Ιδιωτικά Πανεπιστήμια

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14437
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Ιδιωτικά Πανεπιστήμια

Δημοσίευση από southern » 17 Δεκ 2023, 21:14

ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Δεκ 2023, 21:08
southern έγραψε:
17 Δεκ 2023, 20:55
Θα σταματήσει σημαντικά η διαρροή συναλλαγματος στο εξωτερικό. Και θα μπορέσουμε να εισάγουμε φοιτητές στην Ελλάδα που θα φέρουν εισροή συναλλαγματος.
Ποιο συνάλλαγμα ρε southern; Σε φοιτητές από χώρες εκτός εε, αναφέρεσαι; :lol:
Ναι σε αυτούς αναφέρομαι. Τους συμφέρουν περισσότερο απο οικονομικής άποψης οι σπουδές σε παράρτημα πανεπιστημίου στην Ελλάδα πάρα να πάνε ΗΠΑ ή ΗΒ.
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 16149
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Ιδιωτικά Πανεπιστήμια

Δημοσίευση από Οργισμένος » 17 Δεκ 2023, 21:14

nostromos έγραψε:
17 Δεκ 2023, 20:40
Parrot έγραψε:
17 Δεκ 2023, 20:38
nostromos έγραψε:
17 Δεκ 2023, 20:33


αυτό είναι ένα άλλο αρνητικό σημείο...δεν υπάρχει εντελώς καμία σύνδεση εκπαίδευσης αγοράς εργασίας...αν είναι να ξοδεύουμε ως κοινωνία χρήμα για να σπουδάζει γιατρός τζάμπα στην Ελλάδα για να βρει δουλειά στην Αγγλία κάτι κάνουμε λαθος
Το ότι έχουμε τον διπλάσιο αριθμό πανεπιστημίων από Δανία ή Ολλανδία, μόνο και μόνο για γίνουν όλοι φιλόλογοι και δικηγόροι, σου λέει κάτι..;
μου λέει ότι ο πανεπιστημιακός χώρος έχει δυνατή συντεχνία για να βολεύει καθηγητές...
Αααα δεν παει ετσι, σε μια οικονομια που δεν παραγει , θα εχεις πλεονασμα μηχανικων και συναφων ειδικοτητων που να κτυπας τον κωλο σου κατω.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

zteo
Δημοσιεύσεις: 10655
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Ιδιωτικά Πανεπιστήμια

Δημοσίευση από zteo » 17 Δεκ 2023, 21:15

southern έγραψε:
17 Δεκ 2023, 20:55
Θα σταματήσει σημαντικά η διαρροή συναλλαγματος στο εξωτερικό. Και θα μπορέσουμε να εισάγουμε φοιτητές στην Ελλάδα που θα φέρουν εισροή συναλλαγματος.
Τόσα χρόνια που τα κολέγια λειτουργούν ως ιδιωτικά πανεπιστήμια είδες καμία εισαγωγή φοιτητών που δεν πήραμε πρέφα εμείς?
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 16149
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Ιδιωτικά Πανεπιστήμια

Δημοσίευση από Οργισμένος » 17 Δεκ 2023, 21:16

Ωχ, η Ελλαδα θα αντιγραψει μετα απο 300 χρονια κατι που υπαρχει στον πολιτισμενο πρωτο κόσμο
ΩΩΩΩΩΩΩΩωωω δυστυχια μας!!!!!!
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71466
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ιδιωτικά Πανεπιστήμια

Δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Δεκ 2023, 21:17

Cecily Anne έγραψε:
17 Δεκ 2023, 21:02
ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Δεκ 2023, 20:59
nostromos έγραψε:
17 Δεκ 2023, 20:39
κανένα χαρτί δεν είναι αρκετό στον ιδιωτικό τομέα...για να σε προσλάβουν σε εταιρία αιχμής θα περάσεις 10 τεστ και συνεντεύξεις...το πτυχίο είναι το ελαχιστο
Εξαρτάται από το αντικείμενο σπουδών και τη θέση ευθύνης αλλά όντως ισχύει αυτό που λες. Συνήθως τα ψηλά πόστα κλείνουν με μεταγραφές. Κατά τα άλλα, από σεμινάρια εξειδίκευσης σε συγκεκριμένα πρότζεκτς στις μεγάλες εταιρίες, άλλο τίποτα. Και δεν αναφέρομαι σε χαλαρωτικά σκ.
Για να ξεκινήσεις κάπως θες μέσο ή προϋπηρεσία. Για να κάνεις προϋπηρεσία θες πρακτική. Για να κάνεις πρακτική θες το χαρτί ή μέσο.
Ε ναι, το θέμα είναι πόσο θα πληρώνεσαι για να κάνεις πρακτική και να αποκτήσεις προϋπηρεσία. Γιατί άλλο η προϋπηρεσία γενικώς και αορίστως και άλλο η εξειδίκευση σε κάποιον συγκεκριμένο τομέα, έτσι δεν είναι;

Αναφέρομαι σε φάσεις που έχεις χαρτί αλλά δεν έχεις μέσο. Στην τελική, ακόμη και στα μέσα παίζουν άτυποι τίτλοι. Δεν είναι όλα τα μέσα το ίδιο.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 24127
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Ιδιωτικά Πανεπιστήμια

Δημοσίευση από nostromos » 17 Δεκ 2023, 21:18

Οργισμένος έγραψε:
17 Δεκ 2023, 21:14
nostromos έγραψε:
17 Δεκ 2023, 20:40
Parrot έγραψε:
17 Δεκ 2023, 20:38

Το ότι έχουμε τον διπλάσιο αριθμό πανεπιστημίων από Δανία ή Ολλανδία, μόνο και μόνο για γίνουν όλοι φιλόλογοι και δικηγόροι, σου λέει κάτι..;
μου λέει ότι ο πανεπιστημιακός χώρος έχει δυνατή συντεχνία για να βολεύει καθηγητές...
Αααα δεν παει ετσι, σε μια οικονομια που δεν παραγει , θα εχεις πλεονασμα μηχανικων και συναφων ειδικοτητων που να κτυπας τον κωλο σου κατω.
ναι όμως εδώ έχεις πλεόνασμα όχι μόνο μηχανικών αλλά γιατρών, δικηγόρων κτλ ...όχι μόνο σε παραγωγικούς τομεις δηλαδή
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 24127
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Ιδιωτικά Πανεπιστήμια

Δημοσίευση από nostromos » 17 Δεκ 2023, 21:19

Οργισμένος έγραψε:
17 Δεκ 2023, 21:16
Ωχ, η Ελλαδα θα αντιγραψει μετα απο 300 χρονια κατι που υπαρχει στον πολιτισμενο πρωτο κόσμο
ΩΩΩΩΩΩΩΩωωω δυστυχια μας!!!!!!
σωστο
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7104
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Ιδιωτικά Πανεπιστήμια

Δημοσίευση από Parrot » 17 Δεκ 2023, 21:21

Οργισμένος έγραψε:
17 Δεκ 2023, 21:13
Parrot έγραψε:
17 Δεκ 2023, 20:44
Άμα πάτε σε ενα πανεπιστήμιο του εξωτερικού και τους πείτε ότι "δεν προσφέρετε υψηλού επιπέδου εκπαίδευση διότι ο φοιτητής εξαγοράζει το πτυχίο του εφόσον πληρώνει δίδακτρα", το πιθανότερο είναι να μην μπορέσουν να καλέσουν την ασφάλεια του πανεπιστημίου να σας πετάξει έξω γιατί θα έχουν πέσει στο πάτωμα απ' τα γέλια..
Ε δεν ειναι παντα ετσι . Εχει και χαλια ιδρυματα εξω που απλα καποιοι αγοραζουν το πτυχιο τους. Λιγους γιατρους και δασκαλους εχομε στην Ελλαδα που αγορασανε πτυχιο απο ανατολικη ευρωπη;;;
Αναφέρομαι αποκλειστικά για πανεπιστήμια που είναι στον δυτικό κόσμο..

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20420
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ιδιωτικά Πανεπιστήμια

Δημοσίευση από Cecily Anne » 17 Δεκ 2023, 21:26

ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Δεκ 2023, 21:17
Cecily Anne έγραψε:
17 Δεκ 2023, 21:02
ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Δεκ 2023, 20:59


Εξαρτάται από το αντικείμενο σπουδών και τη θέση ευθύνης αλλά όντως ισχύει αυτό που λες. Συνήθως τα ψηλά πόστα κλείνουν με μεταγραφές. Κατά τα άλλα, από σεμινάρια εξειδίκευσης σε συγκεκριμένα πρότζεκτς στις μεγάλες εταιρίες, άλλο τίποτα. Και δεν αναφέρομαι σε χαλαρωτικά σκ.
Για να ξεκινήσεις κάπως θες μέσο ή προϋπηρεσία. Για να κάνεις προϋπηρεσία θες πρακτική. Για να κάνεις πρακτική θες το χαρτί ή μέσο.
Ε ναι, το θέμα είναι πόσο θα πληρώνεσαι για να κάνεις πρακτική και να αποκτήσεις προϋπηρεσία. Γιατί άλλο η προϋπηρεσία γενικώς και αορίστως και άλλο η εξειδίκευση σε κάποιον συγκεκριμένο τομέα, έτσι δεν είναι;

Αναφέρομαι σε φάσεις που έχεις χαρτί αλλά δεν έχεις μέσο. Στην τελική, ακόμη και στα μέσα παίζουν άτυποι τίτλοι. Δεν είναι όλα τα μέσα το ίδιο.
Τώρα δεν ξέρω τι παίζει, στην εποχή μου πήραμε στη σχολή κάτι ψίχουλα στην υποχρεωτική πρακτική, μετά τσάμπα εργασία και εκμετάλλευση!
Κοίτα, αν είχα δική μου δουλειά, θα έπαιρνα κάποιον με μέσο σαφώς και ας ακούγεται παράλογο. Με ποια έννοια το λέω. Κάποιος μου εγγυάται ότι προσλαμβάνω μη ψυχοπαθη. Εγώ στις οποιες δουλειές μέχρι σήμερα κατάλαβα ότι αν δεν πέσεις σε ψυχοπαθή, όλοι οι άλλοι λίγο έως πολύ με λίγη ευγένεια και σεβασμό, μαθαίνουν τα απαραίτητα.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71466
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ιδιωτικά Πανεπιστήμια

Δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Δεκ 2023, 21:27

southern έγραψε:
17 Δεκ 2023, 21:14
ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Δεκ 2023, 21:08
southern έγραψε:
17 Δεκ 2023, 20:55
Θα σταματήσει σημαντικά η διαρροή συναλλαγματος στο εξωτερικό. Και θα μπορέσουμε να εισάγουμε φοιτητές στην Ελλάδα που θα φέρουν εισροή συναλλαγματος.
Ποιο συνάλλαγμα ρε southern; Σε φοιτητές από χώρες εκτός εε, αναφέρεσαι; :lol:
Ναι σε αυτούς αναφέρομαι. Τους συμφέρουν περισσότερο απο οικονομικής άποψης οι σπουδές σε παράρτημα πανεπιστημίου στην Ελλάδα πάρα να πάνε ΗΠΑ ή ΗΒ.
Για πες κάποια παραδείγματα. Και ποιους θα συνέφερε περισσότερο να πλήρωναν για τις χαρές της δημόσιας τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στην Ελλάδα. Και φυσικά δεν αναφέρομαι σε υποτροφίες. Ξέρεις πολλούς Έλληνες που αρνήθηκαν υποτροφίες στις ΗΠΑ ή το ΗΒ; :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
esu
Δημοσιεύσεις: 1619
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2018, 16:08

Re: Ιδιωτικά Πανεπιστήμια

Δημοσίευση από esu » 17 Δεκ 2023, 21:34

Μπορεί κάποιος να μου αναλύσει τα pros & cons επιγραμματικά και αντικειμενικά, γιατί δεν έχω σαφή άποψη για το θέμα και είμαι προς το παρών ουδέτερος;
Nandros έγραψε:
09 Ιουν 2024, 15:48
Αυτή την στιγμή το Ισραήλ μειώνει το πλήθος των ισλαμιστών. Κάτι καλό είναι αυτό.
.

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14437
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Ιδιωτικά Πανεπιστήμια

Δημοσίευση από southern » 17 Δεκ 2023, 21:38

ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Δεκ 2023, 21:27
southern έγραψε:
17 Δεκ 2023, 21:14
ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Δεκ 2023, 21:08


Ποιο συνάλλαγμα ρε southern; Σε φοιτητές από χώρες εκτός εε, αναφέρεσαι; :lol:
Ναι σε αυτούς αναφέρομαι. Τους συμφέρουν περισσότερο απο οικονομικής άποψης οι σπουδές σε παράρτημα πανεπιστημίου στην Ελλάδα πάρα να πάνε ΗΠΑ ή ΗΒ.
Για πες κάποια παραδείγματα. Και ποιους θα συνέφερε περισσότερο να πλήρωναν για τις χαρές της δημόσιας τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στην Ελλάδα. Και φυσικά δεν αναφέρομαι σε υποτροφίες. Ξέρεις πολλούς Έλληνες που αρνήθηκαν υποτροφίες στις ΗΠΑ ή το ΗΒ; :lol:
Υπάρχουν και αυτοί που δεν πάνε με υποτροφία έξω.
Μπορούμε να προσελκυσουμε φοιτητές από τη μέση ανατολή και την Αφρική.
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14437
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Ιδιωτικά Πανεπιστήμια

Δημοσίευση από southern » 17 Δεκ 2023, 21:40

Πιστεύω πως θα δοθεί και ανάσα στο Airbnb διότι για 9 μηνες το χρόνο τα διαμερίσματα θα νοικιαζονται σε ξένους φοιτητές
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71466
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ιδιωτικά Πανεπιστήμια

Δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Δεκ 2023, 21:41

Cecily Anne έγραψε:
17 Δεκ 2023, 21:26
ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Δεκ 2023, 21:17
Cecily Anne έγραψε:
17 Δεκ 2023, 21:02


Για να ξεκινήσεις κάπως θες μέσο ή προϋπηρεσία. Για να κάνεις προϋπηρεσία θες πρακτική. Για να κάνεις πρακτική θες το χαρτί ή μέσο.
Ε ναι, το θέμα είναι πόσο θα πληρώνεσαι για να κάνεις πρακτική και να αποκτήσεις προϋπηρεσία. Γιατί άλλο η προϋπηρεσία γενικώς και αορίστως και άλλο η εξειδίκευση σε κάποιον συγκεκριμένο τομέα, έτσι δεν είναι;

Αναφέρομαι σε φάσεις που έχεις χαρτί αλλά δεν έχεις μέσο. Στην τελική, ακόμη και στα μέσα παίζουν άτυποι τίτλοι. Δεν είναι όλα τα μέσα το ίδιο.
Τώρα δεν ξέρω τι παίζει, στην εποχή μου πήραμε στη σχολή κάτι ψίχουλα στην υποχρεωτική πρακτική, μετά τσάμπα εργασία και εκμετάλλευση!
Κοίτα, αν είχα δική μου δουλειά, θα έπαιρνα κάποιον με μέσο σαφώς και ας ακούγεται παράλογο. Με ποια έννοια το λέω. Κάποιος μου εγγυάται ότι προσλαμβάνω μη ψυχοπαθη. Εγώ στις οποιες δουλειές μέχρι σήμερα κατάλαβα ότι αν δεν πέσεις σε ψυχοπαθή, όλοι οι άλλοι λίγο έως πολύ με λίγη ευγένεια και σεβασμό, μαθαίνουν τα απαραίτητα.
Αυτό που έχω καταλάβει εγώ από τη δική μου εμπειρία, είναι ότι περισσότερες πιθανότητες έχει η γραμματέας του ceo, ή το δεξί χέρι ενός υψηλόβαθμου στέλεχους να αναλάβουν τη διεύθυνση ενός πόστου, ακόμη και αν δεν έχουν κάποιο σοβαρό χαρτί, παρά κάποιος νεοπροσλαμβανόμενος με περισσότερους τίτλους σπουδών στο συγκεκριμένο αντικείμενο. Αυτός θα είναι χρήσιμος ως εκτελεστής. Το αν δείξει την χ ή ψ ευελιξία, είναι άλλο θέμα. Με λίγα λόγια, δεν είναι και τόσο τεράστια η διαφορά από τη λογική και πρακτική της ανέλιξης στον ιδιωτικό τομέα από τον δημόσιο τομέα.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71466
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ιδιωτικά Πανεπιστήμια

Δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Δεκ 2023, 21:47

southern έγραψε:
17 Δεκ 2023, 21:38
ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Δεκ 2023, 21:27
southern έγραψε:
17 Δεκ 2023, 21:14

Ναι σε αυτούς αναφέρομαι. Τους συμφέρουν περισσότερο απο οικονομικής άποψης οι σπουδές σε παράρτημα πανεπιστημίου στην Ελλάδα πάρα να πάνε ΗΠΑ ή ΗΒ.
Για πες κάποια παραδείγματα. Και ποιους θα συνέφερε περισσότερο να πλήρωναν για τις χαρές της δημόσιας τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στην Ελλάδα. Και φυσικά δεν αναφέρομαι σε υποτροφίες. Ξέρεις πολλούς Έλληνες που αρνήθηκαν υποτροφίες στις ΗΠΑ ή το ΗΒ; :lol:
Υπάρχουν και αυτοί που δεν πάνε με υποτροφία έξω.
Μπορούμε να προσελκυσουμε φοιτητές από τη μέση ανατολή και την Αφρική.
Που θα ξέρουν ελληνικά, ώστε να παρακολουθούν στο χαλαρό τα μαθήματα; :lol:

Γιατί αν μη τι άλλο, οι Έλληνες που πάνε για σπουδές στο εξωτερικό, το' χουν συνήθως με τη γλώσσα της χώρας που επιλέγουν.
Gavalas for President! :grfl:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών