Τί χουνέρι έκανε ο Σούνακ στον Κούλη?

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9516
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Τί χουνέρι έκανε ο Σούνακ στον Κούλη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 29 Νοέμ 2023, 12:00

Elgin stole the marbles, Koulis Mitsotakis and Adonis Georgiadis will bring them back and punish the British thieves. Ουγκ.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41017
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τί χουνέρι έκανε ο Σούνακ στον Κούλη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Νοέμ 2023, 12:06

Isildur έγραψε:
28 Νοέμ 2023, 20:24
Otto Weininger έγραψε:
28 Νοέμ 2023, 19:44
hellegennes έγραψε:
28 Νοέμ 2023, 19:36


Δεν είμαι εγώ αυτός που λειτουργεί με κομματική γραμμή. Δεν έχω κόμμα, μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια.
Τι να το κάνω το να μην έχεις κόμμα, όταν όλη σου η κοσμοθεωρία περιγράφεται με το "θα φτιάξω κόσμο δικό μου και μέσα θα μπω" ;

Καλύτερα σε κομματική γραμμή, παρά σε εναλλακτικές πραγματικότητες.
Χαρά στο κουράγιο σου, φαρμακοτρίφτη. ΟΚ, πες με κότα ξανά αν θες, αλλά καλύτερα κότα παρά με πονοκέφαλο.
Για το κόμμα σας βρίσκετε κουράγιο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41017
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τί χουνέρι έκανε ο Σούνακ στον Κούλη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Νοέμ 2023, 12:10

Ναύτης έγραψε:
28 Νοέμ 2023, 20:53
Αν ο Έλληνας Π/Θ -ανεξάρτητα από το πρόσωπο που ενσαρκώνει τον θεσμό- είναι για σένα ένας "γύφτος" που μπορεί να τον προσβάλλει κάθε ξένος παράγοντας, τότε η χώρα είναι ένα τσαντίρ-μαχαλάς κι εμείς, οι Έλληνες, γυφτότσουρμο.
Συγγνώμη, αλλά δεν είναι ανεξάρτητο από το πρόσωπο που εκπροσωπεί τον θεσμό, αντιθέτως είναι άμεσα συνδεδεμένο. Το πρόσωπο μπορεί να εξεφτελίζει τον θεσμό. Το πρώτο πράγμα που πρέπει να σε ενδιαφέρει είναι αν αυτός προσβάλλει τον θεσμό, οπότε κατά συνέπεια θα τον προσβάλλει ο "κάθε ξένος παράγοντας" που θυμίζω ότι είναι αρχηγός κράτους.

Αν συμπεριφέρεται σαν γύφτος είναι λογικό να του συμπεριφέρονται σαν γύφτο. Εμείς προσβαλλόμαστε αλλά σε πρώτο λόγο από τον ίδιο, εμάς προσβάλλει ο Μητσοτάκης, όχι ο Σούνακ.

Θα μου πεις, ο Σούνακ προσβάλλει εμάς γιατί εμείς διαλέξαμε τον Μητσοτάκη για πρωθυπουργό, αλλά απ' αυτήν την οπτική δικαίως μάς προσβάλλει γιατί επιλέξαμε έναν κλόουν να μας εκπροσωπεί.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27567
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Τί χουνέρι έκανε ο Σούνακ στον Κούλη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 29 Νοέμ 2023, 12:20

Ενμερώθηκε και η κ. Προεδρινα για το φορολογικο νομοσχέδιο και το διπλωματικο επεισοδιο με Βρετανια.

Τωρα θα αναλαβει δράση.


Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70967
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Τί χουνέρι έκανε ο Σούνακ στον Κούλη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 29 Νοέμ 2023, 12:24

hellegennes έγραψε:
29 Νοέμ 2023, 12:10

Θα μου πεις, ο Σούνακ προσβάλλει εμάς γιατί εμείς διαλέξαμε τον Μητσοτάκη για πρωθυπουργό, αλλά απ' αυτήν την οπτική δικαίως μάς προσβάλλει γιατί επιλέξαμε έναν κλόουν να μας εκπροσωπεί.
Έχουν τεράστιο ενδιαφέρον όλα αυτά όταν μιλάμε για επιλογές όπου το αντίπαλο δέος του Μητσοτάκη ήταν ο Τσίπρας.

Γροθιά στο στομάχι.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27567
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Τί χουνέρι έκανε ο Σούνακ στον Κούλη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 29 Νοέμ 2023, 12:26

ΓΑΛΗ έγραψε:
29 Νοέμ 2023, 12:24
hellegennes έγραψε:
29 Νοέμ 2023, 12:10

Θα μου πεις, ο Σούνακ προσβάλλει εμάς γιατί εμείς διαλέξαμε τον Μητσοτάκη για πρωθυπουργό, αλλά απ' αυτήν την οπτική δικαίως μάς προσβάλλει γιατί επιλέξαμε έναν κλόουν να μας εκπροσωπεί.
Έχουν τεράστιο ενδιαφέρον όλα αυτά όταν μιλάμε για επιλογές όπου το αντίπαλο δέος του Μητσοτάκη ήταν ο Τσίπρας.
Οταν οι επιλογες σου ειναι το Τριο Στουτζες και πρεπει να διαλεξεις εναν τι κανεις?
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70967
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Τί χουνέρι έκανε ο Σούνακ στον Κούλη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 29 Νοέμ 2023, 12:27

George_V έγραψε:
29 Νοέμ 2023, 12:26
ΓΑΛΗ έγραψε:
29 Νοέμ 2023, 12:24
hellegennes έγραψε:
29 Νοέμ 2023, 12:10

Θα μου πεις, ο Σούνακ προσβάλλει εμάς γιατί εμείς διαλέξαμε τον Μητσοτάκη για πρωθυπουργό, αλλά απ' αυτήν την οπτική δικαίως μάς προσβάλλει γιατί επιλέξαμε έναν κλόουν να μας εκπροσωπεί.
Έχουν τεράστιο ενδιαφέρον όλα αυτά όταν μιλάμε για επιλογές όπου το αντίπαλο δέος του Μητσοτάκη ήταν ο Τσίπρας.
Οταν οι επιλογες σου ειναι το Τριο Στουτζες και πρεπει να διαλεξεις εναν τι κανεις?
Ρώτα τους 60κατιδες τι ψήφισαν, όχι εμένα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 29 Νοέμ 2023, 12:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14970
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Τί χουνέρι έκανε ο Σούνακ στον Κούλη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 29 Νοέμ 2023, 12:27

George_V έγραψε:
29 Νοέμ 2023, 12:20
Ενμερώθηκε και η κ. Προεδρινα για το φορολογικο νομοσχέδιο και το διπλωματικο επεισοδιο με Βρετανια.

Τωρα θα αναλαβει δράση.


Αχαχαχαχα
Πηγε να κλαφτει στην γλαστρα ο μπουλης :smt005:
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25597
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Τί χουνέρι έκανε ο Σούνακ στον Κούλη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 29 Νοέμ 2023, 12:28

George_V έγραψε:
29 Νοέμ 2023, 12:26
ΓΑΛΗ έγραψε:
29 Νοέμ 2023, 12:24


Έχουν τεράστιο ενδιαφέρον όλα αυτά όταν μιλάμε για επιλογές όπου το αντίπαλο δέος του Μητσοτάκη ήταν ο Τσίπρας.
Οταν οι επιλογες σου ειναι το Τριο Στουτζες και πρεπει να διαλεξεις εναν τι κανεις?
Οταν γινει κατι τετοιο, το συζητάμε.
Τωρα ειχες να διαλεξεις αναμεσα στον statesman Μητσοτάκη και στο τσίρκο μεντρανο


Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70967
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Τί χουνέρι έκανε ο Σούνακ στον Κούλη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 29 Νοέμ 2023, 12:33

Ενώ οι αρχηγοί των 60κατιδων θα μοίραζαν πόνο στον Σούνακ.

Πόσο πιο γελοίοι μπορείτε να γίνετε; :)
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 13189
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Τί χουνέρι έκανε ο Σούνακ στον Κούλη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 29 Νοέμ 2023, 12:39

Απαράδεκτο να μιλάτε έτσι για τον πρωθυπουργό μας
Εκφραζω την ενόχληση μου

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35247
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Τί χουνέρι έκανε ο Σούνακ στον Κούλη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 29 Νοέμ 2023, 12:39

talaipwros έγραψε:
29 Νοέμ 2023, 12:28
George_V έγραψε:
29 Νοέμ 2023, 12:26
ΓΑΛΗ έγραψε:
29 Νοέμ 2023, 12:24


Έχουν τεράστιο ενδιαφέρον όλα αυτά όταν μιλάμε για επιλογές όπου το αντίπαλο δέος του Μητσοτάκη ήταν ο Τσίπρας.
Οταν οι επιλογες σου ειναι το Τριο Στουτζες και πρεπει να διαλεξεις εναν τι κανεις?
Οταν γινει κατι τετοιο, το συζητάμε.
Τωρα ειχες να διαλεξεις αναμεσα στον statesman Μητσοτάκη και στο τσίρκο μεντρανο
Ο Μητσοτάκης καλό είναι να παραδειγματισθεί από τον πατέρα του και να μη συνεχίζει ψευδοεθνικά θέματα που δημιούργησε ο Παπανδρέου για δικές του πολιτικές σκοπιμότητες και ένα από αυτά είναι και το ζήτημα των Ελγινείων.Δεν χρειάζεται να πει δεν τα ζητάμε πια,χρειάζεται να το αφήσει το θέμα και αν θέλουν ας το συνεχίσουν αυτοί που το ξεκίνησαν.
Πρόκειται για θέμα παγίδα που το άνοιξαν μόνο και μόνο για να προκαλούν τριβές μεταξύ Ελλάδος και Βρεταννίας και θα το δεις αυτό στην επόμενη φάση.Η επόμενη φάση ίσως θα περιλαμβάνει κάποια συμφωνία για δανεισμό αορίστου χρόνου :lol: των μαρμάρων που θα την καταγγείλουν όσοι άνοιξαν το θέμα - ήδη έχουν αρχίσει από τώρα - ως προδοτική διότι δεν θα αναγνωρίζει ότι τα μάρμαρα εκλάπησαν,πράγμα που φυσικά και είναι αλήθεια αφού τα πήραν με φιρμάνι των Οθωμανών.Δεν πιστεύω ότι ακόμη και εάν αποφασίσουν οι Άγγλοι να τα δώσουν ότι θα παραδεχθούν ότι είχαν κλαπεί.
Βέβαια ο πατέρας Μητσοτάκης είχε ζήσει σε άλλη εποχή και δεν τσίμπαγε από ψευοεθνικισμούς.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Τί χουνέρι έκανε ο Σούνακ στον Κούλη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 29 Νοέμ 2023, 12:40

hellegennes έγραψε:
29 Νοέμ 2023, 12:10
Ναύτης έγραψε:
28 Νοέμ 2023, 20:53
Αν ο Έλληνας Π/Θ -ανεξάρτητα από το πρόσωπο που ενσαρκώνει τον θεσμό- είναι για σένα ένας "γύφτος" που μπορεί να τον προσβάλλει κάθε ξένος παράγοντας, τότε η χώρα είναι ένα τσαντίρ-μαχαλάς κι εμείς, οι Έλληνες, γυφτότσουρμο.
Συγγνώμη, αλλά δεν είναι ανεξάρτητο από το πρόσωπο που εκπροσωπεί τον θεσμό, αντιθέτως είναι άμεσα συνδεδεμένο. Το πρόσωπο μπορεί να εξεφτελίζει τον θεσμό. Το πρώτο πράγμα που πρέπει να σε ενδιαφέρει είναι αν αυτός προσβάλλει τον θεσμό, οπότε κατά συνέπεια θα τον προσβάλλει ο "κάθε ξένος παράγοντας" που θυμίζω ότι είναι αρχηγός κράτους.

Αν συμπεριφέρεται σαν γύφτος είναι λογικό να του συμπεριφέρονται σαν γύφτο. Εμείς προσβαλλόμαστε αλλά σε πρώτο λόγο από τον ίδιο, εμάς προσβάλλει ο Μητσοτάκης, όχι ο Σούνακ.

Θα μου πεις, ο Σούνακ προσβάλλει εμάς γιατί εμείς διαλέξαμε τον Μητσοτάκη για πρωθυπουργό, αλλά απ' αυτήν την οπτική δικαίως μάς προσβάλλει γιατί επιλέξαμε έναν κλόουν να μας εκπροσωπεί.
Γιατί συμπεριφέρθηκε σαν γύφτος ο Μητσοτάκης κι όχι οι Άγγλοι που λένε πως απαγορεύεται να γυρίσουν τα μάρμαρα Ελλάδα, αλλά μπορούν πχ να πάνε Ρωσία, όπως έγινε το 2014, είναι κάτι που δεν το καταλαβαίνω. Αν μπορείς να το εξηγήσεις λίγο.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41017
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τί χουνέρι έκανε ο Σούνακ στον Κούλη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Νοέμ 2023, 12:42

runner έγραψε:
29 Νοέμ 2023, 00:18
Και άντε πες ότι κάποια στιγμή η κυβέρνηση του ΗΒ επιστρέφει οριστικά τα ελγίνεια στην Ελλάδα και τα τοποθετήσουμε στο μουσείο της Ακρόπολης πχ.
Τι θα αλλάξει στην καθημερινότητα του απλού πολίτη; Τι θα αλλάξει αυτό στη χώρα γενικά; Ποιά η διαφορά από το να μείνουν σε μουσείο του Λονδίνου;
Πρόκειται για ένα θέμα κυριολεκτικά αδιάφορο. Ο μέσος πολίτης έχει πολύ πιο σοβαρά θέματα να ασχοληθεί από το να ασχολείται με μάρμαρα.
Το λέω ευθαρσώς και ας βγουν διάφοροι, και καλά, θιγμένοι να πουν ότι θέλουν.
Τίποτα. Θα συνεχίσουν να μην επισκέπτονται μουσεία οι Έλληνες, πράγμα που είναι εμφανές από την κατανομή των επισκέψεων. Τον χειμώνα, που πρακτικά δεν έχουμε τουρισμό, οι επισκέψεις πέφτουν στο 1/5. Στο ΗΒ είναι λίγο-πολύ σταθερές οι μηνιαίες επισκέψεις με μικρές διακυμάνσεις μέσα στον χρόνο.

Οι Έλληνες δεν θέλουν τα Ελγίνεια γιατί έχουν καούρα με την ιστορία, τα θέλουν γιατί είναι "δικά τους" και γιατί το πιπιλίζουμε το θέμα δεκαετίες τώρα.

Μπορείς να καταλάβεις πόσο ενδιαφέρον υπάρχει και πόσο καταλαβαίνει ο μέσος Έλληνας τι εννοούμε να επιστρέψουν και γιατί θεωρεί ότι πρέπει, από τις βλακείες που έλεγε ο καραγκιόζης που έχουμε για αρχηγό κράτους στην συνέντευξη του BBC.

Τον ρωτούσε η δημοσιογράφος πού θεωρεί ότι δείχνουν καλύτερα, δείχνοντας την Ακρόπολη, και ο ηλίθιος είπε ότι θα δείχνουν καλύτερα στο μουσείο της Ακρόπολης, που δεν είναι η Ακρόπολη, γιατί θα αποτελούν ενιαίο σύνολο, που δεν βγάζει κανένα νόημα γιατί θα εκτίθενται σε εσωτερικό χώρο εκτός Ακρόπολης. Ότι δηλαδή θα ρίχνεις μια ματιά στα γλυπτά και μετά θα κοιτάς από την άλλην πλευρά για να δεις την Ακρόπολη και να τα φανταστείς εκεί και αυτό κατά κάποιον τρόπο το κάνει "ενιαίο σύνολο".
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών