Υπουργείο Μετανάστευσης: Επιδότηση έως 1.590 ευρώ το μήνα για τους ασυνόδευτους ανηλίκους άνω των 16

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
oldjedi
Δημοσιεύσεις: 1929
Εγγραφή: 20 Αύγ 2018, 23:20
Phorum.gr user: oldjedi

Re: Υπουργείο Μετανάστευσης: Επιδότηση έως 1.590 ευρώ το μήνα για τους ασυνόδευτους ανηλίκους άνω των 16

Δημοσίευση από oldjedi » 28 Φεβ 2020, 00:09

stavmanr έγραψε:
27 Φεβ 2020, 10:11
oldjedi έγραψε:
27 Φεβ 2020, 00:57
stavmanr έγραψε:
26 Φεβ 2020, 17:57


Υπάρχουν κάποιοι έλληνες που δεν ξέρουν τί λέει το ίδιο τους το Σύνταγμα. Δηλαδή, δεν ξέρουν πού και πώς ζουν. Το μόνο που ξέρουν είναι να επιτίθενται σε συνανθρώπους τους επειδή εκείνοι είναι μελαμψοί, κίτρινοι, παχύσαρκοι ή οτιδήποτε άλλο βάλει το μυαλό τους ως κατηγοριοποίηση των ανθρώπων.

Όταν, λοιπόν, συζητώ με έναν έλληνα που δεν ξέρει τις υποχρεώσεις του με βάση το καταστατικό της ελληνικής πολιτείας (Σύνταγμα) τότε προφανώς αντιλαμβάνομαι ότι ο κονγκολέζος, ο αφγανός κλπ έχουν εξίσου ή και περισσότερη ελληνική συνείδηση από τον παραπάνω πολιτογραφημένο έλληνα.
:)

Οταν δωσεις ΣΑΦΗ απαντηση , στο ερωτημα μου , τοτε θα δικαιουσαι να ομιλεις ...
Το πότε δικαιούμαι να ομιλώ, όπως και πολλά άλλα, δεν το καθορίζεις εσύ, παρότι για κάποιο λόγο νομίζεις ότι όλοι απολογούνται σε εσένα.
Απάντηση έχω δώσει, αλλά δεν τη διάβασες.

Εκτος των αλλων εισαι και ψευτρακος ... ΠΟΤΕ δεν εδωσες ΣΑΦΗ απαντηση ... ΑΝ εισαι τοσο σιγουρος δωσε λινκ...
Μας εχεις γεμισει με αοριστολογιες για ταχα ανθρωπινα δικαιωματα που δεν περιγραφονται σε κανενα συνταγμα σε ολοκληρο τον κοσμο ...Και εχεις το θρασος να μιλας και να κριτικαρεις ...
Πες ότι δεν έχεις διαβάσει κανένα άρθρο του Συντάγματος πέρα από το 120 στο οποίο όλοι οι διαιωματοφάγοι έχετε μία περίεργη φετιχιστική αδυναμία... :g030:

Το Συνταγμα το διαβασα πρωτου γεννηθεις εσυ ... Οταν πηγαινα σχολειο ειχαμε σαν μαθημα την Αγωγη Πολιτου...
Παρε καμενα Αφγανο/Πακιστανο / Κογκολεζο στο σπιτι σου να δεις την γλυκα και ασε εμας ,να διαφωνουμε ...
Τα είπαμε. Ούτε εσένα παίρνω στο σπίτι μου εφόσον μπορώ να μεριμνήσω να έχεις δικό σου σπίτι. Θέλω να έχετε ο κάθε εσύ κι ο κάθε κακόμοιρος κονγκολέζος, αφγανός, σύριος, γάλλος, αμερικάνος κλπ. δικό σας σπίτι, φαγητό, νερό και όλα τα καλούδια που κάνουν τη ζωή μας υποφερτή.

Δεν ειπαμε τιποτα ... Εγω δεν σου ζητησα οτιδηποτε ...ουτε σε ενδιαφερει η κατασταση μου ... ΕΣΥ ενδιαφερεσαι για τους κογκολεζους και τους Αφγανους ... Βοηθα αυτους που εχουν αναγκη ...
Το τι θελεις για ολοκληρο τον κοσμο , ειναι σαφως αδιαφορο ... μπορεις να θελεις να γινεις και πολυεκατομμυριουχος ... Ζα μαν φου...Παρε λοιπον κανενα Αφγανο στο σπιτι σου και ασε τις φιοριτουρες ...

Για σενα , οι λεξεις Ελληνας / Ελλαδα ειναι βρισιες...
Εξαρτάται από το ποιος τις λέει και τί νόημα δίνει στις λέξεις αυτές.

Το ξεκαθαρισα ... ΓΙΑ ΣΕΝΑ ειναι βρισιες ... Δεχεσαι να πεινουν οι Ελληνες για να δινεις στους μαυριδερους απλοχερα € που δεν σου σνηκουν ...
Καλα στα ψελνει η Γαλη και ακομα καλυτερα που σε κοροϊδευει ... Αλλα που να το παρεις ειδηση εσυ ...
Το γεγονός ότι το παρεάκι σας κάνει πλακίτσα επάνω σε νεκρούς και πεινασμένους δεν με πτοεί να γράφω την ουσία των πραγμάτων. Εσείς μπορείτε να συνεχίσετε να χαχανίζετε πίσω από τις οθόνες, να αλληλοσυγχαίρεστε, να αυτοικανοποιείστε με κάθε τρόπο.

Κατι δεν καταλαβες ... ο λογος που χαχανιζουμε πισω απο τις οθονες , ειναι γιατι μας διασκεδαζεις εσυ με οσα γραφεις ... Αλλα εχεις καταντησει βαρετος ...


:102:
:wave:
Εξεστι , αριστεροις , ασχημονειν

Άβαταρ μέλους
oldjedi
Δημοσιεύσεις: 1929
Εγγραφή: 20 Αύγ 2018, 23:20
Phorum.gr user: oldjedi

Re: Υπουργείο Μετανάστευσης: Επιδότηση έως 1.590 ευρώ το μήνα για τους ασυνόδευτους ανηλίκους άνω των 16

Δημοσίευση από oldjedi » 28 Φεβ 2020, 00:11

:)

Προς οποιον καταλαβει για ποιον μιλαω ...
Προσωπικα δεν μπορω να συνεχισω να διαλεγομαι με ψευτες και ανοητους ...

Αρκετα τους ανεχτηκαμε ...ολοι μας ...
Ας τους απομονωσουμε αδιαφορωντας για οσα προκλητικα γραφουν ...

Κανω εγω την αρχη ...

:wave:
Εξεστι , αριστεροις , ασχημονειν

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Υπουργείο Μετανάστευσης: Επιδότηση έως 1.590 ευρώ το μήνα για τους ασυνόδευτους ανηλίκους άνω των 16

Δημοσίευση από stavmanr » 28 Φεβ 2020, 20:14

Προς οποιον καταλαβει για ποιον μιλαω ...
Προσωπικα δεν μπορω να συνεχισω να διαλεγομαι με ψευτες και ανοητους ...
Εγώ μπορώ να συνεχίσω να μιλώ καί με ψεύτες καί με ανόητους.
Το πόσο ψεύτες ή ανόητοι είναι αποτελεί δικό τους πρόβλημα. Όχι δικό μου.
oldjedi έγραψε:
28 Φεβ 2020, 00:09
Το Συνταγμα το διαβασα πρωτου γεννηθεις εσυ ...
Άλλαξε 5 φορές από τότε.
Τις αλλαγές τις είδες ή έχεις μείνει ακόμα στο Σύνταγμα της χούντας;

Το ρωτώ επειδή φαίνεται να μην γνωρίζεις ότι το Σύνταγμά μας προβλέπει σεβασμό στη ζωή και την αξία κάθε ενός ανθρώπου που βρίσκεται στην επικράτεια της χώρας.
Αυτό το γνώριζες;

Άβαταρ μέλους
oldjedi
Δημοσιεύσεις: 1929
Εγγραφή: 20 Αύγ 2018, 23:20
Phorum.gr user: oldjedi

Re: Υπουργείο Μετανάστευσης: Επιδότηση έως 1.590 ευρώ το μήνα για τους ασυνόδευτους ανηλίκους άνω των 16

Δημοσίευση από oldjedi » 28 Φεβ 2020, 23:13

stavmanr έγραψε:
28 Φεβ 2020, 20:14
Προς οποιον καταλαβει για ποιον μιλαω ...
Προσωπικα δεν μπορω να συνεχισω να διαλεγομαι με ψευτες και ανοητους ...
Εγώ μπορώ να συνεχίσω να μιλώ καί με ψεύτες καί με ανόητους.
Το πόσο ψεύτες ή ανόητοι είναι αποτελεί δικό τους πρόβλημα. Όχι δικό μου.

ΚΑΙ δεικο σου , αφου ανηκεις σε αυτη την ομαδα ...
oldjedi έγραψε:
28 Φεβ 2020, 00:09
Το Συνταγμα το διαβασα πρωτου γεννηθεις εσυ ...
Άλλαξε 5 φορές από τότε.
Τις αλλαγές τις είδες ή έχεις μείνει ακόμα στο Σύνταγμα της χούντας;

Τις εχω δει ολες ...

Το ρωτώ επειδή φαίνεται να μην γνωρίζεις ότι το Σύνταγμά μας προβλέπει σεβασμό στη ζωή και την αξία κάθε ενός ανθρώπου που βρίσκεται στην επικράτεια της χώρας.
Αυτό το γνώριζες;

Δεν υπαρχει κατι τετοιο στο Συνταγμα ... κατι που να λεει οτι ο χτεσινος κατοικος Κογκο που μπαινει παρανομα στην Ελλαδα εχει τα ιδια δικαιωματα με τον Ελληνα που ζει 40 χρονια εδω ...
Αλλωστε , ουτε τους πνιγουμε , ουτε τους σκοτωνουμε, ουτε τους χρησιμοποιουμε για σκαλοπατια ... Δειχνουμε ολο τον απαραιτητο ανθρωπισμο ... Απλα ΔΕΝ τους θελουμε αναμεσα μας ... Δεν ειναι αυτο δικαιωμα μας ;;;


:wave:
Εξεστι , αριστεροις , ασχημονειν

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Υπουργείο Μετανάστευσης: Επιδότηση έως 1.590 ευρώ το μήνα για τους ασυνόδευτους ανηλίκους άνω των 16

Δημοσίευση από stavmanr » 29 Φεβ 2020, 19:00

oldjedi έγραψε:
28 Φεβ 2020, 00:09
Το ρωτώ επειδή φαίνεται να μην γνωρίζεις ότι το Σύνταγμά μας προβλέπει σεβασμό στη ζωή και την αξία κάθε ενός ανθρώπου που βρίσκεται στην επικράτεια της χώρας.
Αυτό το γνώριζες;
Δεν υπαρχει κατι τετοιο στο Συνταγμα ... κατι που να λεει οτι ο χτεσινος κατοικος Κογκο που μπαινει παρανομα στην Ελλαδα εχει τα ιδια δικαιωματα με τον Ελληνα που ζει 40 χρονια εδω ...
Αλλωστε , ουτε τους πνιγουμε , ουτε τους σκοτωνουμε, ουτε τους χρησιμοποιουμε για σκαλοπατια ... Δειχνουμε ολο τον απαραιτητο ανθρωπισμο ... Απλα ΔΕΝ τους θελουμε αναμεσα μας ... Δεν ειναι αυτο δικαιωμα μας ;;;
Έχει τα ίδια ανθρώπινα δικαιώματα. Όχι πολιτικά. Πχ. δεν μπορεί να ψηφίσει και να συναποφασίσει για τα κοινά.
Κι επειδή έχεις διαβάσει όλες τις αναθεωρήσεις του Συντάγματος, συμπεραίνω ότι είναι απλά πρόβλημα ανάγνωσης.

Άρθρο 5 παράγραφος 2
"Όλοι όσοι βρίσκονται στην Eλληνική Eπικράτεια απολαμβάνουν την απόλυτη προστασία της ζωής, της τιμής και της ελευθερίας τους, χωρίς διάκριση εθνικότητας, φυλής, γλώσσας και θρησκευτικών ή πολιτικών πεποιθήσεων. (...) "

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 49281
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Υπουργείο Μετανάστευσης: Επιδότηση έως 1.590 ευρώ το μήνα για τους ασυνόδευτους ανηλίκους άνω των 16

Δημοσίευση από Kauldron » 09 Μαρ 2020, 15:09

Την αύξηση των θέσεων φιλοξενίας ασυνόδευτων ανηλίκων ανακοίνωσε ο Ν. Μηταράκης
https://www.real.gr/politiki/arthro/tin ... is-617395/

Κι εκεί που πάς να πείς μια καλή κουβέντα...
Αλιόσα έγραψε:
14 Μάιος 2024, 14:52
Μια φορά ριξαμε για πλάκα και αβολιδωτο, τοσο αρχιδια ειχαμε.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41168
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Υπουργείο Μετανάστευσης: Επιδότηση έως 1.590 ευρώ το μήνα για τους ασυνόδευτους ανηλίκους άνω των 16

Δημοσίευση από Αρίστος » 09 Μαρ 2020, 17:08

Αυτα διαβασα σημερα ειναι λεφτα που τα πληρωνουμε εμεις και οχι η ΕΕ.

.

Άβαταρ μέλους
Αίγαγρος
Δημοσιεύσεις: 6094
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:33

Re: Υπουργείο Μετανάστευσης: Επιδότηση έως 1.590 ευρώ το μήνα για τους ασυνόδευτους ανηλίκους άνω των 16

Δημοσίευση από Αίγαγρος » 09 Μαρ 2020, 18:32

Η καγκελάριος υπενθύμισε ότι χθες το βράδυ ο κυβερνητικός συνασπισμός στο Βερολίνο αποφάσισε να υποδεχθεί 1000-1.500 ανήλικους πρόσφυγες από τις πλέον ευάλωτες ομάδες και κάτω των 14 ετών, που αυτήν τη στιγμή βρίσκονται σε ελληνικά camps.
https://www.kathimerini.gr/1068293/arti ... metanastes

από τη σημερινή επίσκεψη του Πρωθυπουργού στο Βερολίνο ^
μια χαρά χειρίζεται την όλη κατάσταση προς το παρόν, υπέρ της χώρας μας. Και ευτυχώς για τα μικρά παιδιά που φεύγουν από τα camps.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών