Τσίπρας στη ΔΕΘ - γελάει ο κόσμος

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21453
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Τσίπρας στη ΔΕΘ - γελάει ο κόσμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 17 Σεπ 2022, 22:14

Green Dragon έγραψε:
17 Σεπ 2022, 21:48
Philip Mortimer έγραψε:
17 Σεπ 2022, 21:39
Green Dragon έγραψε:
17 Σεπ 2022, 21:25
Κάποιος πρεπει να το ρυθμίσει αυτό το πράγμα, όπως έγινε σε όλες τις δυτικοευρωπαϊκές χώρες όταν εμφανίστηκε το πρόβλημα.
Έλεος με τον λαϊκισμό του ΣΥΡΙΖΑ να επιτίθεται σε ένα σοβαρό έσοδο της χώρας μας έχετε πρήξει. Τζάμπα σπίτια δεν υπάρχουν αποδεχτείτε το.
Εάν εκλεγεί, τα κάνει αυτά και φύγουν οι επενδυτές να δω τι θα κάνετε τότε.
Άσε τα έλεος και απάντησε. Σε όλη την δυτική Ευρώπη το έχουν ρυθμίσει, είμαστε εμείς οι έξυπνοι και αυτοί οι βλάκες;
Πού ρυθμίστηκε και πώς; Για Βερολίνο έχω ακούσει, δεν είμαι σίγουρος ότι έγινε κάτι ουσίας και άλλωστε κυβερνούν κουμούνια εκεί, να ξηγιόμαστε, τέτοια θέλεις;
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 17059
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Τσίπρας στη ΔΕΘ - γελάει ο κόσμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 17 Σεπ 2022, 22:15

Otto Weininger έγραψε:
17 Σεπ 2022, 21:37
Περί μεταναστευτικού:

:+1:

Zelda
Δημοσιεύσεις: 5834
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2019, 03:13

Re: Τσίπρας στη ΔΕΘ - γελάει ο κόσμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zelda » 17 Σεπ 2022, 22:17

Philip Mortimer έγραψε:
17 Σεπ 2022, 21:39
Green Dragon έγραψε:
17 Σεπ 2022, 21:25
Otto Weininger έγραψε:
17 Σεπ 2022, 21:23


οτι θα το καταργήσει ή κάτι τέτοιο
Κάποιος πρεπει να το ρυθμίσει αυτό το πράγμα, όπως έγινε σε όλες τις δυτικοευρωπαϊκές χώρες όταν εμφανίστηκε το πρόβλημα.
Έλεος με τον λαϊκισμό του ΣΥΡΙΖΑ να επιτίθεται σε ένα σοβαρό έσοδο της χώρας μας έχετε πρήξει. Τζάμπα σπίτια δεν υπάρχουν αποδεχτείτε το.
Εάν εκλεγεί, τα κάνει αυτά και φύγουν οι επενδυτές να δω τι θα κάνετε τότε.
Ειναι ενα θεμα για τις πολεις, οπως εχει δειξει η εμπειρια του εξωτερικου και της Αθηνας, αλλα πλεον εχει ξεχειλωσει λιγο το θεμα με τα airbnb
Βρηκαμε παπα, ας θαψουμε 5-6...

Μιλαμε για χώρους που σε πολλες περιπτωσεις δεν εχουν θερμανση ή μονωση για χειμωνα
Σε αλλες περιπτωσεις εχουν υποτυπώδη ή καθολου κουζινα. Πολυ συχνα δεν εχουν πλυντηριο
Αρκετά ειναι γκαρσονιέρες ή στουντιο με μικρους χωρους, διαμορφωμενα για καλοκαιρι οπου ο αλλος μονο κοιμαται εκει

Ειδικα στην επαρχια δε σημαινει οτι επειδη δε θα μπει ο τουριστας μεσα, θα μπουν την αλλη μερα μεσα οικογενειες ή εργαζομενοι σε ολα αυτα και θα λυθει το στεγαστικο
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zelda την 17 Σεπ 2022, 22:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.


Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3763
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Τσίπρας στη ΔΕΘ - γελάει ο κόσμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 17 Σεπ 2022, 22:19

Αυτόν τον κατέστρεψε ο Βαρουφακης.
Ούτε ο Τσιπρας θα ξαναγίνει πρωθυπουργός ουτε ο Βαρουφ θα ξαναμπεί στη βουλή.
Ο πρώτος είναι αναξιοπιστος κι ο δεύτερος τρελός.
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20185
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Τσίπρας στη ΔΕΘ - γελάει ο κόσμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 17 Σεπ 2022, 22:21

sharp έγραψε:
17 Σεπ 2022, 22:14
Πού ρυθμίστηκε και πώς; Για Βερολίνο έχω ακούσει, δεν είμαι σίγουρος ότι έγινε κάτι ουσίας και άλλωστε κυβερνούν κουμούνια εκεί, να ξηγιόμαστε, τέτοια θέλεις;
Σε όλες τις μεγάλες δυτικοευρωπαϊκές χώρες. Μάλιστα κάποιες πόλεις εντός της ίδιας χώρας έχουν έξτρα ρυθμίσεις.

Εγώ φίλε μου δεν ασχολούμαι με ιδεολογίες, αυτά είναι για τους ανασφαλείς που θέλουν να πιστεύουν σε μαγικές λύσεις. Αντιμετωπίσω τα πράγματα πρακτικά. Για το άλλο που είπες.

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21453
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Τσίπρας στη ΔΕΘ - γελάει ο κόσμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 17 Σεπ 2022, 22:21

lonelyrider έγραψε:
17 Σεπ 2022, 22:19
Αυτόν τον κατέστρεψε ο Βαρουφακης.
Ούτε ο Τσιπρας θα ξαναγίνει πρωθυπουργός ουτε ο Βαρουφ θα ξαναμπεί στη βουλή.
Ο πρώτος είναι αναξιοπιστος κι ο δεύτερος τρελός.
Μα δεν είναι στη Βουλή με το μερα;
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43367
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Τσίπρας στη ΔΕΘ - γελάει ο κόσμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 17 Σεπ 2022, 22:25

sharp έγραψε:
17 Σεπ 2022, 22:13
Dwarven Blacksmith έγραψε:
17 Σεπ 2022, 21:49
Δυστυχώς το πρόβλημα δεν θα χτυπηθεί στη ρίζα του χωρίς χτίσιμο νέων κρατικών κατοικιών στα πρότυπα της Βιένης. Οπότε η πρόταση Τσίπρα για τα "υπάρχοντα διαμερίσματα" είναι άτολμη (και δεν λέει πόσους αφορά - άμα είναι για 25 χιλιάδες και αυτή κλάφτα).
Όχι στα πρότυπα της Κίνας; :P
Η Βιέννη είναι Δύση.
Αν μπορώ να βρώ πρότυπα στη Δύση κατα κανόνα τα προτιμώ, είναι πολύ πιο εύκολο να τα χρησιμοποιήσεις στο δημόσιο διάλογο, πιο εφαρμόσιμα από το πολιτικό σύστημα και πιο applicable στο τωρινό στάδιο ανάπτυξης της χώρας.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21453
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Τσίπρας στη ΔΕΘ - γελάει ο κόσμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 17 Σεπ 2022, 22:27

Green Dragon έγραψε:
17 Σεπ 2022, 22:21
sharp έγραψε:
17 Σεπ 2022, 22:14
Πού ρυθμίστηκε και πώς; Για Βερολίνο έχω ακούσει, δεν είμαι σίγουρος ότι έγινε κάτι ουσίας και άλλωστε κυβερνούν κουμούνια εκεί, να ξηγιόμαστε, τέτοια θέλεις;
Σε όλες τις μεγάλες δυτικοευρωπαϊκές χώρες. Μάλιστα κάποιες πόλεις εντός της ίδιας χώρας έχουν έξτρα ρυθμίσεις.

Εγώ φίλε μου δεν ασχολούμαι με ιδεολογίες, αυτά είναι για τους ανασφαλείς που θέλουν να πιστεύουν σε μαγικές λύσεις. Αντιμετωπίσω τα πράγματα πρακτικά. Για το άλλο που είπες.
Σε όλες; Δεν εχω ακούσει τίποτε. Έχεις κάποιο λινκ. Για το Βερολίνο πιστεύω πως έκαναν μια τρύπα στο νερό και το μόνο που κατάφεραν είναι να πάνε στα ύψη τα ξενοδοχεία. Σπίτια υπάρχουν και πάλι ελάχιστα και μάλιστα πανάκριβα.

Το κακό με τους αριστερούς είναι ότι βάζουν πολλές προδιαγραφές, και καταλήγουν σε μπερδεμμένα πράγματα που τελικά δεν είναι λειτουργικά στην πράξη. Σήμερα διάβασα ότι πάλι στο Βερολίνο έκαναν το μηνιαίο εισιτήριο 29 Ευρώ και καλά για να μην πηγαίνει ο κόσμος με το αυτοκίνητο, εξοικονόμηση ενέργειας δήθεν. Το αποτέλεσμα θα είναι να είναι υπερφορτωμένα τα ΜΜΜ οπότε και δυσάρεστο θα είναι και θα επιφέρουν το αντίθετο αποτέλεσμα, δηλ. κάποιοι που πήγαιναν με το μετρό να ξαναπάρουν το αυτοκίνητο τους.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4378
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: Τσίπρας στη ΔΕΘ - γελάει ο κόσμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 17 Σεπ 2022, 22:27

Dwarven Blacksmith έγραψε:
17 Σεπ 2022, 22:25
sharp έγραψε:
17 Σεπ 2022, 22:13
Dwarven Blacksmith έγραψε:
17 Σεπ 2022, 21:49
Δυστυχώς το πρόβλημα δεν θα χτυπηθεί στη ρίζα του χωρίς χτίσιμο νέων κρατικών κατοικιών στα πρότυπα της Βιένης. Οπότε η πρόταση Τσίπρα για τα "υπάρχοντα διαμερίσματα" είναι άτολμη (και δεν λέει πόσους αφορά - άμα είναι για 25 χιλιάδες και αυτή κλάφτα).
Όχι στα πρότυπα της Κίνας; :P
Η Βιέννη είναι Δύση.
Αν μπορώ να βρώ πρότυπα στη Δύση κατα κανόνα τα προτιμώ, είναι πολύ πιο εύκολο να τα χρησιμοποιήσεις στο δημόσιο διάλογο, πιο εφαρμόσιμα από το πολιτικό σύστημα και πιο applicable στο τωρινό στάδιο ανάπτυξης της χώρας.
Για κάποιο λόγο όταν βλέπω το nickname σου μου 'ρχεται στο μυαλό ο Darwin.
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20185
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Τσίπρας στη ΔΕΘ - γελάει ο κόσμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 17 Σεπ 2022, 22:29

sharp έγραψε:
17 Σεπ 2022, 22:27
Green Dragon έγραψε:
17 Σεπ 2022, 22:21
Σε όλες τις μεγάλες δυτικοευρωπαϊκές χώρες. Μάλιστα κάποιες πόλεις εντός της ίδιας χώρας έχουν έξτρα ρυθμίσεις.

Εγώ φίλε μου δεν ασχολούμαι με ιδεολογίες, αυτά είναι για τους ανασφαλείς που θέλουν να πιστεύουν σε μαγικές λύσεις. Αντιμετωπίσω τα πράγματα πρακτικά. Για το άλλο που είπες.
Σε όλες; Δεν εχω ακούσει τίποτε. Έχεις κάποιο λινκ. Για το Βερολίνο πιστεύω πως έκαναν μια τρύπα στο νερό και το μόνο που κατάφεραν είναι να πάνε στα ύψη τα ξενοδοχεία. Σπίτια υπάρχουν και πάλι ελάχιστα και μάλιστα πανάκριβα.

Το κακό με τους αριστερούς είναι ότι βάζουν πολλές προδιαγραφές, και καταλήγουν σε μπερδεμμένα πράγματα που τελικά δεν είναι λειτουργικά στην πράξη. Σήμερα διάβασα ότι πάλι στο Βερολίνο έκαναν το μηνιαίο εισιτήριο 29 Ευρώ και καλά για να μην πηγαίνει ο κόσμος με το αυτοκίνητο, εξοικονόμηση ενέργειας δήθεν. Το αποτέλεσμα θα είναι να είναι υπερφορτωμένα τα ΜΜΜ οπότε και δυσάρεστο θα είναι και θα επιφέρουν το αντίθετο αποτέλεσμα, δηλ. κάποιοι που πήγαιναν με το μετρό να ξαναπάρουν το αυτοκίνητο τους.
https://www.capital.gr/agora-akiniton/3 ... tin-europi

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24858
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Τσίπρας στη ΔΕΘ - γελάει ο κόσμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 17 Σεπ 2022, 22:31

Θα κραιτκοποιησει την ΔΕΗ κεει ο μαλακας ο ίδιος
Μιλάμε για ίχνος ντροπής

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25410
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Τσίπρας στη ΔΕΘ - γελάει ο κόσμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 17 Σεπ 2022, 22:31

Green Dragon έγραψε:
17 Σεπ 2022, 22:29
sharp έγραψε:
17 Σεπ 2022, 22:27
Green Dragon έγραψε:
17 Σεπ 2022, 22:21
Σε όλες τις μεγάλες δυτικοευρωπαϊκές χώρες. Μάλιστα κάποιες πόλεις εντός της ίδιας χώρας έχουν έξτρα ρυθμίσεις.

Εγώ φίλε μου δεν ασχολούμαι με ιδεολογίες, αυτά είναι για τους ανασφαλείς που θέλουν να πιστεύουν σε μαγικές λύσεις. Αντιμετωπίσω τα πράγματα πρακτικά. Για το άλλο που είπες.
Σε όλες; Δεν εχω ακούσει τίποτε. Έχεις κάποιο λινκ. Για το Βερολίνο πιστεύω πως έκαναν μια τρύπα στο νερό και το μόνο που κατάφεραν είναι να πάνε στα ύψη τα ξενοδοχεία. Σπίτια υπάρχουν και πάλι ελάχιστα και μάλιστα πανάκριβα.

Το κακό με τους αριστερούς είναι ότι βάζουν πολλές προδιαγραφές, και καταλήγουν σε μπερδεμμένα πράγματα που τελικά δεν είναι λειτουργικά στην πράξη. Σήμερα διάβασα ότι πάλι στο Βερολίνο έκαναν το μηνιαίο εισιτήριο 29 Ευρώ και καλά για να μην πηγαίνει ο κόσμος με το αυτοκίνητο, εξοικονόμηση ενέργειας δήθεν. Το αποτέλεσμα θα είναι να είναι υπερφορτωμένα τα ΜΜΜ οπότε και δυσάρεστο θα είναι και θα επιφέρουν το αντίθετο αποτέλεσμα, δηλ. κάποιοι που πήγαιναν με το μετρό να ξαναπάρουν το αυτοκίνητο τους.
https://www.capital.gr/agora-akiniton/3 ... tin-europi
ειναι αυτοι σοβαροι περιορισμοι; ετσι που τα ελεγες νομιζα οτι πραγματι τα περιοριζαν

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21453
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Τσίπρας στη ΔΕΘ - γελάει ο κόσμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 17 Σεπ 2022, 22:32

Green Dragon έγραψε:
17 Σεπ 2022, 22:29
sharp έγραψε:
17 Σεπ 2022, 22:27
Green Dragon έγραψε:
17 Σεπ 2022, 22:21
Σε όλες τις μεγάλες δυτικοευρωπαϊκές χώρες. Μάλιστα κάποιες πόλεις εντός της ίδιας χώρας έχουν έξτρα ρυθμίσεις.

Εγώ φίλε μου δεν ασχολούμαι με ιδεολογίες, αυτά είναι για τους ανασφαλείς που θέλουν να πιστεύουν σε μαγικές λύσεις. Αντιμετωπίσω τα πράγματα πρακτικά. Για το άλλο που είπες.
Σε όλες; Δεν εχω ακούσει τίποτε. Έχεις κάποιο λινκ. Για το Βερολίνο πιστεύω πως έκαναν μια τρύπα στο νερό και το μόνο που κατάφεραν είναι να πάνε στα ύψη τα ξενοδοχεία. Σπίτια υπάρχουν και πάλι ελάχιστα και μάλιστα πανάκριβα.

Το κακό με τους αριστερούς είναι ότι βάζουν πολλές προδιαγραφές, και καταλήγουν σε μπερδεμμένα πράγματα που τελικά δεν είναι λειτουργικά στην πράξη. Σήμερα διάβασα ότι πάλι στο Βερολίνο έκαναν το μηνιαίο εισιτήριο 29 Ευρώ και καλά για να μην πηγαίνει ο κόσμος με το αυτοκίνητο, εξοικονόμηση ενέργειας δήθεν. Το αποτέλεσμα θα είναι να είναι υπερφορτωμένα τα ΜΜΜ οπότε και δυσάρεστο θα είναι και θα επιφέρουν το αντίθετο αποτέλεσμα, δηλ. κάποιοι που πήγαιναν με το μετρό να ξαναπάρουν το αυτοκίνητο τους.
https://www.capital.gr/agora-akiniton/3 ... tin-europi
Εσένα γιατί σε ενδιαφέρουν αυτά; Νόμιζα ότι αναφέρεσαι στο πρόβλημα ότι δεν υπάρχουν διαμερίσματα για κανονική μίσθωση λόγω airbnb.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20185
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Τσίπρας στη ΔΕΘ - γελάει ο κόσμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 17 Σεπ 2022, 22:33

talaipwros έγραψε:
17 Σεπ 2022, 22:31
ειναι αυτοι σοβαροι περιορισμοι; ετσι που τα ελεγες νομιζα οτι πραγματι τα περιοριζαν
Ναι είναι. Ειδικά αυτό που λέει ότι πρέπει να έχει άλλη είσοδο πρακτικά τα πετάει σχεδόν όλα εκτός (χωρίς να σημαίνει ότι συμφωνώ να εξοβελίσουμε την δραστηριότητα, να την περιορίσουμε εύλογα θέλω για να εξορθολογιστεί η κατάσταση).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Green Dragon την 17 Σεπ 2022, 22:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών