Τι θα γινόταν αν ψήφιζαν μόνο οι μορφωμένοι ;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.

Τι θα γινόταν αν ψήφιζαν μόνο οι μορφωμένοι ;

Θα νίκαγε ΝΔ
12
39%
Θα νίκαγε Σύριζα
10
32%
Θα νίκαγε ΠΑΣΟΚ
1
3%
Θα νίκαγε ΚΚΕ
2
6%
Θα νίκαγαν ψεκ
5
16%
Θα νίκαγαν αβγά
1
3%
 
Σύνολο ψήφων: 31

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Τι θα γινόταν αν ψήφιζαν μόνο οι μορφωμένοι ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 13 Μάιος 2022, 06:48

Το πολιτικό σύστημα που θεωρείται ανώτερο από όλα τα άλλα είναι ως γνωστόν το δημοκρατικό.
Στη σύγχρονη εποχή ακόμα και τα κομμουνιστικά κράτη τα ονόμαζαν δημοκρατίες, ψευδώς βέβαια.
Αλλά και τα χουντοκρατικά κράτη, όσα υπάρχουν, λένε "κι εμείς δημοκράτες είμαστε, αλλά ...".

Όλα τα άλλα συστήματα είναι σαφώς αντιλαϊκά, αλλά ταυτόχρονα και internally dysfunctional.
Ξέρετε την ιστορία πως απέτυχε ο Λαβρέντι Μπέρια να γινει γενικός γραμματέας του κομμουνιστικού κόμματος της ΕΣΣΔ. Ο Λαβρέντι είχε πάντα το λούγκερ στο συρτάρι του, αλλά εκείνη τη μέρα κάποιος του παρέδωσε ένα ντοσιέ με διάφορα νέα της κα γκε μπέ. Ο Λαβρέντι το έβαλε αυτό το ντοσιέ στο συρτάρι μπροστά μπροστά και ασυναίσθητα έσπρωξε το λούγκερ στο βάθος του συρταριού. Όταν μπήκαν λοιπόν οι φρουροί του Κρούστσεφ μέσα να τον πιάσουν, αυτός ανοίγει το συρτάρι να βγάλει το λούγκερ αλλά που να το βρει ; Ήταν τα χαρτιά. Έτσι λοιπόν είχε άδοξο τέλος.
Ότι και να πιστεύετε για τον Μπέρια, πρέπει να παραδεχτείτε ότι αυτό δεν είναι σύστημα εκλογής αρχηγού της Νέας Δημοκρατίας.

Αλλά και η δημοκρατία έχει τα προβλήματα της και δεν είναι αυτά άλλα από τους σοφιστές και τους δημαγωγούς.
Γι αυτό οι αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι έλεγαν ότι μόνο οι μορφωμένοι μετέχοντες της Ελληνικής παιδείας πρέπει να ψηφίζουν.

Η ιστορία όμως δεν δικαίωσε τους αρχαίους Έλληνες φιλοσόφους.
Τα πρώτα στη νεώτερη ιστορία δημοκρατικά συστήματα ήταν αυτά των Τόρυς στην Αγγλία.
Εκεί το ενδιαφέρον ήταν πως να μονταριστεί το σύστημα ώστε να γίνονται μεν εκλογές αλλά να νικάνε πάντα τα Τόρια.
Έτσι λοιπόν δικαίωμα είχαν μόνο οι γαιοκτήμονες και επίσης είχαν φτιάξει και τα pocket boroughs για ρεζέρβα.
Δεν ήταν καθόλου μέσα στη σκέψη των Τόρυς οι μορφωμένοι και οι μετέχοντες της Ελληνικής παιδείας, η μόντα ήταν αλλοιώς.
Αλλά και η αντιπολίτευση, οι whigs, δεν είχαν τέτοιες ανησυχίες. Αυτοί για να βγουν έκαναν προσπάθειες να δοθεί η ψήφος σε όλο το λαό, να γίνει universal suffrage, ώστε τα μπρεξιτο-τόρια να μην έχουν πιά πλεονέκτημα.
Τελικά έγινε αυτό αλλά στα τέλη του 19ου αιώνος ζήτησαν και οι γυναίκες ψήφο, το κίνημα των σουφραζετών.
Τα τόρια αντιστάθηκαν όσο μπορούσαν. Δεν ξέρουμε πως τους είχε καθήσει η βλακώδης σκέψη ότι οι γυναίκες θα τους καταψήφιζαν, όταν στην πραγματικότητα συνέβαινε ακριβώς το αντίθετο ! Όχι μόνο δεν δεχόντουσαν λοιπόν το αίτημα αλλά τις πάταγαν και με τα άλογα !
Όμως στο τέλος πήραν και οι γυναίκες το δικαίωμα ψήφου και καταλήξαμε περίπου στο σημερινό σύστημα.

Στη χώρα μας πρόσφατα πήγαμε ένα βήμα παραπέρα και δώσαμε το δικαίωμα ψήφου και στα 14χρονα. Αυτό δεν ξέρω αν στέκει στην οποιαδήποτε λογικιά αλλά το κάναμε.

Τους αρχαίους Έλληνες φιλοσόφους δεν τους σκέφτηκε κανένας ποτέ, μπρέξης ή ριμέϊνερ, γιατί απλά δεν είδε κανένας συμφέρουσα για τον εαυτό του την πρόταση να ακολουθήσει τους αρχαίους Έλληνες φιλοσόφους.
Αλλά νομίζω ότι οι αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι είχαν δίκιο και επίσης ότι ήρθε η ώρα να τους εκπροσωπήσει κάποιος.
Δεν ξέρω όμως με ένα τέτοιο σύστημα ποιός θα νίκαγε. Η ΝΔ ή άλλος ; Τι γνώμη έχετε ;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος wooded glade την 14 Μάιος 2022, 04:00, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30005
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Τι θα γινόταν αν ψήφιζαν μόνο οι μορφωμένοι ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 13 Μάιος 2022, 07:18

Όταν λες μορφωμένοι;


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2186
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Τι θα γινόταν αν ψήφιζαν μόνο οι μορφωμένοι ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 13 Μάιος 2022, 07:41

Κατά τον τιτανοτεράστιο Γεράσιμο Κακλαμάνη οι εν Ελλάδι νοήμονες δεν υπερβσίνουν τους χίλιους, οπότε για ποιους και πόσους "μορφωμένους" μιλάμε... :102:
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Τι θα γινόταν αν ψήφιζαν μόνο οι μορφωμένοι ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 13 Μάιος 2022, 08:08

Otto Weininger έγραψε:
13 Μάιος 2022, 07:18
Όταν λες μορφωμένοι;
Αυτοί που έχουν βγάλει πανεπιστήμιο ή έστω τη Συβιτανίδειο και άρα μετέχουν της Ελληνικής παιδείας.
Σήμερα ψηφίζουν και οι αναλφάβητοι αλλά και τα φυτά - αν καταφέρνουν να φτάσουν μέχρι το εκλογικό τμήμα.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Τι θα γινόταν αν ψήφιζαν μόνο οι μορφωμένοι ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 13 Μάιος 2022, 08:11

wooded glade έγραψε:
13 Μάιος 2022, 08:08
Otto Weininger έγραψε:
13 Μάιος 2022, 07:18
Όταν λες μορφωμένοι;
Αυτοί που έχουν βγάλει πανεπιστήμιο ή έστω τη Συβιτανίδειο.
Σήμερα ψηφίζουν και οι αναλφάβητοι αλλά και τα φυτά - αν καταφέρνουν να φτάσουν μέχρι το εκλογικό τμήμα.
Να υπάρχει και συντελεστής βαρύτητας ψήφου ανάλογα με το βαθμό και το είδος του πτυχίου;

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Τι θα γινόταν αν ψήφιζαν μόνο οι μορφωμένοι ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 13 Μάιος 2022, 08:14

stavmanr έγραψε:
13 Μάιος 2022, 08:11
wooded glade έγραψε:
13 Μάιος 2022, 08:08
Otto Weininger έγραψε:
13 Μάιος 2022, 07:18
Όταν λες μορφωμένοι;
Αυτοί που έχουν βγάλει πανεπιστήμιο ή έστω τη Συβιτανίδειο.
Σήμερα ψηφίζουν και οι αναλφάβητοι αλλά και τα φυτά - αν καταφέρνουν να φτάσουν μέχρι το εκλογικό τμήμα.
Να υπάρχει και συντελεστής βαρύτητας ψήφου ανάλογα με το βαθμό και το είδος του πτυχίου;
Για να κοροϊδεύετε πάει να πει ότι ο Σύριζα θα πατώσει.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Τι θα γινόταν αν ψήφιζαν μόνο οι μορφωμένοι ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 13 Μάιος 2022, 08:21

wooded glade έγραψε:
13 Μάιος 2022, 08:14
stavmanr έγραψε:
13 Μάιος 2022, 08:11
wooded glade έγραψε:
13 Μάιος 2022, 08:08


Αυτοί που έχουν βγάλει πανεπιστήμιο ή έστω τη Συβιτανίδειο.
Σήμερα ψηφίζουν και οι αναλφάβητοι αλλά και τα φυτά - αν καταφέρνουν να φτάσουν μέχρι το εκλογικό τμήμα.
Να υπάρχει και συντελεστής βαρύτητας ψήφου ανάλογα με το βαθμό και το είδος του πτυχίου;
Για να κοροϊδεύετε πάει να πει ότι ο Σύριζα θα πατώσει.
Νομίζω ότι το μεγαλύτερο ποσοστό γέρων, αμόρφωτων κι αναλφάβητων ψηφίζει δεξιά, Γούντι.
Μπορεί και να κάνω λάθος.

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7450
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Τι θα γινόταν αν ψήφιζαν μόνο οι μορφωμένοι ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 13 Μάιος 2022, 08:23

Oι λαικιστές δεν θα βλεπαν εξουσια τουλάχιστον για τα επόμενα 100 χρόνια. Επιπλέον κομματα τύπου βελοπουλου, χρυση αυγή, μπαρουφάκη δεν θα έμπαιναν ποτέ στην βουλή.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αλιόσα την 13 Μάιος 2022, 08:25, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Τι θα γινόταν αν ψήφιζαν μόνο οι μορφωμένοι ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 13 Μάιος 2022, 08:24

Εγώ δέχομαι ότι στη Σοβιετική Ένωση υπήρχε ένα είδος δημοκρατίας, τουλάχιστον στη μετά Στάλιν εποχή.
Στον Κιμ και στην μαντάμ Μάο δεν θα το έλεγα αλλά στη Σοβιετική Ένωση θεωρητικά υπήρχε.
Ο λαός ψήφιζε τους αντιπροσώπους του για το Σοβιετικό κοινοβούλιο. Ήταν όλοι ΚΚ αλλά αυτό δεν έχει σημασία. Οι εκπρόσωποι αυτοί πήγαιναν στους Μπρέζνιεφ-Κοσύγκιν-Μικογιάν και εξέθεταν τις απόψεις τους για τα αρδευτικά έργα, τα εγγειοβελτιωτικά έργα κλπ και έβγαιναν κάποιες αποφάσεις.
Δεν ξέρω αν οι εκλογές ήταν τίμιες, ώστε μεταξύ των υποψηφίων του ΚΚ να σταύρωναν οι πολίτες όποιον ήθελαν, ή αν αυτοί που έβγαιναν για το κοινοβούλιο ήταν όλοι κατά παραγγελίαν. Είναι κάτι που δεν το ξέρω άρα δεν μπορώ να το υπαινιχθώ αλλά ούτε να το απορρίψω.

Εκείνο που ξέρουμε είναι ότι απαγορευόταν αυστηρώς και διά ροπάλου να βγουν βουλευτές ή κόμματα που υποστήριζαν τον καπιταλισμό, να μπορεί δηλαδή ο σοβιετικός πολίτης να έχει στην ιδιοκτησία του μερικά μανταλάκια για να κρεμάει τη μπουγάδα και παντόφλες.

Για τα κουμούνια είναι βέβαια παράξενο να λένε "κόμμα" το όργανο εξουσίας.
Κόμμα σημαίνει ότι εκπροσωπεί μία μερίδα του λαού και επίσης σημαίνει ότι υπάρχουν και άλλα.
Αν έλεγαν "Εθνικός πολιτικός φορεύς" και όχι κόμμα και κατά τα λοιπά διατηρούσαν το σύστημα τους θα ήταν πιό λογικό.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος wooded glade την 14 Μάιος 2022, 02:54, έχει επεξεργασθεί 5 φορές συνολικά.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Annibas
Δημοσιεύσεις: 1272
Εγγραφή: 06 Φεβ 2022, 18:36

Re: Τι θα γινόταν αν ψήφιζαν μόνο οι μορφωμένοι ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Annibas » 13 Μάιος 2022, 08:26

Ο διαχωρισμός αυτός ανήκει σε παλιότερες εποχές, τώρα όλοι είναι θεωρητικά μορφωμένοι πλην Ρομά.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Τι θα γινόταν αν ψήφιζαν μόνο οι μορφωμένοι ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 13 Μάιος 2022, 08:30

stavmanr έγραψε:
13 Μάιος 2022, 08:21
wooded glade έγραψε:
13 Μάιος 2022, 08:14
stavmanr έγραψε:
13 Μάιος 2022, 08:11


Να υπάρχει και συντελεστής βαρύτητας ψήφου ανάλογα με το βαθμό και το είδος του πτυχίου;
Για να κοροϊδεύετε πάει να πει ότι ο Σύριζα θα πατώσει.
Νομίζω ότι το μεγαλύτερο ποσοστό γέρων, αμόρφωτων κι αναλφάβητων ψηφίζει δεξιά, Γούντι.
Μπορεί και να κάνω λάθος.
Οι γέροι ποιόν πείραξαν ;
Είναι αλήθεια ότι ένας χαζός γέρος κάνει πιό μπούγιο στην πλατεία από έναν χαζό νέο. Ο χαζός νέος φοβάται τη φάπα, ο γέρος δεν τη φοβάται γιατί ότι και να γίνει θα πει "εμένα βαράτε ρε που είμαι γέρος ;".
Είναι επίσης αλήθεια ότι ο γέρος δεν κάθεται να μάθει τα κάθε καινούρια gadgets, βαριέται.
Αυτό όμως σας οδηγεί σε παραμορφώσεις.
Οι αμόρφωτοι και οι αναλφάβητοι σαφώς και ψήφιζαν δεξιά, αλλά τα πολύ παλιά χρόνια. Τώρα έχουμε αριστερό κράτος, άρα κι αυτό είναι κάτι που το συνάγετε από τις πανάρχαιες καρικατούρες.

Κι εγώ όμως δηλώνω ότι δεν ξέρω τι θα προέκυπτε με το σύστημα των αρχαίων Ελλήνων φιλοσόφων, γι αυτό ρωτάω.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Τι θα γινόταν αν ψήφιζαν μόνο οι μορφωμένοι ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 13 Μάιος 2022, 08:32

wooded glade έγραψε:
13 Μάιος 2022, 08:30

Κι εγώ όμως δηλώνω ότι δεν ξέρω τι θα προέκυπτε με το σύστημα των αρχαίων Ελλήνων φιλοσόφων, γι αυτό ρωτάω.
Δεν υπήρχε τέτοιο σύστημα.
Κάθε φιλόσοφος πρότεινε το δικό του σύστημα.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Τι θα γινόταν αν ψήφιζαν μόνο οι μορφωμένοι ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 13 Μάιος 2022, 08:32

Annibas έγραψε:
13 Μάιος 2022, 08:26
Ο διαχωρισμός αυτός ανήκει σε παλιότερες εποχές, τώρα όλοι είναι θεωρητικά μορφωμένοι πλην Ρομά.
Ανήκει σε παλιότερες εποχές πολύ περισσότερο ίσως (αν και τότε δεν υπήρχαν τόσο πολλά βομβαρδισμός fake news).
Αλλά ανήκει και στη σημερινή.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Τι θα γινόταν αν ψήφιζαν μόνο οι μορφωμένοι ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 13 Μάιος 2022, 08:32

stavmanr έγραψε:
13 Μάιος 2022, 08:32
wooded glade έγραψε:
13 Μάιος 2022, 08:30

Κι εγώ όμως δηλώνω ότι δεν ξέρω τι θα προέκυπτε με το σύστημα των αρχαίων Ελλήνων φιλοσόφων, γι αυτό ρωτάω.
Δεν υπήρχε τέτοιο σύστημα.
Κάθε φιλόσοφος πρότεινε το δικό του σύστημα.
Η σχολή των Πλάτωνος - Αριστοτέλους εκεί κατέληξε.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7450
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Τι θα γινόταν αν ψήφιζαν μόνο οι μορφωμένοι ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 13 Μάιος 2022, 08:37

Annibas έγραψε:
13 Μάιος 2022, 08:26
Ο διαχωρισμός αυτός ανήκει σε παλιότερες εποχές, τώρα όλοι είναι θεωρητικά μορφωμένοι πλην Ρομά.
Μορφωμένοι ειναι λίγοι, από την αλλη ειναι γεγονος πως στη δημοκρατια, επειδη ειναι δίκοπο μαχαίρι, πρέπει να έχεις πράγματι μορφωμένους πολιτες με ορθή κρίση και κοινωνική συνείδηση και όχι ψεκασμενους που ακολουθούνε πιστά τον κάθε απατεώνα, λαικιστή και δημαγωγό.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών