηση, αλλά πάλι αρνητικό είναι το πρόσημο για τον μετανάστη στην σύγκριση των δύο. Ακόμη και ο Αλβανός που στέλνει χρήματα στα αδέρφια του, εκτός Ελλάδας, στέλνει εξ ορισμού μικρότερο ποσοστό αυτών των χρημάτων έξω απ' αυτόν που τα παίρνει όλα έξω πλην του φόρου που του αναλογεί, αν δηλαδή τα δηλώνει όλα, που -μεταξύ μας- για Έλληνες μιλάμε.

Δεν έχω πρόβλημα με τους μετανάστες σαν σύνολο είτε είναι Έλληνες του εξωτερικού είτε αλλοδαποί στην Ελλάδα. Καταλαβαίνω τους λόγους που μπορεί να οδηγήσουν σε κάποιον να ζει εκτός χώρας. Αλλά με τίποτα δεν θεωρώ ότι πρέπει να έχουν δικαίωμα ψήφου στην χώρα που ΔΕΝ ζουν. Να ψηφίζουν στην χώρα που ζουν. Ούτε ο εν Ελλάδι Αλβανός πρέπει να ψηφίζει στην Αλβανία, από την ασφάλεια της Ελλάδας, ούτε ο Έλληνας που ζει στο Ρότερνταμ πρέπει να ψηφίζει στην Ελλάδα.

Και μην ξεχνάς ότι οι άμεσες οικονομικές συνέπειες είναι το λιγότερο που διακυβεύεται σε μια ψήφο, άσχετα αν όλα τα κόμματα και τα κανάλια το έχουν αναγάγει στο σημαντικότερο θέμα. Το πολύ που μπορεί να επηρεαστεί ο Έλληνας του εξωτερικού σε αυτό το επίπεδο είναι να αλλάξει ελαφρώς κάποιος φορολογικός συντελεστής και είναι το μόνο επίπεδο στο οποίο επηρεάζεται (αν δηλαδή έχει όντως οικονομικά συμφέροντα στην Ελλάδα).
Κοίτα, καταλαβαίνω ότι το θέμα της μεταξύ σας συζήτησης ήταν το δικαίωμα ψήφου των Ελλήνων του εξωτερικού, αλλά συγκρίσεις και με άλλες κατηγορίες πολιτών μπορούν να γίνουν πιστεύω. Άλλωστε, ακόμα κι αυτό που συζητούσατε δεν ήταν το κεντρικό θέμα τού νήματος, μια παράλληλη υπο-συζήτηση ήταν που προέκυψε κατά την πορεία του, οπότε γιατί να μην δούμε και άλλες περιπτώσεις που μπορεί να υπάρχουν αντιρρήσεις για το δικαίωμα του εκλέγειν, όπως με τους φυλακισμένους πχ.

Σχετικά με το οικονομικό μέρος της κουβέντας, δεν ξέρω γιατί το θεωρείς δευτερεύουσα συζήτηση (όπως το λες εδώ), για μένα είναι ίσως το σοβαρότερο κομμάτι που πρέπει να λάβει κανείς υπ' όψιν, για να δει πόσο δίκαιος είναι (ή όχι) ο νόμος πάνω στο συγκεκριμένο θέμα. Κι εσύ άλλωστε, σε προηγούμενα σχόλιά σου, αναφέρθηκες σε θέματα που αφορούν τα οικονομικά ουκ ολίγες φορές. Και είναι και λογικό άλλωστε. Όχι ότι δεν είναι σημαντικά άλλα θέματα, όπως πχ η ασφάλεια της χώρας, αλλά τα περισσότερα είτε άμεσα είτε έμμεσα, άφορούν (και) την οικονομία. Το δε παράδειγμα με τον μετανάστη που ζει εδώ και βγάζει τα λεφτά του έξω, το έδωσα επειδή εύκολα μπορεί κανείς να το παραλληλίσει με τα Χ λεφτά που βγαίνουν έξω από (πχ) τα ενοίκια που εισπράττει ένας Έλληνας μετανάστης στο εξωτερικό. Όσον αφορά τη λογική (και όχι τα πραγματικά μεγέθη, που έτσι κι αλλιώς δεν μπορούμε να υπολογίσουμε), το αποτέλεσμα για το ντόπιο ισοζύγιο είναι το ίδιο και στις δυο αυτές περιπτώσεις.

Να πω δε εδώ, επειδή είδα κάποια βαριά και παρα-φορτισμένα σχόλιά σου πιο πάνω, ότι όλοι όσοι μετανάτευσαν δεν είναι αναγκαστικά κάτι ριψάσπιδες που φύγανε έξω οριστικά, κάνουν ζωάρες εκεί και γράφουν τον τόπο στα παπάρια τους κι αφήνουν εμάς να βγάλουμε τα κάστανα απ' τη φωτιά και όλα τα σχετικά. Υπάρχουν ένα σωρό που φύγανε επειδή οι συνθήκες εδώ δεν τους ευνοούσαν, δεν είχαν ίσως κάποιο στήριγμα (μπαμπάς, μαμά, παππούς να συνδράμουν για να ξεκινήσουν κάτι, μια υπάρχουσα οικογενειακή επιχείρηση, ένα καλό "βύσμα" να χωθούν κάπου κλπ κλπ), οπότε αναγκάστηκαν να μεταναστεύσουν. Και πολλοί απ' αυτούς, έχουν αφήσει πίσω πολλά (άψυχα αλλά και έμψυχα πολλές φορές) και έχουν αρκετούς λόγους και να ενδιαφέρονται για την εδώ κατάσταση, αλλά ίσως και την επιθυμία κάποια στιγμή να επιστρέψουν. Αυτοί, όπως κι οι άλλοι βέβαια που μπορεί να μην γυρίσουν ποτέ, αλλά ακόμα περισσότερο αυτοί, γιατί να μην έχουν λόγο στις εδώ εξελίξεις; Γιατί να μην μπορούν κι αυτοί να βοηθήσουν να αλλάξουν τα πράματα εδώ σε κάποιον βαθμό, ώστε για παράδειγμα να δημιουργηθουν καλύτερες συνθήκες και κάποια στιγμή να επιστρέψουν κιόλας; Δεν λέω ότι όλοι είναι έτσι, φυσικά, απλά σίγουρα υπάρχουν κι αυτοί.

Τέλος, να σε ρωτήσω και κάτι προσωπικό, που θεωρώ όμως αρκετά σχετικό με το θέμα. Σε άλλο νήμα, πριν λίγο καιρό, είχες δηλώσει κατηγορηματικά ότι δεν θα πας να ψηφίσεις, για τους δικούς σου προσωπικούς λόγους. Δεν νομίζεις ότι είναι λίγο υποκριτικό, να κόπτεσαι τόσο πολύ για την ψήφο των αποδήμων Ελλήνων και να προβάλλεις (όχι και με τον καλύτερο και πιο κόσμιο τρόπο μάλιστ) επιχειρήματα σχετικά με το γιατί δεν πρέπει να ψηφίζουν όλοι αυτοί και να αποφασίζουν για εμάς που παλεύουμε με τα κύματα, ενώ εσύ ο ίδιος απαξιώνεις την υπόθεση εκλογές και δεν συμμετέχεις στα κοινά με την ψήφο σου;
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14796
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ο πνιγμένος απ' τα μαλλιά του πιάνεται: Η νουδού απαγορεύει σε 220 χιλιάδες νέους να ψηφίσουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 06 Μάιος 2023, 12:34

hellegennes έγραψε:
05 Μάιος 2023, 00:21
Τρομερή αγάπη για την πατρίδα δείχνει αυτός που αποφάσισε να αφήσει τους άλλους να παλέψουν για να γίνει η χώρα ανθρώπινη και οι ίδιοι να την βγάλουν μπέικα σε κάποιο άλλο μέρος βολικότερο για την κωλάρα τους.
Θα χαρώ, τύπε, όταν διαβάσω παρόμοια δήλωση για τους εσωτερικούς μετανάστες.

Ο αυστηρός τοπικισμός θα σε καλωσορίσει στις τάξεις του!
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών