ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΚΟΥΜΟΥΝΙΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΙΠΠΟΔΡΟΜΟ ;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΚΟΥΜΟΥΝΙΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΙΠΠΟΔΡΟΜΟ ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 07 Οκτ 2022, 17:11

Σύμφωνα με τη θεωρία του ΚΚΕ τα τυχερά παιχνίδια τα παίζουν οι πολύ φτωχοί, που τους αδικεί το καπιταλιστικό σύστημα ενώ με το κομμουνιστικό δεν θα ήταν φτωχοί. Δηλαδη΄οι τύποι που ψάχνουν για μίλκο στους σκουπιδοντενεκέδες, ανάβουν μαγγάλια το βράδυ και πεθαίνουν από τις αναθυμιάσεις.
Δεν πρέπει να ισχύει όμως αυτό (λέει και η προσωπική μου πείρα). Ο λόγος είναι ότι αυτή η κατηγορία συμπολιτών μας δεν έχει λεφτά, επομένως τι να παίξει ; Επίσης στις περισσότερες πολύ φτωχές χώρες δεν επιτρέπονται καθόλου τα τυχερά παιχνίδια (Νεπάλ, Αφγανιστάν ...).

Κατά την προσωπική μου πείρα παίζουν οι μικρομεσαίοι και προβληματικοί.
Διότι αυτοί χρειάζονται λεφτά αλλά και ταυτόχρονα έχουν μερικά να διαθέσουν.

Παίζουν και οι ματσοί όμως παρ' όλο που φαινομενικά δεν έχουν ανάγκη.
Ο Σάχης με τη Φαράχ Ντιμπά όταν πήγαιναν Μόντε Κάρλο τα έπαιζαν μέχρι πρωϊας.

Μία νεώτερη έρευνα θέλει τα ποσοστά των παικτών ανάμεσα στις κοινωνικές τάξεις να είναι τα ίδια.
Αυτό που παίζει ρόλο λέει η νεώτερη έρευνα είναι τι γνώμη έχει ο καθένας για τα τυχερά παιχνίδια (καλή ή κακή) και όχι η οικονομική τάξη στην οποία ανήκει.

Τούτων ούτως εχόντων το μυστήριο είναι η αγάπη των κουμουνιών για τα τετράποδα.
Σε όποιο πρακτορείο έχω γίνει τακτικός πελάτης, υπάρχουν κουμούνια μπλακ που τα παίζουν αρειμανίως αλλά και ζαίοι.
Πως γίνεται αυτό ;
Μάλιστα μας κάνουν και κατήχηση και πολλές φορές το παρακάνουν. Τους λέω "βρε σεις έχουμε να βγάλουμε τη σύνθεση διαδρομής τώρα, άφτε τα".

Σίγουρα δεν συμβιβάζεται με τις μαρξιστικές-λενινιστικές αρχές.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
BOOMER
Δημοσιεύσεις: 635
Εγγραφή: 11 Οκτ 2021, 16:06

Re: ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΚΟΥΜΟΥΝΙΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΙΠΠΟΔΡΟΜΟ ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BOOMER » 07 Οκτ 2022, 17:13

Ε μάλλον δεν έχουν μείνει πολλές εναλλακτικές ρετρό διασκεδάσεις για 80χρονους. Η χαρτοπαιξία στους καφενέδες λογικά έχει εκλείψει.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΚΟΥΜΟΥΝΙΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΙΠΠΟΔΡΟΜΟ ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 07 Οκτ 2022, 17:15

BOOMER έγραψε:
07 Οκτ 2022, 17:13
Ε μάλλον δεν έχουν μείνει πολλές εναλλακτικές ρετρό διασκεδάσεις για 80χρονους. Η χαρτοπαιξία στους καφενέδες λογικά έχει εκλείψει.
Ηλικίες από 50-55 μέχρι και 85 λαίμαι
Αλλά είναι/ήταν παλιοί όλοι - δεν έφτασαν τα 80 και μετά άρχισαν να ασχολούνται.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
BOOMER
Δημοσιεύσεις: 635
Εγγραφή: 11 Οκτ 2021, 16:06

Re: ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΚΟΥΜΟΥΝΙΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΙΠΠΟΔΡΟΜΟ ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BOOMER » 07 Οκτ 2022, 17:17

Γέρος σκύλος δεν μαθαίνει καινούργια κόλπα. Απλό

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27667
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΚΟΥΜΟΥΝΙΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΙΠΠΟΔΡΟΜΟ ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 07 Οκτ 2022, 17:18

BOOMER έγραψε:
07 Οκτ 2022, 17:13
Ε μάλλον δεν έχουν μείνει πολλές εναλλακτικές ρετρό διασκεδάσεις για 80χρονους. Η χαρτοπαιξία στους καφενέδες λογικά έχει εκλείψει.
Εδω που μενω μερικα στενα παρακατω ειναι ενα καφενειο. Παραδοσιακο ειναι 40 χρονια σε αυτο το σημειο (και πιο πριν ηταν αλλου).

Καθε μερα ειναι γεματο συνταξιουχους 70+ που παιζουν χαρτια απο το πρωι μεχρι το βραδυ.

Στα τραπεζακια εξω παιζουν ταβλι ενω μεσα το χαρτι παει συννεφο.

Μονο τη Μεγαλη Εβδομαδα απαγορευει ο ιδιοκτητης τη χαρτοπαιξια και μονο τοτε ειναι αδειο εκτος απο κανα δυο που παιζουν ταβλι εξω.

Το ιδιο συμβαινει και σε αλλα παραδοσιακα καφενεια σε ολη την πολη αλλα αυτο επειδη περναω συχνα απο εκει το βλεπω καθημερινα τι γινεται.

Κατω απο 70 ετων δεν υπαρχει πελατης μεσα.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΚΟΥΜΟΥΝΙΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΙΠΠΟΔΡΟΜΟ ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 07 Οκτ 2022, 17:20

BOOMER έγραψε:
07 Οκτ 2022, 17:17
Γέρος σκύλος δεν μαθαίνει καινούργια κόλπα. Απλό
Στον ιππόδρομο είναι όλοι παλιοί.
Αραιά και που βλέπεις newbies.
Στο ποδόσφαιρο είναι αλλοιώς. Ο "στόλος" παικτών ποδοσφαιρικού στοιχήματς πρακτορείων ανανεώνεται κάθε δύο χρόνια κατά μέσον όρο.
Ενώ λοιπόν το απαγορεύει το κόμμα αυτοί κάνουν το αντίθετο.
Μάλιστα ένας μου είχε πει μιά φορά "θα φύγω πιό νωρίς σήμερα, γιατί πρέπει να βγάλω λόγο στην παρουσίαση ενός κομμουνιστικού βιβλίου".
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΚΟΥΜΟΥΝΙΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΙΠΠΟΔΡΟΜΟ ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 07 Οκτ 2022, 17:27

George_V έγραψε:
07 Οκτ 2022, 17:18
BOOMER έγραψε:
07 Οκτ 2022, 17:13
Ε μάλλον δεν έχουν μείνει πολλές εναλλακτικές ρετρό διασκεδάσεις για 80χρονους. Η χαρτοπαιξία στους καφενέδες λογικά έχει εκλείψει.
Εδω που μενω μερικα στενα παρακατω ειναι ενα καφενειο. Παραδοσιακο ειναι 40 χρονια σε αυτο το σημειο (και πιο πριν ηταν αλλου).

Καθε μερα ειναι γεματο συνταξιουχους 70+ που παιζουν χαρτια απο το πρωι μεχρι το βραδυ.

Στα τραπεζακια εξω παιζουν ταβλι ενω μεσα το χαρτι παει συννεφο.

Μονο τη Μεγαλη Εβδομαδα απαγορευει ο ιδιοκτητης τη χαρτοπαιξια και μονο τοτε ειναι αδειο εκτος απο κανα δυο που παιζουν ταβλι εξω.

Το ιδιο συμβαινει και σε αλλα παραδοσιακα καφενεια σε ολη την πολη αλλα αυτο επειδη περναω συχνα απο εκει το βλεπω καθημερινα τι γινεται.

Κατω απο 70 ετων δεν υπαρχει πελατης μεσα.
Δεν θα έλεγα ότι είναι τηνέϊτζερς οι ιπποδρομιάκηδες και οι θαμώνες του παλιού Φαλήρου.
Μερικοί ναι αλλά οι περισσότεροι 40+.
Μέσο όρο δεν είμαι έτοιμος να πω.
Δεν ισχύει αυτό που λες εσύ όμως (γερουσία που συγχωρείται από το κόμμα λόγω γερουσίας).

Ισχύει και ότι δεν έχει καθόλου γυναίκες (όλα τα χρόνια έχω συναντήσει τρεις γριές, μία νεαρή που όμως τελικά πήγαινε μόνη της μερικές φορές επειδή έλειπε ο σύζυγος και μόνο μία νεαρή μόνη της).

Τώρα -τα τελευταία τρία-τέσσερα χρόνια- μπορεί να ισχύει για την γερουσία, λόγω ΟΠΑΠ.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
BOOMER
Δημοσιεύσεις: 635
Εγγραφή: 11 Οκτ 2021, 16:06

Re: ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΚΟΥΜΟΥΝΙΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΙΠΠΟΔΡΟΜΟ ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BOOMER » 07 Οκτ 2022, 20:41

wooded glade έγραψε:
07 Οκτ 2022, 17:20
BOOMER έγραψε:
07 Οκτ 2022, 17:17
Γέρος σκύλος δεν μαθαίνει καινούργια κόλπα. Απλό
Στον ιππόδρομο είναι όλοι παλιοί.
Αραιά και που βλέπεις newbies.
Στο ποδόσφαιρο είναι αλλοιώς. Ο "στόλος" παικτών ποδοσφαιρικού στοιχήματς πρακτορείων ανανεώνεται κάθε δύο χρόνια κατά μέσον όρο.
Ενώ λοιπόν το απαγορεύει το κόμμα αυτοί κάνουν το αντίθετο.
Μάλιστα ένας μου είχε πει μιά φορά "θα φύγω πιό νωρίς σήμερα, γιατί πρέπει να βγάλω λόγο στην παρουσίαση ενός κομμουνιστικού βιβλίου".
Εδώ τρώνε λάδι οι χριστιανοί Τετάρτη-Παρασκευή ενώ ο Θεός δεν θέλει και θα τους στείλει για πάντα στην κόλαση και δεν δεν ασχολούνται με τον ιππόδρομο οι κουκουέδες ,επειδή το κόμμα τους λέει ότι δεν είναι σωστό ,αλλά δεν έχει και καμιά συνέπεια; Επίσης υποθέτω ότι επίσης πολλοί απ αυτούς καπνίζουν ,ενώ το κόμμα τους λέει ότι δεν είναι σωστό. Βασικά όλα τα κόμματα λογικά συμφωνούν ότι το κάπνισμα δεν κάνει καλό.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΚΟΥΜΟΥΝΙΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΙΠΠΟΔΡΟΜΟ ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 07 Οκτ 2022, 20:53

BOOMER έγραψε:
07 Οκτ 2022, 20:41
wooded glade έγραψε:
07 Οκτ 2022, 17:20
BOOMER έγραψε:
07 Οκτ 2022, 17:17
Γέρος σκύλος δεν μαθαίνει καινούργια κόλπα. Απλό
Στον ιππόδρομο είναι όλοι παλιοί.
Αραιά και που βλέπεις newbies.
Στο ποδόσφαιρο είναι αλλοιώς. Ο "στόλος" παικτών ποδοσφαιρικού στοιχήματς πρακτορείων ανανεώνεται κάθε δύο χρόνια κατά μέσον όρο.
Ενώ λοιπόν το απαγορεύει το κόμμα αυτοί κάνουν το αντίθετο.
Μάλιστα ένας μου είχε πει μιά φορά "θα φύγω πιό νωρίς σήμερα, γιατί πρέπει να βγάλω λόγο στην παρουσίαση ενός κομμουνιστικού βιβλίου".
Εδώ τρώνε λάδι οι χριστιανοί Τετάρτη-Παρασκευή ενώ ο Θεός δεν θέλει και θα τους στείλει για πάντα στην κόλαση και δεν δεν ασχολούνται με τον ιππόδρομο οι κουκουέδες ,επειδή το κόμμα τους λέει ότι δεν είναι σωστό ,αλλά δεν έχει και καμιά συνέπεια; Επίσης υποθέτω ότι επίσης πολλοί απ αυτούς καπνίζουν ,ενώ το κόμμα τους λέει ότι δεν είναι σωστό. Βασικά όλα τα κόμματα λογικά συμφωνούν ότι το κάπνισμα δεν κάνει καλό.
Υπάρχουν και οι συνειδητοποιημένοι.
Κάποιος που ήξερα παλιά πήγαινε καζίνο και έπαιζε και χαρτιά.
Αλλά όταν είδε το road to Damascus τα σταμάτησε.
Τον πήγα στον ιππόδρομο και μάλιστα ήταν να γίνουν και εκλογές τότε και ανταλλάξαμε χειραψία με τον Ανωμερίτη της πασοκάρας που είχε έρθει για cavvassing. Αλλά μετά από αυτό ο τύπος σκοτείνιασε, έβλεπες στα μάτια του ότι σκεφτόταν "έκανα αμαρτία που ήρθα εδώ". Μας παράτησε και βρήκε ταξί και έφυγε.
Είναι γενικά ακατανόητο.
Εγώ που ανήκω στον ελεύθερο κόσμο δεν μπορώ να συγκρίνω με τον εαυτό μου. Και σε ποντιακό γλέντι πάω και οπουδήποτε.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
BOOMER
Δημοσιεύσεις: 635
Εγγραφή: 11 Οκτ 2021, 16:06

Re: ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΚΟΥΜΟΥΝΙΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΙΠΠΟΔΡΟΜΟ ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BOOMER » 07 Οκτ 2022, 20:56

wooded glade έγραψε:
07 Οκτ 2022, 20:53
BOOMER έγραψε:
07 Οκτ 2022, 20:41
wooded glade έγραψε:
07 Οκτ 2022, 17:20


Στον ιππόδρομο είναι όλοι παλιοί.
Αραιά και που βλέπεις newbies.
Στο ποδόσφαιρο είναι αλλοιώς. Ο "στόλος" παικτών ποδοσφαιρικού στοιχήματς πρακτορείων ανανεώνεται κάθε δύο χρόνια κατά μέσον όρο.
Ενώ λοιπόν το απαγορεύει το κόμμα αυτοί κάνουν το αντίθετο.
Μάλιστα ένας μου είχε πει μιά φορά "θα φύγω πιό νωρίς σήμερα, γιατί πρέπει να βγάλω λόγο στην παρουσίαση ενός κομμουνιστικού βιβλίου".
Εδώ τρώνε λάδι οι χριστιανοί Τετάρτη-Παρασκευή ενώ ο Θεός δεν θέλει και θα τους στείλει για πάντα στην κόλαση και δεν δεν ασχολούνται με τον ιππόδρομο οι κουκουέδες ,επειδή το κόμμα τους λέει ότι δεν είναι σωστό ,αλλά δεν έχει και καμιά συνέπεια; Επίσης υποθέτω ότι επίσης πολλοί απ αυτούς καπνίζουν ,ενώ το κόμμα τους λέει ότι δεν είναι σωστό. Βασικά όλα τα κόμματα λογικά συμφωνούν ότι το κάπνισμα δεν κάνει καλό.
Υπάρχουν και οι συνειδητοποιημένοι.
Κάποιος που ήξερα παλιά πήγαινε καζίνο και έπαιζε και χαρτιά.
Αλλά όταν είδε το road to Damascus τα σταμάτησε.
Τον πήγα στον ιππόδρομο και μάλιστα ήταν να γίνουν και εκλογές τότε και ανταλλάξαμε χειραψία με τον Ανωμερίτη της πασοκάρας που είχε έρθει για cavvassing. Αλλά μετά από αυτό ο τύπος σκοτείνιασε, έβλεπες στα μάτια του ότι σκεφτόταν "έκανα αμαρτία που ήρθα εδώ". Μας παράτησε και βρήκε ταξί και έφυγε.
Είναι γενικά ακατανόητο.
Εγώ που ανήκω στον ελεύθερο κόσμο δεν μπορώ να συγκρίνω με τον εαυτό μου. Και σε ποντιακό γλέντι πάω και οπουδήποτε.
Βρε ο Κατράκης που ήταν αρχικομμουνιστής όσο δεν παίρνει με εξορίες κλπ ,δεν ξημεροβραδιαζόταν στο καζίνο; Εϊναι αρρώστια ο τζόγος . Δεν χαλιναγωγείται. Ξέρω περίπτωση ανθρώπου που έπεσε σε τρένο για να μην πετάξουν τα παιδιά του από το σπίτι οι τοκογλύφοι. Δεν είναι ωραίο θέμα για συζήτηση. Η το έχεις στο αίμα σου ή δεν το έχεις. Εγώ μια φορά πήγα στο Φάληρο ,είχα παίξει 15.000 δραχμές και βαριόμουν να σηκωθώ να φύγω ,χειρότερα κι από Ακάθιστο Υμνο στο γυμνάσιο.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΚΟΥΜΟΥΝΙΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΙΠΠΟΔΡΟΜΟ ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 07 Οκτ 2022, 20:58

BOOMER έγραψε:
07 Οκτ 2022, 20:56
wooded glade έγραψε:
07 Οκτ 2022, 20:53
BOOMER έγραψε:
07 Οκτ 2022, 20:41


Εδώ τρώνε λάδι οι χριστιανοί Τετάρτη-Παρασκευή ενώ ο Θεός δεν θέλει και θα τους στείλει για πάντα στην κόλαση και δεν δεν ασχολούνται με τον ιππόδρομο οι κουκουέδες ,επειδή το κόμμα τους λέει ότι δεν είναι σωστό ,αλλά δεν έχει και καμιά συνέπεια; Επίσης υποθέτω ότι επίσης πολλοί απ αυτούς καπνίζουν ,ενώ το κόμμα τους λέει ότι δεν είναι σωστό. Βασικά όλα τα κόμματα λογικά συμφωνούν ότι το κάπνισμα δεν κάνει καλό.
Υπάρχουν και οι συνειδητοποιημένοι.
Κάποιος που ήξερα παλιά πήγαινε καζίνο και έπαιζε και χαρτιά.
Αλλά όταν είδε το road to Damascus τα σταμάτησε.
Τον πήγα στον ιππόδρομο και μάλιστα ήταν να γίνουν και εκλογές τότε και ανταλλάξαμε χειραψία με τον Ανωμερίτη της πασοκάρας που είχε έρθει για cavvassing. Αλλά μετά από αυτό ο τύπος σκοτείνιασε, έβλεπες στα μάτια του ότι σκεφτόταν "έκανα αμαρτία που ήρθα εδώ". Μας παράτησε και βρήκε ταξί και έφυγε.
Είναι γενικά ακατανόητο.
Εγώ που ανήκω στον ελεύθερο κόσμο δεν μπορώ να συγκρίνω με τον εαυτό μου. Και σε ποντιακό γλέντι πάω και οπουδήποτε.
Βρε ο Κατράκης που ήταν αρχικομμουνιστής όσο δεν παίρνει με εξορίες κλπ ,δεν ξημεροβραδιαζόταν στο καζίνο; Εϊναι αρρώστια ο τζόγος . Δεν χαλιναγωγείται. Ξέρω περίπτωση ανθρώπου που έπεσε σε τρένο για να μην πετάξουν τα παιδιά του από το σπίτι οι τοκογλύφοι. Δεν είναι ωραίο θέμα για συζήτηση.
Κι εγώ ξέρω που πήγε στην Κασταλία - αλλά το έκανε ψέμματα, αλά Σταυρίδη.
Ο Κατράκης βεβαίως τον ξέχασα. Δεν έχανε κούρσα.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών