βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 24051
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 21 Μάιος 2024, 14:58

micmic έγραψε:
21 Μάιος 2024, 12:30
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
21 Μάιος 2024, 12:20
απλά ενώ όταν πρόκειται για ηλεκτρονικό χρήμα, η διασταύρωση των δεδομένων είναι εύκολη, εδώ στο Ελλαδιστάν ούτε αυτό το απλό πράγμα δε μπορούσαν να κάνουν και έπρεπε να εισαγάγουν μεθόδους που έχουν σχεδιαστεί για άλλους σκοπούς (σύνδεση ταμειακών κ πος) κ να τους προσαρμόσουν έτσι ώστε να γίνεται η δική τους δουλειά (διασταύρωση δεδομένων) αυτόματα, χωρίς να κάνουν τίποτα οι ίδιοι και σε βάρος των εργαζόμενων
Όπως είχα γράψει και στο σχετικό νήμα, είναι προφανέστατο ότι η συγκεκριμένη διασύνδεση ΔΕΝ έγινε για δήθεν την "καταπολέμηση της φοροδιαφυγής". Έγινε για να μαζέψουν ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ποσό από την ιδια την ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ. Αντικαταστάσεις ταμειακών, προγραμμάτων και μηχανισμών, άπειρες εργατοώρες επιβαρυνόμενες με ΦΠΑ, και άλλο ένα "παιχνιδάκι" για να παίζει ο κάθε μαλάκας υπουργός εις το διηνεκές με "τροποποιήσεις", "αναβαθμίσεις", "διασυνδέσεις" κτλ κάθε φορά που θέλει να ξεζουμίσει μικρομεσαίες επιχειρήσεις.

Η καταπολέμηση της φοροδιαφυγής στα μαγαζιά ήταν ΠΑΝΕΥΚΟΛΗ αφού ήδη διαβιβάζονταν τα στοιχεία της ταμειακής στην ΑΑΔΕ και των POS στις τράπεζες. Και η καταπολέμηση της φοροδιαφυγής σε τεχνίτες, γιατρούς, δικηγόρους κτλ μπορεί να γίνει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με στοχευμένους ελέγχους. Ο τσόγλανος ο Χατζηδάκης όμως ούτε που ακούμπησε την πραγματική φοροδιαφυγή (= μηδενικοί έλεγχοι, ΟΥΤΕ μετά από καταγγελίες) ενώ εξοντώνει μικροεπιχειρηματίες με ταμειακές που στο κάτω-κάτω ήταν και οι ευκολότεροι να ελεγχθούν.

Γι'αυτό λέω, σε άλλη χώρα o Χατζηδάκης would be sleeping with the fishes.

απολυτα σωστος ... μιλαμε για κρατικο μηχανισμο της πλακας
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41104
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Μάιος 2024, 15:04

micmic έγραψε:
21 Μάιος 2024, 14:38
Εντωμεταξύ αυτός ο γνωστός που του έστειλαν το email από την εταιρεία μηχανοργάνωσης που ανέβασα παραπάνω, μου λέει ότι από τότε που έκανε τη διασύνδεση δεν περνάει ΜΙΑ ΜΕΡΑ που να μη χρειάζεται ουσιαστικά να παρανομήσει προκειμένου να δουλέψει το σύστημα. Είτε λέει δεν ολοκληρώνεται η διαδικασία οπότε πρέπει να ακυρώσει απόδειξη για την οποία έχει ήδη πληρωθεί, είτε αναγκάζεται να κόβει διπλές αποδείξεις και ακυρωτικές μετά, είτε διάφορα άλλα που μου τα εξήγησε αλλά δεν τα θυμάμαι. Μιλάμε για τύπο με μίνι-μάρκετ που προ διασύνδεσης δεν έδινε ούτε τσίχλα χωρίς να κόψει απόδειξη.
Καταρχήν από εκεί που έκανε 3 δευτερόλεπτα να βγει η απόδειξη τώρα κάνει από 20 δεύτερα μίνιμιμουμ ως 2 λεπτά. Μερικές φορές αρνείται να επικοινωνήσει με την ΑΑΔΕ, έτσι γιατί.

Αν ο πελάτης ξεχαστεί και θέλει να προσθέσει κάτι, πρέπει να κοπεί κι άλλη απόδειξη γιατί ακύρωση και πρόσθεση δεν δέχεται το σύστημα. Αν η κάρτα για οποιονδήποτε λόγο δεν έχει αρκετά λεφτά ή δεν δουλεύει, πρέπει να ακυρώσεις την απόδειξη. Ο αριθμός ακυρωμένων αποδείξεων πρέπει να έχει εκτοξευτεί.

Όπως είπα και στο άλλο νήμα, αν ο πελάτης αγοράσει κάτι επί πιστώσει και αργότερα το πληρώσει με κάρτα, θα πρέπει να εκδώσεις αναγκαστικά δύο αποδείξεις και να δείχνεις διπλό εισόδημα για την ίδια πώληση. Αυτό για μικρά μαγαζιά είναι καρκίνος. Εννοείται πως οι μαρίες-αντουανέτες της κυβέρνησης δεν έχουν καν αντίληψη της πραγματικότητας για να πάει ο νους τους ότι κάποιος αγοράζει βερεσέ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Καπετάν Μιχάλης
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 22 Φεβ 2024, 14:36
Τοποθεσία: Άπαρτα Βουνά
Επικοινωνία:

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καπετάν Μιχάλης » 21 Μάιος 2024, 15:07

Η σκέψη (και η πρόθεση) της διασύνδεσης των ταμειακών με την ΑΑΔΕ δεν είναι κακή, η υλοποίησή της είναι για τον πέοντα. Είμαι σίγουρος πως η πολιτική και γραφειοκρατική ηγεσία του υπουργείου οικονομικών δεν μπήκε ποτέ στον κόπο να συμβουλευτεί τα τμήματα μηχανοργάνωσης της ΑΑΔΕ και εννοείται πως ποτέ δεν μπήκαν σε διαδικασία POC για να βεβαιωθούν οτι το όλο εγχείρημα ευσταθεί τεχνικά. Π.χ. αυτό με τις διαγραφές των αποδείξεων, φαίνεται να είναι ζήτημα συστημικό (ενδεχομένως δεν μπορούν να βάλλουν χέρι στο ίδιο το taxis), αν και θα μπορούσαν να το ενσωματώσουν αυτοί από την πλευρά τους στο υπάρχον proxy/wrapper σύστημα που τρέχει ήδη πάνω από το taxis.

Επίσης, οι ταμειακές μηχανές δεν είναι ζωτικό εργαλείο για την λειτουργία μιας επιχείρησης. Είναι μηχανισμός που επιβάλλει το κράτος, επειδή οι επιχειρήσεις λειτουργούν σαν φοροεισπράκτοράς του (ο ΦΠΑ είναι φόρος που πληρώνει ο καταναλωτής). Κατά συνέπεια, το κράτος θα έπρεπε να παρέχει αυτή τη λειτουργία στον έμπορο/επαγγελματία. Και οκ, δεν θα μπορούσαν να παρέχουν hardware, θα μπορούσαν όμως να δημιουργήσουν μια software ταμειακή με δυνατότητα να παίρνει plugins για να συνδεθεί με τα pos για τις κάρτες ή eshop και ERP (θα έλεγα οτι θα έπρεπε να ήταν και open source, αλλά ήδη έχω ξεφύγει...).

Υγ.: Κατάργηση μετρητών θα σήμαινε και κατάργηση των κεντρικών τραπεζών που τα τυπώνουν. Γι αυτό δεν ακούμε από ΕΕ μεριά τέτοιου είδους κινήσεις (+ του ότι οι Γερμανοί αγαπούν τα μετρητά).

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2353
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 21 Μάιος 2024, 15:15

Εντωμεταξύ λέμε τα ίδια που λέγαμε και στο άλλο νήμα, και εμφανίζονται και οι ίδιοι να λένε τα ίδια που λέγανε και στο άλλο νήμα ενώ είχαμε αποδείξει ότι λένε μαλακίες. Αν σε 2 μήνες ανοιχτεί νέο νήμα για το θέμα, θα βγουν τα ίδια άτομα και θα λένε πάλι ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ μαλακίες μέχρι να φανεί κι εκεί ότι είναι μαλακίες, κ.ο.κ.

Αυτά έχει η κομματοσκυλίαση.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24971
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 21 Μάιος 2024, 15:27

Καπετάν Μιχάλης έγραψε:
21 Μάιος 2024, 15:07

Υγ.: Κατάργηση μετρητών θα σήμαινε και κατάργηση των κεντρικών τραπεζών που τα τυπώνουν. Γι αυτό δεν ακούμε από ΕΕ μεριά τέτοιου είδους κινήσεις (+ του ότι οι Γερμανοί αγαπούν τα μετρητά).
:o:o:o:o
δεν θα υπάρξει κατάργηση μετρητών σύντομα αλλά και όταν θα υπάρξει δεν έχει καμία σχέση με το τύπωμα χρήματος. Όταν θα υπάρξει το μόνο που θα αλλάξει το τύπωμα απλώς θα αντικατασταθεί με μια εγγραφή σε ότι βάση δεδομένων κρατάει το λογιστικό υπόλοιπο της κεντρικής τράπεζας

Καπετάν Μιχάλης
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 22 Φεβ 2024, 14:36
Τοποθεσία: Άπαρτα Βουνά
Επικοινωνία:

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καπετάν Μιχάλης » 21 Μάιος 2024, 15:36

Δημοκράτης έγραψε:
21 Μάιος 2024, 15:27

:o:o:o:o
δεν θα υπάρξει κατάργηση μετρητών σύντομα αλλά και όταν θα υπάρξει δεν έχει καμία σχέση με το τύπωμα χρήματος. Όταν θα υπάρξει το μόνο που θα αλλάξει το τύπωμα απλώς θα αντικατασταθεί με μια εγγραφή σε ότι βάση δεδομένων κρατάει το λογιστικό υπόλοιπο της κεντρικής τράπεζας
Ρίξε μια ματιά στην περίπτωση της Σουηδίας. Η κατάργηση του τυπωμένου χρήματος ακυρώνει την ύπαρξη των κεντρικών τραπεζών και η θέσπιση ψηφιακού νομίσματος εκδιδομένου από τις κεντρικές τράπεζες ακυρώνει την ύπαρξη των εμπορικών και καταναλωτικών τραπεζών. Δεν είναι τόσο απλό.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24971
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 21 Μάιος 2024, 15:59

Καπετάν Μιχάλης έγραψε:
21 Μάιος 2024, 15:36
Δημοκράτης έγραψε:
21 Μάιος 2024, 15:27

:o:o:o:o
δεν θα υπάρξει κατάργηση μετρητών σύντομα αλλά και όταν θα υπάρξει δεν έχει καμία σχέση με το τύπωμα χρήματος. Όταν θα υπάρξει το μόνο που θα αλλάξει το τύπωμα απλώς θα αντικατασταθεί με μια εγγραφή σε ότι βάση δεδομένων κρατάει το λογιστικό υπόλοιπο της κεντρικής τράπεζας
Ρίξε μια ματιά στην περίπτωση της Σουηδίας. Η κατάργηση του τυπωμένου χρήματος ακυρώνει την ύπαρξη των κεντρικών τραπεζών και η θέσπιση ψηφιακού νομίσματος εκδιδομένου από τις κεντρικές τράπεζες ακυρώνει την ύπαρξη των εμπορικών και καταναλωτικών τραπεζών. Δεν είναι τόσο απλό.
το ψηφιακό νόμισμα είναι εντελώς άλλη περίπτωση. Κυρίως γιατί ακόμα δεν έχουν αποφασίσει τι ακριβώς θα είναι αυτό. Η μη ύπαρξη μετρητών και η πληρωμή μόνο με κάρτες δεν επηρεάζει στο παραμικρό τις τράπεζες Ενα κίνητρο δίνει βέβαια σε κάθε χώρα να φτιάξει δική της υποδομή πληρωμών ώστε να μην κρεμιέται από τα @@ της βίζα και της μάστερκαρντ και ένας καλός λόγος να έχεις μονιμα στο χαρτοφυλάκειο σου μετοχές από αυτές τις 2 γιατί για αρκετά χρόνια ακόμα τα κέρδη τους τα αυξάνονται

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33114
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 21 Μάιος 2024, 21:04

Δημοκράτης έγραψε:
21 Μάιος 2024, 00:15
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
20 Μάιος 2024, 15:22
Δημοκράτης έγραψε:
20 Μάιος 2024, 15:01
Μαλακιες λέει ο τύπος
δηλαδή;
Το pos έχει συνδεθεί με την ταμειακή και τα περί τιμολογίου και απόδειξης που ακυρώνεις είναι μαλακιες
οχι, εσυ λες μαλακιες.

ναι, το πος εχει συνδεθει με την ταμειακη.

αλλα η ταμειακη δε βγαζει τιμολογια, οποτε, για να πληρωθει ενα τιμολογιο με πιστωτικη, πρεπει να κοπει και αποδειξη, και μετα να ακυρωθει.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9511
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » Σήμερα, 11:46

sys3x έγραψε:
20 Μάιος 2024, 15:56
Δημοκράτης έγραψε:
20 Μάιος 2024, 15:01
Μαλακιες λέει ο τύπος
Isildur, όχι, δεν το θέλω το βρωμό
SpoilerShow
❤️❤️❤️❤️❤️
γατο.
Έτσι κι αλλιώς άργησες (καλά ρε μαλάκα, εδώ μού απαντάς; :lol:), το πήρε άλλος.

Ξες, ψηλός, κοκκαλιάρης που κρατάει κόσσα...
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Chupacabra
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 20 Ιαν 2021, 19:27

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chupacabra » Σήμερα, 11:55

hellegennes έγραψε:
21 Μάιος 2024, 15:04
micmic έγραψε:
21 Μάιος 2024, 14:38
Εντωμεταξύ αυτός ο γνωστός που του έστειλαν το email από την εταιρεία μηχανοργάνωσης που ανέβασα παραπάνω, μου λέει ότι από τότε που έκανε τη διασύνδεση δεν περνάει ΜΙΑ ΜΕΡΑ που να μη χρειάζεται ουσιαστικά να παρανομήσει προκειμένου να δουλέψει το σύστημα. Είτε λέει δεν ολοκληρώνεται η διαδικασία οπότε πρέπει να ακυρώσει απόδειξη για την οποία έχει ήδη πληρωθεί, είτε αναγκάζεται να κόβει διπλές αποδείξεις και ακυρωτικές μετά, είτε διάφορα άλλα που μου τα εξήγησε αλλά δεν τα θυμάμαι. Μιλάμε για τύπο με μίνι-μάρκετ που προ διασύνδεσης δεν έδινε ούτε τσίχλα χωρίς να κόψει απόδειξη.
Καταρχήν από εκεί που έκανε 3 δευτερόλεπτα να βγει η απόδειξη τώρα κάνει από 20 δεύτερα μίνιμιμουμ ως 2 λεπτά. Μερικές φορές αρνείται να επικοινωνήσει με την ΑΑΔΕ, έτσι γιατί.

Αν ο πελάτης ξεχαστεί και θέλει να προσθέσει κάτι, πρέπει να κοπεί κι άλλη απόδειξη γιατί ακύρωση και πρόσθεση δεν δέχεται το σύστημα. Αν η κάρτα για οποιονδήποτε λόγο δεν έχει αρκετά λεφτά ή δεν δουλεύει, πρέπει να ακυρώσεις την απόδειξη. Ο αριθμός ακυρωμένων αποδείξεων πρέπει να έχει εκτοξευτεί.

Όπως είπα και στο άλλο νήμα, αν ο πελάτης αγοράσει κάτι επί πιστώσει και αργότερα το πληρώσει με κάρτα, θα πρέπει να εκδώσεις αναγκαστικά δύο αποδείξεις και να δείχνεις διπλό εισόδημα για την ίδια πώληση. Αυτό για μικρά μαγαζιά είναι καρκίνος. Εννοείται πως οι μαρίες-αντουανέτες της κυβέρνησης δεν έχουν καν αντίληψη της πραγματικότητας για να πάει ο νους τους ότι κάποιος αγοράζει βερεσέ.
Oi ψιλικατζηδες-δεν παει για σενα γενικα μιλαω-ειναι μια απο τις βασικοτερες δεξαμενες ψηφοφορων που εφεραν την νουδουλα στην εξουσια
και θα την ξαναψηφισουν και στις ερχομενες ευρωεκλογες.

Δεν τους λυπαμαι καθολου να τα κλεισουνε τα κωλομαγαζα τους και να δουλεψουν υπαλληλοι στα ταμεια και τις αποθηκες των σουπερμαρκετ
η οπου αλλου μπορουν να βρουν δουλεια ας λουστουνε τις συνεπειες των επιλογων τους.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38185
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » Σήμερα, 12:03

Isildur έγραψε:
Σήμερα, 11:46
sys3x έγραψε:
20 Μάιος 2024, 15:56
Δημοκράτης έγραψε:
20 Μάιος 2024, 15:01
Μαλακιες λέει ο τύπος
Isildur, όχι, δεν το θέλω το βρωμό
SpoilerShow
❤️❤️❤️❤️❤️
γατο.
Έτσι κι αλλιώς άργησες (καλά ρε μαλάκα, εδώ μού απαντάς; :lol:), το πήρε άλλος.

Ξες, ψηλός, κοκκαλιάρης που κρατάει κόσσα...
:a040::011:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2353
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » Σήμερα, 12:04

Chupacabra έγραψε:
Σήμερα, 11:55
Oi ψιλικατζηδες-δεν παει για σενα γενικα μιλαω-ειναι μια απο τις βασικοτερες δεξαμενες ψηφοφορων που εφεραν την νουδουλα στην εξουσια
και θα την ξαναψηφισουν και στις ερχομενες ευρωεκλογες.

Δεν τους λυπαμαι καθολου να τα κλεισουνε τα κωλομαγαζα τους και να δουλεψουν υπαλληλοι στα ταμεια και τις αποθηκες των σουπερμαρκετ
η οπου αλλου μπορουν να βρουν δουλεια ας λουστουνε τις συνεπειες των επιλογων τους.
Και ακολουθούν και οι "μεσαίοι", που νομίζουν ότι το πανηγύρι θα σταματήσει μόλις κλείσουν οι μικροί.

Chupacabra
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 20 Ιαν 2021, 19:27

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chupacabra » Σήμερα, 12:07

micmic έγραψε:
Σήμερα, 12:04
Chupacabra έγραψε:
Σήμερα, 11:55
Oi ψιλικατζηδες-δεν παει για σενα γενικα μιλαω-ειναι μια απο τις βασικοτερες δεξαμενες ψηφοφορων που εφεραν την νουδουλα στην εξουσια
και θα την ξαναψηφισουν και στις ερχομενες ευρωεκλογες.

Δεν τους λυπαμαι καθολου να τα κλεισουνε τα κωλομαγαζα τους και να δουλεψουν υπαλληλοι στα ταμεια και τις αποθηκες των σουπερμαρκετ
η οπου αλλου μπορουν να βρουν δουλεια ας λουστουνε τις συνεπειες των επιλογων τους.
Και ακολουθούν και οι "μεσαίοι", που νομίζουν ότι το πανηγύρι θα σταματήσει μόλις κλείσουν οι μικροί.
:g030::smt023

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9511
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » Σήμερα, 12:07

Ερμής έγραψε:
21 Μάιος 2024, 10:59
Δημοκράτης έγραψε:
20 Μάιος 2024, 15:01
Μαλακιες λέει ο τύπος
Καθόλου μαλακίες δε λέει, εσυ δε τα ξέρεις. Πρέπει να κόψεις αποδειξη, να την ακυρώσεις και μετά να κόψεις τιμολόγιο.
Ετσι ειναι η διαδικασία.
Δημοκράτης έγραψε:
21 Μάιος 2024, 00:15
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
20 Μάιος 2024, 15:22


δηλαδή;
Το pos έχει συνδεθεί με την ταμειακή και τα περί τιμολογίου και απόδειξης που ακυρώνεις είναι μαλακιες
Και δε ξερεις και επιμένεις.
Δεν ξέρω και πολλά από ταμειακές (ακόμα, αλλά σε λίγες μέρες μάλλον θα μάθω αναγκαστικά επειδή γαμιούνται και κουνιούνται εκεί στο υπουργείο), αλλά απ' όσο ρώτησα σε δύο διαφορετικούς ταμειακάδες (ο ένας κολλητός), η διαδικασία δεν είναι αυτή ακριβώς που λέτε.

Για πληρωμές με κάρτα που δεν αφορούν απόδειξη, όπως πχ την πληρωμή ενός τιμολογίου ή την μερική πληρωμή κάποιου επί πιστώσει υπολοίπου κλπ, δεν κόβεις λιανική και μετά την ακυρώνεις όπως λέτε, έχουν άλλες επιλογές οι ταμειακές. Στην μία που ρώτησα, γράφεις το ποσό (μού είπαν) και στη συνέχεια πατάς το μπουτόν για το γενικό κλείσιμο (ή κάπως έτσι, είπα ότι δεν τις είδα ακόμα) του παραστατικού, δηλαδή χωρίς να κάνεις κλικ σε κάποιο τμήμα. Κι αυτό (λέει) ενεργοποιεί το pos, χωρίς να φεύγει ΑΛΠ προς e-send. Στην άλλη μάρκα, υπάρχει μπουτόν "Προείσπραξης" που πατάς αυτό αντί για τμήμα και κάνει ακριβώς το ίδιο.

ΟΚ, μαλακίες να είχαμε να ασχολούμαστε φυσικά, αλλά θέλω να πω ότι δεν απαιτείται ΑΛΠ->Ακύρωση κλπ.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21682
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: βρείτε μου μία χώρα σε όλον τον πλανήτη...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » Σήμερα, 12:09

Isildur έγραψε:
Σήμερα, 12:07
Ερμής έγραψε:
21 Μάιος 2024, 10:59
Δημοκράτης έγραψε:
20 Μάιος 2024, 15:01
Μαλακιες λέει ο τύπος
Καθόλου μαλακίες δε λέει, εσυ δε τα ξέρεις. Πρέπει να κόψεις αποδειξη, να την ακυρώσεις και μετά να κόψεις τιμολόγιο.
Ετσι ειναι η διαδικασία.
Δημοκράτης έγραψε:
21 Μάιος 2024, 00:15

Το pos έχει συνδεθεί με την ταμειακή και τα περί τιμολογίου και απόδειξης που ακυρώνεις είναι μαλακιες
Και δε ξερεις και επιμένεις.
Δεν ξέρω και πολλά από ταμειακές (ακόμα, αλλά σε λίγες μέρες μάλλον θα μάθω αναγκαστικά επειδή γαμιούνται και κουνιούνται εκεί στο υπουργείο), αλλά απ' όσο ρώτησα σε δύο διαφορετικούς ταμειακάδες (ο ένας κολλητός), η διαδικασία δεν είναι αυτή ακριβώς που λέτε.

Για πληρωμές με κάρτα που δεν αφορούν απόδειξη, όπως πχ την πληρωμή ενός τιμολογίου ή την μερική πληρωμή κάποιου επί πιστώσει υπολοίπου κλπ, δεν κόβεις λιανική και μετά την ακυρώνεις όπως λέτε, έχουν άλλες επιλογές οι ταμειακές. Στην μία που ρώτησα, γράφεις το ποσό (μού είπαν) και στη συνέχεια πατάς το μπουτόν για το γενικό κλείσιμο (ή κάπως έτσι, είπα ότι δεν τις είδα ακόμα) του παραστατικού, δηλαδή χωρίς να κάνεις κλικ σε κάποιο τμήμα. Κι αυτό (λέει) ενεργοποιεί το pos, χωρίς να φεύγει ΑΛΠ προς e-send. Στην άλλη μάρκα, υπάρχει μπουτόν "Προείσπραξης" που πατάς αυτό αντί για τμήμα και κάνει ακριβώς το ίδιο.

ΟΚ, μαλακίες να είχαμε να ασχολούμαστε φυσικά, αλλά θέλω να πω ότι δεν απαιτείται ΑΛΠ->Ακύρωση κλπ.
ίσως έχει να κάνει με το μοντέλο της ταμειακής
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών