Καλαμάτα: "Ευπαθείς" έβαλαν μπετζίνα και δε πληρώσανε

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Καλαμάτα: "Ευπαθείς" έβαλαν μπετζίνα και δε πληρώσανε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 12 Δεκ 2022, 22:27

Karambabas έγραψε:
12 Δεκ 2022, 22:02
Otto Weininger έγραψε:
12 Δεκ 2022, 21:52
Karambabas έγραψε:
12 Δεκ 2022, 13:46
Και μετά ο επόμενος θα πετάξει στο χαντάκι τα παιδιά του άλλου, που μετά ο άλλος θα συλλάβει τον επόμενο και θα παρακαλά να τον πυροβολήσει, και μετά τα παιδιά του παρακαλεμένου θα βρουν χαντάκι, και μετά ο Barzini θα τους καλέσει όλους και θα πει ο πρώτος, Πώς φτάσαμε ως εδώ; Ο γιος μου κρύβεται στο Ζεφύρι για τη γνωστή υπόθεση. Αν βρεθεί να παρακαλάει να τον πυροβολήσουν... Οτιδήποτε ασύμμετρο προκαλεί κάτι ασύμμετρο. Για να πυροβολήσει μπάτσος πρέπει να παίζει σοβαρή απειλή, όχι κλέψιμο κότας.
Αυτό συζητάμε.
Δεν έχει να κάνει με το κλέψιμο κότας ή τσίχλας αλλά με το γεγονός ότι δεν σταματάει στο κάλεσμα της αστυνομίας, τρέχει σαν παλαβός, εμβολιζει και γενικά μετατρέπεται σε δημόσιο κίνδυνο εν δυνάμει φονιά.

Στην Αμερική δεν θα το συζητούσαμε καν.

Υγ: Καλώς ήλθες και πάλι!
Σε ευχαριστώ, να είσαι καλά.
Νομίζω πως δεν είμαστε ΗΠΑ. Ή έχουμε άλλο σύστημα, ή όχι. Προσωπικά θεωρώ πως σε παραβατική συμπεριφορά που δεν έχει να κάνει με ενέργεια εγκληματική, ο πυροβολισμός είναι ασύμμετρος. Τώρα, ας πει η Δικαιοσύνη.
Απλά, τεχνικά σημειώνω ότι "εγκληματική ενέργεια" είναι στο νομικό μας δίκαιο "κάθε καταλογιστέα άδικη πράξη".
Ξέρω ότι συνήθως νομίζουμε πως γράφουμε κάτι το φοβερό με τον όρο "εγκληματική ενέργεια" αλλά εξ ορισμού αφορά κάθε είδους παράνομη δραστηριότητα που μπορείς να σκεφτείς.

Ήταν τεχνική υποσημείωση που δεν αλλοιώνει το ποστ σου.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10093
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Καλαμάτα: "Ευπαθείς" έβαλαν μπετζίνα και δε πληρώσανε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 12 Δεκ 2022, 22:39

EKPLIKTIKOS έγραψε:
12 Δεκ 2022, 22:08
Karambabas έγραψε:
12 Δεκ 2022, 22:02
Προσωπικά θεωρώ πως σε παραβατική συμπεριφορά που δεν έχει να κάνει με ενέργεια εγκληματική, ο πυροβολισμός είναι ασύμμετρος. Τώρα, ας πει η Δικαιοσύνη.
Προφανώς το 20αρικο που έκλεψε ο γύφτος είναι πταισμα. Αλλά δεν τον πυροβόλησαν επειδή έκλεψε ένα 20αρικο. Δεν πυροβολήθηκε στο πλαίσιο της απόδοσης δικαιοσύνης. Πυροβολήθηκε στην καταδίωξη.
Και τον (κατα)δίκασαν.
Ο γύφτος έτρεχε επειδή τον κυνηγούσαν. Δεν κυνηγούσε ο γύφτος τους μπάτσους, κι επειδή πήγε να τους εμβολίσει-πατήσει-σκοτώσει ξερωγω, τον πυροβόλησαν.
Και ανάμεσα στα δύο: να τον αφήσουν να φύγει και στο να το σκοτώσουν, ένας φυσιολογικός άνθρωπος θα επέλεγε το πρώτο χωρίς δεύτερη σκέψη.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10093
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Καλαμάτα: "Ευπαθείς" έβαλαν μπετζίνα και δε πληρώσανε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 12 Δεκ 2022, 22:44

nostromos έγραψε:
12 Δεκ 2022, 15:41
vagabondo έγραψε:
12 Δεκ 2022, 10:44
Otto Weininger έγραψε:
12 Δεκ 2022, 07:26


Αν γίνει αυτό, δεν ξέρω αν θα πυροβολήσουν όποιον κλέψει βενζίνη, αλλά σίγουρα θα κυνηγήσουν (και θα βρουν) αυτόν που σκότωσε τα παιδιά και τα έριξε σε χαντάκι. Μετά θα παρακαλεί να τον πυροβολήσουν.
Ο φονιάς θα είναι καρκινοπαθείς στο τελευταία στάδιο ή κανένας άλλος αναλώσιμος. Τα παιδιά θα αναστηθούν όμως μετά;
τι αρρωστημενα πραγματα γραφεις ρε φιλε ...?
Η μαφία είναι αρρώστια, εχθρέ....
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Καλαμάτα: "Ευπαθείς" έβαλαν μπετζίνα και δε πληρώσανε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 12 Δεκ 2022, 22:46

vagabondo έγραψε:
12 Δεκ 2022, 22:39

Και ανάμεσα στα δύο: να τον αφήσουν να φύγει και στο να το σκοτώσουν, ένας φυσιολογικός άνθρωπος θα επέλεγε το πρώτο χωρίς δεύτερη σκέψη.
Ιδανικά να τον πιάσουν και να τον οδηγήσουν στη δικαιοσύνη. Αλλά σε μια καταδίωξη (η οποία θέτει και εμάς τους απλούς πολίτες σε κίνδυνο) πολλά μπορούν να πάνε στραβά.

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12512
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Καλαμάτα: "Ευπαθείς" έβαλαν μπετζίνα και δε πληρώσανε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 13 Δεκ 2022, 12:58

Karambabas έγραψε:
12 Δεκ 2022, 13:49
Εγώ το έχω πει, βέβαια, αν μου πυροβολούσαν το παιδί, θα ήμουν απάνθρωπα ασύμμετρος, αλλά αν το παιδί μου έκλεβε και βενζίνη, θα ήμουν απάνθρωπα κακός πατέρας.

εχω την υποψια ομως οτι ο πατερας του ρομα μαλλον περηφανος θα ηταν που το βλασταρι του εβαλε βενζινη χωρις να πληρωσει :102::102::102:
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών