Κυνική δήλωση υποψηφίου της ΝΔ και καθηγητή Ιατρικής – Προτείνει διαλογή καρκινοπαθών για μείωση κόστους

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40887
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κυνική δήλωση υποψηφίου της ΝΔ και καθηγητή Ιατρικής – Προτείνει διαλογή καρκινοπαθών για μείωση κόστους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Ιουν 2023, 03:17

Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
15 Ιουν 2023, 02:25
Γράψε λάθος διατύπωση :lol: . 40-50 εκατομμύρια είναι αυτοί που μένουν σε περιοχές σχετικά μακριά από μεγάλα αστικά κέντρα και δεν έχουν άμεση (<30 λεπτά της ώρας) πρόσβαση σε νοσοκομείο σε περίπτωση ανάγκης, ιδίως άμα χρειαστεί και πολύ εξειδικευμένη επέμβαση. Σίγουρα είναι πολύ πάνω από 5-6 άτομα αυτοί που πεθαίνουν λόγω μη γρήγορης προσέλευσης σε νοσοκομείο, αλλά όχι και εκατομμύρια εννοείται :lol: . Εδώ η Ελλάδα που είναι μια σταλιά χώρα και έχει θέμα, δεν θα έχει μια χώρα που έχει περιοχές που πρέπει να οδηγήσεις μια ώρα για να πας από οικισμό σε οικισμό; Και αρκετές από αυτές τις περιοχές έχουν και πολύ βαρύ χειμώνα;
Δηλαδή η επόμενή σου δικαιολογία είναι ότι η Αμερική είναι αραιοκατοικημένη χώρα; :lol:

Μια χαρά χιλιομετρική πρόσβαση έχουν. Καλό σύστημα υγείας δεν έχουν. Εμείς πρόβλημα έχουμε στα νησιά για εύλογους λόγους, δεν έχουμε προβλήματα αλλού.
Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
15 Ιουν 2023, 02:25
Όσο για το άλλο που λες, εσύ ανέφερες το καροτσάκι ως δήθεν σημαντική παροχή ενώ το κόστος της νοσηλείας ενός ασθενή με ALS είναι κυρίως η φροντίδα και η νοσοκομειακή υποστήριξη.

Εδώ αυτή η μελέτη βάζει το κόστος στις ΗΠΑ στο 1,5εκ $ σε βάθος δεκαετίας από το οποίο λεέι το 85% καλύπτεται από την ασφάλιση.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25245119/

Εδώ έχει μελέτη για τον σοσιαλιστικό Καναδά όπου το κόστος σε ετήσια βάση είναι ασφαλώς χαμηλότερο (32Κ), ωστόσο λέει ότι το 61% το πληρώνει ο ασθενής/η οικογένεια του από την τσέπη τους.

Εδώ λέει και για την Ελλάδα ότι το άμεσο ετήσιο κόστος είναι μόνο 4305Ε. Πολύ αμφιβάλω ότι μιλάμε για παρόμοιες παροχές :8) .

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2501927 ... tal%20cost).
Πόσους συγγενείς με ALS έχεις; Εξοπλισμό είπα, δεν είπα "καροτσάκι".
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40887
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κυνική δήλωση υποψηφίου της ΝΔ και καθηγητή Ιατρικής – Προτείνει διαλογή καρκινοπαθών για μείωση κόστους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Ιουν 2023, 03:49

Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
15 Ιουν 2023, 02:34
hellegennes έγραψε:
14 Ιουν 2023, 23:19
Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
14 Ιουν 2023, 19:18


Καλά τα γελάκια, κανένα σοβαρό επιχείρημα έχουμε :smt047 ;

Το προσδόκιμο διαφέρει σημαντικά ανάλογα με την πολιτεία/περιοχή και έχει strong correlation με το ποσοστό παχυσαρκείας.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of ... expectancy

Προσδόκιμο
Εικόνα

Ποσοστά παχυσαρκίας
Εικόνα
Εγώ δεν βλέπω καμμιά συσχέτιση. Η μόνη συσχέτιση που υπάρχει στον χάρτη είναι πλούτου/προσδόκιμου. Όλως τυχαίως, δε, οι πολιτείες με μικρή πληθυσμιακή πυκνότητα δεν φαίνεται να έχουν μικρότερο προσδόκιμο, παρότι έχουν ταυτόχρονα μεγάλα ποσοστά παχυσαρκίας. Το λέω αυτό για την φλυαρία με την Μοντάνα.

Ας πούμε αν πιάσουμε τις μεσαίες πολιτείες καθέτως, από την Βόρεια Ντακότα ως το Τέξας και από την Μινεσότα ως την Λουιζιάνα, όλες είναι στα κόκκινα από παχυσαρκία εκτός από την Μινεσότα που είναι μια απόχρωση πιο κάτω. Αλλά στο προσδόκιμο έχεις κυριολεκτικά όλες τις αποχρώσεις εκτός από την κορυφαία, είναι κυριολεκτικά από κάτω από 76 ως 81.

Γενικά κουβά πας με αυτούς τους χάρτες σε συνδυασμό με τα επιχειρήματά σου.
Άμα πιάσεις τις Καλιφόρνια, ΝΥ, Κολοράντο, Washington, Hawaii που είναι κίτρινες (χαμηλή παχυσαρκία) είναι όλες πάνω από 80.

Δεν φταίω εγώ αν δεν μπορείτε μερικοί να καταλάβετε trends :102: .
Συσχέτιση σε 4 από τις 50 πολιτείες δεν είναι συσχέτιση, θα μπορούσε να είναι τυχαίο αν δεν υπήρχε συσχέτιση πλούτου. Και μόνο ότι υπάρχει σχεδόν όλο το range προσδόκιμου σε μια κάθετη ζώνη 11 πολιτειών που έχουν ίδια ποσοστά παχυσαρκίας καταρρίπτει την συσχέτισή σου. Αλλά αν θέλεις μπορώ κι ακόμα πιο στοχευμένα. Η Ουάσιγκτον είναι στον μέσο όρο των ΗΠΑ σε προσδόκιμο αλλά έχει το χαμηλότερο ποσοστό παχυσαρκίας. Οι Ντακότες και το Βερμόντ έχουν ίδια προσδόκιμα αλλά οι Ντακότες έχουν 30% περισσότερους παχύσαρκους, είναι 2 σκάλες πιο πάνω.

Δεν ισχύει αυτό που λες, είναι ράντομ. Θα μπορούσα να φέρω κι εγώ έναν άλλον ράντομ χάρτη και να βρω σύνδεση με 4 πολιτείες. Να, ορίστε. Είναι ξεκάθαρο. Οι πολιτείες που καταναλώνουν περισσότερο cheetos και m&m's έχουν υψηλότερο προσδόκιμο απ' αυτές που καταναλώνουν doritos:

Εικόνα
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Η φωνή της Αληθειας
Δημοσιεύσεις: 3199
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 20:21

Re: Κυνική δήλωση υποψηφίου της ΝΔ και καθηγητή Ιατρικής – Προτείνει διαλογή καρκινοπαθών για μείωση κόστους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Η φωνή της Αληθειας » 15 Ιουν 2023, 05:29

hellegennes έγραψε:
15 Ιουν 2023, 03:49
Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
15 Ιουν 2023, 02:34
hellegennes έγραψε:
14 Ιουν 2023, 23:19


Εγώ δεν βλέπω καμμιά συσχέτιση. Η μόνη συσχέτιση που υπάρχει στον χάρτη είναι πλούτου/προσδόκιμου. Όλως τυχαίως, δε, οι πολιτείες με μικρή πληθυσμιακή πυκνότητα δεν φαίνεται να έχουν μικρότερο προσδόκιμο, παρότι έχουν ταυτόχρονα μεγάλα ποσοστά παχυσαρκίας. Το λέω αυτό για την φλυαρία με την Μοντάνα.

Ας πούμε αν πιάσουμε τις μεσαίες πολιτείες καθέτως, από την Βόρεια Ντακότα ως το Τέξας και από την Μινεσότα ως την Λουιζιάνα, όλες είναι στα κόκκινα από παχυσαρκία εκτός από την Μινεσότα που είναι μια απόχρωση πιο κάτω. Αλλά στο προσδόκιμο έχεις κυριολεκτικά όλες τις αποχρώσεις εκτός από την κορυφαία, είναι κυριολεκτικά από κάτω από 76 ως 81.

Γενικά κουβά πας με αυτούς τους χάρτες σε συνδυασμό με τα επιχειρήματά σου.
Άμα πιάσεις τις Καλιφόρνια, ΝΥ, Κολοράντο, Washington, Hawaii που είναι κίτρινες (χαμηλή παχυσαρκία) είναι όλες πάνω από 80.

Δεν φταίω εγώ αν δεν μπορείτε μερικοί να καταλάβετε trends :102: .
Συσχέτιση σε 4 από τις 50 πολιτείες δεν είναι συσχέτιση, θα μπορούσε να είναι τυχαίο αν δεν υπήρχε συσχέτιση πλούτου. Και μόνο ότι υπάρχει σχεδόν όλο το range προσδόκιμου σε μια κάθετη ζώνη 11 πολιτειών που έχουν ίδια ποσοστά παχυσαρκίας καταρρίπτει την συσχέτισή σου. Αλλά αν θέλεις μπορώ κι ακόμα πιο στοχευμένα. Η Ουάσιγκτον είναι στον μέσο όρο των ΗΠΑ σε προσδόκιμο αλλά έχει το χαμηλότερο ποσοστό παχυσαρκίας. Οι Ντακότες και το Βερμόντ έχουν ίδια προσδόκιμα αλλά οι Ντακότες έχουν 30% περισσότερους παχύσαρκους, είναι 2 σκάλες πιο πάνω.

Δεν ισχύει αυτό που λες, είναι ράντομ. Θα μπορούσα να φέρω κι εγώ έναν άλλον ράντομ χάρτη και να βρω σύνδεση με 4 πολιτείες. Να, ορίστε. Είναι ξεκάθαρο. Οι πολιτείες που καταναλώνουν περισσότερο cheetos και m&m's έχουν υψηλότερο προσδόκιμο απ' αυτές που καταναλώνουν doritos:

Εικόνα
Η Ουάσιγκτον (αναφέρεσαι στο DC υποθέτω, όχι στην πράσινη πολιτεία τέρμα πάνω αριστερά), το προσδόκιμο μειώνεται λόγω gun violence που είναι αρκετά πάνω από τον μέσο όσο.

Και οι 9 πολιτείες που είναι κάτω από 77 έχουν όλες πάνω από 35% παχυσαρκία. Οι 4 που είναι στο 77-78 είναι στο 30-40%. Οι 8 κίτρινες (συν το πράσινο DC) που είναι κάτω από 30% παχυσαρκία είναι όλες πάνω από το μέσο προσδόκιμο. Στα άκρα η συσχέτιση είναι ξεκάθαρη. Στο μεσαίες περιπτώσεις οι διαφορές δεν είναι μεγάλες τόσο ως προς το προσδόκιμο όσο και ως προς το ποσοστό παχυσαρκίας (προφανώς υπάρχει και ένα ποσοστό λάθους στις μετρήσεις, δειγματοληπτικά γίνονται αυτά, δεν κάθησε κανείς να μετρήσει και να ζυγίσει έναν έναν 330 εκ άτομα), γι’αυτό φαίνεται πιο ραντομ, εισέρχονται άλλοι παράγοντες πχ ναρκωτικά ή διαφορετική φυλετική σύσταση. Η μόνη πραγματική εξαίρεση στην συσχέτιση είναι η Μινεσότα, που ενώ έχει πάνω από 30% παχυσαρκία έχει και πάνω από 80 προσδόκιμο. Ξέρεις ποια είναι η ιδιαιτερότητα της; Εκεί βρίσκεται η Mayo Clinic, που θεωρείται το κορυφαίο νοσοκομειακό ίδρυμα/σύστημα νοσοκομείων παγκοσμίως.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40887
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κυνική δήλωση υποψηφίου της ΝΔ και καθηγητή Ιατρικής – Προτείνει διαλογή καρκινοπαθών για μείωση κόστους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Ιουν 2023, 15:42

Αγορίνα μου, δεν υπάρχει συσχέτιση. Σου το εξήγησα με παράδειγμα 11 πολιτείες που έχουν όλες ίδια ποσοστά παχυσαρκίας και διαφορετικά προσδόκιμα, από το ελάχιστο ως ένα σκαλί κάτω απ' το μέγιστο. Δεν υπάρχει συσχέτιση με την παχυσαρκία στον χάρτη σου. Στην πραγματικότητα υπάρχει βέβαια συσχέτιση προσδόκιμου παχυσαρκίας, αλλά αυτό φαίνεται σε χώρες που έχουν καλά συστήματα υγείας, όπως στην Ευρώπη. Αν δεις αντίστοιχους ευρωπαϊκούς χάρτες έχουν μεγάλο βαθμό συνάφειας. Στους δικούς σου χάρτες η συνάφεια είναι ανύπαρκτη.

Και για να μην το αφήσω αναπάντητο, η Mayo Clinic είναι στο Ρότσεστερ, που έχει πλυθησμό λίγο πάνω από 100 χιλιάδες, όσο οι μεγάλες πόλεις της Μοντάνα για την οποία είπες ότι τα στατιστικά επηρεάζονται από άτομα που ζούνε μακριά από τις μεγάλες πόλειες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43558
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Κυνική δήλωση υποψηφίου της ΝΔ και καθηγητή Ιατρικής – Προτείνει διαλογή καρκινοπαθών για μείωση κόστους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 15 Ιουν 2023, 16:40

Μου θύμισε το meme με την Μοντάνα :smt005:

🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Κυνική δήλωση υποψηφίου της ΝΔ και καθηγητή Ιατρικής – Προτείνει διαλογή καρκινοπαθών για μείωση κόστους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 15 Ιουν 2023, 17:48

Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
15 Ιουν 2023, 02:47
8-12% ποσοστιαία διαφορά των πιο ακριβών/δύσκολων ασθενών είναι τεράστια.
Όχι, δεν είναι καθόλου τεράστια γι'αυτό που συζητάμε. Η Ιταλία πχ έχει 12 μονάδες ποσοστιαία διαφορά στους δείκτες παχυσαρκίας σε σχέση με τον Καναδά, ωστόσο έχουν ίδιο μέσο όρο ζωής.
Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
15 Ιουν 2023, 02:47
Παρεπιπτόντως, πολλοί πλούσιοι καναδοί άμα χρειάζονται εγχείρηση πάνε στις ΗΠΑ, διότι οι χρόνοι αναμονής στον Καναδά σε αρκετές περιπτώσεις είναι χρόνια ή απλά δεν υπάρχουν οι συγκεκριμένες ειδικότητες. Ή ξερω γω για να δεις ειδικό χρειάζονται 6 μήνες για να σε δει. Για MRI πάλι μπορεί να περιμένεις μήνες για ραντεβού διότι δεν έχουν πολλά μηχανήματα. Στις ΗΠΑ γίνεται και αυθημερώς.

https://www.statista.com/statistics/282 ... y-country/

Μην πάμε στον αριθμό ΜΕΘ.
Μην αλλάζεις θέμα. Δεν αμφισβήτησε κανείς τις υγειονομικές υποδομές των ΗΠΑ. Ίσα-ίσα, αυτό είναι που κάνει περισσότερο ντροπή το ότι σε μια τόσο πλούσια χώρα η υγεία είναι τόσο ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ.

Αν θες να απαντήσεις σε κάτι, απάντησε στα θέματα που αναφέρει το λινκ που παρέθεσα και παραπάνω: https://www.health.harvard.edu/blog/is- ... 2107132542

Και μετά έχω και περισσότερα. Πολλά περισσότερα.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Κυνική δήλωση υποψηφίου της ΝΔ και καθηγητή Ιατρικής – Προτείνει διαλογή καρκινοπαθών για μείωση κόστους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 17 Ιουν 2023, 10:59



Όταν απλά λιποθυμησες στη δουλειά κ οι συνάδελφοι κάλεσαν το ασθενοφόρο αλλά συνειδητοποιεις ότι θα σου κοστίσει περίπου 1000 δολάρια

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών