Ανοίξτε οργανωμένα τη μετανάστευση ολιγόνοες-η χώρα αργοσβήνει

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25557
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Ανοίξτε οργανωμένα τη μετανάστευση ολιγόνοες-η χώρα αργοσβήνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 19 Ιουν 2020, 10:43

Μηχανικός έγραψε:
19 Ιουν 2020, 08:14
Αφού πρώτα οι αριστεροί καί οι φιλελέδες έκανα ότι μπορούσαν για να διαλύσουν το θεσμό της οικογένειας, μετά ήρθε η ώρα να ζητήσουν εποικισμό της Ελλάδος από ασιάτες και αφρικανούς.
Ουστ ρε.
Εσυ δεξιουλι ποσα παιδια εχεις κανει για να σωσεις το εθνος;

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8460
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Ανοίξτε οργανωμένα τη μετανάστευση ολιγόνοες-η χώρα αργοσβήνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 19 Ιουν 2020, 11:21

Maspoli έγραψε:
19 Ιουν 2020, 08:07
Γιγαντώνεται το δημογραφικό πρόβλημα στην Ελλάδα. Όλο και πιο γηρασμένος ο πληθυσμός της χώρας.

https://www.newsit.gr/oikonomia/zoferi- ... s/3052801/
Ας ειναι, δεν εγινε κατι. Θα λυθει μονο του το προβλημα σε μερικα χρονια, οπου οι παλαιοτερες γενιες θα αποδημησουν.

Με την αρθροα εισαγωγη μεταναστων, το μονο που θα καταφερουμε ειναι να δημιουργησουμε κοινωνιες 2 και 3 ταχυτητων.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ανοίξτε οργανωμένα τη μετανάστευση ολιγόνοες-η χώρα αργοσβήνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 19 Ιουν 2020, 11:26

nemo έγραψε:
19 Ιουν 2020, 10:42
Να πει κάποιος που ακριβώς έχουμε συμφερον απο την μεταναστευση -οχι εξήγηση του τυπου μπλε μπουμπη
αν βρεθεί κάποιος να μου το εξηγήσει έχει από μένα ένα ολόκληρο εκατομμύριο ευρά στον λογαριασμό του
Εξαρτάται απο τη μετανάστευση. Οταν πχ μια χωρα σαν τη Γερμανία εισάγει εργατικό δυναμικό απο τη νότια Ευρώπη το οποιο ειναι εξειδικευμένο, γιατροι, μηχανικοι κτλ, έχει κερδος διπλό. 1, βελτιώνει τα δημογραφικά της δεδομένα, μια και προκειται περί γερασμενης χώρας, οι νοτιοι θα πανε εκει να δουλέψουν κ να παραγουν πλούτο, θα πληρώνουν φορους, συνταξεις για τους γέρους κτλ, κ 2, εχει αποκτησει εξειδικευμένο προσωπικό τζαμπα, ενω εσυ εχεις επενδύσει σ αυτον, πλήρωνες σα μαλακας (σαν κοινωνία εννοω) να τον σπουδάσεις (το λεγόμενο brain drain με απλα λόγια).

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9756
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Ανοίξτε οργανωμένα τη μετανάστευση ολιγόνοες-η χώρα αργοσβήνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 19 Ιουν 2020, 11:34

Πρέπει να φέρουμε πολλές Κινέζες για να καταλάβει ο έλληνας τι εστί γυναίκα. Ερωτικές, εργατικές, πρακτικές. Όταν υπάρχει πρόβλημα θα εργαστούν για να το λύσουν. Οι ελληνίδες μεγάλωσαν σαν πριγκίπισσες και διακατέχονται από αναβλητικότητα και μια αόριστη αίσθηση ότι όλοι πρέπει να τις υπηρετούν. Μιλώ εκ πείρας. Έχω ζευτεί σαν μουλάρι για να οργώσω το σκληρό χώμα της ελληνίδας γυναίκας. Είμαστε όλοι ζεμένοι. Στην προσπάθεια μας να τις ευχαριστήσουμε χάνουμε τον εαυτό μας και εκφυλιζόμαστε.

Άβαταρ μέλους
oldjedi
Δημοσιεύσεις: 1929
Εγγραφή: 20 Αύγ 2018, 23:20
Phorum.gr user: oldjedi

Re: Ανοίξτε οργανωμένα τη μετανάστευση ολιγόνοες-η χώρα αργοσβήνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από oldjedi » 19 Ιουν 2020, 11:38

:)

Και ομως ...
Υπαρχουν και τετοιοι "Ελληνες" στην Ελλαδα και αναφερομαι στον Maspoli...

:wave:
Εξεστι , αριστεροις , ασχημονειν

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ανοίξτε οργανωμένα τη μετανάστευση ολιγόνοες-η χώρα αργοσβήνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 19 Ιουν 2020, 11:43

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
19 Ιουν 2020, 11:34
Πρέπει να φέρουμε πολλές Κινέζες για να καταλάβει ο έλληνας τι εστί γυναίκα. Ερωτικές, εργατικές, πρακτικές. Όταν υπάρχει πρόβλημα θα εργαστούν για να το λύσουν. Οι ελληνίδες μεγάλωσαν σαν πριγκίπισσες και διακατέχονται από αναβλητικότητα και μια αόριστη αίσθηση ότι όλοι πρέπει να τις υπηρετούν. Μιλώ εκ πείρας. Έχω ζευτεί σαν μουλάρι για να οργώσω το σκληρό χώμα της ελληνίδας γυναίκας. Είμαστε όλοι ζεμένοι. Στην προσπάθεια μας να τις ευχαριστήσουμε χάνουμε τον εαυτό μας και εκφυλιζόμαστε.
Εγω ειμαι ευχαριστημένος απο την ελληνιδα γυναικα μου :102:

Μια χαρα με φροντιζει κ μου πλενει τα σώβρακα κ μου μαγειρεύει κ φροντιζει κ το παιδι. Το λες κ ζωαρα, αμα πλύνω κ κανα πιατο μου λεει κ ευχαριστώ :102:

Άβαταρ μέλους
ζιτανιτα
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 23 Ιαν 2020, 19:51

Re: Ανοίξτε οργανωμένα τη μετανάστευση ολιγόνοες-η χώρα αργοσβήνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ζιτανιτα » 19 Ιουν 2020, 11:46

Γιατί έχουμε κάνει κανένα συμβόλαιο ότι θα πρέπει να είμαστε 10εκ ακατέβατα; Ας πάμε και στα 8-7 στην ανάγκη. Ή δεν μπορούμε να υιοθετήσουμε πολιτικές για την αύξηση του Ελληνικού πληθυσμού; Πρέπει να φέρουμε ξένους ντε και καλά; Πάντως, με ένα γρήγορο ψάξιμο, η Σιγκαπούρη έχει τα μαύρα της τα χάλια σε αυτόν τον τομέα, ας τους πείσουμε να μας στείλουν τις γυναίκες και αυτοί ας το κλείσουν το μαγαζί.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9756
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Ανοίξτε οργανωμένα τη μετανάστευση ολιγόνοες-η χώρα αργοσβήνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 19 Ιουν 2020, 11:55

EKPLIKTIKOS έγραψε:
19 Ιουν 2020, 11:43
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
19 Ιουν 2020, 11:34
Πρέπει να φέρουμε πολλές Κινέζες για να καταλάβει ο έλληνας τι εστί γυναίκα. Ερωτικές, εργατικές, πρακτικές. Όταν υπάρχει πρόβλημα θα εργαστούν για να το λύσουν. Οι ελληνίδες μεγάλωσαν σαν πριγκίπισσες και διακατέχονται από αναβλητικότητα και μια αόριστη αίσθηση ότι όλοι πρέπει να τις υπηρετούν. Μιλώ εκ πείρας. Έχω ζευτεί σαν μουλάρι για να οργώσω το σκληρό χώμα της ελληνίδας γυναίκας. Είμαστε όλοι ζεμένοι. Στην προσπάθεια μας να τις ευχαριστήσουμε χάνουμε τον εαυτό μας και εκφυλιζόμαστε.
Εγω ειμαι ευχαριστημένος απο την ελληνιδα γυναικα μου :102:

Μια χαρα με φροντιζει κ μου πλενει τα σώβρακα κ μου μαγειρεύει κ φροντιζει κ το παιδι. Το λες κ ζωαρα, αμα πλύνω κ κανα πιατο μου λεει κ ευχαριστώ :102:
Εντάξει όλα αυτά. Είναι όμως ωραία η γυναίκα σας κύριε;

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 49106
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Ανοίξτε οργανωμένα τη μετανάστευση ολιγόνοες-η χώρα αργοσβήνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 19 Ιουν 2020, 11:59

Καμία μετανάστευση.
Να δοθούν κίνητρα στους ΕΛΛΗΝΕΣ να κάνουν περισσότερα παιδιά.
Κάθε χρόνο έχουμε ρεκόρ αμβλώσεων. Αυτές αν δεν γίνονταν, δε θα υπήρχε δημογραφικό.
Κίνητρα και απαγόρευση των αμβλώσεων.
Αλιόσα έγραψε:
14 Μάιος 2024, 14:52
Μια φορά ριξαμε για πλάκα και αβολιδωτο, τοσο αρχιδια ειχαμε.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9756
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Ανοίξτε οργανωμένα τη μετανάστευση ολιγόνοες-η χώρα αργοσβήνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 19 Ιουν 2020, 12:07

Δεν χρειάζονται περισσότερα παιδιά οι έλληνες. Η υπογεννητικότητα πρέπει να επεκταθεί και σε άλλα κράτη. Ιδιαίτερα στα μουσουλμανικά κράτη πρέπει να υπάρξει αυστηρός έλεγχος γεννήσεων. Η γη δεν αντέχει τόσο κόσμο κύριοι.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17609
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Ανοίξτε οργανωμένα τη μετανάστευση ολιγόνοες-η χώρα αργοσβήνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 19 Ιουν 2020, 12:10

Leporello έγραψε:
19 Ιουν 2020, 09:42
Βασικό πρόβλημα είναι ότι δεν θέλουν οι Βιετναμέζοι να έλθουν. Γενικώς, πέρασε η εποχή που μπορούσε να γίνει μαζική είσοδος Ευρωπαίων (Αλβανών, Βουλγάρων, Ρουμάνων, Πολωνών) γιατί οι χώρες αυτές προόδευσαν. Ομοίως και οι πρώτοι Σύροι που έφθασαν στην Ελλάδα (Μουσουλμάνοι ή Χριστιανοί, αδιάφορο) ήταν άνθρωποι με ικανότητες, που θα θέλαμε να μείνουν στην Ελλάδα. Ομως αυτοί προτιμούσαν να πάνε στην Γερμανία.

Αρα, τι μένει τώρα; Ο κατιμάς, αθρώα είσοδος ανεξέλεγκτων Πακιστανών, Αφγανών κ.λ.π. Αυτοί καλό είναι να εμποδισθούν και αντ'αυτού τουλάχιστον να νομιμοποιηθούν αυτοί που είναι ήδη στην Ελλάδα. Να αποκτήσουν ταυτότητες, ΑΦΜ, να πληρώνουν ασφαλιστικές εισφορές και βλέπουμε γιά το μέλλον.
Άμα υπάρχει θέληση και προγραμματισμός, όλα γίνονται.

Υπάρχουν πάντως αρκετοί κόπτες Αιγύπτιοι (ορισμένοι μάλιστα με ικανοποιητικές σπουδές) και ακόμα περισσότεροι Αιθίοπες (για λιγότερο εξειδικευμένες εργασίες) που θα μπορούσαμε να φέρουμε.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17609
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Ανοίξτε οργανωμένα τη μετανάστευση ολιγόνοες-η χώρα αργοσβήνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 19 Ιουν 2020, 12:12

oldjedi έγραψε:
19 Ιουν 2020, 11:38
:)

Και ομως ...
Υπαρχουν και τετοιοι "Ελληνες" στην Ελλαδα και αναφερομαι στον Maspoli...

:wave:
Κι όμως υπάρχουν και τέτοιοι συνταξιούχοι στην Ελλάδα. Σε σένα oldjedi αναφέρομαι

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14906
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Ανοίξτε οργανωμένα τη μετανάστευση ολιγόνοες-η χώρα αργοσβήνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 19 Ιουν 2020, 12:13

ζιτανιτα έγραψε:
19 Ιουν 2020, 11:46
Γιατί έχουμε κάνει κανένα συμβόλαιο ότι θα πρέπει να είμαστε 10εκ ακατέβατα; Ας πάμε και στα 8-7 στην ανάγκη.
:smt023
Αν το μαγαζί δεν είναι Ελ ας κλείσει.

Όσοι καβλώνουν με κινέζες πρέπει να τους τις φέρουμε με bulker ;
Πλέρωσε κύριέ μου και γάμα το μονί που σε ανάβει.
Άντε και πάαινε στην Κίνα
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Philip Mortimer
Δημοσιεύσεις: 8896
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 16:22

Re: Ανοίξτε οργανωμένα τη μετανάστευση ολιγόνοες-η χώρα αργοσβήνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Philip Mortimer » 19 Ιουν 2020, 12:45

Maspoli έγραψε:
19 Ιουν 2020, 08:07
Γιγαντώνεται το δημογραφικό πρόβλημα στην Ελλάδα. Όλο και πιο γηρασμένος ο πληθυσμός της χώρας.

https://www.newsit.gr/oikonomia/zoferi- ... s/3052801/
Είναι επιτακτική ανάγκη η ένταξη μεταναστών.

Ο αριθμος των γεννήσεων είναι τραγικός παρά το ότι συμπεριλαμβάνονται σε αυτές οι γεννήσεις όχι απλώς από τους μη Έλληνες πολίτες νόμιμους μετανάστες αλλά ακόμα και από τους παρατυπους μετανάστες.

Άβαταρ μέλους
oldjedi
Δημοσιεύσεις: 1929
Εγγραφή: 20 Αύγ 2018, 23:20
Phorum.gr user: oldjedi

Re: Ανοίξτε οργανωμένα τη μετανάστευση ολιγόνοες-η χώρα αργοσβήνει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από oldjedi » 19 Ιουν 2020, 12:48

Maspoli έγραψε:
19 Ιουν 2020, 12:12
oldjedi έγραψε:
19 Ιουν 2020, 11:38


Και ομως ...
Υπαρχουν και τετοιοι "Ελληνες" στην Ελλαδα και αναφερομαι στον Maspoli...
Κι όμως υπάρχουν και τέτοιοι συνταξιούχοι στην Ελλάδα. Σε σένα oldjedi αναφέρομαι
:)

Και βεβαια αγαπητε ... υπαρχουν αυτοι οι συνταξιουχοι που λες οι οποιοι δημιουργησαν οικογενειες , γεννησαν παιδια , τα σπουδασαν και δουλεψαν 40 χρονια για να εχουν μια αξιοπρεπη συνταξη ...
Ευτυχως που υπαρχουν και αυτοι ...

:wave:
Εξεστι , αριστεροις , ασχημονειν

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών