Η Δόμνα και η κόντρα με τη Νίκη για τον εθνικό ύμνο.

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13916
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Η Δόμνα και η κόντρα με τη Νίκη για τον εθνικό ύμνο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 29 Σεπ 2023, 11:01

George_V έγραψε:
29 Σεπ 2023, 09:54
(...)

Και σημαία είχαμε και εκκλησία μας πήγαιναν και Πάπα μας είχαν φέρει στο σχολείο για ομιλια/εξομολόγηση κτλ.

(...)
Σημαία είχαμε κι εμείς, έπαρση και εθνικό ύμνο δεν κάναμε. Οπότε, μάλλον είναι όπως τα λες: ανάλογα με τον διευθυντή πήγαινε.
btw ο παππάς που μάς έκανε θρησκευτικά στο Λύκειο ήταν ένας από τους γλυκύτερους και προσηνείς ανθρώπους που έχω συναντήσει στη ζωή μου.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27930
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Η Δόμνα και η κόντρα με τη Νίκη για τον εθνικό ύμνο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 29 Σεπ 2023, 11:11

Ναύτης έγραψε:
29 Σεπ 2023, 11:01
George_V έγραψε:
29 Σεπ 2023, 09:54
(...)

Και σημαία είχαμε και εκκλησία μας πήγαιναν και Πάπα μας είχαν φέρει στο σχολείο για ομιλια/εξομολόγηση κτλ.

(...)
Σημαία είχαμε κι εμείς, έπαρση και εθνικό ύμνο δεν κάναμε. Οπότε, μάλλον είναι όπως τα λες: ανάλογα με τον διευθυντή πήγαινε.
btw ο παππάς που μάς έκανε θρησκευτικά στο Λύκειο ήταν ένας από τους γλυκύτερους και προσηνείς ανθρώπους που έχω συναντήσει στη ζωή μου.
Kαι σε μας το ίδιο. Ήταν από τους καλύτερους και καταλάβαινε καλύτερα από οποιονδήποτε άλλον καθηγητή τους μαθητές του στο γυμνασιο τουλάχιστον.

Γιατι στο λύκειο η θρησκευτικού ήταν ΚΚΕ. Δεν ήταν κακό το μάθημα αλλά παράλληλα έκανε και πολιτική. Lol.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Η Δόμνα και η κόντρα με τη Νίκη για τον εθνικό ύμνο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 29 Σεπ 2023, 11:39

Leporello έγραψε:
29 Σεπ 2023, 00:04
Nandros έγραψε:
28 Σεπ 2023, 20:46
Σενέκας έγραψε:
28 Σεπ 2023, 20:17
Πουθενά. εδώ και 50 χρόνια μόνο προσευχή κάνουμε, και αυτή είναι και optional, κυρίως χρησιμεύει ως βολική ώρα για να μαζεύονται όλοι σε ένα σημείο και να βγάζουν οι δάσκαλοι ανακοινώσεις
Βάλε σίγουρα από το '60, όταν ήμουν στο Γυμνάσιο. Για πριν, στο Δημοτικό, δεν θυμάμαι.
Μαλακίες του ΟΦΑ, του πλέον αριστου εξ ημών, που την είδε ζαιος.
Εγώ το Δημοτικό το τελείωσα το 1970 και κάναμε έπαρση και υποστολή τής σημαίας καθημερινά (ήταν χούντα τότε, μη ξεχνάμε). Εκτοτε δεν είχα καμμία επαφή με το τι γίνεται στα Δημοτικά, και σχεδόν 40 χρόνια μετά που πήγαν τα παιδιά μου στο Δημοτικό, παρατήρησα ότι δεν γινόταν ποτέ έπαρση τής σημαίας. Ε, κάπου μεταξύ 1970 και 2009, καταργήθηκε :003:
Δλδ ξαναμαζευόσασταν το σούρουπο στον σχολείο για υποστολή;

Έχω την εντύπωση οτι δεν εφαρμοζόταν σε όλη την Ελλάδα το ίδιο.
Μπορεί στην επαρχία να ίσχυε, αλλά όχι σε 2 γυμνάσια που πήγα εγώ στον Πειραιά.
Το υποχρεωτικό φόρεμα της ποδιάς στα κορίτσια 24/7/365 δεν ίσχυε στην Αθήνα και ίσως και αλλού.
Επίσης θυμάμαι όταν πήγαινα Δημοτικό, δεν είχαμε μαθητικά πηλήκια στον Πειραιά, τα οποία όμως τα φορούσαν τα ξαδέλφια μου στο χωριό.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Bandit59
Δημοσιεύσεις: 2550
Εγγραφή: 02 Σεπ 2018, 19:57

Re: Η Δόμνα και η κόντρα με τη Νίκη για τον εθνικό ύμνο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bandit59 » 29 Σεπ 2023, 11:45

Αρίστος έγραψε:
29 Σεπ 2023, 02:59
Leporello έγραψε:
29 Σεπ 2023, 00:04
Nandros έγραψε:
28 Σεπ 2023, 20:46
Βάλε σίγουρα από το '60, όταν ήμουν στο Γυμνάσιο. Για πριν, στο Δημοτικό, δεν θυμάμαι.
Μαλακίες του ΟΦΑ, του πλέον αριστου εξ ημών, που την είδε ζαιος.
Εγώ το Δημοτικό το τελείωσα το 1970 και κάναμε έπαρση και υποστολή τής σημαίας καθημερινά (ήταν χούντα τότε, μη ξεχνάμε). Εκτοτε δεν είχα καμμία επαφή με το τι γίνεται στα Δημοτικά, και σχεδόν 40 χρόνια μετά που πήγαν τα παιδιά μου στο Δημοτικό, παρατήρησα ότι δεν γινόταν ποτέ έπαρση τής σημαίας. Ε, κάπου μεταξύ 1970 και 2009, καταργήθηκε :003:


Εγω παντως που ειμαι ιδια σειρα με εσενα θυμαμαι επαρση σημαιας και στο Λυκειο.

.
Μέχρι το 1977 που τέλειωσα το Λύκειο, κάναμε καθημερινά προσευχή και έπαρση σημαίας τραγουδώντας τον Εθνικό Υμνο.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Η Δόμνα και η κόντρα με τη Νίκη για τον εθνικό ύμνο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 29 Σεπ 2023, 11:50

vagabondo έγραψε:
29 Σεπ 2023, 08:23
Rakomelofronas έγραψε:
29 Σεπ 2023, 07:15
Η έπαρση σημαίας στο σχολείο παραμελήθηκε, με αποτέλεσμα αλλού να εφαρμόζεται και αλλού όχι, δίνοντας έτσι το ιδανικό πάτημα στον ΣΥΡΙΖΑ να την καταργήσει. Στη συνέχεια, έρχεται η ΝΔ που αποδέχεται και υπερασπίζεται την αλλαγή του ΣΥΡΙΖΑ. Γνώριμη εικόνα.
Όπως φαίνεται:

Στο άρθρο 13 παράγραφος 5 β του ΠΔ 201/98 (υπουργός Παιδείας ήταν ο Γεράσιμος Αρσένης) προβλεπόταν πως «η σημαία παραμένει ανηρτημένη στον ιστό του σχολείου, όπως σε όλες τις δημόσιες υπηρεσίες κατά τις εργάσιμες ημέρες. Υποστολή της σημαίας γίνεται όταν αυτό κριθεί σκόπιμο από τον σύλλογο των διδασκόντων. Επίσημη έπαρση της σημαίας γίνεται: (1) την πρώτη Δευτέρα κάθε μήνα (από το σχολείο της πρωινής βάρδιας), (2) στις εθνικές επετείους και στις τοπικές εορτές, (3) όταν κρίνεται σκόπιμο από τον σύλλογο των διδασκόντων ή ορίζεται από τις αρμόδιες αρχές».

Στο ΠΔ Γαβρόγλου, στο άρθρο 3 παράγραφος 7 ορίζεται μόνο ότι «η σημαία παραμένει ανηρτημένη στον ιστό του σχολείου, όπως προβλέπεται σε όλες τις δημόσιες υπηρεσίες».


προβλεπόταν να γίνεται η έπαρση της σημαίας κάθε μήνα.
Ο Νατσιός στο Κιλκίς το τηρούσε, οι χαβουζαίοι όχι. Τι α κανς; :102:
Στις εθνικές εορτές τα σχολεία έχουν αργία.
Στην εποχή μου μόνο το άγημα για την παρέλαση ασχολιόταν, οι υπόλοιποι στα σπίτια μας.
Πώς λοιπόν εφαρμόζεται το (2) σε κλειστό σχολείο;
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Η Δόμνα και η κόντρα με τη Νίκη για τον εθνικό ύμνο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 29 Σεπ 2023, 11:55

vagabondo έγραψε:
29 Σεπ 2023, 08:37
Αρίστος έγραψε:
28 Σεπ 2023, 20:05
Η υφυπουργός είπε ακόμα ότι η εθνική και η θρησκευτική συνείδηση καλλιεργείται «με την εδραίωση της πίστης μας στη δημοκρατία και τους θεσμούς της, τον σεβασμό στα ανθρώπινα δικαιώματα, την καταπολέμηση διακρίσεων και κοινωνικών ανισοτήτων, την αποδοχή της διαφορετικότητας και τον σεβασμό προς τον άλλον».
Μπούρδες πάλι λέει η ημίτρελη.

"Γιατί δεν αρκούμαι να τούς ονομάσω ιδεοληπτικούς και προχωρώ στον βαρύ χαρακτηρισμό των ηλιθίων; Διότι, απλούστατα, έχουν τυφλωθεί σε τέτοιο βαθμό ώστε να πρεσβεύουν την ανόητη ιδέα ότι φθάνουν τα διαφωτιστικά ιδανικά για να ηθικοποιήσουν τον ψυχισμό. Τρέφονται από την αυταπάτη ότι μια εκπαίδευση η οποία μαθαίνει τον πολίτη τα δικαιώματά του είναι επαρκής για τις απαιτήσεις του κοινωνικού ήθους. Ονειρεύονται μια Ελλάδα ευνομούμενη μεν, αλλά χωρίς ψυχή! Γι’ αυτό και δεν έχουν απήχηση στην κοινωνία, γι’ αυτό πολλοί ψάχνουν την Ελληνική ψυχή σε λάθος πόρτες…"

Εδώ όλοκληρο το άρθρο.


Και αυτή είναι άποψη ψυχιάτρου, Beria, όχι ψυχολόγου. :roll:
Δρ. Θεολογικής Σχολής του Παν/μιου Αθηνών. Καθηγητής στην Ανωτάτη Εκκλησιαστική Ακαδημία Αθηνών

Δλδ επαγγελματίας χριστιανοταλιμπάνος. :003:
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27930
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Η Δόμνα και η κόντρα με τη Νίκη για τον εθνικό ύμνο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 29 Σεπ 2023, 11:56

Nandros έγραψε:
29 Σεπ 2023, 11:50
vagabondo έγραψε:
29 Σεπ 2023, 08:23
Rakomelofronas έγραψε:
29 Σεπ 2023, 07:15
Η έπαρση σημαίας στο σχολείο παραμελήθηκε, με αποτέλεσμα αλλού να εφαρμόζεται και αλλού όχι, δίνοντας έτσι το ιδανικό πάτημα στον ΣΥΡΙΖΑ να την καταργήσει. Στη συνέχεια, έρχεται η ΝΔ που αποδέχεται και υπερασπίζεται την αλλαγή του ΣΥΡΙΖΑ. Γνώριμη εικόνα.
Όπως φαίνεται:

Στο άρθρο 13 παράγραφος 5 β του ΠΔ 201/98 (υπουργός Παιδείας ήταν ο Γεράσιμος Αρσένης) προβλεπόταν πως «η σημαία παραμένει ανηρτημένη στον ιστό του σχολείου, όπως σε όλες τις δημόσιες υπηρεσίες κατά τις εργάσιμες ημέρες. Υποστολή της σημαίας γίνεται όταν αυτό κριθεί σκόπιμο από τον σύλλογο των διδασκόντων. Επίσημη έπαρση της σημαίας γίνεται: (1) την πρώτη Δευτέρα κάθε μήνα (από το σχολείο της πρωινής βάρδιας), (2) στις εθνικές επετείους και στις τοπικές εορτές, (3) όταν κρίνεται σκόπιμο από τον σύλλογο των διδασκόντων ή ορίζεται από τις αρμόδιες αρχές».

Στο ΠΔ Γαβρόγλου, στο άρθρο 3 παράγραφος 7 ορίζεται μόνο ότι «η σημαία παραμένει ανηρτημένη στον ιστό του σχολείου, όπως προβλέπεται σε όλες τις δημόσιες υπηρεσίες».


προβλεπόταν να γίνεται η έπαρση της σημαίας κάθε μήνα.
Ο Νατσιός στο Κιλκίς το τηρούσε, οι χαβουζαίοι όχι. Τι α κανς; :102:
Στις εθνικές εορτές τα σχολεία έχουν αργία.
Στην εποχή μου μόνο το άγημα για την παρέλαση ασχολιόταν, οι υπόλοιποι στα σπίτια μας.
Πώς λοιπόν εφαρμόζεται το (2) σε κλειστό σχολείο;
.
Τα σχολεία κάνουν γιορτή την προηγούμενη της εθνικής συνήθως.

Οπότε είναι εύκολο να σηκωθεί η σημαία την προηγούμενη πριν τη γιορτή με το σχολείο παρών
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Bandit59
Δημοσιεύσεις: 2550
Εγγραφή: 02 Σεπ 2018, 19:57

Re: Η Δόμνα και η κόντρα με τη Νίκη για τον εθνικό ύμνο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bandit59 » 29 Σεπ 2023, 12:01

Κάποτε σε ένα ταξίδι στο Μόντρεαλ σε επίσκεψη στο σχολείο SOCRATES είδα τα παιδάκια στην αίθουσα να τραγουδούν τον εθνικό τους ύμνο και πάνω από τον πίνακα ήταν μια τεράστια Καναδική σημαία. Εδώ βέβαια δεν θα γίνει ποτέ αυτό γιατί υπάρχουν οι ιδεοληψίες της αριστεράς και των δεξιών συνοδοιπόρων τους.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Η Δόμνα και η κόντρα με τη Νίκη για τον εθνικό ύμνο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 29 Σεπ 2023, 12:03

George_V έγραψε:
29 Σεπ 2023, 09:25
hades έγραψε:
29 Σεπ 2023, 09:10
George_V έγραψε:
29 Σεπ 2023, 09:07
Εθνικός ύμνος και σημαία έχουν νόημα όταν σου λένε και κάτι όταν το ακους/βλέπεις.

Όταν δεν σου λένε τίποτα ε δεν έχει και νόημα ούτε εθνικό ύμνο να πεις ούτε σημαία να σηκώσεις.
Σωστό αυτό. Αν από μικρός όμως δεν σου καλλιεργηθεί δεν θα σου πουν ποτέ. Και με συγχωρείς αλλά φιλλοπατρεία δεν καλλιεργείτε με τα ανθρώπινα δικαιώματα . Ο Νάτσιος το περιέγραψε σωστά όπως και γιατί πιστεύει ότι πρέπει να γίνεται αυτό έστω μια φορά τον μήνα.
Απο την οικογενεια ξεκινάει και μετά είναι το σχολείο.

Εγώ δεν διαφωνώ να γίνεται. Αλλά να έχει νόημα όταν γίνεται.

Οβκαυγας έγινε για τους τύπους αλλά για την ουσία δλδ την καλλιέργεια της φιλοπατρίας δεν έχουμε πει κουβέντα.

Για ένα μαθητή δεν έχει νόημα ο εθνικός ύμνος η η σημαία και όλα αυτά είναι χωρίς νόημα αν δεν έχει προηγηθεί αυτή η καλλιέργεια από οικογένεια και σχολείο.
Μαθητές εννοείς αυτούς που τους ρωτούν τι γιορτάζουμε στις εθνικές εορτές και απαντούν με μαλακίες;
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27930
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Η Δόμνα και η κόντρα με τη Νίκη για τον εθνικό ύμνο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 29 Σεπ 2023, 12:05

Nandros έγραψε:
29 Σεπ 2023, 12:03
George_V έγραψε:
29 Σεπ 2023, 09:25
hades έγραψε:
29 Σεπ 2023, 09:10


Σωστό αυτό. Αν από μικρός όμως δεν σου καλλιεργηθεί δεν θα σου πουν ποτέ. Και με συγχωρείς αλλά φιλλοπατρεία δεν καλλιεργείτε με τα ανθρώπινα δικαιώματα . Ο Νάτσιος το περιέγραψε σωστά όπως και γιατί πιστεύει ότι πρέπει να γίνεται αυτό έστω μια φορά τον μήνα.
Απο την οικογενεια ξεκινάει και μετά είναι το σχολείο.

Εγώ δεν διαφωνώ να γίνεται. Αλλά να έχει νόημα όταν γίνεται.

Οβκαυγας έγινε για τους τύπους αλλά για την ουσία δλδ την καλλιέργεια της φιλοπατρίας δεν έχουμε πει κουβέντα.

Για ένα μαθητή δεν έχει νόημα ο εθνικός ύμνος η η σημαία και όλα αυτά είναι χωρίς νόημα αν δεν έχει προηγηθεί αυτή η καλλιέργεια από οικογένεια και σχολείο.
Μαθητές εννοείς αυτούς που τους ρωτούν τι γιορτάζουμε στις εθνικές εορτές και απαντούν με μαλακίες;
.
Είναι προφανές λοιπόν οτι ούτε η οικογένεια ούτε το σχολείο κάνουν καλά τη δουλειά τους για να απαντάνε μαλακισμενα.

Ακόμα και να τρολλαρουν δείχνει την απαξίωση.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14214
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Η Δόμνα και η κόντρα με τη Νίκη για τον εθνικό ύμνο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 29 Σεπ 2023, 13:16

Nandros έγραψε:
29 Σεπ 2023, 11:39
Leporello έγραψε:
29 Σεπ 2023, 00:04
Nandros έγραψε:
28 Σεπ 2023, 20:46
Βάλε σίγουρα από το '60, όταν ήμουν στο Γυμνάσιο. Για πριν, στο Δημοτικό, δεν θυμάμαι.
Μαλακίες του ΟΦΑ, του πλέον αριστου εξ ημών, που την είδε ζαιος.
Εγώ το Δημοτικό το τελείωσα το 1970 και κάναμε έπαρση και υποστολή τής σημαίας καθημερινά (ήταν χούντα τότε, μη ξεχνάμε). Εκτοτε δεν είχα καμμία επαφή με το τι γίνεται στα Δημοτικά, και σχεδόν 40 χρόνια μετά που πήγαν τα παιδιά μου στο Δημοτικό, παρατήρησα ότι δεν γινόταν ποτέ έπαρση τής σημαίας. Ε, κάπου μεταξύ 1970 και 2009, καταργήθηκε :003:
Δλδ ξαναμαζευόσασταν το σούρουπο στον σχολείο για υποστολή;

Έχω την εντύπωση οτι δεν εφαρμοζόταν σε όλη την Ελλάδα το ίδιο.
Μπορεί στην επαρχία να ίσχυε, αλλά όχι σε 2 γυμνάσια που πήγα εγώ στον Πειραιά.
Το υποχρεωτικό φόρεμα της ποδιάς στα κορίτσια 24/7/365 δεν ίσχυε στην Αθήνα και ίσως και αλλού.
Επίσης θυμάμαι όταν πήγαινα Δημοτικό, δεν είχαμε μαθητικά πηλήκια στον Πειραιά, τα οποία όμως τα φορούσαν τα ξαδέλφια μου στο χωριό.
Οχι, το απόγευμα ήταν άλλη βάρδια.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35462
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Η Δόμνα και η κόντρα με τη Νίκη για τον εθνικό ύμνο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 29 Σεπ 2023, 13:28

Bandit59 έγραψε:
29 Σεπ 2023, 12:01
Κάποτε σε ένα ταξίδι στο Μόντρεαλ σε επίσκεψη στο σχολείο SOCRATES είδα τα παιδάκια στην αίθουσα να τραγουδούν τον εθνικό τους ύμνο και πάνω από τον πίνακα ήταν μια τεράστια Καναδική σημαία. Εδώ βέβαια δεν θα γίνει ποτέ αυτό γιατί υπάρχουν οι ιδεοληψίες της αριστεράς και των δεξιών συνοδοιπόρων τους.
Ή επειδή απλώς δεν το σκέφθηκαν.Η Ελλάδα είχε στο παρελθόν πολλές εθνικόφρονες κυβερνήσεις.Καμμιά από αυτές δεν σκέφθηκε να κρεμάσει σημαίες μέσα στις σχολικές αίθουσες.Κάθε χώρα έχει τις δικές της συνήθειες.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23974
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Η Δόμνα και η κόντρα με τη Νίκη για τον εθνικό ύμνο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 29 Σεπ 2023, 13:35

Παίδες είναι ασφυκτικό το θρησκόληπτο κλίμα όταν επιβάλλεται από τη διεύθυνση του σχολείου και το έχω ζήσει. Στο Γυμνάσιο ήταν έτσι, στο Λύκειο όχι (παρά την υποχρεωτική προσευχή και στοίχιση στο προαύλιο).

Μας βάζανε στο Γυμνάσιο να αγοράσουμε ακόμη και επώνυμο θρησκευτικό περιοδικό (δήθεν ήταν προαιρετική η αγορά, αλλά στην πράξη φοβόμασταν τις συνέπειες που θα είχαμε αν δεν το αγοράζαμε). Δηλαδή η διευθύντρια είχε σύμβαση με τη μονή που το εξέδιδε να παίρνει τα αντίτυπα και να τα πουλάει (ή μεταπουλάει αν υπήρχε μίζα) σε όλο το σχολείο. Και το περιεχόμενο ήταν άρθρα ότι η μέταλ είναι του σατανά και άλλα παρόμοια.
Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10144
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Η Δόμνα και η κόντρα με τη Νίκη για τον εθνικό ύμνο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 29 Σεπ 2023, 14:23

Nandros έγραψε:
29 Σεπ 2023, 12:03
George_V έγραψε:
29 Σεπ 2023, 09:25
hades έγραψε:
29 Σεπ 2023, 09:10


Σωστό αυτό. Αν από μικρός όμως δεν σου καλλιεργηθεί δεν θα σου πουν ποτέ. Και με συγχωρείς αλλά φιλλοπατρεία δεν καλλιεργείτε με τα ανθρώπινα δικαιώματα . Ο Νάτσιος το περιέγραψε σωστά όπως και γιατί πιστεύει ότι πρέπει να γίνεται αυτό έστω μια φορά τον μήνα.
Απο την οικογενεια ξεκινάει και μετά είναι το σχολείο.

Εγώ δεν διαφωνώ να γίνεται. Αλλά να έχει νόημα όταν γίνεται.

Οβκαυγας έγινε για τους τύπους αλλά για την ουσία δλδ την καλλιέργεια της φιλοπατρίας δεν έχουμε πει κουβέντα.

Για ένα μαθητή δεν έχει νόημα ο εθνικός ύμνος η η σημαία και όλα αυτά είναι χωρίς νόημα αν δεν έχει προηγηθεί αυτή η καλλιέργεια από οικογένεια και σχολείο.
Μαθητές εννοείς αυτούς που τους ρωτούν τι γιορτάζουμε στις εθνικές εορτές και απαντούν με μαλακίες;
.
Ναι, ναι, αυτούς τους μαθητές που διδάσκονται αυτά. Δεν σ' αρέσει; :roll:
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41805
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Η Δόμνα και η κόντρα με τη Νίκη για τον εθνικό ύμνο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 29 Σεπ 2023, 14:28

Ναύτης έγραψε:
29 Σεπ 2023, 09:28
hellegennes έγραψε:
28 Σεπ 2023, 20:14
Αρίστος έγραψε:
28 Σεπ 2023, 20:05
καταργήθηκε η έπαρση της ελληνικής σημαίας και η ανάκρουση του εθνικού ύμνου που γινόταν μια φορά το μήνα στα προαύλια των δημοτικών σχολείων.
What? Πότε συνέβαινε αυτό;
Μεταπολιτευτικά τουλάχιστον, ουδέποτε. Πρωινή προσευχή κάναμε μόνον. Υπόψη ότι πρόλαβα τις σχολικές ποδιές (και πήγαινα στο Γυμνάσιο).
Μια χαρά τα είπε η Δόμνα στον ταλιμπανέζο: πρόκειται για πλειστηριασμό πατριωτισμού ή μάλλον χριστιανικού ζηλωτισμού.


Δεν ισχυει, επαρση σημαιας καναμε και στο λυκειο το 1974-1977.

.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αρίστος την 29 Σεπ 2023, 14:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών