Τους ενοχλούν και τα παιδιά σας που θέλουν να δουν την Ακρόπολη την ίδια ώρα με τους τουρίστες

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Στύξ
Δημοσιεύσεις: 1316
Εγγραφή: 27 Μαρ 2024, 16:59
Phorum.gr user: Πάλαι ποτέ Στύγιος
Τοποθεσία: Ζαχαρίας

Re: Τους ενοχλούν και τα παιδιά σας που θέλουν να δουν την Ακρόπολη την ίδια ώρα με τους τουρίστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύξ » 25 Μάιος 2024, 21:19

Έναν έναν σας εξετάζω . NEXT..

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2921
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Τους ενοχλούν και τα παιδιά σας που θέλουν να δουν την Ακρόπολη την ίδια ώρα με τους τουρίστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 26 Μάιος 2024, 13:32

foscilis έγραψε:
25 Μάιος 2024, 20:58
Dorian έγραψε:
25 Μάιος 2024, 11:21
foscilis έγραψε:
25 Μάιος 2024, 00:05


στις περισσότερες χώρες τα σχολεία έχουν 3-4 μήνες κλειστά στη διάρκεια του χρόνου και το διδακτικό ωράριο είναι καμιά 30αριά ώρες την εβδομάδα που δεν είναι αληθινές ώρες αλλά 45λεπτα ή κάτι τέτοιο.

Όμως αυτό δεν είναι για τους δασκάλους. Είναι για τους μαθητές.

Το ωράριο των δασκάλων είναι πολύ περισσότερες ώρες. Κάνουν γραφειοκρατική δουλειά, κάνουν διορθώσεις, κάνουν προετοιμασία μαθήματος, κάνουν αυτοαξιολογήσεις, πάνε και ανοίγουν το σχολείο το καλοκαίρι κλπ.

Κι εδώ υποτίθεται ότι πρέπει να τα κάνουν όλα αυτά αλλά τα γράφουν δε θα πω στον πούτσο τους γιατί είναι ένας ξεκάθαρα γυναικοκρατούμενος κλάδος, τα γράφουν στο μουνί τους. Όχι απλά με το που κλείνουν τα σχολεία αλλά την τελευταία μέρα κιόλας πριν καν κλείσουν έχουν εξαφανιστεί και μόνο ο διευθυνής πατάει καναδυο φορές την εβδομάδα για μισό μήνα. Άμα έχουν κενό τρίτη με πέμπτη ώρα δεν κάθονται να κάνουν διορθώσεις κλπ ΟΠΩΣ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ, αντιθέτως πάνε λαϊκή, πάνε κομμωτήριο, πάνε για καφέ. Παρομοίως κόβουν από τις διδακτικές ώρες για να κάνουν προετοιμασίες γιορτών, συνδικαλιστικά, ενημερώσεις κι όλα ατα υπόλοιπα που ξαναλέω ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ, ΤΟΥ ΑΝΤΡΕΑ ΜΑΛΙΣΤΑ ότι θα κάνουν στο εργασιακό τους εξάωρο εκτός διδακτικών ωρών.

Επίσης έχουν από τις λιγότερες διδακτικές ώρες ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ. Γύρω στις 600 ενώ ο μέσος όρος του ΟΟΣΑ είναι 750 δηλαδή σχεδόν ένα μήνα παραπάνω.

Είναι κοπρόσκυλα και άχρηστες.

ΦΥΣΙΚΑ υπάρχουν εξαιρέσεις (όχι στις κοπάνες φυσικά, είναι τόσο γενικευμένο έθιμο που ακόμα και οι φιλότιμες πιθανότατα δεν έχουν ιδέα ότι πρέπει να πατάνε τόσο πολύ στο σχολείο).

Αλλά ούτε μία από αυτές δεν υπάρχει στα σόσιαλ. Στα σόσιαλ είναι όλες μα όλες για απόλυση και οι περισσότερες για εγκλεισμό σε ψυχιατρείο.
καλά νομίζω οι γονείς σου ήταν εκπαιδευτικοί τις εποχές που λύναν και δέναν και ειχαν τους σκύλους δεμένους με τα λουκάνικα. πλέον εχουν αυξηθεί οι ώρες διδασκαλίας, αυξηθεί οι μαθητες ανα τμήμα, αυξηθεί η γραφειοκρατία, κόπηκαν βοηθητικές ειδικότητες φυλακες , γραμματείς, κ.ά και ενα σωρό εξωδιδακτικά μεταφέρθηκαν στους εκπαιδευτικούς.Βάλε κομμενους μισθούς (χωρίς επιδόματα προυπηρεσίες μικρότερος από βασικό), μνημονιακή προπαγάνδα κατά δημοσίου ΔΥ που πέρασε στις μάζες και την παπαγαλίζουν, βασικό αίτιο των επιθέσεων κατά εκπαιδευτικών που ακούμε. Όλοι οι υλικοί όροι έχουν γίνει τριςχειρότεροι αντί για πρόοδο, βελτίωση των συνθηκών εργασίας, ειρωνεία την εποχή που ανατέλλει η ΑΙ, δεν καταλαβαίνω γιατί θα περίμενες βελτιωση του επιπέδου κάποιας υπηρεσίας που πετσοκόβεις.
Η μητερα μου ηταν καθηγητρια, οχι δασκαλα.

Αυτα που λεω ειναι ως γονεας και κυριως ως καποιος που εχει διαβασει τους νομους. Βασικα κουφαθηκα οταν ειδα οτι ο νομος του Αντρεα προβλεπει εργασιακο ωραριο ασχετο με το εκπαιδευτικο και οτι ολες οι ενημερωσεις προετοιμασιες κλπ πρεπει να γινονται τοτε.

Γιατι η δικια μας η δασκαλα τη λαϊκη της Πεμπτης δεν τη χανει με τιποτα. Και μαλιστα αμα λειπει η μουσικος δε λεει ενταξει θα κανετε με εμενα τριτη ωρα, παει λαϊκη και τα παιδια μοιραζονται σε αλλα τμηματα ασχετων ταξεων.
Τι διαφορά έχει; πλέον το 30% των ωρών στο δημοτικό γίνονται από άλλες πανεπιστημιακές ειδικότητες. Νέοι δάσκαλοι έχουν 1-2 μεταπτυχιακά προφισιενσυ υπολογιστές κ.ά. μονο και μόνο για να ξεκινήσουν ως αναπληρωτές, και υπήρξαν φουρνιές 2006-2012 που πέρασαν με βάσεις πάνω από νομικές, και γενικά οι βάσεις είναι τυπικά πάνω από περιφερειακά φυσικά μαθηματικά κλπ, καλά φιλολογίες είναι εντελώς άχρηστες. Οι προετοιμασίες γίνονται σε ώρες μαθήματος γιατί στα κενά της δασκάλας κανουν αλλοι άλλα μαθήματα, τους τρώει τις ώρες. εκτός αν εννοείς μετά το πέρας των μαθημάτων, θα διαμαρτύρονταν οι γονείς. Το ωράριο υπάρχει νομολογία ότι δεν είναι στρατόπεδο να βαράς σκοπέτο, αν αυτόβουλα δεν υπάρχει κάποιο εργασία που κρίνει ο εκπαιδευτικός ότι πρέπει να πραγματοποιήσει στο σχολείο (μπορεί να μην εχει γραφείο να κάτσει να κάνει διορθώσεις, ετοιμάσει υλικό και απλώς να μην βολεύει φασαρία κλπ) ή να μην του αναθέσει κάτι άμεσα ο διευθυντής δεν είναι υποχρεωμένος να παραμείνει στο σχολείο ολες τις ώρες. Και στον καθηγητή πανεπιστημίου σε άλλο επίπεδο ένα δύο τρίωρα κάνει την εβδομάδα, πρεπει να βαράει κάρτα στη σχολή; Για το τελευταίο δεν κατάλαβα ακριβώς, αν δεν τηρεί το ωράριο και την κοπανάει ώρες διδασκαλίας είναι ζήτημα ελλειπους διοίκησης, ο διευθυντής ( πλέον μετα από 5 χρόνια μοναρχία κούλη σχεδόν όλοι νουδου) δεν κάνει σωστά τη δουλειά του επρεπε να την αναφέρει, οι ανώτεροι (αυτοί 100% πλέον όλοι νουδου) να την επιπλήξουν τιμωρήσουν . Όλο αυτό το πακέτο διευθυντές προιστάμενοι εκπαίδευσης και άλλοι είναι κόσμος και κοσμάκης που δεν κάνει ΚΑΘΟΛΟΥ μάθημα και η δουλειά του είναι αυτό ακριβώς να ελέγχει ότι γινεται δουλειά.
Για τις άδειες εκπαιδευτικών εκτός των καθιερωμένων πασχα καλοκαίρι χριστούγεννα, είναι ελαχιστες και στην πράξη δίνονται με μεγάλη δυσκολία από διεθυντές. εκτός αν θεωρείς ότι πρέπει να δουλεύουν και αρρωστοι.
Γενικά να επαναλάβω ολοι οι μετρήσιμοι και ποιοτικοί όροι εργασίας έχουν γίνει χειρότεροι, δεν στεκει λογικά να περιμένεις βελτιωση υπηρεσίας που εχεις πετσοκόψει από παντου. Οι φιλελεύθεροι έχουν τουλάχιστον ένα στόχο και λογική, να στραφουν όσοι αντέχουν στα ιδιωτικα. Οι υπόλοιποι που γκρινιαζουν δεν ξέρω τι θέλουν
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24774
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Τους ενοχλούν και τα παιδιά σας που θέλουν να δουν την Ακρόπολη την ίδια ώρα με τους τουρίστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 26 Μάιος 2024, 14:01

Στύξ έγραψε:
25 Μάιος 2024, 21:10
foscilis έγραψε:
25 Μάιος 2024, 20:58
Dorian έγραψε:
25 Μάιος 2024, 11:21

καλά νομίζω οι γονείς σου ήταν εκπαιδευτικοί τις εποχές που λύναν και δέναν και ειχαν τους σκύλους δεμένους με τα λουκάνικα. πλέον εχουν αυξηθεί οι ώρες διδασκαλίας, αυξηθεί οι μαθητες ανα τμήμα, αυξηθεί η γραφειοκρατία, κόπηκαν βοηθητικές ειδικότητες φυλακες , γραμματείς, κ.ά και ενα σωρό εξωδιδακτικά μεταφέρθηκαν στους εκπαιδευτικούς.Βάλε κομμενους μισθούς (χωρίς επιδόματα προυπηρεσίες μικρότερος από βασικό), μνημονιακή προπαγάνδα κατά δημοσίου ΔΥ που πέρασε στις μάζες και την παπαγαλίζουν, βασικό αίτιο των επιθέσεων κατά εκπαιδευτικών που ακούμε. Όλοι οι υλικοί όροι έχουν γίνει τριςχειρότεροι αντί για πρόοδο, βελτίωση των συνθηκών εργασίας, ειρωνεία την εποχή που ανατέλλει η ΑΙ, δεν καταλαβαίνω γιατί θα περίμενες βελτιωση του επιπέδου κάποιας υπηρεσίας που πετσοκόβεις.
Η μητερα μου ηταν καθηγητρια, οχι δασκαλα.

Αυτα που λεω ειναι ως γονεας και κυριως ως καποιος που εχει διαβασει τους νομους. Βασικα κουφαθηκα οταν ειδα οτι ο νομος του Αντρεα προβλεπει εργασιακο ωραριο ασχετο με το εκπαιδευτικο και οτι ολες οι ενημερωσεις προετοιμασιες κλπ πρεπει να γινονται τοτε.

Γιατι η δικια μας η δασκαλα τη λαϊκη της Πεμπτης δεν τη χανει με τιποτα. Και μαλιστα αμα λειπει η μουσικος δε λεει ενταξει θα κανετε με εμενα τριτη ωρα, παει λαϊκη και τα παιδια μοιραζονται σε αλλα τμηματα ασχετων ταξεων.
Και δεν δικαιολογείσαι , επειδή γράφεις παπαριές.
Καλά ρε μαλάκα , τίποτα δεν πήρες ;
Εχεις σκεφτει οτι πηρα; Οτι αυτα που λετε για τη δουλεια σας πρωτη η μανα μου γελαει;

Άβαταρ μέλους
Στύξ
Δημοσιεύσεις: 1316
Εγγραφή: 27 Μαρ 2024, 16:59
Phorum.gr user: Πάλαι ποτέ Στύγιος
Τοποθεσία: Ζαχαρίας

Re: Τους ενοχλούν και τα παιδιά σας που θέλουν να δουν την Ακρόπολη την ίδια ώρα με τους τουρίστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύξ » 26 Μάιος 2024, 14:07

foscilis έγραψε:
26 Μάιος 2024, 14:01
Στύξ έγραψε:
25 Μάιος 2024, 21:10
foscilis έγραψε:
25 Μάιος 2024, 20:58


Η μητερα μου ηταν καθηγητρια, οχι δασκαλα.

Αυτα που λεω ειναι ως γονεας και κυριως ως καποιος που εχει διαβασει τους νομους. Βασικα κουφαθηκα οταν ειδα οτι ο νομος του Αντρεα προβλεπει εργασιακο ωραριο ασχετο με το εκπαιδευτικο και οτι ολες οι ενημερωσεις προετοιμασιες κλπ πρεπει να γινονται τοτε.

Γιατι η δικια μας η δασκαλα τη λαϊκη της Πεμπτης δεν τη χανει με τιποτα. Και μαλιστα αμα λειπει η μουσικος δε λεει ενταξει θα κανετε με εμενα τριτη ωρα, παει λαϊκη και τα παιδια μοιραζονται σε αλλα τμηματα ασχετων ταξεων.
Και δεν δικαιολογείσαι , επειδή γράφεις παπαριές.
Καλά ρε μαλάκα , τίποτα δεν πήρες ;
Εχεις σκεφτει οτι πηρα; Οτι αυτα που λετε για τη δουλεια σας πρωτη η μανα μου γελαει;
Ο νόμος προβλέπει έως 30 ώρες παραμονή στο σχολείο μετά το διδακτικό ωράριο για εξωδιδακτικές εργασίες. Τον έχω ξεπεράσει ουκ ολίγες φορές κάποτε ( όχι πλέον, δεν είμαι μαλάκας) με παραμονή και μετά τις 2.
Και κάποιος να μου πληρώσει τα γαμημένα απλήρωτα ,τα υπερωριακά τα τρίωρα απόγευμα σπίτι , όταν έβγαζα για 7 χρόνια το γαμημένο πρόγραμμα*.

*Σκάσε τύπε, ξέρεις εσύ..

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14864
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τους ενοχλούν και τα παιδιά σας που θέλουν να δουν την Ακρόπολη την ίδια ώρα με τους τουρίστες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 26 Μάιος 2024, 14:12

Στύξ έγραψε:
26 Μάιος 2024, 14:07
foscilis έγραψε:
26 Μάιος 2024, 14:01
Στύξ έγραψε:
25 Μάιος 2024, 21:10


Και δεν δικαιολογείσαι , επειδή γράφεις παπαριές.
Καλά ρε μαλάκα , τίποτα δεν πήρες ;
Εχεις σκεφτει οτι πηρα; Οτι αυτα που λετε για τη δουλεια σας πρωτη η μανα μου γελαει;
Ο νόμος προβλέπει έως 30 ώρες παραμονή στο σχολείο μετά το διδακτικό ωράριο για εξωδιδακτικές εργασίες. Τον έχω ξεπεράσει ουκ ολίγες φορές κάποτε ( όχι πλέον, δεν είμαι μαλάκας) με παραμονή και μετά τις 2.
Και κάποιος να μου πληρώσει τα γαμημένα απλήρωτα ,τα υπερωριακά τα τρίωρα απόγευμα σπίτι , όταν έβγαζα για 7 χρόνια το γαμημένο πρόγραμμα*.

*Σκάσε τύπε, ξέρεις εσύ..
Ξεχνιούνται αυτά ρε τύπε;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών